Ο Ιβάν της Μασσαλίας

Χωρίς νερό μπορώ, χωρίς ιστορία όχι...Συνεχίστε ακάθεκτοι
Post Reply
antonis93
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 399
Joined: Mon Dec 31, 2007 3:44 pm
Football Manager της ομάδας: Διάφορες
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθηναικος
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Θα σου το πω απλά: Είτε βάλεις τον Marquinhos AML είτε AMR είτε ΑΜC είτε ST ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ είναι το ίδιο....Ο τύπος είναι απο άλλον πλανήτη και δεν πατάει καλλα.....ΠΡΩΤΑΑΑΑΘΛΗΜΑΑΑΑΑ-ΚΥΠΕΛΟΟΟΟΟΟΟΟ........
Πάμε όπως άλλοτε, πάμε σαν πάντοτε....

My stories.... viewtopic.php?f=392&t=39873 , viewtopic.php?f=388&t=39955
User avatar
Ivan Terrible
Amateur
Amateur
Posts: 155
Joined: Wed Jun 10, 2009 12:24 am
Football Manager της ομάδας: Toulouse FC
Has thanked: 0
Been thanked: 0

antonis93 wrote:Θα σου το πω απλά: Είτε βάλεις τον Marquinhos AML είτε AMR είτε ΑΜC είτε ST ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ είναι το ίδιο....Ο τύπος είναι απο άλλον πλανήτη και δεν πατάει καλλα.....ΠΡΩΤΑΑΑΑΘΛΗΜΑΑΑΑΑ-ΚΥΠΕΛΟΟΟΟΟΟΟΟ........
Εγινες απολυτως κατανοητος στο θεμα Marquinhos... με το στοπερ να δουμε τι θα κανουμε, με βλεπω να παιζω με τον Cambon διπλα στο Miranda και την τριτη χρονια... Αλλα καλα να παθω, γιατι εκανα μια βλακεια που δεν επιτρεπεται σε καποιον που παιζει 11 χρονια manager... πως εγινε ρε διαολε και δεν ειδα την αποζημιωση για τον Αρουνα? ΠΩΣ? ΠΩΣ? ΠΩΣ? Τωρα θα ειχα 9 εκατομμυρια και θα το παλευα για στοπερ κλασης. ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟ ΧΩΝΕΨΩ. Ε ΔΕ ΜΠΟΡΩ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ.

Αν τον κανω offer to clubs, το πιθανοτερο ειναι να μου βγαλει "Haruna set to stay due to his recent arrival" και να τον κανω να μουρμουραει κι απο πανω..... Σταθηκα απαραδεκτα απροσεχτος.-(τελεια και παυλα).
Η Ιστορία μου: Ο Ιβάν της Μασσαλίας viewtopic.php?f=164&t=26035

"Στο ποδόσφαιρο ξαναβρίσκω τον κόσμο, τους ανθρώπους με την έννοια της ανθρωπότητας, μέσα σε μιαν αγνότητα που δεν τη σταματάει τίποτα και με συγκινεί βαθύτατα" Μαργκερίτ Ντυράς


"Το ποδόσφαιρο είναι όπλο για την επανάσταση" Ερνέστο Τσε Γκεβάρα
Tako
Amateur
Amateur
Posts: 212
Joined: Tue Dec 30, 2008 3:02 pm
Football Manager της ομάδας: Sporting CP
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθηναικός
Location: Αθήνα
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Αφου τα εφερε ετσι η κατασταση, κοιταξε και για φθηνους μη-γαλλους αμυντικους bargains, οπως π.χ. anderson martins απο vitoria, Leo απο gremio, leandro fernandez, leandro gioda κ.α... Υπαρχει και η περιπτωση να φερεις τον sall στα CB και να ψαξεις για καποιο καλο dmc σε προσιτη τιμη...

Τον marquinhos τον εχω παρει σχεδον σε ολα τα save μου και αποδιδει τα μεγιστα ΜΟΝΟ οταν τον εχεις σε free role... Τωρα, αν τον βαλεις amr,aml,amc,st οπως ειπε ενα παιδι αποπανω το ιδιο κανει. Παντα θα βρει το τροπο να σμπαραλιασει τις αντιπαλες αμυνες. Απλως εχει προβλημα προσαρμογης, σ'εμενα τουλαχιστον παντα τη πρωτη χρονια η αποδοση του κυμαινοταν στο 6.90-7.00 αλλα υστερα ανεβαινε...
Merry crisis and a happy new fear!
User avatar
Ivan Terrible
Amateur
Amateur
Posts: 155
Joined: Wed Jun 10, 2009 12:24 am
Football Manager της ομάδας: Toulouse FC
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Tako wrote:Αφου τα εφερε ετσι η κατασταση, κοιταξε και για φθηνους μη-γαλλους αμυντικους bargains, οπως π.χ. anderson martins απο vitoria, Leo απο gremio, leandro fernandez, leandro gioda κ.α... Υπαρχει και η περιπτωση να φερεις τον sall στα CB και να ψαξεις για καποιο καλο dmc σε προσιτη τιμη...

Τον marquinhos τον εχω παρει σχεδον σε ολα τα save μου και αποδιδει τα μεγιστα ΜΟΝΟ οταν τον εχεις σε free role... Τωρα, αν τον βαλεις amr,aml,amc,st οπως ειπε ενα παιδι αποπανω το ιδιο κανει. Παντα θα βρει το τροπο να σμπαραλιασει τις αντιπαλες αμυνες. Απλως εχει προβλημα προσαρμογης, σ'εμενα τουλαχιστον παντα τη πρωτη χρονια η αποδοση του κυμαινοταν στο 6.90-7.00 αλλα υστερα ανεβαινε...

Ξερω φιλε καποιους απ'αυτους τους στοπερ που προτεινεις, αλλα λογω της γενικοτερης φιλοσοφιας μου στο fm να προσπαθω να πλησιαζω την πραγματικοτητα και να τηρω την εθνικη υποσταση της ομαδας μου,σε οποια χωρα κι αν ειμαι, προτιμω να βρω Γαλλο στοπερ και να εχω και την 3η χρονια 5 γαλλους στη βασικη ενδεκαδα.. Κοιταω και καποιες αλλες περιπτωσεις γαλλων, αλλα με καιει να εξαντλησω τα περιθωρια μηπως και πουλησω καποιον και φερω Πουιγκρενιέ ή Σακό(ειδικά για το δεύτερο τρελαίνομαι). Νομιζω θα το ρισκάρω και θα προσφέρω τον Αρούνα, κι ας δυσαρεστηθει.
Σ'ευχαριστω πολύ για τις λυσεις που μου προτεινες! Κολληματα του συγγραφεα, βλεπεις...
Η Ιστορία μου: Ο Ιβάν της Μασσαλίας viewtopic.php?f=164&t=26035

"Στο ποδόσφαιρο ξαναβρίσκω τον κόσμο, τους ανθρώπους με την έννοια της ανθρωπότητας, μέσα σε μιαν αγνότητα που δεν τη σταματάει τίποτα και με συγκινεί βαθύτατα" Μαργκερίτ Ντυράς


"Το ποδόσφαιρο είναι όπλο για την επανάσταση" Ερνέστο Τσε Γκεβάρα
xks
Manager
Manager
Posts: 4939
Joined: Tue Sep 09, 2008 3:55 pm
Football Manager της ομάδας: At.Madrid
Αγαπημένη Ομάδα: Paok Liverpool Barca Dormund
Status: καμενος!!!!!!!
Has thanked: 0
Been thanked: 0

εκανες την μεταγραφη=μαρκινιος
Καλοκαιρινή Ιστορία!!!!

Πρώτη Φορά!

Στη Γαλλία!!!!
User avatar
Ivan Terrible
Amateur
Amateur
Posts: 155
Joined: Wed Jun 10, 2009 12:24 am
Football Manager της ομάδας: Toulouse FC
Has thanked: 0
Been thanked: 0

xks wrote:εκανες την μεταγραφη=μαρκινιος
παιδες, γραφετε τοσο καλα λογια για το νεο μου αποκτημα, που με κανετε να τον θεωρω ενα μικρο θεουλη χωρις να τον εχω δει ακομα.. Μα ΤΟΣΟ καλος??? Αυτο που καταφερατε ειναι να θελω να μπω αμεσα στην τριτη χρονια, και εχω διαβασμα... Πολυ διαβασμα... Η διαπαλη των δυναμεων του καλου(fm) με αυτες του κακου(εξεταστικη) θα ειναι σκληρη.
Η Ιστορία μου: Ο Ιβάν της Μασσαλίας viewtopic.php?f=164&t=26035

"Στο ποδόσφαιρο ξαναβρίσκω τον κόσμο, τους ανθρώπους με την έννοια της ανθρωπότητας, μέσα σε μιαν αγνότητα που δεν τη σταματάει τίποτα και με συγκινεί βαθύτατα" Μαργκερίτ Ντυράς


"Το ποδόσφαιρο είναι όπλο για την επανάσταση" Ερνέστο Τσε Γκεβάρα
drosatos
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 479
Joined: Mon Jun 22, 2009 10:57 pm
Football Manager της ομάδας: Α.Σμύρνης
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακος,Ατρόμητος,Ναπολι
Status: Μπροstatus :P
Location: Παντού
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Πρωτα τα μαθηματα σου και μετα το φμ.Πολυ καλη η πορεια σου με την τουολουζ,μραβο!
antonis93
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 399
Joined: Mon Dec 31, 2007 3:44 pm
Football Manager της ομάδας: Διάφορες
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθηναικος
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Φίλε πρώτα η σχολή......
Πάμε όπως άλλοτε, πάμε σαν πάντοτε....

My stories.... viewtopic.php?f=392&t=39873 , viewtopic.php?f=388&t=39955
User avatar
netshaft
Youth Team Manager
Youth Team Manager
Posts: 2317
Joined: Sat Feb 04, 2006 11:12 pm
Football Manager της ομάδας: A.E.K.
Αγαπημένη Ομάδα: A.E.K.
Location: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Ο Marquinhos δεν ειναι απλα θεος...ειναι ημιθεος :D

Θα με κανεις να φορτωσω το save μου με τη Zaragosa οπου ειχα :ribo αδα μπροστα Aguero, Dentigho, Marquinos, Balotelli να δεις τι παει να πει σκοραρισμα. Το παλικαρι χρειαζεται απλα καποιον να του δωσει τη μπαλα. Μετα απλα αραξε και παρακολουθησε το replaya απο το γκολακι.

Φυσικα και θα τον εχεις free role, hold the ball, ντριπλα στο φουλ, long shots --> never. Σε μενα τουλαχιστον στο Ισπανικο πρωταθλημα κοντρα σε πολυ καλες αμυνες επαιρνε τη μπαλα και υπηρχαν φορες που περνουσε και το τερματοφυλακα. :D
User avatar
Ivan Terrible
Amateur
Amateur
Posts: 155
Joined: Wed Jun 10, 2009 12:24 am
Football Manager της ομάδας: Toulouse FC
Has thanked: 0
Been thanked: 0

drosatos wrote:Πρωτα τα μαθηματα σου και μετα το φμ.Πολυ καλη η πορεια σου με την τουολουζ,μραβο!
antonis93 wrote:Φίλε πρώτα η σχολή......
Να πω οτι εχετε αδικο??? Ας πρυτανευσει λοιπον η λογικη...
netshaft wrote:Ο Marquinhos δεν ειναι απλα θεος...ειναι ημιθεος :D

Θα με κανεις να φορτωσω το save μου με τη Zaragosa οπου ειχα :ribo αδα μπροστα Aguero, Dentigho, Marquinos, Balotelli να δεις τι παει να πει σκοραρισμα. Το παλικαρι χρειαζεται απλα καποιον να του δωσει τη μπαλα. Μετα απλα αραξε και παρακολουθησε το replaya απο το γκολακι.

Φυσικα και θα τον εχεις free role, hold the ball, ντριπλα στο φουλ, long shots --> never. Σε μενα τουλαχιστον στο Ισπανικο πρωταθλημα κοντρα σε πολυ καλες αμυνες επαιρνε τη μπαλα και υπηρχαν φορες που περνουσε και το τερματοφυλακα. :D
Περιμενω πως και πως να τον δω να κανει τα μαγικα του λοιπον.. Για τις εντολες που ειπες φιλε οτι του δινεις, συμφωνω, πλην του hold up ball... Αυτο πρεπει να το παιρνουν παιχτες δυνατοι για να μπορουν να κρατησουν μπαλα και να ανεβουν οι συμπαιχτες τους.. Ο Ζινιακ ή ο Πογκρεμπνιακ το κανει αυτο στην ομαδα.. Εκτος κι αν εννοεις το run with ball, ωστε να εχει τη μπαλα στα ποδια του, αλλα χωρις να ειναι στατικος και να υπαρχει κινδυνος να τη χασει... Το hold up ball πρεπει να προσεγγιζει περισσοτερο την εντολη "παιξε με πλατη και σπασε τη μπαλα οταν ανεβουν οι αλλοι"...
Η Ιστορία μου: Ο Ιβάν της Μασσαλίας viewtopic.php?f=164&t=26035

"Στο ποδόσφαιρο ξαναβρίσκω τον κόσμο, τους ανθρώπους με την έννοια της ανθρωπότητας, μέσα σε μιαν αγνότητα που δεν τη σταματάει τίποτα και με συγκινεί βαθύτατα" Μαργκερίτ Ντυράς


"Το ποδόσφαιρο είναι όπλο για την επανάσταση" Ερνέστο Τσε Γκεβάρα
User avatar
Ivan Terrible
Amateur
Amateur
Posts: 155
Joined: Wed Jun 10, 2009 12:24 am
Football Manager της ομάδας: Toulouse FC
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Προ των πυλών της τριτης σεζον, η διοίκηση ανακοινώνει τις προσδοκίες της και τις ανεβάζει ένα σκαλοπάτι παραπάνω(δικαίως): Εξοδος στην Ευρώπη πάση θυσία!

Image

Ακολούθως, μου προτεινει μονοετη επεκταση μεχρι το 2012 με τις ιδιες ετησιες απολαβες(375.000)
Αν και εχω στο μυαλο μου να αποχωρησω στο τελος της σεζον, επειδη ποτε δεν ξερεις πως τα φερνει η μοιρα, καθομαι στο τραπεζι των διαπραγματευσεων και ζηταω τα διπλα(εχω παιχτες με 1,8 εκατ. το χρονο, πρεπει να ανεβουμε κι εμεις λιγο)..

Image

Η τελικη τους προσφορα φτανει τα 425.000 ετησιως, και αποδεχομαι. θα ηθελα κατι παραπανω, αλλα.. ας ειναι..

Image

---------------------------------------------------------------------------------------------------------

ΜΕΤΑΓΡΑΦΕΣ-1Η ΙΟΥΛΗ

Νταμπό απο τη Σ.Ετιέν με ελευθερη μεταγραφη. Αξιοπιστο πολυεργαλειο για μπακαπ-παιζει παντου!

Image

Φορεστιέρι από Τζένοα ως ελεύθερος. Εξελιξιμος, λογω της πληροτητας μας μπροστα θα προσπαθησω να τον δωσω δανεικό

Image

Οι γαλλοι κιπερ Λουζί και Λεκά αποχτήθηκαν ως ελευθεροι για αναπληρωματικοι του Καρασό

Image

Image

Ο ελευθερος Σέρβος Λόμιτς για μπάκαπ του Ματιέ

Image

Η καταλαθος (εκανα την αυτοκριτικη μου παραπανω..) πληρωμη της ρητρας στη Μονακο (4,2 εκατ), εφερε στα λημερια μας τον εξελιξιμο Αρουνα. Ειμαι τοσο εκνευρισμενος που θα προσπαθησω να τον δωσω δανεικο ή αν ειμαι τυχερος να τον πουλησω κοντα στα λεφτα που εδωσα(δυσκολο να βρεθει τετοιο κοροιδο ομως)

Image

Και το αστέρι μας... Για 15,5 εκατομμυρια, με δοσεις... ΜΑΡΚΙΝΙΟΣ!!!!!!

Image

Συνολικα οι αγοραπωλησιες μας για αυτο το μεταγραφικο παραθυρο:
(Να προσθεσω οτι εχει κλεισει ο Φαμπινιο μεταγραφη για 4,5 εκατ, απλα θα φυγει την 1η Αυγουστου...)

Image

--

Με τις νεες προσθήκες, στις αρχές Ιουλίου, σκεφτομαι να ακολουθησω την εξης τακτικη με τους εξης παιχτες(5 Γάλλοι στην ενδεκάδα!)

Image

Το συστημα το ονομασα 4-1-2-1-2 "adaptable", καθως θα "προσαρμοζεται" αναλογα με τις απαιτησεις του καθε αγωνα σε 4-1-3-2, 4-1-2-1-2, και 4-3-1-2... Απλα δοθηκαν οι ειδικες εντολες σε καθε παιχτη προς το παρον..
Η Ιστορία μου: Ο Ιβάν της Μασσαλίας viewtopic.php?f=164&t=26035

"Στο ποδόσφαιρο ξαναβρίσκω τον κόσμο, τους ανθρώπους με την έννοια της ανθρωπότητας, μέσα σε μιαν αγνότητα που δεν τη σταματάει τίποτα και με συγκινεί βαθύτατα" Μαργκερίτ Ντυράς


"Το ποδόσφαιρο είναι όπλο για την επανάσταση" Ερνέστο Τσε Γκεβάρα
GIANNIS511
Backup
Backup
Posts: 897
Joined: Wed Dec 31, 2008 8:50 pm
Αγαπημένη Ομάδα: ΑΡΗΣ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Καλές μεταγραφές αν σκεφτείς ότι οι περισσότερες είναι για μπακ απ. Το σύστημα επίσης είναι καλό, αν και δεν είναι το αγαπημένο μου (πιστεύω πολύ στα άκρα επιθετικά, ενώ στο κέντρο τό έχω σχεδόν πάντα παίκτες αμυντικογενείς Bolzoni, Magallon.)
User avatar
Ivan Terrible
Amateur
Amateur
Posts: 155
Joined: Wed Jun 10, 2009 12:24 am
Football Manager της ομάδας: Toulouse FC
Has thanked: 0
Been thanked: 0

GIANNIS511 wrote:Καλές μεταγραφές αν σκεφτείς ότι οι περισσότερες είναι για μπακ απ. Το σύστημα επίσης είναι καλό, αν και δεν είναι το αγαπημένο μου (πιστεύω πολύ στα άκρα επιθετικά, ενώ στο κέντρο τό έχω σχεδόν πάντα παίκτες αμυντικογενείς Bolzoni, Magallon.)
Κι εμενα μ'αρεσουν παρα πολυ τα εξτρεμ, ετσι κι αλλιως οπως εχω ξαναγραψει, το αγαπημενο μου συστημα ειναι το 4-3-3.. Απλα συνηθιζω να φτιαχνω τακτικες βασει των παιχτων που εχω και οχι βασει του τι θελω.. Νομιζω οτι απο Ντ'αλεσαντρο και Μαρκινιος θα παρω τα περισσοτερα οταν θα τους χρησιμοποιώ στον αξονα, ως δεξι Mc και AMc-κρυφο φορ αντιστοιχα... Αντε να δουμε που θα βγει...
Η Ιστορία μου: Ο Ιβάν της Μασσαλίας viewtopic.php?f=164&t=26035

"Στο ποδόσφαιρο ξαναβρίσκω τον κόσμο, τους ανθρώπους με την έννοια της ανθρωπότητας, μέσα σε μιαν αγνότητα που δεν τη σταματάει τίποτα και με συγκινεί βαθύτατα" Μαργκερίτ Ντυράς


"Το ποδόσφαιρο είναι όπλο για την επανάσταση" Ερνέστο Τσε Γκεβάρα
User avatar
netshaft
Youth Team Manager
Youth Team Manager
Posts: 2317
Joined: Sat Feb 04, 2006 11:12 pm
Football Manager της ομάδας: A.E.K.
Αγαπημένη Ομάδα: A.E.K.
Location: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Aρκετοι ελευθεροι αλλα αξιολογοι παιχτες για να εχεις και παγκο. Μου αρεσε ο Dabo αν και το συμβολαιο του το βρίσκω παρα πολυ βαρυ για αλλαγη.

Οσο για το συστημα, ειναι αυτο που παιζουν αρκετες Βραζιλιανικες ομαδες, πολυ καλος ελεγχος του κεντρου αλλα αν σε παιξουν με γρηγορα wingers απο τα πλαγια θα εχεις σοβαρα προβληματα. Προσεξε το.

Off Topic:
Θα ηταν αισθητικα καλυτερο αν 'εκοβες' τα ss και εβαζες μονο αυτο που θες να προβαλεις :wink: Κατα τα αλλα μια χαρα :-)
Last edited by netshaft on Mon Jun 29, 2009 12:35 am, edited 1 time in total.
the_showstopper
Indispensible
Indispensible
Posts: 1839
Joined: Sun Nov 16, 2008 12:40 am
Location: Athens
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Πολυ καλες οι μεταγραφες,σουπερ ο Forrestieri τον κυνηγαω κ γω,καθως μου τον εχουν προτεινει φιλαρακια και μου λενε οτι βγαζει ματια!!!

Γτ δεν εβαζες Winner ως στοχο,καποτε πρεπει να το παρεις το ρημαδι...
Post Reply

Return to “Real managers don' t need food”