Satyameva Jayate

Το πρώτο βήμα προς τη δόξα γίνεται εδώ
Post Reply
skif_31
Backup
Backup
Posts: 976
Joined: Fri Apr 17, 2009 7:45 pm
Football Manager της ομάδας: -
Status: Ριλέντλες
Location: Hrakleio
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Image

Στο τέλος του 14ου αιώνα εισέβαλε στην Ινδία ο Ταμερλάνος και οι ταταρικές ορδές που λεηλάτησαν και κατέστρεψαν τα πάντα. Μετά την ταταρική εισβολή ακολούθησε η επικράτηση των Μογγόλων που τη διαδέχθηκε η ευρωπαϊκή.

Πρωτοπόροι της ευρωπαϊκής διείσδυσης υπήρξαν οι Πορτογάλοι. Ο Βάσκο ντα Γκάμα, που ονομάστηκε αντιβασιλιάς της Πορτογαλίας στην Ινδία το 1524, θεμελίωσε την εκεί πορτογαλική κυριαρχία. Αυτή διάρκεσε πολλές δεκάδες χρόνια και υπήρξε απόλυτη στη δυτική ακτή της ινδικής χερσονήσου. Κατά τις αρχές του 17ου αιώνα αποφάσισαν να αντικαταστήσουν τους Πορτογάλους οι Ολλανδοί και κυρίως οι Άγγλοι. Αυτοί, με την «Εταιρεία των Ανατολικών Ινδιών» που έγινε πανίσχυρη, απέκτησαν σημαντικά πρακτορεία και προνόμια στην Ινδία. Επί δυο αιώνες (17ο και 18ο) αγγλικά και γαλλικά συμφέροντα ανταγωνίζονταν στην Ινδία με αποτέλεσμα να επεκτείνουν βαθμηδόν την επιρροή τους, άλλοτε με τη βία και άλλοτε με την υπογραφή συμφωνιών με τους ντόπιους ηγεμόνες σ' όλη την ινδική χερσόνησο. Τελικά επικράτησαν οι Άγγλοι, που, αφού αντιμετώπισαν εξεγέρσεις των ιθαγενών, καθαίρεσαν τον τελευταίο Μογγόλο ηγεμόνα το 1857 και μεταβίβασαν (το επόμενο έτος) την εξουσία από την «εταιρεία των Ινδιών» στο αγγλικό στέμμα. Το 1877 η βασίλισσα Βικτωρία ονομάστηκε «αυτοκράτειρα των Ινδιών».

Ακολούθησαν ακούραστες προσπάθειες των Ινδών να απαλλαγούν από την αγγλική κυριαρχία, ειρηνικές κι ένοπλες εξεγέρσεις που πνίγηκαν στο αίμα. Το 1885 ιδρύθηκε το «Ινδικό Εθνικό Κογκρέσο», το οποίο έθεσε ως στόχο του την απελευθέρωση της Ινδίας και έγινε ισχυρότατη οργάνωση, υποστηριζόμενη από όλους τους Ινδούς. Κατά τον Α' Παγκόσμιο Πόλεμο οι Ινδοί πολέμησαν στο πλευρό των Άγγλων, πιστεύοντας ότι η λήξη του πολέμου θα σήμαινε την ανεξαρτησία τους.

Επικεφαλής του κινήματος είχε τεθεί ο Μαχάτμα Γκάντι, που επιδίωξε να εξαναγκάσει τους Άγγλους να δεχτούν το αίτημα των συμπατριωτών του για ανεξαρτησία με την «παθητική αντίσταση». Ο Μαχάτμα Γκάντι δολοφονήθηκε. Κατά την περίοδο του μεσοπολέμου έγιναν πολλές ένοπλες εξεγέρσεις των Ινδών, που πολέμησαν και πάλι στο πλευρό των Άγγλων στο Β' Παγκόσμιο Πόλεμο. Τέλος, μετά από μακρές και δυσχερείς διαπραγματεύσεις, το 1947 η Ινδία χωρίστηκε σε δύο αυτόνομα κράτη, στο πλαίσιο της βρετανικής κοινοπολιτείας: το Πακιστάν και τη μεγάλη, αυτόνομη Ινδική Δημοκρατία.


ο Yashwant Chopra(οπου Yashwant σημενει ''Αυτος που εχει την δοξα'') γεννηθηκε το 1947 στην Αγγλια απο που καταγοταν η μητερα του Shana Ferdinand.
Ο πατερας του ηταν Ινδος και οι προγονοι του ειχαν λαβει μερος στις ενοπλες εξεγερσεις για την απαλλαγη τους απο την Αγγλικη κυριαρχια.
Ο Yashwant εμεινε ορφανος στο 3 ετος της ηλικιας του, καθως ο πατερας του Aseem ''εφυγε'' νωρις..
Στα 62 του πλεον χρονια αποφασισε, εστω και αργα, να μαθει οτι περισσοτερο ηταν δυνατο για το μερος απο που καταγοταν..και θα εκανε τα
παντα γι'αυτο..
Stonecity3 wrote:Λευτεριά στον Σκιφ ρε.
:protest:


Θ.Π.Τ.Π.Μ.Ρ

:forthosewhothinkyoung:
User avatar
Trapezitis
The God Of Football
The God Of Football
Posts: 27170
Joined: Thu Nov 27, 2008 4:02 pm
Football Manager της ομάδας: Που τέτοια τύχη.
Αγαπημένη Ομάδα: ΟΣΦΠ, Barca, Juve, Liverpool
Status: Παντρεμένος με παιδιά...
Location: Πετρούπολη
Has thanked: 3 times
Been thanked: 5 times

Για άντε μπρος!!!

Καλή αρχή και ακόμα καλύτερη συνέχεια εύχομαι!!!
User avatar
pavlos55
Indispensible
Indispensible
Posts: 1540
Joined: Thu May 07, 2009 6:14 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθηναϊκός
facebook προφίλ: pavlos.kosmetatos
Location: Λονδίνο - Νέα Φιλαδέλφεια
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Ινδικό πρωτάθλημα; Ενδιαφέρον...
skif_31
Backup
Backup
Posts: 976
Joined: Fri Apr 17, 2009 7:45 pm
Football Manager της ομάδας: -
Status: Ριλέντλες
Location: Hrakleio
Has thanked: 0
Been thanked: 0

TRAPEZITIS 7 wrote:Για άντε μπρος!!!

Καλή αρχή και ακόμα καλύτερη συνέχεια εύχομαι!!!
pavlos55 wrote:Ινδικό πρωτάθλημα; Ενδιαφέρον...
ευχαριστω :-D η αληθεια ειναι πως παιζω πρωτη φορα το ινδικο..
θα κανω οτι μπορω :-D
Stonecity3 wrote:Λευτεριά στον Σκιφ ρε.
:protest:


Θ.Π.Τ.Π.Μ.Ρ

:forthosewhothinkyoung:
Edge
National Manager
National Manager
Posts: 8634
Joined: Sun Dec 28, 2008 9:01 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Ινδικο? :shock:
Γουατ δε φακ?
Αντε να δουμε!
User avatar
PAO1133
Indispensible
Indispensible
Posts: 1711
Joined: Sun May 31, 2009 4:21 pm
Football Manager της ομάδας: portmouth
Αγαπημένη Ομάδα: panathinaikos
Location: κατω πατισσια
Has thanked: 0
Been thanked: 0

μπραβο φιλε παρα πολυ καλη επιλογη χωρας κ προτοτυπη επεισης.για να δουμε τους σουπερ σταρ της ομαδας που διαλεξες :-D
Sir___Alex wrote:Ενα κομματι μου μολις πεθανε.Απειρο ρισπεκτ στον Διαμαντιδη
skif_31
Backup
Backup
Posts: 976
Joined: Fri Apr 17, 2009 7:45 pm
Football Manager της ομάδας: -
Status: Ριλέντλες
Location: Hrakleio
Has thanked: 0
Been thanked: 0

20.3.08
''Ηταν αναμενομενο'' ψιθυριζαν ολοι καθως αποχωρουσαν απο τα τα διοικητικα γραφεια της εταιριας Ashley's
η εταιρια ειχε χρωκοπησει και επρεπε να κλεισει...Κανεις δε σκεφτεται εμας ! Φωναζαν απελπισμενοι οικογενιαρχες
που απολυθηκαν..Αυτη ηταν η τελευταια εικονα που κρατησε ο Yashwant στο μυαλο του πριν φυγει για το σπιτι..
Ηταν απελπισμενος και αυτο φαινοταν απο τις εκφρασεις και τις κινησεις του..
Ειχαν περασει μερες προσπαθωντας να βρει δουλεια αλλα ματαια..Ζουσε με ενα φτωχο επιδομα ανεργειας που ισα ισα εφτανε
για να πληρωσει το ενοικιο το σπιτιου του..ηταν μονος κανοντας σκεψεις για τη συνεχεια..
19.6.08
Λιβερπουλ
Εφτιαχνε τις βαλιτσες του για το μεγαλο ταξιδι.
Καποιοι στοιχιματιζαν πως ηταν τρελος..
Αλλοι ελεγαν πως ακολουθει την καρδια του..
Εφυγε γυρισε πισω στην πατριδα που μεγαλωσαν οι ''παππουδες του'' του για να ζησει εκει μια ζωη που περιμενε να ηταν καλυτερη
Διχως καμια ποδοσφαιρικη γνωση απευθυνθηκε σε εναν μολις φτιαγμενο συλλογο και ετσι ξεκινησε την καινουρια του ζωη...
Stonecity3 wrote:Λευτεριά στον Σκιφ ρε.
:protest:


Θ.Π.Τ.Π.Μ.Ρ

:forthosewhothinkyoung:
User avatar
pavlos55
Indispensible
Indispensible
Posts: 1540
Joined: Thu May 07, 2009 6:14 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθηναϊκός
facebook προφίλ: pavlos.kosmetatos
Location: Λονδίνο - Νέα Φιλαδέλφεια
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Ποντάρω ότι θα πας ή Mumbai FC ή Mahindra United ή East Bengal Club. Το πέτυχα? :roll:
skif_31
Backup
Backup
Posts: 976
Joined: Fri Apr 17, 2009 7:45 pm
Football Manager της ομάδας: -
Status: Ριλέντλες
Location: Hrakleio
Has thanked: 0
Been thanked: 0

pavlos55 wrote:Ποντάρω ότι θα πας ή Mumbai FC ή Mahindra United ή East Bengal Club. Το πέτυχα? :roll:
:shock: Απαιχτος...Mumbai FC :P
PAO1133 wrote:μπραβο φιλε παρα πολυ καλη επιλογη χωρας κ προτοτυπη επεισης.για να δουμε τους σουπερ σταρ της ομαδας που διαλεξες :-D
δεν το λες και σουπερσταρ :P εγω ξερω εναν παικτη μου που επαιξε την περιοδο 99-00 στον ολυμπιακο .μαντεεεεψτεεε :D
mitsakoc wrote:Ινδικο? :shock:
Γουατ δε φακ?
Αντε να δουμε!
να δουμε να δουμε..

ευχαριστω ολους :-D
Stonecity3 wrote:Λευτεριά στον Σκιφ ρε.
:protest:


Θ.Π.Τ.Π.Μ.Ρ

:forthosewhothinkyoung:
skif_31
Backup
Backup
Posts: 976
Joined: Fri Apr 17, 2009 7:45 pm
Football Manager της ομάδας: -
Status: Ριλέντλες
Location: Hrakleio
Has thanked: 0
Been thanked: 0

20.6.08
Εφτασα στα γραφεια της Mumbai, μια ευγενικη γραμματεας με καλωσωρισε και μου ειπε πως με περιμενει ο προεδρος της ομαδας..
μπηκα στο γραφειο..ενας κοντος κυριος με μαυρο κουστουμι καθονταν σε μια ψηλη καρεκλα αλλα δε μπορουσα να τον διακρινω καλα..
αργοτερα αφου μου προσφερε εναν καφε και μερικα κουλουρακια μου εδωσε ενα διετες συμβολαιο με μικρες αποδοχες 1800 $ που για μενα ηταν πολυ ''καλυτερο'' απο τον 900 $ μισθο μου δουλευοντας στο εργοστασιο Ashley's..αρχικα ημουν επιφυλακτικος..ηταν σιγουρα η πιο μεγαλη υπογραφη της ζωης μου..αλλα αφου δεν ειχα αλλη επιλογη το εκανα..ο προεδρος αφου μου εξηγησε καποια πραγματα για την ομαδα..μου ειπε πως απλα θελει τα οικονομικα της ομαδας να μην επιβαρυνθουν τα οικονομικα της ομαδας και ετσι μου εδωσε 8.000 $ μπατζετ για μεταγραφες.
η ποδοσφαιρικη μου καριερα ειχε ξεκινησει..αποχωρησα με ενα σκεπτικο υφος και την επομενη μερα αρχισα να ψαχνω ενα σπιτι στο κεντρο της Βομβαης...


Το δυναμικο της ομαδας
Image
Το ''αστερι'' ομαδας
Image
εχοντας μονοετη συμμετοχη με τον Ολυπιακο παιζοντας σε 11 ματς και σκοραροντας μολις ενα γκολ
Τα φιλικα
Image


Συνεχιζεται
Stonecity3 wrote:Λευτεριά στον Σκιφ ρε.
:protest:


Θ.Π.Τ.Π.Μ.Ρ

:forthosewhothinkyoung:
User avatar
pavlos55
Indispensible
Indispensible
Posts: 1540
Joined: Thu May 07, 2009 6:14 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθηναϊκός
facebook προφίλ: pavlos.kosmetatos
Location: Λονδίνο - Νέα Φιλαδέλφεια
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Τι σουπερστάρ είναι αυτό;;;
Spoiler: show
-puppie
lgr
Hot Prospect
Hot Prospect
Posts: 631
Joined: Tue Dec 30, 2008 5:53 pm
Football Manager της ομάδας: Merengues The real galacticos
Αγαπημένη Ομάδα: Real Madrid C.F.
Status: Λιγη τρελα θελει η ζωη... Εγω εχω πολλη...
Has thanked: 0
Been thanked: 0

παλτα στην Ινδια... λογικο ομως...
για βαλε ενα ss με τον πιο αμπαλο που υπολογιζεται...
και καλο στομαχι... θα σου χρειαστει εκει περα που εμπλεξες...
Φερτε πισω τον Mascio
http://www.soccermanager.gr http://www.topmanager.gr
User avatar
lee-tock
Indispensible
Indispensible
Posts: 1856
Joined: Sat Jun 06, 2009 1:17 pm
Football Manager της ομάδας: Manchester City
Αγαπημένη Ομάδα: panathinaikos
Status: Money n Pressure
Has thanked: 0
Been thanked: 0

φιλε σκιφ οσοι εχουν πανω απο 10 φινισινγκ στο ινδικο σκοραρουν σαν τρελοι. για να δουμε τι θα γινει με αυτον τον παιχταρα!
ΟΣΟΙ ΕΚΡΑΖΑΝ ΡΕΧΑΓΚΕΛ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΑΡΧΙΣΟΥΝ ΝΑ ΤΟ ΡΟΥΦΑΝΕ
skif_31
Backup
Backup
Posts: 976
Joined: Fri Apr 17, 2009 7:45 pm
Football Manager της ομάδας: -
Status: Ριλέντλες
Location: Hrakleio
Has thanked: 0
Been thanked: 0

lgr wrote:παλτα στην Ινδια... λογικο ομως...
για βαλε ενα ss με τον πιο αμπαλο που υπολογιζεται...
και καλο στομαχι... θα σου χρειαστει εκει περα που εμπλεξες...
ο ''μεσος''(average) αμυντικος εχει 8 μαρκινγκ..και 6 τακλιννκγ πιο πολυ εχουν Φιζυκαλ ατριμπιουτς
o Agboage (πως γραφεται ?) ειναι ωραιος... πολυ καλος μεχρι στιγμης!
lee-tock wrote:φιλε σκιφ οσοι εχουν πανω απο 10 φινισινγκ στο ινδικο σκοραρουν σαν τρελοι. για να δουμε τι θα γινει με αυτον τον παιχταρα!
ειναι τρελοςς λεωω -foumarw


Εκκληση
παρακαλω οοοποιος μπορει και οποιος ξερει να μου πει που θα βρω τα ινδικα λογκος.. πλζ
Last edited by skif_31 on Thu Aug 27, 2009 10:27 pm, edited 1 time in total.
Stonecity3 wrote:Λευτεριά στον Σκιφ ρε.
:protest:


Θ.Π.Τ.Π.Μ.Ρ

:forthosewhothinkyoung:
User avatar
lee-tock
Indispensible
Indispensible
Posts: 1856
Joined: Sat Jun 06, 2009 1:17 pm
Football Manager της ομάδας: Manchester City
Αγαπημένη Ομάδα: panathinaikos
Status: Money n Pressure
Has thanked: 0
Been thanked: 0

ρε! αυτος ο αμποαγκουε ειναι αυτος που επαιζε ολυμπιακο ??? ελα ρε παιχταρα!!!
ΟΣΟΙ ΕΚΡΑΖΑΝ ΡΕΧΑΓΚΕΛ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΑΡΧΙΣΟΥΝ ΝΑ ΤΟ ΡΟΥΦΑΝΕ
Post Reply

Return to “Mildly addicted”