Όλοι θέλουν να φύγουν!

Συζητήστε για τη νέα έκδοση του Football Manager!
Forum rules
Καλώς Ήρθατε στη Γενική Συζήτηση για το Football Manager 2009.
Παρακαλούμε, διαβάστε πρώτα τους κανόνες του site - http://www.fmgreece.gr/forumrules.php
Σημαντικά θέματα:

Football Manager 2009 info (Patch v9.1.0 - v9.2.0 - v9.3.0)
Δε μπορώ να ενεργοποιήσω το FM2009 / λάθος κωδικός.
Γενικές Απορίες FM09
Ελληνική Περιγραφή Αγώνα!!!
Σε περίπτωση που δε μπορείτε να ξεχωρίσετε τα 0 - O και Ι-1 από το κωδικό ενεργοποίησης, πατήστε εδώ για να δείτε πως φαίνονται οι χαρακτήρες, πάνω στο manual.
Post Reply
User avatar
glad1at0re
Trialist
Trialist
Posts: 43
Joined: Wed Dec 14, 2005 12:52 pm
Football Manager της ομάδας: Unemployed
Αγαπημένη Ομάδα: Sacramento Kings
Location: Athens
Has thanked: 8 times
Been thanked: 0

Μόλις τελείωσα τη 1η χρονιά μου με Ολυμπιακό παίρνοντας το πρωτάθλημα και το UEFA. Και τώρα το καλοκαίρι έχω το εξής μεγάλο πρόβλημα... Μου κάνουν μεγάλες προσφορές για τους Diogo, Progrebnyak (τον πήρα το 1ο καλοκαίρι), Leonaro, Belluschi, Αβραάμ Παπαδόπουλο. Αναγκάζομαι να πω όχι γιατί θέλω να χτίσω την ομάδα για μεγάλα πράγματα και φυσικά όλοι οι παίχτες γίνονται unhappy και γκρινιάζουν. Αναγκάστηκα να δώσω τον Diogo στη Milan, τον Αβραάμ στη Sunderland και τον Belluschi κάπου στη Γερμανία. Τώρα οι υπόλοιποι είναι unhappy εκτός του Leonardo που δε θα αργήσει κι αυτός μάλλον. Τα λεφτά είναι καλά βέβαια αλλά δεν έχει νόημα να διαλύεται έτσι η ομάδα κάθε καλοκαίρι. :cry:

Όλη αυτή η κατάσταση μου φαίνεται υπερβολική από πλευράς engine του παιχνιδιού. Υπάρχει κάτι που μπορώ να κάνω για να τους κρατήσω χωρίς να χαλάσουν το κλίμα και πέσει η απόδοσή τους; Νέο συμβόλαιο δε θέλει κανείς. Γίνεται να αλλάξουν συμπεριφορά με αρκετές νίκες/προκρίσεις κτλ; :dontknow:

Ευχαριστώ!
il_biscione
Assistant Manager
Assistant Manager
Posts: 3717
Joined: Sat Aug 04, 2007 10:05 am
Football Manager της ομάδας: Polisportiva Alghero
Αγαπημένη Ομάδα: F.C. Internazionale Milano
Status: Eh.
Location: South Of Heaven.
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Μην λες οχι...

Κάνε counter-offer... Πόσα δίνουν 14.000.000? Εσυ ζήτα 30... Αν στα δώσουν καλώς αναπληρώνεις και το κενό... Αν δεν στα δώσουν ο παίκτης δεν θα πει τίποτα αφού δεν αρνήθηκες την προσφορά...

Τουλάχιστον στο περυσινό έτσι ήταν, αν άλλαξε φέτος, άλλο καπέλο, αν και δεν νομίζω.

:wink:
Insieme per sempre 1998 - 2008Eterno Amore.
jose_thominho
Indispensible
Indispensible
Posts: 1817
Joined: Fri Oct 19, 2007 9:01 pm
Αγαπημένη Ομάδα: παναθηναικος
Location: Πατρα
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Εγω με παναθηναικο πηγα στους 8 του τσαμπιονς λινγκ και πηρα μονο πρωταθλημα και ο μιραντα,ο αλεξ,ο κειρισον,ο τζιλμπερτο που ειχα παρει ειναι ανχαπυ και θελουν να πανε σε μεγαλυτερη ομαδα!!Μεγαλη βλακια αυτο αφου ουσιαστικα θετει το σειβ ανενεργο!!Τι να λεει να διαλυονται καθε χρονο η ομαδα σου!!Και δεν γινεται ξανα χαπυ με τιποτα!
User avatar
glad1at0re
Trialist
Trialist
Posts: 43
Joined: Wed Dec 14, 2005 12:52 pm
Football Manager της ομάδας: Unemployed
Αγαπημένη Ομάδα: Sacramento Kings
Location: Athens
Has thanked: 8 times
Been thanked: 0

Δε πετυχαίνει δυστυχώς :cry:

Για τον Diogo μου έδιναν 8 mil, το πήγα 15, έκαναν withdraw όλοι. Ο παίχτης ξενέρωσε, έγινε Unhappy και λέω δε γα***ται.. και τον κάνω offer to clubs για 25 mil. Σκάει η Milan και τον παίρνει. :-P

Τέσπα δε δίνω άλλους, θα το προχωρήσω με τους παίχτες unhappy κι όπου βγει. Στη χειρότερη περίπτωση παραιτούμαι και πάω σε καμιά μικρή ομάδα να γουστάρω.
User avatar
kapoios
Hot Prospect
Hot Prospect
Posts: 678
Joined: Wed Feb 01, 2006 4:36 pm
Football Manager της ομάδας: Ahtletic Bilbao
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός
Status: Victorious Athletic celebrates famous Quadraple!
Location: Αιγάλεω
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Κρατησε τους κ σε μενα ετσι εγινε στο τελος της 1ης σεζον. Στα μεσα της 2ης αφου τους εβαζα συνεχεια βασικους μονο ο Ντουντου ειχε παραμεινει δυσαρεστημενος. Ολοι οι αλλοι εγιναν χαρουμενοι οποτε τους εριξα κ μια καλη ανανεωση στα συμβολαια για να μην ξαναμιλησουν -puppie κ ολα οκ τωρα. Παντως δυστυχως αυτο παιζει να γινεται σε ολες τις μεγαλες ελληνικες ομαδες πλεον κ δεν μπορει να αποφευχθει ακομα κ αν ζητησεις της Παναγιας τα ματια(καλα λεμε καθε περσυ κ καλυτερα...μεχρι κ στο μανατζερ ισχυει)
Υπολογιστής, αξία : 900 € , Σύνδεση στο Ιντερνετ, αξία : 20 € Χρήση του Viber, αξία : 0 €, το να σε κρατάω απασχολημένο με αυτό το ηλίθιο μήνυμα, αξία : ΑΝΕΚΤΙΜΗΤΗ
User avatar
nik_33
Asst Researcher AEK - Staff
Asst Researcher AEK - Staff
Posts: 15421
Joined: Thu Dec 08, 2005 8:24 pm
Status: Survive
Has thanked: 4 times
Been thanked: 32 times

Γιατί ρε παιδιά, εάν IRL έρθει η Μίλαν και ζητήσει το Diogo για 15 εκατομμύρια δεν θα φύγει? :?
Και στην ακραία περίπτωση που αρνηθεί ο Ολυμπιακός, ο παίκτης δεν θα τσαντιστεί?

Βέβαια, παίζουν ρόλο και άλλα πράγματα, όπως το αν τους έχεις υψηλό συμβόλαιο με Indispensible role στην ομάδα, ενώ αν γίνει unhappy, η ανανέωση του συμβολαίου λύνει συνήθως το πρόβλημα.

Σε μερικές περιπτώσεις, μάλιστα, περνάει το unhappy μόνο του (μου ζήτησε η HSV το Saja, δεν δέχθηκα, έγινε unhappy αλλά τον έβαζα να παίζει και του έφυγε σε κανα μήνα).
User avatar
theotses
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 6914
Joined: Mon May 29, 2006 12:15 pm
Football Manager της ομάδας: Reading
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθηναϊκος, Man Utd, T.F.F.
Status: Non-stop projecting!!!
Location: Stockholm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Παιδια μην λεμε βλακειες...

Αυτο ειναι ακρως ρεαλιστικο... Δηλαδη αν ερθει αυριο η Ρεαλ και δωσει 10 εκατομυρια για τον Σπυροπουλο και ο Παναθηναϊκος πει 35, τοτε σιγουρα θα γινει unhappy ο παιχτης...

Χαιρομαι που προστεθηκε αυτο γιατι στο προηγουμενο ηταν κατι σαν μπαγκ κατ'εμε... :wink:
Form Follows Function Follows Financing
vitriolis192837465
Indispensible
Indispensible
Posts: 1596
Joined: Mon Nov 17, 2008 3:19 am
Αγαπημένη Ομάδα: Άρης
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Παιδια ΕΙΝΑΙ λογικο να τσαντιστει ο Σπυροπουλος αν αρνηθεις προταση της Ιντερ.
ΔΕΝ ειναι λογικο απο την αλλη να ερθει προταση της Ιντερ για το Σπυροπουλο, μονο και μονο επειδη πηρες το πρωταθλημα Ελλαδος.Αντε και το UEFA, αλλα και παλι!!
So this is how liberty dies... with thunderous applause

29.10.2001 - 19.07.2013
User avatar
nik_33
Asst Researcher AEK - Staff
Asst Researcher AEK - Staff
Posts: 15421
Joined: Thu Dec 08, 2005 8:24 pm
Status: Survive
Has thanked: 4 times
Been thanked: 32 times

Εξαρτάται.. Αν εξελίχθηκε πολύ σε 3 χρόνια ο παίκτης, γιατί όχι.. Εδώ πήγε στην Ίντερ ο Καραγκούνης :wink: Τις περισσότερες φορές όμως οι μεγάλες προτάσεις (10+ M) αφορούν παίκτες με μεγάλο PA, οπότε η κατηγορία "Σπυρόπουλος" δεν είναι ακριβώς αυτό για το οποίο μιλάμε.

Τέλος, μην ξεχνάτε ότι παίζει ρόλο και το πόσα πρωταθλήματα έχετε ανοικτά. Εγώ που έχω 35, δεν βλέπω συχνά τέτοια φαινόμενα γιατί οι ομάδες έχουν τεράστια γκάμα επιλογών, αλλά αν έχεις ανοίξει πχ μόνο Ελληνικό, Αγγλικό και Ιταλικό, οι ομάδες θα κοιτούν περισσότερο στους άλλους συλλόγους των ανοικτών πρωταθλημάτων.
Hippocratis
National Manager
National Manager
Posts: 8709
Joined: Wed Mar 12, 2008 10:43 pm
Football Manager της ομάδας: Παναθηναικός, AS Monaco
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθηναικός, Real Madrid
facebook προφίλ: hippocratis.katsikis
twitter: HippocratisK
Status: Δουλεύει...
Location: Μαρκόπουλο
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Κατι παρόμοιο μου συνέβη και σε μένα ..

Πήρα Van de Vaart απο Real στον Παναθηναικό (αφού τον είχε tranfer listed) και έπεξε μισή χρονιά..
Το καλοκαίρι που έρχονταν προτάσεις από μεγάλες ομάδες ζήταγα παραπάνω και δεν συνέχιζαν τις προσφορές.

Βέβαια ο παίχτης ξενέρωσε, έγινε Unhuppy και μετά μου ζήτησε να γίνει και Transfer listed..
Στην συνέχεια της σεζόν βέβαια που πήγε τέλεια η ομάδα και έφτασε μακριά στην ευρώπη και έκανε μεγάλες νίκες στην Ελλάδα από μόνος του μου ζήτησε οτι θέλει να μείνει και του έκανα και καινούγιο συμβόλαιο..

Μεγάλο ρόλο επίσης παίζει αν είναι Ambitious ο παιχτης και θέλει να φύγει..
Image
Image
User avatar
glad1at0re
Trialist
Trialist
Posts: 43
Joined: Wed Dec 14, 2005 12:52 pm
Football Manager της ομάδας: Unemployed
Αγαπημένη Ομάδα: Sacramento Kings
Location: Athens
Has thanked: 8 times
Been thanked: 0

Παίδες το πρόβλημα δεν είναι ένας παίχτης. Αν γινόταν μόνο με έναν θα ήταν λογικό αν και πάλι σπάνια γίνεται σε ένα μόλις χρόνο. Μιλάμε για τους 6 καλύτερους παίχτες που έγιναν Unhappy σε ένα μόνο καλοκαίρι και η ομάδα διαλύεται. Είναι προφανές ότι είναι πρόβλημα του παιχνιδιού αυτό. Δε γίνεται να φεύγει όλη η ομάδα, απλά είναι δευτερεύον και το ανεχόμαστε.
User avatar
theotses
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 6914
Joined: Mon May 29, 2006 12:15 pm
Football Manager της ομάδας: Reading
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθηναϊκος, Man Utd, T.F.F.
Status: Non-stop projecting!!!
Location: Stockholm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

glad1at0re wrote:Παίδες το πρόβλημα δεν είναι ένας παίχτης. Αν γινόταν μόνο με έναν θα ήταν λογικό αν και πάλι σπάνια γίνεται σε ένα μόλις χρόνο. Μιλάμε για τους 6 καλύτερους παίχτες που έγιναν Unhappy σε ένα μόνο καλοκαίρι και η ομάδα διαλύεται. Είναι προφανές ότι είναι πρόβλημα του παιχνιδιού αυτό. Δε γίνεται να φεύγει όλη η ομάδα, απλά είναι δευτερεύον και το ανεχόμαστε.
Mα ειναι οι 6 καλυτεροι οπως ειπες...

Και ενα 2ο παραδειγμα... Ο Ολυμπιακος φετος παει ημιτελικα ΟΥΕΦΑ παιρνει πρωταθλημα και κυπελο και σκανε προτασεις για Ντιογκο, Αβρααμ, Μπελουτσι, Γκαλεττι, Αντζα και Παπαδοπουλο πολυ μεγαλες για τα ελληνικα δεδομενα...

Και λεει ο Θειος θελω τα 3πλασια και αποσυρονται ολες... Μετα δν θα ειναι ανχαπυ οι παιχτες??? Δν θα θελουν να φυγουν γιατι τους κοβεις την καριερα???
Form Follows Function Follows Financing
User avatar
glad1at0re
Trialist
Trialist
Posts: 43
Joined: Wed Dec 14, 2005 12:52 pm
Football Manager της ομάδας: Unemployed
Αγαπημένη Ομάδα: Sacramento Kings
Location: Athens
Has thanked: 8 times
Been thanked: 0

theotses wrote: Και ενα 2ο παραδειγμα... Ο Ολυμπιακος φετος παει ημιτελικα ΟΥΕΦΑ παιρνει πρωταθλημα και κυπελο και σκανε προτασεις για Ντιογκο, Αβρααμ, Μπελουτσι, Γκαλεττι, Αντζα και Παπαδοπουλο πολυ μεγαλες για τα ελληνικα δεδομενα...

Και λεει ο Θειος θελω τα 3πλασια και αποσυρονται ολες... Μετα δν θα ειναι ανχαπυ οι παιχτες??? Δν θα θελουν να φυγουν γιατι τους κοβεις την καριερα???
Αυτό δεν είναι παράδειγμα ρε μάστορα, είναι σενάριο μηδενικών πιθανοτήτων :P

Τέλος πάντων δε πειράζει, ένα παιχνίδι είναι το FM, και ο βαθμός εξομοίωσης του με τη πραγματικότητα είναι ήδη μεγάλος για να κολλάμε σε τέτοιες αδυναμίες του engine.

Έχω προσέξει πάντως ότι το παιχνίδι έχει κάνει στροφή 180 μοιρών στα μεταγραφικά θέματα. Πριν 2-3 χρόνια ήταν δύσκολο να πουλήσεις παίχτη που δεν έπαιζε πολύ καλά. Τώρα με ένα offer to clubs σκάνε προτάσεις από παντού ακόμα και για τον Ανατολάκη στα 45 του.
User avatar
sta8erman
Manager
Manager
Posts: 4258
Joined: Mon Sep 08, 2003 11:00 pm
Αγαπημένη Ομάδα: ΠΑΟΚ (Χωρίς τελείες)
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Αν οι παίκτες δεν αποδίδουν, είναι απλό! Τους δίνεις ένα σουτ κ τελειώνει η υπόθεση εκεί... Κ μάλιστα σ'αυτές τις περιπτώσεις, επειδή οι προτάσεις έρχονται από μεγάλες ομάδες, είναι εύκολο να ζητήσεις κ να πάρεις κ μπόλικα χρήματα... Τώρα το να είναι unhappy ένας παίκτης από την άλλη, δεν είναι κ το τέλος του κόσμου... Εγώ είχα για μια ολόκληρη σαιζόν δυσαρεστημένο το βασικό μου σέντερ μπακ (distin στην πόρτσμουθ) επειδή δεν τον έδωσα από την αρχή της χρονιάς στις ομάδες που τον ζητούσαν (μεταξύ των οποίων κ η μίλαν), παρόλα αυτά ήταν όλη τη χρονιά από τους κορυφαίους σε απόδοση. Στο τέλος, τον έδωσα γιατί είχε μόνο ένα χρόνο ακόμη συμβόλαιο κ ήταν στα 31 κ τα τσέπωσα κ πάλι, αφού τον αγόρασε η βαλένθια με 13Μ περίπου (κ ενώ η αξία του είχε πέσει στα 4Μ!)... Κ ούτε γάτα ούτε ζημιά...
Post Reply

Return to “Γενική συζήτηση για το Football Manager 2009”