Με ποιά Skills θα ξεκινήσετε το παιχνίδι?

Post Reply

Με ποιά Skills θα ξεκινήσετε το παιχνίδι?

1) Tracksuit Manager
7
13%
2) Club Doctor
0
No votes
3) Talent Spotter
15
27%
4) Fast Learner
19
34%
5) Strictly Bussines
6
11%
6) Blackboard Manager
9
16%
 
Total votes: 56
The Godfather
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 264
Joined: Tue Jan 22, 2008 9:57 pm
Αγαπημένη Ομάδα: ΑΠΟΕΛ
Location: Λευκωσία
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Στην αρχή του παιχνιδιού, μας δίνεται η δυνατότητα να διαλέξουμε τί "στυλ" προπονητή είμαστε. Είναι αναμφίβολα η πιο σημαντική απόφαση που έχουμε να πάρουμε κατά την διάρκεια του παιχνιδιού αφού δεν μπορεί να αλλάξει. Βασικά ο λόγος αυτού του τόπικ είναι για να λύσουμε τις απορίες μας όσοι ήμασταν beta testers αλλά και για να μην πιαστούν εξ' απροόπτου οι καινούριοι.

Οι 6 κατηγορίες και η περιγραφή τους όπως δίνεται από τους δημιουργούς είναι:


1. Tracksuit Manager

Selecting this manager trait will provide you with a head start in the Coaching skills and also ensure that further Coaching Skills can be learned more quickly.


2. Club Doctor

Selecting this manager trait will provide you with a head start in the Physio Skills and also ensure that further Physio Skills can be learned more quickly.


3. Talent Spotter

Selecting this manager trait will provide you with a head start in the Scouting Skills and also ensure that further Scouting skills can be learned more quickly.


4. Fast Learner

Selecting this manager trait will provide you with a head start in the Learning Skills and also ensure that you are able to learn Skills more quickly.


5. Strictly Bussines

Selecting this manager trait will provide you with a head start in the Finance Skills and also ensure that further Finance skills can be learned more quickly.


6. Blackboard Manager

Selecting this manager trait will provide you with a head start in the Tactics Skills and also ensure that further Tactics skills can be learned more quickly.
Luca Toni
Coach
Coach
Posts: 2519
Joined: Fri Feb 10, 2006 1:24 pm
Football Manager της ομάδας: δεν προλαβαίνω να παίξω....
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός,Barcelona,Lazio
Location: mind@budapest... body@γαλατσάκι
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Και σε τι επηρεάζει αυτή η επιλογή την πορεία του παιχνιδιού??
The Godfather
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 264
Joined: Tue Jan 22, 2008 9:57 pm
Αγαπημένη Ομάδα: ΑΠΟΕΛ
Location: Λευκωσία
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Εγώ σκεφτόμουν για Blackboard Manager αλλά τελικα ψηφίζω Talent Spotter γιατί όταν στον 2ο GW που ήμουν Beta Tester έιχα διαλέξει Blackboard Manager, δεν μπορούσα να δω ούτε και τους καλύτερους ποδοσφαιριστές του κόσμου, αφού δεν είχα ξεκλείδωτες τις ηπείρους τους στα Scouting Skills. Αποτέλεσμα ήταν μεγάλοι παίχτες όπως Ronaldo, Imbrahimovic, Kaka κλπ να παίρνουν μεταγγραφές πριν εγώ τους "δω" στους ελεύθερους παίχτες. Οπότε θα τιμήσω τα Scouting Skills και θα ξεκλειδώσω πιο μετά τις τακτικές.
Sevek
Trialist
Trialist
Posts: 60
Joined: Wed Oct 18, 2006 5:29 am
Football Manager της ομάδας: Minotaurs Fc
Αγαπημένη Ομάδα: Liverpool, Panionios
Has thanked: 0
Been thanked: 0

το "Fast Learner" δεν κατάλαβα εγώ... :roll:
User avatar
Tsakalaki
Asst Researcher ΠΑΟΚ - Story Teller
Asst Researcher ΠΑΟΚ - Story Teller
Posts: 48757
Joined: Sun Nov 30, 2003 12:00 am
Football Manager της ομάδας: Tottenham
Αγαπημένη Ομάδα: Dynamo Podilatou
facebook προφίλ: antonis.tsakaleas
twitter: Tsak_attaq
Status: I've never been clever, 'cause need it never
Location: Θεσσαλονίκη (Βόλος)
Has thanked: 6 times
Been thanked: 5 times
Contact:

To "Fast Learner" είναι το skill το οποίο σε βοηθάει να μειώσεις το χρόνο για να μάθεις τα υπόλοιπα skilll. ΠΧ αν κάποια skill στο τομέα Tracksuit Manager χρειάζονται 12 ώρες για να τα "μάθεις", με το fast learner θα μπορείς να τα μάθεις σε πχ 6 ώρες
--------------------------------------------------------

Εσαεί Πρόεδρος ΠΑ.ΣΥ.ΣΠΑ PC | -2002

26.08.10 | All my FM Stories | Πώς το Football Manager έγινε κομμάτι της ζωής μου
Spoiler: show
RedArmy: «Το κακο με τον Τσακ, είναι ότι ποτέ δεν μπορείς να καταλάβεις αν κάνει πλάκα ή τα λέει σοβαρά :D»
ArK ass: «Aμαν ρε Τσακ...εκει που εμφανιζεται η ελπιδα, ερχεσαι εσυ και την εξαφανιζεις»
nirearas: «Γιατί, τσακ γεννιέσαι... Δεν γίνεσαι...»

My Twitch channel
owen
Banned
Banned
Posts: 8039
Joined: Thu Dec 01, 2005 11:19 am
Football Manager της ομάδας: ASPRA CHOMATA f.c.(FML)
Αγαπημένη Ομάδα: Π.Α.Ο.Κ,LIVERPOOL
Status: τα ξηνω κ πληρωνομαι αδρα...
Location: Πολιχνη
Has thanked: 0
Been thanked: 0

χωρις φοβο κ παθος θα ξαναεπιλεξω χαλαρα talent spotter...
Ειμαι πολυ μεγαλος καφρος,απογονος της βαριας βιομηχανιας οπαδων..

Νταμπλουχος Μαο-Μαο 2017-2018...

Proud member of "ΠΑΟΚ spammers worship Boloni 2011/2012" topic - Σελιδοcampeones 2011/2012


P.A.O.K. AGAINST ALL


ΠΑΟΚ στα ευκολα,ΠΑΟΚΑΡΑ στα δυσκολα.

grtainiofagos.blogspot.com Η δικη μου οπτικη γωνια..
The Godfather
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 264
Joined: Tue Jan 22, 2008 9:57 pm
Αγαπημένη Ομάδα: ΑΠΟΕΛ
Location: Λευκωσία
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Εγώ πάλι μπήκα ξανά σε σκέψεις για Fast Learner. Σκέφτομαι ότι αν επιλέξω αυτό, μέσα σε δύο μέρες το πολύ, θα έχω ξεκλειδώσει τα skills που δίνει αν επιλέξω Talent Spotter, οπότε μετά θα έχω ένα αρκετά σημαντικό πλέονέκτημα όσον αφορά τα υπόλοιπα skills, γιατί κακά τα ψέματα, δεν μπορείς να υποτίμήσεις καμία από τις υπόλοιπες κατηγορίες.
Για παράδειγμα ο Strictly Bussines σου δίνει το πλεονέκτημα ότι έχεις μεγαλύτερο daily income ενώ υπογράφεις παίχτες με χαμηλότερο aqquistion fee και όταν σου τους "κλέψουν" με το τέλος του συμβολαίου τους, παίρνεις περισσότερα χρήματα.

Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι και όποιος ξέρει ας απαντήσει... Στην περιγραφή της κάθε κατηγορίας λέει ότι αν πχ επιλέξω Talent Spotter, τα Scouting Skills θα ξεκλειδώνονται πιο γρήγορα σε σχέση με τα άλλα. Αν τώρα, επιλέξω Fast Learner τα skills θα ξεκλειδώνονται το ίδιο γρήγορα για όλες τις κατηγορίες (και εννοώ με τον ρυθμό που θα ξεκλειδώνονταν πχ τα Scouting Skills αν είχα επιλέξει Talent Spotter)???
User avatar
dforlan9
Graphics' Expert
Graphics' Expert
Posts: 15602
Joined: Tue Apr 29, 2003 11:00 pm
Football Manager της ομάδας: Ολυμπιακός
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός / Arsenal
facebook προφίλ: dforlan9
twitter: dforlan9
Location: Piraeus
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time
Contact:

Όταν σου λέει ξεκλειδώνονται πιο γρήγορα, εννοεί ότι π.χ. για τα Scouting Skills, μαζί με κάποιο Scouting σου δίνει και κάποιο Perception που μειώνει το χρόνο που χρειάζεται για να μάθεις τα Scouting Skills.
User avatar
nekpap
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 451
Joined: Tue Dec 30, 2003 12:00 am
Football Manager της ομάδας: Liverpool
Αγαπημένη Ομάδα: Olympiakos
Location: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Has thanked: 2 times
Been thanked: 0

Eγώ μάλλον θα ξεκινήσω ως Scouting Skills ειδήμων, διότι θέλω η ομάδα μου να έχει ποιοτική αντοχή σε βάθος χρόνου! Πρέπει να είμαι λαγωνικό στις μετεγγραφές... :wink:
Θρύλος και...σιγή στο Champions League!!
Φτιάξτε όλες τις 3D εμφανίσεις των ομάδων του FM 2021!
User avatar
sindarta
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 6232
Joined: Sun Jun 01, 2008 2:37 pm
Football Manager της ομάδας: Braintree, Atsal
Status: Ζεσταίνομαι καίγοντας τις ελπίδες των μετρίων.
Location: Ebbets Field, 1955
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Λόγω του τρόπου με τον οποίο παίζω μάλλον σαν ανιχνευτής ταλέντων θα ξεκινήσω. Ωραίο πάντως που μπορείς πλέον να βοηθάς και εσύ στην προπόνηση, ειδικά για όποιον παίζει με ερασιτεχνικές είναι τρομερή βοήθεια!
Kastroman wrote:Το Δάλειο (σικ) "κλάϊν" είναι η πιο σύντομη και πληρέστερη απάντηση στην ερώτηση σου.
Να λιπαίνει τα χωράφια του αγνώστου αγρότη, αυτό είναι το αληθινό μέλλον του αγνώστου στρατιώτη.
User avatar
**John**
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 360
Joined: Fri Oct 26, 2007 8:19 am
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός, Juventus
twitter: calchas7
Location: Λέσβος
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Ψήφισα Strictly Bussines αλλά μετά από αυτά που διάβασα μάλλον θα καταλήξω στο Talent Spotter.
We don't stop playing because we grow old, we grow old because we stop playing.
WiseSif
Youth Team Manager
Youth Team Manager
Posts: 2294
Joined: Fri Apr 01, 2005 5:20 pm
Football Manager της ομάδας: BARCALONIKA F.C.
Αγαπημένη Ομάδα: AS PAOK Salonika
Status: Νέος Πατέρας....
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Talent Spotter απο εμπειρία σε δύο κόσμους στο beta...

Ειδάλως θα περιοριστούν οι επιλογές στους παίκτες για το Initial Squad.

Ξενέρωμα λίγο με τα tactics βέβαια αφού θέλει λίγο καιρό για να τα φτάσεις

σε ένα καλό επίπεδο...
G. "The Wise" Sif
*** Barcalonika FC ex "Greek KEANE and RAMOS" FML Gameworld ***
*** waiting for the new release of UFLIVE (http://www.uflive.com/)
*** New Greek Site for UFLIVE.GR : http://www.uflive.gr ***
PAOK FC - "Issue of Heart"

Proud member of "ΠΑΟΚ spammers worship Boloni 2011/2012" topic - Σελιδοcampeones 2011/2012
The Godfather
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 264
Joined: Tue Jan 22, 2008 9:57 pm
Αγαπημένη Ομάδα: ΑΠΟΕΛ
Location: Λευκωσία
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Παίδες, αυτό που πρόσεξα εγώ είναι ότι δεν συμφέρει να ξεκινήσεις σαν Blackboard Manager. Οι επιλογές που σου δίνει στις τακτικές είναι πολύ λίγες και μπορείς να τις ξεκλειδώσεις σε μία μέρα. Απ' ότι κατάλαβα και οι άλλες κατηγορίες έτσι είναι.

Οπότε εγώ οριστικά θα ξεκινήσω σαν Fast Learner και ας ψήφισα Talent Spotter. Σίγουρα θα έχω μειωμένες επιλογές για το αρχικό squad αλλά στον 2ο GW του Beta που συμμετείχα αν και ξεκίνησα σαν Blackboard Manager, βρήκα αξιόλογους παίχτες με τους οποίους, μέχρι και λίγο πριν το τέλος της 1ης σεζόν και το κλείσιμο του GW, ήμουν 19ος στην Παγκόσμια Κατάταξη και 1ος στο πρωτάθλημά μου. Το πρόβλημα είναι ότι αν δεν είσαι Talent Spotter, στην αρχή δεν "βλέπεις" ούτε τα μεγαθήρια του παγκόσμιου ποδοσφαίρου, αλλά όπως είπα είνα θέμα 2 ημερών το πολύ (πρόσθεσα τους χρόνους) να φτάσω στο σημείο τους Talent Spotter, έχοντας επιλέξει Fast Learner.
greek_manager
Webmaster
Webmaster
Posts: 11864
Joined: Fri Dec 06, 2002 12:00 am
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθηναϊκός
facebook προφίλ: thkouk
twitter: thkouk
Location: Τρίκαλα
Has thanked: 1 time
Been thanked: 0
Contact:

Τα μεγαθήρια του παγκόσμιου ποδοσφαίρου, είναι ούτως ή άλλως απλησίαστα στην αρχή του παιχνιδιού, περνάει λίγος καιρός μέχρι να μπορεί κάποιος να πληρώσει το acquisition fee και τον μισθό τους :wink:
The Godfather
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 264
Joined: Tue Jan 22, 2008 9:57 pm
Αγαπημένη Ομάδα: ΑΠΟΕΛ
Location: Λευκωσία
Has thanked: 0
Been thanked: 0

greek_manager wrote:Τα μεγαθήρια του παγκόσμιου ποδοσφαίρου, είναι ούτως ή άλλως απλησίαστα στην αρχή του παιχνιδιού, περνάει λίγος καιρός μέχρι να μπορεί κάποιος να πληρώσει το acquisition fee και τον μισθό τους :wink:
Ακριβώς... Για αυτό το λόγο λέω ότι το θεωρώ περιττό να ξεκινήσω σαν Talent Spotter...
Post Reply

Return to “Skills Football Manager Live!”