Football Manager Live τέλος τον Μάιο

Post Reply
greek_manager
Webmaster
Webmaster
Posts: 11864
Joined: Fri Dec 06, 2002 12:00 am
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθηναϊκός
facebook προφίλ: thkouk
twitter: thkouk
Location: Τρίκαλα
Has thanked: 1 time
Been thanked: 0
Contact:

Football Manager Live is no longer accepting subscriptions and is closing down at the end of May 2011.
It is with great sadness that I have to today announce that Football Manager Live will be closing at the end of next season

Simply put, with the current level of subscribers, we can no longer afford to keep the game alive.

We’ve tried various marketing initiatives since the reset, including google advertising, mail shots to over 100,000 people who have declared interest in the game, as well as the constant advertising to people playing Football Manager 2011 via the in game advertising hoardings which have been very successful for the third parties who advertise in game, but none of them have seen a great upswing in new or returning users.

There are other things we could have tried but, to be frank, the market just isn’t there to make the game viable and that’s due to the design decisions that we made along the way.

When we first started working on Football Manager Live many years ago, the idea behind it was to make a football management game where people would play for an hour a day, 3 or 4 days a week, and it would be a mainstream game.

The longer development went on, through alpha, then beta, then release, the feedback given to us was that this wasn’t what you, the customers, wanted from a subscription based game. The game kept moving away from our initial vision, and also from the business model and subscriber numbers we were expecting from what was meant to be a more mainstream online football management game.

We tried many different approaches in an effort to turn things around, new features, price cuts and even a reset. At times we probably listened too much to certain types of managers and it meant the game started appealing more and more to the hardcore.

The MMO market has changed massively since we started working on the game. Very few subscriber fee games have survived, with many that started in this way switching to a free-to-play model. And with the way FML is, free-to-play just wouldn’t work within the design of the game.

The key design decisions were made very early on in the project and at the time they made a lot of sense. None of us could have foreseen back then how much impact social games and free to play would have on the MMO market and we didn’t adapt quick enough to this. Decisions like only having each player available to one team naturally limited the amount of teams in each gameworld, as there are only a finite amount of good real players in the world, and limited demand for gameworlds without real players, particularly as one of the things that SI is best known for is it’s fantastic database of players put together by our global research network.

Something else we massively underestimated was people’s desire to win! When we were working on the design it was our belief that as long as people were progressing in some way, they would be happy and that winning wasn’t the only way to progress however the most common reason given for people giving up their subscriptions was that they didn’t feel they were progressing in the game, as they weren’t winning every match or in the top 100 of the gameworld. With the model in place, someone had to be taking that bottom spot, and not surprisingly, no one wanted to be that person. Or the 900 above that.

Of course none of this is your fault. It is all ours for getting it wrong, and going down an alley that made it impossible for us to just change things round for Football Manager Live.

We know that there are going to be lots of disappointed people out there with this decision, especially the 8,000 or so current subscribers that have supported the game through thick and thin. To each of you, we thank you for playing the game. For any of you who do play the final season of FML, which we hope will be all of you that are left playing at the moment, we will give each of you a Steam code for a free copy of Football Manager 2011 shortly after the final game of the final season so that you can hopefully still get some fun out of our work. If you already have a copy of FM2011, you will be able to give this code to a friend.

Everyone currently working on FML at SI are staying at the studio and have been given new roles on other projects.

Once again, we thank all of you for the huge amount of feedback that you’ve given to this project over the years, and the huge amount of hours you’ve each spent playing the game. We hope you enjoyed it as much as we have done, and understand our decision. And to be clear, it was our decision, not SEGA’s, who have been nothing but supportive with the project over the years
Σχολιασμός σύντομα
User avatar
g-max
Indispensible
Indispensible
Posts: 1554
Joined: Tue Oct 19, 2004 7:17 pm
Football Manager της ομάδας: Veroia United
Αγαπημένη Ομάδα: Veroia
Status: 10+ ΧΡΟΝΙΑ ΠΕΡΗΦΑΝΟ ΜΕΛΟΣ ΤΟΥ FMGREECE
Location: Veroia
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Ένα τεράστιο ΚΡΙΜΑ. Ίσως είναι καλύτερα έτσι.Εδώ και πολλούς μήνες "φυτοζωούσε" το FML.
G. Gerara The Proud Manager of Veroia United
User avatar
pavlos713
Trialist
Trialist
Posts: 27
Joined: Sun Nov 18, 2007 9:00 pm
Football Manager της ομάδας: Salonika F.C
Αγαπημένη Ομάδα: Paok Salonika
Location: Thessaloniki
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Δεν πειράζει, ξανά FM!!!
Salonika EXPERIENCE

Salonika F.C is the imagine football club of the city Thessaloniki (Salonika) in Greece.
Salonika F.C is brother club with P.A.O.K F.C and Valencia CF.
Team Badge is the Double - Eagle (comes from P.A.O.K's F.C Badge) and The White Tower (Thessaloniki's monument which has been adopted as the symbol of the city).
Team colours is White, Silver and Black.
In team's kit also appears the bat (comes from Valencia's CF Badge)
User avatar
g-max
Indispensible
Indispensible
Posts: 1554
Joined: Tue Oct 19, 2004 7:17 pm
Football Manager της ομάδας: Veroia United
Αγαπημένη Ομάδα: Veroia
Status: 10+ ΧΡΟΝΙΑ ΠΕΡΗΦΑΝΟ ΜΕΛΟΣ ΤΟΥ FMGREECE
Location: Veroia
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Αντώνη περιμένουμε ένα αφιέρωμα- επικήδειο για το Football Manager Live. Του αξιζει για τα τρία και πλεον χρόνια συγκινήσεων και διασκέδασης που μας προσέφερε
G. Gerara The Proud Manager of Veroia United
User avatar
Tsakalaki
Asst Researcher ΠΑΟΚ - Story Teller
Asst Researcher ΠΑΟΚ - Story Teller
Posts: 48757
Joined: Sun Nov 30, 2003 12:00 am
Football Manager της ομάδας: Tottenham
Αγαπημένη Ομάδα: Dynamo Podilatou
facebook προφίλ: antonis.tsakaleas
twitter: Tsak_attaq
Status: I've never been clever, 'cause need it never
Location: Θεσσαλονίκη (Βόλος)
Has thanked: 6 times
Been thanked: 5 times
Contact:

FML Gameworlds Closing Dates


Voller
Penultimate season ends 20 April 2011
Final season starts 25 April 2011
Final season ends 18 May 2011

Ramos
Penultimate season ends 20 April 2011
Final season starts 25 April 2011
Final season ends 18 May 2011

Valderrama
Penultimate season ends 20 April 2011
Final season starts 25 April 2011
Final season ends 18 May 2011

Butragueno
Penultimate season ends 20 April 2011
Final season starts 25 April 2011
Final season ends 18 May 2011

Sanchez
Penultimate season ends 21 April 2011
Final season starts 26 April 2011
Final season ends 19 May 2011

Wegerle
Penultimate season ends 21 April 2011
Final season starts 26 April 2011
Final season ends 19 May 2011

Turkyilmaz
Penultimate season ends 21 April 2011
Final season starts 26 April 2011
Final season ends 19 May 2011

Belanov
Penultimate season ends 21 April 2011
Final season starts 26 April 2011
Final season ends 19 May 2011

Francescoli
Penultimate season ends 22 April 2011
Final season starts 27 April 2011
Final season ends 20 May 2011

Happel
Penultimate season ends 24 April 2011
Final season starts 29 April 2011
Final season ends 22 May 2011

Nunez
Penultimate season ends 02 May 2011
Final season starts 07 May 2011
Final season ends 22 May 2011*

Lemerre
Penultimate season ends 11 May 2011
Final season starts 16 May 2011
Final season ends 22 May 2011*

*Due to shorter season length, these gameworlds will be consulted as to format of final season.



















ΥΓ: Γεράσιμε, θα γίνει αυτό που γραφείς, απλά στο φινάλε διότι ακόμα δεν έχει φύγει το χάλασμα που έφαγα.
--------------------------------------------------------

Εσαεί Πρόεδρος ΠΑ.ΣΥ.ΣΠΑ PC | -2002

26.08.10 | All my FM Stories | Πώς το Football Manager έγινε κομμάτι της ζωής μου
Spoiler: show
RedArmy: «Το κακο με τον Τσακ, είναι ότι ποτέ δεν μπορείς να καταλάβεις αν κάνει πλάκα ή τα λέει σοβαρά :D»
ArK ass: «Aμαν ρε Τσακ...εκει που εμφανιζεται η ελπιδα, ερχεσαι εσυ και την εξαφανιζεις»
nirearas: «Γιατί, τσακ γεννιέσαι... Δεν γίνεσαι...»

My Twitch channel
Xlapatsas
Trialist
Trialist
Posts: 35
Joined: Fri Dec 10, 2004 11:04 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

έχω στεναχωρηθεί παρα πολύ και κρίμα γιατί ήταν ένα κομμάτι τις καθημερινής ζωής.
που θα βρούμε άλλο τέτοιο online game?πουθενά :(
Founes
Amateur
Amateur
Posts: 198
Joined: Thu May 22, 2003 11:00 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

απορώ... πως τα τελευταια χρόνια εχουν φτιαχτει τοοοοσα μανατζερ παιχνιδια που παιζουν αποκλειστικά ον λαιν και πανε μια χαρα και ολο και αναπτύσονται... Να σκεφτει κανεις οτι άρχισαν απο το 0 και δεν ειχαν ήδη ενα τεραστιο κοινο οπως του FM... Όσο σκεφτομαι οτι το η μουφα στο facebook εχει εκκατομύρια καθημερινους χρήστες και το FML το κλεινουν τρελλενομε...

Κύριοι αφήστε τις δικαιολογίες... ΑΠΟΤΥΧΑΤΕ ΠΑΤΑΓΩΔΟΣ!!!
god is a dj
User avatar
Erellond
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 498
Joined: Tue Apr 29, 2008 5:44 pm
Football Manager της ομάδας: Torino FC , Ross County
Αγαπημένη Ομάδα: Liverpool , PAOK , FC Bayern
Location: Αγ.Θεόδωροι
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Έχοντας αποχωρήσει από το FML μήνες τώρα και βλέποντας την εξέλιξη του από τον beta λογαριασμό,οφείλω να τους αναγνωρίσω το γεγονός ότι σε αντίθεση με πολλούς άλλους που δραστηριοποιούνται στο online gaming στην SI είχαν το θάρρος να πουν ότι αποτύχαμε και δεν αφήνουμε το παιχνίδι σε "μηχανική υποστήριξη".
Παρά την μεγάλη απογοήτευση που μου(μας) έδωσε αυτό το παιχνίδι,ήταν για μένα από τις καλύτερες σκέψεις που εφαρμόστηκαν με τσαπατσούλικο τρόπο,αλλά μου πρόσφερε πολλές ώρες ευχαρίστησης.
Μπράβο στην SI για την απόφασή της.Καιρός ήταν.
vasvas_78
Amateur
Amateur
Posts: 192
Joined: Tue Apr 12, 2005 8:36 am
Location: Ξάνθη
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Εμένα πάντως δεν μου το βγάζετε από το μυαλό, το οτι το παιχνιδι το κλεινουν αρον άρον, για να ασχοληθούν με το FMO(κορεατικο manager)...Βέβαια, στα forum, ο miles το διέψευσε αλλά μου βρωμάει πολύ το οτι το κλείνουν άμεσα...

Σημασία βέβαια, έχει οτι απογοήτευσαν 8.000 manager που παίζαμε ακόμα αυτό το παιχνίδι και οτι κατάφεραν να κάνουν ένα παιχνίδι που μας είχε ξεκολλήσει από το FM και σε 3 χρόνια να το κλείσουν!!!!!! -toixos2 -toixos2
Football Manager Live....still missing you!!!!!!
Petros_V5
Amateur
Amateur
Posts: 146
Joined: Sun May 16, 2010 2:46 am
Football Manager της ομάδας: Juventus
Αγαπημένη Ομάδα: Juventus, Άρης
Status: Αυτό με τη λευκή σοκολάτα και τα κομματάκια...
Location: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Ελάτε ρε παιδιά... Παίζω τόσο καιρό με φίλους multi από το fm και έλεγα να μπω στο live τον άλλο μήνα. Και ο λόγος ήταν για να γλιτώσω από τα ίδια προβλήματα που απ' ότι κατάλαβα έκλεισαν και το live. Το πρόβλημα δεν είναι του παιχνιδιού, των παικτών είναι και το βιώνω από πρώτο χέρι συνεχώς. Με εξαίρεση κάτι πυροβολημένους σαν κι εμένα, έχουμε πάντα πρόβλημα γιατί όλοι θέλουν τους ίδιους 5 imba παίκτες στην ομάδα τους και νοιώθουν ότι δεν θέλουν να παίξουν αλλιώς, επειδή μόνο έτσι φαντάζονται την ομάδα τους από το single player, αυτός που δε θα βγει Ευρώπη αποκτά ξαφνικά "δουλειές" όποτε παίζουμε κτλ... απλό είναι το θέμα. Οι περισσότεροι παίκτες δε κάθονται αν δε φτιάξουν σε 2 seasson την galactico και αν δε νικάν σχεδόν τους πάντες. Το game εξυπηρετεί στους περισσότερους ανάγκες επιβεβαίωσης. Δε θέλουν να αλλάξουν για να νικάν, θέλουν να νικάν όπως είναι. Το game είναι πολύ αληθινό* και εφ' όσων εδώ δεν είναι πραγματικότητα, αν δε σου πει αυτό που ήρθες ν ακούσεις μπορείς να την κάνεις. Το game για να παιχτεί σωστά θα πρέπει να παιχτεί μόνο με αυτούς τους 8-9000 πυροβολημένους. Και φυσικά αυτό δε πρόκειται να γίνει ποτέ, γιατί δε συμφέρει οικονομικά. Την "πρόοδο" που θέλουν να νοιώσουν με ευκολία οι περισσότεροι, το παιχνίδι, ακριβώς επειδή αποτελεί μια προσομοίωση, δεν τους την πετάει στη μούρη όπως θα γινόταν και στη πραγματικότητα. Το θέμα είναι ότι υπάρχουν αρκετοί που από ένα παιχνίδι ζητούν το "κανάκεμα" ενός παραμυθιού. Θέλουν απλά να αγοράσουν τους καλύτερους και να τους δούνε να συνδυάζονται τέλεια και να νικάν. Ε αυτό σ ένα multi όπου όλοι το θέλουν αυτό, αναπόφευκτα θα αποτύχει. Την πρόοδο στο παιχνίδι εγώ την βιώνω κάθε φορά που καταλαβαίνω μια βλακεία που έκανα και που αν δεν την έκανα ίσως κέρδιζα. Από βλακεία σε βλακεία, αντιλαμβάνομαι την πρόοδο και με χαροποιεί. Οι περισσότεροι που ξέρω ως πρόοδο βιώνουν τη θέση στο πρωτάθλημα και τα αστέρια που πρόσθεσαν στο ρόστερ τους. Ε αυτοί οι παίκτες που αντιλαμβάνονται μόνο έτσι τη πρόοδο, αναπόφευκτα δεν έχουν μέλλον σ ένα ανταγωνιστικό multiplayer. Είναι πολύ απλό. Αν και δε το συνειδητοποιούν, οι περισσότεροι παίζουν Transfer Manager 2011 με μηδενικό ανταγωνισμό, κάτι που ισούται με WatchingTheBestPlayersWinningTheGame 2011. Τίποτα, μόνο ένα hard-core, βασισμένο στο κανονικό fm, με ένα και μοναδικό gameworld πρωτάθλημα μπορεί να πετύχει, και από κει και πέρα και μια σειρά από, πάλι στο κανονικό fm βασισμένα, τουρνουά τύπου μουντιάλ-γιούρο, σαν αυτά που κάνουμε εμείς εδώ. Να ετοιμάζουμε και κανα γιούρο σιγα-σιγά ε ;-) Εγώ νομίζω ότι πίστεψαν ότι είχαν περισσότερο κοινό από αυτό που πραγματικά είχαν. Γιατί σ ένα τέτοιο παιχνίδι, μόνο οι σκληροπυρηνικοί νοούνται ως κοινό και αυτοί δεν είναι όσοι αγόρασαν το game. Εγώ δε ξέρω κανένα soft-core παιχνίδι επί πληρωμή που να επιβιώνει. Αυτοί το ήθελαν και soft και να επιβιώσει...

*οταν λέω αληθινό, δεν εννοώ ότι εξομοιώνει σωστά το ποδόσφαιρο, εννοώ ότι νικιέται με τρόπο "συνεπές" ως προς τη σχεδίαση του. Δηλαδή οκ, έχει τα χι-ψι ψέμματα, αλλά αυτά νικιούνται με έναν συγκεκριμένο τρόπο που πρέπει να ανακαλύψεις. Είναι συνεπές ως προς τους κανόνες του, όπως και η πραγματικότητα. Δεν σου "πιπιλίζει τ' αυτά", όπως θα θελαν πολλοί για να συνεχίσου να παίζουν. Θες να νοιώσεις πρόοδο φίλε μου; Ανακάλυψε πως παίζεται το παιχνίδι, μη περιμένεις να γίνει αυτό όπως εσύ. Το θέμα είναι πως κάποια παιχνίδια σε προκαλούν να το κάνεις αυτό. Ε το μάνατζερ φίλοι μου, πάντα απορούσα πως γίνεται να έχει τόσο μεγάλο κοινό. Ε δεν είχε... Στη πραγματικότητα "ξεγέλασε" από την εισαγωγή των 2d γραφικών και μετά μια μεγάλη ομάδα ποδοσφαιρόφιλων ότι είναι το game που ζητάνε. Ε δεν είναι... Είναι όταν παίζουν single και νικάν απλά γιατί έχουν τους καλύτερος παίκτες. Στο multiplayer που αυτή η δυνατότητα χάνετε, χάνουν και πολλοί το ενδιαφέρον τους. Αυτό δεν υπολόγισαν οι δημιουργοί. Αυτοί πουλάνε 10,000,000 κουτιά του fm2011 και αγνοούν ότι οι 9,500,000 το αγόρασαν ως Transfer Manager 2011. Ως συνέπεια, πήγαν να στήσουν ένα game για ένα πληθισμό που δεν υπήρχε.
Serafeim
Trialist
Trialist
Posts: 6
Joined: Wed Dec 31, 2008 3:11 pm
Football Manager της ομάδας: ολυμπιακός
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Erellond wrote:Έχοντας αποχωρήσει από το FML μήνες τώρα και βλέποντας την εξέλιξη του από τον beta λογαριασμό,οφείλω να τους αναγνωρίσω το γεγονός ότι σε αντίθεση με πολλούς άλλους που δραστηριοποιούνται στο online gaming στην SI είχαν το θάρρος να πουν ότι αποτύχαμε και δεν αφήνουμε το παιχνίδι σε "μηχανική υποστήριξη".
Παρά την μεγάλη απογοήτευση που μου(μας) έδωσε αυτό το παιχνίδι,ήταν για μένα από τις καλύτερες σκέψεις που εφαρμόστηκαν με τσαπατσούλικο τρόπο,αλλά μου πρόσφερε πολλές ώρες ευχαρίστησης.
Μπράβο στην SI για την απόφασή της.Καιρός ήταν.

Φίλε μου μπορεί εσένα να μη σου άρεσε το παιχνίδι αλλά αρκετοί από μας το παίζαμε φανατικά...
Δεν μπορώ να καταλάβω το "καιρός ήταν" ειλικρινά. Είμαι πάρα πολύ ξενερωμένος που το σταματάνε και ειλικρινά εκνευρίζομαι να διαβάζω τέτοιες απόψεις. Και επαναλαμβάνω δεν εννοώ ότι έπρεπε να σου αρέσει και εσένα το παιχνίδι αλλά το ότι επειδή εσένα δε σου άρεσε να λες πως καιρός ήταν να το κλείσουν...Και το κοινό που έπαιζε το παιχνίδι δεν ήταν λίγο και χωρίς να έχουν γίνει οι κατάλληλες κινήσεις μάρκετινγκ...Με λίγα λόγια μη παίζεις με το πόνο κάποιων...Μπορείς να παίζεις το FM σου...να σηκώνεις champions league μετά από 5 σεζόν με τη Μπόλτον ή με τη Χαλ και να είσαι ευχαριστημένος. Δε θα χαιρόμουν αν κάποιος σου απαγόρευε να συνεχίσεις να παίζεις το παιχνίδι που γουστάρεις...
Serafeim
Trialist
Trialist
Posts: 6
Joined: Wed Dec 31, 2008 3:11 pm
Football Manager της ομάδας: ολυμπιακός
Has thanked: 0
Been thanked: 0

vasvas_78 wrote:Εμένα πάντως δεν μου το βγάζετε από το μυαλό, το οτι το παιχνιδι το κλεινουν αρον άρον, για να ασχοληθούν με το FMO(κορεατικο manager)...Βέβαια, στα forum, ο miles το διέψευσε αλλά μου βρωμάει πολύ το οτι το κλείνουν άμεσα...

Σημασία βέβαια, έχει οτι απογοήτευσαν 8.000 manager που παίζαμε ακόμα αυτό το παιχνίδι και οτι κατάφεραν να κάνουν ένα παιχνίδι που μας είχε ξεκολλήσει από το FM και σε 3 χρόνια να το κλείσουν!!!!!! -toixos2 -toixos2

Πραγματικά είμαι πάρα πολύ εκνευρισμένος με την SΙ και με τις απαντήσεις που μας έδωσαν ο Jacobson και η παρέα του στο φόρουμ του live. Δεν προσπάθησαν καν να σώσουν το παιχνίδι.Κανείς δε λέει ότι ήταν τέλειο αλλά με σωστό στοχευμένο μάρκετινγκ θεωρώ ότι αυτό το παιχνίδι δε μπορεί να αποτύχει οικονομικά και αυτό είναι που μετράει στις εταιρίες. Δεν ξέρω τι γίνεται με το κορεάτικο αλλά έχω την εντύπωση ότι το fm live θα έπρεπε να είναι ένα-παγκόσμιο και μεταφρασμένο σε αρκετές γλώσσες in play... δεν ξέρω πως μπορείς έτσι απλά να πετάξεις τόσους πελάτες στα σκουπίδια. Εγώ αγόρασα το τελευταίο Μάνατζερ για τη συλλογή μου γιατί με κάλυπτε το live.Σαν σεβασμό στη δουλειά αυτών των ανθρώπων.αυτό το σεβασμό τον έχασα και περιμένω με ανυπομονησία τους ανταγωνιστές τους να κάνουν μία κίνηση...εάν υπάρχουν.
Serafeim
Trialist
Trialist
Posts: 6
Joined: Wed Dec 31, 2008 3:11 pm
Football Manager της ομάδας: ολυμπιακός
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Petros_V5 wrote:Ελάτε ρε παιδιά... Παίζω τόσο καιρό με φίλους multi από το fm και έλεγα να μπω στο live τον άλλο μήνα. Και ο λόγος ήταν για να γλιτώσω από τα ίδια προβλήματα που απ' ότι κατάλαβα έκλεισαν και το live. Το πρόβλημα δεν είναι του παιχνιδιού, των παικτών είναι και το βιώνω από πρώτο χέρι συνεχώς. Με εξαίρεση κάτι πυροβολημένους σαν κι εμένα, έχουμε πάντα πρόβλημα γιατί όλοι θέλουν τους ίδιους 5 imba παίκτες στην ομάδα τους και νοιώθουν ότι δεν θέλουν να παίξουν αλλιώς, επειδή μόνο έτσι φαντάζονται την ομάδα τους από το single player, αυτός που δε θα βγει Ευρώπη αποκτά ξαφνικά "δουλειές" όποτε παίζουμε κτλ... απλό είναι το θέμα. Οι περισσότεροι παίκτες δε κάθονται αν δε φτιάξουν σε 2 seasson την galactico και αν δε νικάν σχεδόν τους πάντες. Το game εξυπηρετεί στους περισσότερους ανάγκες επιβεβαίωσης. Δε θέλουν να αλλάξουν για να νικάν, θέλουν να νικάν όπως είναι. Το game είναι πολύ αληθινό* και εφ' όσων εδώ δεν είναι πραγματικότητα, αν δε σου πει αυτό που ήρθες ν ακούσεις μπορείς να την κάνεις. Το game για να παιχτεί σωστά θα πρέπει να παιχτεί μόνο με αυτούς τους 8-9000 πυροβολημένους. Και φυσικά αυτό δε πρόκειται να γίνει ποτέ, γιατί δε συμφέρει οικονομικά. Την "πρόοδο" που θέλουν να νοιώσουν με ευκολία οι περισσότεροι, το παιχνίδι, ακριβώς επειδή αποτελεί μια προσομοίωση, δεν τους την πετάει στη μούρη όπως θα γινόταν και στη πραγματικότητα. Το θέμα είναι ότι υπάρχουν αρκετοί που από ένα παιχνίδι ζητούν το "κανάκεμα" ενός παραμυθιού. Θέλουν απλά να αγοράσουν τους καλύτερους και να τους δούνε να συνδυάζονται τέλεια και να νικάν. Ε αυτό σ ένα multi όπου όλοι το θέλουν αυτό, αναπόφευκτα θα αποτύχει. Την πρόοδο στο παιχνίδι εγώ την βιώνω κάθε φορά που καταλαβαίνω μια βλακεία που έκανα και που αν δεν την έκανα ίσως κέρδιζα. Από βλακεία σε βλακεία, αντιλαμβάνομαι την πρόοδο και με χαροποιεί. Οι περισσότεροι που ξέρω ως πρόοδο βιώνουν τη θέση στο πρωτάθλημα και τα αστέρια που πρόσθεσαν στο ρόστερ τους. Ε αυτοί οι παίκτες που αντιλαμβάνονται μόνο έτσι τη πρόοδο, αναπόφευκτα δεν έχουν μέλλον σ ένα ανταγωνιστικό multiplayer. Είναι πολύ απλό. Αν και δε το συνειδητοποιούν, οι περισσότεροι παίζουν Transfer Manager 2011 με μηδενικό ανταγωνισμό, κάτι που ισούται με WatchingTheBestPlayersWinningTheGame 2011. Τίποτα, μόνο ένα hard-core, βασισμένο στο κανονικό fm, με ένα και μοναδικό gameworld πρωτάθλημα μπορεί να πετύχει, και από κει και πέρα και μια σειρά από, πάλι στο κανονικό fm βασισμένα, τουρνουά τύπου μουντιάλ-γιούρο, σαν αυτά που κάνουμε εμείς εδώ. Να ετοιμάζουμε και κανα γιούρο σιγα-σιγά ε ;-) Εγώ νομίζω ότι πίστεψαν ότι είχαν περισσότερο κοινό από αυτό που πραγματικά είχαν. Γιατί σ ένα τέτοιο παιχνίδι, μόνο οι σκληροπυρηνικοί νοούνται ως κοινό και αυτοί δεν είναι όσοι αγόρασαν το game. Εγώ δε ξέρω κανένα soft-core παιχνίδι επί πληρωμή που να επιβιώνει. Αυτοί το ήθελαν και soft και να επιβιώσει...

*οταν λέω αληθινό, δεν εννοώ ότι εξομοιώνει σωστά το ποδόσφαιρο, εννοώ ότι νικιέται με τρόπο "συνεπές" ως προς τη σχεδίαση του. Δηλαδή οκ, έχει τα χι-ψι ψέμματα, αλλά αυτά νικιούνται με έναν συγκεκριμένο τρόπο που πρέπει να ανακαλύψεις. Είναι συνεπές ως προς τους κανόνες του, όπως και η πραγματικότητα. Δεν σου "πιπιλίζει τ' αυτά", όπως θα θελαν πολλοί για να συνεχίσου να παίζουν. Θες να νοιώσεις πρόοδο φίλε μου; Ανακάλυψε πως παίζεται το παιχνίδι, μη περιμένεις να γίνει αυτό όπως εσύ. Το θέμα είναι πως κάποια παιχνίδια σε προκαλούν να το κάνεις αυτό. Ε το μάνατζερ φίλοι μου, πάντα απορούσα πως γίνεται να έχει τόσο μεγάλο κοινό. Ε δεν είχε... Στη πραγματικότητα "ξεγέλασε" από την εισαγωγή των 2d γραφικών και μετά μια μεγάλη ομάδα ποδοσφαιρόφιλων ότι είναι το game που ζητάνε. Ε δεν είναι... Είναι όταν παίζουν single και νικάν απλά γιατί έχουν τους καλύτερος παίκτες. Στο multiplayer που αυτή η δυνατότητα χάνετε, χάνουν και πολλοί το ενδιαφέρον τους. Αυτό δεν υπολόγισαν οι δημιουργοί. Αυτοί πουλάνε 10,000,000 κουτιά του fm2011 και αγνοούν ότι οι 9,500,000 το αγόρασαν ως Transfer Manager 2011. Ως συνέπεια, πήγαν να στήσουν ένα game για ένα πληθισμό που δεν υπήρχε.

Φίλε μου συμφωνώ σε πολλά από αυτά που λες. Ωστόσο όπως στο κανονικό έτσι και στο live με υπομονή μπορείς να κάνεις πολύ καλές μεταγραφές. Η διαφορά στο live είναι ότι δε μπορείς να κάνεις add manager...τες πα. Εάν το πρόβλημά τους ήταν μόνο οικονομικό θα μπορούσαν πολύ εύκολα να βάλουν ένα περιορισμένο ποσό κάθε τρεις μήνες για παράδειγμα που ο παίχτης θα μπορεί να κάνει αύξηση μετοχικού κεφαλαίου με 10€. 3 μήνες είναι 3 σεζόν στο μάνατζερ live.κάτι τέτοιο μπορεί να αλλοίωνε λίγο την εικόνα του παιχνιδιού αλλά θα ήταν πολύ καλύτερο από το να κλείσει εντελώς...εξάλλου στο πιο επιτυχημένο Online παιχνίδι το WOW (τεράστια αηδία imo) μπορείς να αδειάζεις τη πιστωτική σου για να αγοράζεις σπαθιά κ ασπίδες. In game adds δεν υπήρξαν ποτέ...τες πα...άμα σας λείπει κανας παίχτης στα παιχνίδια που παίζεται ονλινε με τους φίλους σου...εδώ είμαστε εμείς :)
Petros_V5
Amateur
Amateur
Posts: 146
Joined: Sun May 16, 2010 2:46 am
Football Manager της ομάδας: Juventus
Αγαπημένη Ομάδα: Juventus, Άρης
Status: Αυτό με τη λευκή σοκολάτα και τα κομματάκια...
Location: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Δεν μπορείς να το κάνεις αυτό νόμιμα στο WoW. Και επειδή έχω παίξει παιχνίδι στο οποίο μπορούσες να βάλεις πραγματικά λεφτά για να βελτιώσεις την ομάδα/χαρακτήρα σου, ένα made in Serbia μανατζεράκι του facebook ονόματι TopEleven, σε διαβαιβαιώ πως είναι τεράστια ξενέρα να σε νικάνε κάτι μωρά παίζοντας χειρότερα, μόνο και μόνο γιατί αγόρασαν τους καλύτερους παίκτες αδειάζοντας την κάρτα τους στο παιχνίδι. Στο TopEleven, από κάποιο επίπεδο και μετά νικάει όποιος έχει επενδύσει τα περισσότερα πραγματικά χρήματα αγοράζοντας tokens. Γι' αυτό και δεν έχει competitve νόημα. Αν θέλω να ξεχωρίσω με τα φράγκα μου, προτιμώ να τα ρίξω σ' ένα καλό αγωνιστικό τηλεκατευθυνόμενο, να μου μείνουν κ' οι τσιρίδες από τις 40,000 rpm του μοτέρ! :D
User avatar
g-max
Indispensible
Indispensible
Posts: 1554
Joined: Tue Oct 19, 2004 7:17 pm
Football Manager της ομάδας: Veroia United
Αγαπημένη Ομάδα: Veroia
Status: 10+ ΧΡΟΝΙΑ ΠΕΡΗΦΑΝΟ ΜΕΛΟΣ ΤΟΥ FMGREECE
Location: Veroia
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Ρε ακόμα δεν πιστεύω τι κάνανε οι τύποι της SI. Είναι αστείοι! Είναι λέει και ευχαριστημένοι από την διαφήμιση του FML. Το διαφήμισανε μόνο στην Μ. Βρετανία, κάνανε του κόσμου τις @@ριες και μετά από 3,5 χρόνια μέινανε 7-8 χιλιάδες συνδρομητές. Δηλαδή αν το διαφημίζανε περισσότερο σε όλη την Ευρώπη δεν θα είχαμε 20 χιλιάδες; Μπορώ να γράψω πολλά αλλά δεν θα το κάνω. Οπως έγραψε και ο πιο πετυχημένος Έλληνας Μάνατζερ στην ιστορία του FML, ΚΑΛΗΝΥΧΤΑ SI
Ελπίζω να βγει κάποιος άλλος πιο σοβαρός και υπεύθυνος, να εξελίξει ακόμα καλυτερη match engine και database και το μέρος που είναι τώρα οι SI towers να γίνει Fish & Chips :)
G. Gerara The Proud Manager of Veroia United
Post Reply

Return to “Γενική συζήτηση για το Football Manager Live!”