Μαθήματα Γαλλικών

Ήρθαν εδώ και άφησαν το στίγμα τους...Η ξεκούραση των πολεμιστών...
Post Reply
User avatar
DrGonzo
The God Of Football
The God Of Football
Posts: 28004
Joined: Sat Nov 24, 2007 1:09 pm
Football Manager της ομάδας: Aberdden FC
Status: Seemed deep in thought
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Πάρε το κύπελο. Μείνε. Αξίζει να το παλέψεις. Είναι μεγάλη πρόκληση.
'Το Κράτος στην Ελλάδα παραδοσιακά κινητοποιείται πάντα και μόνο σε βάρος του Ολυμπιακού''
Καρπετόπουλος Αντώνης 23-12-2019

And I m up while the dawn is breaking, even though my heart is aching.
I should be drinking a toast to absent friends instead of these comedians.


How you expect to run with the wolves come night
when you spend all day sparring with the puppies?
User avatar
Griyio
Backup
Backup
Posts: 819
Joined: Thu Mar 10, 2005 4:41 pm
Football Manager της ομάδας: RCD Mallorca
Αγαπημένη Ομάδα: PAO
Status: Astatus
Location: Brahames
Has thanked: 0
Been thanked: 0

DrGonzo wrote:Πάρε το κύπελο. Μείνε. Αξίζει να το παλέψεις. Είναι μεγάλη πρόκληση.
Και μένα θα μου κανε η πρόκληση... δε γίνεται το &^58αμημένο!!! Τι τους φταίει?
MaxKarapro
Assistant Manager
Assistant Manager
Posts: 3059
Joined: Thu Feb 07, 2008 10:27 am
Football Manager της ομάδας: Liverpool
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός, Barca, Liverpool
Location: Πειραιάς
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Griyio wrote:
DrGonzo wrote:Πάρε το κύπελο. Μείνε. Αξίζει να το παλέψεις. Είναι μεγάλη πρόκληση.
Και μένα θα μου κανε η πρόκληση... δε γίνεται το &^58αμημένο!!! Τι τους φταίει?
Listen to them .....
User avatar
filologos
First Team Regular
First Team Regular
Posts: 1485
Joined: Thu Aug 02, 2007 10:58 pm
Football Manager της ομάδας: Juventus , Dortmunt
Αγαπημένη Ομάδα: Aris
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Είμαστε 4 μέρες πριν τον τελικό του French Cup. Η ομάδα έχει να πάρει το συγκεκριμένο τρόπαιο από το 1977. Η δίψα των οπαδών είναι δεδομένη. Και όχι μόνο των οπαδών αλλά και η δικιά μου. Το θέλω ένα τρόπαιο. Και οι παίχτες μου το θέλουν. Μετά τον τελικό θα αποφασίσω τι θα κάνω. Αν θα μείνω ή αν θα φύγω?

H Μπαρτσελόνα κατέκτησε το ChL κερδίζοντας την Άρσεναλ με 2-1 στον τελικό.

Και η μέρα του τελικού έφτασε?

Μπορούμε να το πάρουμε αρκεί να παίξουμε έξυπνα και συγκεντρωμένα καθ? όλη την διάρκεια του αγώνα. Πάμε γερά να κάνουμε τους οπαδούς μας χαρούμενους.

Image

Και το ματς ξεκίνησε? Μπήκαμε δυνατά και στο 3ο λεπτό είχαμε μια καλή ευκαιρία με τον Benitez να ανοίξουμε το σκορ? Αλλά η Παρί ήταν αυτή που άνοίξε το σκορ στο 6 με τον Hernanes? Και οι 2 ομάδες είχαν ευκαιρίες να πετύχουν κάποιο γκολ αλλά το 0-1 (τυπικά γηπεδούχοι εμείς) ήταν το σκορ του ημιχρόνου. Σας είπα 90 λεπτά συγκέντρωση. Λίγο ξεχαστήκατε και φάγαμε γκολ. Πάμε γερά στο 2ο να το γυρίσουμε. Gomis & Adrien αντί Benitez & Matuidi? Τέλος. Χάσαμε. Δεν πειράζει παιδιά. Προσπαθήσατε και μου φτάνει. Ότι προσπάθησαν τα παιδιά είναι γεγονός αλλά δεν έφτασε?

Τέλος και αυτή η χρονιά. Δεν την θεωρώ πετυχημένη σε καμιά περίπτωση. Αλλά αποφάσισα εφόσον η πρόταση ισχύει ακόμα να παραμείνω και να παλέψω για κάτι καλύτερο.

Αποχαιρέτησα τους παίχτες χωρίς να δώσω στοιχεία για την συνέχεια. Απλά τους ευχήθηκα καλές διακοπές?
User avatar
filologos
First Team Regular
First Team Regular
Posts: 1485
Joined: Thu Aug 02, 2007 10:58 pm
Football Manager της ομάδας: Juventus , Dortmunt
Αγαπημένη Ομάδα: Aris
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Η υπογραφή του νέου μου συμβολαίου ήταν το πρώτο πράγμα που έκανα μετά τον τελικό? Εξάλλου πρόταση από άλλη ομάδα δεν υπήρχε. Και από την άλλη ήθελα να μείνω για να πάω την ομάδα εκεί που τις αξίζει.

Οι προτάσεις για Stancu , Eduardo , Menez έρχονται η μια μετά την άλλη. Αν δεν δώσουν τις ρήτρες δεν τους πουλάω. Στην χειρότερη θα δεχτώ προτάσεις πάνω από 25Μ. Και όχι σε δόσεις. Μια και έξω. Εκτός αν ο πρόεδρος αποφασίσει να αναμιχθεί και πουλήσει κάποιον?

Εν τω μεταξύ από το πουθενά ο Rajtoral θέλει μεταγραφή. Του είπα να μείνει? Αλλά αυτός επιμένει? Ok αν έρθει κάποια καλή πρόταση θα τον δώσω? Με το ζόρι δεν κρατάω κανέναν?

Τέλος και ο Μάιος.

Image

Κάπως έτσι τελειώνει και η 2η χρονιά στον πάγκο της Σ. Ετιεν?.

Οι ομάδες που θα εκπροσωπούσαν την Γαλλία στις Ευρωπαϊκές διοργανώσεις ήταν :

Image

Πάλι στο UEFA και πάλι από σπόντα... Αυτό είναι το πρώτο που θέλω να αλλάξει την νέα χρονιά. Να βγούμε ευρώπη είτε κατακτώντας κάτι είτε μέσω της βαθμολογικής μας θέσης...
User avatar
Griyio
Backup
Backup
Posts: 819
Joined: Thu Mar 10, 2005 4:41 pm
Football Manager της ομάδας: RCD Mallorca
Αγαπημένη Ομάδα: PAO
Status: Astatus
Location: Brahames
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Δοκίμασε να μην κάνεις πολλές ανακατατάξεις στην ομάδα... 2-3 μεταγραφές μπας και φταίει η ομοιογένεια!! Τι διάλο άλλο μπορεί να τους φταίει? :?
User avatar
filologos
First Team Regular
First Team Regular
Posts: 1485
Joined: Thu Aug 02, 2007 10:58 pm
Football Manager της ομάδας: Juventus , Dortmunt
Αγαπημένη Ομάδα: Aris
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Griyio wrote:Δοκίμασε να μην κάνεις πολλές ανακατατάξεις στην ομάδα... 2-3 μεταγραφές μπας και φταίει η ομοιογένεια!! Τι διάλο άλλο μπορεί να τους φταίει? :?
Για εκεί το σκεφτηκα και εγω... 2-3 μεταγραφες μαξ. Αν φυσικα μεινουν αυτοι που πρεπει να μεινουν...
User avatar
filologos
First Team Regular
First Team Regular
Posts: 1485
Joined: Thu Aug 02, 2007 10:58 pm
Football Manager της ομάδας: Juventus , Dortmunt
Αγαπημένη Ομάδα: Aris
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Ιούνιος. Ο μήνας που το μόνο που επικρατεί είναι προσφορές και κουτσομπολιά. Τόσα γι αυτόν , τόσα για τον άλλον. Εκεί πάει ο τάδε , γι? αυτόν ενδιαφέρετε ο δείνα και πάει λέγοντας?

Έχω προτάσεις για 7 παίχτες τουλάχιστον? Οι 5 είναι βασικότατοι? Άντε να δουμε τι θα γίνει?

Αυτά συμφωνήθηκαν με τον πρόεδρο για φέτος. Η έξοδος στην Ευρώπη ήταν ο πρωταρχικός στόχος.

Image

Νάτη η πρώτη πρόταση που δεν μπορώ να αρνηθώ. Η Λίβερπουλ δίνει 25Μ για τον Menez? Την ίδια πρόταση έκανε και η Βιγιαρεάλ?

Πρώτη μεταγραφή. Η απόκτηση του ελεύθερου 29χρονου μέσου Teemu Tainio

Image

Η φυγή του Menez με αναγκάζει να ψάξω για αντικαταστάτη σε εκείνη την θέση?

Τελικά ο Menez προτίμησε την Βιγιαρεάλ. Καλύτερα για μας αφού η πρόταση της Βίγια έχει και 20% από τυχόν μεταπώληση?

2η μεταγραφή :

Η Σ. Ετιεν ανακοινώνει την απόκτηση του 20χρονου Jan Cervenka για 3 χρόνια έναντι 6Μ από την Μ. Τελ-Αβιβ.

Image

Πάει και ο Ιούνιος? Αρχίζει το μεταγραφικό παζάρι και επίσημα?
User avatar
filologos
First Team Regular
First Team Regular
Posts: 1485
Joined: Thu Aug 02, 2007 10:58 pm
Football Manager της ομάδας: Juventus , Dortmunt
Αγαπημένη Ομάδα: Aris
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Άλλη μια πρόταση που δεν μπορώ να αρνηθώ. Η Νάπολι δίνει 10Μ για τον Caseres?

Θα ψάξω και εδώ για αντικαταστάτη? Και μάλλον τον έχω βρει ήδη?

Η Σ. Ετιέν ανακοινώνει την απόκτηση του 25χρονου Luis Jiminez για 4 χρόναι έναντι 5,75Μ από την Μαν Σίτι

Image

Γίνεται αυτό που φοβόμουνα? 30Μ + 20% δίνει η Ίντερ για τον Eduardo? η πρόταση φυσικά και γίνεται δεκτή?

Τελικά το πλάνο για 2-3 μεταγραφές πάει στράφι? Έφυγαν παίχτες κλειδιά και πρέπει να κινηθώ ανάλογα?

Με αυτές τις πωλήσεις το καλό είναι ότι τα οικονομικά της ομάδας έχουν ξεπεράσει κάθε προηγούμενο? Αυτή την στιγμή έχω 60Μ διαθέσιμα για μεταγραφές!!!!!

Έκλεισα από τώρα και τον Pletikosa με ελεύθερη μεταγραφή. Θα ενσωματωθεί στην ομάδα τον Ιανουάριο.

Η Σ. Ετιέν ανακοινώνει την απόκτηση του 21χρονου Oleksandr Yakovenko για 3 χρόνια έναντι 3,7Μ από την Γκενκ

Image

Η Σ. Ετιέν ανακοινώνει την απόκτηση του 28χρονου Andres D?Allesandro για 3 χρόνια έναντι 30Μ (20 + 10 σε 24μηνες) από τον Άγιαξ

Image

Βγήκαν και οι φετινές αποδόσεις?

Image

Μια από τα ίδια? 41,00 και πάλι?

Τo be continued?
User avatar
filologos
First Team Regular
First Team Regular
Posts: 1485
Joined: Thu Aug 02, 2007 10:58 pm
Football Manager της ομάδας: Juventus , Dortmunt
Αγαπημένη Ομάδα: Aris
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Η Σ. Ετιέν ανακοινώνει την απόκτηση του 24χρονου Barak Itzhaki για 4 χρόνια από την Γκενκ έναντι 2,3Μ

Image

Θα βοηθήσει ο Barak. Παίζει και από τις 2 πλευρές.

Η Σ. Ετιέν ανακοινώνει την απόκτηση του 25χρονου Milan Bisevac για 4 χρόνια από Λάνς έναντι 11Μ

Image

Νομίζω πως 1-2 μεταγραφές έμειναν. Θέλω ένα αριστερό μπακ και αμυντικό χαφ? Αν φυσικά δεν φύγει κάποιος άλλος?

Η Σ. Ετιέν ανακοινώνει την απόκτηση του 21χρονου Mobido Diakite για 4 χρόνια από την Λάτσιο έναντι 8Μ

Image

Η Τσαρλτον δίνει 5,25Μ + 30% για τον Rajtoral. Ήθελε να φύγει εξάλου οπότε δέχομαι την πρόταση?

Τέλειωσαν και τα φιλικά τις ομάδας?

Image

2 τελευταίους παίχτες περίμενα να απαντήσουν. Ο ένας για το συμβόλαιο και ο άλλος πρώτα η απάντηση από την ομάδα του. Με αυτές τις 2 μεταγραφές θα έκλεινε το ρόστερ?

Η Σ. Ετιέν ανακοινώνει την απόκτηση του 21χρονου jorge Harnandez για 3 χρόνια από την Άτλας έναντι 3,5Μ

Image

1 μεταγραφή έμενε. Ο Mattock της Leicester δεν θέλησε να έρθει οπότε κινήθηκα για αλλού?

Όλα ήταν έτοιμα για να αρχίσει το πρωτάθλημα?. Πρώτο ματς με την Μονακό Εκτός έδρας?
User avatar
Griyio
Backup
Backup
Posts: 819
Joined: Thu Mar 10, 2005 4:41 pm
Football Manager της ομάδας: RCD Mallorca
Αγαπημένη Ομάδα: PAO
Status: Astatus
Location: Brahames
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Τον Itzhaki Τον ξέρω καλά τόσα χρόνια στο Βέλγιο και είναι παιχτάρα.... Ο Yakovenko επίσης καλός αλλά σάπιος ο ^%4λάκας.. Έχει ερωτική σχέση με τις κράμπες!!! Ο D'Alessandro αν δεν πλακωθεί με όλη την ομάδα, το τεχνικό team, τους οπαδούς και τη μασκώτ είναι τρέλα και Luis Jimenez γνωστός σε όλους παιχταράς!!! Τον Hernandez τον είχα πάρει στο περσινό και πήγαινε σούζα και τον Γάλλο δεν τον ξέρω αν και μου κάνει πολύ το παραδάκι που δωσες.. Ελπίζω να σου βγει πάντως και επιτέλους μια χρονιά να μη σου βγάλουν την πίστη!!!!

Άντε καλή αρχή man!!!
User avatar
Sapsalomenos
Coach
Coach
Posts: 2740
Joined: Sat Mar 29, 2008 4:19 pm
Status: Believe it or not, I was not always as awesome as I am today.
Location: Σέρρες
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Mε τέτοιες μεταγγραφές και τέτοιο προπονητή έχω μεγάλες απαιτήσεις...
"Even if there was a hand, it was the hand of God."

Mαγικές στιγμές...

Μαραντόνα: «Ο καλύτερος μετά από εμένα ο Πελέ!»

Image
Brujitas wrote: Επίσης αναρωτιεμαι πως σκατα τοσο καιρο βγαινουμε με ελληνιδες. Ρε. Η διαφορά στον χαρακτηρα, στην ευγενια, στο κεφι, στην πλακα, ειναι ΧΑΩΔΗΣ.
User avatar
filologos
First Team Regular
First Team Regular
Posts: 1485
Joined: Thu Aug 02, 2007 10:58 pm
Football Manager της ομάδας: Juventus , Dortmunt
Αγαπημένη Ομάδα: Aris
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Sapsalomenos wrote:Mε τέτοιες μεταγγραφές και τέτοιο προπονητή έχω μεγάλες απαιτήσεις...
Και εγώ το ίδιο (:
User avatar
filologos
First Team Regular
First Team Regular
Posts: 1485
Joined: Thu Aug 02, 2007 10:58 pm
Football Manager της ομάδας: Juventus , Dortmunt
Αγαπημένη Ομάδα: Aris
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Να σας παρουσιάσω και το ρόστερ της ομάδας και την βασική 11αδα?

Image

Ok παιδιά φέτος όπως ξέρετε στόχος είναι η έξοδος στην Ευρώπη. Τα περσινά να τα ξεχάσετε. Δεν μας παίρνει για σκαμπανεβάσματα. Ας ξεκινήσουμε με το δεξί.

Image

Μόλις στο 5ο λεπτό ο Benitez μετά από μπαλιά του Jimenez κάνει το 0-1 με σουτ έξω από την περιοχή? Στο 15 η Μονακό ισοφαρίζει με τον Bolivar? Παρά το ότι είναι το πρώτο παιχνίδι της χρονιάς βλέπουμε καλό ποδόσφαιρο? Στο 39 ο D?Allesandro πάει πρώτος στην μπάλα μετά τις κόντρες σε σουτ του Gouffran και κάνει το 1-2 με κοντινό σουτ? Ημίχρονο. Μπράβο παιδιά. Μ? αρέσει αυτό που βλέπω. Συνεχίστε έτσι. Hernandez αντί Matuidi? Στο 49 ο D?Allesandro δοκιμάζει το πόδι του από πολύ μακριά. Η μπάλα χτυπάει στο τοίχος και πάει στον Benitez που δεν δυσκολεύεται να κάνει το 1-3? Στο 58 η Μονακό μειώνει με σουτ του Nene? 2-3? και στο 67 ισοφαρίζει με τον Vargas? 3-3? Όμως ο Benitez δεν έχει πει την τελευταία του λέξη. Στο 73 με μία βολίδα από τα 30 μέτρα κάνει το 3-4? Και στο 81 ο Jimenez εκμεταλλεύεται την ασταθή απόκρουση του Roma και σε κενή εστία κάνει το 3-5? Ακόμα δεν έχει τελειώσει τίποτα? Στο 84 η Μονακό μειώνει και πάλι σε 4-5 με τον Pino? Και στο 87 ισοφαρίζει και πάλι με τον Vargas? 5-5?Και τέλος? Απίστευτο παιχνίδι? Η Επίθεση φονική. Η άμυνα πεθαμένη? Έτσι δεν πάμε πουθενά. Κοιτάξτε να σοβαρευτείτε εκεί πίσω? Υπάρχει πρόβλημα από τα πλάγια στην άμυνα? Εκεί που είναι η τελευταία μεταγραφή?

Επόμενο παιχνίδι με την Λοριάν στην έδρα μας?

Η Σ. Ετιέν ανακοινώνει την απόκτηση του 22χρονου Cristian Ansaldi για 4 χρόνια από την Άσκολι έναντι 3,6Μ

Image

Φυσικά θα πάρει θέση βασικού στο δεξί άκρο της άμυνας?

Η είδηση της χρονιάς είναι ότι επιτέλους η Ολλανδική Χέρακλες βρήκε προπονητή μετά από 2+ χρόνια?

Έφτασε και το ματς με την Λοριάν

Ελπίζω αυτή την φορά να μην δω πάλι τα ίδια εκεί πίσω. Αλλά θέλω να δω τα ίδια από την επίθεση. Πάμε γερά.

Image

Η Λοριάν μπήκε πιο δυνατά και είχε τον έλεγχο του αγώνα. Στο 35 ο Jimenez πέρασε μια καταπληκτική μπαλιά στον Benitez και αυτός έκανε το 1-0? Ημίχρονο. Κερδίζουμε αλλά η Λοριάν έχει τον έλεγχο. Θέλω και άλλο γκολ. Θέλω να κερδίσουμε. Πάμε. Matuidi & Itzhaki αντί Hernandez & D?Alessandro? Στο 53 και μετά από πλάγιο ο Jimenez έστρωσε την μπάλα στον Matuidi και αυτός με δυνατό σουτ έκανε το 2-0? Φυσικά ο D?Alessandro δεν ήταν και πολύ χαρούμενος που βγήκε? Η Λοριάν προσπάθησε να μειώσει αλλά αυτή την φορά η άμυνα κράτησε το μηδέν πίσω. Τέλος. Μπράβο παιδιά. Συγχαρητήρια για την νίκη. Καλύτερα αυτή την φορά στα μετόπισθεν?

Επόμενο παιχνίδι με την Νανσί εκτός έδρας?
jose_thominho
Indispensible
Indispensible
Posts: 1817
Joined: Fri Oct 19, 2007 9:01 pm
Αγαπημένη Ομάδα: παναθηναικος
Location: Πατρα
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Εμενα παντως στην σεντ-ετιεν αδυναμια μου ειναι ο γκομις!!!
Post Reply

Return to “Retire / Resign - Ιστορίες που έφτασαν στο τέλος”