Μαθήματα Γαλλικών

Ήρθαν εδώ και άφησαν το στίγμα τους...Η ξεκούραση των πολεμιστών...
Post Reply
User avatar
filologos
First Team Regular
First Team Regular
Posts: 1485
Joined: Thu Aug 02, 2007 10:58 pm
Football Manager της ομάδας: Juventus , Dortmunt
Αγαπημένη Ομάδα: Aris
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Ποιος θα μου το λεγε....Εγω στην Γαλλια και μαλιστα σαν προπονητης....Εγω που ακουγα γαλλικα και εβγαζα σπυρακια.... Αλλα εχε χαρη που η διψα να προπονησω ειναι μεγαλη. Έτσι λοιπον από σήμερα 29/06/07 ο Ελληνας (με Δανεζικες ριζες)Michael Stamat ειναι ο νεος προπονητης της Σ. Ετιεν.
Η ομαδα έχει 2ετες πλανο το οποιο λεει οτι θέλουν να διεκδικησουν το πρωταθλημα..... Θα δειξει λεω εγω... Το Γαλλικο πρωταθλημα ειναι απο τα πιο αμφιρροπα στην ευρωπη λογω του οτι οι ομαδες δεν εχουν μεγαλη διαφορα μεταξυ τους (εξαιρουμε φυσικα την Λυων που ειναι ενα σκαλι πιο πανω)..... Σαν να πεφτω στα βαθια απο νωρις..... Εξαλλου το διπλωμα το εχω μολις 6 μηνες... Παλι καλα που ειμαι ο κλασικος ελληνας ζαμανφουτιστας και το αγχος ειναι αγνωστη λεξη για μενα..... Για την πρωτη χρονια τους ειπα οτι η ομαδα μπορει να τερματισει στο πρωτο μισο της βαθμολογιας
User avatar
Griyio
Backup
Backup
Posts: 819
Joined: Thu Mar 10, 2005 4:41 pm
Football Manager της ομάδας: RCD Mallorca
Αγαπημένη Ομάδα: PAO
Status: Astatus
Location: Brahames
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Μην είναι και οι παίχτες ζαμανφουτίστες μόνο... Άντε καλή αρχη!!
User avatar
Antonisjk
National Manager
National Manager
Posts: 7512
Joined: Thu Dec 11, 2003 12:00 am
Αγαπημένη Ομάδα: AEK
Location: Κύπρος
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Όπα! Χθες πήρα και εγώ μεταγραφή στη Σεντ Ετιέν (στο New Star Soccer 3 όμως :D ).

Άντε να δούμε μία ιστοριούλα και από τη Γαλλία. Καιρό νομίζω είχαμε...
User avatar
filologos
First Team Regular
First Team Regular
Posts: 1485
Joined: Thu Aug 02, 2007 10:58 pm
Football Manager της ομάδας: Juventus , Dortmunt
Αγαπημένη Ομάδα: Aris
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Φυσικα το πρωτο που εκανα ηταν να παρω μια αναφορα για την ομαδα. Μεγαλουτσικο ροστερ αλλα με πολυ σαβουρα μεσα. Ετσι αποφασισα να βαλω πωλητηριο σε αρκετους παιχτες αφου το να πληρωνει η ομαδα μισθους χωρις λογο δεν το εβρισκα λογικο....Ασε που το wage budget ηταν στα ορια του και για μεταγραφες ειχα μολις 2,8Μ ?



Image
Man0lios
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 5311
Joined: Sat Nov 17, 2007 2:21 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Καλη επιτυχια :wink:

Ειχα παρει και γω Σαιντ Ετιεν..για ο,τι χρειαστεις ρωτα :wink:

Οδηγησε την ομαδαρα στην κορυφη :drinking:
User avatar
filologos
First Team Regular
First Team Regular
Posts: 1485
Joined: Thu Aug 02, 2007 10:58 pm
Football Manager της ομάδας: Juventus , Dortmunt
Αγαπημένη Ομάδα: Aris
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Αφου εφτιαξα και το προπονιτικο τιμ οσο καλυτερα μπορουσα (πολλες αποδεσμευσεις δεν εγιναν δεκτες) ηταν πλεον ωρα να αρχισω να κοιταω για παιχτες. Κατι που θα ηταν αρκετα δυσκολο αφου κατα την ταπεινη μου γνωμη η ομαδα ηθελε αρκετους

Image
User avatar
filologos
First Team Regular
First Team Regular
Posts: 1485
Joined: Thu Aug 02, 2007 10:58 pm
Football Manager της ομάδας: Juventus , Dortmunt
Αγαπημένη Ομάδα: Aris
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Η ομάδα έδωσε τα παρακατω φιλικα. Ενταξει δεν εχω παραπονο απο τους παιχτες απλα φιλικα ηταν περισσοτερο για να δεσει η ομαδα με το καινουργιο συστημα

Image

Υ.Γ αργοτερα οι μεταγραφες
User avatar
filologos
First Team Regular
First Team Regular
Posts: 1485
Joined: Thu Aug 02, 2007 10:58 pm
Football Manager της ομάδας: Juventus , Dortmunt
Αγαπημένη Ομάδα: Aris
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Οι μεταγραφες που εκανε η ομαδα μεχρι και την 01/08 ειναι οι εξης :

Image

Αναγκαστικα επρεπε να αποδεσμευσω αρκετους παιχτες αφου ηταν αχρειαστοι και κανεις δεν τους ηθελε οσο φτηνα και να τους προσφερα...
Οποιαδηποτε αλλη μεταγραφη θα μπει μετα....
Παντως αφου εκανα καποιες κινησεις που ηθελα πλησιαζε η ωρα του πρωτου τεστ...Στις 04/08 ηταν το πρωτο παιχνιδι της ομαδας με την αφεντια μου στον παγκο με αντιπαλο την Οσερ....
Εν το μεταξυ τραυματιστηκε ο Ilhan και θα μεινει εξω 2-3 βδομαδες...κακο αυτο....

Εκανα μια προταση στο συμβουλιο για εξτρα λεφτα για μεταγραφες και το συμβουλιο απαντησε θετικα...Ωραια..να στρωσω λιγο και το wage budget και να κανω καμια μεταγραφη ακομα

Η Σ. Ετιεν ανακοινωνει την αποκτηση του επιθετικου Bogdan Stancu απο την Unirea Urziceni εναντι 3,4Μ ευρω
Ο οποιος ειναι τραυματιας και θα τον εχω στην διαθεση μου μετα απο 1 μηνα περιπου :evil:

Και η μερα του πρωτου αγωνα ολο και πλησιαζε.........

Ειχα καταληξει απο νωρις και στο συστημα που θα ακολουθουσε η ομαδα :

Image
User avatar
Griyio
Backup
Backup
Posts: 819
Joined: Thu Mar 10, 2005 4:41 pm
Football Manager της ομάδας: RCD Mallorca
Αγαπημένη Ομάδα: PAO
Status: Astatus
Location: Brahames
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Κάνε μεταγραφές και πάμε στα φιλικά... Έχω απορία να δω πω θα τα πάει το σύστημα... :?:
User avatar
DrGonzo
The God Of Football
The God Of Football
Posts: 28004
Joined: Sat Nov 24, 2007 1:09 pm
Football Manager της ομάδας: Aberdden FC
Status: Seemed deep in thought
Has thanked: 0
Been thanked: 0

...κι εκεί που δεν είχαμε καμιά ιστορία με Γαλλιδούλες...τσουπ! Ξεπετάχτηκαν δύο!!! Καλή τύχη!!!
'Το Κράτος στην Ελλάδα παραδοσιακά κινητοποιείται πάντα και μόνο σε βάρος του Ολυμπιακού''
Καρπετόπουλος Αντώνης 23-12-2019

And I m up while the dawn is breaking, even though my heart is aching.
I should be drinking a toast to absent friends instead of these comedians.


How you expect to run with the wolves come night
when you spend all day sparring with the puppies?
User avatar
filologos
First Team Regular
First Team Regular
Posts: 1485
Joined: Thu Aug 02, 2007 10:58 pm
Football Manager της ομάδας: Juventus , Dortmunt
Αγαπημένη Ομάδα: Aris
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Ligue 1 Orange
AJ Auxerre - AS Saint-Etienne
0-1
Feindouno 16'

Στο πρωτο ημιχρονο ειμασταν καλυτεροι. Οχι οτι εγινε κανα σουπερ παιχνιδι απλα ειχαμε τον ελεγχαο και δημιουργησαμε μερικες καλες φασεις. Το γκολ προηλθε απο απ' ευθειας εκτελεση φαουλ του Feindouno. Στα αποδυτηρια ειπα στους παιχτες να μην ριξουν την αποδοση τους και οτι ειμαι πολυ ευχαριατημενος απο αυτο που ειδα. Στο 62 ειχαμε τον τραυματισμο του Rajtoral και περασε στην θεση του ο Guarin. Γενικα ήταν ενα ματς που μαλλον το μονο που θα θυμουνται ολοι ειναι οτι πηραμε τους 3 βαθμους.

Ο τραυματισμος του Rajtoral θα τον αφησει εκτος γηπεδων περιπου 2 εβδομαδες

Υ.Γ Η συνεχεια απο Δευτερα...
User avatar
DrGonzo
The God Of Football
The God Of Football
Posts: 28004
Joined: Sat Nov 24, 2007 1:09 pm
Football Manager της ομάδας: Aberdden FC
Status: Seemed deep in thought
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Για δώσε και τα instructions για το συστηματάκι...
'Το Κράτος στην Ελλάδα παραδοσιακά κινητοποιείται πάντα και μόνο σε βάρος του Ολυμπιακού''
Καρπετόπουλος Αντώνης 23-12-2019

And I m up while the dawn is breaking, even though my heart is aching.
I should be drinking a toast to absent friends instead of these comedians.


How you expect to run with the wolves come night
when you spend all day sparring with the puppies?
MaxKarapro
Assistant Manager
Assistant Manager
Posts: 3059
Joined: Thu Feb 07, 2008 10:27 am
Football Manager της ομάδας: Liverpool
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός, Barca, Liverpool
Location: Πειραιάς
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Το σύστημα όντως είναι λίγο επιστημονικό....για να δούμε.
User avatar
filologos
First Team Regular
First Team Regular
Posts: 1485
Joined: Thu Aug 02, 2007 10:58 pm
Football Manager της ομάδας: Juventus , Dortmunt
Αγαπημένη Ομάδα: Aris
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Η τακτικη ειναι η weird balance του ballas38 παιδια....Την εχω χρησημοποιησει παρα πολυ (σε Ελλαδα , Αγγλια , Ολλανδια) και οντως ειναι μια απο τις πιο ισσοροπημενες που εχω βρει. Η ομαδα κανει αρκετες φασεις ενω και πισω δεν μπαζει (παρα το οτι η δεξια πλευρα φαινεται κενη)
User avatar
filologos
First Team Regular
First Team Regular
Posts: 1485
Joined: Thu Aug 02, 2007 10:58 pm
Football Manager της ομάδας: Juventus , Dortmunt
Αγαπημένη Ομάδα: Aris
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Το να ξεκινας ενα πρωταθλημα με εκτος εδρας νικη και μαλιστα με μια ομαδα που παραδοσιακα εχει καλη εδρα (irl) ειναι καλο για ολους. Και για μενα που οσο να ναι ηταν μια καλη αρχη αλλα και για να τονωσει το ηθικο των παιχτων λογω του νεου και απειρου προπονητη.

Ειχαμε 6 μερες καιρο μεχρι το επομενο ματς (εντος με Στρασβουργο) και ηταν μια καλη ευκαιρια στην προπονηση οι παιχτες να συνηθησουν - καταλαβουν το νεο συστημα. Η εβδομαδα κυλησε ηρεμα χωρις τπτ το ιδιαιτερο και εφτασε η μερα του ματς

Image

Στο πρωτο ημιχρονο ειμασταν απλα φοβεροι. Κατοχη μπαλας 65% , 10 - 3 τα σουτ και το 2-0 μπορω να πω οτι ηταν και αδικο για εμας. Καλλιστα θα μπορουσαμε να εχουμε πετυχει αλλο ενα γκολ τουλαχιστον. Δεν ειχα πολλα να πω στα αποδυτηρια. Τους ειπα να συνεχισουν στον ιδιο ρυθμο και να μην ριξουν ουτε λεπτο την αποδοση τους. Το 2ο ημιχρονο κυλησε οπως το πρωτο. Μια ομαδα υπηρχε στο γηπεδο , ΕΜΕΙΣ. Το 3-0 πιστευω αντικατροπτιζει πληρως την εικονα του αγώνα. Το επομενο ματς ηταν με την Lille σε 4 μερες.

Την επομενη του ματς "εσκασε" προταση αξιας 14,75Μ από την West Ham για τον Feinduno. Τους ζητησα 17 και περιμενα την απαντηση τους.....

M.S. : Pascal μπορω να σου πω λιγο?
P. F. : Ελα coach σε ακουω
Μ.S. : Η W. Ham μας εκανε προταση για σενα...Ποσα και λεπτομεριες δεν θα σου πω ακομα αλλα ηθελα να σου κανω μια χαζη ερωτηση
P.F. : Tι εννοεις?
M.S. : Θελεις να παιξεις στην Premier?
P. F. : Και το ρωτας coach?? Φυσικα και θελω
M.S. : Ok. Αν δωσουν αυτα που ζητησα τοτε δεν νομιζω να υπαρχει προβλημα. Θα σε αφησω να πας. Απλα δεν θελω να ειναι το μυαλο σου εκει. Εχουμε το ματς με την Lille και σε θελω συγκεντρωμενο
P.F : Ok coach , ευχαριστω που με ενημερωσες

Η αληθεια ειναι οτι ειναι απο τους καλυτερους παιχτες της ομαδας και δεν θελω να τον δωσω...Αλλα αν μου δωσουν τα 17Μ θα υποκυψω. Πιστευω πως η ομαδα εχει ή στην χειροτερη μα τα 17 Μ θα βρω παιχτες να τον αντικαταστησω.

Οπως και να χει το θεμα ηταν οτι η μερα του εκτος εδρας αγωνα με την Lille εφτασε....Ειπα στους παιχτες οτι δεν θα ειναι ευκολο το παιχνιδι παρα το γεγονος οτι η Lille ξεκινησε με 2 ηττες.

Image

Στο πρωτο ημιχρονο φαγαμε ενα γκολ στην πρωτη φαση του αγωνα....απο κορνερ. Απο κει και περα προσπαθησαμε , καναμε φασεις , ειχαμε κατοχη αλλα ο Sylva σταματουσε οτι πηγαινε μεσα. Ζητησα απο τους παιχτες μου να τα δωσουν ολα για το αποτελεσμα... Εκανα και 2 αλλαγες. Περασα τον Dabo στην θεση του Matuidi και τον Landrin στην θεση του Guarin. Ακομα ζητησα απο τον Kalou και τον Feindouno να αλλαζουν θεσεις για να μπερδεψουν λιγο την αμυνα της Lille. Παρα το οτι και παλι ειχαμε περισσοτερα σουτ δεν καταφεραμε να πετυχουμε γκολ και ετσι ηρθε η πρωτη ηττα. Παντως δεν εχω παραπονο , τα παιδια προσπαθησαν...
Post Reply

Return to “Retire / Resign - Ιστορίες που έφτασαν στο τέλος”