Στροφή...

Ήρθαν εδώ και άφησαν το στίγμα τους...Η ξεκούραση των πολεμιστών...
Post Reply
User avatar
Griyio
Backup
Backup
Posts: 819
Joined: Thu Mar 10, 2005 4:41 pm
Football Manager της ομάδας: RCD Mallorca
Αγαπημένη Ομάδα: PAO
Status: Astatus
Location: Brahames
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Εισαγωγή:

Ήταν Τετάρτη 16/4/2008 όταν ο 27χρονος Ολλανδός Jurgen van Grekofken απολύθηκε από την εταιρία όπου δούλευε ως software engineer στην Αθήνα. Θα μου πείτε τώρα πως κατέληξε στην Αθήνα... και για να προχωρήσει η ιστορία θα σας απαντήσω γρήγορα οτι αμέσως μετά τις σπουδές του στην Αγγλία, γνώρισε την Αθηνά, την οποία και παντρεύτηκε (αγαπημένο του ελληνικό τραγούδι το «Το νινί σέρνει καράβι»), με αποτέλεσμα να παρατήσει τα μανιτάρια, τη φούντα και τον Tiesto και να πιάσει το σουβλάκι, το φραπέ και τη Θώδη.

Επανέρχομαι τώρα στα περί της απόλυσης γιατι έτσι θα καταλήξουμε να αποθεώνουμε τον έρωτα και το Άρλεκιν και να τραγουδάμε το «Έρωτα πειρατηηηή... μ? αγκαλιάζεις και σβηηηήνωωωωω...»!!

Το μόνο καλό λοιπόν ήταν οτι πήρε μια σχετικά καλή αποζημίωση, μιας και δούλευε 5 χρόνια στην εταιρία, από τα 22 του, ώστε να βγάζει τις βασικές ανάγκες (βλέπε τσιγάρα και FM - CM). Εδώ θα ήταν καλό να σημειώσω οτι επεδίωξε την απόλυση μιας και δεν τον κάλυπτε πλέον ο χώρος της Πληροφορικής... (ονειροπόλος μεν μη μακάκας να παραιτηθεί δε...).... Θα μου πείτε τι τον κάλυπτε?? Ε ναι!!! Δε θα το πιστέψετε.... Η προπονητική (Α στο διάλο.. Πάνω που σε έκανα για επόμενη Βέφα που χε μπρερδέψει τα Forums)!!! Αυτά τα 5 χρόνια στην Ελλάδα, παράλληλα με τις επαγγελματικές του υποχρεώσεις, παρακολουθούσε σεμινάρια προπονητικής (κρυφά από την Αθηνά πάντα γιατί θα πεφτε παντόφλα...)!!! Τέλος του μήνα περιμένει το δίπλωμα του, ελπίζοντας σε μια νέα αρχή κάνοντας αυτό που πραγματικά επιθυμεί....


Ακολουθεί μια μικρή αναφορά στην παιδική του ηλικία:

Από τα 5 του ο Jurgen ήταν τρελλαμένος με το ποδόσφαιρο (και τις μικρές Ολλανδέζες με τα κοτσίδια που κρατούν το ταγάρι με το γάλα), όπως και εκατομμύρια άλλα μικρά Ολλανδάκια... Επίσης φανατικός υποστηρικτής της μεγάλης ποδοσφαιρικής σχολής που λέγεται Ajax!!! Παρόλα αυτά δεν είχε το χάρισμα που λέμε, όπως άλλα παιδιά... Όμως όσο δεν το χε να κάνει τακουνάκια και μαγικά κοντρόλ, άλλο τόσο το μυαλό του στρόφαρε απίστευτα όσων αφορά την αντίληψη του για το άθλημα!!! Για αυτό και ο προπονητής του στις παιδικές ομάδες της NEC NIJMEGEN τον έβαζε στη θέση του αμυντικού χαφ... Σε αυτή τη θέση δε χρειάζεται να σαι ο Kruyf για να παίξεις... Μια καλή φυσική κατάσταση και η εξυπνάδα αρκούν!!

Όσο ο Jurgen μεγάλωνε παίζοντας ποδόσφαιρο στην πόλη της Nijmegen, άλλο τόσο και οι απαιτήσεις της μάνας του αυξάνονταν όσων αφορά το σχολείο, ώστε να δει το γιο της με πτυχίο και μια δουλεια σε γραφείο στο μέλλον (9 στις 10 μανάδες συνιστούν πτυχίο πανεπιστημίου και όλα τα άλλα να πα να γαζωθούν)... Απο εκεί ξεκίνησαν τα προβλήματα και κατέληξαν σε αυτό που φαντάζεστε... Όχι δεν ήμουν τόσο επαναστάτης μικρός, να φύγω από το σπίτι... Μου άρεσε η μπάλα αλλά δεν είχα ακούσει τότε για τον Τσε!! Και έτσι ο μικρός μεγάλωσε και αναγκάστηκε να πάει στην Αγγλία στο πανεπιστήμιο του Hertfordshire, να σπουδάσει Computer Science? περισσότερο για χάρη της μάνας του και μετά για πάρτη του μιας και τα Pcια ήταν η 2η κάψα του (κυρίως λόγω FM και του Milf Hunter)!!


Αναφορά στην πόλη της Nijmegen:

Nijmegen is a city in the east of the Netherlands, near the German border. It is considered to be the oldest city in the Netherlands and celebrated its 2000th year of existence in 2005. Population: 160,681

The first mention of Nijmegen in history is in the 1st century BC, when the Romans built a military camp on the place where Nijmegen was to appear; the location had great strategic value because of the surrounding hills, which gave (and continue to give) a good view over the Waal and Rhine valley.

Nijmegen is generally speaking the warmest area of the Netherlands, especially during summer, when the highest temperatures in the country are usually measured in the triangle Roermond - Nijmegen - Eindhoven. The lack of north-south oriented mountain ranges in Europe make this area prone to sudden shifts in weather, giving the region a semi-continental climate.

Image


Σήμερα:

Τη συνέχεια την ανέφερα παραπάνω και έχουμε μείνει στο μπαμ που έγινε και παραστράτησε από το δρόμο που του χε χαράξει η μάνα του, με σκοπό να ακολουθήσει αυτό που γούσταρε να κάνει... Να ασχοληθεί με το ποδόσφαιρο!!! Και αφού δεν ήταν δυνατό να παίξει μπάλα σε αυτήν την ηλικία, μπορούσε να χρησιμοποιήσει την αντίληψη που χε από μικρός για το παιχνίδι και την εξυπνάδα του από τη θέση του προπονητή (να δούμε ποιος άλλος θα γιορτάσει μαζί του το δίπλωμα της προπονητικής και την απόλυση του από τη δουλειά... Α και που θα μείνει όταν σκασουν τα νέα στην Αθηνά...) Αυτό που μένει να δούμε είναι το ποιος θα του δώσει την ευκαιρία να το κάνει!!!

Αρχικά έχει βρεί έναν Έλληνα manager, παντελώς άγνωστο στην Ευρώπη, εν ονόματι Paul Koutsodiakos (ο Αθανάσιος Διάκος ήταν προ-προ-προ-προ-προπάππος του που άλλαξε το επώνυμο να μην τον ζαλίζουν οι paparazziδες κάθε 25η Μαρτίου) να ψάχνει σε Βέλγιο, Ιταλία, Αγγλία, ενώ μέσω του πατέρα του (που δεν έπαθε συγκοπή όταν έμαθε τα νέα σε αντίθεση με τη μάνα), ο οποίος δουλευει στην εταιρία Kropman (Kropman B.V. is a Dutch national provider of HVAC, electrical, building automation, ICT and maintenance services. With 8 locations, Kropman delivers high quality engineering, design, installation and maintenance services across the Netherlands and in a wide range of customer sectors), στο τμήμα του Marketing, έριξε δίχτυα και στην Ολλανδία....

1η προτίμηση έχει σαφώς την Ολλανδία και μετά το Βέλγιο. Ιταλία και Αγγλία είναι για μόστρα και απλά έχωσε τον manager για να δουλέψει τα λεφτά που παίρνει, γιατί εκεί πιθανότητες δεν υπάρχουν. Ευπρόσδεκτη οποιαδήποτε προσφορά μιας και δεν είναι και σε καμιά θέση να επιλέξει!!

Και ενώ λοιπόν δεν ξέρει τίποτα για το τι και το που, βασανίζεται και για άλλον ένα λόγο... Τι θα πει στην Αθηνά και πως θα αντιδράσει.....

Δεν ξέρω ακόμα τι θα γίνει....
User avatar
DrGonzo
The God Of Football
The God Of Football
Posts: 28004
Joined: Sat Nov 24, 2007 1:09 pm
Football Manager της ομάδας: Aberdden FC
Status: Seemed deep in thought
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Καλώς ήρθες στις ιστορίες!!!!!
'Το Κράτος στην Ελλάδα παραδοσιακά κινητοποιείται πάντα και μόνο σε βάρος του Ολυμπιακού''
Καρπετόπουλος Αντώνης 23-12-2019

And I m up while the dawn is breaking, even though my heart is aching.
I should be drinking a toast to absent friends instead of these comedians.


How you expect to run with the wolves come night
when you spend all day sparring with the puppies?
User avatar
Griyio
Backup
Backup
Posts: 819
Joined: Thu Mar 10, 2005 4:41 pm
Football Manager της ομάδας: RCD Mallorca
Αγαπημένη Ομάδα: PAO
Status: Astatus
Location: Brahames
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Να σαι καλά!! Είχα κάνει άλλη μια προσπάθεια στο παρελθόν αλλά δεν έκατσε.... Για να δούμε αυτή τη φορά!!
MaxKarapro
Assistant Manager
Assistant Manager
Posts: 3059
Joined: Thu Feb 07, 2008 10:27 am
Football Manager της ομάδας: Liverpool
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός, Barca, Liverpool
Location: Πειραιάς
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Καλώς όρισες στον μαγικό κόσμο των ιστοριών managerικής τρέλας.
Ως συνάδελφος σου εύχομαι καλή επιτυχία...και καλά κουράγια.
User avatar
Tsakalaki
Asst Researcher ΠΑΟΚ - Story Teller
Asst Researcher ΠΑΟΚ - Story Teller
Posts: 48757
Joined: Sun Nov 30, 2003 12:00 am
Football Manager της ομάδας: Tottenham
Αγαπημένη Ομάδα: Dynamo Podilatou
facebook προφίλ: antonis.tsakaleas
twitter: Tsak_attaq
Status: I've never been clever, 'cause need it never
Location: Θεσσαλονίκη (Βόλος)
Has thanked: 6 times
Been thanked: 5 times
Contact:

Griyio...το ξερα οτι κάποια στιγμή θα γυρνούσες....welcome back...
--------------------------------------------------------

Εσαεί Πρόεδρος ΠΑ.ΣΥ.ΣΠΑ PC | -2002

26.08.10 | All my FM Stories | Πώς το Football Manager έγινε κομμάτι της ζωής μου
Spoiler: show
RedArmy: «Το κακο με τον Τσακ, είναι ότι ποτέ δεν μπορείς να καταλάβεις αν κάνει πλάκα ή τα λέει σοβαρά :D»
ArK ass: «Aμαν ρε Τσακ...εκει που εμφανιζεται η ελπιδα, ερχεσαι εσυ και την εξαφανιζεις»
nirearas: «Γιατί, τσακ γεννιέσαι... Δεν γίνεσαι...»

My Twitch channel
User avatar
Griyio
Backup
Backup
Posts: 819
Joined: Thu Mar 10, 2005 4:41 pm
Football Manager της ομάδας: RCD Mallorca
Αγαπημένη Ομάδα: PAO
Status: Astatus
Location: Brahames
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Και γω σίγουρος ήμουν... Απλά δεν ήθελα να το παραδεχτώ :oops: Μόνο εξωγενείς παράγοντες μπορούν να διακόψουν αυτή τη σχέση απο το '96... Μην πάνε τζάμπα και τα διδακτορικά 8) Καλώς σας βρήκα πάλι..
User avatar
Griyio
Backup
Backup
Posts: 819
Joined: Thu Mar 10, 2005 4:41 pm
Football Manager της ομάδας: RCD Mallorca
Αγαπημένη Ομάδα: PAO
Status: Astatus
Location: Brahames
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Ενημέρωση Αθηνάς:

Η Αθηνά μπαίνει σπίτι κατά τις 7 και καπάκια κολλάω σα μέδουσα πάνω της δίνοντάς της ζουμερό φιλί (μη σου τύχει)!!! Αυτή με σπρώχνει και ακολουθεί ο διάλογος:

- Καλησπέρα μωρό μου.....
- (Νεύρα) Τι θες?
- (Ωχ...) Τίποτα αγάπη μου.... Να μη σε φιλάω δηλαδή?
- Άσε τα σάλια και μπες στο ψητό!!!
- (2 Χ Ωχ) Εεεεε εντάξει χαλάρωσε πρώτα μωρέ... Να φτιάξω καφέ?? Πως ήταν η μέρα σου?? Έχεις φάει?? (Οι συνεχόμενες ερωτήσεις αποσκοπούν στον αποπροσανατολισμό του άλλου)
- Σκατά ήταν η μέρα μου. Πλακώθηκα με τον καραγκιόζη τον προϊστάμενο. 1 ζάχαρη.... Έχω τσιμπήσει...
- Γιατί τι έγινε??? (Δίνει τον καφέ.. γαλλικός για αυτό δεν άργησα).
- Τα ίδια... Αν δεν του αρέσει κάτι, σε μειώνει και σου μιλάει άσχημα μπροστά σε όλους τους άλλους...
- [System Interruption: Μη βρίζεις!]... Ναι σε καταλαβαίνω... Το συνηθίζουν οι προϊστάμενοι!! Προσπάθησε να ηρεμήσεις και αύριο είναι μια άλλη μερα... Μπορεί σήμερα να του κάτσει του προιστάμενου η γυναίκα του....
- Δεν ξέρω ρε Jurgen, ίσως αν έφευγα να ταν καλύτερα!!!!
- Να τααααααα... Καλώς τα παιδιαααααααά!!!
- Τι? Τι έγινε???
- Ε τίποτα, να μωρέ παραιτείσαι και συ και φεύγουμε!!!
- Τι εννοείς? Τι και συ? Ποιος άλλος παραιτήθηκε? Τι να φύγουμε? Μπορούμε να μιλήσουμε λίγο σαν άνθρωποι ρε παιδάκι μου??
- Ναι χθες απολύθηκα από την εταιρια, αφού το επιδίωξα και τώρα πάμε για άλλα και οι 2!!!
- Απολύθηκες??? Αααα για αυτό είσαι σε φάση να κάνεις πάρτυ!! Ρε δεν πάμε καλά.... (Παύση) Χμμμμ, α τώρα κατάλαβα... Έχεις κλείσει κάπου καλύτερα ε?? Για αυτό γελάς σα χάνος.....
- Μπα δεν έχω κλείσει ακόμα αλλά που θα πάει...? Βασικά δεν είναι αυτό το σημαντικό, αλλά οτι πλέον ψάχνομαι σε διαφορετικό επαγγελματικό χώρο.....
- Ρε θα με τρελάνεις σήμερα?? Σε διαφορετικό επαγγελματικό χώρο?? Πες μου οτι θες να γίνεις και στριπτιτζού τώρα και οτι κάνεις κέφι τον κουμπάρο το Μήτσο να δέσει η κομπόστα!!!
- Όχι! Αν και θα μουνα τρομερό go ? go boy!!! Προπονητής ποδοσφαιρου θα γίνω... Ήδη περιμένω το δίπλωμα μου!! (Χαμηλώνει τη φωνή) Έκανα κρυφά από σένα μαθήματα....
- Τι θα γίνεις??? Έλα ρε Ρεχάγκελ!! Που ήσουνα εσύ?? Κρυφά ε?? Ε μέσα σε όλα αυτά είναι το τελευταίο που με νιάζει αυτό!!! (Κουνάει το κεφάλι) Ε ρε και εγώ περίμενα να πήξεις οταν θα σου λεγα οτι σκέφτομαι να φύγω!!!
- Μια χαρά!! Είδες συγχρονισμός!!! Τι timing θεέ μου?? Τα παρατάμε όλα εδώ και πάμε εξωτερικό λέμε!!!!
- Ώπα ώπα χαλάρωσε Φιλέα Φογκ... Τι εξωτερικό μου τσαμπουνάς τώρα!! Άλλαξες εσύ επάγγελμα... στο μυαλό σου ως τώρα... και πρέπει να πάμε στην Αλάσκα ας πούμε να μάθεις στους Εσκιμώους μπάλα??
- Υπάρχουν καλύτερες προοπτικές από εδώ ρε αγάπη μου!! Ξέρω οτι δεν είναι εύκολο αυτό που σου ζητάω... Αλλά γιατι να μην το κάνουμε εφόσον ήδη έχεις αποφασίσει να φύγεις από την τωρινή σου δουλειά... Και δε μίλησα για Αλάσκα... Αλλά για Ολλανδία, Βέλγιο ξέρω γω....
- Δεν έχεις άδικο... αλλά δε μου είναι και εύκολο να φύγω απο δω και να τα αφήσω όλα πίσω!!
- Σε μένα το λες?? Αν είναι δύσκολο.....
- (Σιωπή για λίγο)... Ναι.... Έχεις δίκιο... Άλλωστε δε μας έχουν πιάσει και τα γεράματα... Και η ιδέα του εξετερικού δε με άφηνε ποτέ τελείως αδιάφορη ή τουλάχιστον αρνητική.....!
- Είδες??? Βασικά έχουμε χρόνο να το σκεφτούμε... Μέχρι στιγμής απλά έχω απλώσει δίχτυα και ψάχνω... Εγώ θέλω να ξέρω αν είσαι μαζί μου...
- Αυτό το ξέρεις... Έλα να αλλάξουμε θέμα τώρα όμως ε... και έχουμε καιρό να το ψάξουμε καλύτερα! Μέχρι να σε ζητήσει η Barceloooonaaaaa βλέπουμε?.
- Ελα που πριν λίγο ήσουν τι, πως, που και θα μας τρελάνεις και τώρα κάνουμε και πλάκα... Τσουτσέκι!!!!

Συμπέρασμα:

Ουφ.... Ξεπεράσαμε το σημαντικότερο πρόβλημα... Ντάξει όχι πρόβλημα... Δυσκολία ταιριάζει πιο πολύ!!!! Και τώρα ψάχνουμε πιο εντατικά για δουλεια.... Πρέπει να πάρω και το ζώο τον Κουτσοδιάκο να δω τι @@ κάνει..... Ο πατέρας μου είπε θα με πάρει το βράδυ... Η Αθηνά είναι στο κόλπο... Οπότε τι μένει??? Η ομάδα που θα έχει την τιμή να με βάλει πρώτη μούρη στον πάγκο της.... Το χω χαλαρά!!!!!

Ακολουθεί η συνέχεια με το φαξ να παίρνει φωτιά από τις προσφορές... Milan, Real, Barca, Liverpool, Manchester σφάζονται για πάρτη μου.... μόνο στον ύπνο μου όμως... Όταν ξυπνήσω και δώσει ο θεός και έχω καμιά προσφορά θα σας ενημερώσω....
User avatar
DrGonzo
The God Of Football
The God Of Football
Posts: 28004
Joined: Sat Nov 24, 2007 1:09 pm
Football Manager της ομάδας: Aberdden FC
Status: Seemed deep in thought
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Can hardly wait!!!
'Το Κράτος στην Ελλάδα παραδοσιακά κινητοποιείται πάντα και μόνο σε βάρος του Ολυμπιακού''
Καρπετόπουλος Αντώνης 23-12-2019

And I m up while the dawn is breaking, even though my heart is aching.
I should be drinking a toast to absent friends instead of these comedians.


How you expect to run with the wolves come night
when you spend all day sparring with the puppies?
MaxKarapro
Assistant Manager
Assistant Manager
Posts: 3059
Joined: Thu Feb 07, 2008 10:27 am
Football Manager της ομάδας: Liverpool
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός, Barca, Liverpool
Location: Πειραιάς
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Αν πάρεις πάντως Αγιαξ δηλώνω από τώρα φανατικός αναγνώστης.
User avatar
Griyio
Backup
Backup
Posts: 819
Joined: Thu Mar 10, 2005 4:41 pm
Football Manager της ομάδας: RCD Mallorca
Αγαπημένη Ομάδα: PAO
Status: Astatus
Location: Brahames
Has thanked: 0
Been thanked: 0

MaxKarapro wrote:Αν πάρεις πάντως Αγιαξ δηλώνω από τώρα φανατικός αναγνώστης.
Ο Άγιαξ θα μπορούσε να με πάρει το πολύ για να κάνω support στο site τους στο ίντερνετ με βάση την εμπειρία μου αδερφέ... :-P (Εδώ θα μου πεις είχαν manager τον Koeman βέβαια :shock: )Μάλλον σε κάτι υποδεέστερο με κόβω, με όνειρα να φτάσω κάποια στιγμή εκεί....

Ήδη βρίσκομαι σε προχωρημένες συζητήσεις με 2 ομάδες.... Αύριο τα νεότερα....
User avatar
Griyio
Backup
Backup
Posts: 819
Joined: Thu Mar 10, 2005 4:41 pm
Football Manager της ομάδας: RCD Mallorca
Αγαπημένη Ομάδα: PAO
Status: Astatus
Location: Brahames
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Σήμερα είναι η μέρα των εξελίξεων όπως υποσχέθηκα......

Πρώτες (και τελευταίες) επίσημες προτάσεις:

9 η ώρα το πρωί χτυπάει το τηλέφωνο και εγώ σαν γνήσιος τεμπέλης εδώ και κάποιες μέρες, βρίζω θεούς και δαίμονες? Ήταν ο τρανός manager που μου έτρωγε τα λεφτά... Ο Paul (δεν είναι ψαρωτικό το Paul??) Κουτσοδιάκος!!!

- Έλα Jurgen, καλημέρα!!
- Έλα φίλε.. Τι έγινε? Πως και τόσο πρωί??
- Ε καιρός δεν ήταν να δικαιολογήσω τα λεφτά που παίρνω??
- Γιατί σε πήρε η Ρεάλ?? Γιατί αν σκεφτείς οτι μου χεις φάει όλη την αποζημίωση από την πρώην δουλειά μέσα σε 1 μήνα, μόνο έτσι θα τα δικαιολογούσες......
- Έλα γίνεσαι υπερβολικός τώρα....
- Τι υπερβολικός ρε?? Αν ήταν θα παιρνα το Ζάχαβι με αυτά τα λεφτά και θα πούλαγα και μούρη.... Κάτσε να δεις που αυτή τη βδομάδα θα σταματήσει και η Αθηνά τη δουλειά και δε θα έχω λεφτά ούτε για τσιγάρα!!!! Και κει να δεις κρεβατομουρμούρα....
- Δε θα χρειαστεί γιατί ως τότε θα χεις δουλειά.....
- (Σιγή) Κάτσε τώρα γιατί με ξύπνησες.... Μόνο μη λες μακακίες γιατί τότε η θέση σου θα γίνει πολύ δύσκολη....
- Σε πόση ώρα μπορούμε να πιούμε έναν καφέ??
- (Κοίτα να δεις που μιλάει σοβαρά) Σε μισή ώρα παραλία να το παίξουμε και μούρες... Τι λες?
- Έκλεισε... τα λέμε σε μισή ωρα....

Μετά από μισή ώρα βρισκόμασταν νότια σε μια από τις IN και MUST καφετέριες της Γλυφάδας που δεν αναφέρω για διαφημιστικούς λόγους και ανακατεύαμε τον φρέντο εσπρέσο μας: 8)

- Ξεκίνα!!
- Χαλάρωσε λίγο και όλα θα γίνουν... Τι βιάζεσαι??
- Τελείωνε ρε που θα μου κάνεις και κύρηγμα... Και σταμάτα να ζαχαρώνεις τη σερβιτόρα!!
- .... Έχω 2 προτάσεις.... Ή μάλλον είχα 6 αλλά τις υπόλοιπες τέσσερις δε στις αναφέρω καθόλου!!! Ήταν πολύ χαμηλά και γιατί να ασχοληθείς αφού υπάρχουν 2 πολύ σίγουρες περιπτώσεις??
- Να σου πω οτι σε εμπιστεύομαι ψέμματα θα ναι, αλλά σε αφήνω να συνεχίσεις... Και για πε....
- Μία από Ολλανδία και μία από Βέλγιο... Και οι 2 πρώτες κατηγορία...
- (Σιγή)
- Είδες που σου πα οτι δε χρειάζεται να σου αναφέρω τις άλλες??
- Προχώρα....
- Από Ολλανδία μια μέτρια προς τα κάτω ομάδα και από Βέλγιο άλλη μια μέτρια και προς τα κάτω ομάδα!!!
- Ε λογικό για αυτο και μου έκαναν πρόταση... Εγώ ούτε καν μέτριος δεν ξέρω αν είμαι ακόμα!!!
- Έλα πάρε εσύ τα στοιχεία της κάθε ομάδας και άσε με εμένα να παίξω με το γκομένιον...


Ομάδες

Ολλανδία: HERACLES ALMELO[/color]
Image

Heracles Almelo is a football club from Almelo, Netherlands.
Heracles Almelo were founded on May 3, 1903 as Heracles, after the demigod son of Zeus. They changed their name on July 1, 1974 to SC Heracles '74 and finally settled on the current name in 1998. The club has won the Dutch national title twice, in 1927 and 1941. One of the club's most famous players was South African Steve Mokone, nicknamed The Black Meteor, the first black football player in the Netherlands ever.
In the 2004/05 season, Heracles won the title in the Eerste Divisie, so that during the 2005/06 season, Heracles played in the Eredivisie, where they finished 13th. The average attendance in 2004/05 was 5,700 people. In the current top flight season this has risen to just over 8,300.[/color]

Image

Heracles Stadium:
Image
Image

City of Almelo:
Almelo is a municipality and a city in the eastern Netherlands. The main population centres in the town are Aadorp, Almelo, Mariaparochie and Bornerbroek.
Almelo has about 72,000 inhabitants in the middle of the rolling countryside of Twente, with the industrial centres of Enschede and Hengelo as close neighbours but also with tourist towns like Ootmarsum, Delden and Markelo only a bicycle ride away. Almelo received city rights in 1394. Within the city limits lies the castle of the Counts of Almelo.
At the end of the 19th century textile emerged as a major employer and drew many workers to Almelo, at first from within the Netherlands. Since the 1960s workers from Spain and Turkey came to Almelo. The first mosque of the Netherlands was built in Almelo in 1976 for the Turkish population of the city.


Image

Photos of Almelo:
Image
Image

Image

Image
Image


Βέλγιο: FC MOLENBEEK BRUSSELS
Image

F.C. Brussels is a Belgian football club based in the municipality of Molenbeek-Saint-Jean, Brussels. F.C. Strombeek did register to the Belgian Football Association in 1932. It won the third division in 2000 and finished 10th in the second division the next year. In 2002 and 2003 Strombeek ended at 9th place. The club then merged with the RWDM that was just refused its license for the first division. The new club won the second division that season under the coaching of Harm van Veldhoven but the manager was eventually fired in the summer. The new coach Emilio Ferrera made a bad start with the team at the highest level and was thus replaced by former Belgium manager Robert Waseige. He managed to ensure the 15th place but resigned afterwards.

Image
Image

FC Brussels Stadium:
Image
Image

City of Brussels:
Brussels (French: Bruxelles, pronounced [b?ys?l] by Belgian speakers of French, and sometimes [b?yks?l] by non-Belgian speakers of French; Dutch: Brussel, pronounced [?br?s??]; German: Br?ssel, pronounced [br?s?l]) is the capital and largest city of Belgium, and the administrative heart of the European Union. Brussels has grown from a 10th century fortress town founded by Charlemagne's grandson into a city of over one million inhabitants.
Brussels is also capital of the Brussels-Capital Region, of Flanders and of the French Community of Belgium. It is not, however, the capital of the Walloon Region (Wallonia), whose capital is Namur.


Image

Photos of Brussels:

Image

Image
Image

Image
Image

Έχω μείνει με ανοιχτό το στόμα... Έχω 2 επίσημες προτάσεις στα χέρια μου... Τα κατάφερε τελικά ο άλλος ο μυρωδιάς.... Και μιλάμε και για 1η κατηγορία και οι δύο... Δεν το περίμενα!!!! Αφού λοιπόν τελειώσαμε τον καφέ, γύρισα σπίτι το μεσημεράκι μες στην τρελή χαρά και σκέφτηκα να μαγειρέψω να το γιορτάσουμε με την Αθηνά όταν επιστρέψει, αλλά και να το συζητήσουμε!!! Μπαααά θα πα να την πέσω καμιά ώρα και αν είναι θα παραγγείλω τίποτα!!


Η ώρα της απόφασης:

Η Αθηνά μπαίνει σπίτι.....

- Καλώς την....
- Παραιτήθηκα.....
- Χαχαχαχα.... Σοβαρά??
- Τι γελάς ρε?
- Ετοίμασε βαλίτσες.....
- Τι έγινε? Μη μου πεις... Βρήκες ομάδα?
- Όχι μία.... Δύο!! Και θέλω να το συζητήσω μαζί σου να αποφασίσουμε μαζί!!
- Μωροοοοοοοοό μουυυυυυυυ!!! Δεν περίμενα οτι θα πάει έτσι η ημέρα της παραίτησης μου.....
- Και που είσαι ακόμα.... Έχω σκεφτεί ακόμα και τις πιθανότητες αν είναι δυνατό, να σε βάλω στην ομάδα που θα πάω, στο οικονομικό τμήμα!!!
- Δεν ξέρω τι να πω. Ειλικρινά έχω ενθουσιαστεί!!!!
- Έλα τώρα να δεις τις προτάσεις όσο εγώ θα παραγγέλνω, να το συζητήσουμε τρώγοντας....
- Οκ!

Η Αθηνά έπηξε με ποια πρόταση λέτε?? Ναι είμαι σίγουρος οτι το βρήκατε.... των Βρυξελλών... Είδε photos της πόλης και βούλωθε!!!! Εμένα από την άλλη με τραβάει με κάποιο τρόπο η πατρίδα, αλλά από την άλλη σκέφτομαι οτι το Βέλγικο πρωτάθλημα ίσως να ναι καλύτερη λύση για αρχή και η Ολλανδία το επόμενο βήμα! Ειλικρινά όμως δεν μπορώ να αποφασίσω μιας και οι 2 ομάδες έχουν κοινό στόχο την παραμονή και οι συνθήκες εργασίας είναι πάνω κάτω στα ίδια επίπεδα!! Η Αθηνά δεν μπορεί να με βοηθήσει μιας και αυτή μου πε την προτίμησή της με βάση την πόλη και όχι το πρωτάθλημα ή την ομάδα που θα προπονήσω... Έχω προθεσμία μέχρι αύριο και έχω πελαγώσει.....

Ακολουθεί η απόφαση....
User avatar
DrGonzo
The God Of Football
The God Of Football
Posts: 28004
Joined: Sat Nov 24, 2007 1:09 pm
Football Manager της ομάδας: Aberdden FC
Status: Seemed deep in thought
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Από ότι λες, η απόφαση έχει ήδη παρθεί.Women get what women want! :D
'Το Κράτος στην Ελλάδα παραδοσιακά κινητοποιείται πάντα και μόνο σε βάρος του Ολυμπιακού''
Καρπετόπουλος Αντώνης 23-12-2019

And I m up while the dawn is breaking, even though my heart is aching.
I should be drinking a toast to absent friends instead of these comedians.


How you expect to run with the wolves come night
when you spend all day sparring with the puppies?
MaxKarapro
Assistant Manager
Assistant Manager
Posts: 3059
Joined: Thu Feb 07, 2008 10:27 am
Football Manager της ομάδας: Liverpool
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός, Barca, Liverpool
Location: Πειραιάς
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Εεεεε....ναι....ότι πει η Αθηνά.
Αν πας στο χωριό της Ολλανδίας θα έχει μετά πολύ κρεββατομουρμούρα και δεν λέει.
Το νινίιιιι...το νινί....το νινί σερνεί καράβι!!!!!!! -georgeous
User avatar
Griyio
Backup
Backup
Posts: 819
Joined: Thu Mar 10, 2005 4:41 pm
Football Manager της ομάδας: RCD Mallorca
Αγαπημένη Ομάδα: PAO
Status: Astatus
Location: Brahames
Has thanked: 0
Been thanked: 0

MaxKarapro wrote:Εεεεε....ναι....ότι πει η Αθηνά.
Αν πας στο χωριό της Ολλανδίας θα έχει μετά πολύ κρεββατομουρμούρα και δεν λέει.
Το νινίιιιι...το νινί....το νινί σερνεί καράβι!!!!!!! -georgeous
Είναι γεγονός:
Image

Απλά μην τα ισοπεδώνουμε και όλα (ακολουθεί δικαιολογία)... Και εγώ προς τα εκεί έκλεινα 8) ... Επειδή μου φαινόταν πιο νορμάλ αρχή για έναν άβγαλτο προπονητή... Ακόμα και να ρίξω τις Βρυξέλλες σιγά τον ντόρο που θα γίνει... Δε θα σταματήσει κανένας φίλαθλος να τρώει λαχανάκια Βρυξελλών!! Ενώ αν κάνω το τσαφ στην Ολλανδία στην ανατολή της καριέρας μου, με βλέπω και πάλι μπροστά σε ένα PC με το που δύσει ο ήλιος!!!

Αποδοχή πρόταση - Υπογραφή Συμβολαίου

ΝΑΙ ΕΙΝΑΙ ΓΕΓΟΝΟΣ!!! Υπέγραψα το συμβόλαιο με την FC Brussels και το έστειλα με φάξ... Τώρα αρχίζει το πακετάρισμα γιατί μέσα στην επόμενη εβδομάδα πρέπει να μαι εκεί... Και κάτι άλλο σημαντικό.. Πρέπει να αρχίσω να ψάχνω για βοηθούς αλλά και να χώσω το ρεμάλι τον Κουτσοδιάκο να ψάχνει για παίχτες..

Με το που φτάσω Βρυξέλλες αρχίζει η δράση.... Σύντομα στις οθόνες σας!!

Υ.Γ: Η Αθηνά είναι μες στα μέλια.... :-D
User avatar
Tsakalaki
Asst Researcher ΠΑΟΚ - Story Teller
Asst Researcher ΠΑΟΚ - Story Teller
Posts: 48757
Joined: Sun Nov 30, 2003 12:00 am
Football Manager της ομάδας: Tottenham
Αγαπημένη Ομάδα: Dynamo Podilatou
facebook προφίλ: antonis.tsakaleas
twitter: Tsak_attaq
Status: I've never been clever, 'cause need it never
Location: Θεσσαλονίκη (Βόλος)
Has thanked: 6 times
Been thanked: 5 times
Contact:


Off Topic:
Mου θύμισες το σύνθημα του 1985 που φώναζαν οι Παναθηναϊκοί...Βρυξέλες, Βρυξέλες, έρχονται οι Βαζέλες...

Καλά κουράγια εκεί στους φλώρους... :D
--------------------------------------------------------

Εσαεί Πρόεδρος ΠΑ.ΣΥ.ΣΠΑ PC | -2002

26.08.10 | All my FM Stories | Πώς το Football Manager έγινε κομμάτι της ζωής μου
Spoiler: show
RedArmy: «Το κακο με τον Τσακ, είναι ότι ποτέ δεν μπορείς να καταλάβεις αν κάνει πλάκα ή τα λέει σοβαρά :D»
ArK ass: «Aμαν ρε Τσακ...εκει που εμφανιζεται η ελπιδα, ερχεσαι εσυ και την εξαφανιζεις»
nirearas: «Γιατί, τσακ γεννιέσαι... Δεν γίνεσαι...»

My Twitch channel
Post Reply

Return to “Retire / Resign - Ιστορίες που έφτασαν στο τέλος”