Να πεθάνει ο Ρωμαίος

Ήρθαν εδώ και άφησαν το στίγμα τους...Η ξεκούραση των πολεμιστών...
Post Reply
thodorispalios
Hot Prospect
Hot Prospect
Posts: 658
Joined: Fri Dec 28, 2007 2:10 pm
Football Manager της ομάδας: Benfica
Αγαπημένη Ομάδα: Olympiakos/ ΑC Milan/ Lamia
Status: Not for the fans, For the foukarate mothers...
Location: Παντού μένω...
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Όνομα: Neron Claudius Avgustus
Ημ. Γέννησης: 15/3/71
Τόπος καταγωγής: Ιταλία
Δεύτερη υπηκοότητα: Ελληνική
Αγαπημένη ομάδα: Roma
Ομάδα με την οποία ξεκινήσατε: Χαιδάρι
Ανοικτά πρωταθλήματα: Ελλαδα, Ιταλία, Αγγλία, Γαλλια, Γερμανία, Ισπανια, Πορτογαλλία
Database: Medium
Παιχνίδι: 8.0.1



Θα ήθελα να ζητήσω συγνώμη αν αντιγράφω κομμάτια ή φράσεις από άλλες ιστορίες αλλά δεν έχω προλάβει να τις διαβάσω όλες.

Θα ήθελα να ευχαριστήσω τον φίλο Moggolo για την φιλική συμμετοχή του.
Last edited by thodorispalios on Sun Feb 17, 2008 3:52 pm, edited 2 times in total.
Να Πεθάνει ο Ρωμαίος

Το Απονενοημένο Διάβημα

Image


Ποτέ θα βγώ απ' τον κουβά, Να δω τον ουρανό, Να πάψουν όλοι να μου λεν, Καλώς τον κουβανό


YOUtube...
thodorispalios
Hot Prospect
Hot Prospect
Posts: 658
Joined: Fri Dec 28, 2007 2:10 pm
Football Manager της ομάδας: Benfica
Αγαπημένη Ομάδα: Olympiakos/ ΑC Milan/ Lamia
Status: Not for the fans, For the foukarate mothers...
Location: Παντού μένω...
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Ήταν ένα βροχερό ανοιξιάτικο βράδυ. Σύννεφα είχαν απλωθεί πάνω από την Αιώνια Πόλη η οποία ήταν στο απόγειο της δόξας της. Όχι όμως και η τοπική ομάδα που όλως τυχαίως ήμουν προπονητής της.

Είχε πέσει κατηγορία μαζί με άλλες δύο επαρχιακές ομαδούλες. Ο απόλυτος εξευτελισμός. Μια ομάδα με παράδοση χρόνων είχε αρχίσει την πτωτική της πορεία και εγώ είχα ρεζιλευτεί σε όλο τον κόσμο. Είχα δεχθεί ένα καίριο πλήγμα στην προπονητική μου καριέρα. Ποιος θα εμπιστεύονταν την ομάδα του σε εμένα μετά από αυτό? Ο μέχρι πρότινος πρόεδρος της ομάδας ήταν πλέον στα στομάχια των λιονταριών για λόγους κακοδιαχείρισης έπειτα από εντολή του ίδιου του αυτοκράτορα. Του θρυλικού Νέρωνα. Εμένα ο αυτοκράτορας μου είχε τρομερή συμπάθεια. Ήμουν ένας από τους εκλεκτούς του. Με εμπιστεύονταν απόλυτα. Ακόμα και την αγαπημένη του ομάδα μου είχε εμπιστευτεί να προπονώ. Εγώ όμως τον απογοήτευσα. Κατάφερα το ακατόρθωτο. Την έριξα στην Β? Ρωμαϊκής Αυτοκρατορίας.

Είχε μείνει ένας αγώνας θυμάμαι που παιζόταν η παραμονή στην κατηγορία και η πτώση. Μονόδρομος η νίκη. Με είχε καλέσει στο παλάτι του μαζί με τον συγχωρεμένο τον πρόεδρο τον Μάρκο Αυρήλιο για να μας προειδοποιήσει. Τα λόγια του ήταν σαφέστατα και περιεκτικότατα «Η κερδίζετε τον αγώνα ή χάνετε την ζωή σας»

Τελικά το ?πε και το ?κανε. Αμέσως μετά τον αγώνα δύο στρατιώτες της προσωπικής του φρουράς ήρθαν και πήραν τον Μάρκο και τον οδήγησαν στη φυλακή του Κολοσσαίου το οποίο ήταν ολόκληρο τότε και ήταν η καυτότερη έδρα σε όλη την Ρωμαϊκή Αυτοκρατορία. Η έδρα της ομάδας μου. Της Ρώμα.

Εμένα με τιμώρησε με πιο πλάγιο και επώδυνο τρόπο. Ήμουν όμως ο εκλεκτός του. Είχαμε το ίδιο όνομα και δεν θα με άδειαζε έτσι σε μια τόσο δύσκολη στιγμή.

Ποιον κορόιδευα? Δεν μπορούσα να απαλύνω τον πόνο μου με ψέματα. Με είχε δώσει στεγνά. Συνέλαβε, ανέκρινε και μαστίγωσε την οικογένεια μου και την κοπέλα μου. Θα το πλήρωνε ακριβά. Ώσπου εκείνη την νύχτα η φωτιά πήρε ανεξέλεγκτες διαστάσεις. Μετά τον κορμό ελιάς που είχα ρίξει να καίγεται. Γρήγορα η ξύλινη στέγη άρπαξε και η φωτιά μεταδόθηκε σαν την πανούκλα και στα γύρω σπίτια. Μετά από τρεις ώρες περίπου δεν υπήρχε τίποτα πλέον από την Ρώμη. Όλα ήταν αποκαΐδια. Σαν την ομάδα.

Εκείνη τη στιγμή μου ήρθε στο μυαλό το τέλειο σχέδιο εκδίκησης. Κανένας δεν είχε δει ποιος είχε βάλει τη φωτιά εκτός από κάποιους που φώναζαν ??ο Νέρωνας, ο Νέρωνας??. Όμως ποιος Νέρωνας? Ο προπονητής η ο Αυτοκράτορας?........

Συνεχιζεται?..
Να Πεθάνει ο Ρωμαίος

Το Απονενοημένο Διάβημα

Image


Ποτέ θα βγώ απ' τον κουβά, Να δω τον ουρανό, Να πάψουν όλοι να μου λεν, Καλώς τον κουβανό


YOUtube...
thodorispalios
Hot Prospect
Hot Prospect
Posts: 658
Joined: Fri Dec 28, 2007 2:10 pm
Football Manager της ομάδας: Benfica
Αγαπημένη Ομάδα: Olympiakos/ ΑC Milan/ Lamia
Status: Not for the fans, For the foukarate mothers...
Location: Παντού μένω...
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Μέρος 2


Χωρίς να το πολυσκεφτώ ξεκίνησα για το σπίτι ενός έμπιστου φίλου και προπαντός δημοσιογράφου του Μάκιους Τριανταφυλλόπουλους για να του προτείνω μια δουλειά. Καθώς λοιπόν έφτανα στην φτωχογειτονιά που έμενε συνάντησα στον δρόμο τον Γάιους Βαρδινογιάννιους. Πρόεδρος της ομάδας που κέρδισε το πρωτάθλημα. Μεγάλο λαμόγιο και άσπονδος εχθρός μου άρχισε την καζούρα για την πτώση. Ευτυχώς ξεμπέρδεψα γρήγορα από το τσιμπούρι και κατευθύνθηκα προς το σπίτι του φίλου μου και μάλλον σωτήρα μου. Καθώς μιλούσαμε στην ταράτσα του σπιτιού του, του εξήγησα για την δουλειά που έπρεπε να κάνει. Με το αζημίωτο φυσικά. Η δουλειά έκλεισε και την επόμενη ημέρα σε όλες τις εφημερίδες εκτός από μία (ξέρετε ποια) τα εξώφυλλα έγραφαν:

«Αυτοκράτορας καίει την Ρώμη»


«Καήκαμε ζωντανοί από τον ηγέτη μας»


«Όλο το παρασκήνιο της μεγάλης φωτιάς»



«Χοντροί πέφτουν από το Κολοσσαίο»


«Ο Ερμής είναι ανάδρομος»

και αυτην την εικόνα
Image

Το τελευταίο δεν το πολύκατάλαβα αλλά δεν είναι αυτό το θέμα μας. Για να μην τα πολυλογώ η δουλειά έγινε. Όμως δεν είχα γλιτώσει από τον κόσμο της ομάδας. Όπου με έβλεπαν με γιουχάιζαν. Το να μη με θέλει ο κόσμος, το να είμαι αντιπαθής σε όλους με σκότωνε. Δεν άντεχα άλλο. Οι τύψεις με έπνιγαν. Είχα πάρει την μεγάλη απόφαση. Θα έπεφτα από τον γκρεμό.
Καθώς ανέβαινα στον λόφο λίγο έξω από τη Ρώμη σκεφτόμουν όλες τις καλές και τις κακές στιγμές. Τις νίκες αλλά και τις ήττες και τις καζούρες. Μου ερχόταν να κλάψω αλλά το κρατούσα μέσα μου. Ήμουν συντετριμμένος. Μόλις έφτασα στο χείλος του γκρεμού άκουσα μια οικεία φωνή να αντηχεί μέσα στο σκοτεινό τοπίο.
- οικεία φωνή: Ώστε το αποφάσισες. Να σου πω την αλήθεια το περίμενα
- εγώ: Ναι το αποφάσισα. Έκανα σκατά την ομάδα και η ζωή μου έγινε πιο σκατά.
- ο. φ.: Υπάρχει και άλλη λύση.
- εγώ : Δεν υπάρχει άλλη λύση. Είμαι απελπισμένος. Θέλω να χαθώ από προσώπου γης και να μην αφήσω ίχνη.
- ο. φ.: Έλα σπίτι μου και θα δεις πως υπάρχει και άλλη λύση. Δεν μπορώ να σου πω ακόμα αλλά θα δεις.
Καθώς φτάναμε κοντά στο σπίτι του Τίτου Βιργίλιου του φίλου μου απ? το στρατό είδα στον κήπο του ένα μακρύ πράγμα σαν τεράστιος σωλήνας με μια πόρτα και άπειρα κουμπιά στο πλάι.
- Τι είναι αυτό ρε?
- Αυτό είναι μια χρονομηχανή η οποία θα σε πάει στο μέλλον για να ξαναφτιάξεις τη ζωή σου από την αρχή.
- Και θα δουλέψει? Είσαι σίγουρος?
- Την έχω δοκιμάσει. Πήγα στο μέλλον και με έβγαλε στην Ελλάδα το 2007 όπου είδα μια μικρή ομάδα να είναι έτοιμη να πέσει κατηγορία μόνο και μόνο επειδή ο προπονητής της είναι άχρηστος.
- Και εγώ τι θέλεις να κάνω ρε Τίτο?
- Θα την σώσεις. Μόνο έτσι θα βρεις την ηρεμία σου από τις τύψεις. Και θα βρεις ξανά την χαμένη σου αίγλη.
- Για να γίνω όμως προπονητής αυτής της ομάδας πρέπει να είμαι μέσα στο κλίμα της εποχής και εγώ δεν έχω ξαναπάει στο μέλλον.
- Έχω προνοήσει και γι? αυτό. Θα σε στείλω σε έναν που γνώρισα για να σου μάθει τα πάντα από τις νέες τεχνολογίες και το ιντερνετ.
- Εντάξει έκλεισε. Φεύγω τώρα κιόλας.
Μετά από περίπου μισή ώρα που ταξίδευα, μου φάνηκε αιώνες, έφτασα επιτέλους στον προορισμό μου. Στην καρδιά ενός δάσους. Εκεί περίμενε ο οδηγός μου για να με μάθει το ιντερνετ και τις «νέες τεχνολογίες». Ήταν παλιός προπονητής και νυν τεχνικός διευθυντής της ομάδας του Χαϊδαρίου. Της ομάδας που θα αναλάμβανα την τύχη. Το όνομα του ήταν Μόγγολος?..


Συνεχίζεται???..
Last edited by thodorispalios on Wed Feb 13, 2008 10:57 pm, edited 1 time in total.
Να Πεθάνει ο Ρωμαίος

Το Απονενοημένο Διάβημα

Image


Ποτέ θα βγώ απ' τον κουβά, Να δω τον ουρανό, Να πάψουν όλοι να μου λεν, Καλώς τον κουβανό


YOUtube...
User avatar
Tsakalaki
Asst Researcher ΠΑΟΚ - Story Teller
Asst Researcher ΠΑΟΚ - Story Teller
Posts: 48757
Joined: Sun Nov 30, 2003 12:00 am
Football Manager της ομάδας: Tottenham
Αγαπημένη Ομάδα: Dynamo Podilatou
facebook προφίλ: antonis.tsakaleas
twitter: Tsak_attaq
Status: I've never been clever, 'cause need it never
Location: Θεσσαλονίκη (Βόλος)
Has thanked: 6 times
Been thanked: 5 times
Contact:

Καλώς ηρθες φίλε....προχώρα....
--------------------------------------------------------

Εσαεί Πρόεδρος ΠΑ.ΣΥ.ΣΠΑ PC | -2002

26.08.10 | All my FM Stories | Πώς το Football Manager έγινε κομμάτι της ζωής μου
Spoiler: show
RedArmy: «Το κακο με τον Τσακ, είναι ότι ποτέ δεν μπορείς να καταλάβεις αν κάνει πλάκα ή τα λέει σοβαρά :D»
ArK ass: «Aμαν ρε Τσακ...εκει που εμφανιζεται η ελπιδα, ερχεσαι εσυ και την εξαφανιζεις»
nirearas: «Γιατί, τσακ γεννιέσαι... Δεν γίνεσαι...»

My Twitch channel
User avatar
Moggolos
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 461
Joined: Sun Dec 23, 2007 7:35 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Και εκτός από τεχνικός διευθυντής, δεν θα πρέπει να λησμονηθεί η συμβολή μου στην συγγραφή της ιστορίας, κυρίως από τον τομέα των ιδεών.
thodorispalios
Hot Prospect
Hot Prospect
Posts: 658
Joined: Fri Dec 28, 2007 2:10 pm
Football Manager της ομάδας: Benfica
Αγαπημένη Ομάδα: Olympiakos/ ΑC Milan/ Lamia
Status: Not for the fans, For the foukarate mothers...
Location: Παντού μένω...
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Moggolos wrote:Και εκτός από τεχνικός διευθυντής, δεν θα πρέπει να λησμονηθεί η συμβολή μου στην συγγραφή της ιστορίας, κυρίως από τον τομέα των ιδεών.

Off Topic:
Ωραία από αύριο θα σου κόβω μισθό αν και δεν έκανες και σπουδαία πράγματα εκτός απο το να μου δώσεις μια-δύο ιδέες.
Last edited by thodorispalios on Thu Feb 14, 2008 10:19 pm, edited 1 time in total.
Να Πεθάνει ο Ρωμαίος

Το Απονενοημένο Διάβημα

Image


Ποτέ θα βγώ απ' τον κουβά, Να δω τον ουρανό, Να πάψουν όλοι να μου λεν, Καλώς τον κουβανό


YOUtube...
thodorispalios
Hot Prospect
Hot Prospect
Posts: 658
Joined: Fri Dec 28, 2007 2:10 pm
Football Manager της ομάδας: Benfica
Αγαπημένη Ομάδα: Olympiakos/ ΑC Milan/ Lamia
Status: Not for the fans, For the foukarate mothers...
Location: Παντού μένω...
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Μέρος 3

Το καλοκαιράκι είχε μπει δυναμικά και ο ήλιος έκαιγε πάνω από την Αθήνα

Image

Ούπς λάθος.

Image

Εγώ είχα αρχίσει να εγκλιματίζομαι στην φασαρία, το νέφος και τα κορναρίσματα. Έκανα τεράστια πρόοδο στο θέμα των μαθημάτων και άρχισα να εγκλιματίζομαι στον ελληνικό τρόπο ζωής. Από τον ελληνικό τρόπο σκέψης από την άλλη απείχα έτη φωτός. Δεν πρόκειται να τους καταλάβαινα με τίποτα.
Ήταν 15 Ιουνίου 2007. Το τηλέφωνο χτύπησε. (Ναι έμαθα να το χρησιμοποιώ)
- Ποιος?
- Μόγγολος εδώ
- Έι αδερφέ που είσαι?
- Ξέρεις τι μέρα είναι σήμερα έτσι?
- Δευτέρα?
- Όχι ρε λακαμά. Είναι η μέρα που θα πάμε στον πρόεδρο. Δεν είπαμε?
- Α! ναι αυτό θα σου ?λεγα και εγώ
- Λοιπόν να είσαι έτοιμος γιατί σε μισή ώρα θα περάσω απ? το σπίτι σου να σε πάρω
- ΟΚ

Έκλεισα το τηλέφωνο και πήγα να ετοιμαστώ.


«λίγο πιο πέρα στο γραφείο του προέδρου»

- πρέπει να κάνουμε περικοπές στους μισθούς
- Να κάνεις ρε πρόεδρε. Πολλά παίρνουν τα μπάσταρδα που έχουμε μαζέψει στην ομάδα και δεν κάνουνε και τίποτα
- Δεν εννοώ τους μισθούς των παιχτών
- Δηλαδή τι εννοείς?
- Τον δικό σου.
- Και γιατί τον δικό μου?
- Πρέπει να δώσεις το καλό παράδειγμα στους παίχτες. Άσε που παίρνεις πολλά και δεν κάνεις τίποτα.
- Τι λες ρε καραγκιόζη ούτε αυτοκίνητο δεν έχω λεφτά να πάρω με τα λεφτά που μου δίνεις. Ακόμα εκείνο το Yugo έχω πού η βενζίνη είναι πιο ακριβή από αυτό.
- Τι να σε κάνω εγώ ρε? Θα την ρίξεις την ομάδα έτσι όπως πας. Είσαι άχρηστος παραδέξου το.
- Καλά μην συνεχίζεις το ?πιασα. Φεύγω. Να δω ρε ξεφτιλισμένε ποιόν θα βρεις να αναλάβει την ομάδα.
- Έννοια σου και σε λίγο υπογράφει συμβόλαιο. Γι? αυτό σιγά σιγά?..

Μετά από λίγο ήμουν στο γραφείο του και συζητούσαμε τα τελευταία ώσπου τελικά υπέγραψα με ετήσιες αποδοχές που ανέρχονταν στα 50Κ ?.Δεν είχε λεφτά η ομάδα. Κακό αυτό.


- Παιδί μου, αητέ μου εσύ τι λες θα την σώσουμε την ομάδα φέτος?
- Θα δω ρε πρόεδρε. Ακόμα καλά καλά δεν έχω δει τους παίχτες. Θα πάω το απόγευμα στο προπονητικό κέντρο και θα περάσω αύριο από το γραφείο σου να σου πω.
- Λοιπόν πόσο budget θέλεις?
- Γύρω στα 150Μ.
- Καλά πάρε 50Κ και βλέπουμε.
- Καλά οκ.

Το περίμενα πως δεν θα είχα τα φόντα να πάρω καλούς παίχτες αλλά θα προσπαθούσα τουλάχιστον.
Το απόγευμα μόλις πήγα στο στάδιο έδωσα εντολή να μαζευτούν οι παίχτες για να γνωριστούμε και δω ποια είναι η δύναμή μας. Ο Μόγγολος είχε μία δουλειά και έτσι πήγα μόνος μου. Θα ερχόταν αργότερα. Μετά από μία κουβεντούλα που είχα με τους παίχτες είπα στον assistant να τους κρεμάσει όλους στο κέντρο του γηπέδου.
Πάνω που θα εκτελούνταν όλοι ήρθε ο Μόγγολος.
- Τι κάνεις εκεί ρε?
- Τι κάνω?
- Καλά είπαμε είναι άμπαλοι αλλά δεν είναι και για κρέμασμα.
- Μα δεν τους κρεμάω γι? αυτό.
- Τότε γιατί τους κρεμάς?
- Μα γιατί είναι χριστιανοί
- Ε και τι σημαίνει αυτό?
- Εμείς κάναμε διωγμούς στους χριστιανούς ρε. Τόσα χρόνια αγώνες για το τίποτα?
- Μα και εγώ χριστιανός είμαι
- Και ?συ τέκνον Βρούτε?
- Αυτό το είπε άλλος. Ρε αρχαίε το επίσημο θρήσκευμα πλέον είναι ο χριστιανισμός. Πού ζεις?
- Δεν λες αλήθεια.
- Αλήθεια λέω. Λοιπόν άσε τους ελεύθερους και πες τους να αρχίσουν την προπόνηση να δούμε τι θα γίνει.

Τους άφησα ελεύθερους και τους είπα πως ήταν κόλπο για να δω τις ψυχικές τους δυνάμεις. Ευτυχώς το χαψαν. Μετά την προπόνηση είχα βγάλει τα συμπεράσματά μου. Είδα πως η ομάδα δεν άντεχε και πολλά και το είπα στον πρόεδρο.



Συνεχίζεται.............
Να Πεθάνει ο Ρωμαίος

Το Απονενοημένο Διάβημα

Image


Ποτέ θα βγώ απ' τον κουβά, Να δω τον ουρανό, Να πάψουν όλοι να μου λεν, Καλώς τον κουβανό


YOUtube...
User avatar
Moggolos
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 461
Joined: Sun Dec 23, 2007 7:35 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Τελειως off topic:Δεν ειμαι χριστιανος -papas, βρισκομαι σε θρησκευτικες αναζητησεις . Για να δημιουργηθουν παρεξηγησεις.
thodorispalios
Hot Prospect
Hot Prospect
Posts: 658
Joined: Fri Dec 28, 2007 2:10 pm
Football Manager της ομάδας: Benfica
Αγαπημένη Ομάδα: Olympiakos/ ΑC Milan/ Lamia
Status: Not for the fans, For the foukarate mothers...
Location: Παντού μένω...
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Moggolos wrote:Τελειως off topic:Δεν ειμαι χριστιανος -papas, βρισκομαι σε θρησκευτικες αναζητησεις . Για να δημιουργηθουν παρεξηγησεις.



Off Topic:
Δεν αργώ ξέρεις να αλλάξω τεχνικό διευθυντή. Έστω οτι είσαι χριστιανός -papas γιατι αλλιώς πρέπει να κανω εντιτ -gay
Να Πεθάνει ο Ρωμαίος

Το Απονενοημένο Διάβημα

Image


Ποτέ θα βγώ απ' τον κουβά, Να δω τον ουρανό, Να πάψουν όλοι να μου λεν, Καλώς τον κουβανό


YOUtube...
thodorispalios
Hot Prospect
Hot Prospect
Posts: 658
Joined: Fri Dec 28, 2007 2:10 pm
Football Manager της ομάδας: Benfica
Αγαπημένη Ομάδα: Olympiakos/ ΑC Milan/ Lamia
Status: Not for the fans, For the foukarate mothers...
Location: Παντού μένω...
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Μέρος 4

Έφτασε η μέρα του πρώτου φιλικού. Παίζαμε με την Νίκη Βόλου εκτός έδρας. Εδώ είμαστε πουλάκια μου. Τώρα θα δούμε τι ψάρια πιάνετε. Όλα εδώ πληρώνονται. Για να δούμε ποιοι θα μείνουν στην ομάδα και του χρόνου θα παίζουν superleague και ποιοι θα παίζουν Α? τοπικό.




Νίκη Βόλου 1-4 Χαϊδάρι

Ωραίο παιχνίδι. Αφού χέστηκαν πάνω τους πιο πριν είπαν να με ευχαριστήσουν τα παιδιά. Ανακάλυψα βέβαια κάποιες ελλείψεις που είχαμε σε πολλές θέσεις.


Το δεύτερο φιλικό ήρθε να με επιβεβαιώσει.
Επειδή όμως τους είχα αφήσει πολύ ελεύθερους να παίξουν όπως ήθελαν αποφάσισα στο δεύτερο φιλικό με την Ζάκυνθο να εισάγω την δικιά μου τακτική στο παιχνίδι. Οι παίχτες στην αρχή νόμιζαν ότι τους κάνω πλάκα αλλά δεν άργησαν να καταλάβουν ότι δεν αστειεύομαι.
Εκείνη τη στιγμή με σκουντάει ο assistant και μου λέει:
- Coach η ομάδα δεν βγαίνει από το κέντρο. Δεν γίνεται να τους βάλεις όλους άμυνα. Δεν βάζουμε γκολ έτσι. Τι σύστημα παίζεις?
- Φάλαγγα. Το καλύτερο αμυντικό σύστημα. Image και Image
- Ρε coach δεν τους πάμε για πόλεμο. Για να κερδίσουμε τον αγώνα πάμε.
Άλλαξα το σύστημά μου σε 4-4-2 καθαρό αν και δεν μου άρεσε να μου κάνουν υποδείξεις. Τον συμπαθούσα όμως τον assistant. Ήταν καλό παιδί και αγαπούσε την ομάδα. Και τελικό σκορ:

Ζάκυνθος 2-3 Χαϊδάρι

Μας βγήκε η πίστη για να κερδίσουμε. Κρίμα και τα είχα συμπαθήσει τα παιδιά.
Ακολούθησαν τα εξής φιλικά:

Αίας Σαλαμίνας 1-3 Χαϊδάρι

Λίλας 0-0 Χαϊδάρι

Ρόδος 1-0 Χαϊδάρι

ΑΕ Γιάννενα 1-6 Χαϊδάρι

Όλα σε ένα νοικοκυρεμένα

Χαϊδάρι 0-3 Α.Ε.Κ.

Τους παίζαμε μονότερμα μέχρι το 75? όπου με τρεις αντεπιθέσεις φάγαμε τρία γκολ. Ε-Λ-Ε-Ο-Σ

Καλλιθέα 2-1 Χαϊδάρι

Θρασύβουλος 1-3 Χαϊδάρι

Εθνικός 3-4 Χαϊδάρι

Χαϊδάρι 4-2 Αιγάλεω

(σ.σ. Μεγάλη νίκη κόντρα σε μια ομάδα που αγαπώ)

Και έγιναν οι εξής μεταγραφές:

In
Christos Versamas / Free transfer / Free
Dimitar Iliev / Minor / Free
Mihalis Kalyvas / Free transfer / Free
Renaldo Rama / Free transfer / Free
Dimos Katsikaris / Free transfer / Free
Panagiotis Kone / A.E.K. / Loan
Mihalis Loukatzikos / Free transfer / Free
Charles-Andre Doudin / La Chaux de Fonds / 30k
Apostolos Androutsos / Atromitos / Loan
Giorgos Siakkas / Panserraikos / Free

Out
Giannis Kostopoulos / Rodos/ 1k
Kostas Kottis / Doxa Dramas / 1k
Savvas Tsabouris / Aris / 100k
Giorgos Mantzourakis / Niki Volou / Free
Giorgos Sielis / Panaitolikos / 10k
Thanasis Tribonias / Fostiras / 8k

Στο φιλικό με την Α.Ε.Κ. είχα πάει με νεύρα. Είχαμε το πάνω χέρι καθ? όλη την διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου αλλά δεν καταφέραμε να σκοράρουμε. Δοκίμαζα έναν καινούριο παίχτη τον Κώστα Μαστραντώνη που μόλις είχα πάρει. Ώσπου στο 41? έκανε το μεγάλο λάθος. Από αυτά που εύχεσαι να μην είχες καν σκεφτεί να κάνεις. Μια λάθος πάσα. Φούντωσα, έβγαζα αφρούς απ? το στόμα. Ποιος είδε τον Ρωμαίο και δεν τον φοβήθηκε. Έτσι την επόμενη μέρα πωλήθηκε στην Λαμία για 1k. Όχι τίποτα άλλο αλλά για να παίρνουν μαθήματα και οι άλλοι.
Την τελευταία ημέρα των μεταγραφών έκανα το μεγάλο μπαμ κλείνοντας τον Amadou Sanokho του Ατρόμητου έπειτα από σκληρή μονομαχία δύο ημερών.

Image
Να Πεθάνει ο Ρωμαίος

Το Απονενοημένο Διάβημα

Image


Ποτέ θα βγώ απ' τον κουβά, Να δω τον ουρανό, Να πάψουν όλοι να μου λεν, Καλώς τον κουβανό


YOUtube...
User avatar
Moggolos
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 461
Joined: Sun Dec 23, 2007 7:35 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Μετα το τελος των φιλικων μπορω να πω οτι εγινε καλη δουλεια και εχουμε ελπιδες μεχρι και για πρωταθλημα.Μπορει να παμε και τρενο -traino
Krazy
First Team Regular
First Team Regular
Posts: 1282
Joined: Fri Oct 19, 2007 10:16 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Σκόντα Ξάνθης - ΟΣΦΠ - ΡΕΑΛ Μ.
Location: Μεταξύ αγάπης και μίσους
Has thanked: 0
Been thanked: 0

τρελό το όλο σκηνικό ... και μου αρέσει :D άλλος ένας τρελός συγγραφέας στο site . καλή επιτυχία με τους βολιώτες :-P
α και σε πληροφορώ οτί η φάλλαγα σπάει πανεύκολα... στέλνω μερικούς ελέφαντες και βούαλα



rome total war MANIAC :drinking:
thodorispalios
Hot Prospect
Hot Prospect
Posts: 658
Joined: Fri Dec 28, 2007 2:10 pm
Football Manager της ομάδας: Benfica
Αγαπημένη Ομάδα: Olympiakos/ ΑC Milan/ Lamia
Status: Not for the fans, For the foukarate mothers...
Location: Παντού μένω...
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Krazy wrote:α και σε πληροφορώ οτί η φάλλαγα σπάει πανεύκολα... στέλνω μερικούς ελέφαντες και βούαλα



Off Topic:
Με κάμποσους τοξότες Imageδεν πιάνουν μια οι ελέφαντες :D :D
Να Πεθάνει ο Ρωμαίος

Το Απονενοημένο Διάβημα

Image


Ποτέ θα βγώ απ' τον κουβά, Να δω τον ουρανό, Να πάψουν όλοι να μου λεν, Καλώς τον κουβανό


YOUtube...
soterakis
First Team Regular
First Team Regular
Posts: 1379
Joined: Wed Dec 26, 2007 9:55 am
Football Manager της ομάδας: Fiorentina
Αγαπημένη Ομάδα: Anorthosis
Has thanked: 0
Been thanked: 0

επιτέλους, κι ένας αντάξιος του Krazy!
thodorispalios
Hot Prospect
Hot Prospect
Posts: 658
Joined: Fri Dec 28, 2007 2:10 pm
Football Manager της ομάδας: Benfica
Αγαπημένη Ομάδα: Olympiakos/ ΑC Milan/ Lamia
Status: Not for the fans, For the foukarate mothers...
Location: Παντού μένω...
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Μέρος 5

Και τελικά έφτασε η στιγμή που όλοι περιμένατε. Τα εχθρικά παιχνίδια. Η αρχή έγινε με τον αγώνα κυπέλλου κόντρα στον Ατσαλένιο. Φαινομενικά εύκολο παιχνίδι.

Π. Ο. Ατσαλένιου 1-2 Χαϊδάρι (F. Benitez / M. Kalyvas 90? ? C.A. Doudin 92?)

Κωλόπαιδα θα με κάνετε καρδιακό ακόμα δεν αρχίσαμε? Από καθαρή τύχη περάσαμε τον ανύπαρκτο στο γήπεδο Ατσαλένιο χάρη στις μεταγραφές μου.

1ος Αγώνας Πρωταθλήματος

Πανσερραϊκός 0-2 Χαϊδάρι (Etogo 36? - Kalyvas 73?)

Είχαμε την υπεροχή καθ? όλη την διάρκεια του παιχνιδιού και νομίζω πως ήταν δίκαιη η νίκη

2ος Αγώνας Πρωταθλήματος

Χαϊδάρι 6-0 Άγιος Δημήτριος (Frimpong 35?,42?,56? - Etogo 37?, Tatos 45?, Belegrinis pen 79?)

Άνετη νίκη και νομίζω πως τους ξεφτιλίσαμε. Βέβαια δεν μου άρεσε μια φάτσα πίσω από τον πάγκο να με κοιτάζει γεμάτη μίσος.
Image

Δεν έδωσα όμως σημασία.

3ος Αγώνας Πρωταθλήματος

Χαϊδάρι 1-1 Καλαμάτα (Kone 6? / Kaounos 29?)

Ε τώρα τι τους λες. Μα είχαν μια τύχη οι άτιμοι οι Καλαματιανοί. Τι είναι αυτά? Δεν παλεύονταν. Εφτά φορές η μπάλα σώθηκε πάνω στην γραμμή.

4ος Αγώνας Πρωταθλήματος

Εθνικός Αστέρας 1-0 Χαϊδάρι (Beniskos 61?)

Χώματα στον αγώνα, Πήγαμε χαλαροί και το πληρώσαμε με 3 πολυτιμότατους βαθμούς.

5ος Αγώνας Πρωταθλήματος

Χαϊδάρι 2-0 Εθνικός (Frimpong 32?, Etogo 45?)

Καθαρίσαμε το παιχνίδι από την αρχή με τα γκολ από δύο παιχτούρες από την Αφρική.

6ος Αγώνας Πρωταθλήματος

Ιωνικός 2-1 Χαϊδάρι (Prohorenkovs 15?, 61? ? Frimpong 72?)
Αναμενόμενο αποτέλεσμα. Αν και τον παλέψαμε σκληρά τον αγώνα. Δεν κάναμε όμως πολλές φάσεις στα καρέ του Ιωνικού.

7ος Αγώνας Πρωταθλήματος

Πανθρακικός 1-1 Χαϊδάρι (Souanis 90?+ / Doudin 10?)

Κακός πολύ κακός αγώνας. Είχαμε αρκετές ελλείψεις στις τελικές προσπάθειες και τεράστια κενά στην άμυνα.

8ος Αγώνες Πρωταθλήματος

Χαϊδάρι 1-3 Αιγάλεω (Etogo 41? / Petropoulos 8? , 29? ? Soultanidis 23?)


Τρία άσχημα αποτελέσματα στην σειρά και η ψυχολογία των παιχτών μου είχε πέσει κατακόρυφα. Την επόμενη είπα να κάνω μία επίσκεψη στο προπονητικό κέντρο σε μια μάζωξη εκτός προπόνησης.

Χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα :twisted: :twisted: :twisted:


Image

Συνεχίζεται???
Να Πεθάνει ο Ρωμαίος

Το Απονενοημένο Διάβημα

Image


Ποτέ θα βγώ απ' τον κουβά, Να δω τον ουρανό, Να πάψουν όλοι να μου λεν, Καλώς τον κουβανό


YOUtube...
Post Reply

Return to “Retire / Resign - Ιστορίες που έφτασαν στο τέλος”