απο την πεiνα στα Harrods [PCP]

Ήρθαν εδώ και άφησαν το στίγμα τους...Η ξεκούραση των πολεμιστών...
Locked
User avatar
amd
Banned
Banned
Posts: 14097
Joined: Sat Sep 22, 2007 8:39 am
Αγαπημένη Ομάδα: ΑΕΚ, ΛΙΒΕΡΠΟΥΛ, ΡΕΑΛ
twitter: dmerg80
Status: ΟΥΣΤ ΑΝΙΚΑΝΟΙ
Location: ταξιδευοντας
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Λονδίνο Ιούνιος 2007, μόλις έχω ολοκληρώσει μια απόλυτα πετυχημένη χρονιά στο Σ.Π.Π. αφήνοντας το πτυχίο μου στην τύχη του

Τα κακά μαντάτα έρχονται από το τηλέφωνο

(father) Ρε ακαμάτη τελείωσε δεν έχει φράγκο αν δεν τελειώσεις το πτυχίο.

Ουπς δύσκολα τα πράγματα έπρεπε να βρω τρόπο να εξοικονομήσω τα προς το ζην, η πιο καλή λύση ήταν να κάνω αυτό που ήμουνα καλός (εκτός από το να τα ξύνω) να γίνω manager (έτσι δεν θα πανέ τσάμπα τόσα χρόνια λιωσίματος !!!)

Όποτε ξεχύθηκα στην αγορά της γηραιάς Αλβιόνας (φυσικά δεν θα δεχόμουν οποία και οποία προσφορά.) Premier league MONO.

Ευτυχώς για μένα o Lawrie Sanchez μόλις είχε παραιτηθεί, η ευκαιρία μου χτύπησε την πόρτα .

Manager της Fulham όχι και άσχημα για αρχή.

Τα 7,250 ευρωπουλα την εβδομάδα ήταν καλά και το διετές συμβόλαιο ακόμα καλύτερο.

O Mohammed AL Fayed ήθελε η ομάδα να αποφύγει τον υποβιβασμό.

Image

Πιάσαμε δουλεία λοιπόν

Επειδή είμαι μεγάλος Manager ξεκίνησα την χρονιά χωρίς να έχω καθόλου transfer budget και με μισθούς να είναι σχεδόν στο όριο αποφάσισα να μην κάνουμε μεταγραφές παιχτών αλλά να επικεντρωθούμε σε coaches και scouts.

Για έδρα χρησιμοποιούσαμε το γνωστό Craven Cottage εξου και το προσωνύμιο της ομάδας the cottagers.
Image

Δυστυχώς η ομάδα βρίσκεται σε μια περιοχή του Λονδίνου που υπάρχει το μεγάλο αφεντικό Chelsea όποτε τα 10,000 διαρκείας ήταν επιτυχία.

Το roster δεν ήταν άσχημο αν εξαιρέσεις το γεγονός ότι είχαμε 15 μέσο-επιθετικούς και μόλις 1 αμυντικό χαφ.

Image

Τις επόμενες μέρες δουλέψαμε σκληρά στην αρχή σε φυσική κατάσταση και μετά σε θέματα τακτικής και τεχνικής

Η ομάδα έδωσε τα παρακάτω φιλικά παιχνίδια

Image

Λίγο πριν την έναρξη του πρωταθλήματος οι Bookies βγάλανε τις αποδόσεις

Ένιωσα μια απίστευτη ικανοποίηση μόλις είδα ότι μας είχαν 1001/1 για να πάρουμε την Premier League και ότι ήμασταν 1ο φαβορί για φούντο. (Καλύτερα να μην σε υπολογίζει κανείς.)

Ήρθε και η πρώτη συνέντευξη στην πασίγνωστη εφημερίδα Kensington News

> Όλοι οι οπαδοί της Fulham έμειναν με ανοιχτό το στόμα με την είδηση της πρόσληψης σας τι έχετε να πείτε γι αυτό
> Κοιτάξτε να δείτε η εμπειρία δεν κάνει τον προπονητή όποτε δεν ανησυχώ το ίδιο θα πρέπει να κάνουν και οι οπαδοί
> Ποίοι είναι οι στόχοι σας για φέτος ?
> Να σωθούμε γρήγορα και να διεκδικήσουμε ένα από τα κύπελλα (League Cup η FA cup)
> Πως πήρατε την απόφαση να μην προχωρήσετε σε μεταγραφές ?
> Υπάρχει απεριόριστη εμπιστοσύνη στο υπάρχον roster γι αυτό αποφασίσαμε να μην κινηθούμε μεταγραφικα.

Η πρώτη αγωνιστική πλησίαζε και ήρθε η ώρα να ορίσω αρχηγούς διάλεξα 2 αμερικάνους

Kasey Keller και Brian McBride
Last edited by amd on Wed Dec 19, 2007 4:40 pm, edited 1 time in total.
ΘΑ ΤΗΝ ΣΕΒΕΣΤΕ ΤΗΝ ΑΕΚ ΡΕ .... ΜΑ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΟΛΑ ΘΑ ΤΗΝ ΦΟΒΑΣΤΕ
User avatar
amd
Banned
Banned
Posts: 14097
Joined: Sat Sep 22, 2007 8:39 am
Αγαπημένη Ομάδα: ΑΕΚ, ΛΙΒΕΡΠΟΥΛ, ΡΕΑΛ
twitter: dmerg80
Status: ΟΥΣΤ ΑΝΙΚΑΝΟΙ
Location: ταξιδευοντας
Has thanked: 0
Been thanked: 0

12/08/2007 Κυριακη

Η ομάδα ταξίδευε στο αγγλικό βορρά και πιο συγκεκριμένα στο Sunderland για να παίξει με τις μαύρες γάτες στο Stadium of Light

Το άγχος ήταν αυξημένο πριν την έναρξη του αγώνα. Το γήπεδο γεμάτο με 41,520 κόσμο.

Η Sunderland με τον ενθουσιασμό του νεοφώτιστου μας πίεσε από την αρχή, ευκαιρίες χάθηκαν εκατέρωθεν αλλά όπως λέει και ένα ρητό (είναι της μόδας φέτος) αφού δεν μπορείς να κερδίσεις καλύτερα να μην χάσεις όποτε μετά το 70? γυρίσαμε πιο πίσω και φυσιολογικά φύγαμε με το Χ

Image

MVP: Kasey Keller.


15/08/2007 Τετάρτη

1ο εντός έδρας παιχνίδι και όπως είναι λογικό θέλαμε να κάνουμε καλή εντύπωση στο κοινό μας απέναντι σε μια σχετικά καλή ομάδα της premier league.
Η Middlesbrough παρατάχθηκε με έναν επιθετικό, και 5 χαφ

Μόλις στο 2ο λεπτό ο Simon Davies έδιωξε το άγχος με σουτ έξω από την περιοχή.

Η Middlesbrough μετά το πρώτο σοκ πήρε τα ηνία του αγώνα και μας πίεσε ο Tuncay είχε κάνει τους Cristanval και Bocanegra αλογάκια.

Στο 62? ο Dempsey πήρε την θέση του αρνητικού Kamara αλλά σε μια αντεπίθεση ο Τούρκος μας κάρφωσε ισοφαρίζοντας σε 1-1, αμέσως αλλαγή με τον Danny Murphy να περνάει στην θέση του Steven Davies

4? λεπτά αργότερα η αλλαγή έπιανε τόπο 2-1 με τον Murphy να σκοράρει, τα υπόλοιπα λεπτά κύλησαν ήρεμα με τον Dempsey να κλείνει το σκορ στο 90?

Image

MVP: Simon Davies


18/08/2007 Σάββατο

Ντέρμπυ Λονδίνου (ένα από τα πολλά) στο Ampton park

West Ham vs Fulham

Στο 2? ο Ashton άνοιγε το σκορ κάνοντας το 1-0, ευτυχώς ο Steven Davies και ο Simon Davies μας έβαλαν μπροστά στο σκορ με γκολ στο 8? και στο 23?. Στο 2ο ημίχρονο ο πιο επικίνδυνος παίχτης της West Ham Graig Bellamy έκανε το τελικό αποτέλεσμα 2-2

Image

MVP: Robert Green


26/08/07 Κυριακή

Επιστροφή στο craven cottage και ένα παιχνίδι που ορίζεται ως Must win με την Derby County

Στο 2? ο Simon Davies με κεραυνό έξω από την περιοχή έκανε το 1-0 αλλά η χαρά μας κράτησε μόλις 6 λεπτά στο 8? ο Earnshaw έκανε το 1-1 και λίγο αργότερα το 1-2. Δυστυχώς ο Bocanegra δεν μπορούσε να την βρει. Στο 2ο ήμασταν από κακοί έως τραγικοί και το 1-2 έσπειρε απογοήτευση.

Image

MVP: Robert Earnshaw


Μέχρι το επόμενο ματς μεσολάβησε το league cup και η σχετικά εύκολη νίκη 2-0 με την Carlisle με πολλούς αναπληρωματικούς.

Image


01/09/2007 Σάββατο

Ταξίδι στα midlands και συγκεκριμένα στο Birmingham για το παιχνίδι στο St, Andrews με την ομώνυμη ομάδα.

Στο 1ο ημίχρονο ήμασταν για τσάι και με 2-0 στην πλάτη το μόνο που καταφέραμε ήταν να μειώσουμε σε 2-1 με τον Kamara. Η διακοπή που ακολουθεί είναι βάλσαμο.

Image

MVP: Wilson Palacios

Η Βαθμολογία μετά από 5 αγωνιστικές
Image
ΘΑ ΤΗΝ ΣΕΒΕΣΤΕ ΤΗΝ ΑΕΚ ΡΕ .... ΜΑ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΟΛΑ ΘΑ ΤΗΝ ΦΟΒΑΣΤΕ
il_biscione
Assistant Manager
Assistant Manager
Posts: 3717
Joined: Sat Aug 04, 2007 10:05 am
Football Manager της ομάδας: Polisportiva Alghero
Αγαπημένη Ομάδα: F.C. Internazionale Milano
Status: Eh.
Location: South Of Heaven.
Has thanked: 0
Been thanked: 0

ΠΑΜΕ ΡΕ ΦΟΥΛΑΜ ΓΕΡΑ!!!!
Ωραίος φίλε συνέχισε!
Insieme per sempre 1998 - 2008Eterno Amore.
User avatar
geol13
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 356
Joined: Sat Oct 27, 2007 3:35 pm
Football Manager της ομάδας: MB,Sheffield FC
Αγαπημένη Ομάδα: Pao,Dortmund,Chelsea,Aluminij
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Καλή αρχή φίλε μου..!!Αν κ από τον τίτλο περίμενα να δω Chelsea,που είναι δίπλα από τα Harrod's και όχι Fulham!Καλύτερα έτσι έχει σασπένς!!Καλή συνέχεια!!Το νότιο Λονδίνο(Fulham & Hammersmith) μαζί σου! :wav: =D>
User avatar
amd
Banned
Banned
Posts: 14097
Joined: Sat Sep 22, 2007 8:39 am
Αγαπημένη Ομάδα: ΑΕΚ, ΛΙΒΕΡΠΟΥΛ, ΡΕΑΛ
twitter: dmerg80
Status: ΟΥΣΤ ΑΝΙΚΑΝΟΙ
Location: ταξιδευοντας
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Το επόμενο ματς αργούσε (σε 2 εβδομάδες) αλλά ο αντίπαλος δεν μου άφηνε περιθώρια χαλάρωσης, Η Arsenal παίζει το πιο ελκυστικό ποδόσφαιρο στο νησί και η επιθετική της 5αδα μπορεί να διασύρει οποιαδήποτε ομάδα.

Καθώς απολάμβανα την βόλτα μου στο convent Garden (την παλιά υπαίθρια αγορά του Λονδίνου)

Image

Το μυαλό μου σκεφτότανε ότι τα επόμενα 3 ματς ήταν με Arsenal (H) Liverpool (A) και Chelsea (H) για το league cup, κάτι έπρεπε να πάρουμε από αυτά τα ματς και εκτός από τους βαθμούς με απασχολούσε και η ψυχολογία της ομάδας που δεν ήταν στα καλύτερα της.

15/09/2007 Σάββατο

Αν μου έλεγαν ότι θα έπαιρνα βαθμό από την Arsenal θα έλεγα ότι είμαι ικανοποιημένος. Τελικά τον βαθμό τον πήρα αλλά ικανοποιημένος δεν αισθάνθηκα ίσως όταν δέχεσαι το 1-1 στο 94? με φαουλ του Kolo Toure να αισθάνεσαι κάπως έτσι.

Image

MVP: Kolo Toure

22/09/2007 Σάββατο

Ταξίδι στην πόλη της αγαπημένης μου ομάδας και πατώντας στο Αnfield το λιγότερα που σε πιάνει είναι μια ανατριχίλα. Η Liverpool ερχόταν από μέτριο ξεκίνημα στην Premier και ήττα την 1η αγωνιστική του CL από την Κobenhavn. Η απουσία του Healy στην επίθεση με προβλημάτιζε Kamara η McBride

Άλλη μια καλή εμφάνιση αλλά δυστυχώς ο κεραυνός του Gerrard μας λύγισε 2-1 και ακολουθεί το μεγάλο ντέρμπυ

Image

MVP: Steven Gerrard


26/09/2007 Τετάρτη

Fulham ? Chelsea

To Craven cottage είναι ασφυκτικά γεμάτο η ατμόσφαιρα μυρίζει ντέρμπυ στα αποδυτήρια υπάρχει η αίσθηση να τα δώσουμε όλα, παρόλο που το παιχνίδι είναι για το league cup και οι 2 ομάδες κατεβάζουν όλα τα καλά τους αστερία (εξάλλου ποίος θέλει να χασέι σε ένα ντέρμπυ?)

Μέσα στο παιχνίδι πέσανε κορμιά. Στο τέλος του αγώνα οι μπλε πανηγυρίζανε αλλά ένα έχω να πω για τους παίχτες μου αν παλέψουν σε όλα τα ματς όπως αυτό με την Chelsea θα πετύχουμε τους στόχους μας.

Image

MVP: Claudio Pizarro

Πρέπει να ανασυνταχτούμε χρειαζόμαστε βαθμούς και το ματς με την Man City δεν είναι εύκολο
Το χειρότερο ίσως ήταν ότι χάσαμε τον McBride για 2 εβδομάδες ? να δω ποιος θα σκοράρει τώρα.

29/09/2007 Σάββατο

Για πρώτη φορά φέτος θα δοκίμαζα το δίδυμο Dempsey ? Kamara. Τελικά δικαιώθηκα 100% 2-0 από το 9? ευτυχώς η ηλίθια αποβολή του Bocanegra δεν μας στοίχισε και πήραμε τους 3 πολύτιμους βαθμούς.

Image

MVP: Clint Dempsey

7/10/2007 Κυριακή

Δεύτερο σερί ματς στην έδρα μας με την κουρασμένη από τα ματς του uefa Blackburn. Kamara και Dempsey κάνανε καλά την δουλεία τους και έστω και δύσκολα φτάσαμε στην νίκη με 3-2

Image

MVP: Clint Dempsey

Είχαμε 2 εβδομάδες κενό λόγο εθνικών και είπα να τσεκάρω 2-3 παιχνίδια

Είδα λοιπόν τον Collins john στο Ολλανδία U21 ? Λιθουανία U21 3-0
Επίσης είδα το Σουηδία ? Βόρειος Ιρλανδία 1-0 για τους Aaron Hughes , Chris Baird και David Healy

21/10/2007 Κυριακή

Το παιχνίδι στο JJB stadium ήταν όπως ακριβώς φαντάζεται κάποιος ένα 0-0 απλά βαρετό δεν απειληθήκαμε και δεν απειλήσαμε

Image

MVP: Kasey Keller


27/10/2007 Σάββατο

Όταν έχεις κάνει 26 σουτ από τα οποία τα 17 βρήκαν τέρμα και η αντίπαλη ομάδα έχει κάνει 4 σουτ εντός εστίας και το τελικό αποτέλεσμα είναι 0-3 τότε είναι σοβαρός λόγος να μπεις στα αποδυτήρια και να κατεβάσεις σε καντήλια όλο το εορτολόγιο, αυτοί που τα άκουσαν περισσότερο ήταν οι Keller (5) και Cristanval (5 σίγουρα έμαθε ότι ο Lita φοράει το νούμερο 8 ). ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΗ αν δεν βελτιωθούμε θα κλάψουν μανούλες.

Image

MVP: Leroy Lita

Η Βαθμολογία μετά από 11 αγωνιστικές
Image
ΘΑ ΤΗΝ ΣΕΒΕΣΤΕ ΤΗΝ ΑΕΚ ΡΕ .... ΜΑ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΟΛΑ ΘΑ ΤΗΝ ΦΟΒΑΣΤΕ
King Kong
Rotation
Rotation
Posts: 1062
Joined: Wed Jan 31, 2007 4:16 pm
Football Manager της ομάδας: Pari Saint Germain
Αγαπημένη Ομάδα: Οlympiakos
Location: Hρακλειο Αττικης
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Μπραο φιλε!Πολυ καλη αρχη,συνεχισε ετσι :wink:
emo sucksssss
jimis21
Indispensible
Indispensible
Posts: 1556
Joined: Wed Jul 25, 2007 7:42 pm
Football Manager της ομάδας: ΑΕΚ
Αγαπημένη Ομάδα: AEK
Location: Αθήνα
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Συνέχισε έτσι!!! Είσαι φοβερός!!!
Έλα και εσύ στην κιτρινόμαυρη παρέα μας..

aekfans21.com
User avatar
happyyy
Football Legend
Football Legend
Posts: 11418
Joined: Tue Oct 30, 2007 11:18 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Αρης-AC Milan-Chelsea-Betis
Status: If you don't go crazy you are not normal...
Location: Thessaloniki
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time
Contact:

βρε παληκαρε τρια συνεχομενα με μεγαλους ειχες?καλα που πηρες κι εναν βαθμο!
αρσεναλ λιβερπουλ και τσελσι!

οντως τα harrod's απο οσο θυμαμαι πιο κοντα στην τσελσι ειναι!
ετσι συνεχισε!!!

ΑΡΗΣ ΒΡΕ!
Oι τρεις φιλοι...
zidane72003 wrote:Μαστορα γι'αυτο ποτε δε θα γινεις happy...Εισαι μικρος και ανιδεος μπροστα του...Αυτος εκτος απο βουτιες ξερει και απο χιουμορ
Ο Ντιέγκο Φορλάν τόνισε: «Ο Άρης μας νίκησε δίκαια. Πρόκειται για μία μεγάλη ομάδα»
User avatar
amd
Banned
Banned
Posts: 14097
Joined: Sat Sep 22, 2007 8:39 am
Αγαπημένη Ομάδα: ΑΕΚ, ΛΙΒΕΡΠΟΥΛ, ΡΕΑΛ
twitter: dmerg80
Status: ΟΥΣΤ ΑΝΙΚΑΝΟΙ
Location: ταξιδευοντας
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Μαζί με το υπόλοιπο τεχνικό team αποφασίσαμε να κάνουμε ένα meeting για την αξιολόγηση της απόδοσης των βασικών παιχτών
  • Keller η του ύψους η του βάθους
    Cristanval δεν αποδίδει τα αναμενόμενα
    Hughes Κερδίζει θέση βασικού
    Bocanegra Κάθε φορά προβληματίζει και περισσότερο
    Volz Αξιόπιστο μπακ
    Konchesky Παίζει καλά αλλά δεν υπάρχει και άλλος αριστερά
    Smertin Ικανοποιητικός αλλά παίρνει πολλές κάρτες
    Davies Steven Σε όσα παιχνίδια έλειψε το κέντρο έγινε ρημαδιό
    Davies Simon Ξεκίνησε εντυπωσιακά αλλά έχει πέσει
    Dempsey Καλύτερος παίχτης μέχρι στιγμής
    Seol Μπορεί να δώσει πιο πολλά στο μέλλον θα κριθεί
    Kamara Πρέπει να δικαιολογήσει τα λεφτά που έδωσε η ομάδα το καλοκαίρι
    Murphy Θετικός σε όσα ματς έχει παίξει
    Healy Περιμένω πιο πολλά από ένα φορ που έχει κάνει θραύση με την εθνική του
    McBride Στα 35 του είναι αξιόπιστος


3/11/2007 Σάββατο

Επόμενο παιχνίδι έπρεπε να πάμε στον αγγλικό βορρά και συγκεκριμένα στο Newcastle για να παίξουμε με την ομώνυμη ομάδα Το St. Andrews είναι από τα πιο καυτά γήπεδα στην premier.

Η Newcastle ήταν καλύτερη και μπορούσε να μας είχε κερδίσει αλλά τελικά με το 0-0 ήμουν ευχαριστημένος. Επιθετικά ίσως μπορούσαμε να πάμε λίγο καλύτερα. Γεγονός είναι πάντως ότι η ψυχολογία στην ομάδα είναι καλύτερη και το δίδυμο Hughes ? Bocanegra αποδίδει πιο καλά.

Image

MVP: Kasey Keller

10/11/2007 Σάββατο

Επιστροφή στο Λονδίνο, το ματς με την Portsmouth έπρεπε να το κερδίσουμε και ευτυχώς γι αυτό φρόντισε ο σεληνιασμένος Diomansy Kamara, χατ-τρικ και το 3-1 με αφήνει απόλυτα ικανοποιημένο.

Image

MVP: Diomansy Kamara

Κατά την διάρκεια της διακοπής έγινε μια συνέντευξη από το http://www.Fulhamfc.com

? Τι έχετε να πείτε για την μέχρι τώρα πορεία της ομάδας

? Κοιτάξτε να δείτε πιστεύω μέχρι στιγμής η ομάδα έχει αποδώσει σχετικά καλό ποδόσφαιρο, φυσικά υπάρχουν 2 αποτελέσματα που έπρεπε να ήταν διαφορετικά με Derby County και Reading στην έδρα μας.

? Υπάρχει κάτι που σας προβληματίζει για στην ομάδα ?

? Σίγουρα το ότι δεν έχουμε κάνει εκτός έδρας νίκη ακόμα με προβληματίζει όπως επίσης και ο αποκλεισμός μας νωρίς από το league cup.

? Υπαρχει κατι που θελετε να πείτε στους φίλαθλους της ομάδας για το μέλλον?

? Σίγουρα ότι θα παλέψουμε όλα τα παιχνίδια και ότι τους χρειαζόμαστε κοντά μας σε όλα τα παιχνίδια.

Ανανεώσαμε το ραντεβού μας για μια νέα συνέντευξη στο τέλος της χρονιάς (ελπίζω όλοι να είμαστε χαρούμενοι)

24/11/2007 Σάββατο

Η ομάδα έψαχνε απεγνωσμένα μια εκτός έδρα νίκη αλλά αυτή δεν ήρθε ούτε στο Birmingham κόντρα στην Aston Villa, οι χωριάτες με γκολ του Maloney στο 89? πήραν την νίκη με 2-1. Στα αποδυτήρια επικρατεί σκεπτικισμός σχετικά με την απόδοση της ομάδας στα εκτός έδρας παιχνίδια.

Image

MVP: Scott Carson


2/12/2007 Κυριακή

Ακόμα ένα λονδρέζικο ντέρμπυ με αντίπαλο την Tottenham είχα πίστη στο αποτέλεσμα και σε αυτό συνηγορούσε η κακή αμυντική παρουσία των πετεινών σε συνδυασμό με τις απουσίες των berbatov και keane. Το ματς ήταν ντέρμπι από το 1? έως το τελευταίο λεπτό 2 φορές προηγηθήκαμε και 2 φορές ο Bent μας ισοφάρισε τελικά ο γερο McBride καθάρισε για λογαριασμό μας, σπουδαία νίκη με έναν καλό αντίπαλο.

Image

MVP: Darren Bent


12/12/2007 Τετάρτη

Για ένα ημίχρονο υπήρχαμε στο γήπεδο μετά βγήκανε μόνο οι φανέλες 4-0 από την Everton που ήταν στην ζώνη του υποβιβασμού, δεν θα ανεχτώ άλλη τέτοια εμφάνιση στο μέλλον.

Image

MVP: Yakubu


15/12/2007 Κυριακή


Κρίσιμο ματς με τους κόκκινους διάβολους που είναι 1οι στην βαθμολογία πριν το παιχνίδι, μετά την τραγική εμφάνιση στον ματς με την Everton αποφάσισα να κάνω αλλαγές σε πρόσωπα. Προηγηθήκαμε νωρίς και δεν απειλούμασταν, σε μια στιγμή αδράνειας όμως ο giggs ισοφάρισε, το τελικό 1-1 δεν μας αφήνει απόλυτα ευχαριστημένους.

Image

MVP: Ryan Giggs

Η Βαθμολογία μετά από 17 αγώνες
Image


2 παιχνίδια πριν το τέλος του 1ου γύρου θα ήθελα να έχω 3-4 βαθμούς παραπάνω, η χρόνια αναμένεται δύσκολη και λεφτά για ενίσχυση δεν υπάρχουν.
ΘΑ ΤΗΝ ΣΕΒΕΣΤΕ ΤΗΝ ΑΕΚ ΡΕ .... ΜΑ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΟΛΑ ΘΑ ΤΗΝ ΦΟΒΑΣΤΕ
User avatar
amd
Banned
Banned
Posts: 14097
Joined: Sat Sep 22, 2007 8:39 am
Αγαπημένη Ομάδα: ΑΕΚ, ΛΙΒΕΡΠΟΥΛ, ΡΕΑΛ
twitter: dmerg80
Status: ΟΥΣΤ ΑΝΙΚΑΝΟΙ
Location: ταξιδευοντας
Has thanked: 0
Been thanked: 0

22/12/2007 Σάββατο

Οι γιορτές ήρθαν και ως γνωστό στην Αγγλία δεν σταματάνε από την άλλη δίνουν και παραπάνω παιχνίδια, Το Stamford Bridge είχε φορέσει τα καλά του η Chelsea με νίκη έπιανε κορυφή. Αλλά σε ένα τοπικό ντέρμπυ ποτέ δεν πρέπει να είσαι σίγουρος . Είπα στους παίχτες μου να παίξουν ελευθέρα χωρίς άγχος.
Η αποβολή του Belletti μας έκατσε κουτί, αν και πιεστήκαμε αντέξαμε μέχρι τέλους. Το 1-1 με άφηνε απόλυτα ικανοποιημένο, το μοναδικό κακό ότι έχανα τον Volz για 2 μήνες.

Image

MVP: Antti Niemi


26/12/2007 Τετάρτη


Μετά τα δύο ισόπαλα αποτελέσματα γυρνούσα στην έδρα μου για ο ματς με την Bolton. Kamara Και Healy καθάρισαν οι 3 βαθμοί έγιναν δικοί μου.

Image

MVP: Diomansy Kamara


29/12/2007 Σάββατο


2ο συνεχόμενο παιχνίδι στο craven cottage με αντίπαλο την Sunderland, εύκολη νίκη χωρίς πίεση, είμαστε στην καλύτερη κατάσταση μας από την αρχή της χρονιάς.

Image

MVP: Steven Davis


1/1/2008 Τρίτη


Ανήμερα πρωτοχρονιάς σπάσαμε και την γκίνια με τα εκτός έδρας παιχνίδια στο 90? ο Kamara πήρε την μπάλα στην περιοχή και με πλάσε έστειλε τους οπαδούς μας στα ουράνια. Φυσικά δεν μπορώ να μη αναφέρω ότι αν ο Tuncay δεν είχε αποβληθεί με απευθείας κόκκινη στο 7? τα πράγματα θα ήταν πιο δύσκολα.

Έχω φτάσει 7ος και μου έχει ανοίξει η όρεξη για κάτι παραπάνω.

Image

MVP: Diomansy Kamara

Εντωμεταξύ η ομάδα προχώρησε στην πώληση του ποδοσφαιριστή Michael Timlin έναντι 625κ στην scunthorpe

Με αυτά τα λεφτά έπρεπε να ενισχυθώ στην θέση του δεξιού μπακ όποτε ρίχνοντας μία μάτια στο shortlist το μάτι μου έπεσε σε μια καλή περίπτωση Σουηδού, του Mikael Lustig και για 425κ έγινε δικός μου.

Image


5/1/2008 Σάββατο

Ημέρα κυπέλλου και υποδεχόμουν την Birmingham που ήταν τελευταία στην premier θεώρησα ότι θα έπαιρνα το ματς εύκολα, αλλά ο χρόνος περνούσε και το γκολ δεν έμπαινε, στο 88? λοιπόν έγινε η κηδεία 0-1 και μια βουβαμάρα έπεσε στο γήπεδο.

Ήμουν ήδη έξω από τους δυο βασικούς μου στόχους.

Image

MVP: Gary O`Connor

12/1/2008 Σάββατο

D?j? vu στο 87 ο Herni Camara έγραφε το 0-1 και η west ham έφευγε νικήτρια από το craven cottage, αυτά τα γκολ στα τελευταία λεπτά με ανησυχούν πολύ.

Image

MVP: Henri Camara


Ενώ κοιτούσα διάφορους μεταγραφικους στόχους για το καλοκαίρι ο μεγάλος πρόεδρος μου έκανε το μπαμ, ένα πρωί αποφάσισε να αποδεχθεί την πρόταση της Reading για τον Collins John έναντι 4Μ, έβραζα από θυμό προόριζα τον John για βασικό την καινούργια χρονιά.

Ζήτησα συνάντηση με το συμβούλιο για να εκφράσω την απορία μου και την δυσαρέσκεια μου. Το μόνο που μου είπαν είναι ότι με τα λεφτά του John μπορώ να κάνω μεταγραφές και θα έπρεπε να είμαι χαρούμενος.

Image


19/1/2008 Σάββατο


Ταξιδέψαμε στο Derby με την δικιά μου ψυχολογία στο ναδίρ ήμουνα έτοιμος να υποβάλλω παραίτηση, στα του παιχνιδιού ήμασταν καλύτεροι αλλά μαντέψτε στο 88? φάγαμε γκολ ευτυχώς ήταν το γκολ για το 1-1 .

Image

MVP: Diomansy Kamara


Αποφάσισα τα λεφτά που πήρα από την μεταγραφή του john να τα σπρώξω πίστευα ότι στην ομάδα έλειπε η τελική πάσα όποτε απέκτησα τον Ιταλό μέσο-επιθετικό Luca Cigarini της Parma ηλικίας 21 ετών, διεθνή με τις ελπίδες της Ιταλίας.

Image



29/1/2008 Τρίτη

Ακόμα ο αποκλεισμός μου από το FA CUP ήταν νωπός στην μνήμη. Ήθελα να πάρω εκδίκηση από την Birmingham και τελικά την πλήρωσα με το ίδιο νόμισμα, γκολ από τον Diomansy Kamara στο 90?. 1-0 και πλέον ήμουν σε απόσταση βολής από τη 6η θέση.

Image

MVP: Diomansy Kamara

Η βαθμολογία μετά από 24 παιχνίδια
Image
ΘΑ ΤΗΝ ΣΕΒΕΣΤΕ ΤΗΝ ΑΕΚ ΡΕ .... ΜΑ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΟΛΑ ΘΑ ΤΗΝ ΦΟΒΑΣΤΕ
User avatar
amd
Banned
Banned
Posts: 14097
Joined: Sat Sep 22, 2007 8:39 am
Αγαπημένη Ομάδα: ΑΕΚ, ΛΙΒΕΡΠΟΥΛ, ΡΕΑΛ
twitter: dmerg80
Status: ΟΥΣΤ ΑΝΙΚΑΝΟΙ
Location: ταξιδευοντας
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Λόγω ενός επαγγελματικού ταξιδιού έμεινα πίσω στο γράψιμο αλλά έχω κρατήσει όλα τα screenshot από τα σκορ

2/2/08 Σάββατο

Η επίσκεψη μας στο Emirates μάλλον θα ήταν για τουριστικό ενδιαφέρον, το 3-0 επιβεβαίωνε τις ανησυχίες μου, αλλά πιο πολύ με προβλημάτισε ο τραυματισμός του Kamara.

Image

MVP: Nicklas Bendtner

9/2/2008 Σάββατο

Υποδεχόμασταν την Liverpool και πάνω από όλα ζητούσα την καλή εμφάνιση και φυσικά αν είναι δυνατόν να συνοδευτεί με καλό αποτέλεσμα, το πλάσε του Torres μας έβαλε νωρίς πίσω στο σκορ, χωρίς Kamara οι ευκαιρίες ήταν λίγες και δυστυχώς δεν ολοκληρώθηκαν.

Image

MVP: Fernando Torres

Ακολούθησε διακοπή των πρωταθλημάτων και ήταν ευκαιρία να εξετάσω μελλοντικούς μεταγραφικους στόχους.

Είχα αποφασίσει ότι δεν θα ανανέωνα με τους McBride (36) Keller (37) Cristanval (δραματική απόδοση) Murphy (Μεγάλος σε ηλικία και μεγάλο συμβόλαιο) και διάφορους μικρούς ποδοσφαιριστές.

Επίσης στόχευα να πουλήσω 2-3 πρωτοκλασάτους παίχτες ανάλογα φυσικά και με τις πρόσφορες που θα έπαιρνα.
Η ομάδα χρειαζότανε ενίσχυση πιο πολύ στον χώρο του κέντρου και της άμυνας.
Η μοναδική συμφωνία που υπήρχε ήταν με τον Aaritalo.

27/2/2008 Τετάρτη

Το ματς στο Manchester ήταν δύσκολο o Bianchi μας έβαλε πίσω στο σκορ 1-0 και η τρίτη σέρι ήττα μας έριξε πίσω στην 11η θέση.

Image

MVP: Michael Johnson

1/3/2008 Σάββατο

Στο Ewood park θέλαμε βαθμούς το τελικό 2-2 μας αφήνει μια πικρή γεύση θα μπορούσαμε να έχουμε φύγει με το 2. Ο Cigarini αρχίζει να βγάζει τα λεφτά του.

Image

MVP: Luca Cigarini

8/3/2008 Σάββατο

Επιστροφή στο craven cottage με αντίπαλο την Wigan οτιδήποτε πλην των 3 βαθμών θα ήταν αποτυχία. Στο 30 μείναμε με 10 παίχτες και τα πράγματα δυσκόλεψαν, ευτυχώς όμως τα γκολ του Dempsey στο 45? και του Bullard στο 76? μας έδωσαν ηρεμία στο 90? μείναμε με 9 λόγω αποβολής του bocanegra και όπως ήταν λογικό η wigan μείωσε σε 2-1

Image

MVP: Antti Niemi

16/03/2008 Κυριακή

επιστρέφοντας από το Madjeski με το 0-1 ένιωθα ότι η ομάδα μπορεί να κάνει την υπέρβαση, ο ιταλός έκανε αυτό ακριβώς που έπρεπε να κάνει (μοίραζε και σκόραρε)

Image

MVP: Luca Cigarini

22/03/2008 Σάββατο

Στο κατάμεστο craven cottage η Newcastle λύγισε και ο Kamara μας χάρισε ακόμα 3 βαθμούς, πλησιάζουμε στο τέλος της σεζόν και η 7 θέση που οδηγεί στο uefa ήταν κοντά

Image

MVP: Antti Niemi


30/3/2008 Κυριακή

Στο Fratton park η Portsmouth μας προσγείωσε ανώμαλα 3-1 χωρίς ουσιαστικά να απειλήσουμε καθόλου.

Image

MVP: Antti Niemi


5/4/2008 Σάββατο

Στο craven cottage οι γνωστοί Kamara και Cigarini παρέα με τον Assuncao μας δώσανε εύκολη νίκη απέναντι στην Aston Villa με 3-1. Είμαι 8ος αλλά το πρόγραμμα μου είναι βουνό.

Image

MVP: Luca Cigarini

13/4/2008 Κυριακή

Στο ημίχρονο του παιχνιδιού στο white hard lane το σκορ ήταν ήδη 3-0 το μόνο που ζήτησα από τους παίχτες ήταν να μην διασυρθούμε. Τελικό σκορ 3-1 και λίγα ήταν.

Image

MVP: Antti Niemi

19/4/2008 Σάββατο

4 ματς πριν το τέλος αυτό ήταν το πιο εύκολο, αν και προηγήθηκα νωρίς με 2-0 η Everton πριν το ημίχρονο μας είχε ισοφαρίσει. Ευτυχώς μια κεφάλια του bocanegra διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα σε 3-2 και έτσι διατηρήσαμε τις ελπίδες μας για την 7η θέση ζωντανές.

Image

MVP: Steven Davis

26/4/2008 Σάββατο

Στο θέατρο των ονείρων βρεθήκαμε να κυνηγάμε το Όνειρο μας, αλλά όπως αποδείχτηκε ήταν εφιάλτης 4-1 από μια Manchester που έπαιζε για τον τίτλο.

Image

MVP: Nani

3/5/2008 Σάββατο

Φήμες οργίαζαν πριν από το παιχνίδι ότι η Fulham μην έχοντας πλέον ελπίδες για κάτι στο πρωτάθλημα θα έδινε ένα άνετο 2 στην γειτόνισσα Chelsea (ήταν 1 βαθμό μπροστά από την Man. Utd)

Το τελικό 0-2 και ο τρόπος που ήρθε νομίζω έδωσαν μια καλή απάντηση στις φήμες αυτές.


Image

MVP: Shaun Wright Phillips

11/5/2008 Κυριακή

Τελευταίο και πλέον αδιάφορο ματς στο Reebok, το τελικό 0-0 δίνει πλήρως την εικόνα του αγώνα (αγγαρεία)

Image

MVP: Carlos Bocanegra

Η τελική βαθμολογία της Premier League

Image

Ο τελικός κυπέλλου

Image

Στο champions league είχαμε Ισπανικό εμφύλιο

Image

Στον τελικό του UEFA ο Ολυμπιακός ήταν καλύτερος αλλά τελικά πιο άτυχος από την Stuttgart.

Image

Η βαθμολογία της ελληνικής Super league.

Image

Καιρός για δουλεία εκτός γηπέδου.


υγ. ζητω συγνωμη και παλι λογο ταξιδιου δεν μπορουσα να συνεχισω για μια εβδομαδα το γραψιμο.
ΘΑ ΤΗΝ ΣΕΒΕΣΤΕ ΤΗΝ ΑΕΚ ΡΕ .... ΜΑ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΟΛΑ ΘΑ ΤΗΝ ΦΟΒΑΣΤΕ
User avatar
amd
Banned
Banned
Posts: 14097
Joined: Sat Sep 22, 2007 8:39 am
Αγαπημένη Ομάδα: ΑΕΚ, ΛΙΒΕΡΠΟΥΛ, ΡΕΑΛ
twitter: dmerg80
Status: ΟΥΣΤ ΑΝΙΚΑΝΟΙ
Location: ταξιδευοντας
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Ενώ απολάμβανα τις διακοπές μου στην ιδιαίτερη πατρίδα μου Κεφαλονιά,

Image

κλήθηκα αν ήταν δυνατόν αν δώσω μια συνέντευξη για το http://www.Fulhamfc.com Επειδή όταν είχαμε ξαναμιλήσει είχα υποσχεθεί ότι θα έκανα μια αναλυτική συνέντευξη στο τέλος της χρονιάς ένιωθα υποχρεωμένος να το κάνω.

Καλημέρα σας Κ. Μεργιανε ελπίζω να μην σας ενοχλούμε
Κάθε άλλο που είναι χαρά μου να μιλάω για την ομάδα ιδιαίτερα όταν πρόκειται για τον σκοπό αυτό.
Μπορείτε να μας κάνετε μια ανάλυση της φετινής χρονιάς ?
Φυσικά νομίζω ότι τελικά η χρόνια ήταν πετυχημένη όσον αφορά oτι όχι μόνο σωθήκαμε πολύ γρήγορα αλλά κυνηγήσαμε μέχρι τέλους το ευρωπαϊκό όνειρο.
Υπήρχαν όμως και σημεία που οι φίλαθλοι της ομάδας δεν έμειναν ευχαριστημένοι.
Φυσικά και 1ος εγώ ζητάω συγνώμη για της κακές πορείες μας στο league cup και fa cup και οι δυο αυτοί θεσμοί ήταν στόχοι μας.
Αναφορικά με την αποδώση των παιχτών σας μπορείτε να κάνετε μια κρίση για την χρονιά που πέρασε.
Κοιτάξτε να δείτε θεωρούσα και πέρσι τέτοια εποχή ότι το roster είναι καλό, φυσικά από μερικούς παίχτες περίμενα περισσότερα (όπως καταλαβαίνεται δεν πρόκειται να αναφερθώ σε ονόματα). Επίσης θεωρώ ότι οι τρεις μεταγραφές που κάναμε ήταν πολύ χρήσιμες και τόσο ο Lustig όσο και οι Assuncao και Cigarini βοήθησαν τα μέγιστα στην καλή πορεία της ομάδας το 2ο γύρο.
Η νέα χρονιά τι μπορεί να φέρει για την ομάδα της Fulham ?
Κοιτάξτε να δείτε με την άφιξη μου στο Λονδίνο την επόμενη εβδομάδα θα έχουμε μια συνάντηση με τον πρόεδρο και το συμβούλιο της ομάδας για να καθορίσουμε το πλάνο μας για την νέα σεζόν. Αυτό που έχω να πω είναι ότι σίγουρα θέλουμε μια Fulham πιο ανταγωνιστική
Σας ευχαριστούμε για τον πολύτιμο χρόνο σας
Εγώ σας ευχαριστώ είμαι πάντα στην διάθεση σας.


Μετά την αναχώρηση μου από το νησί έμεινα για 2-3 μέρες στην Αθηνά, είχα κανονίσει να συναντηθώ με τους Κύριους Velic και Βαρδινογιάννη, η συζήτηση περιστράφηκε γύρω από τις απαιτήσεις του Παναθηναϊκού για την παραχώρηση του Σωτήρη Νινη με μεταγραφή αυτό το καλοκαίρι. Το ποσό που άκουσα δεν με άφησε καθόλου ικανοποιημένο τα 7Μ εύρο ήταν παρά πολλά ακόμα και για ένα γνήσιο ταλέντο σαν τον Σωτήρη.

Πριν την άφιξη μου στο Λονδίνο αποφάσισα να κάνω μια στάση στο Groningen για να συζητήσω με την τοπική ομάδα για τον Lindgren Rasmus (MLC), 8M ευρω ζητούσε η Groningen το θέμα ήταν ότι ακόμα δεν είχα μιλήσει με το συμβούλιο να δω τι λεφτά υπάρχουν.

Στο Λονδίνο με περίμενε πολύ δουλεία οι αποδεσμεύσεις παιχτών είχαν ήδη αρχίσει, μια 11αδα παιχτών αφέθηκαν ελεύθεροι για διάφορους λόγους

Ξαφνικά χτύπησε το τηλέφωνο στην άλλη γραμμή ήταν ο Sam Allardyce (Newcastle) μου έκανε μια πρόσφορα 11Μ ευρω για τον Steven Davis. Αδύνατον να αρνηθώ.

Το επόμενο πρωί συναντήθηκα με το συμβούλιο και αφού συμφωνήσαμε ότι η προηγούμενη χρόνια ήταν θετική μου ζήτησαν να οριοθετήσω τους στόχους για φέτος. Έτσι λοιπόν αποφάσισα να κάνουμε ένα βήμα παραπάνω και να θέσουμε σαν στόχο την έξοδο μας στην Ευρώπη μέσω του πρωταθλήματος και να κυνηγήσουμε ότι καλύτερο μπορούμε στο League cup και το FA cup. Συμφώνησαν να μου δώσουν το 100% των χρημάτων από όσους παίχτες πουλούσαμε και επιπλέον 20Μ ευρω για μεταγραφές. Έφυγα από τα γραφεία γνωρίζοντας ότι έχω 31Μ ήδη διαθέσιμα για μεταγραφές.

1η προτεραιότητα να αποκτηθεί ένας καλός κεντρικός αμυντικός ? προτιμούσα αν είναι δυνατόν να είναι Άγγλος για να μπει κατευθείαν στο κλίμα της ομάδας. Έτσι λοιπόν έδωσα εύκολα τα 8Μ ευρω που ζητούσε η Middlesbrough για τον Chris Riggott.

Chris Riggott
Image

Μετά την φυγή του McBride και χωρίς να υπολογίζω τον Healy (περίμενα να τον πουλήσω) έπρεπε να πάρω ένα φορ, γρήγορα κατέληξα στον Bogdan Stancu της Στεαουα και έδωσα 5.25Μ ευρω για τον φέρω στο Craven cottage.

Bogdan Stancu
Image

Έχοντας ξοδέψει ήδη 13Μ αποφάσισα να ξανά πάω στην Αθήνα για τον Νινη, μετά από 2 ημέρες σκληρών διαπραγματεύσεων συμφωνήσαμε στα 6,5Μ ευρω. Επίσης έστειλα με fax μια προσφορά 8Μ για τον Lindgren η οποία και έγινε αμέσως δεκτή
Έψαχνα έναν αμυντικό μέσο που να μπορεί να κάνει την διάφορα στην ομάδα, σίγουρα χτύπησα πολλές πόρτες αλλά είχα μόλις 3Μ τότε ήρθε μια πρόσφορα από την Portsmouth για τον Dempsey για 8Μ αποφάσισα να την αποδεχτώ όπως και την πρόσφορα της Stuttgart για τον Volz για 6Μ
Sotiris Ninis
Image

Rasmus Lindgren
Image

Με 20Μ βγήκα στην αγορά για αμυντικό χαφ αφού τα έδωσα όλα στην Napoli για τον Hamsik αλλά δεν συμφωνήσαμε, αποφάσισα να δώσω 15Μ για τον Reo Coker, έναν παίχτη που πραγματικά έχω σε μεγάλη εκτίμηση. Τελικά δεν συμφωνήσαμε και στράφηκα στην λίγο πιο φθηνή λύση του Gavilan από την Besiktas, με 11Μ ευρω έγινε δικός μου.

Diego Gavilan
Image

Εντωμεταξύ είχα στείλει πακέτο στην Sunderland τους Healy και Cook για 4Μ σύνολο και ολοκλήρωσα τις μεταγραφές λίγες μέρες πριν την λήξη της χρονιάς με την μεταγραφή του Benoit Assou-Ekotto από την Tottenham συνολικό κόστος μεταγραφών 42.5Μ ευρω.

Benoit Assou-Ekotto
Image

Αυτό θα ήταν το ρoστερ για την καινούργια σεζόν παίρνοντας και έναν δανεικό τερματοφύλακα για 2ο πίσω από τον Niemi.

Image

Η ομάδα κατά την διάρκεια της προετοιμασίας έδωσε τα παρακάτω φιλικά παιχνίδια.

Image

Η σεζον ηταν ετοιμη να αρχισει
ΘΑ ΤΗΝ ΣΕΒΕΣΤΕ ΤΗΝ ΑΕΚ ΡΕ .... ΜΑ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΟΛΑ ΘΑ ΤΗΝ ΦΟΒΑΣΤΕ
User avatar
amd
Banned
Banned
Posts: 14097
Joined: Sat Sep 22, 2007 8:39 am
Αγαπημένη Ομάδα: ΑΕΚ, ΛΙΒΕΡΠΟΥΛ, ΡΕΑΛ
twitter: dmerg80
Status: ΟΥΣΤ ΑΝΙΚΑΝΟΙ
Location: ταξιδευοντας
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Μια εβδομάδα πριν την έναρξη του πρωταθλήματος με πλησίασαν για συνέντευξη από το τηλεοπτικό δίκτυο ITV αυτή θα ήταν η πρώτη μου μεγάλη τηλεοπτική συνέντευξη.

Αφού ξεκίνησα με δυο τρεις κουβέντες για το πως βρέθηκα στην Αγγλία και συγκεκριμένα στην Fulham μπήκαμε σε πιο σοβαρές ερωτήσεις.

Η Fulham φέτος ξόδεψε ένα πολύ μεγάλο πόσο για μεταγραφές μήπως φοβάστε ότι σε περίπτωση αποτυχίας θα υπάρχουν μεγάλες αντιδράσεις ?
Για να γίνουν αυτές οι μεταγραφές όπως καταλαβαίνετε κάποιοι άλλοι ποδοσφαιριστές φύγανε από την ομάδα, όποτε έπρεπε να καλύψουμε τα κενά που είχαμε. Να σημειώσω επίσης ότι όλες οι μεταγραφές δεν έγιναν τυχαία οι ποδοσφαιριστές που αποκτήθηκαν ήταν γνωστοί στους scouters της ομάδας.
Από όσο μπορούμε να καταλάβουμε οι στόχοι της ομάδας αλλάζουν φέτος
Φυσικά αυτό έλλειπε με 42Μ ευρω μεταγραφές να μην στοχεύουμε σε κάτι παραπάνω από ότι την προηγούμενη χρονιά, η έξοδος στην Ευρώπη είναι το minimum φέτος.
Δηλαδή θέλετε να μας πείτε ότι η ομάδα μπορεί να χτυπήσει την η 4αδα και τις μεγάλες δυνάμεις του Αγγλικού ποδοσφαίρου?
Σίγουρα η ομάδα δεν έχει σαν στόχο το πρωτάθλημα αλλά όπως θυμάστε και πέρσι η διαφορά 4ου με 5ου ήταν μόλις 2 βαθμούς άρα είναι λογικό αν η ομάδα φτάσει σε σημείο να μπορεί να διεκδικήσει έξοδο στο Champions League να το κάνει.
Σας ευχαριστούμε πολύ για την παρουσία σας στο στούντιο και σας ευχόμαστε κάθε επιτυχία
Και εγώ σας ευχαριστώ και να με θυμηθείτε η ομάδα θα είναι η ευχάριστη έκπληξη του πρωταθλήματος.

Οι bookies μας έδιναν 100/1 πιθανότητες για το πρωτάθλημα και μας υπολόγιζαν για μια θέση στην μέση του βαθμολογικού πίνακα.

Αποφάσισα να ορίσω σαν αρχηγούς τους Chris Baird και Antti Niemi

Image

Το πρόγραμμα στην αρχή ήταν στα μέτρα μας με την ομάδα να ξεκινάει με την εξής σειρά αγώνων.

Man City (A)
Sheff Utd (H)
Middlesbrough(A)
Reading (H)


16/08/2008 Σάββατο


Πρεμιέρα της σεζόν στο Manchester με αντίπαλο την City, δύσκολο παιχνίδι, Στον αγώνα δεν μπήκαμε δυνατά στο 6? ο Bocanegra ανέτρεψε τον Bianchi και ο Mark Clattenburg έδωσε το πέναλτι. Ο Niemi στάθηκε βράχος απέναντι στον Bianchi και το 0-0 παρέμεινε, δυστυχώς πριν την λήξη του ημιχρόνου μείναμε με 10. Στο 62? η city έκανε to 1-0 αμέσως αποφάσισα να αποσύρω τον Kamara και να περάσω στον αγώνα τον Stancu, 2βολιδες του Ρουμάνου στο 76? και στο 89? έφεραν το 1-2. Πιο καλή αρχή από αυτήν δεν μπορούσα να περιμένω.

Image

MVP: Bogdan Stancu

20/08/2008 Τετάρτη

1ο εντός έδρας ματς με αντιπάλους της λεπίδες που μόλις είχαν ανέβει από την Championship, δυσκολευτήκαμε παρά πολύ απέναντι στην σφιχτή άμυνα της Sheffield αλλά τελικά το 2-1 ήταν δίκαιο αποτέλεσμα.

Image

MVP: Diego Gavilan

24/08/2008 Κυριακή

Στο riverside πέρσι είχα κάνει την 1η μου εκτός έδρας νίκη και φέτος ήθελα να φύγω και πάλι με τους 3εις βαθμούς. O Lita στο 15? έχασε πέναλτι (απέκρουσε ο Niemi) και το ημίχρονο βγήκε με 0-0. Στο 2ο εμφανίστηκε μια σκανδιναβική καταιγίδα στο γήπεδο Aaritalo και Runstrom μας έδωσαν από 2 και 1 γκολ αντίστοιχα ενώ η Middlesbrough είχε ισοφαρίσει προσωρινά 2-3 και αποστολή εξετελέσθη.

Image

MVP: Mika Aaritalo

27/08/2008 Τετάρτη

Στο παιχνίδι κόντρα στην Gillingham για το league cup αποφάσισα να ξεκουράσω μερικούς παίχτες. Δεν έμεινα ικανοποιημένος από ότι το ματς πήγε στην παράταση αλλά με την είσοδο του Stancu τα πράγματα απλουστεύτηκαν.

Image

MVP: Bogdan Stancu

30/08/3008 Σάββατο


Ερχόμουν με 4 στα 4 σε πρωτάθλημα και league cup η Reading ήταν και αυτή με 3 στα 3 στο πρωτάθλημα, Το τελικό 0-0 μάλλον δείχνει ότι και οι δυο ομάδες φοβήθηκαν το παιχνίδι. Φυσικά δεν ήμουν ικανοποιημένος έπρεπε να κερδίσω απέναντι σε αντιπάλους που έχουν τον ίδιο στόχο με εμένα.

Image

MVP: Diomansy Kamara

Η διακοπή του πρωταθλήματος με βρήκε στην πρώτη εξάδα με 10 βαθμούς (άλλες ομάδες είχαν ήδη δώσει 6 αγώνες είχα 2 εξ αναβολής με Everton και Arsenal λόγο Ευρώπης).

Ευκαιρία να έχω συναντήσεις με τους παίχτες για τα ζητήματα που τους απασχολούν.

Από το γραφείο μου πέρασαν αρκετοί ποδοσφαιριστές αλλά τα πιο σημαντικά ζητήματα ήταν αυτό του Konchesky και η ανανέωση του συμβολαίου του Runstrom.
Με τον Konchesky αποφασίσαμε από κοινού να μπει στην transfer list δεν είχε θέση βασικού και η άξια του ήταν καλή για να πωληθεί.
Με τον Σουηδό συμφώνησα γρήγορα στην επέκταση του συμβολαίου του για ακόμα 2 χρόνια

13/09/2008 Σάββατο

Η Sunderland ήταν σχετικά αδύναμη ομάδα αλλά δεν έπρεπε να την υποτιμήσουμε, αποφάσισα να ξεκινήσω τον Runstrom βασικό μιας και ο Stancu είχε έναν μικρό τραυματισμό. Ο Σουηδός οργίασε έβαλε 2 γκολ και μαζί με το αυτογκολ του Harte φύγαμε από το Stadium of Light με ένα πολύ καλό διπλό.

Image

MVP: Bjorn Runstrom

17/09/2008 Τετάρτη

Στο goodison park μας περίμενε η Everton για το εξ αναβολής παιχνίδι μας, ο Σωτήρης Νινης και ο Ekotto μας έβαλαν μπροστά με 0-2 στο 13? ο Andy Johnson όμως είχε άλλη γνώμη και μας ισοφάρισαν σε 2-2, τελικά χρειάστηκε το 1ο γκολ της χρονιάς για τον Diomansy Kamara για να γίνει το τελικό 2-3 και να φύγουμε με ακόμα ένα σημαντικό 2.

Image

MVP: Andy Johnson

21/08/2008 Κυριακή

Το Craven Cottage είναι κατάμεστο για το τοπικό ντέρμπι με την West Ham. Η Νίκη είναι επιτακτική ανάγκη για να μπούμε στην πρώτη 3αδα του πρωταθλήματος. Στο 88? λεπτό ο Cigarini με πλάσε μέσα από την περιοχή έγραφε το 2-1 και έστελνε τους οπαδούς μας στα ουράνια.

Image

MVP: Luca Cigarini

24/09/2008 Τετάρτη

League cup 3ος γύρος αντίπαλος οι γαλάζιοι ουρανοί (Coventry) με μερικές αλλαγές στην ενδεκάδα επικράτησα πιο εύκολα από ότι δείχνει το τελικό 1-2

Image

MVP: Simon Davies


28/09/2008 Κυριακή

Μετά το τέλος του αγώνα ήμουν έξαλλος το γκολ του Luke Moore στο 82? λεπτό ήταν τουλάχιστον 2 μέτρα offside αλλά τελικά μέτρησε και εμείς φύγαμε με τον βαθμό από το Villa Park, Στις δηλώσεις μου μετά το παιχνίδι είπα ότι είναι απαράδεκτο να γίνονται τέτοια πράγματα ότι ο επόπτης και ο διαιτητής πρέπει να είναι τυφλοί για να μην δούνε ένα τόσο καθαρό offside.

Image

MVP: Bogdan Stancu

Η πειθαρχική επιτροπή συνεδρίασε και μου έριξε ποινή μια αγωνιστικής για τις δηλώσεις που έκανα μετά το ματς. Ακόμα συνεχίζω να επιμένω ότι το γκολ ήταν καθαρό offside (ΜΑ ΘΑ ΤΟ ΣΗΚΩΣΩ ΣΤΟ you tube δεν γίνεται)

4/10/2008 Σάββατο

Με τον εαυτό μου στην κερκίδα στο πιο κρίσιμο ματς μέχρι σήμερα, στο ντέρμπι με την Chelsea, είχα δώσει αναλυτικές οδηγίες πριν το ματς και είχα συνεχή επικοινωνία με τον βοηθό μου σε όλη την διάρκεια του ματς.
Το παιχνίδι ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς ο Stancu στο 6? πήρε την ταυτότητα του john Terry και έγραψε το 1-0 μέσα σε ντελίριο ενθουσιασμού.
Έπρεπε να μην παρασυρθούμε αλλά η Chelsea είναι μεγάλη ομάδα και μας ισοφάρισε γρήγορα με τον Essien στο 11΄
Από εκείνο το σημείο και οι δυο ομάδες χάσανε ευκαιρίες αλλά τελικά μάλλον και οι 2 φύγαμε ευχαριστημένοι που δεν ηττηθήκαμε στο τοπικό ντέρμπι

Image

MVP: Antti Niemi

Μετά την διακοπή και αφού ηρέμησαν τα πράγματα έπρεπε να ταξιδέψω στο Liverpool και στην συνεχεία να αντιμετωπίσω σε ακόμα ένα λονδρέζικο ντέρμπυ την Tottenham.

18/10/2008 Σάββατο

Όσες φορές και αν πας στο anfield πάντα σε γοητεύει η ατμόσφαιρα που αποπνέει αυτό το γήπεδο, ειδικά όταν το Kop είναι γεμάτο και στην δική μου περίπτωση που τα αισθήματα προς την Liverpool είναι παραπάνω από φιλικά ακόμα περισσότερο
Το παιχνίδι ήταν μονόλογος των κόκκινων αλλά ο δολοφόνος από τα Καρπάθια χτύπησε από μια φορά σε κάθε ημίχρονο. 0-2 και πλέον έχουμε όλοι καταλάβει ότι η ομάδα είναι φτιαγμένη για μεγάλα πράγματα.

Image

MVP: Bogdan Stancu

25/10/2008 Σάββατο

Μια μέρα πριν την γιορτή μου οι παίχτες μου ήθελαν να μου κάνουν την νίκη απέναντι στην Tottenham δώρο. Ο Stancu φρόντισε γι αυτό ακριβώς τον σκοπό 2-0 με ακόμα δυο γκολ από τον Ρουμάνο.

Image
MVP: Bogdan Stancu

Η βαθμολογια μετα απο 11 αγωνες

Image

Η συνεχεια ηταν δυσκολη αλλα πιστευω οτι μπορουμε να συνεχισσουμε στον ιδιο ρυθμο.
Image
ΘΑ ΤΗΝ ΣΕΒΕΣΤΕ ΤΗΝ ΑΕΚ ΡΕ .... ΜΑ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΟΛΑ ΘΑ ΤΗΝ ΦΟΒΑΣΤΕ
User avatar
amd
Banned
Banned
Posts: 14097
Joined: Sat Sep 22, 2007 8:39 am
Αγαπημένη Ομάδα: ΑΕΚ, ΛΙΒΕΡΠΟΥΛ, ΡΕΑΛ
twitter: dmerg80
Status: ΟΥΣΤ ΑΝΙΚΑΝΟΙ
Location: ταξιδευοντας
Has thanked: 0
Been thanked: 0

29/10/2008 Τετάρτη

4ος γύρος του league cup φυσικά είναι ένας θεσμός που μας ενδιαφέρει αλλά ακόμα και έτσι έπρεπε να γίνει rotation όποτε παίχτες που είχαν πολλές συμμετοχές κάθισαν η στον πάγκο η στην κερκίδα.
Στο fratton park είχαμε πολύ κακή παράδοση και για μια ακόμα φορά φύγαμε ηττημένοι από το γήπεδο, ο Utaka με 2 γκολ μας έβγαλε εκτός θεσμού.

Image

MVP: John Utaka

1/11/2008 Σάββατο

Για οποιαδήποτε ομάδα στον κόσμο ένα παιχνίδι στο Old Trafford είναι πολύ δύσκολο.
Πριν το παιχνίδι επικρατούσε μια ανησυχία στα αποδυτήρια. Το γεγονός ότι ήμασταν πολύ ψηλά στην βαθμολογία + ότι η Manchester δεν ήταν σε καλή κατάσταση μας είχε γεμίσει άγχος, όλοι περίμεναν από εμάς να συνεχίσουμε την καλή μας πορεία.
Αποφάσισα να ξεκινήσω με τους εξής 11

GK: Antti Niemi
DR: Chris Baird
DL: Assou ? Ekotto
DC: Carlos Bocanegra
DC: Chris Riggott
DMC: Rasmus Lindgren
DMC: Diego Gavilan
ML: Mika Aaritalo
MR: Sotiris Ninis
AMC: Luca Cigarini
FC: Bogdan Stancu


Στο παιχνίδι ξεκινήσαμε επιφυλακτικά με την Manchester να χάνει 2-3 καλές ευκαιρίες στο 1ο δεκάλεπτο στην συνεχεία ισορροπήσαμε και με καλό μαρκάρισμα στον χώρο του κέντρου δεν κινδυνέψαμε, αντίθετα στο 32? θα μπορούσαμε να είχαμε ανοίξει το σκορ σε τετ ? α ?τετ του Stancu.
Το ημίχρονο έφυγε 0-0 και στα αποδυτήρια είπα ότι αν συνεχίσουμε έτσι δύσκολα θα φύγουμε με άδεια χέρια από το old Trafford.
Στο 50? κερδίσαμε φαουλ εκτός περιοχής.
Εκτέλεση από το Rasmus Lindgren και ΓΚΟΛΛΛΛΛΛΛΛΛ 0-1 και το Manchester παγώνει.
Το μόνο που ζήτησα από τους παίχτες μου ήταν να παγώσουν τον ρυθμό. Έκανα αλλαγή τον Gavilan Λόγω τραυματισμού και έβαλα τον assouncao.

Στο 58? η Manchester κέρδισε φαουλ και με εκτελεστή τον Carlos Tevez έφερε το ματς στα ίσια
Στα υπόλοιπα λεπτά μάλλον ήμουν πιο απειλητικός από την man utd και ενώ ήμασταν ήδη στις καθυστερήσεις ήρθε μια μακρινή μπαλιά από του πουθενά στον Tevez, αυτός έσπασε στα δεξιά στον Fangzhuo που με σουτ γκρέμισε τις ελπίδες μας για θετικό αποτέλεσμα 2-1 στο 93?
Δεν πειράζει δείξαμε ότι απέναντι σε μια μεγάλη ομάδα μπορούμε να παίξουμε στα ίσια

Image

MVP: Rasmus Lindgren

8/11/2008 Σάββατο

το ματς με της κουκουβάγιες δεν αντέχει σε κριτική με σβηστές μηχανές κερδίσαμε 2-0 μια ομάδα που δύσκολα θα σωθεί.

Image

MVP: Bogdan Stancu

23/11/2008 Κυριακή

Ντέρμπι κορυφής στο St. James Park, παρόλο που το ημίχρονο ήταν στείρο στο 2ο έγινε της μουρλής, η Newcastle προηγήθηκε 2-0 και το παιχνίδι φαινόταν να μας φεύγει από τα χέρια ευτυχώς οι παίχτες αφυπνίστηκαν και ισοφαρίσαμε σε 2-2 με τους Cigarini και Runstrom.

Image

MVP: Antti Niemi


30/11/2008 Κυριακή

Μέσα σε 1 μήνα ξανασυναντιόμαστε με την Portsmouth αυτήν την φορά εμείς χαμογελάσαμε και με το τελικό 3-2 μείναμε κοντά στην κορυφή.

Image

MVP: Asmir Begovic

H Fulham ανακοίνωσε την απόκτηση του φερελπυ νεαρού μέσο επιθετικού από την Φιλανδία Dalla Valle

Image

Παράλληλα ήρθε μια πρόταση από την Sunderland για τον Paul Konchesky για 2.5Μ ευρω, φυσικά την έκανα αποδεκτή αφού ήταν κοινή απόφαση ο παίχτης να μην συνεχίσει στην ομάδα

7/12/2008 Κυριακή

Τοπικό ντέρμπι με αντίπαλο την Charlton που ήταν πολύ χαμηλά στην βαθμολογία το γρήγορο γκολ μας έλυσε τα ποδιά και από εκεί και πέρα κοιτάξαμε κυρίως να φύγουμε με τους 3 πόντους παρά να κυνηγήσουμε περισσότερα γκολ.

Image

MVP: Luca Cigarini

Η βαθμολογία μετά από 17 αγώνες μας φέρνει στην κορυφή ελπίζω να μην ζαλιστούμε.
Image

Η συνέχεια είναι πολύ δύσκολη.
Image
ΘΑ ΤΗΝ ΣΕΒΕΣΤΕ ΤΗΝ ΑΕΚ ΡΕ .... ΜΑ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΟΛΑ ΘΑ ΤΗΝ ΦΟΒΑΣΤΕ
il_biscione
Assistant Manager
Assistant Manager
Posts: 3717
Joined: Sat Aug 04, 2007 10:05 am
Football Manager της ομάδας: Polisportiva Alghero
Αγαπημένη Ομάδα: F.C. Internazionale Milano
Status: Eh.
Location: South Of Heaven.
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Μπράαααααβο.. Το παλεύεις! Καλή δύναμη φίλε και καλές επιτυχίες.. Γουστάρω που τα χτυπάς όλα τα ματς. :D
Insieme per sempre 1998 - 2008Eterno Amore.
Locked

Return to “Retire / Resign - Ιστορίες που έφτασαν στο τέλος”