Δύσκολος καιρός για πρίγκηπες.

Σηκώστε μανήκια και μπείτε στο κόσμο των ιστοριών. Αξίζει...
Post Reply
User avatar
nirax
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 497
Joined: Sat Feb 11, 2006 2:50 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

O μεταγραφικός σχεδιασμός της ομάδας μας έχει αρχίσει από νωρίς. Σίγουρα θέλουμε ενίσχυση στην άμυνα. Ακραία μπακ και στόπερ οπωσδήποτε. Οι επαφές μας ξεκινάνε με παίχτες που το καλοκαίρι θα μείνουν ελεύθεροι. Πρώτος παίχτης που θα συμφωνήσει με την ομάδα μας είναι ο 21 χρονών επιθετικός Basile Camerling

Image
Image

Ύστερα θα βρούμε τον Coelho μεγάλο ταλεντάκι από τη Βραζιλία.

Image
Image

Τα 110.000 που θα μας ζητηθούν δεν θεωρούνται πρόβλημα και έτσι την 1η Ιουλίου θα είναι και αυτός μαζί μας. Το πρόβλημα είναι ότι είναι βραζιλιάνος. Η αρχική μας ιδέα είναι να δοθεί δανεικός σε κάποια ομάδα για ψήσιμο αλλά αυτές οι αποφάσεις θα παρθούν όταν ολοκληρωθεί το roster μας.

Ο Andrian Pit μένει ελεύθερος από τη Ρόμα. Τα 200.000 το χρόνο που μας ζητάει θεωρούνται ικανοποιητικά. Θα έρθουμε σε επαφή μαζί του και θα συμφωνήσουμε για 2ετες συμβόλαιο μέχρι το 2010.

Image
Image


Αυτή είναι και η πρώτη ουσιαστική μας μεταγραφή καθώς ο Bernadi μπαίνει στους προς παραχώρηση παίχτες εξαιτίας του μεγάλου συμβολαίου του αλλά και ο Almiron ο οποίος είναι δανεικός στην ομάδα μας από την Γιουβέντους δύσκολα θα μείνει και τη νέα σεζόν στο Stade Louis II.

Ακόμα πιο εντυπωσιακή η επόμενη μεταγραφή μας. Πρόκειται για τον 25 χρόνο διεθνή Βέλγο Swerts ο οποίος προορίζεται για την δεξιά πτέρυγα αλλά μπορεί να βοηθήσει και στα χαφ.. Έναν παίχτη που τον παρατηρούμε εδώ και καιρό. Πέρυσι είχαμε κάνει κίνηση για να τον αποκτήσουμε αλλά η Βίτεσε αρνήθηκε. Φέτος θα τον πάρουμε ελεύθερο και θα πανηγυρίσουμε. Δε μας χάλασε?

Image
Image

Oι εντυπωσιακές μας κινήσεις με τους ελεύθερους παίχτες συνεχίζονται. Το μενού στη συνέχεια έχει Wome. Nαι ο γνωστός . Δεν χρειάζεται συστάσεις. Διεθνής με το Καμερούν κάτοχος κοινοτικού διαβατηρίου ότι καλύτερο για να θωρακίσουμε την αριστερή μας πλευρά η οποία θα είναι πανίσχυρη τη νέα χρόνια.

Image
Image

Ο Dutshes ενας 18 χρόνος Γάλλος επιθετικός είναι η επόμενη κίνησή μας. Σίγουρα θα δοθεί δανεικός. Προς το παρόν στην β ομάδα και βλέπουμε αργότερα. Οι ελεύθερες μεταγραφές πριν ξεκινήσει η μεταγραφική περίοδος θα συνεχιστούν με αυτόν εδώ τον κύριο:

Image
Image

Ως περιφερειακός επιθετικός ή ως εξτρεμ ανάλογα με τις ανάγκες των αγώνων. Το ότι είναι ξένος σίγουρα είναι ένας περιορισμός αλλά ελπίζουμε ότι τελικά θα χωρέσει στην ομάδα.

Τέλος κλείνουμε με έναν ακόμα ξένο θα έρθει 1η Αυγούστου αλλά μπορούμε να τον περιμένουμε. Πολλούς μαζεύουμε και θα έχουμε πρόβλημα σκέφτομαι, αλλά προς το παρόν συνεχίζω:


Image
Image
Mια φορά στην Ιταλία viewtopic.php?f=356&t=37724
User avatar
nirax
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 497
Joined: Sat Feb 11, 2006 2:50 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Και ξεκινάει η μεταγραφική μας περίοδο. Εντωμεταξύ οι περσινή δανεικοί μας παίχτες επιστρέφουν κάνοντας ακόμα μεγαλύτερο το Roster μας και τις επιλογές μας. Κάποιοι θα μείνουν ελεύθεροι. Κάποιοι θα πουληθούν, κάποιοι θα ξαναδοθούν ελεύθεροι και τέλος κάποιοι που μας έπεισαν για τις ικανότητες τους θα ενσωματωθούν στην 1ην ομάδα.

Πρώτος στόχος για μεταγραφή είναι το τέρμα. Ο Roma είναι ήδη 34 και ο περσινός τραυματισμός του τον άφησε πολύ πίσω. Πόσο να πάει ακόμα σε τέτοιο επίπεδο; Να πούμε άλλον 1 χρόνο άντε άλλα 2 μετά τι θα γίνει; Ο Steppe είναι πολύ μικρός ακόμα και ο Vallaurio αν και τον στηρίξαμε δεν κατάφερε να μας πείσει πως μπορεί να γίνει τον νο 1 της Μονακό. Μάλιστα θα μπει πωλητήριο στον εν λόγω παίχτη και λίγο αργότερα θα πάει στην Κρετέιγ. Πρώτη μας επιλογή ο Τim Wiese o οποίος όμως θα ανανεώσει με τη Βέρτερ. Επόμενη επιλογή μας ο Pletikosa που είναι 29 χρονών. Τελικά μετά από πολύ ψάξιμο και πολλούς πλειστηριασμούς που μπήκαμε για τον Pletikosa θα καταλήξουμε σε αυτόν εδώ τον κύριο που τον έχουμε σε πολύ μεγάλη υπόληψη και τον παρακολουθήσαμε ιδιαίτερα φέτος.


Θα υπογράψει 4ετες κλειστό συμβόλαιο μαζί μας και νομίζουμε πως είναι ίσως η καλύτερη value for money μεταγραφή της χρονιάς μέχρι τώρα.

Καλή η ομάδα, καλά τα πιτσιρίκια αλλά θέλουμε και λίγη εμπειρία. Δύο παίχτες που πέρυσι αγωνίστηκαν στην ομάδα μας ως δανεικοί φέτος θα μείνουν ελεύθεροι από τις ομάδες τους και με συνοπτικές διαδικασίες θα συνεχίσουν να φοράνε τη φανέλα της Μονακό. Κuffour και Varela θα υπογράψουν 2ετή συμβόλαια με εξευτελιστικούς μισθούς 300.000? και 350.000# ανα χρόνο δηλαδή συνολικό κόστος 1.300.000? και για τους δύο για 2 χρόνια και νομίζω ότι είναι backup πολιτελείας..

Image
Image

Άλλος ένας παίχτης που κυνηγούσαμε εδώ και καιρό θα μείνει ελεύθερος και με συνοπτικές διαδικασίες στο γνωστό δρόμο. Κλειστό 2ετές συμβόλαιο για τον Santiago με 3κατοστάρικα το χρόνο

Image
Image


O Bernandi έχει πλεον 2-3 προτάσεις από ομάδες της Γαλλίας θα τον αφήσουμε να αποφασίσει ο ίδιος για το μέλλον του (λίγες μέρες αργότερα θα καταλήξει στη Μαρσειγ) στη θέση του θα έρθουν όχι ένας αλλά δυο παίχτες με μεγάλη εμπειρία ο Davids στα 35 του πλέον ελεύθερος για ένα χρόνο και επιτέλους η μεγάλη μας επιθυμία ένας άλλος 35άρης ο Makele δανεικός από την Τσέλσι

Image
Image

Image
Image

Στην άμυνα οι προσθήκες συνεχίζονται Muller , Οoijer και ο Rodriquez (δανεικος) θα είναι οι νέες προσθήκες

Image
Image

Image
Image

Image
Image

Εντωμεταξύ ο Leko θα πάει στην Aston Villa, o Gakpe με 2.700.000 στην Σεντ Ετιέν κανα 2-3 θα μείνουν ελεύθεροι, o Νimani που πέρυσι όπως και ο Gakpe είχε δοθεί δανεικός θα ακολουθήσει τον Gakpe στο δρόμο προς την πώληση. Η μεγαλύτερη απογοήτευση της περσινής χρονιάς Dechacht θα πάρει μεταγραφή για τη Ρεν αντί 3.300.000 (είχε αποκτηθεί 2.400.0000) ένας Ζοla εκει στα χαφ θα πουληθεί καθώς και οι Vargas, Meriem, Fabio για ξεχωριστό λόγο ο καθένας, οι οποίοι συνολικά οι τρείς τους θα φέρουν στα ταμεία 13 ζεστά μύρια.

Τα τηλέφωνα θα σπάσουν για τον Menez τα fax θα πάρουν φωτιά αλλά το συμβόλαιο που έχει μέχρι το 2012 και το οποίο υπέγραψε πέρυσι θα πρέπει η να το σεβαστεί η να ικανοποιηθεί οικονομικά η ομάδα. Ίσως κάποια στιγμή να τον πουλήσουμε σίγουρα παντως όχι φέτος εκτός και αν δοθεί ένα ποσό κοντά στα 40 μύρια. Έτσι βάζουμε reject all offers για προσφορές κάτω από 33 μύρια.

Kάπου εδώ διαπιστώνουμε το εξής πως παρότι πήραμε κόσμο και κοσμάκη πρώτον δεν ξοδέψαμε και πάρα πολλά χρήματα και δεύτερον δεν είμαι και πολύ σίγουρος ότι εκεί πίσω στην άμυνα είμαστε ακόμα καλυμμένοι έτσι θα βγούμε με ένα τσουβάλι λεφτά στην αγορά και θα μπούμε σε 4-5 πλειστηριασμούς για κανα δύο καλά στόπερ. Ξοδεύοντας 10 μύρια για δύο στόπερ τα πράγματα δεν είναι δύσκολα. Ο Givet θα επιστρέψει στην ομάδα που τον ανέδειξε, άλλωστε είναι ο φυσικός της αρχηγός.

Image
Image

και στην περιοχή της νότιας Αμερικής ο Nasuti κάτοχος Ιταλικού διαβατηρίου θα ξανακάνει το δρομολόγιο προς την Ευρώπη.

Image
Image

Tελευταία μας κίνηση πριν το 1ο παιχνίδι ο δανεισμός του Aurelio από τη Λιβερπουλ καθώς μετά τη φυγή του Fabio ένα ακόμα αριστερό μπακ ήταν στα υπ? όψη μας και ένας δανεικός Aurelio πάντα μας είναι πολύτιμος.

Image
Image

Όλες οι μεταγραφές αναλυτικά μετά τη λήξη της μεταγραφικής περιόδου καθώς ακόμα είναι νωρίς.

Τα φιλικά μας παιχνίδια εδώ:

Image
Image

Στόχος έξοδος στο Champions League και όσο πιο κοντά στην 1η θέση
Mια φορά στην Ιταλία viewtopic.php?f=356&t=37724
User avatar
nirax
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 497
Joined: Sat Feb 11, 2006 2:50 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Και πάμε για πρεμιέρα εκτός έδρας. Μια πρεμιέρα που καθόλου δεν δικαιώνει τις βλέψεις μας για μια καλή χρονιά μόνη μας χαρά ο συνήθης ύποπτος ο Piquionne που θα βάλει 2 γκολ έτσι για να μας πει καλή χρονιά?

Image
Image

Η λύση για τους ξένους θα βρεθεί και πάλι με τους δανεισμός. Ο Coelho θα πάει στη Leganes με την υπόσχεση ότι τον παρακολουθούμε στενά. Ο Pino ο οποίος πέρυσι έκανε εκπληκτική χρονιά στη Σαρλερουά όπου είχε δοθεί δανεικός και μας έχει εντυπωσιάσει ,για αυτό θα του προταθεί νέο 4ετές συμβόλαιο, θα δοθεί δανεικός στη Recreativo για φέτος και έτσι θα μας λυθούν τα χέρια ίσως μια δυο ακόμα προσθήκες μέχρι το τέλος ίσως και όχι. Προς το παρόν πάμε για ρεβανς με την Τουλούζ, τα περσινά 7 είναι πολλά.

Τελικά η Τουλουζ θα μας αγχώσει και πάλι 3-2 τελικό αποτέλεσμα με τους συνήθης υπόπτους να σκοράρουν. Piquionne, Lesage και Νene

Image
Image

Ακολουθεί παιχνίδι με τη Χάβρη εκτός έδρας. Θα κερδίσουμε και πάλι με 3-2.

Image
Image

Έχουμε παίξει 3 ματς και έχουμε και στα 3 το ίδιο σκορ 3-2. Αλλά το πρόβλημα που προέκυψε μετά το συγκεκριμένο ματς δεν είναι η άμυνα αλλά η επίθεση. Στο 18? ο Piquionne θα πέσει στο έδαφος. Οι φωνές πόνου θα ακουστούν έξω από το γήπεδο, όλος ο πάγκος θα σηκωθεί. Καθώς τον μεταφέρουν εκτός αγωνιστικού χώρου θα τον κοιτάξω στα μάτια και θα καταλάβω από το βλέμμα του πως τα πράγματα είναι πολύ σοβαρά. Μετά τον αγώνα το ιατρικό επιτελείο θα μου ανακοινώσει τα δυσάρεστα: Κάταγμα στο πόδι. 5 ίσως και 6 μήνες εκτός.

Αυτό ήταν σκέφτομαι. Πάμε για μεταγραφή για την κορυφή της επίθεσης. Θέση που μπορεί να την καλύψουν οι Lesage, Nene και Μenez αλλά κανένας από αυτούς δεν είναι φορ περιοχής. Ο μοναδικός εκ των εσω φορ περιοχής είναι ο Camerling αλλά πώς να εμπιστευτώ έναν άνθρωπο που τώρα ήρθε στην ομάδα με σκοπό να είναι ο 3ος επιθετικός για βασικό;

Μέσα στη στεναχώρια μου ευχαριστώ το Θεό που ακόμα δεν τελείωσε η μεταγραφική περίοδο και θα έχω περίπου 15 μέρες για να ψάξω και επίσης γιατί έχω αρκετά λεφτά ώστε να πληρώσω κάτι παραπάνω αν χρειαστεί. Με αυτές τις σκέψεις βγαίνω στη γύρα για ποιοτικό επιθετικό. Ότι και να γίνει ξέρω από πριν πως το κενό του Piquionne είναι μεγάλο και ελπίζω να μην μας κοστίσει παραπάνω από τα λεφτά της μεταγραφής.

Ευτυχώς για εμάς ακολουθεί ένα εύκολο παιχνίδι με μια από της νεοφώτιστες για την κατηγορία. Αποφασίστηκε να πάει δεξιά ο Varela, αριστερά ο Lesage και κορυφή ο Μenez ενώ ο Nene να παίξει ως δεκάρι. Στο 2ο ημίχρονο τα πράγματα άλλαξαν. Ο Varela πήγε στον πάγκο και ήρθε ο Nenez από τα δεξιά ο Pato έπαιξε αριστερά ο Menez στη φυσική του θέση πίσω από τον επιθετικό και ο Lesage πήγε στην κορυφή. Μαζί τους άλλαξε και το παιχνίδι εύκολα πήγε το 2ο ημίχρονο και πλέον μπαίνουμε στον πειρασμό να στηριχτούμε στους δικούς μας παίχτες και να παίξει ο Lesage κορυφή καθώς φάγαμε μια μεγαλοπρεπέστατη χυλόπιτα από αυτόν εδώ τον τύπο που ήταν πολύ ψηλά στη λίστα μας και καθώς τα είχαμε βρει με την Αιντχόφεν στα 2.600.000.

Image
Image

Α δεν είπαμε πόσο ήρθε το παιχνίδι. Για μαντέψτε; Μάλιστα
3-2 again...
Δε βαριέσαι τουλάχιστον είμαστε η πιο επιθετική ομάδα του πρωταθλήματος!!!

Image
Image

Μια μέρα μετά έρχεται και άλλο ραβασάκι από το τεχνικό επιτελείο. Ο Swerts ο οποίος ξεκίνησε θεαματικά έξω για 2+ μήνες. Πρόβλημα και από τα δεξιά στα καλά του καθουμένου.

Μαζεύω ομάδα, προπονητές παίχτες και ακόμα και τον θυρωρό να τους πω δυο λογάκια:

«Λοιπόν αδέρφια έχω υποσχεθεί στον πρίγκιπα πως φέτος θα βγούμε Champion league και θα βγω ο κόσμος να χαλάσει. Κανονίστε δεν ξέρω τι φταίει. Η προπόνηση; Το ιατρικό επιτελείο; Το ότι είστε και εσείς αρκετά σκληροί και βάζετε τα πόδια σας χωρίς να προσέχετε; Όλα αυτά μαζί; Κατι άλλο; Δεν ξέρω. Θέλω να είστε πιο προσεχτικοί για να τα πάμε καλά και να βγάλουμε τη χρονιά χωρίς άλλους τραυματισμούς.»

Ύστερα, στο βάθος βλέπω ένα πιτσιρικά από τους μικρούς τον 18 χρόνο Courtois που εδώ και 3 χρόνια βρίσκετε μαζί μας στις ακαδημίες.

«Νικόλα (του φωνάζω) θέλω να προπονείσαι μαζί μας. Σε θέλω για backup του Adriano ο οποίος θα καλύψει την δεξιά πλευρά της άμυνας »

Η 5η αγωνιστική θα μας φέρει στο Λανς όπου θα αντιμετωπίσουμε την τοπική ομάδα. Το αποτέλεσμα θα μας χαροποιήσει ιδιαίτερα 0-2 και τα συγχαρητήρια μου στους παίχτες. Νομίζω είναι ένα παιχνίδι σταθμός για μένα διότι πήρα παραπάνω ρίσκο από το συνηθισμένο και παίρνω ρίσκο μόνο όταν νοιώθω πολύ σίγουρος. Καταρχάς δείτε ομάδα που παρέταξα ξεκινώντας με το συνηθισμένο 4-2-3-1

Δεξια ο Courtois ετών 18
Αριστερά ο Berthod ετών 24
Στο κέντρο ο Givet ετών 26 και ο Monsoreau ετών 27
Αριστερό εξτρεμ ο Nene ετών 27
Στα χαφ ο Sambou ετών 21
Και φυσικά ο Menez ετών 21

Ενώ οι αλλαγές μου ήταν ο Pokrivac ετων 22
Ο Bullot ετών 17 και ο
Clinkemaille ετών επίσης 17 !!!

Από τεχνική απόψεως τώρα πήγα με το 4-2-3-1 ως το 56 και μετά το γύρισα σε ένα επιθετικογενές 4-1-4-1 με την επίθεση μου να βγάζει φωτιά καθώς μπορούσαν να πιέσουν ψηλά και χωρίς να κουράζονται τα πιτσιρίκια μου.

Image
Image

Έτσι ήρθε το 0-2. Βάζω στο σακούλι μου άλλους 3 πόντους στη δύσκολη μάχη που έχουμε

Image
Image

Ο τραυματισμός του Monsoreau (θα λείψει περίπου 10 ημέρες) δεν μας ανησυχεί σε μια γραμμή που έχουμε αρκετούς παίχτες έτοιμους για να καλύψουν το κενό.

Στα μεταγραφικά τώρα. Ήρθε πρόταση από την Αταλάντα για τον Berthod. Πρόκειται για ένα παίχτη που είχε αγοραστεί πριν από 2 χρόνια για 2 μύρια. Τα 4 που συμφωνήθηκαν με την Αταλάντα για το 70% του παίχτη μας φάνηκαν ικανοποιητικά δεδομένου ότι η αριστερή μας πλευρά δεν θα έχει πρόβλημα από τη φυγή του Berthod. Στην επίθεση τώρα όπου ψάχνουμε παίχτη δύο είναι οι πιθανοί υποψήφιοι:

Ο Μaccarone με τιμή κοντά στα 4.300.000

Image
Image

και ο Pujol

Image
Image

του οποίου προσπαθούμε να ρίξουμε την τιμή καθώς στην πρώτη επαφή μας ζητήθηκε τιμή κοντά στα 5.5000.000 ποσό που θεωρήθηκε υπερβολικό. Στόχος μας είναι να ρίξουμε την τιμή τουλάχιστον κατά ένα 10% ώστε να πέσουμε κάτω από τα 5 μύρια. Επίσης δοκιμάζεται ο Fowler ο οποίος αν δεκτεί ένα χαμηλό συμβόλαιο θα υπογράψει για ένα χρόνο.
Mια φορά στην Ιταλία viewtopic.php?f=356&t=37724
Post Reply

Return to “Mildly addicted - Ιστορίες στο ξεκίνημά τους”