Ένα πρωτάθλημα φανταστικό

Καριέρες γεμάτες δόξα και αποτυχίες...οι "θρύλοι" της προπονητικής είναι εδω...
Post Reply
MaxKarapro
Assistant Manager
Assistant Manager
Posts: 3059
Joined: Thu Feb 07, 2008 10:27 am
Football Manager της ομάδας: Liverpool
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός, Barca, Liverpool
Location: Πειραιάς
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Γεια σας φίλοι μανατζαραίοι
Ήθελα να γράψω και εγώ την ιστορία μου για ένα φανταστικό πρωτάθλημα που έχω δημιουργήσει στο fm2008. Καταρχήν να πω ότι ασχολούμε συνεχώς με το μάνατζερ από την εποχή του cm2002. Δεν ασχολούμε στο pc με κανένα άλλο παιχνίδι και μπορώ να πω ότι έχω εθιστεί αρκετά παρόλο που παίζω τόσα χρόνια και έχω φτάσει αισίως στα 35 με γυναίκα και ένα παιδί.
Έχω ξεκινήσει άπειρα πρωταθλήματα, τα περισσότερα με Ολυμπιακό, αλλά και με man utd, liverpool, milan, barcelona. Φέτος είπα να ξεκινήσω κάτι διαφορετικό. Είπα λοιπόν να πειράξω το editor, και να φτιάξω ένα πρωτάθλημα ελληνικό, που να ανταγωνίζετε τα μεγαλύτερα ευρωπαϊκά. Ανέβασα λοιπόν το reputation της superleague στα επίπεδα της premier league και της primera division, αλλά και το reputation όλων των ελληνικών ομάδων, καθώς και τα budget τους, τις χωριτικότητες των γηπέδων τους, ανέβασα τα training facilities και τα youth academy και έκανα και μερικές προσθήκες στα roster τους. Το ίδιο έκανα φυσικά και στον Ολυμπιακό.
Ασφαλώς πέραν τούτου δεν θα υπάρξει άλλη κλεψιά στο παιχνίδι από εδώ και πέρα. Σαν να ήρθαν μερικοί τρελλοί Αμπράμοβιτς στη Ελλάδα και είπαν να ρίξουν χοντρά λεφτά. Η χωριτικότητα του Σταδίου Καραϊσκάκη, είναι 65000 θέσεις, με κλειστή οροφή και ενδοδαπέδια θέρμανση. Η superleague λοιπόν έχει γίνει ένα καταπληκτικό πρωτάθλημα που όλα τα παιχνίδια είναι ντέρπμυ, ο Παναθηναϊκός έχει γίνει μια σούπερ ομάδα με παίκτες όπως ο Adrian Moutou, o Rafael Van der Faart, o Marcelo, o Goran Pandev (πολυβόλο) κ.α. με 65000 εισητήρια σε κάθε αγώνα.
Εγώ βέβαια έχω επίσης μια σούπερ ομάδα αλλά με πολλούς πιτσιρικάδες και πολλές υποχρεώσεις καθώς παίζω και champions league. Btw το champions league είναι πιο εύκολη υπόθεση από την superleague.
Το roster της ομάδας τώρα είναι GK Ustari, Sifakis, Bouzanis, DR Daniel Alves, Torosidis, DL G.Bale, Guilherme, DC Garay (ΑΡΧΗΓΟΣ), Kompany, Kaboul, Antzas, K.Papadopoulos DMC Mascherano, Makoun, Y.Toure, MC Diego, Piatti, Fakinos, G.Papadopoulos, Riquelme (με την νέα σεζόν ελεύθερος) AMR Galletti (θα πουληθεί), Quaresma, Belouschi (ΣΟΥΠΕΡ), Ninis AML Castillo, Iago, Matsoukas (φοβερός) ST Huntellaar, Bojan (wonderkid), Aguero (wonderkid), Mitroglou, Wagner Love (με την νέα σεζόν ελεύθερος). Μέσος όρος ηλικίας 22 ετων. Πιστεύω από του χρόνου που θα δέσουν καλύτερα δεν θα παίζονται. Ήδη έχουν αρχίσει οι κρούσεις από τις άλλες ομάδες αλλά δεν πωλείται κανείς εκτός αν η προσφορά είναι τεράστια. Ούτε λόγος βέβαια για άλλες μεταγραφές γιατί είμαστε υπερπλήρεις και το γήπεδο μικρό για πολλά έσοδα.
Αυτά τα ολίγα προς το παρών και ελπίζω να μην ήμουν κουραστικός.
Last edited by MaxKarapro on Mon Feb 11, 2008 11:25 pm, edited 2 times in total.
User avatar
Tsakalaki
Asst Researcher ΠΑΟΚ - Story Teller
Asst Researcher ΠΑΟΚ - Story Teller
Posts: 48757
Joined: Sun Nov 30, 2003 12:00 am
Football Manager της ομάδας: Tottenham
Αγαπημένη Ομάδα: Dynamo Podilatou
facebook προφίλ: antonis.tsakaleas
twitter: Tsak_attaq
Status: I've never been clever, 'cause need it never
Location: Θεσσαλονίκη (Βόλος)
Has thanked: 6 times
Been thanked: 5 times
Contact:

Θα ήταν ευχής έργον να μας παρουσιάσεις όλο το πρωτάθλημα...ρόστερ, χωρητικότητες γηπέδων κλπ...όποτε μπορείς.... Να σαι καλά. καλές επιτυχίες και καλά κουράγια...
--------------------------------------------------------

Εσαεί Πρόεδρος ΠΑ.ΣΥ.ΣΠΑ PC | -2002

26.08.10 | All my FM Stories | Πώς το Football Manager έγινε κομμάτι της ζωής μου
Spoiler: show
RedArmy: «Το κακο με τον Τσακ, είναι ότι ποτέ δεν μπορείς να καταλάβεις αν κάνει πλάκα ή τα λέει σοβαρά :D»
ArK ass: «Aμαν ρε Τσακ...εκει που εμφανιζεται η ελπιδα, ερχεσαι εσυ και την εξαφανιζεις»
nirearas: «Γιατί, τσακ γεννιέσαι... Δεν γίνεσαι...»

My Twitch channel
MaxKarapro
Assistant Manager
Assistant Manager
Posts: 3059
Joined: Thu Feb 07, 2008 10:27 am
Football Manager της ομάδας: Liverpool
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός, Barca, Liverpool
Location: Πειραιάς
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Tsakalaki wrote:Θα ήταν ευχής έργον να μας παρουσιάσεις όλο το πρωτάθλημα...ρόστερ, χωρητικότητες γηπέδων κλπ...όποτε μπορείς.... Να σαι καλά. καλές επιτυχίες και καλά κουράγια...

ΟΚ απλά δεν το έκανα για να μην κουράσω. Θα το ετοιμάσω σύντομα.
User avatar
Tsakalaki
Asst Researcher ΠΑΟΚ - Story Teller
Asst Researcher ΠΑΟΚ - Story Teller
Posts: 48757
Joined: Sun Nov 30, 2003 12:00 am
Football Manager της ομάδας: Tottenham
Αγαπημένη Ομάδα: Dynamo Podilatou
facebook προφίλ: antonis.tsakaleas
twitter: Tsak_attaq
Status: I've never been clever, 'cause need it never
Location: Θεσσαλονίκη (Βόλος)
Has thanked: 6 times
Been thanked: 5 times
Contact:

Να μας κουράσεις;;;;


(:


ψοφάμε για τέτοια....πεθαίνουμε....γουσταρουμε...

εδώ λέμε να σου ζητήσουμε 1998844 λεπτομέριες και να ανεβάσεις τη db όπως την έφταξες...πλάκα κάνεις;;;

Εκτός απο ένα σημείο του σώματός μου, είμαι όλος αυτιά...
--------------------------------------------------------

Εσαεί Πρόεδρος ΠΑ.ΣΥ.ΣΠΑ PC | -2002

26.08.10 | All my FM Stories | Πώς το Football Manager έγινε κομμάτι της ζωής μου
Spoiler: show
RedArmy: «Το κακο με τον Τσακ, είναι ότι ποτέ δεν μπορείς να καταλάβεις αν κάνει πλάκα ή τα λέει σοβαρά :D»
ArK ass: «Aμαν ρε Τσακ...εκει που εμφανιζεται η ελπιδα, ερχεσαι εσυ και την εξαφανιζεις»
nirearas: «Γιατί, τσακ γεννιέσαι... Δεν γίνεσαι...»

My Twitch channel
User avatar
DrGonzo
The God Of Football
The God Of Football
Posts: 28004
Joined: Sat Nov 24, 2007 1:09 pm
Football Manager της ομάδας: Aberdden FC
Status: Seemed deep in thought
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Άμα είναι έτσι, κούρασέ μας όσο θες!!!!!
'Το Κράτος στην Ελλάδα παραδοσιακά κινητοποιείται πάντα και μόνο σε βάρος του Ολυμπιακού''
Καρπετόπουλος Αντώνης 23-12-2019

And I m up while the dawn is breaking, even though my heart is aching.
I should be drinking a toast to absent friends instead of these comedians.


How you expect to run with the wolves come night
when you spend all day sparring with the puppies?
MaxKarapro
Assistant Manager
Assistant Manager
Posts: 3059
Joined: Thu Feb 07, 2008 10:27 am
Football Manager της ομάδας: Liverpool
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός, Barca, Liverpool
Location: Πειραιάς
Has thanked: 0
Been thanked: 0

OK αφού το θέλετε με πείσατε. Θα σας πω την ιστορία. Δεν φταίω εγώ όμως.

ΜΕΡΟΣ 1ο : Η ΑΡΧΗ

Όλα ξεκίνησαν ένα ηλιόλουστο πρωϊνό στο σαλέ του Πετράν Κόκκαλιτς (μεγιστάνας των τηλεποικινωνιών και της πληροφορικής στην Ρωσία) στην Ελβετία. Είχε καλεσμένους τους φίλους του Ιβάν Τζίγκεριτς (μεγιστάνας του πετρελαίου και του φυσικού αερίου στην Ρωσία) τον Ντέμι Νικολάιτς (μεγαλομαφιόζο και ιδιοκτήτη βραδυνών κέντρων διασκέδασης και καζίνο επίσης στην Ρωσία) και εμένα (αριστούχος απόφοιτος προπονητικής στην Γερμανία).

Ήμουν και εγώ καλεσμένος καθώς διατηρώ φιλία με τον Πετράν από τα παιδικά μας χρόνια στην Αυστραλία που ήταν μετανάστες οι γονείς μας. Πήραμε όμως διαφορετικούς δρόμους. Εκείνος γύρισε στην Ρωσία με τους γονείς του και ο πατέρας του άρχισε δουλειές με το κράτος όπου και σιγά-σιγά έχτισε την αυτοκρατορία που τώρα συνεχίζει ο Πετράν, και εγώ γύρισα στην Ελλάδα με τους γονείς μου, όπου ο πατέρας μου αγόρασε ένα ταξί και εγώ τελειώνοντας το Πανεπιστήμιο (οικονομικά) πήγα σε σχολή προπονητικής καθώς είχα πάθος με το ποδόσφαιρο αλλά σαν παίκτης δεν ασχολήθηκα σοβαρά (οι γονείς μου φώναζαν να τελειώσω το σχολείο και να μπω σε πανεπιστήμιο για να γίνω άνθρωπος και τα γνωστά) και όταν τελείωσα το πανεπιστήμιο ήταν αργά πια για να γίνω επαγγελματίας ποδοσφαιριστής.

Οπότε πήρα την απόφαση να γίνω προπονητής. Αφού τελείωσα εδώ την σχολή πήγα και στην Γερμανία να κάνω μεταπτυχιακό όπου το πήρα με άριστα. Οι προτάσεις ερχόντουσαν βροχή αφού η σχολή μου ήταν από τις καλύτερες στην Ευρώπη. Εγώ είχα όμως ένα όνειρο. Να γίνω προπονητής στην αγαπημένη μου ομάδα τον Ολυμπιακό και με τις γνώσεις μου να τον κάνω μεγάλη ομάδα. Παρόλες τις κρούσεις του μάνατζέρ μου δεν ήθελαν με τίποτα να ακούσουν στον Ολυμπιακό για ένα προπονητή 35 χρονών που δεν έχει δουλέψει ξανά σε άλλη ομάδα.

Τότε ήταν που θυμήθηκα τον Πετράν. Τον πήρα τηλέφωνο και του έριξα την ιδέα. Ήξερα οτι ήταν φιλόδοξος και ανοιχτός στις προκλήσεις και ήθελε να επενδύει σε νέες ιδέες. Είχα και το πτυχίο των οικονομικών και έτσι είχα τις γνώσεις να του παρουσιάσω ένα πλάνο που θα τον δελέαζε. Η ιδέα ήταν Να αγοράσει τον Ολυμπιακό με εμένα manager. Τον άφησα να το σκεφτεί λίγο και μετά από μια εβδομάδα με πήρε τηλέφωνο και μου είπε να πάω στο σαλέ του στην Ελβετία να του παρουσιασω την πρότασή μου γιατί η ιδέα του άρεσε και είχε προσελκύσει το ενδιαφέρον και άλλων επενδυτών φίλων του.

Στο ραντεβού όπως είπα και πιο πάνω ήταν ο Πετράν, ο Ιβάν και ο Ντέμι. Αφου τους έκανα την παρουσίαση και τους εξήγησα ότι το Ελληνικό πρωτάθλημα έχει ενδιαφέρον αφού είναι το πιο λαοφιλές άθλημα παρόλο που έχει τα χάλια του και ότι αν επενδύσουν επάνω του θα κερδίσει και άλλους φίλους, καταλήξαμε ότι δεν αρκεί να πάρουμε μια ομάδα και να την κάνουμε να μονοπολεί τα πρωταθλήματα. Θα ήταν ενδιαφέρον να ανεβούν επίπεδο όλες οι ομάδες. Οπότε έπρεπε να προσελκύσουμε το ενδιαφέρον και άλλων επενδυτών ώστε να αγοράσουν και τις υπόλοιπες ομάδες μεγάλοι επενδυτές πρόθυμοι να ρίξουν χρήμα στην αγορά.

Ο κύβος ερίφθει. Ο Πετράν θα αγόραζε μόνος του τον Ολυμπιακό, ο Ιβάν τον Παναθηναϊκό και ο Ντέμι την ΑΕΚ. Η αρχή είχε γίνει. Μετά την αγορά αποφασίστηκε ο καθένας να ρίξει από 500εκ. ευρώ από δικά του κεφάλαια για αρχή με σκοπό να αγοραστούν οι καλύτεροι παίκτες, τα καλύτερα staff, και να αναβαθμιστούν τα γήπεδα και τα προπονητήρια της κάθε ομάδας. Το μόνο που έμενε ήταν να ξεκινήσουν οι διαπραγματεύσεις εξαγοράς με τις διοικήσεις των τριών μεγάλων ομάδων.

Με το που έγιναν γνωστά τα νέα επικράτησε σάλος και ενθουσιασμός στις τάξεις των οπαδών των τριών ομάδων. Θα γινόταν επιτέλους αληθινό το όνειρο του κάθε Έλληνα οπαδού. Να δει την αγαπημένη του ομάδα να χτυπάει στα ίσια τα μεγαλύτερα κλαμπ της Ευρώπης. Τα ονόματα στις εφημερίδες έδιναν και έπαιρναν. Θα έρθει ο τάδε θα φέρει τον δείνα. Οι διαπραγματεύσεις κράτησαν δύο μήνες. Στην αρχή οι διοικήσεις των τριών ήταν διστακτικές αλλά υπό το βάρος και την πίεση των φιλάθλων κάμφθηκαν. Άλλωστε και τα χρήματα που έπεσαν ήταν ζεστά και μετρητά και δεν μπορούσαν εύκολα να πουν όχι.

Πρώτη Ιουνίου 2007 ήταν η ιστορική μέρα που μια νέα σελίδα ξεκίναγε για το Ελληνικό πρωτάθλημα που ονομάστηκε Superleague (ιδέα του Ντέμι). Ο Πετράν σε μια μεγαλειώδη συγκέντρωση στην πλατεία του Δημαρχείου στον Πειραιά ανακοίνωνε στο έξαλο πλήθος των φιλάθλων του Ολυμπιακού ότι οι διαπραγματεύσεις τελείωσαν και ο Ολυμπιακός χαράζει νέα πορεία. Ο ενθουσιασμός του πλήθους όμως πάγωσε όταν ο Πετράν ανακοίνωσε ότι manager του συλλόγου αναλαμβάνει ο Μάκης Καραπρό. " Τι είναι αυτό τώρα. Μας δουλεύει? Ποιος είναι αυτός? Φτου ρε σεις τσάμπα χαρήκαμε. Με αυτόν θα κάνουμε προκοπή? Έναν άγνωστο? '' Η μεγαλειώδεις συγκέντρωση έληξε άδοξα. Τον ενθουσιασμό αντικατέστησαν τα γιούχα και οι κορνέδες.

Βαριά περισυλλογή έπεσε στο νέο ΔΣ. Ώρες επί ωρών συνεδρίαζαν να βρουν τρόπο να καλμάρουν την απογοήτευση των φιλάθλων. Βλέπετε δεν ήταν και λίγο ακόμα δεν ξεκίνησαν να έχουν να αντιμετωπίσουν ένα τέτοιο πρόβλημα. Πίστευαν ότι ο κόσμος θα δείξει υπομονή στην νέα αρχή που έκαναν και δεν περίμεναν τέτοια αντίδραση. Ο Πετράν ήταν σε αναμμένα κάρβουνα όταν πήγα να τον συναντήσω στο γραφείο του. Τον καθησύχασα λέγοντάς του ότι αυτά συμβαίνουν στο δύσμοιρο ελληνικό ποδόσφαιρο και ότι σε πολύ λίγο χρονικό διάστημα όλα θα έχουν αλλάξει. Αρκεί να μου ικανοποιήσει τις επιθυμίες μου προκειμένου να φτιάξω ένα δυνατό σύνολο ικανό να πρωταγωνιστήσει στην Ευρώπη που είναι ο διακαής πόθος του οπαδού του Ολυμπιακού. Ο Πετράν δεν είχε άλλη επιλογή.

Πρώτη επιθυμία ήταν ένας μεγάλος assistant manager με πείρα στο Ευρωπαϊκό ποδόσφαιρο, άμεση αναβάθμιση στα training facilities και τα youth academies, πρόσληψη των καλύτερων γυμναστών, physios και scouters. To όνομα που του ζήτησα για assistant manager ήταν ο Pako Ayestaran που ήταν άνεργος εκείνη την στιγμή. Ο Pako ήταν καθηγητής μου στην σχολή προπονητών στην Γερμανία και μου έτρεφε ιδιαίτερη συμπάθεια καθώς ήμουν ο καλύτερος μαθητής του. Ήμουν σίγουρος ότι θα δεχόταν την πρόσκλησή μου να με βοηθήσει στο μεγάλο εγχείρημά μου. Όπως και έγινε.

Μαζί του φτιάξαμε μια λίστα με τα καλύτερα staff με ονόματα όπως ο Gerd Muller (attacking), o Wolfgang Dremmler(scout), Robert Duverne (def), Fabio Mahseredijian (fitness), Franco Tancredi (GK), Fulvio Fiorin, Fillipo Galli, David Parnaby(Youth), Jim Fraser(Youth), Gianni Nanni (physio), Gary Lewin (physio), Juan Jose Brau (physio), Leonardo(scout), Jacques Lichtenstein (scout). Λόγω των μεγάλων διασυνδέσεων του Pako και των πακέτων του Πετράν όλοι οι παραπάνω δέχτηκαν με χαρά την πρότασή μας να φτιάξουμε ένα σύνολο που σε χρονικό ορίζοντα δύο-τριών ετών θα χτυπήσουμε τελικό champions league. Όχι στα λόγια όπως του προκάτοχου του Πετράν με κάποιον Σόλιντ.
Image

Επίσης οι εργασίες αναβάθμησης των προπονητηρίων είχαν αρχήσει από την πρώτη μέρα ώστε να είναι έτοιμα με την έναρξη της προετοιμασίας. Το ίδιο έγινε και με το γήπεδο στο οποίο αυξήθηκε η χωριτικότητα σε 65.000 θέσεις, έμπαινε κλειστή οροφή και ενδοδαπέδια θέρμανση.
Image

Στο μεταξύ οι άλλες δύο ομάδες έκαναν και αυτές τις προετοιμασίες τους με πυρετώδεις ρυθμούς, ενώ σιγά-σιγά και άλλοι επενδυτές έμπαιναν στο παιχνίδι αγοράζοντας και άλλες ΠΑΕ αντιλαμβανόμενοι ότι κάτι μεγάλο πάει να γίνει. Επόμενη αγορά ήταν αυτή του ΠΑΟΚ από έναν Σαουδάραβα πετρελαιά και του Άρη επίσης από έναν επενδυτή από το Ντουμπάι. Ακολούθησε η Λάρισα την οποία ανέλαβε μια ομάδα 10 Ελλήνων επενδυτών, και ο Ατρόμητος στον οποίον ο Σπανός έκανε συνεργασία με τους πρώην προέδρους τριών ομάδων που πουλήθηκαν (ονόματα δεν ανακοινώθηκαν). Οι υπόλοιπες παρέμειναν όπως είχαν και έκαναν αυξήσεις μετοχικού κεφαλαίου για να μπορέσουν να είναι ανταγωνιστικές.

Ο Τζίγκεριτς έκανε πρώτος το μπαμ και ανακοίνωσε την συμφωνία του με τον Ολλανδό μέσο Rafael Van der Vaart, τον Αργεντίνο μπάκ της Ντεπορτίβο Fabricio Coloccini, και τον βραζιλιάνο αριστερό μπακ Marcelo από την Ρεαλ Μαδρίτης. Φ'ερνει πίσω και τον Γιούκα Σεϊταρίδη. Προπονητής έμεινε ο Χοσέ Πεσέιρο. Στην ΑΕΚ πάλι ο Νικολάιτς έφερε τον φορ της Φενέρμπαχτσε Mateja Kezman (που του θύμιζε έναν παλιό φορ της ΑΕΚ τον Νικολαϊδη), τον Σωτήρη Κυργιάκο, τον Γιάννη Αμανατίδη, τον Imrahim Affelay της PSV, τον Alex Farneroud της Στουτγγάρδης και τον Johan Elmander της Τουλούζ.
Image

Οι γαύροι φίλαθλοι είχαν αρχίσει να ανησυχούν καθώς στον Ολυμπιακό ακόμα ονόματα δεν είχαν δει και οι άλλοι δυνάμωναν. Όμως έπρεπε να κάνουμε προσεκτικές κινήσεις και όχι εντυπωσιασμού όπως οι άλλοι δύο. Πρώτα έπρεπε να κάνουμε αποδεσμεύσεις και μετά να συμπληρώνουμε ένα-ένα τα κομμάτια του παζλ. Οι αποδεσμεύσεις άρχισαν πρώτα με τους μεγάλους σε ηλικία όπως Τζόλε, Κοβάσεβιτς (Ηρακλής), Στολτίδης (Λάρισα), Νικοπολίδης (Ξάνθη). Οι μόνοι που έμειναν από την παλιά ομάδα ήταν ο Galletti, ο Τοροσίδης, ο Σηφάκης, ο Άντζας και οι μικροί Ματσούκας, Μενδρινός, Φακίνος, Παπαδόπουλος, για να έχουμε home grown παίκτες στο ρόστερ οι οποίοι με την κατάληλη προπόνηση θα γίνουν και μέλη της βασικής ομάδας. Ο Ματσούκας και ο Παπαδόπουλος έχουν φοβερό potential και από τα πρώτα παιχνίδια το έδειξαν.
Image ,
Image

Αφού τελείωσαν οι αποδεσμεύσεις πέσαμε με τα μούτρα εγώ ο Pako, ο Wolfgang και ο Leonardo (ναι της Μίλαν) στην αναζήτηση των καλύτερων παικτών σε μικρή ηλικία για να μπορέσουμε να χτίσουμε επάνω τους τον ολυμπιακό της επόμενης δεκαετίας. Έπρεπε να αρχίσουμε άμεσα γιατί θέλαμε στην προετοιμασία να έχουμε σχεδόν όλους τους παίκτες σε απαρτία. Ο πρώτος που έγινε κρούση ήταν ο διακαής μου πόθος για δεξί μπακ ο Ντάνιελ Άλβες της Σεβίλλης. Δύσκολος στόχος αλλά στα δύσκολα έβγαινε ο Πετράν μπροστά. Πήγαμε μαζί στην Ισπανία μαζί και ο Pako και μέσα σε τέσσερις ώρες ο Ντάνιελ ήταν δικός μας. 35εκ ? μετρητά και 185.000? το μήνα συν μπόνους ήταν αρκετά.
Image

Ο Wolfgang με τον Leonardo έμειναν στον Πειραιά για να φτιάξουν την λίστα με τις προτάσεις. Ενώ ήμασταν στην Ισπανία με παίρνει ο Wolf και μου λέει ότι υπάρχουν δύο παικτάκια στην Ισπανία που θα βγάλουν μάτια. Ο ένας ήταν ο GK της Getafe ο Ustari (21 ετών)και ο άλλος ο DC της Σανταντέρ ο Ezequiel Garay(20 ετών). Εδώ σε τέσσερις ώρες πήραμε τον Άλβες σε αυτούς τους δύο θα κολλάγαμε? 10εκ ? για τον Garay και 6? για τον Ustari και γυρνάμε από την Ισπανία με ένα σμπάρο τρία παικτάκια.
Image ,
Image

Οι φιλαθλοι άρχισαν να αναθεωρούν σιγά-σιγά. Βλέπετε το όνομα του Ντάνιελ Άλβες ήταν καλή αρχή. Επόμενος στόχος ο Gareth Bale (18 ετών) της Τότεναμ πρόταση του Wolf. 12εκ ? και ήρθε.
Image

Επίσης πρόταση του Wolf ο Kompany του Αμβούργου τον οποίον με 13εκ ? τον κάναμε μέλος μας και μέσα σε τρεις μέρες έχουμε φτιάξει μια αμυντική γραμμή με νέους παίκτες που έχουν μεγάλο μέλλον.
Image

Οι μεγάλες ομάδες κατά την γνώμη μου ξεκινούν από την άμυνα.

ΣΥΝΕΧΙΖΕΤΑΙ......
Last edited by MaxKarapro on Sun Feb 17, 2008 2:14 am, edited 5 times in total.
MaxKarapro
Assistant Manager
Assistant Manager
Posts: 3059
Joined: Thu Feb 07, 2008 10:27 am
Football Manager της ομάδας: Liverpool
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός, Barca, Liverpool
Location: Πειραιάς
Has thanked: 0
Been thanked: 0

ΜΕΡΟΣ 2ο : Ο ΣΧΕΔΙΑΣΜΟΣ

Οι άλλες ομάδες συνέχιζαν και εκείνες το χτίσιμό τους. Ο Παναθηναϊκός τινάζει την μπάνκα με απανωτές μεταγραφές.
Image , Image
85.000.000? για τέσσερις μεταγραφές είναι πρωτόγνωρο πράγμα για το Ελληνικό ποδόσφαιρο και όλοι πια είναι πεπεισμένοι ότι φέτος θα δούμε άλλη μπάλα. Ο Παναθηναϊκός για την ώρα δείχνει πιο δυνατός από όλους. Γήπεδο 66.600 θέσεων και προπονητήρια από τα καλύτερα της Ευρώπης δίνουν στο Πεσέιρο όλα τα εφόδια να δουλέψει με το καλύτερο υλικό που έχει δει ποτέ ο Παναθηναϊκός.
Image , Image.

Ο ΠΑΟΚ κάνει και αυτός μεγάλες μεταγραφές καθώς παίρνει Σαμαρά, Kerlon, Νε, Λεντέσμα (από Ολυμπιακό),Κατσουράνη. O Santos παραμένει προπονητής.
Image

Κινητικότητα υπάρχει και στις άλλες ομάδες, Η Λάρισα ρίχνει 40.000.000? με την έλευση Αμερικάνου βαθύπλουτου επιχειρηματία από το Τέξας και τον Δώνη στο τιμόνι, χτυπάει τον Λούα Λούα του Ολυμπιακού, και τον Έκι του ΠΑΟ μαζί με άλλους ταλαντούχους παίκτες.
Image

Ο Πανιώνιος κάνει τρομερή μεταγραφή και ο Λίνεν φέρνει τον Breno από την Sao paolo με 10εκ ? και δανεικό τον Μήτρογλου από τον Ολυμπιακό.

Στον Ηρακλή ο Ρέμος μαζεύει μεγάλους επιχειρηματίες των νυχτερινών κέντρων διασκέδασης και βάζουν στο τραπέζι 45εκ ? για μεταγραφές με τον Γιοβάνοβιτς προπονητή.
Image.

Η Ξάνθη 18εκ ? για μεταγραφές, η Βέροια 22εκ ?, ο Λεβαδειακός 11εκ ?, ο Εργοτέλης 4εκ ?, ο Ατρόμητος 18εκ ?, ο Αστέρας Τρίπολης 17εκ ?, η Καλαμαριά 8,5εκ ? προοιωνίζουν συναρπαστική συνέχεια. Μόνο ο ΟΦΗ δεν βρήκε χρήματα να επενδυθούν και μόλις 1,1εκ ? για μία μόνο μεταγραφή.
Πολλά γήπεδα και προπονητήρια ανακαινίζονται και αναβαθμίζονται και γενικά υπάρχει ένας πυρετός εργασιών και προετοιμασιών σαν να είχαμε ετοιμασίες Ολυμπιακών Αγώνων.

Στον Ολυμπιακό οι κινήσεις γίνονται με χειρουργική ακρίβεια, μελετημένες και με πλάνο. Επόμενοι στόχοι είναι οι χαφ της νέας ομάδας. Ένας επίσης δύσκολος στόχος ήταν ο Ντιέγκο της Βέρντερ και ο Ματσεράνο της Λίβερπουλ. Για τον Ντιέγκο προηγήθηκε τηλεφώνημά μου στον διευθυντή της Βέρντερ για το αν έχει πρόθεση να συζητήσει για την παραχώρηση του Βραζιλιάνου. Η απάντησή του ήταν αρνητική. "Δεν πωλείται ο παίκτης". "Κατάλαβα πρέπει να τα χώσουμε γερά". Δεν μάσησα και αμέσως πέρνει τηλέφωνο ο Pako τον μάνατζερ του παίκτη για να δούμε τις προθέσεις του. "Αν τα βρείτε με την ομάδα δεν έχουμε πρόβλημα να έρθουμε " η απάντησή του. Αυτό μας αρκούσε. Το νέο διέρευσε. Την άλλη μέρα τα πρωτοσέλιδα έγραφαν για το μεγάλο μπαμ που πάει να κάνει ο Θρύλος. Αυτό δεν ήθελα να συμβεί γιατί προτιμώ να υπάρχει μυστικότητα στον σχεδιασμό και σε περίπτωση αποτυχίας της μεταγραφής δημιουργούνται αρνητικές εντυπώσεις.Θα είχαμε δύσκολη αποστολή στην Βρέμη. Η Βέρντερ το χαβά της, επέμενε ότι ο παίκτης δεν πωλείται.
Image

Ο Πετράν έπιασε δουλειά πάλι και με μένα και τον Pako αναχωρούμε για Βρέμη. Διαπραγματεύσεις δύο ημερών, 28εκ ? και 130.000? το μήνα και πάει ο ένας. Τελικά αυτό το "Δεν πωλείται" ήταν για τα μάτια του κόσμου. Όλα έχουν την τιμή τους και όταν το χρήμα ρέει τίποτα δεν είναι δύσκολο. Να΄ναι καλά ο Πετράν.

Επόμενος σταθμός η Αγγλία και το Λίβερπουλ όπου με ιδρώτα έκλεισε και η μεταγραφή του Javier με 32εκ ? και 250.000? το μήνα.
Image , Image.

Επίσης κανονίζουμε και την μεταγραφή του Ελληνοαυστραλού Ντιν Μπουζάνης, τερματοφύλακα των ακαδημιών της με 625.000? για την 1.1.2008 που θα του επιρέπεται να μεταγραφεί.

Για τον Μπελούσι και τον Piatti πήγε ο Leonardo στην Αργεντινή και με αστραπιαίες κινήσεις τους έκλεισε και τους δύο με 13εκ ? και 700.000? αντίστοιχα.

Image , Image

Την επομένη είναι Βραζιλία και κλείνει τον Guilherme αριστερό μπακ 19 ετών της Vasco με 7.75εκ ?.
Image

Στον γυρισμό έκανε και μια στάση στην Ισπανία για να κάνει τις επόμενες μαγικές κινήσεις του. Μέσα σε τρεις μέρες έχει εξασφαλήσει τις υπογραφές των Τουρέ 15εκ ?, Bojan 15εκ ? και Iago 7,5εκ ? από την Μπαρτσελόνα. Σύνολο 6 μεταγραφές στο σακουλι. Καθόλου άσχημη δουλειά, έβγαλε τον μισθό του με το παραπάνω.
Image , Image , Image

Ο Liechtenstein είναι Γαλλία και κλείνει τον σέντερ μπακ της Οσέρ Younes Kaboul με 7,25εκ ? και τον αμυντικό μέσο της Λιλ Jean II Makoun με 5εκ ?.
Image , Image.

Επιστροφή όλων στην Ελλάδα με τρομερές μεταγραφές. Η σούμα έδειξε 132εκ ? περίπου που αν υπολογίσουμε και τα 76εκ ? της πρώτης φουρνιάς μας κάνει 208εκ ?.
Image , Image

Περριτό να πω πως τα χαμόγελα και το ντελίριο ενθουσιασμού επέστρεψαν στα χείλη των γαύρων σε όλο τον κόσμο. Οι δημοσιογράφοι έχουν χεστεί από την χαρά τους καθώς ακόμα και η οπαδική εφημερίδα της Λάρισας ξεπουλάει όλα τα φύλλα της. Πρωταθλητής και Φως βγάζουν και δεύτερες εκδόσεις προκειμένου να προλάβουν την ροή των ειδήσεων και φτάνουν τα 60.000 φύλλα ημερησίως. Η αποθέωση του Πετράν και του Μάκη είναι πρωτόγνωρη καθώς στο αεροδρόμιο έχουν μαζευτεί γύρω στα 50.000 άτομα προκειμένου να δουν από κοντά τα νέα αστέρια της ομάδας να κατεβαίνουν από το αεροπλάνο. Ματσεράνο και Ντιέγκο γίνονται θεοί και κάνουν μία ώρα μέχρι να επιβιβαστούν στο αυτοκινητο που θα τους πήγαινε στα γραφεία της ομάδας. Εκεί άλλος χαμός περίμενε τους δύο αστέρες αφού από το αεροδρόμιο ο κόσμος είχε ήδη φτάσει. Το όνομά μου είχε γίνει πλέον σύνθημα. Είχαμε κερδίσει πια τον δύσκολο και απαιτητικό κόσμο του Θρύλου.
Image , Image

Στην συνέντευξη τύπου ο Πετράν με ένα τεράστιο χαμόγελο στα χείλη έκανε δηλώσεις για τους στόχους που έχει η ομάδα φέτος. Πρωτάθλημα, Κύπελο και πορεία στην Ευρώπη τουλάχιστον μέχρι τους οκτώ δήλωνε και με κοιτούσε με νόημα. Το μπαλάκι τώρα έπεφτε σε εμένα και το επιτελείο μου. Τώρα δεν υπάρχει δικαιολογία καμμία. Με τέτοιο μπάτζετ που δαπανήθηκε μόνος δρόμος ήταν η απόλυτη επιτυχία. Ο Πετράν βλέπετε στα μάτια του κόσμου ήταν Μεσσίας. Δεν τον ακούμπαγε πια τίποτα. Εγώ εξακολουθούσα να είμαι ένας άγνωστος προπονητής και στην πρώτη αποτυχία η έξοδος θα ήταν άμεση και ο Πετράν δεν θα μπορούσε να με καλύψει.

Στο Ρέντη οι εργασίες έχουν τελειώσει και ένα από τα καλυτερα προπονητήρια της Ευρώπης είναι γεγονός. Η προετοιμασία ξεκινάει. Όλοι έχουν πέσει με τα μούτρα στην δουλειά, οι προπονητές, οι παίκτες, οι φυσιοθεραπευτές. Ο ενθουσιασμός σε όλους είναι διάχυτος και η πίστη σε αυτή την ομάδα μεγάλη.
Image

Το ρόστερ δεν έχει συμπληρωθεί ακόμα καθώς μένει η εκρεμμότητα του επιθετικού και του δεξιού ΑΜ. Huntelaar και Quaresma είναι οι επιθυμίες μου και o Leonardo με τον Wolf ξεκινάνε για μια ακόμα δύσκολη αποστολή. Ο Wolf πάει Ολλανδία για να κλείσει τον Jan και ο Leo Πορτογαλία για τον Ricardo. Και οι δύο ήταν οι πιο δύσκολες μεταγραφές που κάναμε. Απανωτές προσφορές και αρνήσεις ανέβασαν την τιμή και των δύο σε μεγάλα ύψη. Έπρεπε όμως να κλείσουν πάσει θυσία. Πίστευα πολύ σε αυτούς τους δύο οτι θα έκαναν την διαφορά. Ο Ricardo ήταν η αρχή και το τέλος της Πόρτο και μόνο στο ποσό των 46εκ ? δια στόματος Πετράν μέσω τηλεφώνου δεν μπορούσε ο Pinto da Costa να πει όχι. Ο Άγιαξ από την άλλη είχε πολλές προτάσεις για τον Jan με μεγαλύτερη αυτή της Μίλαν που ήταν 25εκ ?. 27εκ ? μετρητά ήταν η τελευταία προσφορά του Πετράν πριν στραφούμε σε άλλον στόχο και εκεί ο Άγιαξ είπε το ναι. Άλλη μια επίσκεψη τρελών γαύρων στο αεροδρόμιο που πια είχαν κάνει καθημερινή την διαδρομή. Ο Jan υποσχέθηκε πολλά γκολ στην συνέντευξη και δήλωσε ανυπόμονος για το ντεπούτο του στο ανακαινισμένο Καραϊσκάκη που του θύμιζε πολύ το Αρένα, καθώς και αγάπη για την ερυθρόλευκη φανέλα που πλέον θα είχε πολλές ρίγες και όχι μία μεγάλη όπως η προηγούμενή του. Η φανέλα που ζήτησε ήταν το 9. Ο Ricardo από την άλλη ήταν πιο λιγομίλητος και το μόνο που υποσχέθηκε ήταν δουλειά και ότι θα μιλήσει στο γήπεδο. Η φανέλα που πήρε είχε το 7.
Image , Image

Τελευταίες μεταγραφές είναι ο Νίνης του ΠΑΟ 10εκ ? και ο Γιάννης Παπαδόπουλος του Ηρακλή με 4εκ ? γιατί πρέπει να επενδύσουμε και σε νέους Έλληνες παίκτες.

Image

Ο Νίνης μάλιστα μαζί με τον Bojan και τον Iago λόγω ηλικίας (17 ετών) σε τρία χρόνια θα λογίζονται σαν Home Grown παίκτες για το Ch L. Βάλτε και τους Κ.Παπαδόπουλο και Ματσούκα και έχουμε μια πολύ καλή πεντάδα HG.
Image , Image.

Σύνολο μεταγραφών 300εκ ? μαζί με τα staff, που μαζί με το κόστος ανακατασκευής γηπέδου και εγκαταστάσεων φτάσαμε γύρω στα 400εκ ? έξοδα. Πω πω τον ξήλωσα τον φίλο μου τον Πετράν.Δεν πειράζει όμως ο σκοπός είναι ιερός και από ότι βλέπω δεν τον χαλάει, αφού έχει γίνει θεός για τους Ολυμπιακούς. Οι πόρτες που ανοίγουν μπροστά του για περεταιρω επενδύσεις είναι τέτοιες που τα ωφέλη του θα είναι τριπλάσια σε σύντομο χρονικό διάστημα. Εξάλλου σας είπα ότι είναι γάτα στις επιχειρήσεις. Μόνο από φανέλες τα έσοδα είναι τεράστια. Βάλε την εμπορική εκμετάλευση του Ονόματος και των χώρων γύρω από το Καραϊσκάκη, τα εισητήρια τα οποία είναι τα πιο ακριβά στην Ευρώπη και τα έσοδα που θα έρθουν αν η ομάδα διακριθεί, φτάνουν. Πάντως το ρόστερ είναι έτοιμο και σε απαρτία ετοιμάζεται για την μεγάλη και δύσκολη χρονιά που έρχεται.

Image

Σημείωση τα screenshot είναι από το τέλος της χρονιάς και βλέπετε τι έκαναν την χρονιά οι παίκτες και υπάρχει η προσθήκη του Sergio Aguero που ήρθε τον Ιανουάριο στην ομαδα με 39εκ ? από την Ατλέτικο. Αλλά αυτά εν καιρώ.


ΣΥΝΕΧΙΖΕΤΑΙ....
Last edited by MaxKarapro on Mon Feb 11, 2008 9:44 pm, edited 15 times in total.
User avatar
ceidmaster
Football Demi-God
Football Demi-God
Posts: 18719
Joined: Tue Sep 11, 2007 1:04 am
Football Manager της ομάδας: Real Sociedad
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός-Milan-Arsenal
Location: Πάτρα
Has thanked: 0
Been thanked: 0

ωραιος ωραιος ωραιος!!!!

Κατ'αρχας να σου πω πως εισαι θεουλης και το ειδωλο μου...Ελπιζω κι εγω να παιζω ΦΜ στα 35 μου με γυναικα και παιδια....Απιστευτη φαση...

Πολυ ενδιαφερον το πειραμα σου αν και θα προτιμουσα να γινεται σε πιο λογικα επιπεδα...Πχ να χαλας μεχρι 50Μ...

Ομορφη παρουσιαση και ενταξει ειμαι και γαυρος και γουσταρω αλλα καλο θα ηταν να τα γραφεις πιο αραιογραμμενα για να ειναι πιο ευαναγνωστα...

επισης αν μ ελεγες π βρηκες τις σημαιες των εθνικων θα το εκτιμουσα...

Καλη επιτυχια και αμα δεν παρεις ΤΣ Λ πρωτη χρονια θα ειναι αποτυχια... -rofl -rofl -rofl
“The only man who never makes mistakes is the man who never does anything.”
-Theodore Roosevelt
MaxKarapro
Assistant Manager
Assistant Manager
Posts: 3059
Joined: Thu Feb 07, 2008 10:27 am
Football Manager της ομάδας: Liverpool
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός, Barca, Liverpool
Location: Πειραιάς
Has thanked: 0
Been thanked: 0

ceidmaster wrote:ωραιος ωραιος ωραιος!!!!

Κατ'αρχας να σου πω πως εισαι θεουλης και το ειδωλο μου...Ελπιζω κι εγω να παιζω ΦΜ στα 35 μου με γυναικα και παιδια....Απιστευτη φαση...

Πολυ ενδιαφερον το πειραμα σου αν και θα προτιμουσα να γινεται σε πιο λογικα επιπεδα...Πχ να χαλας μεχρι 50Μ...

Ομορφη παρουσιαση και ενταξει ειμαι και γαυρος και γουσταρω αλλα καλο θα ηταν να τα γραφεις πιο αραιογραμμενα για να ειναι πιο ευαναγνωστα...

επισης αν μ ελεγες π βρηκες τις σημαιες των εθνικων θα το εκτιμουσα...

Καλη επιτυχια και αμα δεν παρεις ΤΣ Λ πρωτη χρονια θα ειναι αποτυχια... -rofl -rofl -rofl
Σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια. Όπως είπα ήθελα να ανταγωνιστώ τα μεγάλα κλαμπ της Ευρώπης τα οποία έουν τεράτια μπάτζετ και κάνουν αγορές παικτών παγκόσμιας κλάσης πολλά χρόνια. Εμείς έπρεπε να τους φτάσουμε σε μια χρονιά. Πιστέυεις με μπάτζετ 50εκ ότι θα κάναμε τίποτα? Μια αξιοπρεπή εμφάνιση μπορεί και πλάνο πενταετές αλα Μαλεζάνι το πιο πιθανό. Τα σημαιάκια δεν θυμάμε που τα βρήκα. Το όνομα του αρχείου είναι "realisticflagsv2" αν σε βοηθάει αυτό.
Όσο για την πορεία στο ΤΣ Λ έχε υπομονή έρχεται στα επόμενα επεισόδια.
User avatar
Tsakalaki
Asst Researcher ΠΑΟΚ - Story Teller
Asst Researcher ΠΑΟΚ - Story Teller
Posts: 48757
Joined: Sun Nov 30, 2003 12:00 am
Football Manager της ομάδας: Tottenham
Αγαπημένη Ομάδα: Dynamo Podilatou
facebook προφίλ: antonis.tsakaleas
twitter: Tsak_attaq
Status: I've never been clever, 'cause need it never
Location: Θεσσαλονίκη (Βόλος)
Has thanked: 6 times
Been thanked: 5 times
Contact:

-gioupi -gioupi -gioupi -gioupi ΓΟΥΣΤΑΡΩ!!!!!!


Περιμενω τη συνέχεια...
--------------------------------------------------------

Εσαεί Πρόεδρος ΠΑ.ΣΥ.ΣΠΑ PC | -2002

26.08.10 | All my FM Stories | Πώς το Football Manager έγινε κομμάτι της ζωής μου
Spoiler: show
RedArmy: «Το κακο με τον Τσακ, είναι ότι ποτέ δεν μπορείς να καταλάβεις αν κάνει πλάκα ή τα λέει σοβαρά :D»
ArK ass: «Aμαν ρε Τσακ...εκει που εμφανιζεται η ελπιδα, ερχεσαι εσυ και την εξαφανιζεις»
nirearas: «Γιατί, τσακ γεννιέσαι... Δεν γίνεσαι...»

My Twitch channel
Krazy
First Team Regular
First Team Regular
Posts: 1282
Joined: Fri Oct 19, 2007 10:16 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Σκόντα Ξάνθης - ΟΣΦΠ - ΡΕΑΛ Μ.
Location: Μεταξύ αγάπης και μίσους
Has thanked: 0
Been thanked: 0

θέλουμε την DB τώρα!!!!!!!!!!!! :D
MaxKarapro
Assistant Manager
Assistant Manager
Posts: 3059
Joined: Thu Feb 07, 2008 10:27 am
Football Manager της ομάδας: Liverpool
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός, Barca, Liverpool
Location: Πειραιάς
Has thanked: 0
Been thanked: 0

ΜΕΡΟΣ 3ο : Η ΠΡΟΕΤΟΙΜΑΣΙΑ

Λοιπόν ξέχασα να αναφέρω ότι πριν γίνουν όλες αυτές οι μεταγραφές, το πρώτο πράγμα που ζήτησα να γίνει ήταν το μπλοκάρισμα της μεταγραφής του Καστίγιο στην Σαχτάρ. Έκρινα πως ένας παίκτης της αξίας του δεν έπρεπε να δωθεί. Εξάλλου ήταν απόφαση της προηγούμενης διοίκησης που είχε ανάγκη από πόρους. Εμείς όμως δεν είχαμε. Αυτό που θέλαμε ήταν να φτιάξουμε μια μεγάλη ομάδα και παίκτες με το πάθος του Καστίγιο που είχε ανδρωθεί ποδοσφαιρικά στον Ολυμπιακό ήταν αναγκαίοι. Και το βασικότερο είναι ότι ο Καστίγιο είναι HG. Οπότε μαζί με τους Ματσούκα, Κ.Παπαδόπουλο και Φακίνο είχαμε 4 καλούς HG για το ChL. Μελλοντικά θα έχουμε και τους Bojan, Iago και Νίνη σύνολο 7. Οι ξένοι της ομάδας τώρα είναι 4. Garay, Guilherme, Makoun , Toure και μένει μια κενή θέση για το τελευταίο κομμάτι του παζλ.

Αυτό το κομμάτι αποδείχτηκε το δυσκολότερο. Βλέποντας το ρόστερ κρίναμε μαζί με τον Pako ότι μας έλειπε ένας ακόμη επιθετικός. Δεν λέω ο Huntelaar είναι ένας μεγάλος σκόρερ αλλά εκτός από αυτόν μετά οι υπόλοιποι ήταν πολύ νέοι για να σηκώσουν στις πλάτες τους όλο το βαρύ πρόγραμμα που μας περίμενε. O Bojan είναι επίσης μια αξιόπιστη λύση αλλά δεν είναι και σίγουρο ότι αμέσως θα μπορούσε να ανταποκριθεί. Ο Μήτρογλου από την άλλη φαινόταν ότι θέλει δουλειά για να φτάσει στο επιθυμητό επίπεδο. Σκεφτήκαμε ότι θα ήταν καλύτερα για φέτος να τον δανείζαμε για να πάρει εμπειρίες. Έπρεπε λοιπόν να βρεθεί ένας παίκτης νέος αν γίνεται που να μπορεί αμέσως να ανταποκριθεί . Ο Pako μου ζήτησε δύο μέρες διορία για να ψάξει μαζί με τον Leo. Είχα και εγώ κάτι στο μυαλό μου.

Αυτός που είχα δει και μου άρεσε πάρα πολύ ήταν ο Sergio Aguero 19 ετών της Ατλέτικο Μαδρίτης. Τον είχε πάρει την περασμένη σεζόν από την Intepentiente με 23εκ ? και έπαιξε σε 37 παιχνίδια πρωταθλήματος βάζοντας 6 γκολ. Η γενική του παρουσία όμως μου έδειχνε έναν παίκτη που μπορεί άνετα να παίξει σε αρκετές θέσεις της επίθεσης και όχι μόνο στη κορυφή. Ο Pako με τον Leo μου πρότειναν τον Rodrigo Palacio 26 ετών της Boca και τον κοστολογούσαν γύρω στα 12 εκ ? με 15εκ ? καθώς είχαν και προφορική συγκατάθεση του παίκτη να έρθει Ελλάδα. Μου είπαν να βιαστώ γιατί τον χτύπαγε και η Φιορεντίνα.

Κάτα κάποιο τρόπο όμως μου φαινόταν λίγος. Ήθελα κάτι πιο σούπερ για την επίθεση. Τους είπα για τον Aguero. Με κοίταξαν και οι δύο με απορία. «Ρε Μάκη, αυτός είναι πανάκριβος και δεν νομίζω να θέλει να έρθει. Θα μας πάρουν και τα σώβρακα οι Ισπανοί. Πέρυσι τον πήραν και θέλουν να τον μοσχοπουλήσουν σε κανα δυό χρόνια» μου είπε ο Pako. To ήξερα αυτό αλλά μου είχε κολλήσει αυτός ο παίκτης και θεώρησα ότι ένα ποσό γύρω στα 40εκ ? θα ήταν ικανό να τους κάνει να δεχτούν. Και το πιο δύσκολο ήταν να το πούμε στον Πετράν. Εντάξει είχε χώσει αρκετό χρήμα και πίστευε ότι είχαμε τελειώσει με τις μεταγραφές.

Το άλλο πρωί ήμουν στο γραφείο του Πετράν. Με το που άκουσε τι του ζήταγα έγινε έξω φρενών. «Ρε Μάκη με έχεις γ...σει, είπαμε να βάλουμε χρήμα αλλά εδώ το παρακάνουμε. Θες άλλα 40εκ ? για ακόμα έναν παίκτη? Δεν είπαμε ότι τελειώσαμε?». Περίμενα υπομονετικά να ηρεμήσει και του εξήγησα ότι αυτός θα είναι πράγματι ο τελευταίος , ότι είναι παίκτης που θα βάζει 20 γκολ την σεζόν μέσο όρο, ότι μου λύνει τα χέρια σε πολλές θέσεις και σε περιπτώσεις απωλειών και στην τελική ότι είναι ένας παίκτης που μπορεί αργότερα να πουληθεί πιθανόν και στην διπλάσια αξία. Εκεί στο τελευταίο ήταν που άλλαξε ύφος. «Υπάρχει τέτοιο ενδεχόμενο?» Με τα πολλά πείστηκε αλλά μου έβαλε όρο ότι δεν θέλει να ξανακούσει μετά από αυτόν για άλλη μεταγραφή τουλάχιστον για δύο χρόνια. Τον δεχτηκα με βαριά καρδιά τον όρο. Η μόνη λύση είναι τώρα οι ελεύθεροι.

Βλέπετε κατά βάθος ήθελα άλλον έναν παίκτη για να πω ότι θα είμαι απόλυτα ικανοποιημένος. Και αυτός ήταν ο Riquelme της Βιγιαρεάλ. Ήταν δυσαρεστημένος με την ομάδα και το συμβόλαιό του έληγε τον Ιούνιο του 2008. Έπρεπε να κινηθούμε γρήγορα και για αυτόν πριν προλάβει να τον κλείσει άλλη ομάδα ή τον πουλήσει τον Δεκέμβριο η Βιγιαρεάλ. Κανονίζω συνάντηση με Pako, Leo και Wolf, για το σχέδιο που πρέπει να ακολουθήσουμε για τις δύο αυτές περιπτώσεις. Έπρεπε να κινηθούμε διακριτικά πριν μας προλάβουν άλλοι. Τον Πετράν δεν μπορούσα να τον βάλω στις διαπραγματεύσεις γιατί δεν ήταν και πολύ θετικός στην κίνηση για τον Aguero και ήταν πιθανό να την χάλαγε στην πρώτη δυσκολία. Θα πήγαινα εγώ μαζί με τον Pako.

Βαλίτσες και στο αεροπλάνο για Μαδρίτη. Η συνάντηση είχε κανονιστεί για το μεσημέρι σε εστιατόριο μαζι με τον πρόεδρο της Ατλέτικο Ενρίκε Σερέζο, τον παίκτη και τον μάνατζέρ του, ο οποίος μας έκανε την ζημιά. Πίστευε ότι ο παίκτης του δεν έπρεπε να φύγει από το Ισπανικό πρωτάθλημα και ότι πολύ σύντομα θα έφερνε στον Σερέζο πρόταση από μεγαλύτερο κλαμπ που θα ξεπερνούσε την δική μας, η οποία ήταν 40εκ ? μετρητά. Ο Σερέζο φαινόταν πρόθυμος να δεχτεί γιατί είχε ανάγκη τα χρήματα της μεταγραφής αλλά δεν θα τον χάλαγε αν μπορούσε να πάρει και περισσότερα τον Δεκέμβριο. Εξάλλου δεν ήταν και μακριά. Τελικά συμφωνία δεν έγινε, αλλά μετά όταν έφυγαν παίκτης και μάνατζερ, έπιασα τον Σερέζο και του είπα ότι εγώ θα του ξανακάνω την ίδια πρόταση 1η Δεκεμβρίου και αν δεν έχει καλύτερη μέχρι τότε καλό θα ήταν να την δεχτεί καθώς θα ήταν και η τελευταία μου. Μετά θα άλλαζα στόχο. Δώσαμε τα χέρια και φύγαμε.

Επόμενη στάση η Βιγιαρεάλ όπου είχαμε ραντεβού με τον Riquelme. Υπογραφή δεν μπορούσαμε να πάρουμε, αλλά ήθελα να του μιλήσω ο ίδιος ούτως ώστε όταν θα ερχόταν η ώρα να είχαμε τον πρώτο λόγο. Αυτό που του πρότεινα ήταν 3ετές συμβόλαιο με 250.000? μηνιαίες αποδοχές συν μπόνους. Τις λεπτομέρειες θα τις λέγαμε εν καιρώ. Του εξήγησα και το πλάνο μας και τι πάμε να δημιουργήσουμε και του άρεσε η ιδέα. Δεσμεύτηκε ότι 1.1.2008 θα ήμουν ο πρώτος που θα μίλαγε και ότι δεν έχει σκοπό να ανανεώσει με την Βιγιαρεάλ.

Ο στόχος είχε επιτευχθεί κατά κάποιο τρόπο, γιατί μπορεί να γυρίσαμε με άδεια χέρια αλλά το Δεκέμβριο θα είχαμε τον πρώτο λόγο και για τους δύο. Επιστροφή λοιπόν στην Ελλάδα γιατί ο χρόνος πίεζε και η δουλειά που μας περίμενε ήταν πολύ δύσκολη. ?Επρεπε σε 50 μέρες προετοιμασίας να δέσουμε αυτό το αξιόλογο υλικό σε μονάδες και να το κάνουμε μια ομάδα ικανή να πρωταγωνιστήσει και το βασικότερο να μην αποτύχει. Η καρέκλα μου βλέπετε ήταν ηλεκτρική και ήταν πολύ πιθανό στην πρώτη στραβή, όλο αυτό το εγχείρημα που σκέφτηκα και δούλεψα να συνεχίσει χωρίς εμένα. Και αυτό δεν νομίζω να το άντεχα.

Το ρόστερ λοιπόν με το οποίο θα ξεκινάγαμε και οι επιλογές στις θέσεις ήταν το εξής:
GK: Ustari, Sifakis, Nikopolidis
DR: D.Alves, Torosidis
DL: G.Bale, Guilherme
DC: Garay, Kompany, Kaboul, Antzas, K.Papadopoulos (U21)
DMC: Mascherano, Y.Toure, Makoun
AMC: Diego, Belouschi, Piatti(U21) , Fakinos (U21)
AMR: Belouschi, Galletti, Quaresma, Ninis (U21), Mendrinos (loan)
AML: Quaresma, Castillo, Iago (U21)
ST: Huntelaar, Bojan, Mitroglou (loan), Matsoukas (U21).

Το σύστημα που καταλήξαμε να εφαρμόσουμε είναι το 4-3-3 normal για το Ελληνικό πρωτάθλημα, το οποίο στην Ευρώπη και ανάλογα τον αντίπαλο θα αλλάζει και το ένα MC θα γίνεται 2ο DMC.

SUPERLEAGUE
Image , Image

CHAMPIONS LEAGUE
Image , Image.

Η προπόνηση που αποφασίσαμε να εφαρμόσουμε είναι η περίφημη fireblast που χρησιμοποιούν οι μεγαλύτερες ομάδες στην Ευρώπη και ξεκινάμε με pre-season light για 10 ημέρες και έπειτα για άλλες 40 την pre-season.

Image , Image

Το μόνο που μένει είναι να κανονίσουμε τα φιλικά προετοιμασίας και μετά δουλειά. Η προετοιμασία θα γίνει για πρώτη φορά στην Ελλάδα καθώς το προπονητήριο είναι από τα καλύτερα της Ευρώπης και δεν βλέπω λόγο να πάρουμε τα βουνά. Τα φιλικά θα γίνουν εκτός έδρας καθώς το Καραϊσκάκη θα είναι έτοιμο 15 Αυγούστου. Οπότε στην έδρα μας μόνο ένα φιλικό προλαβαίνουμε και αυτό κανινίστηκε με την Γαλατάσαράι στις 19/8. Πρώτο φιλικό είναι στις 8/7 με την Μπέτις, μετά στις 15/7 με την Δυναμό Κιέβου, 22/7 με την Κοπενγχάγη, 29/7 με την Μπριζ, 5/8 με την Σαμπτόρια και 12/8 με τον Ερυθρό Αστέρα.

ΣΥΝΕΧΙΖΕΤΑΙ...
Last edited by MaxKarapro on Mon Feb 11, 2008 7:34 pm, edited 1 time in total.
User avatar
cereal killer 69
Manager
Manager
Posts: 4401
Joined: Wed Dec 13, 2006 7:54 pm
Location: matters!
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Κατ'αρχας συγχαρητηρια και απο μενα για το ολο σκηνικο οικογενεια-μανατζερ και καλη συνεχεια και στα 2...επειδη η ιδεα σου με εν8ουσιασε,μηπως σου ειναι ευκολο να ανεβαζεις καπου την Database?ευχαριστω
User avatar
sta8erman
Manager
Manager
Posts: 4258
Joined: Mon Sep 08, 2003 11:00 pm
Αγαπημένη Ομάδα: ΠΑΟΚ (Χωρίς τελείες)
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Λοιπόν φίλε, η ιστορία σου ενθουσιάζει από οτι φαίνεται. Μόνο που θα μπορούσες να είσαι λίγο πιο συγκρατημένος. Τα λεφτά που σκορπάς δε δίνονται πουθενά ακόμα κ από αυτόν τον Αμπράμοβιτς. Όταν χτυπάς έναν παίκτη αξίας 50Μ, ε είναι υπερβολή να πάρεις μετά για ρεζέρβα του έναν με 20Μ. Δν έχουν λογική πολλές μεταγραφές που έκανες, θα μπορούσες να το κάνεις πιο 'ρεαλιστικό' (λέμε τώρα...). Η ιδέα σου όμως ήταν κάτι το διαφορετικό, με μια μόνο ένσταση. Ακυρώνει εντελώς τους έλληνες αφου σε ομάδες με τέτοια μπάτζετ είναι πολυτέλεια να αγοράζεισ κ έλληνες, πολύ περισσότερο να τους χρησιμοποιείς κιόλας. Από εκεί και πέρα μ' έβαλες σε σκέψεις για να κάνω κ γω κάτι παρόμοιο με μικρότερα όμως μεγέθη (πχ γύρω στα 60Μ μπάτζετ για Παο κ Ολυμπιακό, 40Μ για Αεκ, 25Μ για Παοκ, Άρη κ πάει λέγοντας). Για την ώρα μόλις ξεκίνησα μια 'κανονική' ιστορία με ΠΑΟΚ, αλλά αν δν έρθουν κάποιοι παίκτες που περιμένω, έχει φάει φούντο και πάμε για φάντασυ φούτμπολ μάνατζερ ολοταχώς! Σημαντικό κ το ζήτημα του ρεπιουτέησον, αφού κανονικά μόνο κάτι σακάτηδες δέχονται να έρθουν ελλάδα. Επίσης για τη χωρητικότητα του γηπέδου σου έχω να σου προτείνω να χρησιμοποιήσεις το χέρι του θεού (FM Modifier, πρόσεχε να κατεβάσεις τη σωστή εκδοση), γιατί μπορεί κ να χεις πρόβλημα με τόσους λίγους φιλάθλους. Καλή συνέχεια!
MaxKarapro
Assistant Manager
Assistant Manager
Posts: 3059
Joined: Thu Feb 07, 2008 10:27 am
Football Manager της ομάδας: Liverpool
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός, Barca, Liverpool
Location: Πειραιάς
Has thanked: 0
Been thanked: 0

serial killer 69 wrote:Κατ'αρχας συγχαρητηρια και απο μενα για το ολο σκηνικο οικογενεια-μανατζερ και καλη συνεχεια και στα 2...επειδη η ιδεα σου με εν8ουσιασε,μηπως σου ειναι ευκολο να ανεβαζεις καπου την Database?ευχαριστω
Ευχαριστώ φίλε. Καλά βέβαια μην νομίζεις ότι είναι εύκολο πράγμα να παίζεις μάνατζερ με τον μπόμπιρα να τρέχει πάνω κάτω, να ανεβαίνει πάνω σου, να πατάει τα κουμπιά. Αναγκάζομαι να κάτσω όταν πάνε για ύπνο και κάθομαι μέχρι τις 2 και τις 3 το βράδυ για να έχω ησυχία.
Όσο για την db νομίζω ότι είναι πιο εύκολο να το κάνεις μόνος σου από το editor και να βάλεις τα δικά σου δεδομένα.
Άσε που δεν ξέρω τον τρόπο να την ανεβάσω.
Post Reply

Return to “Real managers don' t need food - Iστορίες μακράς διάρκειας”