Διακοπές

Εδώ οι γενικές συζητήσεις και ό,τι δεν μπαίνει κάτω από τις άλλες κατηγορίες...
Post Reply
User avatar
kobos550
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 5915
Joined: Sat Jan 28, 2012 9:38 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός
Location: Αθήνα
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Ναι πραγματικά το Ελσίνκι δεν έχει απολύτως τίποτα.
Ταλίν πανέμορφο, πολύ ωραίο φαγητό και γενικά αξίζει φουλ.
User avatar
equi_gonzalez
National Manager
National Manager
Posts: 9568
Joined: Mon Mar 22, 2010 6:21 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθηναϊκός, Barca, Man Utd
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Τάλιν ή Ταλίν ειναι? Νομιζω το πρωτο.

Νταξει γενικα φουλ αδιαφοριλα το Ελσινκι, αλλα ρε τι γυναικες. ΤΙ ΓΥΝΑΙΚΕΣ.

Sent from my SM-G950U using Tapatalk

pirovatis wrote:Τραβάει τις ακροαματικότητες και τα θηλυκά ο Εκι.
User avatar
ptr
Coach
Coach
Posts: 2544
Joined: Fri Dec 12, 2003 12:00 am
Αγαπημένη Ομάδα: ΠΑΟΚ
twitter: Yanniotis
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Θέλω να ρωτήσω κάτι σχετικά με τη ρεβολούτ.

Έστω ότι θέλω να τη χρησιμοποιήσω στην Αγγλία. Με συμφέρει να μετατρέψω εξαρχής τα χρήματα μου σε λίρες ή να αφήνω κάθε φορά που κάνω συναλλαγή (ανάληψη ή πληρωμή) να κάνει η τράπεζα την μετατροπή αυτόματα;
User avatar
Ionikaras
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 5188
Joined: Wed Jun 11, 2008 1:35 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Ιωνικος, Barcelona, Stoke
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Σιγουρα εξ'αρχης, εχει συζητηθει και μερικα ποστ/μερικες σελιδες πισω. Η τραπεζα σε καθε συναλλαγη κανει μετατροπη με ασυμφορη ισοτιμια
Xavi Hernandez Creus
* Spanish League (8): 1998–99, 2004–05, 2005–06, 2008–09, 2009–10, 2010-11, 2012-13, 2014-15
* Spanish Cup (3): 2008–09, 2011-12, 2014-15
* Spanish Supercup (6): 2005, 2006, 2009, 2010, 2011, 2013
* UEFA Champions League (4): 2005–06, 2008–09, 2010-11, 2014-15
* UEFA Super Cup (2): 2009, 2011
* FIFA Club World Cup (2): 2009, 2011
* UEFA European Football Championship(2): 2008 , 2012
* FIFA World Cup(1): 2010
User avatar
karembeu-7
Football Legend
Football Legend
Posts: 14551
Joined: Wed Feb 11, 2009 5:25 pm
Has thanked: 4 times
Been thanked: 6 times

Εγώ όσο ήμουν Λονδίνο δεν έκανα καμία μετατροπή και άφηνα τη Revolut να το κάνει διότι η ισοτιμία δεν μένει σταθερή.

Btw μόνο μια φορά δεν μπόρεσα να πληρώσω ανέπαφα. Στο Heathrow όταν πήγα να κόψω εισιτήριο για το μέτρο από το αυτόματο μηχάνημα δεν υποστήριζε ανέπαφη πληρωμή. Στο Ealing που μέναμε επειδή ήταν τερματικός(;) είχε αυτόματα μηχανήματα που υποστήριζαν contactless και φόρτωνα από εκεί την oyster που έβγαλα από τα γκισέ εκεί δίπλα.

Παράγγειλα να μου έρθει και η φυσική κάρτα για να είμαι 100% καλυμμένος για το μέλλον.
zidane72003 wrote:Τι εκανε το μπασκετ και εφταιγε να τραβηξει ολα αυτα τα παθη απο τον Παπαλουκα ειναι το θεμα.
dwra24 wrote:Δν νομίζω οτι πρέπει να σεβαστώ έναν αθλητή που διακινδυνεύει την υγεία του για να παίξει μια σειρά αγώνων ώστε να τον πουν χρήσιμο.
User avatar
ptr
Coach
Coach
Posts: 2544
Joined: Fri Dec 12, 2003 12:00 am
Αγαπημένη Ομάδα: ΠΑΟΚ
twitter: Yanniotis
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Δηλαδή είτε κάνεις τη μετατροπή από μόνος, στην ισοτιμία που σου δίνει η ρεβολούτ, είτε την αφήσεις να συμβεί τη στιγμή που κάνεις τη συναλλαγή, είναι το ίδιο πράγμα (για οικονομία λόγου ας υποθέσουμε ότι η ισοτιμία είναι σταθερή);
pantias28
Banned
Banned
Posts: 14568
Joined: Sat Feb 16, 2008 7:22 pm
Football Manager της ομάδας: BvB
Αγαπημένη Ομάδα: ΑΕΚ, Albiceleste, BvB
Status: Ζωάρα το δύο ενενήντα.
Location: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Επίσης για 4 μέρες Λονδίνο αξίζει Oyster ή 7ήμερη Travelcard?

Στάλθηκε από το Mi 9T μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

ρε ΕΙΔΑ ΛΑΙΒ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΓΚΟΛ ΤΟΥ ΓΕΩΡΓΕΑ ρε

SupeRAFleague (click me, luv me)

1,171
User avatar
alex-gate-7-1925
National Manager
National Manager
Posts: 8370
Joined: Tue Mar 01, 2011 2:53 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Olympiacos
facebook προφίλ: alex.zografidis
twitter: alex7zog
Status: Είναι δύσκολο να σπουδάζεις και να παίζεις FM. Ένα από τα δύο θα γίνει.
Location: Patra
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Και στην oyester βγάζεις εβδομαδιαίο με 40 λίρες αν θυμάμαι.

Επίσης μιας και αναφέρατε την Revolut. Εγώ θα πρότεινα ξεκάθαρα την Curve. Προσοχή είναι διαφορετικής νοοτροπίας. Στην Revolut είναι σαν να έχεις bank accoun.

H curve είναι απλά μία κάρτα που συνδέεις πάνω όλες τις κάρτες σου. Εγώ για παράδειγμα έχω και την Πειραιώς (EURO) και την Revolut (GBP). Έχεις μια προεπιλεγμένη κάρτα και κάθε φορά που κάνεις μια συναλλαγή χρεώνει την κάρτα. Σε περίπτωση διαφορετικού νομίσματος κάνει αυτή την μετατροπή με τις πραγματικές ισοτιμίες χωρίς προμήθεια.

Η μεγάλη της διαφορά με την Revolut είναι ότι δεν χρειάζεται φόρτιση εφόσον χρεώνει την βασική σου κάρτα από Ελληνική τράπεζα. Το μεγάλο πλεονέκτημα έναντι της Revolut είναι ότι το όριο ανάληψης είναι 200 λίρες την μέρα. Επίσης μπορείς να αλλάξεις την κάρτα που θες για μια συναλλαγή και μία μέρα μετά την αγορά.

Γενικά έχεις μία κάρτα πάνω σου και είναι σαν να τις έχεις όλες. Οπότε και για λόγους ασφαλείας στο Λονδίνο είχα μόνο την Curve μαζί μου και ότι αγορά έκανα χρέωνε την Πειραιώς σε ευρώ αφού είχε κάνει η Curve την μετατροπή.
User avatar
karembeu-7
Football Legend
Football Legend
Posts: 14551
Joined: Wed Feb 11, 2009 5:25 pm
Has thanked: 4 times
Been thanked: 6 times

ptr wrote: Tue Dec 03, 2019 3:41 am Δηλαδή είτε κάνεις τη μετατροπή από μόνος, στην ισοτιμία που σου δίνει η ρεβολούτ, είτε την αφήσεις να συμβεί τη στιγμή που κάνεις τη συναλλαγή, είναι το ίδιο πράγμα (για οικονομία λόγου ας υποθέσουμε ότι η ισοτιμία είναι σταθερή);
Να τα έχεις σε ευρώ και θα κάνει τη μετατροπή η Revolut στην καλύτερη δυνατή ισοτιμία κάθε φορά.
zidane72003 wrote:Τι εκανε το μπασκετ και εφταιγε να τραβηξει ολα αυτα τα παθη απο τον Παπαλουκα ειναι το θεμα.
dwra24 wrote:Δν νομίζω οτι πρέπει να σεβαστώ έναν αθλητή που διακινδυνεύει την υγεία του για να παίξει μια σειρά αγώνων ώστε να τον πουν χρήσιμο.
tiziano
Football Demi-God
Football Demi-God
Posts: 16314
Joined: Tue May 15, 2007 11:57 pm
Status: I'm Pickle Rick // IMHO Mute him
Location: Ocean Beach
Has thanked: 0
Been thanked: 5 times

pantias28 wrote: Tue Dec 03, 2019 1:43 pm Επίσης για 4 μέρες Λονδίνο αξίζει Oyster ή 7ήμερη Travelcard?
H Oyster σταματάει να σε χρεώνει όταν φτάσει την τιμή της 7ημερης κάρτας (35.10 νομίζω). Το ίδιο κάνει και μέσα στην ημέρα (νομίζω σταματάει στις 7 λίρες, εκτός αν πας κάπου μακριά ίσως, δεν θυμάμαι τώρα).
Τα λέει όλα στο tfl.gov.uk, fares

Αλλά γενικά υπό προϋποθέσεις ούτε όυστερ χρειάζεσαι, με μία ανέπαφη το ίδιο πράγμα ακριβώς γίνεται. Απλά καλύτερα να είναι revolut/monzo/N26 για να μη σε χρεώνει η τράπεζα και προμήθεια για την αλλαγή νομίσματος (ή να είναι αγγλική ή κάποια πιστωτική που δεν σε χρεώνει για εξωτερικό).

(Καρεμπέ και για το Χίθρου με τη ρέβολουτ μπορούσες να παίξεις, δεν χρειαζόταν να βγάλεις όυστερ).
ΑΡΑΖΩ, Ἄρα ζῶ
Image
User avatar
karembeu-7
Football Legend
Football Legend
Posts: 14551
Joined: Wed Feb 11, 2009 5:25 pm
Has thanked: 4 times
Been thanked: 6 times

Αφού δεν είχα κάρτα Revolut μαζί μου γιατί δεν πρόλαβε να μου έρθει πριν φύγω. Όλα ανέπαφα από το κινητό τα έκανα. Ε, εκείνο το μηχάνημα δεν είχε ανέπαφη πληρωμή μόνο στο Ealing βρήκα όπως είπα.
zidane72003 wrote:Τι εκανε το μπασκετ και εφταιγε να τραβηξει ολα αυτα τα παθη απο τον Παπαλουκα ειναι το θεμα.
dwra24 wrote:Δν νομίζω οτι πρέπει να σεβαστώ έναν αθλητή που διακινδυνεύει την υγεία του για να παίξει μια σειρά αγώνων ώστε να τον πουν χρήσιμο.
tiziano
Football Demi-God
Football Demi-God
Posts: 16314
Joined: Tue May 15, 2007 11:57 pm
Status: I'm Pickle Rick // IMHO Mute him
Location: Ocean Beach
Has thanked: 0
Been thanked: 5 times

Δουλεύει και με το κινητό η επικύρωση εισιτηρίου. Anyway no big deal, hope you had fun.
ΑΡΑΖΩ, Ἄρα ζῶ
Image
george-4
Coach
Coach
Posts: 2731
Joined: Mon May 18, 2009 1:31 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Μπορώ να πω με σιγουριά πλέον ότι δε με ενθουσιάζει καθόλου το Άμστερνταμ.

Γενικά η Ολλανδία έχει πολλά πιο ωραία μέρη αλλά ακόμη και να μη κάνεις αυτή τη σύγκριση, το Άμστερνταμ είναι αρκετά overrated.


User avatar
karembeu-7
Football Legend
Football Legend
Posts: 14551
Joined: Wed Feb 11, 2009 5:25 pm
Has thanked: 4 times
Been thanked: 6 times

Ρότερνταμ μου έχουν πει Ολλανδοί τουρίστες ότι είναι πολύ ωραίο. Άμστερνταμ πανάκριβο λέει. Αν πάω κάποια στιγμή θα έχω τη βάση μου αλλού.
zidane72003 wrote:Τι εκανε το μπασκετ και εφταιγε να τραβηξει ολα αυτα τα παθη απο τον Παπαλουκα ειναι το θεμα.
dwra24 wrote:Δν νομίζω οτι πρέπει να σεβαστώ έναν αθλητή που διακινδυνεύει την υγεία του για να παίξει μια σειρά αγώνων ώστε να τον πουν χρήσιμο.
User avatar
leontokardos
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 6381
Joined: Mon May 31, 2010 3:39 pm
Location: Glasgow, UK
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Πολύ πιο ωραίο το Άμστερνταμ κατ' εμέ, αλλά φουλ τουριστικό με ό,τι αυτό συνεπάγεται για την καθημερινότητα ενός μόνιμου κατοίκου. Λιγότερο ωραίο το Ρότερνταμ, αλλά πιο φτηνό και πιο ανθρώπινο όσον αφορά τους ρυθμούς της καθημερινότητας. Πανέμορφη αλλά πιο μικρή η Ουτρέχτη. Αδιάφορη η Χάγη.

Αυτά από τη δική μου ολιγοήμερη εμπειρία στην Ολλανδία.

Έχει γίνει post με tips για Βιέννη; Αν όχι μπορεί κάποιος να μου στείλει μέρη για επίσκεψη, τρόπους μεταφοράς, μέρη για φαί, καφέ κλπ;
Post Reply

Return to “Επικαιρότητα - Άσχετα”