Διακοπές

Εδώ οι γενικές συζητήσεις και ό,τι δεν μπαίνει κάτω από τις άλλες κατηγορίες...
Post Reply
Spartakus
Football Legend
Football Legend
Posts: 13675
Joined: Tue Aug 09, 2005 10:23 am
Αγαπημένη Ομάδα: η δικιά μου
Location: Σε ένα κόσμο δικό μου, οπού μένω εγώ κι ο εαυτός μου
Has thanked: 0
Been thanked: 4 times

Μέτρο έχει κανονικά..αλλά εκεί που έχει μετεπιβίβαση είναι διαφορετικοί σταθμοί... Δηλαδή βγαίνεις από τον έναν έξω κανονικά (στο δρόμο δλδ) και ξαναμπαινεις στον (πχ στην απέναντι πλευρά)... Γι'αυτό και έχουν διαφορετικό όνομα... Για φαγητό εξαιρετικό είναι το pulkin... Ακριβό για μας τους Έλληνες αλλά γενικά αυτά που προσφέρει και την χλιδή που έχει είναι πολύ φθηνό... Εγώ νόμιζα ότι θα πλένω πιάτα στο τέλος με τον λογαριασμό και ήταν ακριβώς όσο έλεγε ο τιμοκατάλογος.... Τσάι, ψωμί (ότι είδος θες εσύ ψημένο εκείνη την στιγμή) , παγωτό ανάμεσα στα γεύματα ( και με ξηρό πάγο για παρουσίαση) και εξυπηρέτηση σαν βασιλιάς... Επίσης ένα άλλο...απίστευτα πιροσκι σε ένα μαγαζί ακριβώς απέναντι από το σπίτι του Ντοστογιέφσκι.... Και κυρίως ΠΑΜΦΘΗΝΑ... Μπήκα να πάρω 2 με τα λεφτά που ειχα και πίστευα ότι τόσα μου φτάνουν και βγήκα με 10
Γεωργέας forecer (και με περιβραχιόνιο)
--------------------------------------------
Kastroman wrote:Από τους αντίπαλους, ο Σπάρτακος εξελίσσεται σε λατρεία. :notworthy:
Όταν έβρεχε ο Θεός agression, bravery και determination είχε βγάλει κουβαδάκι και τα μάζευε. :D
nikos55 wrote:Φίλε Spartakus,
Και εσύ στον αγώνα μας. Οπως ο Σπάρτακος της αρχαιότητας ηγήθηκε των σκλάβων εναντίον των Ρωμαίων, εσύ οδήγησέ μας στη μάχη εναντίον της SI. Η θέση του αρχηγού είναι ανοικτή...
User avatar
zidane72003
The God Of Football
The God Of Football
Posts: 62570
Joined: Wed Nov 26, 2003 12:00 am
Football Manager της ομάδας: Arsenal,Barca,OSFP,Juve
Αγαπημένη Ομάδα: BOUBOUZEL FC
facebook προφίλ: bill.sakkas.5
Status: Glasgow here i am
Location: Μεταξυ του πραγματικου και του δικου μου κοσμου
Has thanked: 3 times
Been thanked: 18 times

Χοντρε.

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

Spoiler: show
Δεν γ@μ@με οχι επειδη δε θελουμε,αλλα απο ιδεολογια.

ΡΕ ΖΗΣΑΜΕ ΝΑ ΠΑΜΕ ΑΝΑΠΟΔΑ ΣΤΗ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟΥ ΡΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ.
stavros_skala
Youth Team Manager
Youth Team Manager
Posts: 2207
Joined: Fri Dec 17, 2010 3:40 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Blackburn, ΑΕΚ Λάρνακας
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Βαρσοβία που ρωτούσε κάποιος πιο πίσω σελίδα.
Εμένα μου άρεσε πάρα πολύ σαν πόλη. Θεωρώ πως οι 4 μέρες που έκατσα ήταν λίγες για να δω αυτά που ήθελα. Σε εμένα αυτά που μου έμειναν ήταν κυρίως το μουσείο Rising για τον ΒΠΠ και το Łazienki Park. Επίσης, η βόλτα μας στην παλιά πόλη έγινε νύκτα, αλλά καταφέραμε να δούμε από μέσα τον καθεδρικό του Αγίου Ιωάννη, όμως η πλατεία ήταν άδεια και γι' αυτό θα σου πρότεινα να την επισκεφτείς πιο μεσημέρι/απόγευμα. Υπάρχουν γενικά πολλά ωραία πράγματα να δεις (Μουσείο Καρικατούρας, Ζωολογικός Κήπος, Palace of Science and Culture κά).

Το τοπικό φαγητό σαν παρέα δεν μας ενθουσίασε, αν και μετά την 2η αποτυχημένη απόπειρα σε ντόπια κουζίνα το γυρίσαμε σε μπεργκεράδικα και ινδικά ( :D ), οπόταν ίσως απλά να σταθήκαμε και άτυχοι. Οι τιμές για μετακίνηση είναι πολύ χαμηλές (λίγο πιο κάτω από Ελλάδα) και τα Uber πολύ φτηνα (~5 ευρώ-18 zloti για διαδρομή 15 λεπτών). Οι τιμές στα υπόλοιπα (φαγητό, μαγαζιά) είναι πάνω-κάτω τιμές Αθήνας πάντως, δεν προσέξαμε μεγάλη διαφορά. Οι περισσότεροι δεν μιλάνε αγγλικά άρα θα χρειαστεί και λίγη υπομονή μέχρι να βρείτε κάποιον αν θελετε να ρωτήσετε κάτι.
Καλό ταξίδι :-D
Movida
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 446
Joined: Sat Sep 01, 2018 2:24 pm
Has thanked: 11 times
Been thanked: 3 times

Καλησπέρα.Θα πάω Βερολίνο σε 2 εβδομάδες.
Αν έχει πάει κάποιος,ας προτείνει όμορφα μέρη,μουσεία,μπυραρίες,φαγαδικα.
Ευχαριστώ πολύ.
User avatar
wolfsbourger
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 5166
Joined: Fri Dec 21, 2007 8:08 pm
Football Manager της ομάδας: Watford
Has thanked: 3 times
Been thanked: 0

Τριάδα ψωλαρέων βρήκαμε φτηνά εισιτήρια για Μπρατισλάβα. Έξι μέρες. Στην αρχή σκέφτηκα απλά ημερήσιες σε Βουδαπέστη και Βιέννη και τις υπόλοιπες μέρες Μπρατισλάβα.
Μήπως όμως αξίζει να κάνουμε βάση κάποια από τις άλλες δύο πόλεις ή ακόμα και Πράγα; Μπρνο ο ένας έχει μεινει τέσσερις μερες, οποτε μάλλον βγαίνει εκτός κουβέντας.

Επίσης παίζει rail pass, ή πως σκατα λέγεται ή κάτι παρόμοιο; Είμαστε low budget
User avatar
PanosBonJovi
National Manager
National Manager
Posts: 9884
Joined: Wed Sep 05, 2012 11:12 am
Αγαπημένη Ομάδα: Barcelona, Liverpool, Veria
Status: Talk about a dream, try to make it real
Location: Gamma Ethniki
Has thanked: 41 times
Been thanked: 11 times

Νομίζω καλό θα ήταν να γίνει βάση η Μπρατισλάβα και από εκεί εξορμήσεις.
User avatar
anosamos
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 469
Joined: Sat Jun 21, 2008 11:43 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Liverpool
Status: Υou'll Νever Walk Alone
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Μπρατισλάβα δεν αξίζει για πολλές μέρες με την έννοια ότι την περπατάς σε 2 μέρες άνετα θεωρώ, φθηνή πόλη γενικά.
Από 'κει κ πέρα, Μπρατισλάβα- Βιέννη με το "απλό" τρένο είναι περίπου 50'-60' και το εισιτήριο έχει 14 ευρώ πήγαινε-ελα.
Βουδαπέστη είναι λίγο μακριά, 3-4 ώρες αν θυμάμαι καλά, τιμές δεν θυμάμαι καθόλου.
Εγώ προσωπικά πήγα 4 μέρες, 2 Μπρατισλάβα, μια Βιέννη (ακριβή πόλη) και μια μέρα σε Τρεντσιν-Ζιλινα που δεν έχουν κάτι ιδιαίτερο να δεις αλλά σαν εμπειρία εμένα μου άρεσε γιατί ήταν κάτι το διαφορετικό από τις συνηθισμένες μεγάλες πολυσύχναστες και "διάσημες" πόλεις.
(να πω την αλήθεια σε αυτές τις πόλεις, ένιωσα λίγο σαν να είμαι σε σοβιετική κοινωνία αλλά προχωρημένη για τα δεδομένα της ΕΣΣΔ, δηλαδή σαν να έχει παγώσει ο χρόνος αλλά όχι με την κακή έννοια απαραίτητα, κυρίως αρχιτεκτονικά αλλά και τα μαγαζιά, δεν μπορώ να το εξηγήσω καλύτερα )

Στάλθηκε από το BLN-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Βάλε το γέλιο, λοιπόν, πάνω απ' το ψέμα σαν μια βελόνα οχτάρα που κεντάει μελάνι στο δέρμα...
Beorn
Manager
Manager
Posts: 4369
Joined: Sat Jul 23, 2011 5:51 pm
Football Manager της ομάδας: Sassuolo
Has thanked: 0
Been thanked: 0

2 μερες αρκετες για τη Μπρατισλαβα και το καστρο του Ντεβίν που ειναι 20 λεπτα με το αστικο απο το κεντρο και εχει πολυ καλη θεα σε δουναβη-τσεχια-αυστρια, ενω ειναι 5+5€ το λεωφορειο για Βιεννη, κανει 50 λεπτα αν θυμαμαι καλα. Εντυπωσιακοτατη αλλα πολυ ακριβη και λιγο ψυχρη για τα γουστα μου. Βουδαπεστη ειναι κανα 3ωρο και ~20ρικο το πηγαινε-ελα, ο χρονος εξαρταται απο την κινηση μπαινοντας στη βουδαπεστη.
Δεν βλεπεις τη Βιεννη σε 1 μερα, ουτε τη Βουδαπεστη. Θα ελεγα ημερησια βιεννη απο μπρατισλαβα οπου θα κανετε 2 διανυκτερευσεις, και 3 μερες βουδαπεστη για να την ευχαριστηθειτε.
User avatar
leontokardos
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 6379
Joined: Mon May 31, 2010 3:39 pm
Location: Glasgow, UK
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Συμφωνώ με beorn αλλά όπως και δήποτε βγάλτε κάτι από κάπου και χωρέστε και λίγο Πράγα στο παιχνίδι. Κατ εμέ η Μπρατισλάβα είναι κλάσεις κατώτερη από τις υπόλοιπες πόλεις που αναφέρθηκαν οπότε θα έκοβα από εκεί χρόνο.
User avatar
Jordi_7
The God Of Football
The God Of Football
Posts: 26807
Joined: Sun Jun 05, 2005 4:11 pm
Αγαπημένη Ομάδα: FC Barcelona
Location: Marinaleda
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Το τριήμερο του Αγ. Πνεύματος έχω μια βάφτιση στη Σκόπελο.

Για δώστε info που βολεύει να μείνω, θα πάω οικογενειακώς , που να φάω, που να πάω για μπάνιο (αν το επιτρέπει και ο καιρός).

Στάλθηκε από το Mi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

No deixem de jugar perquè ens fem vells, sinó que ens fem vells perquè deixem de jugar.

Il Pinturicchio • Il Fenomeno Vero • AdP 10

Everything will be ok in the end.If it's not ok, it's not the end.
User avatar
scorpions
Assistant Manager
Assistant Manager
Posts: 3703
Joined: Wed Nov 03, 2004 2:28 pm
Football Manager της ομάδας: On Holidays
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθηναικος - Inter -R.Madrid
Location: Κρητη
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

προτασεις για χειμερινες διακοπες για ζευγαρι?
3-4, βαρια 5 μερες διαμονης.
εχουμε κατι δοκιμασμενο, εκτος απο τρικαλα κορινθιας?
αν ειναι και εως 200χλμ απο αθηνα, ακομα καλυτερα
User avatar
PanosBonJovi
National Manager
National Manager
Posts: 9884
Joined: Wed Sep 05, 2012 11:12 am
Αγαπημένη Ομάδα: Barcelona, Liverpool, Veria
Status: Talk about a dream, try to make it real
Location: Gamma Ethniki
Has thanked: 41 times
Been thanked: 11 times

Γιάννενα; Μέτσοβο; Δελφοί ίσως;
User avatar
Jordi_7
The God Of Football
The God Of Football
Posts: 26807
Joined: Sun Jun 05, 2005 4:11 pm
Αγαπημένη Ομάδα: FC Barcelona
Location: Marinaleda
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Αυτό είναι στα 200χμ από Αθήνα;

Για τσέκαρε και Ορεινή Αρκαδία btw.

Στάλθηκε από το Mi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


No deixem de jugar perquè ens fem vells, sinó que ens fem vells perquè deixem de jugar.

Il Pinturicchio • Il Fenomeno Vero • AdP 10

Everything will be ok in the end.If it's not ok, it's not the end.
User avatar
PanosBonJovi
National Manager
National Manager
Posts: 9884
Joined: Wed Sep 05, 2012 11:12 am
Αγαπημένη Ομάδα: Barcelona, Liverpool, Veria
Status: Talk about a dream, try to make it real
Location: Gamma Ethniki
Has thanked: 41 times
Been thanked: 11 times

Ε δεν απέκλεισε και τα οβερ 200 όμως 😛
User avatar
johndoe
Coach
Coach
Posts: 2886
Joined: Thu Oct 13, 2016 7:41 pm
Football Manager της ομάδας: AEK
Αγαπημένη Ομάδα: AEK, Real Madrid, Man. United
Status: I was a million miles away, and there's nothing left to bring me back today...
Has thanked: 0
Been thanked: 5 times

Με την ίδια λογική, Νέα Ορλεάνη γαμεί και δέρνει :P
Post Reply

Return to “Επικαιρότητα - Άσχετα”