Διακοπές

Εδώ οι γενικές συζητήσεις και ό,τι δεν μπαίνει κάτω από τις άλλες κατηγορίες...
Post Reply
User avatar
vandervaggos
The God Of Football
The God Of Football
Posts: 25179
Joined: Fri Dec 12, 2003 12:00 am
Football Manager της ομάδας: Unemployed
Αγαπημένη Ομάδα: ΠΑΟΚ
Status: ▒▓█▀Π▄▀▄Α▀▄▀Ο▄▀Κ▄▀█▓▒
Location: Στο Γιού Κέι που λεν' κι στο χωριό μ'
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Πρώτες διακοπές με την χουλιγκάνα τέλη Αυγούστου/ αρχές Σεπτέμβρη και πάμε Ζάκυνθο για 10 μέρες.
Έχουμε κλείσει να μείνουμε στην πόλη της Ζακύνθου και τώρα ψαχνόμαστε για να δούμε σε ποιες παραλίες μπορούμε να πάμε με την μικρή (8 μήνων τότε). Βασικά η γυναίκα μου θέλει να είναι οργανωμένη η παραλία καλή σκιά κοντά στο μπαρ για να μπορούμε να κάτσουμε αρκετές ώρες.

Οπότε παρακαλώ τους γνώστες να προτείνουν παραλίες/μαγαζιά ανάλογα της περίστασης. Να αναφέρετε και αυττές που αξίζουν αλλά μπορεί να μην βολεύουν. Ίσως τα κουμαντάρουμε.

Εκτός από παραλίες ευπρόσδεκτες προτάσεις για φαγητό και χαλαρό καφέ/ποτό/μπύρα.

Ψάχτηκα στο τόπικ, ο μπουγάτσας έχει πάει 500 135 χιλιάδες φορές αλλά η μόνη αναλυτική αναφορά που έχει κάνει ήταν τότε που έπαιζε φμ με κρακ και κηνυγούσε ότι θηλυκό υπήρχε. :D
Ο Γκρέκο είχε γράψει κάποια πράγματα και γενικά αυτά είναι που βρήκα στο τοπίκιο ετούτο.
Προς Βασιλικά είναι οι καλύτερες παραλίες για άραγμα. Προτείνω Azzuro ή Γέρακα. Ομπρέλες, ξαπλώστρες, φαί τηλεόραση κτλ. Γενικά έχει φοβερές παραλίες. Εάν βρεις χρόνο κάνε το καραβάκι που πάει μπλε σπηλιές και Ναυάγιο. Πολύ καλά είναι στο Κερί ή να νοικιάσεις βάρκα για Μαραθωνήσι. Ρηχά νερά και ζεστά έχει από Τσιλιβί και πάνω (καθώς και αρκετές φυσικές ανοργάνωτες παραλίες)


Ο ΠΑΡΑΔΕΙΣΟΣ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ ΛΗΜΝΙΩΝΑ. Είναι βέβαια σε χαράδρα και έχει λίγο περπάτημα (κατηφόρα αρχικά...). Πάνω στον Λιμνιώνα έχει και φοβερή ταβέρνα.


Φαϊ. Δοκίμασε λαγό στιφάδο ή κάτι άλλο κοκκινιστό και τα κρεμμύδια, τυριά τους γενικότερα. Στον δρόμο προς Βασιλικά έχει τον "Αδερφό του Κώστα" καθώς και κάποιες άλλες ωραίες ταβέρνες που δεν θυμάμαι (είναι πάνω στον δρόμο πάντως). Πολύ καλό φαϊ και γέλιο έχει στα ΑΡΕΚΙΑ που είναι στην πόλη (ΜΗΝ ΤΟ ΧΑΣΕΙΣ).


Κάνε περατζάδα, παγωτό φαϊ στην Μπόχαλη όπου είναι ο τάφος του Διονύσιου Σολωμού. Η καφετέρεια-μπαρ που μπορείς να πας και με παιδιά νωρίς (έξω) λέγεται Movida.


Αφού πας Ζάκυνθο, δοκίμασε το τοπικό λαδοτύρι. Πικάντικο τυρό, ό,τι πρέπει για συνοδεία ουζομεζέδων.
User avatar
PanosBonJovi
National Manager
National Manager
Posts: 9909
Joined: Wed Sep 05, 2012 11:12 am
Αγαπημένη Ομάδα: Barcelona, Liverpool, Veria
Status: Talk about a dream, try to make it real
Location: Gamma Ethniki
Has thanked: 41 times
Been thanked: 11 times

Ο Γκρέκο τα λέει καλά. Τσιλιβι έχει ένα beach bar, το Μπαρακουντα είναι πολύ worth. Παραλία Αγ. Νικόλαος στο Βασιλικό είναι τρομερά με πολυ οργανωμένο beach bar μαλιστα! Τα θεωρώ από τα πρέπει του νησιού για μπανάκι. Φυσικα και Γερακας-Μαραθονήσι είναι εξαιρετικά.

Ναι στην κρουαζιέρα αν και απαγόρευσαν το μπάνιο στο ναυάγιο δια νόμου νομίζω πλέον.

Ναι για Μπόχαλη, είναι must. Στην πόλη έχει καφε-μπαρ, πιο γνωστό το Avant Garde στους ντόπιους.

Πέρα από το τυρί έχουνε και το μαντολάτο που είναι μαστ.

Και τέλος για φαγητό προτείνω Βαρκαρολα που είναι στην πόλη της Ζακύνθου και νομίζω και η Θυμαλος για ψάρι κλπ. Με επιφύλαξη το τελευταίο.

Αυτά, άμα θυμηθώ κάτι άλλο θα επανέλθω.

Πάντως Βασιλικός-Τσιλιβι είναι πολύ καλά για μπάνιο όπως και στο Ναυάγιο αλλά εκεί το απαγόρευσαν από όσο ξέρω. Τα αλλά τα λέει πολύ καλά ο Γκρέκο.
User avatar
Trapezitis
The God Of Football
The God Of Football
Posts: 27182
Joined: Thu Nov 27, 2008 4:02 pm
Football Manager της ομάδας: Που τέτοια τύχη.
Αγαπημένη Ομάδα: ΟΣΦΠ, Barca, Juve, Liverpool
Status: Παντρεμένος με παιδιά...
Location: Πετρούπολη
Has thanked: 3 times
Been thanked: 5 times

Όχι κρουαζιέρα Βάγγο, ποτέ και για κανένα λόγο.

Εξουθενωτικό για την κατάσταση σου, θα φρίξει το σκλί με το μωρό παρέα.

Δες τίποτα άλες σύντομες βόλτες δια της θαλάσσιας οδού...


Sent from my iPhone using Tapatalk
User avatar
beecher
Manager
Manager
Posts: 4660
Joined: Sun Nov 01, 2009 3:24 pm
Football Manager της ομάδας: Olympiakos
Αγαπημένη Ομάδα: Olympiakos, Bayern Munchen
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Επειδη προγραμματιζεται επισκεψη στην Λευκαδα κατα τις αρχες Αυγουστου, εχει καποιος να δωσει γενικο ινφο για να μη παω τελειως ασχετος?

α) παραλιες (ας εχει και πολυκοσμια δεν πειραζει)
β) φαι
γ) ναιτλαιφ
User avatar
PanosBonJovi
National Manager
National Manager
Posts: 9909
Joined: Wed Sep 05, 2012 11:12 am
Αγαπημένη Ομάδα: Barcelona, Liverpool, Veria
Status: Talk about a dream, try to make it real
Location: Gamma Ethniki
Has thanked: 41 times
Been thanked: 11 times

Nightlife στο Νυδρί κυρίως.
Παραλίες: Πόρτο Κατσίκι, Εγκρεμνοι, προς τον Άγιο Νικήτα επίσης (Colpa Beach Bar ενδεικτικά). Βασιλική είναι ωραία και επίσης θεωρώ worth τη μίνι κρουαζιέρα που είναι ολοήμερη και σε πει Εγκρεμενους (κολύμπι), Κεφαλονιά στο Φισκάρδο, Ιθάκη, σπήλαιο Παπανικολη και στο Σκορπιό (κολύμπι). Επίσης από το Νυδρί μπορείς να πας στο Μεγανησι με φερυ που είναι επίσης ομορφα. Φαγητο δεν έχω κάτι συγκεκριμένο κατά νου, αλλά και στη Λευκάδα θα βρεις και στο Νυδρί νόστιμα πράγματα .
User avatar
Aris7
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 6702
Joined: Sun Apr 06, 2003 11:00 pm
Football Manager της ομάδας: Andy Roddick
Αγαπημένη Ομάδα: Andy Roddick
twitter: Maritus7
Status: Andy Roddick
Location: Andy Roddick
Has thanked: 1 time
Been thanked: 0

μη πας να φας στο Νυδρι. φουλ τουριστικο
να πας να φας στα χαραδιατικα, στο βουνο πανω απο το νυδρι, τα καλυτερα κοκορετσια, φρυγαδελια κτλ που εχεις φαει

απο παραλιες Μυλος και Εγκρεμνοι και βασικα Καθισμα (που ειναι το κοπλα που λέει ο Πάνος).

ναιτλαιφ μην περιμενεις τρομερα πραγματα. αρκετα ησυχα εχει ομως μερικα μπιτσομπαρα καλα ενω στην πολη της Λευκαδας εχει αρκετα καγκουρομαγαζα στη σειρα αν θες να βγεισ για ποτο (και εισαι κατω απο 25) (και εχεις και μανικι τατουαζ). αν οχι, εχει καποια ωραια μπαρακια στους πεζοδρομους της πολης

επισης για φαγητο, εξαιρετικη ταβερνουλα (πολυ απλη και μπέισικ) στους Τσουκαλάδες (στο "βουνό" μεταξυ Λευκαδας και Αι Νικήτα) στη γλαροπουλα. οτι παρεις θα ειναι καλο και τιμιο

επισης καφε οπωσδηποτε στο Λιοτρίβι στα Σύβοτα. εξαιρετικο μερος τα Συβοτα με τον καταπράσινο κόλπο τους

και τελος αν δεν πας πολλές μέρες, δεν θεωρω οτι αξίζει η μονοήμερη που λέει ο Πάνος γιατι απλά θα χάσεις μια ολόκληρη μέρα. αξίζει μόνο αν ειναι να πας 5+ μέρες και αν έχει και καλό καιρό (αν δεν έχει δεν σε πάνε μέχρι εκγρεμνούς συνήθως)
Sponis wrote:την τριγωνομετρία που δίδαξαν οι Σπόνης-Τζιο-Αρης ούτε ο Αρσέν ούτε ο σερ Αλεξ την έχουν δει ακόμα λέμε...
User avatar
PanosBonJovi
National Manager
National Manager
Posts: 9909
Joined: Wed Sep 05, 2012 11:12 am
Αγαπημένη Ομάδα: Barcelona, Liverpool, Veria
Status: Talk about a dream, try to make it real
Location: Gamma Ethniki
Has thanked: 41 times
Been thanked: 11 times

Α να γεια σου! Το Κάθισμα δε μπορούσα να θυμηθώ :P
User avatar
beecher
Manager
Manager
Posts: 4660
Joined: Sun Nov 01, 2009 3:24 pm
Football Manager της ομάδας: Olympiakos
Αγαπημένη Ομάδα: Olympiakos, Bayern Munchen
Has thanked: 0
Been thanked: 0

θενκ γιου!
Spartakus
Football Legend
Football Legend
Posts: 13703
Joined: Tue Aug 09, 2005 10:23 am
Αγαπημένη Ομάδα: η δικιά μου
Location: Σε ένα κόσμο δικό μου, οπού μένω εγώ κι ο εαυτός μου
Has thanked: 0
Been thanked: 4 times

Aris7 wrote: Mon May 20, 2019 12:39 pm μη πας να φας στο Νυδρι. φουλ τουριστικο
να πας να φας στα χαραδιατικα, στο βουνο πανω απο το νυδρι, τα καλυτερα κοκορετσια, φρυγαδελια κτλ που εχεις φαι
Είναι εκεί που είχαμε πάει πρώτο βράδυ??
Γεωργέας forecer (και με περιβραχιόνιο)
--------------------------------------------
Kastroman wrote:Από τους αντίπαλους, ο Σπάρτακος εξελίσσεται σε λατρεία. :notworthy:
Όταν έβρεχε ο Θεός agression, bravery και determination είχε βγάλει κουβαδάκι και τα μάζευε. :D
nikos55 wrote:Φίλε Spartakus,
Και εσύ στον αγώνα μας. Οπως ο Σπάρτακος της αρχαιότητας ηγήθηκε των σκλάβων εναντίον των Ρωμαίων, εσύ οδήγησέ μας στη μάχη εναντίον της SI. Η θέση του αρχηγού είναι ανοικτή...
User avatar
theoatis
Indispensible
Indispensible
Posts: 1528
Joined: Sat Oct 28, 2006 8:51 pm
Football Manager της ομάδας: Olympiakos, Ερμιονίδα
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Για δώστε τα φώτα σας οι Συριανοί για το νησί. Κυρίως αν ξέρουμε κανα καλό και σχετικά φθηνο ξενοδοχείο μέχρι 80-90 το βράδυ (για αρχές Αυγούστου) εντός Ερμούπολης, για τα υπόλοιπα θα σας ενοχλήσω εν καιρώ. Δεχόμεθα και dm φυσικά!
Red Point Guard
Ένας εναλλακτικός χώρος απόψεων για τον μπασκετικό Ολυμπιακό
User avatar
zidane72003
The God Of Football
The God Of Football
Posts: 62659
Joined: Wed Nov 26, 2003 12:00 am
Football Manager της ομάδας: Arsenal,Barca,OSFP,Juve
Αγαπημένη Ομάδα: BOUBOUZEL FC
facebook προφίλ: bill.sakkas.5
Status: Glasgow here i am
Location: Μεταξυ του πραγματικου και του δικου μου κοσμου
Has thanked: 3 times
Been thanked: 18 times

Για ξενοδοχείο μπορώ να ρωτήσω αν και καλύτερα από μπουκινγκ και airbnb δε πρόκειται να βρείς. Ότι θες για νησί έχω να πάω μεν τρία χρόνια αλλά μπορώ να ρωτήσω αν έχει αλλάξει κάτι.

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

Spoiler: show
Δεν γ@μ@με οχι επειδη δε θελουμε,αλλα απο ιδεολογια.

ΡΕ ΖΗΣΑΜΕ ΝΑ ΠΑΜΕ ΑΝΑΠΟΔΑ ΣΤΗ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟΥ ΡΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ.
User avatar
ptr
Coach
Coach
Posts: 2544
Joined: Fri Dec 12, 2003 12:00 am
Αγαπημένη Ομάδα: ΠΑΟΚ
twitter: Yanniotis
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Λίγο off topic.

Πως δουλεύει η υπηρεσία uber? Το χρησιμοποιείς για να προγραμματίσεις διαδρομή (πχ θέλω να πάω στο τάδε σημείο αύριο στις 8;) ή το χρησιμοποιείς εκείνη τη στιγμή (πχ θέλω να πάω εκεί, είμαι εδώ, ποιος μπορεί να με πάρει).

Και σου δίνει επιλογές με τιμή; Δηλαδή ο Α θέλει 10 ευρώ, ο Β θέλει 12;

Επίσης μπορείς να πληρώσεις μετρητά ή μόνο με την κάρτα.

Ξέρω είμαι λίγο βλάχος.
User avatar
johndoe
Coach
Coach
Posts: 2890
Joined: Thu Oct 13, 2016 7:41 pm
Football Manager της ομάδας: AEK
Αγαπημένη Ομάδα: AEK, Real Madrid, Man. United
Status: I was a million miles away, and there's nothing left to bring me back today...
Has thanked: 0
Been thanked: 5 times

Αν είναι το ίδιο με την Αμερική και αλλού:
α) Μπορείς και να προγραμματίσεις και να το ζητήσεις εκείνη την ώρα (συνήθως το 2ο χρησιμοποιείται πάντως).
β) Σου δίνει επιλογές/τιμή για διαφορετικά services. Τα πιο βασικά services είναι:
  • Pool (1-2 άτομα): Θα σε/σας πάρει από εκεί που ζήτησες και θα σας πάει (πολύ κοντά) εκεί που του έβαλες, αλλά στην διάρκεια της διαδρομής ίσως πάρει άλλα άσχετα άτομα, κάνει κύκλο κλπ.
  • X (1-4 άτομα): Σε παίρνει από εκεί που ζήτησες και σε αφηνει εκεί που του έβαλες, χωρίς να πάρει άλλους και ακολουθώντας την optimal διαδρομή.
  • XL (1-6 άτομα): Σαν το X αλλά για περισσότερα άτομα.
  • Black (1-4 άτομα): Σαν το Χ αλλά με limo.
Οι τιμές υπολογίζονται με βάση απόσταση, φόρτου εκείνης της ώρας, κλπ.

Απ'όσο ξέρω μόνο με κάρτα δουλεύει.
User avatar
zidane72003
The God Of Football
The God Of Football
Posts: 62659
Joined: Wed Nov 26, 2003 12:00 am
Football Manager της ομάδας: Arsenal,Barca,OSFP,Juve
Αγαπημένη Ομάδα: BOUBOUZEL FC
facebook προφίλ: bill.sakkas.5
Status: Glasgow here i am
Location: Μεταξυ του πραγματικου και του δικου μου κοσμου
Has thanked: 3 times
Been thanked: 18 times

Δεν έχω χρησιμοποιήσει ραντεβού και δε ξέρω αν υπάρχει.

Ανοίγεις app και διαλέγεις από πού θα σε πάνε που (από Καλαμαριά καμάρα πχ)την ίδια ώρα. Σου δείχνει ότι υπάρχουν συγκεκριμένα αυτοκίνητα κοντά και το αμάξι για σένα θα έρθει με χ(χ) λεφτά. Το ποσό δεν είναι εφάπαξ αλλά υπάρχει διακύμανση πχ από 12-16. Δε θα είναι ποτέ κάτω από 12 και πότε πάνω από 16 είτε σε πάει σε 3 λεπτά είτε σε 2 μέρες. Ανάλογα με το traffic και το demand/offer υπάρχει και αυτή η διακύμανση. Αν υπάρχει μεγάλη ζήτηση σε prime time. Η ταρίφα μπορεί να είναι 1.25,1.5 μεγαλύτερη από την φυσιολογική. Πληρώνεις μέσω της κάρτας σου με το που σε παραλάβουν και σου έρχεται απόδειξη μέσω εμειλ όταν τελειώσεις το ταξίδι.

Ίδιου τύπου είναι και το mytaxi νομίζω με καλύτερα fares

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

Spoiler: show
Δεν γ@μ@με οχι επειδη δε θελουμε,αλλα απο ιδεολογια.

ΡΕ ΖΗΣΑΜΕ ΝΑ ΠΑΜΕ ΑΝΑΠΟΔΑ ΣΤΗ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟΥ ΡΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ.
User avatar
silver arrow
Football Legend
Football Legend
Posts: 12347
Joined: Tue Oct 31, 2006 10:28 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Καμία συμβουλή για Άμστερνταμ?
5 μέρες θα είμαι αλλά μόνο 4-5 ελεύθερες ώρες θα έχω κάθε μέρα.
Εχω βρει άπειρα πράγματα που θέλω να δω αλλά δεν υπάρχει χρόνος. :P
Post Reply

Return to “Επικαιρότητα - Άσχετα”