Διακοπές

Εδώ οι γενικές συζητήσεις και ό,τι δεν μπαίνει κάτω από τις άλλες κατηγορίες...
Post Reply
User avatar
demakos21
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 5332
Joined: Thu Mar 20, 2008 4:26 pm
Football Manager της ομάδας: AΕΚ
Αγαπημένη Ομάδα: ΑΕΚ/Juventus/Liverpool/OM
Status: Θα διασχίσεις ένα πρωινό τον κόσμο και θα 'ναι πιο όμορφα κι από ένα όνειρο.
Location: Athens
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Ούτε απ’ έξω για Βρυξέλλες.


Sent from my iPhone using Tapatalk
User avatar
kalitzaros
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 5269
Joined: Fri Oct 18, 2013 9:10 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

οσλο 4 μερες ειναι καλα, βαλε και 1 ακομα αν θες να πας σε κανα κοντινο χωριουδακι. ωραια πολη, περπατισιμη ησυχη αλλα δεν μπορω να πω οτι εκανα τα βυζια μου τιραντες.

εντος ευρωπης Λισαβωνα, Πραγα, Εδιμβουργο πολυ καλυτερες ιμχο.
Hoc est simplicisimum —contestó él—: porque estoy loco
Beorn
Manager
Manager
Posts: 4369
Joined: Sat Jul 23, 2011 5:51 pm
Football Manager της ομάδας: Sassuolo
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Rιγα 1 ημερα, πολυ βαρια 2. Γενικα το Ριγα-Ταλλινν βγαινει παααρα πολυ ευκολα σε 1 3ημερο.
User avatar
kobos550
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 5915
Joined: Sat Jan 28, 2012 9:38 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός
Location: Αθήνα
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Για Βρυξέλλες απλά θα πάω στον κολλητό που κάνει ερασμους στην Αμβέρσα και τα αεροπορικά συμφέρουν να πάω Βρυξέλλες. Οπότε έλεγα να κάτσω εκεί μέχρι το βραδάκι και μετά να πάω Αμβέρσα που είναι δίπλα.
Ρίγα λογικά με πλοίο που θα κοιμηθούμε μέσα οπότε για κάνα 7ωρο μας βγαίνει να μείνουμε στη Ρίγα.
Ταλίν θα το δω με άλλη εκδρομή (όπως και Ελσίνκι, Αγία Πετρούπολη).

Άμστερνταμ τώρα θα ήθελα αρκετές μέρες αλλά θα το κάνω κι αυτό μαζί με Βρυξέλλες-Αμβέρσα οπότε δεν ξέρω πόσο χρόνο θα έχω.
Μπριζ θέλω πολύ να πάω που λέτε αλλά θα είναι μια καλή επιλογή για το μέλλον (όταν θα έχω και κοπέλα )

Ευχαριστώ πολύ παιδιά!

Sent from my SM-G935F using Tapatalk

User avatar
vandervaggos
The God Of Football
The God Of Football
Posts: 25179
Joined: Fri Dec 12, 2003 12:00 am
Football Manager της ομάδας: Unemployed
Αγαπημένη Ομάδα: ΠΑΟΚ
Status: ▒▓█▀Π▄▀▄Α▀▄▀Ο▄▀Κ▄▀█▓▒
Location: Στο Γιού Κέι που λεν' κι στο χωριό μ'
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

kobos550 wrote: Wed Sep 12, 2018 5:37 pm Για πείτε και όποιος ξέρει για πόσες μέρες είναι καλά σε Όσλο, Κοπεγχάγη, Βρυξέλλες, Άμστερνταμ, Ρίγα.
Θα τα δω όλα λογικά μιας και είμαι κοντά απλά ήθελα να ξέρω στο περίπου πόσο αξίζει να κάτσουμε.

Sent from my SM-G935F using Tapatalk
Όσλο πανέμορφο ακόμα και μέσα χειμώνα. Φοβερή εμπειρία το χιόνι και όλοι οι αυτοματισμοί τους.
2 Μέρες είναι καλά αν θες να πας στα βασικά, από εκεί και πέρα εξαρτάται πόσα μουσεία θες να δεις κτλ.
Βέβαια η Νορβηγία είναι φοβερή σαν χώρα και όσους ξέρω που έχουν πάει σε activities εκτός όσλο πέρασαν ακόμα καλύτερα από ότι μέσα στο Όσλο.
Φυσικά είναι ακριβό.

Κοπεγχάγη γυρνάς την πόλη σε 1 μέρα και τα αξιοθέατα σε 2. Αλλά έχει τόσο καλά τραίνα και αξιοθέατα μακριά από αυτήν που μπορέι να κάνεις μέχρι και 4-5 μέρες εύκολα.
Τιμές επιπέδου Όσλο και εδώ.

Βρυξέλλες λολ γενικά, αλλά ξέρω γω, 2 μέρες είναι καλά. Εγώ ένα ΣΚ πήγα και ήταν υπέρ αρκετό από αυτό που είδα :P

Ολλανδία έκανα ένα quick tour αρκετών πόλεων, και μπορώ να πω ότι αν πας με γκόμενα τα περίχωρα είναι πιο ωραία από το Άμστερνταμ.
Αλλά η αλήθεια είναι ότι δεν έχω καλό estimate.
User avatar
leontokardos
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 6381
Joined: Mon May 31, 2010 3:39 pm
Location: Glasgow, UK
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Για τις παρακάτω πόλεις που αναφέρθηκαν, τις παραθέτω σε σειρά ομορφιάς κατά τα δικά μου γούστα μιας και τις είχαμε επισκεφτεί όλες σε ένα ταξίδι:

1) Πράγα
2) Βιέννη
3) Βουδαπέστη
4) Μη πάτε Μπρατισλάβα

Όσο για κόσμο, ομολογώ ότι είχα πάθει κοκομπλόκο με τις Σουηδέζες στη Στοκχόλμη και μάλιστα όχι τόσο με τις ξανθιές όσο με τις μελαχρινές!
User avatar
kalitzaros
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 5269
Joined: Fri Oct 18, 2013 9:10 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

σαν τις Τσεχες δεν εχει
Hoc est simplicisimum —contestó él—: porque estoy loco
User avatar
Trapezitis
The God Of Football
The God Of Football
Posts: 27182
Joined: Thu Nov 27, 2008 4:02 pm
Football Manager της ομάδας: Που τέτοια τύχη.
Αγαπημένη Ομάδα: ΟΣΦΠ, Barca, Juve, Liverpool
Status: Παντρεμένος με παιδιά...
Location: Πετρούπολη
Has thanked: 3 times
Been thanked: 5 times

Trapezitis wrote:Πολύ όμορφος κόσμος όμως στην Πράγα ρε συ, πολύ όμορφος. Είναι εντυπωσιακό.

Μπορεί να έφταιγε λίγο και το ότι είχα πάει μετά από 2 συνεχόμενα ταξίδια στην Ισπανία (πιο άσχημοι άνθρωποι του πλανήτη εύκολα) αλλά είχα μείνει με το στόμα ψιλονανοιχτό...

Επανέρχομαι προς επίρρωση.


Sent from my iPhone using Tapatalk
User avatar
jasonas
Assistant Manager
Assistant Manager
Posts: 3907
Joined: Tue Apr 29, 2008 8:50 pm
Football Manager της ομάδας: ΑΕΚ
Αγαπημένη Ομάδα: ΑΕΚ, BOCA
Has thanked: 1 time
Been thanked: 7 times

συμφωνώ με kalitzaro... φατσικα πάντα!
User avatar
kobos550
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 5915
Joined: Sat Jan 28, 2012 9:38 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός
Location: Αθήνα
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

leontokardos wrote: Thu Sep 13, 2018 2:27 pm Για τις παρακάτω πόλεις που αναφέρθηκαν, τις παραθέτω σε σειρά ομορφιάς κατά τα δικά μου γούστα μιας και τις είχαμε επισκεφτεί όλες σε ένα ταξίδι:

1) Πράγα
2) Βιέννη
3) Βουδαπέστη
4) Μη πάτε Μπρατισλάβα

Όσο για κόσμο, ομολογώ ότι είχα πάθει κοκομπλόκο με τις Σουηδέζες στη Στοκχόλμη και μάλιστα όχι τόσο με τις ξανθιές όσο με τις μελαχρινές!
Γενικά 2μιση βδομάδες που είμαι εδώ Στοκχόλμη συμφωνώ φουλ.
Τελικά, πρώτο, χρονικά, ταξίδι που κλείσαμε είναι Όσλο 3 μέρες την επόμενη εβδομάδα.
User avatar
PanosBonJovi
National Manager
National Manager
Posts: 9916
Joined: Wed Sep 05, 2012 11:12 am
Αγαπημένη Ομάδα: Barcelona, Liverpool, Veria
Status: Talk about a dream, try to make it real
Location: Gamma Ethniki
Has thanked: 42 times
Been thanked: 11 times

vandervaggos wrote: Thu Sep 13, 2018 2:05 pm
kobos550 wrote: Wed Sep 12, 2018 5:37 pm Για πείτε και όποιος ξέρει για πόσες μέρες είναι καλά σε Όσλο, Κοπεγχάγη, Βρυξέλλες, Άμστερνταμ, Ρίγα.
Θα τα δω όλα λογικά μιας και είμαι κοντά απλά ήθελα να ξέρω στο περίπου πόσο αξίζει να κάτσουμε.

Sent from my SM-G935F using Tapatalk
Όσλο πανέμορφο ακόμα και μέσα χειμώνα. Φοβερή εμπειρία το χιόνι και όλοι οι αυτοματισμοί τους.
2 Μέρες είναι καλά αν θες να πας στα βασικά, από εκεί και πέρα εξαρτάται πόσα μουσεία θες να δεις κτλ.
Βέβαια η Νορβηγία είναι φοβερή σαν χώρα και όσους ξέρω που έχουν πάει σε activities εκτός όσλο πέρασαν ακόμα καλύτερα από ότι μέσα στο Όσλο.
Φυσικά είναι ακριβό.

Κοπεγχάγη γυρνάς την πόλη σε 1 μέρα και τα αξιοθέατα σε 2. Αλλά έχει τόσο καλά τραίνα και αξιοθέατα μακριά από αυτήν που μπορέι να κάνεις μέχρι και 4-5 μέρες εύκολα.
Τιμές επιπέδου Όσλο και εδώ.

Βρυξέλλες λολ γενικά, αλλά ξέρω γω, 2 μέρες είναι καλά. Εγώ ένα ΣΚ πήγα και ήταν υπέρ αρκετό από αυτό που είδα :P

Ολλανδία έκανα ένα quick tour αρκετών πόλεων, και μπορώ να πω ότι αν πας με γκόμενα τα περίχωρα είναι πιο ωραία από το Άμστερνταμ.
Αλλά η αλήθεια είναι ότι δεν έχω καλό estimate.
Βλέποντας διάφορα βιντεο στο FB κυρίως από Νορβηγία, οφείλω να πω οτι φαίνεται απίστευτη χώρα και πράγματι όσοι πάνε και για εξωτερικές δραστηριότητες πρέπει να περνάνε ΓΑΜΑΤΑ! Φυσικά δε γινειται να πας Νορβηγια και να μη δεις τα φιορδ κλπ
User avatar
vandervaggos
The God Of Football
The God Of Football
Posts: 25179
Joined: Fri Dec 12, 2003 12:00 am
Football Manager της ομάδας: Unemployed
Αγαπημένη Ομάδα: ΠΑΟΚ
Status: ▒▓█▀Π▄▀▄Α▀▄▀Ο▄▀Κ▄▀█▓▒
Location: Στο Γιού Κέι που λεν' κι στο χωριό μ'
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Άμα διαβάζεις βιβλία, αξίζει να διαβάσεις κάποιο δικό του πριν πας Όσλο.
User avatar
sheriff7
Backup
Backup
Posts: 843
Joined: Wed Dec 03, 2014 4:48 am
Football Manager της ομάδας: -
Αγαπημένη Ομάδα: ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ,ΑΡΣΕΝΑΛ,
twitter: https://twitter.com/Sheriff791
Location: ATHENS/TRIKALA
Has thanked: 2 times
Been thanked: 3 times

Όλα τα βιβλία του με τον Χάρι Χολε είναι υπέροχα..Περιγράφει και την χώρα γενικότερα πολύ ωραία..
-nani
tiziano
Football Demi-God
Football Demi-God
Posts: 16314
Joined: Tue May 15, 2007 11:57 pm
Status: I'm Pickle Rick // IMHO Mute him
Location: Ocean Beach
Has thanked: 0
Been thanked: 5 times

Μια χαρά είναι οι Βρυξέλλες, έχει και βραδινή ζωή και πολύ ξένο κόσμο, και είναι κοντά σε όλα στην Ευρώπη. Τα χωριά σας (μας) κατά πλειοψηφία δε νομίζω να ήταν καλύτερα :D
Όσες φορές έχω πάει έχω περάσει καλά το βράδυ. Τώρα αν λέτε να πας ένα σκέτο ταξίδι από Ελλάδα μόνο Βρυξέλλες για τουρισμό, τότε ναι, ΟΚ, καλύτερα να συνδυαστεί με άλλους προορισμούς. Αλλά το ίδιο μπορείς να πεις π.χ. και για Ολλανδία, ειδικά στο βόρειο κομμάτι είναι νέκρα. Νότια (Άμστερνταμ-Χάγη-Ρότερνταμ) είναι άλλη φάση, αλλά και πάλι για τουρισμό δεν τρελαίνομαι τόσο.

υγ. Κοπεγχάγη > Στοκχόλμη (ως τουρίστας, όχι στις γυναίκες).
ΑΡΑΖΩ, Ἄρα ζῶ
Image
User avatar
equi_gonzalez
National Manager
National Manager
Posts: 9570
Joined: Mon Mar 22, 2010 6:21 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθηναϊκός, Barca, Man Utd
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Ναι ρε συ, ειναι αυτο που ελεγα. Εσυ μαλλον πηγες σε καλη περιοδο/με καλη παρεα, ισως σε ψαγμενα μαγαζια κτλ.

Εγω το λιγο που ειχα παει μου ειχε φανει σαν ειναι η βρωμια της Αθηνας χωρις τις φαγηταρες και τις μαγαζαρες της Αθηνας.

Sent from my SM-G950U using Tapatalk

pirovatis wrote:Τραβάει τις ακροαματικότητες και τα θηλυκά ο Εκι.
Post Reply

Return to “Επικαιρότητα - Άσχετα”