Προβλήματα με γονείς.

Εδώ οι γενικές συζητήσεις και ό,τι δεν μπαίνει κάτω από τις άλλες κατηγορίες...
User avatar
demakos21
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 5332
Joined: Thu Mar 20, 2008 4:26 pm
Football Manager της ομάδας: AΕΚ
Αγαπημένη Ομάδα: ΑΕΚ/Juventus/Liverpool/OM
Status: Θα διασχίσεις ένα πρωινό τον κόσμο και θα 'ναι πιο όμορφα κι από ένα όνειρο.
Location: Athens
Has thanked: 0
Been thanked: 0

vandervaggos wrote: Fri Jun 28, 2019 3:54 pm Αν εσύ αποφασίζεις ποιον θα βάλεις πιο ψηλά στις σχέσεις σου, ακόμα κι αν είσαι παντρεμένος (κάνεις μικρή εξαίρεση αν έχεις παιδιά) τότε πάει να πει ότι δεν βλέπεις την γυναίκα που έχεις απέναντι σου ως ισότιμη και ότι μαζί θα αποφασίσετε γι αυτό και οποιοδήποτε άλλο θέμα. Και ρωτάω αν αυτό το πρότυπο είχες στο σπίτι και πως λειτούργησε σε στιγμές κρίσης όπως αυτή που περιέγραψα.
Δεν είναι κατακριτέο, είναι διαφορετικό από αυτό που πιστεύω γι αυτό προσπαθώ να το καταλάβω.

Για το 2ο ναι, η μητέρα σου με την πεθερά της.
Κατάλαβα τι εννοείς. Εξ' ορισμού * οι γονείς είναι πιο ψηλά από την οποιαδήποτε σύντροφο μου. Οι σχέσεις μου και αργότερα ο γάμος δεν άλλαξαν κάτι σε αυτό. Η σχέση είναι σχέση και ο δεσμός με τους γονείς είναι κάτι διαφορετικό που δεν το συσχετίζω (ή προσπαθώ τουλάχιστον). Αυτή την κουβέντα την έχω κάνει με τη σύντροφο και της είχα πει πως και αυτή θέλω να έχει τους γονείς της πιο ψηλά από εμένα. Όχι στην καθημερινότητα, στις αποφάσεις, στα της σχέσης. Ως συναίσθημα εννοώ (ελπίζω να βγαίνει νόημα). Να είμαστε ένα κλικ κάτω. Αν τους φτάσουμε σε βάθος χρόνου, τότε η αγάπη που τρέφουμε ο ένας για τον άλλον είναι βαθιά κ δυνατή.
Συνεπώς, δεν μας επηρεάζει στην καθημερινότητα κάπου όλο αυτό. Αν έρθουν παιδιά και ζούμε νορμαλ, θεωρώ (μόνο θεωρητικά μπορώ ν' απαντήσω αυτή τη στιγμή) "θ ανέβει" (για εμένα τουλάχιστον). Ίσως (παρα)είναι συναισθηματικό ή ακούγεται περίεργο/υπερβολικό για κάποιον που το ακούει. Δεν ξέρω,,

* Αναφέρομαι στη δική μου περίπτωση και μόνο, πλησιάζοντας τα 40 και έχοντας ζήσει πολλές (ζόρικες & όμορφες) καταστάσεις.


Σχετικά με το 2ο...δεν θυμάμαι να υπήρχαν τέτοια ζητήματα. Ο πατέρας μου είχε αδυναμία στην μητέρα του αλλά δεν τα έμπλεκε ούτε αυτός ούτε η γιαγιά μου. Μιλάμε βέβαια για περίπτωση διακριτικών ανθρώπων, οπότε δεν υπήρχαν τα ερεθίσματα και αυτό σίγουρα βοήθησε.
User avatar
Anton Kousnij
Football Legend
Football Legend
Posts: 12695
Joined: Sat Nov 03, 2007 6:29 pm
Football Manager της ομάδας: γιατι προλαβαίνω?
Αγαπημένη Ομάδα: spartak limassol
facebook προφίλ: antonis.bourlis
Status: είναι τα 4 στοιχειά και πανω απ'όλα η φωτιά
Has thanked: 0
Been thanked: 7 times

Και ας πούμε ερχετ; Ι ο γονιός σου και σου λέει : εντάξει την ξέρω 20 χρόνια την ανεπροκοπη γυναίκα σου. Η αυτή ή εμει; αγόρι μου... Διάλεξε.
Κατάλαβες πόσο ακραία το πάω?
Ε ο Πατέρας μου, και ο Πεθερός μου είπαν γυναίκα - ζωή μου, και αν σας αρέσει. Χάνοντας λεφτά σπίτια ελευθερία κινήσεων και άλλα πολλά.

Στάλθηκε από το WAS-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Γίνε μαντέμι πρώτα
Geologos
Football Demi-God
Football Demi-God
Posts: 18242
Joined: Fri Nov 26, 2010 12:10 pm
Football Manager της ομάδας: AEK
Αγαπημένη Ομάδα: ΑΕΚ
Has thanked: 16 times
Been thanked: 7 times

Δεν μπορώ να πω ότι υπαρχει καποιο μυστικο ωστε να έχεις καλές ή κακές σχέσεις με γονείς. Οι συμβουλες και οι γενικεύσεις σε ένα τέτοιο τόπικ έίναι πιο δύσκολες και από το γκομενοτόπικ.

Αυτό που θα πω είναι πως πιστευω ότι βοηθάει τον καθένα να μην κρατάει grudges γενικά, όχι μόνο με τους γονείς. Πχ ατάκες που βαλε ο Βιντιβι βαζω στοιχημα και γω έχω ακούσει, αλλά πέρα από την αντίδραση της στιγμής, κλάιν μετα. Περασμένα ξεχασμένα πραγματικά, δεν με επηρεάζουν στην ζωή μου ούτε με επηρέασαν στη σχέση μου με τους γονείς. Καταλαβαίνω πόσο πολύ λυπητερά λόγια μπορέίς να ακούσεις απο έναν γονιο, και φαντάζομαι ότι θα μάθω στο μέλλον και πως το παιδί σου μπορει να σου πει λόγια λυπητερά, το θέμα είναι πως στο μέτρο του δυνατού πρέπει να μην τα αφήσεις να σε επηρεάζουνε.
Καλώς ή κακώς, γνώμη θα χουν σε όλη τη ζωή σου. Και για την κοπέλα σου, και για τη δουλεια σου. Δεν είναι κακό να έχουν την άποψη τους, ούτε να στην πουν. Εδω μέσα πόσοι νοματαίοι έχουμε ζητήσει την άποψη αγνώστων τυπάδων που τους ξέρουμε μόνο ως κιλομπαιτ πληροφορίας για τα γκομενικά μας και δεν μας πειράζει, γιατι να μην έχουν άποψη και οι άνθρωποι που μας γέννησαν? Το πρόβλημα προκύπτει νομίζω απο μια υποσυνείδητη ανάγκη(σόρι αν αυτο που θα πω δεν στέκει επιστημονικά αλλά καπως έτσι μπορω να το εκφράσω δεν είμαι ψυχολογος) οι επιλογές μας να έχουν την επικρότηση από τους δικούς μας ανθρώπους. Έτσι, αν για παραδειγμα σου πουνε παλι με αυτήν την αχαιρευτη γυρνάς, σε πιάνει κοκομπλόκο.
Ούτε οι γονείς φταίνε(φταίνε στον τρόπο, στην κομψότητα και στο πως εκφράζουν τη διαφωνια, αλλο αυτό) ούτε η αχαιρευτη. Το φτάίξιμο είναι στον εαυτό μας πρωτα και κυρια που δεν μπορέί να στηρίξει ψυχολογικά τις επιλογές του χωρίς να ακούσει good job απο γονεις, οικογένεια, φίλους κτλ.
Και αυτή είναι η συμβουλή μου σε όσους έχουν τέτοιου είδους προβλήματα. Απελευθερωθείτε απο τις αποψεις των γονιών σας. Αγαπήστε τους και απλά διαφωνίστε μαυτους. Δεν σας μειώνει αν δεν σας καταλαβαίνουν ή αν δεν σας επικροτούν ή αν δεν μπορούν να αναγνωρίσουν τα achievements σας, δεν χρειάζεται τον πρώτο άνθρωπο που είναι επιλογή σας να γίνει οικογένειά σας να τον εγκρίνουν, μην τους κρατάτε κακία και μην θυμάστε όλες τις [System Interruption: Μη βρίζεις!] που μπορεί να σας είπαν.

Sent from my SM-G935W8 using Tapatalk

User avatar
To nou sou...
Football Legend
Football Legend
Posts: 10021
Joined: Mon Apr 26, 2010 8:32 pm
Football Manager της ομάδας: Oxford City
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός, Barcelona, Inter
facebook προφίλ: charis.karatzas
Status: Εμάς εδώ στην ξενιτιά, το fm είναι η μόνη μας χαρά...
Location: Καλή ερώτηση...
Has thanked: 4 times
Been thanked: 7 times

Για να μένουν σε κάποιον τέτοιες ατάκες πάντως το θέμα είναι πιο βαθύ απ’ότι νομίζουμε και τις περισσότερες φορές δεν είναι η κυρία αιτία αλλά η αφορμή.


Sent from my iPhone using Tapatalk
I LOVE THIS SITE!!!
User avatar
johndoe
Coach
Coach
Posts: 2886
Joined: Thu Oct 13, 2016 7:41 pm
Football Manager της ομάδας: AEK
Αγαπημένη Ομάδα: AEK, Real Madrid, Man. United
Status: I was a million miles away, and there's nothing left to bring me back today...
Has thanked: 0
Been thanked: 5 times

Εξαρτάται πολύ από τον χαρακτήρα του καθενός αυτό. Προσωπικά αν κάποιος πει/κάνει κάτι και με ενοχλήσει και δεν μπορώ να απαντήσω/αντιδράσω εκείνη την ώρα ώστε να ξεθυμάνω, το θυμάμαι για καιρό. Απλά πλέον είναι πάρα πολύ σπάνιο να μην μπορώ να αντιδράσω ενώ μικρότερος φοβόμουν περισσότερο να είμαι assertive σε περιπτώσεις που έπρεπε.
User avatar
vandervaggos
The God Of Football
The God Of Football
Posts: 25179
Joined: Fri Dec 12, 2003 12:00 am
Football Manager της ομάδας: Unemployed
Αγαπημένη Ομάδα: ΠΑΟΚ
Status: ▒▓█▀Π▄▀▄Α▀▄▀Ο▄▀Κ▄▀█▓▒
Location: Στο Γιού Κέι που λεν' κι στο χωριό μ'
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

To nou sou... wrote: Sat Jun 29, 2019 9:53 pm Για να μένουν σε κάποιον τέτοιες ατάκες πάντως το θέμα είναι πιο βαθύ απ’ότι νομίζουμε και τις περισσότερες φορές δεν είναι η κυρία αιτία αλλά η αφορμή.
Εσύ και ο Αντόν το πιάσατε το νόημα. Προφανώς το σκηνικό που ανέφερα δεν ήταν κάτι το ιδιαίτερο μεμονωμένα, έχουν προηγηθεί ένα σωρό άλλο και πολύ χοντρά. Ήταν ένα παράδειγμα για να καταλάβετε ότι αν ακούω με το που με βλέπει μία φορά το χρόνο, φανταστείτε τι άλλο θα έχει γίνει.
To nou sou... wrote: Fri Jun 28, 2019 6:07 pmΈχω κάνει 3 ψυχοθεραπείες (ναι το πήρα και εγώ απόφαση να ξεκινήσω) και ξέρω. Image
Σωστός. Κάπως έτσι το έπιασα κι εγώ το νόημα γιατί μέχρι τότε ήμουν της φάσης που λένε όλοι οι άλλοι. Να τους αγαπάω και θέλουν το καλό κτλ. Και λέει πχ ο johndoe ότι αυτά για την σχολή τα έκαναν επειδή ήθελαν το καλό του. Εγώ αν ήθελα το κακό του johndoe δεν θα μπορούσα να του κάνω κάτι χειρότερο εκείνη την χρονική στιγμή. Ναι οι γονείς το κάνουν ακούσια αλλά το λάθος παραμένει βαρύτατο. Χαίρομαι που σε εσένα john το παραδέχθηκαν και λύθηκε το θέμα. Εγώ όσο το προσπάθησα να το λύσω γινόταν και χειρότερα, ουσιαστικά έβγαινα φταίχτης για τα πάντα, οπότε αν φταίω τόσο πολύ ρε παιδί μου ας σταματήσω να ασχολούμαι, μην δημιουργώ και άλλα προβλήματα. Βέβαια, μαντέψτε μαντέψτε, 2 χρόνια που σταμάτησα να ασχολούμαι μου χρεώσαν κι άλλα με την δικαιολογία της αδιαφορίας, ότι δηλαδή αν ασχολιόμουν δεν θα είχαν συμβεί.

Γιατί δεν βγαίνει ο Stoperhaimer στο τηλέφωνο;
User avatar
To nou sou...
Football Legend
Football Legend
Posts: 10021
Joined: Mon Apr 26, 2010 8:32 pm
Football Manager της ομάδας: Oxford City
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός, Barcelona, Inter
facebook προφίλ: charis.karatzas
Status: Εμάς εδώ στην ξενιτιά, το fm είναι η μόνη μας χαρά...
Location: Καλή ερώτηση...
Has thanked: 4 times
Been thanked: 7 times

Αν θες μια συμβουλή πάντως, δούλεψε το με κάποιον ειδικό. Όχι για να λυθεί, μιας και για να λυθεί πρέπει να κάνουν και οι γονείς σου το ίδιο, που προφανώς δεν είναι διατεθιμένοι να το κάνουν, αλλά για να μην σε επηρεάζει τόσο όσο γίνεται τώρα.
I LOVE THIS SITE!!!
User avatar
Stoperhaimer
Youth Team Manager
Youth Team Manager
Posts: 2427
Joined: Thu Nov 10, 2011 9:11 pm
Football Manager της ομάδας: AC Milan
Αγαπημένη Ομάδα: BVB
facebook προφίλ: panagiotis.tamtakos.3
twitter: PanosTamtakos
Status: The rules of soccer are very simple: if it moves, kick it. If it doesn't move, kick it until it does
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Πολλά και διάφορα ωραία διάβασα, αλλά νομίζω το καλύτερο είναι αυτό του johndoe:
tο φτάίξιμο είναι στον εαυτό μας πρωτα και κυρια που δεν μπορέί να στηρίξει ψυχολογικά τις επιλογές του χωρίς να ακούσει good job απο γονεις, οικογένεια, φίλους κτλ.
Αυτό ακριβώς. Ίσως σήμερα, ίσως αύριο κάνω μια πιο τεκμηριωμένη ανάλυση, αλλά σήμερα είμαι αρκετά πεσμένος (μαύρα γυαλιά φοράω και κλπ,κλπ, Βισση mode on) και δεν έχω διάθεση να συνεχίσω.

Αη λοβ γιου κάργα.
tiziano wrote: Όταν ο Κάρλο έπαιζε τέτοιο στυλ ποδοσφαίρου ως μέσος σε υψηλό επίπεδο (έστω με τελειωμένα γόνατα), ο Ζοζέ ήταν 15 χρόνια μακριά από το να φωνάζει visca el barca ως υπάλληλος της Μπαρτσελόνα.
:tsatila:
Spoiler: show
Image
User avatar
To nou sou...
Football Legend
Football Legend
Posts: 10021
Joined: Mon Apr 26, 2010 8:32 pm
Football Manager της ομάδας: Oxford City
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός, Barcelona, Inter
facebook προφίλ: charis.karatzas
Status: Εμάς εδώ στην ξενιτιά, το fm είναι η μόνη μας χαρά...
Location: Καλή ερώτηση...
Has thanked: 4 times
Been thanked: 7 times

Κι αυτό όμως στόπερ έχει εξήγηση. Αν δεν ακούς ποτέ καλή κουβέντα για τίποτα, δε φταις εσύ αποκλειστικά που δεν μπορείς να το στηρίξεις. Καλώς ή κακώς όλοι μας έχουμε ανάγκη την επιβράβευση. Είτε μικροί, κυρίως, είτε μεγάλοι. Κι όταν λέω επιβράβευση δεν εννοώ επιβράβευση για ψίλου πήδημα, αλλά για πράγματα που έχουν νόημα. Όταν αυτή η επιβράβευση δεν υπάρχει από τη γέννηση μας μέχρι και τώρα που γίναμε ενήλικες και γονείς, είναι πολύ λογικό να υπάρχει κάποιο έλλειμμα στη ψυχοσύνθεσή μας.

Προφανώς δεν γίνεται όλα τα προβλήματα ή θέματα που έχει ο καθένας μας να εξηγούνται έτσι, αλλά είναι σημαντικό να καταλαβαίνεις τι σου συμβαίνει και γιατί. Έτσι μπορεί και να το διορθώσεις.
I LOVE THIS SITE!!!
User avatar
Stoperhaimer
Youth Team Manager
Youth Team Manager
Posts: 2427
Joined: Thu Nov 10, 2011 9:11 pm
Football Manager της ομάδας: AC Milan
Αγαπημένη Ομάδα: BVB
facebook προφίλ: panagiotis.tamtakos.3
twitter: PanosTamtakos
Status: The rules of soccer are very simple: if it moves, kick it. If it doesn't move, kick it until it does
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Α, να χαθείτε όλοι σας. Εκεί που πάω να πω μια κουβέντα σχολιάζετε και μου ανατρέπετε τον τρόπο σκέψης.

Το θέμα (τουλάχιστον όπως το ερμηνεύω εγώ) είναι το εξής: κάποτε πρέπει να συνεχίσουμε πέραν από το αν θα μας κάνουν πατ πατ στην πλάτη ή όχι. Δηλαδή να πάρουμε την απόφαση και να την υποστηρίξουμε μέχρι τέλους. Αυτά που λέει ο VdV τα έχω ζήσει και εγώ (μεγαλύτερη μικρότερη κλίμακα, δεν έχει σημασία): προσπαθείς για το καλύτερο με προσωπικό κόστος και στο τέλος τα ακούς και από πάνω. Ε, πάει πολύ.
tiziano wrote: Όταν ο Κάρλο έπαιζε τέτοιο στυλ ποδοσφαίρου ως μέσος σε υψηλό επίπεδο (έστω με τελειωμένα γόνατα), ο Ζοζέ ήταν 15 χρόνια μακριά από το να φωνάζει visca el barca ως υπάλληλος της Μπαρτσελόνα.
:tsatila:
Spoiler: show
Image
User avatar
Anton Kousnij
Football Legend
Football Legend
Posts: 12695
Joined: Sat Nov 03, 2007 6:29 pm
Football Manager της ομάδας: γιατι προλαβαίνω?
Αγαπημένη Ομάδα: spartak limassol
facebook προφίλ: antonis.bourlis
Status: είναι τα 4 στοιχειά και πανω απ'όλα η φωτιά
Has thanked: 0
Been thanked: 7 times

Πατ Πατ στην πλάτη του Στόπερ για τις 2 πρώτες προτασεις

Στάλθηκε από το WAS-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Γίνε μαντέμι πρώτα
User avatar
vandervaggos
The God Of Football
The God Of Football
Posts: 25179
Joined: Fri Dec 12, 2003 12:00 am
Football Manager της ομάδας: Unemployed
Αγαπημένη Ομάδα: ΠΑΟΚ
Status: ▒▓█▀Π▄▀▄Α▀▄▀Ο▄▀Κ▄▀█▓▒
Location: Στο Γιού Κέι που λεν' κι στο χωριό μ'
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Αυτό που λέει ο Το νου σου για την επιβράβευση είναι σωστό. Εγώ βέβαια ποτέ δεν επιδίωξα την επιβράβευση. Πάντα είχα ισχυρές και διαφορετικές απόψεις από τους γονείς μου, οπότε όταν πήγαινα με τα νερά τους ήταν για να μην τα ακούω και όχι γιατί επιδίωκα την επιβράβευση.Κάκιστα σαφώς.
User avatar
laugh
Assistant Manager
Assistant Manager
Posts: 3586
Joined: Sun Nov 06, 2005 3:41 am
Has thanked: 6 times
Been thanked: 15 times

To nou sou... wrote: Mon Jul 01, 2019 10:52 am Κι αυτό όμως στόπερ έχει εξήγηση. Αν δεν ακούς ποτέ καλή κουβέντα για τίποτα, δε φταις εσύ αποκλειστικά που δεν μπορείς να το στηρίξεις. Καλώς ή κακώς όλοι μας έχουμε ανάγκη την επιβράβευση. Είτε μικροί, κυρίως, είτε μεγάλοι. Κι όταν λέω επιβράβευση δεν εννοώ επιβράβευση για ψίλου πήδημα, αλλά για πράγματα που έχουν νόημα. Όταν αυτή η επιβράβευση δεν υπάρχει από τη γέννηση μας μέχρι και τώρα που γίναμε ενήλικες και γονείς, είναι πολύ λογικό να υπάρχει κάποιο έλλειμμα στη ψυχοσύνθεσή μας.

Προφανώς δεν γίνεται όλα τα προβλήματα ή θέματα που έχει ο καθένας μας να εξηγούνται έτσι, αλλά είναι σημαντικό να καταλαβαίνεις τι σου συμβαίνει και γιατί. Έτσι μπορεί και να το διορθώσεις.
Πολύ σωστό αυτό που λες, αλλά είναι το πρώτο βήμα. Πιάνομαι απο τα λόγια σου για να πω κάτι γενικό:

Είναι πολύ σημαντικό να καταλάβει ο καθένας τα κενά του και πως προήλθαν αλλά πλεον είναι δική του ευθύνη να τα δουλέψει και να τα καλύψει. Μέσα από μια τέτοια δουλεία (μόνοι ή με βοήθεια) ίσως έρθει και μια βελτίωση στις σχέσεις μέσω της κατανόησης των καταστάσεων και των αποτελεσμάτων τους. Οι γονείς είναι άνθρωποι και κάνουν λάθοι, όσο μεγαλώνουν θα παραξενεύουν και θα συνεχίσουν, αλλά κι εμείς πια ως ενήλικες δεν μπορούμε να μένουμε στο οι γονείς μου δημιούργησαν το τάδε και το τάδε πρόβλημα, τα αναγνωρίζουμε, δουλεύουμε στο να τα βελτιώσουμε και θέτουμε τα όρια μας και μέσα απ' αυτά επανπροσδιορίζουμε τη σχέση μας με τους γονείς μέσα από το πρήσμα της ηλικίας, ίσως μιας νέας οικογένειας κλπ. Όχι με λιγότερη αγάπη, αλλά με διαφορετικά όρια.
User avatar
To nou sou...
Football Legend
Football Legend
Posts: 10021
Joined: Mon Apr 26, 2010 8:32 pm
Football Manager της ομάδας: Oxford City
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός, Barcelona, Inter
facebook προφίλ: charis.karatzas
Status: Εμάς εδώ στην ξενιτιά, το fm είναι η μόνη μας χαρά...
Location: Καλή ερώτηση...
Has thanked: 4 times
Been thanked: 7 times

Συμφωνώ κι αυτό ακριβώς λέω και στον Βάγγο. Και οι δικοί μας γονείς είχαν πράγματα από τους δικούς τους. Το θέμα είναι κάπως να δουλευτεί το πράγμα ώστε να μην περάσει στις επόμενες γενιές, αλλά και να μην επηρεάζει εμάς τόσο πολύ. Εκτός κι αν η κατάσταση είναι τόσο δραματική που η οποιαδήποτε επικοινωνία μαζί τους είναι καταστροφική και μας κάνει τόσο κακό. Δε θεωρώ πως υπάρχει κάποιος εδώ μέσα με τέτοιες καταστάσεις, αφού αυτές είναι ακραίες, οποτε προχωράμε με δεδομένο όσα αναφέρθηκαν παραπάνω.
I LOVE THIS SITE!!!
User avatar
johndoe
Coach
Coach
Posts: 2886
Joined: Thu Oct 13, 2016 7:41 pm
Football Manager της ομάδας: AEK
Αγαπημένη Ομάδα: AEK, Real Madrid, Man. United
Status: I was a million miles away, and there's nothing left to bring me back today...
Has thanked: 0
Been thanked: 5 times

vandervaggos wrote: Mon Jul 01, 2019 9:00 amΚαι λέει πχ ο johndoe ότι αυτά για την σχολή τα έκαναν επειδή ήθελαν το καλό του. Εγώ αν ήθελα το κακό του johndoe δεν θα μπορούσα να του κάνω κάτι χειρότερο εκείνη την χρονική στιγμή. Ναι οι γονείς το κάνουν ακούσια αλλά το λάθος παραμένει βαρύτατο. Χαίρομαι που σε εσένα john το παραδέχθηκαν και λύθηκε το θέμα. Εγώ όσο το προσπάθησα να το λύσω γινόταν και χειρότερα, ουσιαστικά έβγαινα φταίχτης για τα πάντα, οπότε αν φταίω τόσο πολύ ρε παιδί μου ας σταματήσω να ασχολούμαι, μην δημιουργώ και άλλα προβλήματα. Βέβαια, μαντέψτε μαντέψτε, 2 χρόνια που σταμάτησα να ασχολούμαι μου χρεώσαν κι άλλα με την δικαιολογία της αδιαφορίας, ότι δηλαδή αν ασχολιόμουν δεν θα είχαν συμβεί.
Aν το δεις κυνικά, θα μπορούσαν να κάνουν πολύ χειρότερα όπως να σταματούσαν τα φροντιστήρια, να με έβαζε ο πατέρας μου να πάω στην δουλειά του κλπ (και αν το δεις καθαρά κυνικά, υπάρχουν πολύ πολύ χειρότερα πράγματα). Προφανώς ψυχολογικά ήταν κακό για εμένα το να μου πρήζουν τα [System Interruption: Μη βρίζεις!] τότε (παρότι θεωρώ ότι μακροπρόθεσμα με έκανε πιο σκληρόπετσο σε κριτική) αλλά δεν είναι ότι το πήγαν στα άκρα ή ότι στάθηκαν εμπόδιο κάπου.
Καταλαβαίνω ότι αν δεν παραδέχονται τα λάθη τους οι γονείς σου εσένα είναι δύσκολο να το βάλεις στην άκρη και το δέχομαι. Απλά ο τρόπος που το βλέπω εγώ είναι ότι στο τέλος της ημέρας, το να ψέγεις ανθρώπους για ακούσια λάθη τους (όσο και να σε πλήγωσαν και να μην το παραδέχονται) είναι σκληρό.
Post Reply

Return to “Επικαιρότητα - Άσχετα”