Προβλήματα με γονείς.

Εδώ οι γενικές συζητήσεις και ό,τι δεν μπαίνει κάτω από τις άλλες κατηγορίες...
User avatar
leontokardos
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 6379
Joined: Mon May 31, 2010 3:39 pm
Location: Glasgow, UK
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Για μένα όταν τίθεται δίλημμα ανάμεσα σε γονείς/οικογένεια ή γυναίκα τότε λάθος είναι η πλευρά που έθεσε αυτό το δίλημμα.
Geologos
Football Demi-God
Football Demi-God
Posts: 18242
Joined: Fri Nov 26, 2010 12:10 pm
Football Manager της ομάδας: AEK
Αγαπημένη Ομάδα: ΑΕΚ
Has thanked: 16 times
Been thanked: 7 times

Ρε παιδια σε καθε περιπτωση τη λύση πρεπει να τη βρίσκουμε εμεις. Γιατί?
Πολύ συνοπτικά, γιατί αν έτυχε και είναι μαλακες οι γονεις μας, δεν χρειάζεται να καταστραφεί/επηρεαστει η ζωή μας για αυτο.




Sent from my SM-G935W8 using Tapatalk

User avatar
Anton Kousnij
Football Legend
Football Legend
Posts: 12695
Joined: Sat Nov 03, 2007 6:29 pm
Football Manager της ομάδας: γιατι προλαβαίνω?
Αγαπημένη Ομάδα: spartak limassol
facebook προφίλ: antonis.bourlis
Status: είναι τα 4 στοιχειά και πανω απ'όλα η φωτιά
Has thanked: 0
Been thanked: 7 times

leontokardos wrote:Για μένα όταν τίθεται δίλημμα ανάμεσα σε γονείς/οικογένεια ή γυναίκα τότε λάθος είναι η πλευρά που έθεσε αυτό το δίλημμα.
Συμφωνώ... Αλλά ποια απόφαση παίρνεις? Εφόσον σου τεθεί.

Στάλθηκε από το WAS-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Γίνε μαντέμι πρώτα
Geologos
Football Demi-God
Football Demi-God
Posts: 18242
Joined: Fri Nov 26, 2010 12:10 pm
Football Manager της ομάδας: AEK
Αγαπημένη Ομάδα: ΑΕΚ
Has thanked: 16 times
Been thanked: 7 times

Γυναίκα διάλεξες, γονείς βρήκες. Αν δεν διαλέξεις γυναίκα, παει να πει ότι δεν την διαλεξες ποτέ στην πραγματικότητα. Γνώμη μου.

Ψευτοδίλλημα σε κάθε περίπτωση που για να φτάσεις σε κάτι τέτοιο έχουν προηγηθει χίλια στραβά στις σχέσεις σου και με τους δύο αλλα κυρίως μέσα σου.

Sent from my SM-G935W8 using Tapatalk

User avatar
johndoe
Coach
Coach
Posts: 2886
Joined: Thu Oct 13, 2016 7:41 pm
Football Manager της ομάδας: AEK
Αγαπημένη Ομάδα: AEK, Real Madrid, Man. United
Status: I was a million miles away, and there's nothing left to bring me back today...
Has thanked: 0
Been thanked: 5 times

Αυτό είναι η μία οπτική όμως ρε Geo. Γιατί γυναίκα χωρίζεις, γονείς δεν βρίσκεις άλλους.
User avatar
Anton Kousnij
Football Legend
Football Legend
Posts: 12695
Joined: Sat Nov 03, 2007 6:29 pm
Football Manager της ομάδας: γιατι προλαβαίνω?
Αγαπημένη Ομάδα: spartak limassol
facebook προφίλ: antonis.bourlis
Status: είναι τα 4 στοιχειά και πανω απ'όλα η φωτιά
Has thanked: 0
Been thanked: 7 times

Δεν υπάρχει καμμια οπτική όταν φτάνουν εκεί τα πράγματα.
Δηλ. Εσύ για ένα καπρίτσιο των γονιων(υποθετικό,με την έννοια να μην έχει κάνει κάποια χοντράδα η γυναίκα) διαλύεις τη προσωπική σου ζωή???

Στάλθηκε από το WAS-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Γίνε μαντέμι πρώτα
Geologos
Football Demi-God
Football Demi-God
Posts: 18242
Joined: Fri Nov 26, 2010 12:10 pm
Football Manager της ομάδας: AEK
Αγαπημένη Ομάδα: ΑΕΚ
Has thanked: 16 times
Been thanked: 7 times

johndoe wrote:Αυτό είναι η μία οπτική όμως ρε Geo. Γιατί γυναίκα χωρίζεις, γονείς δεν βρίσκεις άλλους.
Μιλαμε για γυναίκα οχι κοπέλα. Στο δικό μου το μυαλό βρίσκεις γυναίκα και για να κανεις οικογένεια και να κρατήσει εσαεί.
Ναι αν χωρίσεις βρίσκεις μετά αλλη κοπέλα/σύντροφο, αλλα με τους βιολογικούς περιορισμούς δυο οικογένειες σπάνια κανει καποιος.

Sent from my SM-G935W8 using Tapatalk

User avatar
johndoe
Coach
Coach
Posts: 2886
Joined: Thu Oct 13, 2016 7:41 pm
Football Manager της ομάδας: AEK
Αγαπημένη Ομάδα: AEK, Real Madrid, Man. United
Status: I was a million miles away, and there's nothing left to bring me back today...
Has thanked: 0
Been thanked: 5 times

@Anton: Τίποτα δεν διαλύεις για καπρίτσιο κανενός. Αν έχουν δίκιο οι γονείς, μαζεύεις την γυναίκα. Αν έχει δίκιο η γυναίκα, μαζεύεις τους γονείς. Αν τώρα πέσει εκβιασμός φάση "ή εμείς ή αυτή" (ή αντίστοιχα "ή εγώ ή αυτοί") τότε μαζεύεις και τις 2 μεριές ή αποφεύγεις να τους φέρνεις σε επαφή.

@Geo: Δεκτό, αλλά στατιστικά η γυναίκα που διάλεξες και σκοπεύεις να μείνεις μαζί για πάντα κατά 50% (στην Αμερική) θα σταματήσει να είναι γυναίκα σου σε κάποια φάση. Κυνικός τρόπος σκέψης, αλλά και το να κλείνεις τα μάτια σου στην στατιστική είναι λάθος.
User avatar
Agent Of Chaos
National Manager
National Manager
Posts: 9107
Joined: Sat Oct 13, 2012 10:28 am
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

αν υπάρχουν παιδιά στη μέση(ειδικά μικρά) τότε είμαι απόλυτος να πάρω το μέρος της οικογένειας μου/γυναίκας μου. να ρίξουμε όλοι νερό στο κρασί μας για τα παιδιά και μόνο στην τελική. τώρα χωρίς παιδιά δεν μπορώ να είμαι απόλυτος, ανάλογα την περίσταση θα πράξω αναλόγως.
Spoiler: show
Image
User avatar
equi_gonzalez
National Manager
National Manager
Posts: 9540
Joined: Mon Mar 22, 2010 6:21 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθηναϊκός, Barca, Man Utd
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

50% των ζευγαριων χωριζουν στην Αμερικη???

Τρελο.

Sent from my SM-G950U using Tapatalk

pirovatis wrote:Τραβάει τις ακροαματικότητες και τα θηλυκά ο Εκι.
Geologos
Football Demi-God
Football Demi-God
Posts: 18242
Joined: Fri Nov 26, 2010 12:10 pm
Football Manager της ομάδας: AEK
Αγαπημένη Ομάδα: ΑΕΚ
Has thanked: 16 times
Been thanked: 7 times

johndoe wrote:@Anton: Τίποτα δεν διαλύεις για καπρίτσιο κανενός. Αν έχουν δίκιο οι γονείς, μαζεύεις την γυναίκα. Αν έχει δίκιο η γυναίκα, μαζεύεις τους γονείς. Αν τώρα πέσει εκβιασμός φάση "ή εμείς ή αυτή" (ή αντίστοιχα "ή εγώ ή αυτοί") τότε μαζεύεις και τις 2 μεριές ή αποφεύγεις να τους φέρνεις σε επαφή.

@Geo: Δεκτό, αλλά στατιστικά η γυναίκα που διάλεξες και σκοπεύεις να μείνεις μαζί για πάντα κατά 50% (στην Αμερική) θα σταματήσει να είναι γυναίκα σου σε κάποια φάση. Κυνικός τρόπος σκέψης, αλλά και το να κλείνεις τα μάτια σου στην στατιστική είναι λάθος.
Και πάλι και ξεχωριστο δρόμο να παρεις καποια στιγμή, δεν την αντικαθιστας την γυναικα που έκανες οικογένεια. Πολύ σπάνια. Βρισκεις αλλη, αλλα σε αλλο ρόλο.
Ετσι το βλέπω, αλλα έχει να κάνει και με βιώματα το πως το βλέπει ο καθένας

Sent from my SM-G935W8 using Tapatalk

User avatar
demakos21
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 5332
Joined: Thu Mar 20, 2008 4:26 pm
Football Manager της ομάδας: AΕΚ
Αγαπημένη Ομάδα: ΑΕΚ/Juventus/Liverpool/OM
Status: Θα διασχίσεις ένα πρωινό τον κόσμο και θα 'ναι πιο όμορφα κι από ένα όνειρο.
Location: Athens
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Μεγάλη υπόθεση τα βιώματα..
Καθηγητής μου που έχει τα πάντα (ωραία κ δυναμική γυναίκα, πολλά λεφτά, ακαδημαϊκά είναι υπερκομπλέ) κάποια στιγμή ανοίχτηκε και μου λέει "Δεν είμαι καλά. Ποτέ δεν ήμουν." Ο λόγος ήταν ότι η μητέρα του δεν τον επιβράβευσε για το οτιδήποτε κ έδινε όλη την αγάπη της στον αδερφό του. Από την ιστορία που άκουσα κατάλαβα ότι ο αδερφός του είχε μεγαλύτερη ανάγκη από την προσοχή των γονιών (λόγω καταχρήσεων, συμπεριφορών etc). Κάτι που δεν μπόρεσε (ίσως κ δεν προσπάθησε) ν' αποδεχτεί.
User avatar
vandervaggos
The God Of Football
The God Of Football
Posts: 25179
Joined: Fri Dec 12, 2003 12:00 am
Football Manager της ομάδας: Unemployed
Αγαπημένη Ομάδα: ΠΑΟΚ
Status: ▒▓█▀Π▄▀▄Α▀▄▀Ο▄▀Κ▄▀█▓▒
Location: Στο Γιού Κέι που λεν' κι στο χωριό μ'
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Από την στιγμή που μπαίνει το δίλημμα γονείς ή γυναίκα πάει να πει κάτι έχει πάει λάθος πριν μπει το δίλημμα.
Η γυναίκα, δουλειά, παιδιά είναι η δική σου προσωπική ζωή. Οι γονείς, φίλοι, αδέρφια δικαιούνται να επέμβουν μόνο αν τους αφήσεις εσύ.
Αν το κάνουν χωρίς να τους αφήσεις τότε προφανώς υπάρχει μια εξάρτηση την οποία κάποιος επιδίωξε να την δημιουργήσει.
Κλασικό παράδειγμα είναι το να πας σόγαμπρος. Ουσιαστικά έχεις αποδεχθεί ότι τα πεθερικά είναι μέσα στην ζωή σου, οπότε όταν θα επέμβουν στην ανατροφή των παιδιών σου μπορεί να μην σου αρέσει, αλλά τους έχεις δώσει δικαιώματα πολύ νωρίτερα.
User avatar
Anton Kousnij
Football Legend
Football Legend
Posts: 12695
Joined: Sat Nov 03, 2007 6:29 pm
Football Manager της ομάδας: γιατι προλαβαίνω?
Αγαπημένη Ομάδα: spartak limassol
facebook προφίλ: antonis.bourlis
Status: είναι τα 4 στοιχειά και πανω απ'όλα η φωτιά
Has thanked: 0
Been thanked: 7 times

Ζω στο ίδιο σπίτι με την πεθερά ρε συ, φτάνει να σηκώσω φωνή και εξαφανίζεται για κάνα 4ωρο, χωρίς να απευθύνομαι καν σε αυτήν, συν τη γυναίκα που ξεκαθαρισρ σε όλους τους τόνους ότι δε θα ανεχτεί ουδεμία παρέμβαση.
Παιδιά πάντα γίνεται, πάντα μα πάντα, αρκεί να είμαστε ξηγες με όσους ζούμε.

Στάλθηκε από το WAS-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Γίνε μαντέμι πρώτα
User avatar
vandervaggos
The God Of Football
The God Of Football
Posts: 25179
Joined: Fri Dec 12, 2003 12:00 am
Football Manager της ομάδας: Unemployed
Αγαπημένη Ομάδα: ΠΑΟΚ
Status: ▒▓█▀Π▄▀▄Α▀▄▀Ο▄▀Κ▄▀█▓▒
Location: Στο Γιού Κέι που λεν' κι στο χωριό μ'
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Είναι θέμα χαρακτήρα. Ας ήταν η πεθερά σου πιο δυναμική και θα σου έλεγα εγώ. Δεν γίνεται πάντα και ειδικά όταν ένας γονέας θέλει και επιδιώκει να είναι παρεμβατικός, τότε είναι ακόμα πιο σημαντικό να τους απομονώσεις από την ζωή σου.
Εκτός κι αν θες να μου πεις ότι όλοι οι σόγαμπροι περνάνε τέλεια ξέρωγω, τότε να κάνουμε τα μαλλιά μας πλεξούδες και να τρέχουμε τσίτσιδοι στα λειβάδια αυτού του αγγελικά πλασμένου κόσμου.
Post Reply

Return to “Επικαιρότητα - Άσχετα”