Γκόμενες VΙ: Και που 'σαι ακόμα

Εδώ οι γενικές συζητήσεις και ό,τι δεν μπαίνει κάτω από τις άλλες κατηγορίες...
Post Reply
User avatar
leontokardos
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 6381
Joined: Mon May 31, 2010 3:39 pm
Location: Glasgow, UK
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

koufa wrote: Sun Oct 21, 2018 3:25 pm Αν γραψω το πρώτο δώρο που είχα πάρει στη σύζυγο στους 4 μηνες σχεσης, θα γελάσει κάθε πικραμένος... Ας πούμε λοιπόν οτι μου έφυγε ενα τριψήφιο νούμερο, πιο κοντα στο τετραψήφιο παρά στο διψήφιο...Image
Ε γράφτο βε...
User avatar
paokkerkir
Assistant Manager
Assistant Manager
Posts: 3894
Joined: Sun Jun 13, 2004 11:00 pm
Football Manager της ομάδας: Cesena
Αγαπημένη Ομάδα: ΠΑΟΚ
facebook προφίλ: paokkerkir
Location: Malta
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Παντρεύτηκα πριν από 9-10 μήνες. Τότε, είχα στο μυαλό μου τα πράγματα σε μια σειρά επαγγελματικά και γενικότερα ίσως. Και θεωρούσα ότι είμαι απόλυτα κατασταλαγμένος. Το επαγγελματικό όχι απλά δεν μου βγήκε, μου έκανε να αλλάξω κοσμοθεωρία σχεδόν, και να θέλω να κάνω κάτι στην ζωή μου. Να νιώθω εγώ ότι κάνω κάτι που ανταποκρίνεται στις δυνατότητες μου τελοσπάντων. Και αποφασίζω ότι πρέπει να σπουδάσω κάτι ακόμα και να φύγω εξωτερικό. Μόνος μου το αποφασίζω αυτό, χωρίς συζήτηση. Λάθος τρόπος σκέψης για παντρεμένο αλλά δεν το ήλεγξα. Και ξαφνικά νιώθω ότι ενώ πριν από ενα χρόνο ήθελα παντρειές σπιτικά παιδιά κλπ, τώρα θέλω να μαι μόνος. Και να κάνω κάτι για μένα, γιατί είμαι 29, και ενώ δεν είναι αργά, δεν είναι και νωρίς. Το έχω κουβεντιάσει με την γυναίκα και θέλει να έρθει μαζί μου, αλλά δεν ξέρω αν θέλω εγώ να έρθει, νομίζω ότι θα με κάνει να παρεκκλίνω από τον στόχο που έχω θέσει, και νιώθω ότι θα μου προσθέσει πολύ βάρος (οικονομικά, εργασιακά, θα την πάρω από οικογένεια φίλους κλπ).. Αυτό σημαίνει διαζύγιο, και ίσως είναι πολυ lame λόγος, αλλα δεν ξέρω τι αλλό παίζει να συμβεί. Στην σχολή με δέχτηκαν, και ξεκινάω Σεπτέμβρη του 2019.

Πολλές εμπειρίες γενικά υπάρχουν, και ξέρω ότι έχω βρεί καταπλήκτικη γυναίκα. Εκεί που τείνω είναι ότι αυτή δεν έχει βρει σωστό άντρα..
User avatar
Akyla
Twitch Streamer
Twitch Streamer
Posts: 11087
Joined: Sun Jan 23, 2005 1:48 am
Football Manager της ομάδας: Chester FC
Αγαπημένη Ομάδα: Leeds
Status: Weekends are overrated
Location: Νέο Ηράκλειο
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Όσο εξω απ'το χορό να είμαι (για πολύ έξω όμως) και να μιλάω εκ του ασφαλούς, πιστεύω πως όσο δεν υπάρχει παιδί στη μέση ο γάμος είναι απλά ένα χαρτί που άμα θες το σκίζεις. Αντιμετώπισε το ως μια σοβαρή σχέση που δεν ξέρεις αν αξίζει να χωρίσεις, όχι ως γάμο που αν χωρίσεις θα είναι το τέλος του κόσμου και θα βάλεις στη διαδικασία ένα πλάσμα να μεγαλώσει λίγο (ή άλλες φορές πολύ) διαφορετικά.
User avatar
zidane72003
The God Of Football
The God Of Football
Posts: 62698
Joined: Wed Nov 26, 2003 12:00 am
Football Manager της ομάδας: Arsenal,Barca,OSFP,Juve
Αγαπημένη Ομάδα: BOUBOUZEL FC
facebook προφίλ: bill.sakkas.5
Status: Glasgow here i am
Location: Μεταξυ του πραγματικου και του δικου μου κοσμου
Has thanked: 3 times
Been thanked: 18 times

Πόσα χρόνια είσαστε μαζί συνολικά;

Διότι η άποψη έτσι όπως τη γράφεις ότι 10μηνες γάμου και διαζύγιο επειδή θέλω να βγω εξωτερικό να σπουδάσω και αποφάσισα ότι προτιμάω τις μοναξιες μου είναι λίγο ουαου.

Δε ξέρω για τον Λεο γιατί πριν δύο χρόνια φύγαμε θεωρητικά για διαφορετικούς λόγους αλλά εγώ επειδή ακριβώς δεν άντεχα άλλο Ελλάδα στα 31 μου,και ήθελα να σπουδάσω και να ζήσω διαφορετικά και να δώ άλλες κουλτούρες και και και, δίχως τη κοπέλα μου δίπλα για στήριγμα δε θα τα κατάφερνα. Αλλά είναι πολύ γενικό το πλαίσιο των πληροφοριών και στο τέλος της ημέρας εσύ ΕΧΕΙΣ καρπούζι, μαχαίρι και ζυγίζεις.

Και ίσως ο γάμος για κάποιους να είναι ένα χαρτί και να λένε"έλα τι είναι;μια σοβαρή σχέση...δεν υπάρχει παιδί"αλλά αυτοί προφανώς μπορεί να είναι/είστε/είμαστε οι εγωιστουληδες,παρτακηδε,εαυτουληδες που δε βάζουν στη ζυγαριά ότι σε ένα γάμο υπάρχουν δύο μεριές και η άλλη καλώς η κακώς μπορεί να βλέπει τα πράγματα διαφορετικά. Δεν λέω ότι είναι απαραίτητα κακό αλλά αυτό που λέει πχ ο από πάνω είναι μια τόσο προσωπική και εύκολη άποψη που τη θεωρώ μια εύκολη δικαιολογία.

Αν θες να μείνεις μόνος και να σπουδάσεις πάντως γίνεται και στην Ελλάδα σίγουρα.

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

Spoiler: show
Δεν γ@μ@με οχι επειδη δε θελουμε,αλλα απο ιδεολογια.

ΡΕ ΖΗΣΑΜΕ ΝΑ ΠΑΜΕ ΑΝΑΠΟΔΑ ΣΤΗ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟΥ ΡΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ.
User avatar
To nou sou...
Football Legend
Football Legend
Posts: 10073
Joined: Mon Apr 26, 2010 8:32 pm
Football Manager της ομάδας: Oxford City
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός, Barcelona, Inter
facebook προφίλ: charis.karatzas
Status: Εμάς εδώ στην ξενιτιά, το fm είναι η μόνη μας χαρά...
Location: Καλή ερώτηση...
Has thanked: 4 times
Been thanked: 7 times

Εγώ το βρίσκω εντελώς ανώριμο όλο αυτό σαν σκέψη. Καταλαβαίνω τα θέλω σου όσον αφορά την επαγγελματική εξέλιξη, δεν καταλαβαίνω τα θέλω σου όσον αφορά το γάμο σου. Λες έχεις βρει μια καταπληκτική γυναίκα, άρα υποθέτω πως τη θες και τη θεωρείς τον άνθρωπο σου (;). Η επαγγελματική σου εξέλιξη είναι άσχετη με το γάμο σου, από τη στιγμή που εκείνη θέλει να έρθει μαζί σου. Αλλά εσύ λες ότι θες να μείνεις και μόνος σου και αποφασίζεις στην ουσία για αυτή λέγοντας πως δεν μπορείς να την πάρεις από συγγενείς και φίλους. Όπως λέει ο Ζιντάν είναι υπερβολικά εγωιστικό και στην ουσία μια δικαιολογία.

Εμένα αυτό που μου βγάζεις είναι πως είτε δεν ζύγισες σωστά τα πράγματα πριν παντρευτείς και τώρα το μετάνιωσες και απλά ψάχνεις μια αφορμή για να το διαλύσεις, είτε δε σε γεμίζει αυτή η γυναίκα και πάλι ψάχνεις αφορμή για να το διαλύσεις, είτε λειτουργείς εντελώς παρορμητικά. Μπορεί βέβαια να είναι συνδυασμός και όλων των παραπάνω. Δες τι πραγματικά θες από αυτή, άσχετα με σπουδές, εξωτερικά κλπ. Αν είναι αυτή που πραγματικά θες, μην το διαλύσεις γιατί απλά στην βάρεσε. Θα το μετανιώσεις και θα κοπανάς το κεφάλι σου στον τοίχο. Αν δεν την θες πραγματικά, διάλυσε το όσο πιο γρήγορα γίνεται. Αμαρτία να χάνετε χρόνο και οι δυο σας σε κάτι που θα τελειώσει νομοτελειακά. Δυστυχώς αυτό που δεν μπορείς να έχεις ξανά είναι ο χρόνος πίσω. Οπότε όλο αυτό το ζύγισμα κάντο χωρίς παρορμητισμούς και πολύπλοκές σκέψεις. Αν την θες πράγματικά πάλεψε γι'αυτό και μην το διαλύσεις γιατί απλά θα τα βρεις σκούρα ή γιατί δε θες πολλές σκοτούρες (ευθύνες κοινώς...) στο κεφάλι σου.
I LOVE THIS SITE!!!
User avatar
Anton Kousnij
Football Legend
Football Legend
Posts: 12695
Joined: Sat Nov 03, 2007 6:29 pm
Football Manager της ομάδας: γιατι προλαβαίνω?
Αγαπημένη Ομάδα: spartak limassol
facebook προφίλ: antonis.bourlis
Status: είναι τα 4 στοιχειά και πανω απ'όλα η φωτιά
Has thanked: 0
Been thanked: 7 times

Δεν είναι τυχαίο. Πίσω από έναν άντρα ΠΆΝΤΑ υπάρχει μια γυναίκα.

Στάλθηκε από το WAS-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Γίνε μαντέμι πρώτα
User avatar
leontokardos
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 6381
Joined: Mon May 31, 2010 3:39 pm
Location: Glasgow, UK
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Κατά τη γνώμη μου, όταν έχεις ένα σωρό σκοτούρες στο κεφάλι σου (πανελλήνιες, στρατός, μεταπτυχιακά, δουλειές κλπ) μια σχέση πρέπει να σε ηρεμεί, να σε βοηθά να ξεφύγεις από τα προβλήματά σου έστω και για λίγο και όχι να σου προσθέτει έξτρα σκοτούρες, άγχος και προβληματισμούς.

Αν συμβαίνει αυτό, είτε τα βάζετε μαζί ήρεμα κάτω και προσπαθείτε να τα διορθώσετε, είτε το κλείνετε το μαγαζί.

Στη δική μου περίπτωση όταν έφυγα εγώ εξωτερικό για μεταπτυχιακό έμεινα 3 μήνες μόνος πριν ανέβει η κοπελιά και ενώ ζοριζόμουν πάρα πολύ από το άγχος και την πίεση της σχολής, με το που ήρθε η κοπελιά άρχισα να βρίσκω διεξόδους από όλα αυτά και να προσθέτω στην καθημερινότητα μου όμορφες στιγμές που με βοηθούσαν να κρατάω μια ισορροπία και να μη με παίρνουν οι δυσκολίες από κάτω. Και ζούσαμε 9 μήνες σε 19τ.μ. στούντιο.

Αν το θέλουν και οι δύο μια σχέση βοηθάει να λύνονται προβλήματα, δε δημιουργεί καινούργια. Αν ο ένας αρχίσει να έχει θέματα το καράβι βουλιάζει...
User avatar
jasonas
Assistant Manager
Assistant Manager
Posts: 3910
Joined: Tue Apr 29, 2008 8:50 pm
Football Manager της ομάδας: ΑΕΚ
Αγαπημένη Ομάδα: ΑΕΚ, BOCA
Has thanked: 1 time
Been thanked: 7 times

Anton Kousnij wrote: Mon Oct 22, 2018 9:11 am Δεν είναι τυχαίο. Πίσω από έναν άντρα ΠΆΝΤΑ υπάρχει μια γυναίκα.

Διαφωνώ κάθετα... :P
User avatar
Anton Kousnij
Football Legend
Football Legend
Posts: 12695
Joined: Sat Nov 03, 2007 6:29 pm
Football Manager της ομάδας: γιατι προλαβαίνω?
Αγαπημένη Ομάδα: spartak limassol
facebook προφίλ: antonis.bourlis
Status: είναι τα 4 στοιχειά και πανω απ'όλα η φωτιά
Has thanked: 0
Been thanked: 7 times

Προσπάθησε οριζοντια

Στάλθηκε από το WAS-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Γίνε μαντέμι πρώτα
User avatar
jasonas
Assistant Manager
Assistant Manager
Posts: 3910
Joined: Tue Apr 29, 2008 8:50 pm
Football Manager της ομάδας: ΑΕΚ
Αγαπημένη Ομάδα: ΑΕΚ, BOCA
Has thanked: 1 time
Been thanked: 7 times

Το ιδιο και οριζόντια!
Geologos
Football Demi-God
Football Demi-God
Posts: 18244
Joined: Fri Nov 26, 2010 12:10 pm
Football Manager της ομάδας: AEK
Αγαπημένη Ομάδα: ΑΕΚ
Has thanked: 16 times
Been thanked: 7 times

paokkerkir wrote:Παντρεύτηκα πριν από 9-10 μήνες. Τότε, είχα στο μυαλό μου τα πράγματα σε μια σειρά επαγγελματικά και γενικότερα ίσως. Και θεωρούσα ότι είμαι απόλυτα κατασταλαγμένος. Το επαγγελματικό όχι απλά δεν μου βγήκε, μου έκανε να αλλάξω κοσμοθεωρία σχεδόν, και να θέλω να κάνω κάτι στην ζωή μου. Να νιώθω εγώ ότι κάνω κάτι που ανταποκρίνεται στις δυνατότητες μου τελοσπάντων. Και αποφασίζω ότι πρέπει να σπουδάσω κάτι ακόμα και να φύγω εξωτερικό. Μόνος μου το αποφασίζω αυτό, χωρίς συζήτηση. Λάθος τρόπος σκέψης για παντρεμένο αλλά δεν το ήλεγξα. Και ξαφνικά νιώθω ότι ενώ πριν από ενα χρόνο ήθελα παντρειές σπιτικά παιδιά κλπ, τώρα θέλω να μαι μόνος. Και να κάνω κάτι για μένα, γιατί είμαι 29, και ενώ δεν είναι αργά, δεν είναι και νωρίς. Το έχω κουβεντιάσει με την γυναίκα και θέλει να έρθει μαζί μου, αλλά δεν ξέρω αν θέλω εγώ να έρθει, νομίζω ότι θα με κάνει να παρεκκλίνω από τον στόχο που έχω θέσει, και νιώθω ότι θα μου προσθέσει πολύ βάρος (οικονομικά, εργασιακά, θα την πάρω από οικογένεια φίλους κλπ).. Αυτό σημαίνει διαζύγιο, και ίσως είναι πολυ lame λόγος, αλλα δεν ξέρω τι αλλό παίζει να συμβεί. Στην σχολή με δέχτηκαν, και ξεκινάω Σεπτέμβρη του 2019.

Πολλές εμπειρίες γενικά υπάρχουν, και ξέρω ότι έχω βρεί καταπλήκτικη γυναίκα. Εκεί που τείνω είναι ότι αυτή δεν έχει βρει σωστό άντρα..
Κοιτα αν θες να πας σε μια τοσο δραστική αλλαγή, κανονισε να είσαι απολυτα σιγουρος. Μην εμπιστευτεις οποιον κιοποιον. Επίσης, καλο θα ήταν να μην εμπιστευτεις τυφλά ούτε τον εαυτό σου. Σε ελαχιστο διαστημα μετανιωσες για κατι που έκανες με προοπτικη να κρατησει για παντα(γαμος). Ειναι πιθανο ο εαυτος σου να σε οδηγησει σε μια αποφαση που σε μερικους μήνες θα χτυπας το κεφάλι σου στον τοιχο

Sent from my SM-G935W8 using Tapatalk

User avatar
demakos21
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 5332
Joined: Thu Mar 20, 2008 4:26 pm
Football Manager της ομάδας: AΕΚ
Αγαπημένη Ομάδα: ΑΕΚ/Juventus/Liverpool/OM
Status: Θα διασχίσεις ένα πρωινό τον κόσμο και θα 'ναι πιο όμορφα κι από ένα όνειρο.
Location: Athens
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Είμαι κοντά σε αυτό που γράφει ο To nou sou...

Το ζουμί ή νόημα μιας σχέσης (στο δικό μου μυαλό) είναι αυτό που γράφει στο τέλος ο leo.
User avatar
vandervaggos
The God Of Football
The God Of Football
Posts: 25179
Joined: Fri Dec 12, 2003 12:00 am
Football Manager της ομάδας: Unemployed
Αγαπημένη Ομάδα: ΠΑΟΚ
Status: ▒▓█▀Π▄▀▄Α▀▄▀Ο▄▀Κ▄▀█▓▒
Location: Στο Γιού Κέι που λεν' κι στο χωριό μ'
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

paokkerkir wrote: Mon Oct 22, 2018 1:47 am Εκεί που τείνω είναι ότι αυτή δεν έχει βρει σωστό άντρα..
E ας πρόσεχε, τι περίμενε από άνθρωπο που θαυμάζει τον "Που πας ρε Κυριάααααακο...." :D
User avatar
themistoklis7
Football Legend
Football Legend
Posts: 14799
Joined: Thu Nov 06, 2008 8:37 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακος
Has thanked: 0
Been thanked: 0

(Σε πεντε μερες μετακομιζω οριστικα απο το Ρεθυμνο στα Χανια,κατι που εχω αποφασει περιπου ενα μηνα)

Ενα απο τα πιο περιεργα και λαθος imho συναισθηματα που εχω νιωσει ειναι το "θα μπορουσα να ειμαι με αυτη τη κοπελα αλλα φευγω"

Ελπιζω να κρατησω τον ευατο μου μεχρι να φυγω και να μη πληγωσω με κανενα τροπο εναν ανθρωπο που δε μου φταιει σε τιποτα
Bouzouxis7 wrote:ΥΣ: Για να κράζει και ο Θέμης, τότε μάλλον δεν υπάρχει ελπίδα :D
Tsakalaki wrote:Αν νομίζεις οτι το Football Manager "είναι ένα παιχνίδι μωρέ..." δε θα με καταλάβεις ποτέ. Αν νομίζεις οτι το fmgreece.gr "είναι ένα σάιτ που κατεβάζεις γραφικά" δε θα με καταλάβεις ποτέ.
master yoda
Off Topic Moderator
Off Topic Moderator
Posts: 14801
Joined: Thu Feb 15, 2007 3:05 am
Αγαπημένη Ομάδα: Ηρακλης
Status: +2513 posts
Has thanked: 3 times
Been thanked: 5 times

1 ωρα αποσταση δεν ειναι τιποτα αν θες
αν δεν θες και τα 10λεπτα προβλημα ειναι
Spoiler: show
-I thought our story was epic, you know?
You and me.
-Epic how?
-Spanning years and continents,
bloodshed... epic.
-Come on.
Ruined lives,bloodshed?
You really think a relationship
should be that hard?
-No one writes songs
about the ones that come easy.
Spoiler: show
Πέρασα όλη μου τι ζωή
θέλοντας κάτι...
και έβαλα τα δυνατά μου
να μην το βρω.
Ποτέ...
ακόμη πηγαίνοντας κοντά σε μέρη
που ίσως ήταν
Post Reply

Return to “Επικαιρότητα - Άσχετα”