Σπουδές στο Εξωτερικό

Εδώ οι γενικές συζητήσεις και ό,τι δεν μπαίνει κάτω από τις άλλες κατηγορίες...
Post Reply
User avatar
Aris7
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 6702
Joined: Sun Apr 06, 2003 11:00 pm
Football Manager της ομάδας: Andy Roddick
Αγαπημένη Ομάδα: Andy Roddick
twitter: Maritus7
Status: Andy Roddick
Location: Andy Roddick
Has thanked: 1 time
Been thanked: 0

αν έχεις 3 χρόνια μέχρι τότε, μήπως να ξανασκεφτόσουν και το τι ακριβώς θες να κάνεις?
Sponis wrote:την τριγωνομετρία που δίδαξαν οι Σπόνης-Τζιο-Αρης ούτε ο Αρσέν ούτε ο σερ Αλεξ την έχουν δει ακόμα λέμε...
User avatar
mitsosvd
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 5897
Joined: Sun Jun 04, 2006 11:26 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθηναικος
Location: Αθηνα
Has thanked: 5 times
Been thanked: 1 time

Εχει να προτεινει κανεις κανενα γραφειο για προετοιμασια για master στο εξωτερικο? Αθηνα μιλαμε. gmat-αγγλικα-βοηθεια με την αιτηση κτλ
User avatar
captain9421
Amateur
Amateur
Posts: 219
Joined: Sun Oct 28, 2007 4:29 pm
Football Manager της ομάδας: αεργος
Αγαπημένη Ομάδα: aek
Status: φοιτητικη ζωη
Location: athens
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Ενδιαφέρομαι για μεταπτυχιακό στην Ολλανδία. έχει κάνει κανείς ή βρίσκεται εκεί
να μου δώσει πληροφορίες?
User avatar
Aris7
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 6702
Joined: Sun Apr 06, 2003 11:00 pm
Football Manager της ομάδας: Andy Roddick
Αγαπημένη Ομάδα: Andy Roddick
twitter: Maritus7
Status: Andy Roddick
Location: Andy Roddick
Has thanked: 1 time
Been thanked: 0

mitsosvd wrote:Εχει να προτεινει κανεις κανενα γραφειο για προετοιμασια για master στο εξωτερικο? Αθηνα μιλαμε. gmat-αγγλικα-βοηθεια με την αιτηση κτλ
απλά να σου πω οτι είναι ολα αυτά, τα προπαρασκευαστικά, μπορείς να τα κάνεις μόνος σου. εννοώ αιτήσεις κτλ. εύκολα είναι

προετοιμασία για gmat, ielts κτλ υπάρχουν εξειδικευμένα φροντιστήρια ανά την ΑΘήνα
Για GMAT που χρειάζεται κάποια πιο σοβαρή προετοιμασία, απο μνήμης μπορώ να σου πω τον Κουτσοδόντη στους Αμπελόκηπους (αλλά δεν εχω πάει οπότε δεν ξέρω τι παίζει)
Για IELTS αν χρειάζεσαι, προσωπικά θεωρώ πως είναι περιττό το να πας να κάνεις μάθημα. πας αγοράζεις μερικά βιβλία με παλαιά exams, και εξασκείσαι μόνος σου. Έτσι είχα κάνει εγω χωρίς κανένα πρόβλημα

εγω πάντως θα σου πρότεινα να ξεκίναγες επικοινωνόντας με το british council, να τους πεις οτι θες να πας για μεταπτυχιακό και θες πληροφορίες.

επίσης μπορείς να πας σε μια απο τις ημερίδες που διοργανώνει το Βρετανικό συμβούλιο σχετικά με τις σπουδές στην Αγγλία:

http://www.britishcouncil.gr/events/edu ... n-sessions

Τώρα αν δεν μιλάς για Αγγλία αλλά ενδιαφέρεσαι για άλλες χώρες, καλό ειναι να απευθυνθείς στα αντίστοιχα, Goethe Institut, Cervantes κτλ
Sponis wrote:την τριγωνομετρία που δίδαξαν οι Σπόνης-Τζιο-Αρης ούτε ο Αρσέν ούτε ο σερ Αλεξ την έχουν δει ακόμα λέμε...
User avatar
lisandro9
Football Legend
Football Legend
Posts: 12619
Joined: Tue Nov 03, 2009 8:38 pm
facebook προφίλ: giannis.diamantidis.14
twitter: ioannisdiam
Status: watching basketball
Has thanked: 1 time
Been thanked: 0

IELTS αν έχεις σε ένα καλό επίπεδο τα αγγλικά εύκολα γράφεις ένα 7άρι-8άρι χωρίς καμιά τρελή προετοιμασία. απλά με παλιά θέματα.

επειδή είχα ψάξει για μεταπτυχιακό (τλκ δεν πήγα βέβαια) Ολλανδία βγαίνει η πιο φτηνή επιλογή, με τα δίδακτρα να είναι γύρω στα 2κ το χρόνο.

για μένα δεν υπάρχει άλλη λύση από το να πας εξωτερικό. βλέπεις τα ποσά που δίνουν για την ίδια δουλειά σε σχέση με Ελλάδα και είναι να κλαις. ειδικά η συγκεκριμένη δουλειά έχει μεγάλη ζήτηση και πολύ μεγάλους μισθούς.
User avatar
Paliakoudis
Youth Team Manager
Youth Team Manager
Posts: 2364
Joined: Wed Dec 26, 2012 4:12 pm
Football Manager της ομάδας: Monopoli
Αγαπημένη Ομάδα: ΠΑΟΚ
Status: Δεν ελπίζω τίποτα, δε φοβάμαι τίποτα, είμαι ελεύθερος.
Location: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Aris7 wrote:αν έχεις 3 χρόνια μέχρι τότε, μήπως να ξανασκεφτόσουν και το τι ακριβώς θες να κάνεις?
Όχι γιατί έχει 3 χρόνια που έχω καταλήξει σε αυτό. :p

Και μικρός όταν σε ρωτούσαν "τι θες να γίνεις όταν μεγαλώσεις" δεν ήμουν απ' αυτούς που έλεγαν ότι τους κατέβει, απλά ότι δε ξέρω ακόμα. :P
Αν έπαιζες στον ουρανό, θα πέθαινα για να σε δώ.
ΠΑΟΚ
1926
User avatar
lisandro9
Football Legend
Football Legend
Posts: 12619
Joined: Tue Nov 03, 2009 8:38 pm
facebook προφίλ: giannis.diamantidis.14
twitter: ioannisdiam
Status: watching basketball
Has thanked: 1 time
Been thanked: 0

εγώ μόνος μου είχα βρει. στην πραγματικότητα βοήθεια ουσιαστικά ανύπαρκτη από το πανεπιστήμιο. είναι ανάλογα και τους υπεύθυνους βέβαια. στην ΑΣΟΕΕ πετούσαν αετό.

τα μαθήματα είναι το τελευταίο που απασχολεί στο εράσμους πάντως, οπότε διάλεξε μια ωραία χώρα κι άσε την αγγλία :P
User avatar
mojotzotzo
Moderator
Moderator
Posts: 14488
Joined: Sun Dec 23, 2007 3:45 pm
Αγαπημένη Ομάδα: GB Packers
Status: WIP
Location: thessaloniki
Has thanked: 19 times
Been thanked: 4 times

Στην Ολλανδία σκέφτομαι κι εγώ να πάω.
Γενικά η ιστορία είναι ότι το πανεπιστήμιο του Wageningen, που με ενδιαφέρει, θεωρείται κορυφαίο από τους καθηγητές της σχολής μας εδώ σε τέτοιο βαθμό που υπήρχε ένα κλίμα ότι πρέπει να είσαι ο Αινστάιν για να πας :D . Βέβαια από πέρσι που τα ψάξαμε αναλυτικότερα με τους φίλους που είμαστε του ίδιου αντικειμένου είδαμε ότι τα πράγματα είναι πολύ λιγότερο απαγορευτικά. Στο συγκεκριμένο πανεπιστήμιο τα δίδακτρα είναι 900 το εξάμηνο(διετή μεταπτυχιακά), θέλοντας 6,5 βαθμό πτυχίου για έλληνες και 6 (ίσως 6,5) στο IELTS στο οποίο κανένας δεν έχει αποτύχει από όσους το έδωσαν. Υποθέτω ότι και σε άλλα πανεπιστήμια δεν θα είναι απαγορευτικά τα αντίστοιχα.
Πέρσι τον Φεβρουάριο πήγε ένας φίλος για μεταπτυχιακό εκεί, από τον Σεπτέμβριο πήγανε και 2 ακόμα φίλοι. Συμπτωματικά μένει Ολλανδία μόνιμα και ο αδερφός μου οπότε έχω πάει σαν τουρίστας και στο πανεπιστήμιο και ψιλοέμεινα [System Interruption: Μη βρίζεις!]. Γενικά αμφιβάλλω αν σε 30-40 χρόνια θα έχει φτάσει η σχολή μου εδώ(Γεωπονική απθ) αυτό το επίπεδο παρότι έχει καλό επίπεδο και επιστημονικά και έχει και χώρους όπως το Αγρόκτημα που τις δίνει προυποθέσεις να φτάσει εκεί. Το κόστος ζωής χοντρικά είναι 800 ευρώ τον μήνα. Συγκεκριμένα 300 έχει η εστία με κοινή τουαλέτα, 400 με ατομική τουαλέτα(που προτιμανε οι έλληνες φοιτητές γενικά) και άλλα 400 το κόστος ζωής. Των πιο εύπορων παιδιών τους στέλνουνε 1000/μήνα αλλά γενικά χωρίς κανένα τρελό ζόρι μπορείς να τα βγάλεις πέρα και με λιγότερα των 700-800.
Από εκεί και πέρα για γενικότερες πληροφορίες μήπως ενδιαφέρεται κάποιος για συγκεκριμένους τομείς, η κοπέλα του αδερφού μου μόλις τελείωσε post-master στο πολυτεχνείο του Αιντχόφεν για το οποίο έχω αποκτήσει πάρα πολύ καλή γνώμη ενώ Ολλανδία επίσης έιναι στο Groningen για μεταπτυχιακό και μια φίλη που έχει τελειώσει Χωροταξίας και Ανάπτυξης της Βέροιας. Επίσης έχω και φίλο μηχ-μηχ στο Cranfield της Αγγλίας για μεταπτυχιακό.
geo273
Amateur
Amateur
Posts: 138
Joined: Mon Mar 31, 2008 4:46 pm
Football Manager της ομάδας: Άρης, Bilbao, Leeds
Αγαπημένη Ομάδα: Άρης
Location: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 0
Been thanked: 0

και γω λογικά...αν δεν κάτσει καμιά καλή δουλεία μέχρι το καλοκαίρι, με βλέπω για μαστερ είτε Ολλανδία είτε Βελγιο (Leuven)!
User avatar
Stoperhaimer
Youth Team Manager
Youth Team Manager
Posts: 2427
Joined: Thu Nov 10, 2011 9:11 pm
Football Manager της ομάδας: AC Milan
Αγαπημένη Ομάδα: BVB
facebook προφίλ: panagiotis.tamtakos.3
twitter: PanosTamtakos
Status: The rules of soccer are very simple: if it moves, kick it. If it doesn't move, kick it until it does
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Ο,τι και να κανετε, οπου και να πατε, μην τσιγκουνευτειτε τον μεταφραστη, εαν δεν ειστε αψογος χειριστης μιας ξενης γλωσσας. Θα ταλαιπωρηθειτε χωρις λογο και θα χασετε υπερπολυτιμο χρονο. Επισης, αν εχετε ψιλοστανταρει καποιο πανεπιστημιο μην κανετε απευθειας αιτησεις, ζητηστε καταρχας καποιες γενικοτερες πληροφοριες και εφοσον ανταποκρινονται στις προσδοκιες σας, προχωρηστε.
tiziano wrote: Όταν ο Κάρλο έπαιζε τέτοιο στυλ ποδοσφαίρου ως μέσος σε υψηλό επίπεδο (έστω με τελειωμένα γόνατα), ο Ζοζέ ήταν 15 χρόνια μακριά από το να φωνάζει visca el barca ως υπάλληλος της Μπαρτσελόνα.
:tsatila:
Spoiler: show
Image
User avatar
ceidmaster
Football Demi-God
Football Demi-God
Posts: 18719
Joined: Tue Sep 11, 2007 1:04 am
Football Manager της ομάδας: Real Sociedad
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός-Milan-Arsenal
Location: Πάτρα
Has thanked: 0
Been thanked: 0

geo273 wrote:και γω λογικά...αν δεν κάτσει καμιά καλή δουλεία μέχρι το καλοκαίρι, με βλέπω για μαστερ είτε Ολλανδία είτε Βελγιο (Leuven)!
Σε τι τομέα φίλε? Γιατι Leuven & Ολλανδία (delft-amsterdam-eidhoven) πάνε Ηλεκτρολόγοι και μηχανικοί υπολογιστών..Για ποιο πανεπιστήμιο λες στο Leuven από τα 2?

Στάλθηκε από το HTC One S μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
“The only man who never makes mistakes is the man who never does anything.”
-Theodore Roosevelt
deathmule
Backup
Backup
Posts: 775
Joined: Mon Aug 04, 2008 11:21 pm
Location: Frankfurt
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

ceid γενικα τασσομαι υπερ vdv.με θυμασαι απο τη σχολη,χαλαρα στο bottom 5% της γενιας μου και με βαθμο ουτε καν 6.2.καλυτερα να βρεις μια δουλεια ,που δεν ειναι δα και τοοσο δυσκολο,εδω βρηκα εγω.δεν ανταλλαζω την εργασιακη εμπειρια με αλλο ενα χρονο διαβασμα προσωπικα,6 μηνες δουλεια μαθαινεις χιλια δυο πραματα,και με καλες απολαβες σε σχεση με το κοστο ζωης.σε οποια χωρα και να πας ομως,βασικο για μενα να μιλας την γλωσσα της χωρας και μη βασιζεσαι μονο στα αγγλικα για να περασεις καλα.
Παρακαλώ, στραγάλια είναι.
diavolo
Coach
Coach
Posts: 2689
Joined: Fri Jun 22, 2007 9:50 pm
Αγαπημένη Ομάδα: ΑΣΑ, AS Roma, Valencia
Status: Lost in space
Location: Θεσσαλονίκη/Καρδiτσα
Has thanked: 0
Been thanked: 0

ceid καλα πανεπιστημια (99% το θυμαμαι σωστα οτι ειναι για το εκει που θες computer science) ειναι στην Καρλσρουη(ΚΙΤ Καρλσρουη Institute of Technology) και στο Freiburg
User avatar
Jordi_7
The God Of Football
The God Of Football
Posts: 26807
Joined: Sun Jun 05, 2005 4:11 pm
Αγαπημένη Ομάδα: FC Barcelona
Location: Marinaleda
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Aris7 wrote:αν έχεις 3 χρόνια μέχρι τότε, μήπως να ξανασκεφτόσουν και το τι ακριβώς θες να κάνεις?
Paliakoudis wrote:Όχι γιατί έχει 3 χρόνια που έχω καταλήξει σε αυτό. :p

Και μικρός όταν σε ρωτούσαν "τι θες να γίνεις όταν μεγαλώσεις" δεν ήμουν απ' αυτούς που έλεγαν ότι τους κατέβει, απλά ότι δε ξέρω ακόμα. :P
Ξανασκέψου το, στο λέω εγώ που πλέον έχω μετανιώσει.

Προ κρίσης η δημοσιογραφία ήταν ένα επάγγελμα που έκανες και 2 χρόνια να πάρεις μισθό με τις βέλτιστες συνθήκες. Φαντάσου τώρα. Δεν υπάρχει μέλλον στο επάγγελμα, ξεκάθαρα, μπορούν να στο επιβεβαιώσουν κι άλλοι. Αν τώρα έχεις την οικονομική δυνατότητα να σε στηρίζουν οι γονείς σου για 2-5-10 χρόνια οκ. Υπομονή και το παλεύεις.
No deixem de jugar perquè ens fem vells, sinó que ens fem vells perquè deixem de jugar.

Il Pinturicchio • Il Fenomeno Vero • AdP 10

Everything will be ok in the end.If it's not ok, it's not the end.
User avatar
captain9421
Amateur
Amateur
Posts: 219
Joined: Sun Oct 28, 2007 4:29 pm
Football Manager της ομάδας: αεργος
Αγαπημένη Ομάδα: aek
Status: φοιτητικη ζωη
Location: athens
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Ενδιαφέρομαι να κάνω μεταπτυχιακό στα logistics στην Ολλανδία έχει κανεις
να προτίνει κανένα πανεπιστήμιο?
Post Reply

Return to “Επικαιρότητα - Άσχετα”