Σχολείου Ιστορίες...

Εδώ οι γενικές συζητήσεις και ό,τι δεν μπαίνει κάτω από τις άλλες κατηγορίες...
Post Reply
User avatar
TazZ
The God Of Football
The God Of Football
Posts: 25477
Joined: Fri Dec 17, 2004 12:00 am
Football Manager της ομάδας: Chelsea
Αγαπημένη Ομάδα: Panathinaikos
Status: I intend to spam forever. So far, so good.
Location: Ηράκλειο
Has thanked: 0
Been thanked: 2 times

δε νομίζω να είναι απαραίτητο, αλλά κατά την γνώμη μου καλό είναι να έχεις ένα απολυτήριο λυκείου.
Tsakalaki wrote:Όσο σε ταξιδεύει ένα γκολ στο FM δε σε ταξιδεύει τίποτε άλλο.
JasonZante
Asst Researcher Ζακύνθου
Asst Researcher Ζακύνθου
Posts: 4317
Joined: Sat Aug 22, 2009 10:37 am
Football Manager της ομάδας: IF Brommapojkarna
Αγαπημένη Ομάδα: Liverpool,ΠΑΟ
Status: Be humble, bitch, sit down, be humble
Location: Pattaya, Thailand
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Κόστος για σπουδές στην Αγγλία ή Αμερική(Σεφ) πόσο να είναι; Κάνα 25k€-35k€;

Καλύτερες σχολές είναι σίγουρα εκεί από εδώ ε;
"Man cannot remake himself without suffering, for he is both the marble and the sculptor"
User avatar
koufa
National Manager
National Manager
Posts: 9279
Joined: Sat Oct 29, 2005 9:02 pm
Location: Manchester
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Αγγλία είναι το μισό απ' ότι Αμερική. Δηλαδή χοντρά-χοντρά, κάνα 15ρι για Αγγλία, κάνα 30ρι για Αμερική. Ας πούνε όμως τα παιδιά που είναι ή ήταν Αγγλία, για να μη σου λέω μπούρδες.
“Love is not about who you can see spending your future with, it’s about who you can’t see spending your life without.”
thanasis10 wrote:Πού πας και μπλέκεις...;
foggy
National Manager
National Manager
Posts: 7833
Joined: Sun Nov 23, 2008 7:13 pm
Football Manager της ομάδας: Southampton
Αγαπημένη Ομάδα: AEK
Location: Θεσσαλονικη
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Βτς εχουν αυξηθει τα διδακτρα στην Αγγλια!
Spoiler: show
ImageImageImageImageImage
*ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΤΗ ΣΕΖΟΝ!
Τι να κάνω ρε παιδιά;;; Αγχώνομαι!!!
JasonZante
Asst Researcher Ζακύνθου
Asst Researcher Ζακύνθου
Posts: 4317
Joined: Sat Aug 22, 2009 10:37 am
Football Manager της ομάδας: IF Brommapojkarna
Αγαπημένη Ομάδα: Liverpool,ΠΑΟ
Status: Be humble, bitch, sit down, be humble
Location: Pattaya, Thailand
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Στην τιμή που έβαλα, μέτρησα και το σπίτι κτλ έξοδα μαζί.. Αν είναι μέχρι 25k€ την χρονιά μπορώ να πάω, πιστεύω. Είναι καλύτερες οι σχολές εκεί όμως; Τι διαφορά θα έχει αυτή η σχολή από την Le Monde ας πούμε
"Man cannot remake himself without suffering, for he is both the marble and the sculptor"
User avatar
koufa
National Manager
National Manager
Posts: 9279
Joined: Sat Oct 29, 2005 9:02 pm
Location: Manchester
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Η μια είναι τεχνική σχολή και το άλλο πανεπιστήμιο. Η μέρα με την νύχτα δηλαδή. Εξαρτάται όμως και τί χρήση θες να κάνεις του πτυχίου σου...
“Love is not about who you can see spending your future with, it’s about who you can’t see spending your life without.”
thanasis10 wrote:Πού πας και μπλέκεις...;
User avatar
theogfilis
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 481
Joined: Wed Oct 19, 2011 12:20 pm
twitter: theoGfilis
Status: Legen -wait for it- dary
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Mιας και μόλις τελειώσαμε τα θερινά για την Γ' Λυκείου, ας ρίξουμε ένα report.

Σαν γενικό συμπέρασμα, αν και είναι νωρίς, λαμβάνοντας υπόψην την έκταση της ύλης, τον σταθερά αυαξανόμενο βαθμός δυσκολίας και τις ικανότητές μου, θέλω να πιστεύω πως με σοβαρό διάβασμα μέσα στην χρονιά θα καταφέρε να προσεγγίσω-αν όχι να "πιάσω"- το στόχο μου (ΜΜΕ).

Ειδικότερα, για κάθε μάθημα, τώρα:

Βιολογία ΓΠ: Έχουμε, σχεδόν, ολοκληρώσει το πρώτο κεφάλαιο και όλα πάνε καλά. Η αποστήθιση βγαίνει εύκολα, το ίδιο το μάθημα είναι εύκολο και, αν και περιμένω με περιέργεια τις ασκήσεις στα επόμενα κεφάλαια, πιστεύω ότι θα πάμε καλά. Να μην επαναπαυτώ και να μην πιστέψω ότι, επειδή είναι εύκολο μάθημα, έχω το περιθώριο να το αφήσω στον αυτόματο.

Έκθεση: Προβλέψεις για το πού θα κυμανθεί ο βαθμός δεν μπορώ να κάνω, αλλά νομίζω πως είναι πόλυ fair το 60 (ασκήσεις)-40 (έκθεση) που έχει θεσπιστεί τα τελευταία χρόνια. Μέχρι στιγμής όλα καλά, με πολύ δυνατό σημείο τις περιλήψεις.

Λατινικά: Πέρσι δεν έκανα μάθημα και φοβόμουν ότι θα προκύψουν μεγάλα κενά. Προς έκπληξη μου, συνειδητοποίησα ότι -στο συγκεκριμένο μάθημα- τα "πιάνω" πολυ έυκολα. Το 97,3 στο διαγώνισμα (σε ύλη μόνο 5 κειμένων, βέβαια) με έκανε να το πιστέψω περισσότερο. Όσο και να δυσκολεύει στην συνέχεια, πόσο δύσκολο μπορεί να έρχεται ο βαθμός σε ένα τέτοιο μάθημα; Ελπίζω να πάμε ψηλα.

Ιστορία: Ξεκινήσαμε απ' τα κόμματα. Απ' ότι ακούω από άλλα παιδιά, είμαστε το μόνο φροντιστήριο. Φοβάμαι τις πηγές (βέβαια είναι και θέμα εξάσκησης), ενώ με την "παπαγαλία" έχω αρχίσει να εξοικειώνομαι. Ισχύει ότι το μεγαλύτερο "μανίκι" είναι το προσφυγικό;

Αρχαία: Το αγαπημένο και καλύτερό μου μάθημα. Όσον αφορά στο γνωστό, η έκταση της εισαγωγής είναι τέτοια, ώστε μαθαίνεται με σωστός διάβασμα, οι μεταφράσεις μέχρι στιγμής βγαίνους, ενώ με τα ερμηνευτικά είμαστε οκ. Το άγνωστο είναι μεγάλη αδυναμία. Έκανα και πέρσι ιδιαίτερα και τα είχα πάρει με πολύ καλό μάτι. Τα πηγαίνω πολύ καλά με γραμματική. Το μόνο μου θέμα είναι ότι στην μετάφραση, σε σημεία που δεν μπορώ να την βγάλω, φοβάμαι να αυτοσχεδιάσω (παραμένοντας, βέβαια, κοντά σε αυτό που λέει το κείμενο) και προτιμώ είτε να αφήσω κενό είτε, απ' την ταραχή μου, να γράψω ο, τι να 'ναι.

Λογοτεχνία: Τελειώσαμε τον "Κρητικό". Πολύ με άρεσε, αν και δεν νομίζω να πέσει, αφού έπεσε το '11. Anima, Jung, αρχέτυπη μορφή και τέτοια πράγματα. :D Σήμερα γράψαμε και διαγώνισμα. Καλά πήγα, νομίζω, αν και είχα ένα θεματάκι με τον χρόνο. Θέλω να πιστεύω ότι θα διορθωθεί με τον καιρό.

Να κλείσω με μια ερώτηση προς τους "παλιούς" θεωρητικούς. United θα προλαβαίνω να βλέπω τον χειμώνα; :D
Euroleague GR blog

Cool. Cool. Cool. Cool.

So what else do you need to know? Stuff about my family, or where I'm from? None of that matters.
User avatar
Skoufalis
Backup
Backup
Posts: 761
Joined: Mon Jan 26, 2009 4:14 pm
Football Manager της ομάδας: Nottigham Forest ρε
Αγαπημένη Ομάδα: Πανάθαααα
Location: Αθήνα, Μαρούσι
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Κι εγω δινω του χρονου. Δυσκολα τα πραγματα :)
Βιολογια Γ.Π. φαινεται οντως ευκολη, εχω τελειωσει το 1ο κεφαλαιο.
Απ´ότι μας εχουν πει παντως, δεν εχει τιποτα ιδιαιτερο στην ασκησεις, οποτε dont worry :P
Στα υπολοιπα δε μπορω να σε βοηθησω και πολυ μιας και ειμαι θετικος...
Θα περασει μωρε... (ή τουλαχιστον ετσι μου λενε ολοι :D)
Image
Image
User avatar
martkonsta
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 322
Joined: Tue Mar 13, 2007 5:18 pm
Football Manager της ομάδας: Βέροια
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός
Location: Βέροια
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Έφτασε και η δικιά μας η χρονιά....Θετική κατεύθυνση.Το δίλλημα μου όμως παραμένει από πέρσι...Βιολογία ή Μαθηματικά(Γενικής παιδείας πάντα);
Enjoy.
ImageDrogbaImage
User avatar
Skoufalis
Backup
Backup
Posts: 761
Joined: Mon Jan 26, 2009 4:14 pm
Football Manager της ομάδας: Nottigham Forest ρε
Αγαπημένη Ομάδα: Πανάθαααα
Location: Αθήνα, Μαρούσι
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Απ' ότι μου εχουν πει, τα Μαθηματικα ειναι αρκετα ευκολα μεχρι στιγμης.
Απ' ότι εχω δει απο προσωπικη εμπειρια ( :D) η βιολογια ειναι πολυ ευκολη και απλη (ειδικα για τους θετικους) να τη μαθεις απλα πρεπει να εχεις ορεξη για διαβασμα.
Εγω δεν διαλεξα μαθηματικα παντως γιατι, αν και μου αρεσουν, πιστευω πως ισως να μπορω ενα πιο ευκολο 100 στη βιολογια, καθως στα μαθηματικα μπορει να χασεις μορια απο απροσεξιες...
Ελπιζω να σε διαφωτισα. ;)
Image
Image
stavros_skala
Youth Team Manager
Youth Team Manager
Posts: 2207
Joined: Fri Dec 17, 2010 3:40 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Blackburn, ΑΕΚ Λάρνακας
Has thanked: 0
Been thanked: 0

τελειώνει σιγα-σιγα το τελευταίο μας καλοκαίρι. σε 2 εβδομάδες ξεκινάν τα φροντιστήρια και βάζουμε πλώρη για παγκύπριες
Μαθηματικά, Φυσική, Χημεία, Πληροφορική και ο θεος βοηθος
User avatar
Skoufalis
Backup
Backup
Posts: 761
Joined: Mon Jan 26, 2009 4:14 pm
Football Manager της ομάδας: Nottigham Forest ρε
Αγαπημένη Ομάδα: Πανάθαααα
Location: Αθήνα, Μαρούσι
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Ξερεις αποπανε τιποτα για το πανεπιστημιο Κυπρου; Αξιζει;
Σκεφτομουν να του κανω μερικες επισκεψεις του χρονου :D
Image
Image
User avatar
TazZ
The God Of Football
The God Of Football
Posts: 25477
Joined: Fri Dec 17, 2004 12:00 am
Football Manager της ομάδας: Chelsea
Αγαπημένη Ομάδα: Panathinaikos
Status: I intend to spam forever. So far, so good.
Location: Ηράκλειο
Has thanked: 0
Been thanked: 2 times

παρόλαυτα, πιο πολλοί γράφουν 20 στα μαθηματικά παρά στην βιολογία γενικής.
Tsakalaki wrote:Όσο σε ταξιδεύει ένα γκολ στο FM δε σε ταξιδεύει τίποτε άλλο.
Bilyk_13
Banned
Banned
Posts: 8496
Joined: Tue Jun 10, 2008 3:46 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθήναϊκος
Status: χαλαρααααααααααααα
Location: Αθηνα/Μυτιληνη
Has thanked: 0
Been thanked: 0

theogfilis wrote:Mιας και μόλις τελειώσαμε τα θερινά για την Γ' Λυκείου, ας ρίξουμε ένα report.

Σαν γενικό συμπέρασμα, αν και είναι νωρίς, λαμβάνοντας υπόψην την έκταση της ύλης, τον σταθερά αυαξανόμενο βαθμός δυσκολίας και τις ικανότητές μου, θέλω να πιστεύω πως με σοβαρό διάβασμα μέσα στην χρονιά θα καταφέρε να προσεγγίσω-αν όχι να "πιάσω"- το στόχο μου (ΜΜΕ).

Ειδικότερα, για κάθε μάθημα, τώρα:

Βιολογία ΓΠ: Έχουμε, σχεδόν, ολοκληρώσει το πρώτο κεφάλαιο και όλα πάνε καλά. Η αποστήθιση βγαίνει εύκολα, το ίδιο το μάθημα είναι εύκολο και, αν και περιμένω με περιέργεια τις ασκήσεις στα επόμενα κεφάλαια, πιστεύω ότι θα πάμε καλά. Να μην επαναπαυτώ και να μην πιστέψω ότι, επειδή είναι εύκολο μάθημα, έχω το περιθώριο να το αφήσω στον αυτόματο.

Έκθεση: Προβλέψεις για το πού θα κυμανθεί ο βαθμός δεν μπορώ να κάνω, αλλά νομίζω πως είναι πόλυ fair το 60 (ασκήσεις)-40 (έκθεση) που έχει θεσπιστεί τα τελευταία χρόνια. Μέχρι στιγμής όλα καλά, με πολύ δυνατό σημείο τις περιλήψεις.

Λατινικά: Πέρσι δεν έκανα μάθημα και φοβόμουν ότι θα προκύψουν μεγάλα κενά. Προς έκπληξη μου, συνειδητοποίησα ότι -στο συγκεκριμένο μάθημα- τα "πιάνω" πολυ έυκολα. Το 97,3 στο διαγώνισμα (σε ύλη μόνο 5 κειμένων, βέβαια) με έκανε να το πιστέψω περισσότερο. Όσο και να δυσκολεύει στην συνέχεια, πόσο δύσκολο μπορεί να έρχεται ο βαθμός σε ένα τέτοιο μάθημα; Ελπίζω να πάμε ψηλα.

Ιστορία: Ξεκινήσαμε απ' τα κόμματα. Απ' ότι ακούω από άλλα παιδιά, είμαστε το μόνο φροντιστήριο. Φοβάμαι τις πηγές (βέβαια είναι και θέμα εξάσκησης), ενώ με την "παπαγαλία" έχω αρχίσει να εξοικειώνομαι. Ισχύει ότι το μεγαλύτερο "μανίκι" είναι το προσφυγικό;

Αρχαία: Το αγαπημένο και καλύτερό μου μάθημα. Όσον αφορά στο γνωστό, η έκταση της εισαγωγής είναι τέτοια, ώστε μαθαίνεται με σωστός διάβασμα, οι μεταφράσεις μέχρι στιγμής βγαίνους, ενώ με τα ερμηνευτικά είμαστε οκ. Το άγνωστο είναι μεγάλη αδυναμία. Έκανα και πέρσι ιδιαίτερα και τα είχα πάρει με πολύ καλό μάτι. Τα πηγαίνω πολύ καλά με γραμματική. Το μόνο μου θέμα είναι ότι στην μετάφραση, σε σημεία που δεν μπορώ να την βγάλω, φοβάμαι να αυτοσχεδιάσω (παραμένοντας, βέβαια, κοντά σε αυτό που λέει το κείμενο) και προτιμώ είτε να αφήσω κενό είτε, απ' την ταραχή μου, να γράψω ο, τι να 'ναι.

Λογοτεχνία: Τελειώσαμε τον "Κρητικό". Πολύ με άρεσε, αν και δεν νομίζω να πέσει, αφού έπεσε το '11. Anima, Jung, αρχέτυπη μορφή και τέτοια πράγματα. :D Σήμερα γράψαμε και διαγώνισμα. Καλά πήγα, νομίζω, αν και είχα ένα θεματάκι με τον χρόνο. Θέλω να πιστεύω ότι θα διορθωθεί με τον καιρό.

Να κλείσω με μια ερώτηση προς τους "παλιούς" θεωρητικούς. United θα προλαβαίνω να βλέπω τον χειμώνα; :D

και United θα βλεπεις και ολα θα τα κανεις, σαφως θελει διαβασμα αλλα ειπαμε δεν χρειαζονται υπερβολες διοτι στο τελος θα βγουν σε κακο.

υ.γ τα λατινικα αν δεις οτι τα πας καλα μην επαναπαυτεις, συνεχως επαγρυπνηση.

υ.γ2 γενικως θα σου ελεγα να μην κανεις υπερβολες στο διαβασμα, αλλα να μην αφησεις να περασει μερα χωρις να διαβασεις εστω και λιγο(εστω και ενα τεταρτο)

----

@ταζ, εκτος αν δεν εχουν ιδεα απο μαθηματικα και τα εχουν παρατησει απο 1η γυμνασιου, οποτε δεν τα επιλεγουν... :D

υ.γ3 ακομη παντως εχω μια μεγαλη χαρα που εχω τελειωσει απο την χρονια που περασε... :P
ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΜΕΓΑΛΟΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΛΛΟΣ...
Παναθηναϊκός Αθλητικός Όμιλος: ο μεγαλύτερος σύλλογος στην Ελλάδα και ένας από τους μεγαλύτερους στην Ευρώπη
Image
User avatar
TazZ
The God Of Football
The God Of Football
Posts: 25477
Joined: Fri Dec 17, 2004 12:00 am
Football Manager της ομάδας: Chelsea
Αγαπημένη Ομάδα: Panathinaikos
Status: I intend to spam forever. So far, so good.
Location: Ηράκλειο
Has thanked: 0
Been thanked: 2 times

αν είναι τεχνολογική/θετική, τα γενικής είναι το πιο εύκολο 20αρι τους.
Tsakalaki wrote:Όσο σε ταξιδεύει ένα γκολ στο FM δε σε ταξιδεύει τίποτε άλλο.
Post Reply

Return to “Επικαιρότητα - Άσχετα”