Γυμναστική/αθλητισμός & διατροφή

Εδώ οι γενικές συζητήσεις και ό,τι δεν μπαίνει κάτω από τις άλλες κατηγορίες...
Post Reply
User avatar
zidane72003
The God Of Football
The God Of Football
Posts: 62632
Joined: Wed Nov 26, 2003 12:00 am
Football Manager της ομάδας: Arsenal,Barca,OSFP,Juve
Αγαπημένη Ομάδα: BOUBOUZEL FC
facebook προφίλ: bill.sakkas.5
Status: Glasgow here i am
Location: Μεταξυ του πραγματικου και του δικου μου κοσμου
Has thanked: 3 times
Been thanked: 18 times

Καλημεραααα...Λοιπον εδω περα το 85% των ατομων μπηκαμε για το FM(οι υπολοιποι δε ξερω τι διαλο ονειρο ειδαν και μπηκαν).

Αρα αυτο σημαινει οτι γουσταρουμε ποδοσφαιρο.Αρα αυτο σημαινει οτι γουσταρουμε αθλητισμο.Αρα αυτο σημαινει οτι καποιοι ισως αθλουμαστε.

Λοιποοον εδω περα θα γραφει(οποιος θελει)τι κανει.Αναμεσα μας υπαρχουν αρκετα ατομα(μεσα σε αυτα και εγω)που πηγαινουν γυμναστηριο.

Αυτο λοιπον θα κανουμε εδω.

Οτι εχει σχεση με διατροφη,με γυμναστηριο η ακομα ακομα και με προπονησεις σε αθληματα παντα σε ρολο συμβουλευτικο.

Επισης θα μιλησουμε και για συμπληρωματα διατροφης(οσοι επιθυμουν),μενοντας ομως μονο στα...ΕΛΑΦΡΑ.Μη ξεκινησει κανενας και λεει για απαγορευμενα εδω μεσα και πεσουμε σε λουμπες μυνησεων απο γονεις.

Καθενας με ευθυνη του τι γραφει.Ευχομαι να εχει επιτυχια.Και προσκαλω γυμναστες(μελλοντικους ή και ιδιοκτητες)να καταθεσουν τις αποψεις τους.
Spoiler: show
Δεν γ@μ@με οχι επειδη δε θελουμε,αλλα απο ιδεολογια.

ΡΕ ΖΗΣΑΜΕ ΝΑ ΠΑΜΕ ΑΝΑΠΟΔΑ ΣΤΗ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟΥ ΡΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ.
User avatar
lee-tock
Indispensible
Indispensible
Posts: 1856
Joined: Sat Jun 06, 2009 1:17 pm
Football Manager της ομάδας: Manchester City
Αγαπημένη Ομάδα: panathinaikos
Status: Money n Pressure
Has thanked: 0
Been thanked: 0

ενα θεμα που επρεπε να υπαρχει στο φορουμ! :D μπραβο ρε μπιλ!
ΟΣΟΙ ΕΚΡΑΖΑΝ ΡΕΧΑΓΚΕΛ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΑΡΧΙΣΟΥΝ ΝΑ ΤΟ ΡΟΥΦΑΝΕ
User avatar
Tsakalaki
Asst Researcher ΠΑΟΚ - Story Teller
Asst Researcher ΠΑΟΚ - Story Teller
Posts: 48757
Joined: Sun Nov 30, 2003 12:00 am
Football Manager της ομάδας: Tottenham
Αγαπημένη Ομάδα: Dynamo Podilatou
facebook προφίλ: antonis.tsakaleas
twitter: Tsak_attaq
Status: I've never been clever, 'cause need it never
Location: Θεσσαλονίκη (Βόλος)
Has thanked: 6 times
Been thanked: 5 times
Contact:

Εξαιρετικό τόπικ.

Είμαι Θεσσαλονίκη, μένω στον Άγιο Παύλο - Κάστρα. Προσπαθώ να βρω ένα γυμναστήριο στο οποίο να μπορώ να πηγαίνω στο διάστημα 9:30 - 11:00 το πρωί και να κάνω και ένα μπάνιο και μετά βουρ για δουλειά.
Έχω σχεδόν 2 χρόνια που σταμάτησα το γυμναστήριο. Μέγα λάθος. Έχω γίνει λαπάς και είναι κρίμα.Ευτυχώς ότι κιλά πήρα στη προετοιμασία του ΠΑΟΚ τα έχασα και είμαι πάλι στα 78.


Για συμπληρώματα διατροφής και τέτοια δε με απασχολούν, δεν με ενδιαφέρουν. Απλά θέλω να γυμνάζομαι για να νιώθω καλύτερα.
--------------------------------------------------------

Εσαεί Πρόεδρος ΠΑ.ΣΥ.ΣΠΑ PC | -2002

26.08.10 | All my FM Stories | Πώς το Football Manager έγινε κομμάτι της ζωής μου
Spoiler: show
RedArmy: «Το κακο με τον Τσακ, είναι ότι ποτέ δεν μπορείς να καταλάβεις αν κάνει πλάκα ή τα λέει σοβαρά :D»
ArK ass: «Aμαν ρε Τσακ...εκει που εμφανιζεται η ελπιδα, ερχεσαι εσυ και την εξαφανιζεις»
nirearas: «Γιατί, τσακ γεννιέσαι... Δεν γίνεσαι...»

My Twitch channel
User avatar
lee-tock
Indispensible
Indispensible
Posts: 1856
Joined: Sat Jun 06, 2009 1:17 pm
Football Manager της ομάδας: Manchester City
Αγαπημένη Ομάδα: panathinaikos
Status: Money n Pressure
Has thanked: 0
Been thanked: 0

λοιπον εγω το εχω σαν προγραμμα εδω και 2-3 χρονια και πηγαινω 4 φορες την εβδομαδα για ενα 2ωρο την μερα γυμναστηριο. γενικα ειμαι των ατομικων σπορ και το γυμναστηριο (συνδιασμενο με mp3) ειναι ο τελειος τροπος για να ξεφυγω απο το αγχος της καθημερινοτητας. μεχρι και περσυ πηγαινα 3 φορες και δυο φορες μποξ αλλα το εκοψα γιατι δεν με βολευαν οι ωρες.
απο συμπληρωματα διατροφης τις δυο φορες που ειναι πιο εντατικο το προγραμμα παιρνω με το τελος της προπονησης καθαρη με γευση βανιλια -gioupi ετσι για την αναπληρωση γιατι κουραζομαι πολυ συνηθως και χανω ευκολα κιλα
ΟΣΟΙ ΕΚΡΑΖΑΝ ΡΕΧΑΓΚΕΛ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΑΡΧΙΣΟΥΝ ΝΑ ΤΟ ΡΟΥΦΑΝΕ
iceburn
Football Legend
Football Legend
Posts: 12423
Joined: Tue Jan 27, 2004 12:00 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Καταρχάς να ξεκινήσω με μια συμβουλή.
Έχεις να πατήσεις στο γυμναστήριο από τον Ιούνιο, πριν την εξεταστική.
Τρεις μήνες μετά, ακόμα και αν δεν έχεις μείνει πολύ πίσω, μην πας να κάνεις τα ίδια κιλά.
Όσο γαμάτος και ανεβασμένος και αν νιώθεις επειδή την προηγούμενη μέρα έκανες και γαμώ τις προπονήσεις, και επειδή έχεις ενέργεια κλπ.
Και φυσικά όχι με περισσότερες επαναλήψεις.
Απο προχτές, περπατάω μετά βίας. :P
padeloswp8
Training Engineer
Training Engineer
Posts: 4259
Joined: Fri Jun 09, 2006 12:31 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Άρης, Juventus, Chelsea
Location: Μπουγατσοφραπεδούπολη
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Ωραίος Μπίλ :wink:

Αυτό που θέλω να θίξω είναι η διατροφή. Πέρα από τα αερόβια και τα βάρη, αν δεν υπάρχει σωστή διατροφή δεν πας πουθενά. Και κυρίως για όσους θέλετε να χάσετε κιλά... Μην πέφτετε στο τρυπάκι του στυλ: "Δεν τρώω τίποτα όλη μέρα, ε του πούστη πια θα τα χάσω τα κιλα". Μέγα λάθος. Το κόλπο -πέρα από την καθημερινή άσκηση, ασχέτως αν πρόκειται και για ολιγόλεπτη- είναι τα πολλά γεύματα. 5 - 6 γεύματα την ημέρα είναι αυτό που ενδείκνυται. Τρώς καλά πρωινό, μεσημεριανό και στα ενδιάμεσα γεύματα + το βραδινό τρως ελαφρά (φρούτα, λαχανικά) και κατά τη διάρκεια της ημέρας πίνεις πολύ νερό. Έτσι αυξάνεται ο μεταβολισμός του σώματος και ο οργανισμός κάνει πολύ περισσότερες καύσεις... Αν το κάνεις συνήθεια μετά δε σου φαίνεται δύσκολο. Απλά είναι στη μέση και οι ρυθμοί με τους οποίους ζούμε, που για κάποιους τα παραπάνω είναι πολύ δύσκολα :?

Τέσπα, έχει πολύ συζήτηση το θέμα από όλες τις απόψεις... Εσείς ρίχτε τις ιδέες/προβληματισμούς σας και θα τα συζητάμε όλοι μαζί. Γιατί κακά τα ψέματα, η άσκηση είναι πολύ σημαντική για το σώμα και τον οργανισμό μας, πράγμα που το βίωσα φέτος όσο διάβαζα για τις Πανελλήνιες :P
H2O Polo


When I'm Good
I'm Really Good

When I'm Bad
I'm Better!

User avatar
Tsakalaki
Asst Researcher ΠΑΟΚ - Story Teller
Asst Researcher ΠΑΟΚ - Story Teller
Posts: 48757
Joined: Sun Nov 30, 2003 12:00 am
Football Manager της ομάδας: Tottenham
Αγαπημένη Ομάδα: Dynamo Podilatou
facebook προφίλ: antonis.tsakaleas
twitter: Tsak_attaq
Status: I've never been clever, 'cause need it never
Location: Θεσσαλονίκη (Βόλος)
Has thanked: 6 times
Been thanked: 5 times
Contact:

Όσο για το θέμα της απώλειας βάρους, όσοι έχουμε χάσει πολλά κιλά μπορούμε νομίζω να μιλήσουμε με στοιχεία και όχι "μου είπανε, έμαθα" κλπ. Τουλάχιστον εγω και ο Ζιντάν που έχουν χάσει 25+ κιλά...
--------------------------------------------------------

Εσαεί Πρόεδρος ΠΑ.ΣΥ.ΣΠΑ PC | -2002

26.08.10 | All my FM Stories | Πώς το Football Manager έγινε κομμάτι της ζωής μου
Spoiler: show
RedArmy: «Το κακο με τον Τσακ, είναι ότι ποτέ δεν μπορείς να καταλάβεις αν κάνει πλάκα ή τα λέει σοβαρά :D»
ArK ass: «Aμαν ρε Τσακ...εκει που εμφανιζεται η ελπιδα, ερχεσαι εσυ και την εξαφανιζεις»
nirearas: «Γιατί, τσακ γεννιέσαι... Δεν γίνεσαι...»

My Twitch channel
iceburn
Football Legend
Football Legend
Posts: 12423
Joined: Tue Jan 27, 2004 12:00 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Όντως, πολύ σημαντικό να τρως πολλά γεύματα τη μέρα.
Τρωώ σταθερά 5-6 φορές, και συνήθως μεγάλες ποσότητες, και δεν παχαίνω (όσο δεν τρωω [System Interruption: Μη βρίζεις!] τσπ).
Πολύ χρήσιμη η λέσχη για εμάς τους φοιτητάς, όπου πάω 2 φορές τη μέρα και τρώω από 2 πιάτα φαϊ και 1 σαλάτα.
Επίσης για όσους θέλουν να χάσουν κιλά, ας δοκιμάσουν να κόψουν το άσπρο ψωμί και τα ζυμαρικά. :wink:

Όσο για το νερό, νταξ, 3 λίτρα τη μέρα τα πίνω για την πλακάρα μου..
User avatar
geckham
Football Demi-God
Football Demi-God
Posts: 17522
Joined: Tue Jun 17, 2003 11:00 pm
Location: North Bank, Highbury.
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Είναι τα μικρά γεύματα που κάνουν τη διαφορά.
Ένα τοστάκι που θα φας στις 6.
Μια φέτα με μέλι που θα φας στις 12.
Μια ντοματοσαλάτα.
Ένα φρούτο ξέμπαρκο.


Όλα αυτά σε κρατάνε.
Ό,τι τέτοια σχετικά (για ενδιάμεσα στα γεύματα δηλαδή) έχετε κατά νου (ή τρώτε), πείτε τα, για να παίρνουμε και εμείς καμιά ιδέα.
I fart in your general direction.Image
User avatar
wolfsbourger
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 5166
Joined: Fri Dec 21, 2007 8:08 pm
Football Manager της ομάδας: Watford
Has thanked: 3 times
Been thanked: 0

Καιρό περίμενα αυτό το τοπικ :-D

Όταν με το καλό πληρωθούμε επιτέλους, έχουμε βάλει στόχο -και θα τον πετύχουμε- να πάμε γυμναστήριο να χάσουμε τα κιλά.
Το πρόβλημα είναι ότι δεν έχω ιδέα από γυμναστήρια κλπ. Το μόνο που ξέρω είναι ότι πρέπει να κάνω αερόβια (:
Αερόβια= διάδρομο, and... ;

Να πω εδώ ότι παρά τα κιλά έχουμε stamina + :-D Οπότε δεν μου είναι πρόβλημα να τρέχω κλπ :wink:

Τι έχετε να προτείνετε; :-)
Και για διατροφή και για άσκηση

Off Topic:
[quote="lee-tock"]συνδιασμενο με mp3[/quote]

Εμένα μου πέφτουν τ' ακουστικά -thymwmenos
ball38
Football Legend
Football Legend
Posts: 11042
Joined: Mon Jan 05, 2004 12:00 am
Status: Awesoming around...!
Has thanked: 1 time
Been thanked: 0

iceburn wrote:Όσο για το νερό, νταξ, 3 λίτρα τη μέρα τα πίνω για την πλακάρα μου..

Θυμάμαι μια μέρα με gym και μπασκετάκι αργότερα, έφτασα περίπου στα 6 :D

αν δεν υπάρχει σωστή διατροφή δεν πας πουθενά. Και κυρίως για όσους θέλετε να χάσετε κιλά
Το ιδιο και αν θες να παρεις "σωστα" κιλα.
iceburn
Football Legend
Football Legend
Posts: 12423
Joined: Tue Jan 27, 2004 12:00 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

geckham wrote:Είναι τα μικρά γεύματα που κάνουν τη διαφορά.
Ένα τοστάκι που θα φας στις 6.
Μια φέτα με μέλι που θα φας στις 12.
Μια ντοματοσαλάτα.
Ένα φρούτο ξέμπαρκο.


Όλα αυτά σε κρατάνε.
Ό,τι τέτοια σχετικά (για ενδιάμεσα στα γεύματα δηλαδή) έχετε κατά νου (ή τρώτε), πείτε τα, για να παίρνουμε και εμείς καμιά ιδέα.

Παίζει να τρώμε και κανονικά εκείνες τις ώρες μερικοί.
Λάθος ίσως.
Απλά κοιτάω να κάθε ένα από τα 5-6 γεύματα να έχει πρωτεϊνη.
Τοστάκια δεν προτιμώ γενικά, γιατί δεν έχουν ούτε ιδιαίτερη πρωτεϊνη, για απόγευμα έχουν πολύ υδατάνθρακα και βαριέμαι να παίρνω γαλοπούλες-κασέρια αφού πάντα κάτι απο τα δυο ξεμένει.

Και γω ψάχνω τέτοια γμτ.

Επιλογές.
- 2 βραστά αυγά ή 2 αυγά ομελέτα (χωρίς ιδιαίτερο λάδι, για εμάς που έχουμε αντικολλητικά) με λαχανικά ή/και φέτα.
- Σαλάτα με ότι λαχανικό παίζει με φέτα ή/και καρύδια ή/και φασόλια ή/και αυγό.
- Κρεπούλα σπιτική με αλεύρη ολικής (ή μισό μισό) με ότι έχεις να βάλεις. Καλύτερα απο τόστ και σε γεύση και σε θρεπτικότητα.
- Τόνος.
- Φιλέτο κοτόπουλο αν έχεις από κανα μεσημέρι.
- Shake πρωτεϊνης, αν παίρνεις.
- Γιαουρτάκι (Όλυμπος πνοή) με ψωμάκι ή με λαδάκι-σκόρδο-αγγούρι (τζατζίκι).
- Φασόλια κονσέρβα :P
- Φρουτο με ενα ποτήρι γάλα
- Αν είναι νωρίς γάλα με βρώμη-muesli-δημητριακά
Συμπληρώστε.

Το ιδιο και αν θες να παρεις "σωστα" κιλα.
Κυρίως τότε.

Επίσης, άλλιως χάνεις 20 κιλά και αλλιώς 4-5. :wink:
giannis1031977
Hot Prospect
Hot Prospect
Posts: 634
Joined: Tue Jul 14, 2009 12:01 pm
Football Manager της ομάδας: Olympiakos
Αγαπημένη Ομάδα: ΟΣΦΠ,Ασπρα Χωματα,Ανω Κοκκινια
Status: Living the rest of my days in peace...
Location: Στη κοσμαρα μου...
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Η πρωτη επαφη με γυμναστηριο ηταν πριν απο 3 χρονια οπου πηγα για ενα μηνα και μετα σταματησα.(Μεγαλη μου βλακεια -toixos2 )
Ξανα πηγα περσυ το καλοκαιρι και μετα απο ενα μηνα ξανασταματησα λογω μιας τενοντητιδας που επαθα στο χερι μου. -puppie Μου πηρε 4 μηνες μεχρι να σταματησουν οι πονοι.Ξαναξεκινησα το Φεβρουαριο οπου πηγαινω μεχρι και σημερα και κανω 4 φορες την εβδομαδα.Το διαιτολογιο που μου εχουν δωσει δεν το τηρω διοτι απλα δν γινεται. :D
Μια συμβουλη:Να μαθετε πια ειναι τα ορια σας και μην τα ξεπερνατε.Διαφορετικα θα ακολουθησουν τραυματισμοι. -puppie
Ενας καλος τροπος για να ξεκουραζετε (να χαλαρωνετε, να ξεμουδιαζετε, οπως θελετε πειτε το) τα χερια σας ειναι να πιανεστε απο το μονοζυγο και να αφηνετε ελευθερο το σωμα σας για 10-15-20 δευτερα.

Εντιτ: Γενικα πρεπει να ακολουθουμε μια ισσοροπημενη διατροφη και οχι αναγκαστικα αυτη που θα μας δωσουν στο γυμναστηριο.
Last edited by giannis1031977 on Mon Sep 07, 2009 3:28 pm, edited 1 time in total.
The hand has five fingers, capable and powerful, with the ability to destroy as well as create. We have the power to stop and reverse the tides of time by making our awareness of abuse known to the powers of industry and their uncouth political arms. Only by raising this awareness and promoting personal peace within today's self-defeatist society, can we allow the planet a chance to avoid self-destruction! Open your eyes, open your mouths, close your hands and make a fist.
User avatar
lee-tock
Indispensible
Indispensible
Posts: 1856
Joined: Sat Jun 06, 2009 1:17 pm
Football Manager της ομάδας: Manchester City
Αγαπημένη Ομάδα: panathinaikos
Status: Money n Pressure
Has thanked: 0
Been thanked: 0

wolfsbourger wrote: Τι έχετε να προτείνετε; :-)
Και για διατροφή και για άσκηση
συνηθως επειδη πολλοι βαριουνται απλα να τρεχουν ετσι και εισαι φαν καποιου αθληματος πχ ποδοσφαιρου γραψου εκει. η πηγαινε σε ενα ομαδικο αθλημα στο γυμναστηριο για να βλεπεις και αλλους και να συνεχιζεις . το μποξ ειναι πολυ καλη επιλογη.σταζεις απο ιδρωτα στο τελος. αλλιως θα ηταν καλο να κανεις διαφορετικα αεροβικα πραγματα για να μην βαριεσαι (10λ στεπ,10 ποδηλατο, 10 διαδρομο)
απο βαρη κανε με λιγα κιλα πολλες επαναληψεις γιατι μεσω της κινησης κλπ γινονται καυσεις και χανεις κιλα τοπικα.
οσο για τα ακουστικα παρε αυτα τα "μαξιλαρακια" να βαλεις πανω τους για να στεκονται γιατι και εγω το παθαινω ! :D
ΟΣΟΙ ΕΚΡΑΖΑΝ ΡΕΧΑΓΚΕΛ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΑΡΧΙΣΟΥΝ ΝΑ ΤΟ ΡΟΥΦΑΝΕ
User avatar
koufa
National Manager
National Manager
Posts: 9279
Joined: Sat Oct 29, 2005 9:02 pm
Location: Manchester
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Πάμε και σε μένα λοιπόν...

Για τους μή Σαλονικείς, κάποτε ήμουν 35 κιλά βαρύτερος απ ότι τώρα. Αυτά τα έχασα κυρίως μέσω της διατροφής μου. Έκοψα τα γλυκά σε μεγάλο βαθμό, τα αλκοολούχα και τα πολύ λιπαρά. Όχι ρε παιδί μου ότι δεν τα τρώω ποτέ, απλά όταν είμαι μόνος μου τρώω κάτι πιο υγιεινό. Όταν θα βγώ με την παρέα για φαί, θα φάω τα πάντα.

Πάμε όμως στο θέμα εκγύμνασης. Ποτέ δε με ένιαξε να κάνω σωματάρα. Ίσως γιατί ποτέ δεν την είχα κιόλας. Εκεί που δίνω βάση και λόγω του χόμπυ μου πλέον, είναι στο θέμα της φυσικής κατάστασης/αντοχής.

Για να αποκτήσεις αντοχή θέλεις:
1. Συχνή προπόνηση, με τρέξιμο κυρίως, συνοδεία φυσικά των απαραίτητων διατάσεων κτλ
2. Ελαφρύ πρόγραμμα με βάρη. Όχι πολλά κιλά. Ο γυμναστής που συμβουλεύομαι (δεν κάνω διαφήμιση, είναι πασίγνωστος πάντως) μου λέει ότι ιδανικό για προπόνηση αντοχής είναι να κάνεις στο peak σου μέχρι και καμμιά 10ριά σετ κάθε άσκησης σε βάρη, με ακριβώς τα μισά κιλά απ όσα θα σήκωνες για μία μόνο επανάληψη... :!:
3. Προσεχτική διατροφή: Το να τρέχεις όλη μέρα και να μην τρώς αρκετά, είναι άσκοπο και επικίνδυνο. Εδώ προσπαθούμε να πιάσουμε νέα επίπεδα και αυτό μπορεί να γίνει μόνο όταν δεν είσαι σωματικά πτώμα.
4. Τελευταίο αφήνω το είδος της άσκησης που πρέπει να κάνουμε στο τρέξιμο. Μόνο τζόκιν δεν αρκεί. Έπαθα σόκ όταν είδα πόσα διαφορετικά είδη ασκήσεων υπάρχουν για βελτίωση στο τρέξιμο. Είδα βελτίωση γενικής αντοχής, ειδικής αντοχής, ταχύτητας, εκρητικότητας, νευρομυικής συναρμογής κ.α. Πράγματα που μόνο από επαγγελματία (και όχι απατεώνα) γυμναστή μπορείς να μάθεις.

Αυτά απο μένα, περιμένω και τις δικές σας απόψεις...

Μπράβο και στον συνάδερφο Ζιντάν που έθιξε το θέμα... :D
“Love is not about who you can see spending your future with, it’s about who you can’t see spending your life without.”
thanasis10 wrote:Πού πας και μπλέκεις...;
Post Reply

Return to “Επικαιρότητα - Άσχετα”