Always look on the spam side of Life

Εδώ οι γενικές συζητήσεις και ό,τι δεν μπαίνει κάτω από τις άλλες κατηγορίες...
Post Reply
User avatar
To nou sou...
Football Legend
Football Legend
Posts: 10047
Joined: Mon Apr 26, 2010 8:32 pm
Football Manager της ομάδας: Oxford City
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός, Barcelona, Inter
facebook προφίλ: charis.karatzas
Status: Εμάς εδώ στην ξενιτιά, το fm είναι η μόνη μας χαρά...
Location: Καλή ερώτηση...
Has thanked: 4 times
Been thanked: 7 times

Καλά δεν είναι λογική το μπορεί να μη βγαίνει και να είναι το μόνο του εισόδημα. Και ο άλλος πρέπει να βρει ένα εισόδημα για να πληρώσει το νοίκι του. Γενικά καλό είναι να υπάρχει κατανόηση και για τις δυο μεριές και να καταδικάζονται φαινόμενα αισχροκέρδιας από τη μία και πιστολιάσματος από την άλλη. Επειδή το ζω και στο Μόναχο, μπορεί οι ιδιοκτήτες να βάζουν όσο θέλουν την τίμη. Ειδικά εδώ είναι τρελοί οι άνθρωποι. Βέβαια ως τώρα τους βγαίνει γιατί υπάρχουν απελπισμένοι που τα δίνουν. Αλλά αυτό κάποια στιγμή θα σκάσει. Και θα σκάσει πολύ άσχημα. Γιατί οι τιμές των ενοικίων είναι αηδιαστικά υψηλές και θα φτάσουν σε σημείο που δε θα μπορεί ο κόσμος να τις πληρώνει.
I LOVE THIS SITE!!!
User avatar
zidane72003
The God Of Football
The God Of Football
Posts: 62630
Joined: Wed Nov 26, 2003 12:00 am
Football Manager της ομάδας: Arsenal,Barca,OSFP,Juve
Αγαπημένη Ομάδα: BOUBOUZEL FC
facebook προφίλ: bill.sakkas.5
Status: Glasgow here i am
Location: Μεταξυ του πραγματικου και του δικου μου κοσμου
Has thanked: 3 times
Been thanked: 18 times

Πώς δε μπορεί ρε μαν;

Δλδ αν κάποιος έχει ένα σπίτι από τους γονείς του και έχασε τη δουλειά του/έχει φάει πιστόλι 2μηνο από τη δουλειά του θα του "απαγορεύσεις" να είναι το μόνο του εισοδημα;



Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

Spoiler: show
Δεν γ@μ@με οχι επειδη δε θελουμε,αλλα απο ιδεολογια.

ΡΕ ΖΗΣΑΜΕ ΝΑ ΠΑΜΕ ΑΝΑΠΟΔΑ ΣΤΗ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟΥ ΡΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ.
Manuel Jimenez 21
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 5876
Joined: Sun Feb 13, 2011 3:37 pm
Football Manager της ομάδας: Svay Rieng Province FC
Αγαπημένη Ομάδα: AEK, Liverpool, Panellinios
Status: Στην ρουτίνα.
Location: Γκύζη
Has thanked: 7 times
Been thanked: 4 times
Contact:

Ναι αλλα οταν λογω της νοοτροπιας του να βαραμε τιμες λογω AirBnB ο αλλος, που χρειαζεται επειγοντως στεγη, λεγε με φοιτητη/αναπληρωτη δασκαλο-καθηγητη σε νησι, τι θα κανει; ΕΙδικα στα νησια η ξεφτιλα πιανει αλλα επιπεδα, αφου ή τα νοικια ειναι πανυψηλα ή δεν υπαρχουν καν σπιτια και κοιμουνται καθηγητες ακομα και σε παραλιες με υπνοσακους :P
User avatar
zidane72003
The God Of Football
The God Of Football
Posts: 62630
Joined: Wed Nov 26, 2003 12:00 am
Football Manager της ομάδας: Arsenal,Barca,OSFP,Juve
Αγαπημένη Ομάδα: BOUBOUZEL FC
facebook προφίλ: bill.sakkas.5
Status: Glasgow here i am
Location: Μεταξυ του πραγματικου και του δικου μου κοσμου
Has thanked: 3 times
Been thanked: 18 times

Εκεί φαντάζομαι ότι πρέπει να βοηθήσει με κάποια επιδότηση το κράτος. Η να παρέχει το ίδιο κάποια κατοικία σε affordable prices. Η αντίστοιχα ο μισθός του θα έπρεπε να είναι Χ ποσοστό μεγαλύτερος

Δεν είναι όμως λογικό να κρίνεις τον άλλο που μπορεί να το πουλήσει.

Σαν να σου πούνε:ε και με ένα νεφρό ζεις...θα σου τι πάρουμε το άλλο όταν φτάσεις στα 39. Προφανώς δεν είναι αυτή η σωστή λογική.

Επίσης πάλι ρε μτζει το γράφεις:δε νομίζω ότι είναι ελληνικό φαινόμενο.

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

Spoiler: show
Δεν γ@μ@με οχι επειδη δε θελουμε,αλλα απο ιδεολογια.

ΡΕ ΖΗΣΑΜΕ ΝΑ ΠΑΜΕ ΑΝΑΠΟΔΑ ΣΤΗ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟΥ ΡΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ.
Manuel Jimenez 21
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 5876
Joined: Sun Feb 13, 2011 3:37 pm
Football Manager της ομάδας: Svay Rieng Province FC
Αγαπημένη Ομάδα: AEK, Liverpool, Panellinios
Status: Στην ρουτίνα.
Location: Γκύζη
Has thanked: 7 times
Been thanked: 4 times
Contact:

Δεν διαφωνω με οτι δεν ειναι ελληνικο φαινομενο, απλα σε αλλες χωρες πρωτον υπαρχουν σε μεγαλυτερο βαθμο δομες πχ για φοιτητες, dorms κλπ, ασχετο που εινια και κει ακριβες (λεγε με Αγγλια), και δευτερον δεν νομιζω οτι ειναι τοσο μεγαλη η αποκλιση εισοδηματος-ενοικιου, οσο εδω.
Giovanni_7
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 5448
Joined: Sun Mar 02, 2008 12:57 pm
Football Manager της ομάδας: Ολυμπιακός
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακος
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Ο Θανάσης10 το βλέπει από την ανθρωπιστική πλευρά πρωτίστως και δευτερευόντως από την κερδοσκοπική.. Ο καθένας το βλέπει διαφορετικά.. Δεν είναι θέμα διάκρισης..!
Επίσης, αν συμβαίνει στην Ίμπιζα, στην Μαγιόρκα, στην Στοκχόλμη, στην Γκρενόμπλ και στην Νέα Υόρκη δεν σημαίνει πως είναι και το σωστό..
Δεν γίνεται να νοικιάζονται σπίτια σε φοιτητοπεριοχές πανάκριβα.. 2άρια σπίτια σε πολυκατοικίες του '70 χωρίς καινούριες πόρτες/παράθυρα/θέρμανση να είναι στα 350-400€.. Εμένα μου φαίνεται και παράλογο και αισχροκέρδια..
Τέσπα..
Giovanni Silva de Oliveira
Giovanni Oliveira οε, οε
για παντα στις καρδιες μας θα σε εχουμε..

Απλα ο καλυτερος ποδοσφαιριστης που περασε απο ελληνικη ομαδα
billy_marseille wrote:εγω ευτηχως η δυστηχως δεν υποστιριζω καμια ελληνικη ομαδα!ειμαι μονο marseille λογο καταγωγης!συμπαθω παντος τον ολημπιακο για τον κοσμο κ την ιστορια του! αυτα!
thanasis10
National Manager
National Manager
Posts: 8576
Joined: Sat Oct 20, 2007 1:58 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Προοδευτική Έκρηξη Τούμπας Α.Ο
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Προφανώς και το θέμα δεν είναι ελληνικό. Στο πρωτο ποστ που έκανα γράφω για Λισαβόνα.

Δεν προτείνω κάτι σαν λύση. Λύση δεν υπάρχει κάπως θεωρώ και το δίκιο είναι υποκειμενικό ανάλογα από ποια οπτική το βλέπεις. Κάποιος θα μείνει δυσαρεστημένος. Αν δεν υπάρξει κάτι κυβερνητικό ίσως που θα ορίζει με κάποιο τρόπο ποια σπίτια/ποιοι ιδιοκτήτες θα μπορούν να κάνουν μίσθωση σε airbnb οπότε να υπάρξει μείωση. Αν δώσω δίκιο εγώ σε κάποιον, δίνω σε αυτόν που έχει την ανάγκη να μείνει κάπου για να δουλέψει, να σπουδάσει και όχι σε αυτόν που θα έρθει για 5 μέρες διακοπές.
zidane72003 wrote: Άλλο ακριβή η στέγαση και άλλο δε μπορεί να στεγαστεί. Να καταλάβουμε τι λέμε.
Όταν η στέγαση γίνεται τόσο ακριβή που αντικειμενικά αρκετός κόσμος δεν μπορεί να πληρώσει τα ζητούμενα ποσά, είναι σαν να μην μπορεί να στεγαστεί. Ακριβά ξεακριβά το αποτέλεσμα είναι αυτό που έχει σημασία και αυτό είναι μένει κόσμος χωρίς σπίτι ενώ σπίτια υπάρχουν.
User avatar
Agent Of Chaos
National Manager
National Manager
Posts: 9116
Joined: Sat Oct 13, 2012 10:28 am
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

sorry zid αλλά περισσότερο θα λυπηθώ αυτόν που δεν έχει σπίτι και ψάχνεται να βρει παρά αυτόν που έχει 2 και νοικιάζει το ένα. ούτε παράνομο ούτε ανήθικο αυτό που κάνει ο νοικαρης αλλά δημιουργεί κοινωνικό πρόβλημα που χρόνο με το χρόνο μεγαλώνει. δεν πέσαν όλοι στην ανάγκη και ανέβηκαν ξαφνικά οι τιμές, ανέβηκαν λόγω airbnb, έχει διαφορά. είναι λυπηρό φοιτητές να μην μπορούν να σπουδάσουν λόγω αυτού ή ντόπιοι κάτοικοι να μη μπορούν να στεγαστουν χωρίς να ρίξουν κατακόρυφα το βιοτικό τους επίπεδο.
Spoiler: show
Image
User avatar
Stoperhaimer
Youth Team Manager
Youth Team Manager
Posts: 2427
Joined: Thu Nov 10, 2011 9:11 pm
Football Manager της ομάδας: AC Milan
Αγαπημένη Ομάδα: BVB
facebook προφίλ: panagiotis.tamtakos.3
twitter: PanosTamtakos
Status: The rules of soccer are very simple: if it moves, kick it. If it doesn't move, kick it until it does
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Manuel Jimenez 21 wrote: Wed Feb 13, 2019 2:34 pm Δεν διαφωνω με οτι δεν ειναι ελληνικο φαινομενο, απλα σε αλλες χωρες πρωτον υπαρχουν σε μεγαλυτερο βαθμο δομες πχ για φοιτητες, dorms κλπ, ασχετο που εινια και κει ακριβες (λεγε με Αγγλια), και δευτερον δεν νομιζω οτι ειναι τοσο μεγαλη η αποκλιση εισοδηματος-ενοικιου, οσο εδω.
XAXAXAXAXAXAXAXAXA τσέκαρε λίγο Λονδίνο Βερολίνο και τα ξαναλέμε.
tiziano wrote: Όταν ο Κάρλο έπαιζε τέτοιο στυλ ποδοσφαίρου ως μέσος σε υψηλό επίπεδο (έστω με τελειωμένα γόνατα), ο Ζοζέ ήταν 15 χρόνια μακριά από το να φωνάζει visca el barca ως υπάλληλος της Μπαρτσελόνα.
:tsatila:
Spoiler: show
Image
User avatar
Stoperhaimer
Youth Team Manager
Youth Team Manager
Posts: 2427
Joined: Thu Nov 10, 2011 9:11 pm
Football Manager της ομάδας: AC Milan
Αγαπημένη Ομάδα: BVB
facebook προφίλ: panagiotis.tamtakos.3
twitter: PanosTamtakos
Status: The rules of soccer are very simple: if it moves, kick it. If it doesn't move, kick it until it does
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Συμφωνούμε ότι διαφωνούμε και ακούω προβλέψεις για το Dortmund-Tottenham σήμερα.
tiziano wrote: Όταν ο Κάρλο έπαιζε τέτοιο στυλ ποδοσφαίρου ως μέσος σε υψηλό επίπεδο (έστω με τελειωμένα γόνατα), ο Ζοζέ ήταν 15 χρόνια μακριά από το να φωνάζει visca el barca ως υπάλληλος της Μπαρτσελόνα.
:tsatila:
Spoiler: show
Image
Manuel Jimenez 21
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 5876
Joined: Sun Feb 13, 2011 3:37 pm
Football Manager της ομάδας: Svay Rieng Province FC
Αγαπημένη Ομάδα: AEK, Liverpool, Panellinios
Status: Στην ρουτίνα.
Location: Γκύζη
Has thanked: 7 times
Been thanked: 4 times
Contact:

Μακαρι 3-0 τοτενες.
User avatar
zidane72003
The God Of Football
The God Of Football
Posts: 62630
Joined: Wed Nov 26, 2003 12:00 am
Football Manager της ομάδας: Arsenal,Barca,OSFP,Juve
Αγαπημένη Ομάδα: BOUBOUZEL FC
facebook προφίλ: bill.sakkas.5
Status: Glasgow here i am
Location: Μεταξυ του πραγματικου και του δικου μου κοσμου
Has thanked: 3 times
Been thanked: 18 times

Όχι είναι ξεκάθαρα θέμα διάκρισης. Σου ανέφερα ανθρωπιστικό παράδειγμα με εισόδημα από airbnb.

Το ότι δεν είναι σωστό προσπαθώ να το αντιληφθώ πως το εννοείς. Το ότι το ελληνικό κράτος έχει πάει και έχει φτιάξει σχολές σε κάθε τουριστική περιοχή δε καταλαβαίνω γιατί ευθύνεται ο ιδιοκτήτης σπιτιού.

Το αν είναι σωστό κάτι στα οικονομικά το καθορίζει η αγορά. Αν 100 άνθρωποι θεωρούν το σπίτι που λές τραγικό και 15 λένε ιδανικό βάση τιμής που είναι το λάθος;

Οι δικές σου ανάγκες και κριτήρια δεν είναι απαραίτητο να είναι σωστά. Είναι βολικά. Καταλαβαίνεις τη διαφορά ελπίζω.

Ας πάρουμε ένα παράδειγμα. Ας πούμε ότι υπάρχει ένα χείριστο φαγητό πχ μπάμιες. Ερχόμαστε και λέμε λοιπόν κακώς οι μπάμιες είναι στα 2€. Μα ο παραγωγός βρίσκει και τις πουλάει. Ναι αλλά εγώ θα βρω να φάω εναλλακτική. Ε εναλλακτική μπορείς να είναι και να πάς να μείνεις σε ένα χωριό 20-25χλμ εκτός από το Ρέθυμνο Κάιντα Χανιά η να μείνουν 3 καθηγητές μαζί σε ένα σπίτι όπως γίνεται στο Λονδίνο και στο Παρίσι (και γίνεται και με κάτι δυσμοιρους που έρχονται εδώ στην Αθήνα για καλύτερο αύριο και στοιβάζονται σα τα ζώα). Επίσης και εγώ ξαναλέω ότι ειδικά αυτή τη στιγμή που μιλάμε στο συγκεκριμένο κράτος με τις συνθήκες των τελευταίων 10 ετών σε μισθούς και ακρίβεια θα έπρεπε να υπάρχει μέριμνα σε συγκεκριμένα νησιά/μέρη (πχ Σαντορίνη που βέβαια το πρόβλημα υπάρχει και προairbnb απλά φαντάζομαι τώρα γιγαντώθηκε).

Anyway ίσως το βλέπω εγω έτσι. Agent συγνώμη αλλά και εγώ ντρέπομαι για αυτό που διαβάζω και λες ότι δε θα λυπηθείς κάποιον με δύο σπίτια που ίσως να του έχει γίνει η κωλοτρυπίδα μεγέθους πατάτας για να τα αποκτήσει και βλέπει διάφορους πολιτικούς να του ρουφάνε το αίμα επειδή κουράστηκε να τα αποκτήσει δουλεύοντας δύο δουλειές ίσως, και αποφάσισε να επενδύσει σε σπίτια. Φαντάζομαι ότι αισθάνεσαι το ίδιο και για ανθρώπους που έχουν ενοικιαστηρια σε μαγαζιά/σπίτια σε περιοχές του Ασπροπύργου εδώ και 9 μήνες. Ελπίζω να τους βρείς να τους το πεις και από κοντά (μια διεύθυνση έχω να σου δώσω). Αντίστοιχα θα υπάρχουν και πάρα πολλές ταυτότητες ανθρώπων που κοιμούνται όπως λέτε σε σκηνές.

Το λογικό είναι να στεναχωριέσαι που δεν υπάρχει ιδανική λύση. Η που τεσπά υπάρχει αλλά δεν βλέπω κανέναν να επιθυμεί να την κάνει υλοποιησιμη.

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk






Spoiler: show
Δεν γ@μ@με οχι επειδη δε θελουμε,αλλα απο ιδεολογια.

ΡΕ ΖΗΣΑΜΕ ΝΑ ΠΑΜΕ ΑΝΑΠΟΔΑ ΣΤΗ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟΥ ΡΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ.
User avatar
Agent Of Chaos
National Manager
National Manager
Posts: 9116
Joined: Sat Oct 13, 2012 10:28 am
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

επιμένω ότι θα λυπηθώ περισσότερο(και όχι μόνο τον έναν όπως πιθανόν κατάλαβες) αυτόν που δεν ευκαιρησε να έχει σπίτι από αυτόν που του τα έφερε έτσι η ζωή και απέκτησε 2 ή παραπάνω. δεν διαφωνούμε ακριβώς, απλά κοιτάμε διαφορετική όψη του ίδιου νομίσματος. εγώ κοιτώντας τη δική σου όψη κατανοώ το ότι είναι ωραίο να υπάρχει ένα έξτρα εισόδημα σε κάποιους που έχουν και 2ο σπίτι, δεν σύμφωνο πάντως ότι είναι ο κανόνας(αυτό κατάλαβα από αυτά που έγραψες) ότι αυτό το έξτρα εισόδημα είναι στην πλειοψηφία των περιπτώσεων το μοναδικό. από τη δική σου πλευρά δεν νοιώθω ότι έλαβα κατανόηση για τη δική μου όψη. συγγνώμη αλλά όσο φυσιολογικό κι αν φαίνεται σε σένα όλο αυτό, εγώ προσωπικά δεν μπορώ να εξισωσω αυτές τις 2 κατηγορίες ανθρώπων. ξαναλέω ούτε ανήθικο ούτε παράνομο αυτό που γίνεται αλλά προσωπικά επιλέγω να στηρίξω τη μία πλευρά περισσότερο.
Spoiler: show
Image
User avatar
zidane72003
The God Of Football
The God Of Football
Posts: 62630
Joined: Wed Nov 26, 2003 12:00 am
Football Manager της ομάδας: Arsenal,Barca,OSFP,Juve
Αγαπημένη Ομάδα: BOUBOUZEL FC
facebook προφίλ: bill.sakkas.5
Status: Glasgow here i am
Location: Μεταξυ του πραγματικου και του δικου μου κοσμου
Has thanked: 3 times
Been thanked: 18 times

Έγραψα ρε συ ότι ειδικά για την Ελλάδα μετά το 2010-11 θα έπρεπε να υπάρχει μέριμνα από το κράτος ειδικά για κάποιες ομάδες. Ακόμα πιο ιδανικά βάση σωστών εισοδηματικών κριτηρίων. Anyway.

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk


Spoiler: show
Δεν γ@μ@με οχι επειδη δε θελουμε,αλλα απο ιδεολογια.

ΡΕ ΖΗΣΑΜΕ ΝΑ ΠΑΜΕ ΑΝΑΠΟΔΑ ΣΤΗ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟΥ ΡΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ.
User avatar
Anton Kousnij
Football Legend
Football Legend
Posts: 12695
Joined: Sat Nov 03, 2007 6:29 pm
Football Manager της ομάδας: γιατι προλαβαίνω?
Αγαπημένη Ομάδα: spartak limassol
facebook προφίλ: antonis.bourlis
Status: είναι τα 4 στοιχειά και πανω απ'όλα η φωτιά
Has thanked: 0
Been thanked: 7 times

Μια είναι η λύση. Αυτοδιωργανωση, αλληλεγγύη, τα εργοστάσια στα χέρια αυτών που τα δουλεύουν.

Όπου έχει βάλει το χέρι του το ελληνικό κράτος το έχει κάνει ρδελο.γιατι δεν ξέρουν αυτοί που το διοικούν τι δρόμο να πάρουν.

Στάλθηκε από το WAS-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Γίνε μαντέμι πρώτα
Post Reply

Return to “Επικαιρότητα - Άσχετα”