Always look on the spam side of Life

Εδώ οι γενικές συζητήσεις και ό,τι δεν μπαίνει κάτω από τις άλλες κατηγορίες...
Post Reply
User avatar
lisandro9
Football Legend
Football Legend
Posts: 12619
Joined: Tue Nov 03, 2009 8:38 pm
facebook προφίλ: giannis.diamantidis.14
twitter: ioannisdiam
Status: watching basketball
Has thanked: 1 time
Been thanked: 0

Spartakus wrote:
lisandro9 wrote: Tue Aug 13, 2019 1:47 pm Αυτα τα πανηγυρια με τα ρεζερβε και τις τρελες χρεωσεις στις παραλιες ως που θα φτασουν; Καθε χρονο και πολύ χειροτερα, αν συνεχίσει έτσι το πράγμα θα είμαστε με φουσκωτές πισίνες σπιτι. Ουτε θελω να σκέφτομαι το ενδεχόμενο καποια στιγμή να πάω στην παραλία έχοντας παιδιά.

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk
Υπάρχουν τόσες παραλίες να πας free...γιατί να μπλέξεις με χρεώσεις όπως λες??
Δεν παύει να είναι αηδία να βλέπεις τα μέρη που μεγάλωσες να καταντούν έτσι, πεδίο μάχης για μια ξαπλώστρα. Και κάπου δεκα σκορπια τετραγωνικά για όσους δε θέλουν να πληρώσουν.
Η ουσία δεν είναι να αναγκαστούμε να αλλάξουμε συνήθειες 30 ετών επειδή εχουν γίνει αχόρταγοι.

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk

Spartakus
Football Legend
Football Legend
Posts: 13675
Joined: Tue Aug 09, 2005 10:23 am
Αγαπημένη Ομάδα: η δικιά μου
Location: Σε ένα κόσμο δικό μου, οπού μένω εγώ κι ο εαυτός μου
Has thanked: 0
Been thanked: 4 times

Μα αυτό λέω... Δεν φταίνε τα μαγαζιά και οι επιχειρήσεις αν ο άλλος θέλει όλες τις ανέσεις και πληρώνει όσο και αν κοστίζουν... Όσο υπάρχει ζήτηση θα υπάρχει και αύξηση τιμών...

Εγώ τα τελευταία τρία χρόνια πάω σε συγκεκριμένη παραλία που δεν έχει τίποτα .. μάλιστα φέτος μπήκε "μαγαζί" που πουλαει καφέδες, μπύρες κλπ τα οποία είναι πανάκριβα... Αλλά κάνει ουρές... Εγώ παίρνω σε ψυγειακι φρούτα, μπύρες χυμους και σαντουιτς..Το μόνο που αγοράζω είναι παγο και έναν καφέ από τον δρόμο καθώς πάω παραλία... Και πλέον μπορώ να κάτσω άπειρες ώρες χωρίς να πεινάσω, διψασω κλπ... Τρόπο και όρεξη θέλει...
Γεωργέας forecer (και με περιβραχιόνιο)
--------------------------------------------
Kastroman wrote:Από τους αντίπαλους, ο Σπάρτακος εξελίσσεται σε λατρεία. :notworthy:
Όταν έβρεχε ο Θεός agression, bravery και determination είχε βγάλει κουβαδάκι και τα μάζευε. :D
nikos55 wrote:Φίλε Spartakus,
Και εσύ στον αγώνα μας. Οπως ο Σπάρτακος της αρχαιότητας ηγήθηκε των σκλάβων εναντίον των Ρωμαίων, εσύ οδήγησέ μας στη μάχη εναντίον της SI. Η θέση του αρχηγού είναι ανοικτή...
User avatar
PanosBonJovi
National Manager
National Manager
Posts: 9884
Joined: Wed Sep 05, 2012 11:12 am
Αγαπημένη Ομάδα: Barcelona, Liverpool, Veria
Status: Talk about a dream, try to make it real
Location: Gamma Ethniki
Has thanked: 41 times
Been thanked: 11 times

Ωραίο νησάκι η Ναξος και τίμιο, νομίζω καλή all around επιλογή για φοιτητές και ζευγάρια θα έλεγα. Λίγο τσιμπημένες οι τιμές στο φαγητό και οι ξαπλώστρες WTF (βρήκα από 10€ το σετ μεχρι 25€, δεν είμαι σίγουρος αν είδα και 50αρι αλλά λογικά δε θα είδα ) πρώτη φορά είδα να χρεώνεται διαφορετικά η ξαπλώστρα της πρώτης σειράς από τις υπόλοιπες. Λες και υπάρχει άνθρωπος που θέλει πρώτη σειρά στην παραλία, πίσω για να βλέπεις τα πάντα μπροστά πιο worth, και δεν περνάει όλη η παραλία από μπροστά σου. 😂
Last edited by PanosBonJovi on Tue Aug 13, 2019 6:47 pm, edited 1 time in total.
User avatar
lisandro9
Football Legend
Football Legend
Posts: 12619
Joined: Tue Nov 03, 2009 8:38 pm
facebook προφίλ: giannis.diamantidis.14
twitter: ioannisdiam
Status: watching basketball
Has thanked: 1 time
Been thanked: 0


Spartakus wrote:Μα αυτό λέω... Δεν φταίνε τα μαγαζιά και οι επιχειρήσεις αν ο άλλος θέλει όλες τις ανέσεις και πληρώνει όσο και αν κοστίζουν... Όσο υπάρχει ζήτηση θα υπάρχει και αύξηση τιμών...

Εγώ τα τελευταία τρία χρόνια πάω σε συγκεκριμένη παραλία που δεν έχει τίποτα .. μάλιστα φέτος μπήκε "μαγαζί" που πουλαει καφέδες, μπύρες κλπ τα οποία είναι πανάκριβα... Αλλά κάνει ουρές... Εγώ παίρνω σε ψυγειακι φρούτα, μπύρες χυμους και σαντουιτς..Το μόνο που αγοράζω είναι παγο και έναν καφέ από τον δρόμο καθώς πάω παραλία... Και πλέον μπορώ να κάτσω άπειρες ώρες χωρίς να πεινάσω, διψασω κλπ... Τρόπο και όρεξη θέλει...
Δεν παύει να ειναι κατι το οποιο "χαλαει" τις παραλίες όταν υπάρχει η ελλειψη μέτρου. Ναι τρόπος, όρεξη, αλλά και όρια να υπάρχουν. Στο συγκεκριμένο τομέα ακόμη αγνοούνται τα όρια που φανταζομαι ειναι στην ευχέρεια του καθε χαραμοφάη δημάρχου.


PanosBonJovi wrote:Ωραίο νησάκι η Ναξος και τίμιο, νομίζω καλή all around επιλογή για φοιτητές και ζευγάρια θα έλεγα. Λίγο τσιμπημένες οι τιμές στο φαγητό και τις ξαπλώστρες , πρώτη φορά είδα να χρεώνεται διαφορετικά η ξαπλώστρα της πρώτης σειράς από τις υπόλοιπες. Λες και υπάρχει άνθρωπος που θέλει πρώτη σειρά στην παραλία, πίσω για να βλέπεις τα πάντα μπροστά πιο worth, και δεν περνάει όλη η παραλία από μπροστά σου. Image
Φετος ειδα για πρώτη φορα το να χρεωνονται και με την ωρα, περα της σειρας και της ελαχιστης καταναλωσης.

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk



User avatar
Akyla
Twitch Streamer
Twitch Streamer
Posts: 11087
Joined: Sun Jan 23, 2005 1:48 am
Football Manager της ομάδας: Chester FC
Αγαπημένη Ομάδα: Leeds
Status: Weekends are overrated
Location: Νέο Ηράκλειο
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Εγώ πάντως σήμερα πήγα σε μαγαζί με ξαπλώστρες. 3 ευρώ είσοδο, ότι πάρεις με 3 ευρώ και κάτω απλά δείχνεις απόδειξη και είχα την άνεση μου χωρίς ψάθες, ομπρέλες, άμμο στον κώλο, χωρίς μουσική, και κάψιμο που με κάνει να φαίνομαι σαν σκανδιναβός τουρίστας.
Οπότε με 3 ευρώ είχα μουσικάρες, άνεση, καφεδάρα, ίσκιο και 2 ωραία νέτα στις μπροστά ξαπλώστρες να περάσει η ώρα. Fair deal.

Πέρα απ' την πλάκα σε παραλίες της Αθήνας για καθημερινές δεν το θεωρώ κακό σενάριο το παραπάνω. Τώρα σε νησιά και τουριστικά μέρη το παρακάνουν, αλλά υπάρχει και η εναλλακτική που κάνει ο Σπάρτακος.


BTW ευχαριστώ για τις απαντήσεις για USA.
User avatar
PanosBonJovi
National Manager
National Manager
Posts: 9884
Joined: Wed Sep 05, 2012 11:12 am
Αγαπημένη Ομάδα: Barcelona, Liverpool, Veria
Status: Talk about a dream, try to make it real
Location: Gamma Ethniki
Has thanked: 41 times
Been thanked: 11 times

Για ελάχιστη lis δεν το έχω ξανά ακούσει ποσο μάλλον με ώρα , είναι δημιουργικοί οι άτιμοι δε μπορείς να πεις.

Για κρατήσεις επίσης πρώτη φορά είδα φέτος στην Πλάκα Λιτοχώρου (Πιερία)...

Ένα χρόνο δεν πήγα θάλασσα ξέρω εγώ :P

Ενώ προς Ιόνιο, Παργα, Σύβοτα κλπ είναι ο,τι πάρεις πληρώνεις μόνο και δε θυμάμαι τι παίζει στα νησιά αλλά καο εκεί είναι κάτι παρόμοιο ή τουλάχιστον αρκετά πιο φθηνό και λογικό
Last edited by PanosBonJovi on Tue Aug 13, 2019 7:41 pm, edited 1 time in total.
Spartakus
Football Legend
Football Legend
Posts: 13675
Joined: Tue Aug 09, 2005 10:23 am
Αγαπημένη Ομάδα: η δικιά μου
Location: Σε ένα κόσμο δικό μου, οπού μένω εγώ κι ο εαυτός μου
Has thanked: 0
Been thanked: 4 times

Αχιλλέα καράβι πηγες??? :P
Γεωργέας forecer (και με περιβραχιόνιο)
--------------------------------------------
Kastroman wrote:Από τους αντίπαλους, ο Σπάρτακος εξελίσσεται σε λατρεία. :notworthy:
Όταν έβρεχε ο Θεός agression, bravery και determination είχε βγάλει κουβαδάκι και τα μάζευε. :D
nikos55 wrote:Φίλε Spartakus,
Και εσύ στον αγώνα μας. Οπως ο Σπάρτακος της αρχαιότητας ηγήθηκε των σκλάβων εναντίον των Ρωμαίων, εσύ οδήγησέ μας στη μάχη εναντίον της SI. Η θέση του αρχηγού είναι ανοικτή...
Manuel Jimenez 21
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 5876
Joined: Sun Feb 13, 2011 3:37 pm
Football Manager της ομάδας: Svay Rieng Province FC
Αγαπημένη Ομάδα: AEK, Liverpool, Panellinios
Status: Στην ρουτίνα.
Location: Γκύζη
Has thanked: 7 times
Been thanked: 4 times
Contact:

Και Χαλκιδική, τουλάχιστον σε όσες έχω πάει τελευταία είναι ότι πάρεις μόνο, χωρίς κράτηση ή έξτρα χρέωση.
User avatar
PanosBonJovi
National Manager
National Manager
Posts: 9884
Joined: Wed Sep 05, 2012 11:12 am
Αγαπημένη Ομάδα: Barcelona, Liverpool, Veria
Status: Talk about a dream, try to make it real
Location: Gamma Ethniki
Has thanked: 41 times
Been thanked: 11 times

Η άλλη ομορφιά που είδα στη Νάξο σε μαγαζί, μας φέρνει το δελτίο παραγγελίας για απόδειξη και όταν την είπαμε πληρωμή με κάρτα την σερβιτόρα για να φάει τη φορολογία στη μάπα, επέμενε σε πληρωμή με μετρητά και κόψε και τάληρο (ούτε καν το ΦΠΑ).

Ξεφτίλα. Και πιο ξεφτίλα εμείς που το δεχτήκαμε αλλά για να έχεις τέτοιο θράσος, λες καλύτερα να μη μπλέξεις γιατι δε ξες τι έχει από πίσω.

ΥΓ. Ναι, ξέχασα να αναφέρω χωρίς κράτηση.
User avatar
Akyla
Twitch Streamer
Twitch Streamer
Posts: 11087
Joined: Sun Jan 23, 2005 1:48 am
Football Manager της ομάδας: Chester FC
Αγαπημένη Ομάδα: Leeds
Status: Weekends are overrated
Location: Νέο Ηράκλειο
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Το Καράβι έκλεισε. Μάλλον πήγε εφορία και τους γάμησε :D
Στο δίπλα πήγα. Και τρομερές ξαπλώστρες με μαξιλαράκι. Είχε και τύπου κρεβάτια σε οβάλ, αλλά είναι για μεγάλες παρέες και οικογένειες.
Spartakus
Football Legend
Football Legend
Posts: 13675
Joined: Tue Aug 09, 2005 10:23 am
Αγαπημένη Ομάδα: η δικιά μου
Location: Σε ένα κόσμο δικό μου, οπού μένω εγώ κι ο εαυτός μου
Has thanked: 0
Been thanked: 4 times

Χαχααχαχ σοβαρά??? Σκέψου τι θα έκανε για να το κλείσουν... :P :p
Γεωργέας forecer (και με περιβραχιόνιο)
--------------------------------------------
Kastroman wrote:Από τους αντίπαλους, ο Σπάρτακος εξελίσσεται σε λατρεία. :notworthy:
Όταν έβρεχε ο Θεός agression, bravery και determination είχε βγάλει κουβαδάκι και τα μάζευε. :D
nikos55 wrote:Φίλε Spartakus,
Και εσύ στον αγώνα μας. Οπως ο Σπάρτακος της αρχαιότητας ηγήθηκε των σκλάβων εναντίον των Ρωμαίων, εσύ οδήγησέ μας στη μάχη εναντίον της SI. Η θέση του αρχηγού είναι ανοικτή...
Geologos
Football Demi-God
Football Demi-God
Posts: 18242
Joined: Fri Nov 26, 2010 12:10 pm
Football Manager της ομάδας: AEK
Αγαπημένη Ομάδα: ΑΕΚ
Has thanked: 16 times
Been thanked: 7 times

Βασικα ειναι ξεφτίλα να είναι λιγότερες οι ελευθερες παραλίες απο τις πιασμένες απο μαγαζιά και μπιτσόμπαρα.

Ακόμα πιο ξεφτίλα είναι οι οργανωμένες παραλίες να πρέπει να πληρώσεις και το μονο που προσφέρουν να έίναι ξαπλώστρα και καφε, αντι για μέτρα ασφαλείας ναυαγοσώστες και πρόσβαση σε αμέα.

Sent from my SM-G935W8 using Tapatalk

User avatar
Tsakalaki
Asst Researcher ΠΑΟΚ - Story Teller
Asst Researcher ΠΑΟΚ - Story Teller
Posts: 48757
Joined: Sun Nov 30, 2003 12:00 am
Football Manager της ομάδας: Tottenham
Αγαπημένη Ομάδα: Dynamo Podilatou
facebook προφίλ: antonis.tsakaleas
twitter: Tsak_attaq
Status: I've never been clever, 'cause need it never
Location: Θεσσαλονίκη (Βόλος)
Has thanked: 6 times
Been thanked: 5 times
Contact:

Καλημέρες αδέρφια!

Χρόνια πολλά στις εορτάζουσες και στους εορτάζοντες, καλό άραγμα σε αδειούχους και όσους δεν εργάζονται, καλό κουράγιο σε όσους εργαζόμαστε και αργό/βασανιστικό θάνατο σε όσους θα πουν αύριο καλό χειμώνα. Show no mercy to idiots :D
--------------------------------------------------------

Εσαεί Πρόεδρος ΠΑ.ΣΥ.ΣΠΑ PC | -2002

26.08.10 | All my FM Stories | Πώς το Football Manager έγινε κομμάτι της ζωής μου
Spoiler: show
RedArmy: «Το κακο με τον Τσακ, είναι ότι ποτέ δεν μπορείς να καταλάβεις αν κάνει πλάκα ή τα λέει σοβαρά :D»
ArK ass: «Aμαν ρε Τσακ...εκει που εμφανιζεται η ελπιδα, ερχεσαι εσυ και την εξαφανιζεις»
nirearas: «Γιατί, τσακ γεννιέσαι... Δεν γίνεσαι...»

My Twitch channel
User avatar
themistoklis7
Football Legend
Football Legend
Posts: 14771
Joined: Thu Nov 06, 2008 8:37 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακος
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Μονη μας σωτηρια να ειναι καλος αυτος ο χειμωνας -stavrwsh
Bouzouxis7 wrote:ΥΣ: Για να κράζει και ο Θέμης, τότε μάλλον δεν υπάρχει ελπίδα :D
Tsakalaki wrote:Αν νομίζεις οτι το Football Manager "είναι ένα παιχνίδι μωρέ..." δε θα με καταλάβεις ποτέ. Αν νομίζεις οτι το fmgreece.gr "είναι ένα σάιτ που κατεβάζεις γραφικά" δε θα με καταλάβεις ποτέ.
User avatar
PanosBonJovi
National Manager
National Manager
Posts: 9884
Joined: Wed Sep 05, 2012 11:12 am
Αγαπημένη Ομάδα: Barcelona, Liverpool, Veria
Status: Talk about a dream, try to make it real
Location: Gamma Ethniki
Has thanked: 41 times
Been thanked: 11 times

Καλημέρα, γρήγορα πέρασε πάντως και αυτό το καλοκαίρι που έχει αλλες 15 μέρες
Post Reply

Return to “Επικαιρότητα - Άσχετα”