Always look on the spam side of Life

Εδώ οι γενικές συζητήσεις και ό,τι δεν μπαίνει κάτω από τις άλλες κατηγορίες...
Post Reply
User avatar
nicklloris
National Manager
National Manager
Posts: 9335
Joined: Wed Nov 14, 2007 12:44 pm
Football Manager της ομάδας: Ao KARAVAS/Ano Neapoli
Αγαπημένη Ομάδα: Olympiakos
Status: 90/96/37
Location: Νίκαια
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Φιλε σμτμκ θα συμφωνήσω μαζι σου και εγω απο προσωπικη εμπειρία....Ευτυχως τοσα χρονια εχω πεσει μονο σε μια τετοια περιπτωση,απλα για να επιβεβαιωσει τον κανονα δυστυχως.Θεωρω και εγω οτι η πλειοψηφια ειναι ανθρωποι που θα σε ακουσουν και θα ενδιαφερθουν για σενα αλλα προσφατως βγηκε η γυναικα με κλαμματα απο το ιατρειο και ηθελα να μπω μεσα να τα κανω λαμπογυαλο...Επικρατησε η λογικη και πηγα απλα σε αλλο γιατρο που και αλλα πραγματα μας ειπε και ηταν σαφως καλυτερη η προσεγγιση του και προφανως με αφησε και να συμμετεχω και εγω στην εξεταση....

Το γεγονος οτι αλλα μας ειπε ο ενας γιατρος αλλα ο αλλος μου εκανε γενικα τρομερη εντυπωση...Τοση που πιθανοτατα θα παω και σε τριτο...Και δεν μιλαμε για καρδιολογους και χειρουργεια μιλαμε για ενδοκρινολογους....Που να ηταν το θεμα και ζωης και θανατου δλδ....
User avatar
zidane72003
The God Of Football
The God Of Football
Posts: 62659
Joined: Wed Nov 26, 2003 12:00 am
Football Manager της ομάδας: Arsenal,Barca,OSFP,Juve
Αγαπημένη Ομάδα: BOUBOUZEL FC
facebook προφίλ: bill.sakkas.5
Status: Glasgow here i am
Location: Μεταξυ του πραγματικου και του δικου μου κοσμου
Has thanked: 3 times
Been thanked: 18 times

Ένας χρόνος από Κόμπε, και τον υπόλοιπο κόσμο που χάθηκε στο ελικόπτερο.

Sent from my GM1913 using Tapatalk

Spoiler: show
Δεν γ@μ@με οχι επειδη δε θελουμε,αλλα απο ιδεολογια.

ΡΕ ΖΗΣΑΜΕ ΝΑ ΠΑΜΕ ΑΝΑΠΟΔΑ ΣΤΗ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟΥ ΡΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ.
User avatar
karembeu-7
Football Legend
Football Legend
Posts: 14551
Joined: Wed Feb 11, 2009 5:25 pm
Has thanked: 4 times
Been thanked: 6 times

Χρησιμοποιεί κανείς το pockee να μας πει αν αξίζει;
zidane72003 wrote:Τι εκανε το μπασκετ και εφταιγε να τραβηξει ολα αυτα τα παθη απο τον Παπαλουκα ειναι το θεμα.
dwra24 wrote:Δν νομίζω οτι πρέπει να σεβαστώ έναν αθλητή που διακινδυνεύει την υγεία του για να παίξει μια σειρά αγώνων ώστε να τον πουν χρήσιμο.
User avatar
smtmk
Youth Team Manager
Youth Team Manager
Posts: 2128
Joined: Fri May 15, 2015 2:59 pm
Football Manager της ομάδας: Panthrakikos
Αγαπημένη Ομάδα: Olympiacos
Has thanked: 1 time
Been thanked: 0

Δεν ξερω ποσες λειτουργιες εχει, εγω απλα εχω βαλει καποια αγαπημενα προϊοντα στη λιστα και μου δειχνει εαν βρισκονται σε προσφορα και σε ποια αλυσιδα. Μονο και μονο απο αυτο, αξιζει. Τωρα εχει και κατι αλλες λειτουργιες αλλα δεν εχω ασχοληθει.
User avatar
zidane72003
The God Of Football
The God Of Football
Posts: 62659
Joined: Wed Nov 26, 2003 12:00 am
Football Manager της ομάδας: Arsenal,Barca,OSFP,Juve
Αγαπημένη Ομάδα: BOUBOUZEL FC
facebook προφίλ: bill.sakkas.5
Status: Glasgow here i am
Location: Μεταξυ του πραγματικου και του δικου μου κοσμου
Has thanked: 3 times
Been thanked: 18 times

Θέλετε να κάνουμε εδώ στην Ευρώπη ότι έκαναν οι Αμερικάνοι με το GameSpot να γίνουμε εκατομμυριούχοι και εμείς?

Sent from my GM1913 using Tapatalk

Spoiler: show
Δεν γ@μ@με οχι επειδη δε θελουμε,αλλα απο ιδεολογια.

ΡΕ ΖΗΣΑΜΕ ΝΑ ΠΑΜΕ ΑΝΑΠΟΔΑ ΣΤΗ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟΥ ΡΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ.
User avatar
johndoe
Coach
Coach
Posts: 2890
Joined: Thu Oct 13, 2016 7:41 pm
Football Manager της ομάδας: AEK
Αγαπημένη Ομάδα: AEK, Real Madrid, Man. United
Status: I was a million miles away, and there's nothing left to bring me back today...
Has thanked: 0
Been thanked: 5 times

Ρε μαν, επειδή είμαι άμπαλος στο θέμα, μπορείς να μου εξηγήσεις κάποια πράγματα για αυτό;
α) Όπως έχουν ανέβει οι τιμές των μετοχών, δεν θα φτάσει ένα σημείο που θα συμφέρει τα hedge funds να πληρώσουν πρόστιμο αντί να αγοράσουν πίσω τις μετοχές; Ή δεν υπάρχει τέτοια επιλογή;
β) Όταν θα επιστραφούν οι μετοχές στους αρχικούς ιδιοκτήτες, αυτοί δεν έχουν κίνητρο να πουλήσουν (στην τωρινή φουλ υπερτιμημένη τιμή) σε άλλα hedge funds που έχουν short-trades;
γ) Υπάρχει κάποιο exit strategy γενικά για όλους αυτούς που έχουν χωθεί; ή απλά όταν θα τελειώσουν οι ανάγκες των hedge funds θα χάσουν τα λεφτά τους γιατί θα πέσει κατακόρυφα η ζήτηση;
User avatar
zidane72003
The God Of Football
The God Of Football
Posts: 62659
Joined: Wed Nov 26, 2003 12:00 am
Football Manager της ομάδας: Arsenal,Barca,OSFP,Juve
Αγαπημένη Ομάδα: BOUBOUZEL FC
facebook προφίλ: bill.sakkas.5
Status: Glasgow here i am
Location: Μεταξυ του πραγματικου και του δικου μου κοσμου
Has thanked: 3 times
Been thanked: 18 times

Χωρίς να είμαι σίγουρος έχω δει πολύ επιδερμικά το θέμα

Α)Εξαρτάται το συμβόλαιο. Είναι λίγο περίεργο το αν έχει γίνει OTC market transaction η αν έχει γραφεί σε βιβλίο προσφορών(exchanges).
Β)Σε έχασα λίγο. Εννοείς από τη μια εταιρεία στην άλλη όταν λες αρχικών ιδιοκτητών η με τους original που δημιούργησαν την εταιρεία?
Η) Σε όλες τις αγορές υπάρχουν cover strategies. Εδώ δεν είναι το ίδιο όμως. Εδώ πέρα ουσιαστικά έχουμε manipulations του μαρκετ από μικρούς Investors και arbi-trading και γι'αυτό ήδη εξετάζει κινήσεις λευκός οίκος και regulators(FED). Στις επενδύσεις το παν είναι το timing. Εδώ το να αγοράσεις μετοχή με Χ ποσό υπέραξιας(μετοχή έχει 1700% πάνω σε σχέση με 1.5 μήνα) δεν είναι συμφέρον για ένα fund.

Sent from my GM1913 using Tapatalk


Spoiler: show
Δεν γ@μ@με οχι επειδη δε θελουμε,αλλα απο ιδεολογια.

ΡΕ ΖΗΣΑΜΕ ΝΑ ΠΑΜΕ ΑΝΑΠΟΔΑ ΣΤΗ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟΥ ΡΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ.
User avatar
johndoe
Coach
Coach
Posts: 2890
Joined: Thu Oct 13, 2016 7:41 pm
Football Manager της ομάδας: AEK
Αγαπημένη Ομάδα: AEK, Real Madrid, Man. United
Status: I was a million miles away, and there's nothing left to bring me back today...
Has thanked: 0
Been thanked: 5 times

β) Αν τα έχω καταλάβει καλά, η όλη φάση είναι ότι κάποια funds δανείστηκαν μετοχές, τις πούλησαν και περίμεναν να πέσουν οι τιμές για να τις επιστρέψουν, βγάζοντας έτσι κέρδος. Η ερώτηση ειναι: οκ, έγινε η στραβή και ένα hedge fund αναγκάστηκε να πληρώσει την υπεραξία για να τις επιστρέψει. Αυτοί στους οποίους τις επέστρεψαν, που λογικά καταλαβαίνουν ότι όλο αυτό είναι φούσκα, δεν έχουν κίνητρο να πουλήσουν σε ελαφρώς χαμηλότερη τιμή από την τωρινή στα υπόλοιπα hedge funds που χρωστάνε ώστε να ξεμπλέξουν (και αυτό να γίνει σε πολλαπλούς γύρους για πολλαπλά hedge funds etc);
γ) Manipulation of the market πως ορίζεται; Εννοώ γιατί αυτό να θεωρείται manipulation και όχι κανονική λειτουργία;

Ξαναλέω ότι είμαι εντελώς άσχετος με αυτά τα θέματα, οπότε τα παραπάνω παίζει να είναι τρελές μπαρούφες, αλλά μιας και σε βρήκα είπα να ρωτήσω :P
Geologos
Football Demi-God
Football Demi-God
Posts: 18243
Joined: Fri Nov 26, 2010 12:10 pm
Football Manager της ομάδας: AEK
Αγαπημένη Ομάδα: ΑΕΚ
Has thanked: 16 times
Been thanked: 7 times

Διαβασε και μαθε Τζον να παμε να κανουμε το ιδιο με τα blockbusters

Sent from my SM-G935W8 using Tapatalk

User avatar
zidane72003
The God Of Football
The God Of Football
Posts: 62659
Joined: Wed Nov 26, 2003 12:00 am
Football Manager της ομάδας: Arsenal,Barca,OSFP,Juve
Αγαπημένη Ομάδα: BOUBOUZEL FC
facebook προφίλ: bill.sakkas.5
Status: Glasgow here i am
Location: Μεταξυ του πραγματικου και του δικου μου κοσμου
Has thanked: 3 times
Been thanked: 18 times

Με μπερδεύεις λίγο με το Α.

Μα το θέσω έτσι: όταν δίνεις ένα short option όπως στη περίπτωση των GameSpot συμφωνείς να πληρώσεις μια τιμή πώλησης.

Παράδειγμα η GDS άξιζε 18$ η μετοχή και συμφωνώ εγώ να πουλήσω τη μετοχή 15$ σε 2 μήνες. Οκ? Το κέρδος προέρχεται από το ότι εγώ περιμένω η τιμή να πάει 12(κάτω από 15). (ο)Πότε για κάθε μετοχή που πουλάω κερδίζω 3$ ανά μετοχή (και αυτά τα 3 τα ξανά επενδύω). Συνήθως για αυτές τις κινήσεις έχουν insights... αυτό επίσης το κέρδος έχει υπολογιστεί ήδη ως κεφάλαιο για να χρησιμοποιηθεί για άλλες αγορές. Η τιμή αυτή είχε σορταριστει από τεράστιο αριθμό funds σε τιμή 20%+ Ακολουθείς τώρα? άρα θα πουλήσουν τη μετοχή 15$Image θα πρέπει δλδ να πάνε στην αγορά να αγοράσουν μια μετοχή και αντί για 12$ ππυ υπολόγιζαν να αγοράσουν σε συγκεκριμένη ημερομηνία θα πρέπει να βγουν στην αγορά να αγοράσουν 1 μετοχή της εταιρείας για 300+$Imageη όσο πάει τώρα... και υποχρεούνται να πουλήσουν στα 15Image$.

Αν τα θυμάμαι καλά (δεν είμαι και trader).

Manipulation είναι προφανές γιατί:
https://www.investopedia.com/terms/m/manipulation.asp

Υπάρχει συγκεκριμένος σκοπός να πλήξουν funds. Τα asset, historical data,Balance sheet and accounta etc της εταιρείαςδε δικαιολογούν τέτοιο volatilityImage

Sent from my GM1913 using Tapatalk


Spoiler: show
Δεν γ@μ@με οχι επειδη δε θελουμε,αλλα απο ιδεολογια.

ΡΕ ΖΗΣΑΜΕ ΝΑ ΠΑΜΕ ΑΝΑΠΟΔΑ ΣΤΗ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟΥ ΡΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ.
User avatar
jasonas
Assistant Manager
Assistant Manager
Posts: 3905
Joined: Tue Apr 29, 2008 8:50 pm
Football Manager της ομάδας: ΑΕΚ
Αγαπημένη Ομάδα: ΑΕΚ, BOCA
Has thanked: 1 time
Been thanked: 7 times

https://www.janus.gr/2021/01/reddit-wal ... t.html?m=1
"H υπόθεση θυμίζει κινηματογραφικό σενάριο και ξεκίνησε σε ένα φόρουμ μικροεπενδυτών στη δημοφιλή πλατφόρμας Reddit. Το φόρουμ ονομάζεται «WallStreetBets» και ανεξάρτητοι επενδυτές συζητούν για τις μετοχές και τις ευκαιρίες. Οι συμμετέχοντες διαπίστωσαν ότι μεγάλα κερδοσκοπικά funds και επώνυμοι επενδυτές είχαν επενδύσει εκατομμύρια κατά της Gamestop στο Χρηματιστήριο με την πρακτική της ανοιχτής πώλησης (το γνωστό σορτάρισμα) αναμένοντας να αποκομίσουν τεράστια κέρδη με την πτώση της μετοχής."


Αν μου εξηγήσει καποιος την παράγραφο, το τι ηθελαν ακριβώς τα fund να πετύχουν και πως θα έβγαζαν κερδος τοτε τα εχω καταλάβει ολα :D
User avatar
zidane72003
The God Of Football
The God Of Football
Posts: 62659
Joined: Wed Nov 26, 2003 12:00 am
Football Manager της ομάδας: Arsenal,Barca,OSFP,Juve
Αγαπημένη Ομάδα: BOUBOUZEL FC
facebook προφίλ: bill.sakkas.5
Status: Glasgow here i am
Location: Μεταξυ του πραγματικου και του δικου μου κοσμου
Has thanked: 3 times
Been thanked: 18 times

Το έγραψα από πάνω .

Sent from my GM1913 using Tapatalk

Spoiler: show
Δεν γ@μ@με οχι επειδη δε θελουμε,αλλα απο ιδεολογια.

ΡΕ ΖΗΣΑΜΕ ΝΑ ΠΑΜΕ ΑΝΑΠΟΔΑ ΣΤΗ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟΥ ΡΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ.
User avatar
patra1989
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 5491
Joined: Mon Oct 25, 2010 10:46 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 8 times

User avatar
happyyy
Football Legend
Football Legend
Posts: 11418
Joined: Tue Oct 30, 2007 11:18 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Αρης-AC Milan-Chelsea-Betis
Status: If you don't go crazy you are not normal...
Location: Thessaloniki
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time
Contact:

γρηγορη ερωτηση . στο word το συβολο περιπου πως μπαινει.

π.χ. =5% αλλά οχι το ισον το αλλο που η πανω γραμμη ειναι κυματιστη
Oι τρεις φιλοι...
zidane72003 wrote:Μαστορα γι'αυτο ποτε δε θα γινεις happy...Εισαι μικρος και ανιδεος μπροστα του...Αυτος εκτος απο βουτιες ξερει και απο χιουμορ
Ο Ντιέγκο Φορλάν τόνισε: «Ο Άρης μας νίκησε δίκαια. Πρόκειται για μία μεγάλη ομάδα»
User avatar
jasonas
Assistant Manager
Assistant Manager
Posts: 3905
Joined: Tue Apr 29, 2008 8:50 pm
Football Manager της ομάδας: ΑΕΚ
Αγαπημένη Ομάδα: ΑΕΚ, BOCA
Has thanked: 1 time
Been thanked: 7 times

Μισο να το αναλύσω βημα βημα γιατι με την πρώτη δεν... :drinking:
Post Reply

Return to “Επικαιρότητα - Άσχετα”