Always look on the spam side of Life

Εδώ οι γενικές συζητήσεις και ό,τι δεν μπαίνει κάτω από τις άλλες κατηγορίες...
Post Reply
User avatar
PanosBonJovi
National Manager
National Manager
Posts: 9920
Joined: Wed Sep 05, 2012 11:12 am
Αγαπημένη Ομάδα: Barcelona, Liverpool, Veria
Status: Talk about a dream, try to make it real
Location: Gamma Ethniki
Has thanked: 42 times
Been thanked: 11 times

Revolult δεν παίζει, μόνο κάρτα Πειραιώς οπότε ακούω οδηγίες από τους έμπειρους για το πως να κινηθώ :P Ευχαριστώ by the way
User avatar
Paliakoudis
Youth Team Manager
Youth Team Manager
Posts: 2364
Joined: Wed Dec 26, 2012 4:12 pm
Football Manager της ομάδας: Monopoli
Αγαπημένη Ομάδα: ΠΑΟΚ
Status: Δεν ελπίζω τίποτα, δε φοβάμαι τίποτα, είμαι ελεύθερος.
Location: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Ρουμανία δεν έχω πάει, αλλά όποτε χρειάζομαι μετρητά σε ξένο νόμισμα έχω μαζί μου τα ευρώ και κάνω βόλτες στην εκάστοτε ξένη πόλη κοιτώντας τις τιμές στα ανταλλακτήρια
Μη κάνεις το λάθος να πληρώσεις με την Πειραιώς, τον πρώτο σχεδόν μήνα στη Πολωνία το έκανα και μου χρέωνε +1€ τη φορά + το rate από ευρώ σε złoty ήταν μέτριο, ίδια φάση και τα ATM.
Εγώ πάντως θα συνιστούσα να βγάλεις μια Revolut, με έχει σώσει σε αρκετές περιπτώσεις(καμία προμήθεια, πάντα το καλύτερο διαθέσιμο rate) + δεν μπλέκεις με ψιλά. Προσωπικά γουστάρω πολύ και το app της.

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Αν έπαιζες στον ουρανό, θα πέθαινα για να σε δώ.
ΠΑΟΚ
1926
User avatar
zidane72003
The God Of Football
The God Of Football
Posts: 62690
Joined: Wed Nov 26, 2003 12:00 am
Football Manager της ομάδας: Arsenal,Barca,OSFP,Juve
Αγαπημένη Ομάδα: BOUBOUZEL FC
facebook προφίλ: bill.sakkas.5
Status: Glasgow here i am
Location: Μεταξυ του πραγματικου και του δικου μου κοσμου
Has thanked: 3 times
Been thanked: 18 times

johndoe wrote:My 2 cents (και λίγο πιο γενικά για το πως είναι η κατάσταση ειδικά στην Αμερική και ακόμα πιο ειδικά στα Αμερικάνικα πανεπιστήμια):

Όλο το ambiguity ξεκινάει από τα κριτήρια που θέτουμε σαν κοινωνία για το πότε κάτι πρέπει να χαρακτηριστεί ως προσβλητικό/bigoted/whatever. Κυρίως στα πανεπιστήμια εδώ, αλλά όλο και περισσότερο και στην υπόλοιπη κοινωνία —και υποψιάζομαι ότι γίνεται export και σε άλλες χώρες— τα κριτήρια έφυγαν από το αν το βρίσκει ο μέσος άνθρωπος προσβλητικό και πήγαν στο αν υπάρχει έστω και ένας (δυνητικά υπερ-ευαίσθητος) που να το βρίσκει προσβλητικό. Γι'αυτό και αν παρακολουθείτε γενικά ειδήσεις από εδώ βλέπετε μεγάλη κουβέντα για το αν η ελευθερία του λόγου είναι σημαντικότερη από το (φανταστικό και imho επικίνδυνο) "δικαίωμα στην μη προσβολή" (right not to be offended) και γενικά για το αν η ελευθερία του λόγου είναι καλό ή κακό πράγμα (!).
Συνεπώς, για να απαντήσω στον smtmk: ναι είναι κακό γιατί αν σε ακούσει κάποιος αρκετά ευαίσθητος μπορεί να νιώσει προσβεβλημένος και αυτό πλέον δεν επιτρέπεται (το επίσημο rationale είναι ότι δημιουργείται κακό εργασιακό περιβάλλον επειδή αυτός που σε άκουσε μπορεί να φοβάται ότι θα τον σχολιάσεις κι αυτόν).
Το μεγάλο πρόβλημα με αυτά είναι ότι δεν υπάρχει κανένας ορισμός στο τι μπορεί να βρίσκει ο άλλος προσβλητικό και άρα ο μόνος τρόπος να προστατευτείς είναι να μην μιλάς. Όταν πρωτοήρθα εδώ το '12 έκανα κουβέντες για τον λόγο που η πληροφορική είναι αρχιδόκαμπος. Πλέον (από το 2014 και μετά) τέτοιες συζητήσεις κάνω μόνο με άτομα που είναι φίλοι χρόνια και σπανίως στα Αγγλικά, γιατί αν πεις ότι μπορεί να υπάρχει οποιοσδήποτε άλλος λόγος εκτός από σεξισμό μπορεί να χάσεις την δουλειά σου (βλέπε τον τύπο με το Google memo) ή να κινδινεύσεις σε διώξουν πριν πάρεις το PhD σου (το είχε πάθει συμφοιτητής εδώ).
Μου κάνει ΤΡΟΜΑΚΤΙΚΗ εντύπωση αυτό που γράφεις.

Α) γράφεις όλο και πιο πολύ τη στιγμή που η χώρα αποφάσισε να πορευτεί σίγουρα με τον πιο σεξιστη, ρατσιστή και μισαλλοδοξο πρόεδρο τη τελευταία (να το θέσω ευγενικά)20ετια. Απορώ πώς γίνεται να περνάει όλο και περισσότερο στην κοινωνία αλλά να μην περνάει στη "ψήφο". Δε δέχομαι το τσουβαλιασμα περί βλακείας του λαού προφανώς.
Β) Συμφωνώ στο ότι κάποιος μπορεί να είναι υπερευαίσθητος. Και τι γίνεται με τον υπερευαίσθητο από την ανάποδη μεριά: από αυτήν ακριβώς της ελευθερίας του λόγου. Τι γίνεται σε περίπτωση που κάποιος αισθανθεί απειλή η οτιδήποτε αν κληθεί σε δικαστήριο επειδή κάποιος τυχαίος τον μήνυσε επειδή μιλούσε με ένα φίλο του και είπε κάτι σεξουαλικό/κριτική σε θέμα και χρειαστεί ο "κάθε" υπερευαίσθητος δέκα συνεδρίες με ψυχολόγο? πώς θα αισθάνεται κάποιος που δε θέλει να κρατάνε νεκρά κοτόπουλα πάνω από το κεφάλι του, vegan που θέλουν να διαδηλώσουν έξω από ένα kfc? Τι γίνεται αν δε μπορώ να δουλέψω ποιοτικά και καλά σε μια δουλειά που δε μπορώ να μιλήσω και να σχολιάσω ούτε με ανθρώπους "δικούς μου" για πράγματα που πρίν δέκα χρόνια θα μιλούσα ελεύθερα ακόμα και με ανθρώπους που έβλεπα για δεύτερη φορά?

Και ποιος είναι αυτός στο τέλος της ημέρας που θα καθορίσει όπως είπα παραπάνω το common sense?

Γενικότερα νομίζω ότι όλα χρειάζονται ένα "μέτρο".

Sent from my GM1913 using Tapatalk



Spoiler: show
Δεν γ@μ@με οχι επειδη δε θελουμε,αλλα απο ιδεολογια.

ΡΕ ΖΗΣΑΜΕ ΝΑ ΠΑΜΕ ΑΝΑΠΟΔΑ ΣΤΗ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟΥ ΡΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ.
User avatar
johndoe
Coach
Coach
Posts: 2892
Joined: Thu Oct 13, 2016 7:41 pm
Football Manager της ομάδας: AEK
Αγαπημένη Ομάδα: AEK, Real Madrid, Man. United
Status: I was a million miles away, and there's nothing left to bring me back today...
Has thanked: 0
Been thanked: 5 times

Α) Αυτό είναι μεγάλη συζήτηση. Ένας από τους λόγους που βγήκε ο Trump (όχι ο πιο βασικός, αλλά από τους σημαντικούς) είναι και το backlash σε αυτό το mentality. Και θα είναι βασικός λόγος και για τις εκλογές του 2020. Ένας άλλος πιο βασικός είναι ότι η Hilary έκανε χοντρά λάθη στην περιοδεία της (βλέπε rust belt) και της κόστισαν πολιτείες. Ένας άλλος φυσικά είναι και ότι το κομμάτι των ακροδεξιών εδώ συσπειρώθηκε πίσω από τον Trump. Και προφανώς είναι και θέμα ότι το εδώ εκλογικό σύστημα δεν βγάζει κανένα νόημα απ'όπου και να το πιάσεις (η Hilary κέρδισε το popular vote και έχασε τις εκλογές). Γενικά είναι πολύ μεγάλη συζήτηση το πως βγήκε ο [System Interruption: Μη βρίζεις!] και δυστυχώς —famous last words— προβλέπω να την ξανακάνουμε το 2020 γιατί ποντάρω ότι θα ξαναβγει.
Β) Δεν κατάλαβα καθόλου το point σου.

Συμφωνώ στην τελευταία φράση περί μέτρου πάντως και ακριβώς αυτό είναι που πιστεύω ότι χάνεται. Και θεωρώ ότι είναι σχετικά απλό να καθοριστεί κάπως οκ το common sense: η median αντίδραση του ακροατηρίου. Αυτό είναι πρακτικά και το metric που έχουν τα δικαστήρια με τους juries.
User avatar
Jordi_7
The God Of Football
The God Of Football
Posts: 26808
Joined: Sun Jun 05, 2005 4:11 pm
Αγαπημένη Ομάδα: FC Barcelona
Location: Marinaleda
Has thanked: 0
Been thanked: 5 times

Σορι αλλά γιατί πάντα στα σοβαρά ποστ σου κάποιες λέξεις είναι στα Αγγλικά; είναι ορολογία ή κάτι τέτοιο;

Στάλθηκε από το Mi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

No deixem de jugar perquè ens fem vells, sinó que ens fem vells perquè deixem de jugar.

Il Pinturicchio • Il Fenomeno Vero • AdP 10

Everything will be ok in the end.If it's not ok, it's not the end.
Giovanni_7
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 5448
Joined: Sun Mar 02, 2008 12:57 pm
Football Manager της ομάδας: Ολυμπιακός
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακος
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Έχεις δημιουργήσει με πολύ κόπο και αγώνα κόντρα σε πολλά εμπόδια κάποιες ευκαιρίες που δεν παρουσιάζονται συχνά και έχεις στρώσει μια κατάσταση που την παλεύεις πολύ καιρό..! Παρουσιάζεται ένα μεγάλο εμπόδιο αλλά έτσι όπως έχει δημιουργηθεί η κατάσταση έχεις 99/100 πιθανότητες να το ξεπεράσεις πολύ εύκολα.. Γτ ρε φίλε να γίνει η 1/100 και να τα γαμήσει όλα?

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Giovanni Silva de Oliveira
Giovanni Oliveira οε, οε
για παντα στις καρδιες μας θα σε εχουμε..

Απλα ο καλυτερος ποδοσφαιριστης που περασε απο ελληνικη ομαδα
billy_marseille wrote:εγω ευτηχως η δυστηχως δεν υποστιριζω καμια ελληνικη ομαδα!ειμαι μονο marseille λογο καταγωγης!συμπαθω παντος τον ολημπιακο για τον κοσμο κ την ιστορια του! αυτα!
User avatar
Agent Of Chaos
National Manager
National Manager
Posts: 9128
Joined: Sat Oct 13, 2012 10:28 am
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

https://enallaktikidrasi.com/2013/06/oi ... erf%CE%B9/

ο π0υστης ο Μέρφι φταίει!!
Spoiler: show
Image
User avatar
johndoe
Coach
Coach
Posts: 2892
Joined: Thu Oct 13, 2016 7:41 pm
Football Manager της ομάδας: AEK
Αγαπημένη Ομάδα: AEK, Real Madrid, Man. United
Status: I was a million miles away, and there's nothing left to bring me back today...
Has thanked: 0
Been thanked: 5 times

Jordi_7 wrote: Sat Jul 20, 2019 5:52 pm Σορι αλλά γιατί πάντα στα σοβαρά ποστ σου κάποιες λέξεις είναι στα Αγγλικά; είναι ορολογία ή κάτι τέτοιο;

Στάλθηκε από το Mi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Γιατί είμαι τεμπέλης και μετά από 7 χρόνια εδώ πολλές φορές μου έρχονται πρώτα στα Αγγλικά οι λέξεις και δεν είναι άμεση η μετάφραση στο μυαλό μου (ή είναι πιο περιεκτική η Αγγλική φράση/λέξη σε σχέση με την Ελληνική). Σόρρυ αν φαίνεται ψωνίστικο :)
User avatar
Anton Kousnij
Football Legend
Football Legend
Posts: 12695
Joined: Sat Nov 03, 2007 6:29 pm
Football Manager της ομάδας: γιατι προλαβαίνω?
Αγαπημένη Ομάδα: spartak limassol
facebook προφίλ: antonis.bourlis
Status: είναι τα 4 στοιχειά και πανω απ'όλα η φωτιά
Has thanked: 0
Been thanked: 7 times

No no.. it's fine to me.
Γραφαι αιλλινικα να σαι καταλαβενουμαι

Στάλθηκε από το WAS-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Γίνε μαντέμι πρώτα
User avatar
Akyla
Twitch Streamer
Twitch Streamer
Posts: 11087
Joined: Sun Jan 23, 2005 1:48 am
Football Manager της ομάδας: Chester FC
Αγαπημένη Ομάδα: Leeds
Status: Weekends are overrated
Location: Νέο Ηράκλειο
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Χωρίς να έχω ζήσει ακόμα στο εξωτερικό, όταν υπάρχει περίοδος που λιώνω με τα αγγλικά είτε για διάβασμα ή γιατί έχει έρθει ένας συγκεκριμένος φίλος από εξωτερικό, ακόμα και σε μένα μου έρχονται μερικές λέξεις πρώτα στα αγγλικά.
User avatar
Anton Kousnij
Football Legend
Football Legend
Posts: 12695
Joined: Sat Nov 03, 2007 6:29 pm
Football Manager της ομάδας: γιατι προλαβαίνω?
Αγαπημένη Ομάδα: spartak limassol
facebook προφίλ: antonis.bourlis
Status: είναι τα 4 στοιχειά και πανω απ'όλα η φωτιά
Has thanked: 0
Been thanked: 7 times

Κυπριακά μη σας έρχονται παιδιά, γιατί δε θα συνεννοηθούμε.
Γιατί θα πάτε να βρείτε ποιος είναι ο πορταρης, και επανορθωτική και διαβάθμιση και γκοουλ

Στάλθηκε από το WAS-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Γίνε μαντέμι πρώτα
User avatar
Tsakalaki
Asst Researcher ΠΑΟΚ - Story Teller
Asst Researcher ΠΑΟΚ - Story Teller
Posts: 48757
Joined: Sun Nov 30, 2003 12:00 am
Football Manager της ομάδας: Tottenham
Αγαπημένη Ομάδα: Dynamo Podilatou
facebook προφίλ: antonis.tsakaleas
twitter: Tsak_attaq
Status: I've never been clever, 'cause need it never
Location: Θεσσαλονίκη (Βόλος)
Has thanked: 6 times
Been thanked: 5 times
Contact:

Μια μεγάλη καλημέρα σε όλο το ντουνιά!

Μεγάλη μέρα για το site σημερα καθώς γίνεται η ετήσια συνάντηση στους Αμμόλοφους. Μια παράδοση που τηρείται με ευλάβια και θα πρέπει να παραδοθεί στις επόμενες γενιές -gioupi
--------------------------------------------------------

Εσαεί Πρόεδρος ΠΑ.ΣΥ.ΣΠΑ PC | -2002

26.08.10 | All my FM Stories | Πώς το Football Manager έγινε κομμάτι της ζωής μου
Spoiler: show
RedArmy: «Το κακο με τον Τσακ, είναι ότι ποτέ δεν μπορείς να καταλάβεις αν κάνει πλάκα ή τα λέει σοβαρά :D»
ArK ass: «Aμαν ρε Τσακ...εκει που εμφανιζεται η ελπιδα, ερχεσαι εσυ και την εξαφανιζεις»
nirearas: «Γιατί, τσακ γεννιέσαι... Δεν γίνεσαι...»

My Twitch channel
User avatar
demakos21
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 5332
Joined: Thu Mar 20, 2008 4:26 pm
Football Manager της ομάδας: AΕΚ
Αγαπημένη Ομάδα: ΑΕΚ/Juventus/Liverpool/OM
Status: Θα διασχίσεις ένα πρωινό τον κόσμο και θα 'ναι πιο όμορφα κι από ένα όνειρο.
Location: Athens
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Καλημέρες από πατρίδα!!Να περάσετε super στους Αμμόλοφους!!
Περιμένουμε ωραίες photos και video.Zaf, ξέρεις εσύ.. ;)
User avatar
Zaf
Football Demi-God
Football Demi-God
Posts: 19931
Joined: Sun Nov 16, 2008 6:24 pm
Αγαπημένη Ομάδα: ΠΑΟ,Bayern Mün.
facebook προφίλ: VincenzoZaf
twitter: BRClubUNIVERSE
Location: Αλεξανδρούπολη
Has thanked: 16 times
Been thanked: 6 times

Εφτασεεεεε.


Στο αντίστοιχο τοπικ
"Μην κάνετε quote το αποπάνω ποστ" :evil:

Blu-Ray Club UNIVERSE
User avatar
PanosBonJovi
National Manager
National Manager
Posts: 9920
Joined: Wed Sep 05, 2012 11:12 am
Αγαπημένη Ομάδα: Barcelona, Liverpool, Veria
Status: Talk about a dream, try to make it real
Location: Gamma Ethniki
Has thanked: 42 times
Been thanked: 11 times

Φέρτε μου ένα ζευγάρι κάποιος να γυρίσω στο ξενοδοχείο. Τρομεροί Μπον Τζοβι παρά τις αλλαγές
Post Reply

Return to “Επικαιρότητα - Άσχετα”