Always look on the spam side of Life

Εδώ οι γενικές συζητήσεις και ό,τι δεν μπαίνει κάτω από τις άλλες κατηγορίες...
Post Reply
User avatar
Stoperhaimer
Youth Team Manager
Youth Team Manager
Posts: 2427
Joined: Thu Nov 10, 2011 9:11 pm
Football Manager της ομάδας: AC Milan
Αγαπημένη Ομάδα: BVB
facebook προφίλ: panagiotis.tamtakos.3
twitter: PanosTamtakos
Status: The rules of soccer are very simple: if it moves, kick it. If it doesn't move, kick it until it does
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Εσείς στο εξωτερικό πιθανότατα, εμείς στο Αυνανιστάν ΠΟ-ΤΕ
tiziano wrote: Όταν ο Κάρλο έπαιζε τέτοιο στυλ ποδοσφαίρου ως μέσος σε υψηλό επίπεδο (έστω με τελειωμένα γόνατα), ο Ζοζέ ήταν 15 χρόνια μακριά από το να φωνάζει visca el barca ως υπάλληλος της Μπαρτσελόνα.
:tsatila:
Spoiler: show
Image
User avatar
Anton Kousnij
Football Legend
Football Legend
Posts: 12695
Joined: Sat Nov 03, 2007 6:29 pm
Football Manager της ομάδας: γιατι προλαβαίνω?
Αγαπημένη Ομάδα: spartak limassol
facebook προφίλ: antonis.bourlis
Status: είναι τα 4 στοιχειά και πανω απ'όλα η φωτιά
Has thanked: 0
Been thanked: 7 times

Manuel Jimenez 21 wrote:δοξα και τιμη στην γκρεμισμενη λεωφορο που τρωω 19μισι χρονια στην μαπα
Ξέρω που μένεις.

ΈΝΑ πρόβλημα έχω εδώ και 3 βδομάδες.
ΓΙΑΤΊ ΔΕΝ ΣΚΟΡΆΡΟΥΝ ΟΙ ΕΠΙΘΕΤΙΚΟΊ ΜΟΥ, με ότι είδους Επιθετικό και να χρησιμοποιήσω. ΚΑΙ ΓΙΑΤΊ Ο ΠΟ δεν βγάζει ασίστ??? ΣΙΧΤΙΡΙΑΑΑΑΑ

Στάλθηκε από το WAS-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Γίνε μαντέμι πρώτα
User avatar
To nou sou...
Football Legend
Football Legend
Posts: 10078
Joined: Mon Apr 26, 2010 8:32 pm
Football Manager της ομάδας: Oxford City
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός, Barcelona, Inter
facebook προφίλ: charis.karatzas
Status: Εμάς εδώ στην ξενιτιά, το fm είναι η μόνη μας χαρά...
Location: Καλή ερώτηση...
Has thanked: 4 times
Been thanked: 7 times

Τόσο χάλια; Και μου περνάνε κατά καιρούς σκέψεις επαναπατρισμού.
I LOVE THIS SITE!!!
thanasis10
National Manager
National Manager
Posts: 8577
Joined: Sat Oct 20, 2007 1:58 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Προοδευτική Έκρηξη Τούμπας Α.Ο
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Προσωπικά νομίζω ότι το airbnb έχει επιφέρει το μεγάλο πρόβλημα με τα ενοίκια. Τουλάχιστον στην Σελανίκ και σε πόλεις όπως τα Χανιά πχ.

Ο ιδιοκτήτης μπορεί να βγάλει και τα διπλάσια λεφτά το μήνα με μικροενοικιάσεις σε τουρίστες/ταξιδιώτες, οπότε το γυρνάει σε airbnb, με αποτέλεσμα πολλά σπίτια από μακρόχρονες ενοικιάσεις(πχ φοιτητές) να έχουν γίνει πλέον αποκλειστικά airbnb δημιουργώντας έτσι στεγαστικό πρόβλημα με αρκετό κόσμο να μην μπορεί να βρει σπίτι και φυσικά όσοι κρατήσαν την μακροχρόνια μίσθωση, εφόσον έπεσε η συνολική προσφορά, ανεβάσαν τις τιμές. Στην Λισαβόνα πριν από κανα 6μηνο νομίζω γίναν κινητοποιήσεις όταν τα ενοικία φτάσανε τα επίπεδα του βασικού μισθού λογώ airbnb.

Αν και είναι πολύ ωραία φάση το airbnb και όλοι μας έχουμε βολευτεί ανά καιρούς με το να βρούμε φτηνή και καλή διαμονή, πλέον αποτελεί μεγάλο αγκάθι για τους κατοίκους.

Καλημέρες.
User avatar
Stoperhaimer
Youth Team Manager
Youth Team Manager
Posts: 2427
Joined: Thu Nov 10, 2011 9:11 pm
Football Manager της ομάδας: AC Milan
Αγαπημένη Ομάδα: BVB
facebook προφίλ: panagiotis.tamtakos.3
twitter: PanosTamtakos
Status: The rules of soccer are very simple: if it moves, kick it. If it doesn't move, kick it until it does
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Να φτιάξετε ομάδα να κερδίζει και την airbnb.
tiziano wrote: Όταν ο Κάρλο έπαιζε τέτοιο στυλ ποδοσφαίρου ως μέσος σε υψηλό επίπεδο (έστω με τελειωμένα γόνατα), ο Ζοζέ ήταν 15 χρόνια μακριά από το να φωνάζει visca el barca ως υπάλληλος της Μπαρτσελόνα.
:tsatila:
Spoiler: show
Image
User avatar
zidane72003
The God Of Football
The God Of Football
Posts: 62701
Joined: Wed Nov 26, 2003 12:00 am
Football Manager της ομάδας: Arsenal,Barca,OSFP,Juve
Αγαπημένη Ομάδα: BOUBOUZEL FC
facebook προφίλ: bill.sakkas.5
Status: Glasgow here i am
Location: Μεταξυ του πραγματικου και του δικου μου κοσμου
Has thanked: 3 times
Been thanked: 18 times

Αυτό που λέει ο Θανάσης ισχύει για τις πιο εμπορικές πόλεις. Για χωριά πχ όπως το δικό μου δίπλα στο Καρπενήσι που έχουν 25 μόνιμους κατοίκους η για περιοχές πχ όπως Θήβα (inb4 για ποιό λόγο να πάει κάποιος Θήβα),το airbnb ίσως είναι ένα καλό έξτρα έσοδο ενώ υπάρχουν πλέον και άτομα που αν είσαι μακριά φροντίζουν για το σπίτι με ένα Χ ποσό (η κοπέλα μου πχ έχει σπίτι Πήλιο που δε μπορούσε να φροντίζει και δεν απέφερε τπτ. Και δεν ψηνόταν η ίδια να τρέξει τι θέμα).

Γενικά έχει καλά και κακα η φάση όπως τα πάντα.

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

Spoiler: show
Δεν γ@μ@με οχι επειδη δε θελουμε,αλλα απο ιδεολογια.

ΡΕ ΖΗΣΑΜΕ ΝΑ ΠΑΜΕ ΑΝΑΠΟΔΑ ΣΤΗ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟΥ ΡΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ.
User avatar
Tsakalaki
Asst Researcher ΠΑΟΚ - Story Teller
Asst Researcher ΠΑΟΚ - Story Teller
Posts: 48757
Joined: Sun Nov 30, 2003 12:00 am
Football Manager της ομάδας: Tottenham
Αγαπημένη Ομάδα: Dynamo Podilatou
facebook προφίλ: antonis.tsakaleas
twitter: Tsak_attaq
Status: I've never been clever, 'cause need it never
Location: Θεσσαλονίκη (Βόλος)
Has thanked: 6 times
Been thanked: 5 times
Contact:

Μια μεγάλη καλημέρα σε όλο το ντουνιά. Αυτό το airbnb ακόμα δεν το έχω ψάξει και όσο μπαίνει στη ζωή μας, αυξάνονται και οι καλοί τυπικοί και αξιοπρεπείς που βάζουν τα σπίτια τους όσο φυσικά και οι τσαρλατάνοι. Μοιάζει με μια ακόμα «κατάσταση» που πρώτα ήρθε στη ζωή μας και μετά θα μπουν κανόνες και νόμοι.
--------------------------------------------------------

Εσαεί Πρόεδρος ΠΑ.ΣΥ.ΣΠΑ PC | -2002

26.08.10 | All my FM Stories | Πώς το Football Manager έγινε κομμάτι της ζωής μου
Spoiler: show
RedArmy: «Το κακο με τον Τσακ, είναι ότι ποτέ δεν μπορείς να καταλάβεις αν κάνει πλάκα ή τα λέει σοβαρά :D»
ArK ass: «Aμαν ρε Τσακ...εκει που εμφανιζεται η ελπιδα, ερχεσαι εσυ και την εξαφανιζεις»
nirearas: «Γιατί, τσακ γεννιέσαι... Δεν γίνεσαι...»

My Twitch channel
Manuel Jimenez 21
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 5876
Joined: Sun Feb 13, 2011 3:37 pm
Football Manager της ομάδας: Svay Rieng Province FC
Αγαπημένη Ομάδα: AEK, Liverpool, Panellinios
Status: Στην ρουτίνα.
Location: Γκύζη
Has thanked: 7 times
Been thanked: 4 times
Contact:

Αν βαλεις στην εξισωση οτι σε πολεις οπως Χανια/Ρεθυμνο/Κερκυρα φοιτητες δεν βρισκουν σπιτι, και οντας γεματες οι εστιες, δεν πανε στις σχολες τους, το θεμα μεγαλωνει.
thanasis10
National Manager
National Manager
Posts: 8577
Joined: Sat Oct 20, 2007 1:58 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Προοδευτική Έκρηξη Τούμπας Α.Ο
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Αυτό που λέει Τσακ. Πρώτα μπαίνει στην ζωή μας και μετά μπαίνουν κανόνες και νόμοι. Η κοπέλα του κολλητού μου έβαλε στο airbnb δωμάτιο από το σπίτι στο οποίο ήταν ενοικιάστρια...

Ρε ζιζού who gives a shit για τουριστικές περιοχές. Εκεί έτσι και αλλιώς η ζήτηση για διαμονή είναι εποχιακή, βραχυχρόνια και καθάρα τουριστική. Δεν είναι το μένει κανείς χωρίς σπίτι επειδή αποφάσισαν όλοι να το γυρίσουν σε airbnb.

Στην Σελανίκ που είναι εμπορική, τουριστική και φοιτητική μαζί, εεε είναι μεγάλο θέμα γιατί στην τελική εξυπηρετείται μόνο ο τουρίστας.
User avatar
zidane72003
The God Of Football
The God Of Football
Posts: 62701
Joined: Wed Nov 26, 2003 12:00 am
Football Manager της ομάδας: Arsenal,Barca,OSFP,Juve
Αγαπημένη Ομάδα: BOUBOUZEL FC
facebook προφίλ: bill.sakkas.5
Status: Glasgow here i am
Location: Μεταξυ του πραγματικου και του δικου μου κοσμου
Has thanked: 3 times
Been thanked: 18 times

Προσπαθώ να καταλάβω λίγο, τι δε κατάλαβες από το τι είπα και αν διαφωνείς κάπου (δεν το κάνεις σαφές έτσι όπως το γράφεις).

Δεν είπα καπου τουριστική, είπα εμπορική.

Επίσης όπως εσύ χεστηκες για τις τουριστικές χέστηκε και ο ιδιοκτήτης αν εσύ δε βρίσκεις να μείνεις ως φοιτητής. Δε καταλαβαίνω πώς χεστηκες για τη μία περιοχή, αλλά δείχνεις ζέση για μια άλλη. Το "θεμα"(και όχι πρόβλημα)airbnb σου εξήγησα ότι σε κάποιες περιοχές βολεύει(δεν αναφερα ξαναλέω πουθενά τουριστική, my good man).

Αυτό που κάνει η κοπέλα του φίλου σου ΙΜΗΟ είναι παράνομο (στο UK υπάρχει ειδικό section που ονομάζεται buy to let). Σε κάτι τέτοια σκηνικά θα έπρεπε να υπάρχει προσοχή/ανάλογη "τιμωρία".


Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk


Last edited by zidane72003 on Wed Feb 13, 2019 12:54 pm, edited 1 time in total.
Spoiler: show
Δεν γ@μ@με οχι επειδη δε θελουμε,αλλα απο ιδεολογια.

ΡΕ ΖΗΣΑΜΕ ΝΑ ΠΑΜΕ ΑΝΑΠΟΔΑ ΣΤΗ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟΥ ΡΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ.
User avatar
alex-gate-7-1925
National Manager
National Manager
Posts: 8370
Joined: Tue Mar 01, 2011 2:53 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Olympiacos
facebook προφίλ: alex.zografidis
twitter: alex7zog
Status: Είναι δύσκολο να σπουδάζεις και να παίζεις FM. Ένα από τα δύο θα γίνει.
Location: Patra
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Πάντως Χανιά που ήμουν το καλοκαίρι όλοι οι φοιτητές έχουν πολύ μεγάλο θέμα. Όπως και για Κεφαλλονιά πχ που γνωρίζω. Εκεί όμως κάπως το σώζουν αλλά συμφωνούν με τους φοιτητές για 9 μήνες και μετά να τους το αφήσουν για την καλοκαιρινή περίοδος που είναι σαφώς πιο μικρή από τα Χανιά. Και πάλι όμως πέφτει πάνω σε εξεταστικές.

Με την airbnb ασχολήθηκα για σπίτι φίλου που το έβαλε. Είναι σε πολύ τουριστική περιοχή και τα έσοδα που μπορεί να βγάλει στο 5μηνο είναι πολλαπλάσια από το ενοίκιο που θα έπαιρνε (αν συνυπολογίσεις και την εφορία άστο καλύτερα).

Στα ενοίκια πάντως γενικά υπήρξε αύξηση φέτος σε όλες τις πόλεις. Στην Πάτρα ζητούσαν σε καλές περιοχές για δυαράκια 320-350.
User avatar
Agent Of Chaos
National Manager
National Manager
Posts: 9128
Joined: Sat Oct 13, 2012 10:28 am
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

νόμοι,αν εννοείς φορολογικούς, μπήκαν από πέρυσι αποσο ξέρω. όποιος δεν τηρεί διώκεται σαν φοροφυγας. στην Ελλάδα που η μέση οικονομική δυνατότητα για ενοίκιο είναι πάνω κάτω 300€ τα έσοδα των νοικαρυδων είναι πολύ περισσότερα στην airbnb. Αλλά ταυτόχρονα είναι θηλιά και για τους υπόλοιπους που θέλουν να νοικιάζουν γιατί αν πχ έχουν αυξηθεί κατά μέσο όρο 100€ τα ενοίκια τότε σε βάθος 12μηνου είναι κοντά 2 βασικοί μισθοί επιπλέον το χρόνο, λεφτά που δεν βρίσκονται εύκολα εκτός κι αν καταντήσουμε να κάνουμε 7 δουλειές τη μέρα και τα νεφρά μας να μπορούν να αντέχουν 3 πακέτα ζαναξ την ημέρα!!
Spoiler: show
Image
User avatar
zidane72003
The God Of Football
The God Of Football
Posts: 62701
Joined: Wed Nov 26, 2003 12:00 am
Football Manager της ομάδας: Arsenal,Barca,OSFP,Juve
Αγαπημένη Ομάδα: BOUBOUZEL FC
facebook προφίλ: bill.sakkas.5
Status: Glasgow here i am
Location: Μεταξυ του πραγματικου και του δικου μου κοσμου
Has thanked: 3 times
Been thanked: 18 times

Εγώ πάντως να πώ ότι έχω κλείσει για Βαρκελώνη και Βιτόρια τη περίοδο του Φ4

Οι τιμές στα airbnb είναι τόσο εξωφρενικές που προτιμάω το booking(οπως παλαιότερα). Δεν είναι λύση του προβλήματος αυτή προφανώς,μιας καινούργιας φοιτητής θα συνεχίσει να έχει πρόβλημα, αλλά δε νομίζω ότι υπάρχει και αναλογία προσφοράς ζήτησης με τη Βαρκελώνη (Βιτόρια φαντάζομαι παίχτηκε έτσι η φάση λόγω του αθλητικού γεγονότος).

Γενικά κάποιοι χάνουν (φοιτητές και ενοικιαστές μακράς διάρκειας) και κάποιοι κερδίζουν (ιδιοκτήτης σπιτιού, τουρίστας).

Αυτό που εννοώ είναι ότι η επινικιαση σπιτιού είναι άλλο πράγμα από την ενοικίαση και αν δεν αναγράφεται στο συμβόλαιο ο ιδιοκτήτης του σπιτιού (η του δανείου) αν ενδιαφέρεται μπορεί να το κυνηγήσει.

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk


Spoiler: show
Δεν γ@μ@με οχι επειδη δε θελουμε,αλλα απο ιδεολογια.

ΡΕ ΖΗΣΑΜΕ ΝΑ ΠΑΜΕ ΑΝΑΠΟΔΑ ΣΤΗ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟΥ ΡΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ.
thanasis10
National Manager
National Manager
Posts: 8577
Joined: Sat Oct 20, 2007 1:58 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Προοδευτική Έκρηξη Τούμπας Α.Ο
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

zidane72003 wrote: Wed Feb 13, 2019 12:54 pm Προσπαθώ να καταλάβω λίγο, τι δε κατάλαβες από το τι είπα και αν διαφωνείς κάπου (δεν το κάνεις σαφές έτσι όπως το γράφεις).

Δεν είπα καπου τουριστική, είπα εμπορική.

Επίσης όπως εσύ χεστηκες για τις τουριστικές χέστηκε και ο ιδιοκτήτης αν εσύ δε βρίσκεις να μείνεις ως φοιτητής. Δε καταλαβαίνω πώς χεστηκες για τη μία περιοχή, αλλά δείχνεις ζέση για μια άλλη. Το "θεμα"(και όχι πρόβλημα)airbnb σου εξήγησα ότι σε κάποιες περιοχές βολεύει(δεν αναφερα ξαναλέω πουθενά τουριστική, my good man).

Αυτό που κάνει η κοπέλα του φίλου σου ΙΜΗΟ είναι παράνομο (στο UK υπάρχει ειδικό section που ονομάζεται buy to let). Σε κάτι τέτοια σκηνικά θα έπρεπε να υπάρχει προσοχή/ανάλογη "τιμωρία".


Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

Έχεις δίκιο. Ήταν λίγο Offensive το ποστ.

Εγώ δεν κρίνω με βάση την περιοχή αλλά με τις ανάγκες των ανθρώπων που ζουν εκεί. Οπότε βλέπω μια ανάγκη για στέγαση η οποια λόγω airbnb, δεν καλύπτεται. Και Imo χιλιες φορές να βγάζουν οι ιδιοκτητες τα μισά λεφτά, από το να μην μπορούν να βρουν σπίτι εργαζόμενοι, φοιτητές κλπ.
User avatar
zidane72003
The God Of Football
The God Of Football
Posts: 62701
Joined: Wed Nov 26, 2003 12:00 am
Football Manager της ομάδας: Arsenal,Barca,OSFP,Juve
Αγαπημένη Ομάδα: BOUBOUZEL FC
facebook προφίλ: bill.sakkas.5
Status: Glasgow here i am
Location: Μεταξυ του πραγματικου και του δικου μου κοσμου
Has thanked: 3 times
Been thanked: 18 times

Δε μπορώ να καταλάβω τη διάκριση που κάνεις μεταξύ του ιδιοκτήτη και του ενοικιαστή. Και για μένα 1000000 φορές να πάρει ο άλλος 7000000€ παραπάνω. Δε βγάζει πουθενά όλο αυτό. Ο ιδιοκτήτης πχ μπορεί δίχως τα παραπάνω λεφτά να μη βγαίνει. Να είναι το μόνο του εισόδημα. Πραγματικά λίγο περίεργη αυτή η διάκριση.

Both άνθρωποι είναι. Μπορεί να έχει αναγκαστεί να τα έχει βάλει air και να μένει σε μικρότερο σπίτι. Επίσης δεν είπε κανένας να μην στεγαστεί κάποιος αλλά με το αντίτιμο που θέλει αυτός που ενοικιάζει. Άλλο ακριβή η στέγαση και άλλο δε μπορεί να στεγαστεί. Να καταλάβουμε τι λέμε.

Το όλο θέμα εν το μεταξύ δεν είναι ελληνικό. Δεν καταλαβαίνω γιατί θεωρεί ο κόσμος ότι γίνεται στην Ελλάδα. Φαντάζομαι σε μικρά νησιά (Μάλτα, Κύπρος, Ίμπιζα, Μαγιόρκα)τα ίδια επικρατούν.

Δε μπορώ να καταλάβω τη λύση.

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

Spoiler: show
Δεν γ@μ@με οχι επειδη δε θελουμε,αλλα απο ιδεολογια.

ΡΕ ΖΗΣΑΜΕ ΝΑ ΠΑΜΕ ΑΝΑΠΟΔΑ ΣΤΗ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟΥ ΡΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ.
Post Reply

Return to “Επικαιρότητα - Άσχετα”