Always look on the spam side of Life

Εδώ οι γενικές συζητήσεις και ό,τι δεν μπαίνει κάτω από τις άλλες κατηγορίες...
Post Reply
User avatar
To nou sou...
Football Legend
Football Legend
Posts: 10021
Joined: Mon Apr 26, 2010 8:32 pm
Football Manager της ομάδας: Oxford City
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός, Barcelona, Inter
facebook προφίλ: charis.karatzas
Status: Εμάς εδώ στην ξενιτιά, το fm είναι η μόνη μας χαρά...
Location: Καλή ερώτηση...
Has thanked: 4 times
Been thanked: 7 times

Βλέποντας τις περικοπές που γίνονται στην παιδεία, σε διάφορες χώρες όχι μόνο στην Ελλάδα, τους μισθούς που παίρνουν οι εκπαιδευτικοί οι οποίοι εξηγούν και το λόγο που υπάρχει έλλειψη στο συγκεκριμένο επάγγελμα με κάνουν να πιστεύω πως υπάρχει βάση στην εικόνα. Τα κράτη βολεύονται όταν ο λαός είναι χαμηλού επιπέδου. Γι'αυτό τον λόγο επενδύουν όλο και λιγοτέρο στην παιδεία.
I LOVE THIS SITE!!!
Manuel Jimenez 21
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 5876
Joined: Sun Feb 13, 2011 3:37 pm
Football Manager της ομάδας: Svay Rieng Province FC
Αγαπημένη Ομάδα: AEK, Liverpool, Panellinios
Status: Στην ρουτίνα.
Location: Γκύζη
Has thanked: 7 times
Been thanked: 4 times
Contact:

Η εικόνα επικεντρώνεται στις εκπαιδευτικές πρακτικές πιο πολύ πιστεύω, επειδή την έχω δει να σχολιάζεται επ'αυτού στο φβ της μάνας μου που είναι εκπαιδευτικός :D Και δεν θεωρώ λάθος να αλλάζει η πρακτική της εκπαίδευσης, όταν το παιδί έχει τόσες πηγές ερεθισμάτων δεν μπορείς να το περιορίσεις στην παραδοσιακή αποστηθισιακή μέθοδο, η οποία βέβαια έχει να δώσει κάτι ακόμα και σήμερα.

Πιο καλά θα ξέρω να σας πώ του χρόνου που θα έχω κάνει Διδακτική της Ιστορίας και Διδακτική θεωρία :P
User avatar
silver arrow
Football Legend
Football Legend
Posts: 12347
Joined: Tue Oct 31, 2006 10:28 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Το πρόβλημα είναι αυτό που ήταν πάντα, δεν νομίζω ότι είναι μεγαλύτερο τώρα.
Όταν πηγαίνω σε σχολεία να μιλήσω για θέματα όπως η κλιματική αλλαγή βλέπω ότι υπαρχουν τρόποι να κρατήσεις το ενδαφέρον των παιδιών, να τους δώσεις κίνητρα να ασχοληθούν, να ενημερωθούν.
Εδώ π.χ πήραν μια μέρα εκτός σχολείου για να κάνουν διαμαρτυρία για τη κλιματική αλλαγή.
Μεγαλώνουν όμως και η εκπαίδευση γυρίζει στη βαθμοθηρία και τον ωχαδερφισμό για οτιδήποτε δεν βοηθάει στο να μπεις στο πανεπιστήμιο.
Αντί να βοηθάει στην εξέλιξη κριτικής σκέψης, είναι πως θα μάθω τη μεθοδολογία να λύσω το θεώρημα Bolzano ή αν η τάδε μάχη έγινε το 1750 ή το 1751 κλπ.
User avatar
johndoe
Coach
Coach
Posts: 2886
Joined: Thu Oct 13, 2016 7:41 pm
Football Manager της ομάδας: AEK
Αγαπημένη Ομάδα: AEK, Real Madrid, Man. United
Status: I was a million miles away, and there's nothing left to bring me back today...
Has thanked: 0
Been thanked: 5 times

Δεν βλέπω πως ισχύουν αυτές οι γενικεύσεις και η καταστροφολογία. Ηλίθιοι πάντα θα υπάρχουν είτε αυτοί λέγονται vaccine deniers, είτε flat earthers, είτε παλιότερα αλχημιστές, witch hunters κλπ, δεν μπορούμε να γλυτώσουμε από αυτούς, ο στόχος είναι να κάνουμε minimize την επιρροή τους.
Για τους πρωτοετείς της συγκεκριμένης καθηγήτριας δεν μπορώ να μιλήσω, αλλά ξέρω με σιγουριά ότι το δικό μου dissertation είναι απείρως πιο περίπλοκο από του advisor μου (ο οποίος πήρε το δικό του πριν 4-5 χρόνια, όχι πριν 30), του οποίου είναι απείρως πιο περίπλοκο από του advisor του κοκ. Η πολυπλοκότητα —τουλάχιστον των θετικών/τεχνολογικών επιστημών, δεν ξέρω για τις θεωρητικές— αυξάνεται συνεχώς και σε τέτοιο βαθμό που αν η εκπαίδευσή μας ήταν χειρότερη από το παρελθόν αυτό δεν θα ήταν δυνατό.
Geologos
Football Demi-God
Football Demi-God
Posts: 18242
Joined: Fri Nov 26, 2010 12:10 pm
Football Manager της ομάδας: AEK
Αγαπημένη Ομάδα: ΑΕΚ
Has thanked: 16 times
Been thanked: 7 times

Η αδικημένη γενια στα σχολεια του 60 διχως κατοχη και πεινα χωρίς ρετσίνα που έίχε να υπολογίσει δυσκολο εμβαδο και είχε 3 role model να ακολουθει πιστα, τον δασκαλο τον χωροφύλακα και τον παπα του χωριού.
Πρόκοψε.

Sent from my SM-G935W8 using Tapatalk

User avatar
johndoe
Coach
Coach
Posts: 2886
Joined: Thu Oct 13, 2016 7:41 pm
Football Manager της ομάδας: AEK
Αγαπημένη Ομάδα: AEK, Real Madrid, Man. United
Status: I was a million miles away, and there's nothing left to bring me back today...
Has thanked: 0
Been thanked: 5 times

Και btw κόβω το χέρι μου πως αν ρωτήσεις την ίδια αυτή καθηγητρία θα σου πει ότι οι απόφοιτοι λυκείου της Ελλάδας είναι σε ανώτερο επίπεδο από αυτούς του εξωτερικού που δεν ξέρουν βασικά πράγματα κλπ :P
User avatar
zidane72003
The God Of Football
The God Of Football
Posts: 62568
Joined: Wed Nov 26, 2003 12:00 am
Football Manager της ομάδας: Arsenal,Barca,OSFP,Juve
Αγαπημένη Ομάδα: BOUBOUZEL FC
facebook προφίλ: bill.sakkas.5
Status: Glasgow here i am
Location: Μεταξυ του πραγματικου και του δικου μου κοσμου
Has thanked: 3 times
Been thanked: 18 times

Μεγάλα λόγια λες μάστορα .

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

Spoiler: show
Δεν γ@μ@με οχι επειδη δε θελουμε,αλλα απο ιδεολογια.

ΡΕ ΖΗΣΑΜΕ ΝΑ ΠΑΜΕ ΑΝΑΠΟΔΑ ΣΤΗ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟΥ ΡΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ.
Giovanni_7
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 5448
Joined: Sun Mar 02, 2008 12:57 pm
Football Manager της ομάδας: Ολυμπιακός
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακος
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

@johndoe
Γενικά συμφωνώ.. Θέλω μόνο να σου υπενθυμίσω ότι ειδικά τα μαθηματικά τα τελευταία χρόνια τα διαλύουν.. Πρώτα έκοψαν μιγαδικούς που είναι βασικότατοι για την πλειοψηφία των θετικών επιστημών και η τελευταία μαγκιά ήταν να κόψουν την συνάρτηση ολοκλήρωμα..

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Giovanni Silva de Oliveira
Giovanni Oliveira οε, οε
για παντα στις καρδιες μας θα σε εχουμε..

Απλα ο καλυτερος ποδοσφαιριστης που περασε απο ελληνικη ομαδα
billy_marseille wrote:εγω ευτηχως η δυστηχως δεν υποστιριζω καμια ελληνικη ομαδα!ειμαι μονο marseille λογο καταγωγης!συμπαθω παντος τον ολημπιακο για τον κοσμο κ την ιστορια του! αυτα!
User avatar
PanosBonJovi
National Manager
National Manager
Posts: 9884
Joined: Wed Sep 05, 2012 11:12 am
Αγαπημένη Ομάδα: Barcelona, Liverpool, Veria
Status: Talk about a dream, try to make it real
Location: Gamma Ethniki
Has thanked: 41 times
Been thanked: 11 times

johndoe wrote: Thu Jun 13, 2019 3:25 pm Και btw κόβω το χέρι μου πως αν ρωτήσεις την ίδια αυτή καθηγητρία θα σου πει ότι οι απόφοιτοι λυκείου της Ελλάδας είναι σε ανώτερο επίπεδο από αυτούς του εξωτερικού που δεν ξέρουν βασικά πράγματα κλπ :P
Αν δεν κάνω λάθος ούτως ή άλλως ισχύει αυτό. Πράγματα που βλέπαμε/πουμε στο Λύκειο στο εξωτερικό (Γερμανία πχ) τα βλέπουν στο 1ο έτος στη σχολή τους. Βέβαια δε ξέρω τι ισχύει τώρα στις ύλες, μιλάω για όταν ήμουν εγώ Λύκειο περισσότερο.

Γενικότερα υπάρχει μια στείρα αποστήθιση και εξειδίκευση σε όλα στην Ελλάδα. Από το Proficiency μέχρι τις πανελλαδικές.
User avatar
To nou sou...
Football Legend
Football Legend
Posts: 10021
Joined: Mon Apr 26, 2010 8:32 pm
Football Manager της ομάδας: Oxford City
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός, Barcelona, Inter
facebook προφίλ: charis.karatzas
Status: Εμάς εδώ στην ξενιτιά, το fm είναι η μόνη μας χαρά...
Location: Καλή ερώτηση...
Has thanked: 4 times
Been thanked: 7 times

Giovanni_7 wrote: Fri Jun 14, 2019 9:21 am @johndoe
Γενικά συμφωνώ.. Θέλω μόνο να σου υπενθυμίσω ότι ειδικά τα μαθηματικά τα τελευταία χρόνια τα διαλύουν.. Πρώτα έκοψαν μιγαδικούς που είναι βασικότατοι για την πλειοψηφία των θετικών επιστημών και η τελευταία μαγκιά ήταν να κόψουν την συνάρτηση ολοκλήρωμα..

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Όντως; Και τι κάνουν; Πάντως για κάποιο λόγο η ύλη διδάσκεται πιο νωρίς σε λιγότερο αναπτυγμένες χώρες. Θυμάμαι τα Αλβανάκια στο γυμνάσιο που μόλις είχαν έρθει Ελλάδα να παίζουν στα δάχτυλα τις εξισώσεις την ώρα που εμείς δεν ξέραμε που παν τα 4 γιατί τα μαθαίναμε εκείνη την περίοδο.

Επίσης να ξέρετε πως όλη η υπόλοιπη Ευρώπη απορεί όταν λέμε πως για να μάθουμε μια ξένη γλώσσα, ή για να εισαχθούμε στο πανεπιστήμιο πρέπει να πάμε φροντιστήριο γιατί το σχολείο απλά δε μας καλύπτει. Τους φαίνεται αδιανόητα παράξενο.
I LOVE THIS SITE!!!
Manuel Jimenez 21
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 5876
Joined: Sun Feb 13, 2011 3:37 pm
Football Manager της ομάδας: Svay Rieng Province FC
Αγαπημένη Ομάδα: AEK, Liverpool, Panellinios
Status: Στην ρουτίνα.
Location: Γκύζη
Has thanked: 7 times
Been thanked: 4 times
Contact:

Καλημέρες. Βρέθηκε η χώρα με χειρότερη οργάνωση στα πανεπιστήμια από την Ελλάδα, και αυτή είναι μακράν η Βουλγαρία. Έχουν αργήσει έγγραφα που περιμένω από αυτούς, και κάνουν τους νεκρούς σε κάδους στα email που τους στέλνω.
User avatar
Stoperhaimer
Youth Team Manager
Youth Team Manager
Posts: 2427
Joined: Thu Nov 10, 2011 9:11 pm
Football Manager της ομάδας: AC Milan
Αγαπημένη Ομάδα: BVB
facebook προφίλ: panagiotis.tamtakos.3
twitter: PanosTamtakos
Status: The rules of soccer are very simple: if it moves, kick it. If it doesn't move, kick it until it does
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Εγώ ξέρω ότι στην Γερμανία το σχολείο είναι fun to be there και εδώ τα παιδιά θα προτιμούσαν να σπάνε πέτρα στα λατομεία από το τρώνε αυτήν την άχρηστη γάγγραινα στην μάπα επί 6 ή 7 ώρες ημερησίως.
tiziano wrote: Όταν ο Κάρλο έπαιζε τέτοιο στυλ ποδοσφαίρου ως μέσος σε υψηλό επίπεδο (έστω με τελειωμένα γόνατα), ο Ζοζέ ήταν 15 χρόνια μακριά από το να φωνάζει visca el barca ως υπάλληλος της Μπαρτσελόνα.
:tsatila:
Spoiler: show
Image
User avatar
Tsakalaki
Asst Researcher ΠΑΟΚ - Story Teller
Asst Researcher ΠΑΟΚ - Story Teller
Posts: 48757
Joined: Sun Nov 30, 2003 12:00 am
Football Manager της ομάδας: Tottenham
Αγαπημένη Ομάδα: Dynamo Podilatou
facebook προφίλ: antonis.tsakaleas
twitter: Tsak_attaq
Status: I've never been clever, 'cause need it never
Location: Θεσσαλονίκη (Βόλος)
Has thanked: 6 times
Been thanked: 5 times
Contact:

Γνωρίζει κανείς να μου πει υπεύθυνα πως προέκυψε η έκφραση «κάνω το νεκρό σε κάτι κάδους» που ακούω από γεννηθέντες στα 90's ;
--------------------------------------------------------

Εσαεί Πρόεδρος ΠΑ.ΣΥ.ΣΠΑ PC | -2002

26.08.10 | All my FM Stories | Πώς το Football Manager έγινε κομμάτι της ζωής μου
Spoiler: show
RedArmy: «Το κακο με τον Τσακ, είναι ότι ποτέ δεν μπορείς να καταλάβεις αν κάνει πλάκα ή τα λέει σοβαρά :D»
ArK ass: «Aμαν ρε Τσακ...εκει που εμφανιζεται η ελπιδα, ερχεσαι εσυ και την εξαφανιζεις»
nirearas: «Γιατί, τσακ γεννιέσαι... Δεν γίνεσαι...»

My Twitch channel
User avatar
themistoklis7
Football Legend
Football Legend
Posts: 14770
Joined: Thu Nov 06, 2008 8:37 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακος
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Ιστορια με ντου στον Τσουκαλα*,οπου για να αποφυγει το ξυλικι εκανε οτι εχει πεθανει πλησιον σε καδους

*Δεν ειμαι σιγουρος αν ηταν αυτος καθεαυτος ο οργανωμενος ή καποιος αλλος
Bouzouxis7 wrote:ΥΣ: Για να κράζει και ο Θέμης, τότε μάλλον δεν υπάρχει ελπίδα :D
Tsakalaki wrote:Αν νομίζεις οτι το Football Manager "είναι ένα παιχνίδι μωρέ..." δε θα με καταλάβεις ποτέ. Αν νομίζεις οτι το fmgreece.gr "είναι ένα σάιτ που κατεβάζεις γραφικά" δε θα με καταλάβεις ποτέ.
User avatar
Ionikaras
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 5188
Joined: Wed Jun 11, 2008 1:35 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Ιωνικος, Barcelona, Stoke
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Xavi Hernandez Creus
* Spanish League (8): 1998–99, 2004–05, 2005–06, 2008–09, 2009–10, 2010-11, 2012-13, 2014-15
* Spanish Cup (3): 2008–09, 2011-12, 2014-15
* Spanish Supercup (6): 2005, 2006, 2009, 2010, 2011, 2013
* UEFA Champions League (4): 2005–06, 2008–09, 2010-11, 2014-15
* UEFA Super Cup (2): 2009, 2011
* FIFA Club World Cup (2): 2009, 2011
* UEFA European Football Championship(2): 2008 , 2012
* FIFA World Cup(1): 2010
Post Reply

Return to “Επικαιρότητα - Άσχετα”