Always look on the spam side of Life

Εδώ οι γενικές συζητήσεις και ό,τι δεν μπαίνει κάτω από τις άλλες κατηγορίες...
Post Reply
User avatar
Anton Kousnij
Football Legend
Football Legend
Posts: 12695
Joined: Sat Nov 03, 2007 6:29 pm
Football Manager της ομάδας: γιατι προλαβαίνω?
Αγαπημένη Ομάδα: spartak limassol
facebook προφίλ: antonis.bourlis
Status: είναι τα 4 στοιχειά και πανω απ'όλα η φωτιά
Has thanked: 0
Been thanked: 7 times

Εγώ ιστορικά θέλω να το λύσω στο κεφαλι μου, πέρα από την πίεση που δέχτηκε η Ελλάδα και η Β.Μακεδονια να υπογράψουν για να μειωθεί και άλλο η παρουσία της Ρωσίας στα Βαλκάνια. Και να μεγαλώσει το Ατλαντικό σύμφωνο.
Δυστυχώς αυτούς που έχω ακουσει να είναι κατά της συμφωνίας είναι μόνο το ΜΑΚΕΔΟΝΊΑ ΓΗ ΕΛΛΗΝΙΚΉ, τελεία.


Στάλθηκε από το WAS-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Γίνε μαντέμι πρώτα
User avatar
demakos21
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 5332
Joined: Thu Mar 20, 2008 4:26 pm
Football Manager της ομάδας: AΕΚ
Αγαπημένη Ομάδα: ΑΕΚ/Juventus/Liverpool/OM
Status: Θα διασχίσεις ένα πρωινό τον κόσμο και θα 'ναι πιο όμορφα κι από ένα όνειρο.
Location: Athens
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Θα με ενδιέφερε κι εμένα πολύ να ακούσω μια σοβαρή επιχειρηματολογία του ΚΑΤΑ.
User avatar
PanosBonJovi
National Manager
National Manager
Posts: 9926
Joined: Wed Sep 05, 2012 11:12 am
Αγαπημένη Ομάδα: Barcelona, Liverpool, Veria
Status: Talk about a dream, try to make it real
Location: Gamma Ethniki
Has thanked: 42 times
Been thanked: 11 times

Νομίζω τα πράγματα είναι πολύ σαφή γιατί δε θα έπρεπε να περιέχεται ο όρος "Μακεδονία" στο όνομα για το κράτος της ΠΓΔΜ. Πέρα από την εξέργεση του Ιλιντέν που ενορχηστρώθηκε από Βούλγαρους κυρίως αλλά και Έλληνες στην Β. Ελλάδα που ήταν υπό τον Οθωμανικό ζυγό και περίμεναν τη λύτρωση, και έγινε για πρώτη φορά λόγος για "ενωμένη" Μακεδονία δεν εμφανίζεται πουθενά αλλού μέχρι τον Β' Παγκόσμιο Πόλεμο αυτή η "ιδέα".

Το 1918 έχουμε την ίδρυση του Βασιλείου των Σέρβων, Κροατών και Σλοβένων και στις 3 Οκτώβρη 1929 έχουμε την μετονομασία σε Βασίλειο της Γιουγκοσλαβίας. Η νότια επαρχεία δε του Βασιλείου της Γιουγκοσλαβίας, εκεί όπου σήμερα βρίσκεται η επικράτεια της ΠΓΔΜ, ονομάζεται Βαρντάρσκα Μπανόβινα και έχει πρωτεύουσα τα Σκόπια. Στη συνέχεια έρχονται οι δυνάμεις του άξονα και αφού κατακτούν τη Γιουγκοσλαβία, βαφτίζουν την περιοχή "Μακεδονία του Βαρδάρη" με τις ευλογίες της Βουλγαρίας που ήταν σύμμαχος των δυνάμεων του άξονα. Μάλιστα, σε αυτή την επαρχεία, βρίσκονται και τα εδάφη του Κοσόβου. Και έρχεται λοιπόν το τέλος του Β' Παγκοσμίου πολέμου όποτε και έχουμε την αυθαίρετη δημιουργία της Σοσιαλιστικής Δημοκρατίας της Μακεδονίας και της Σοσιαλιστικής Δημοκρατίας της Σερβίας, τα οποία είναι ομόσπονδες δημοκρατίες της Σοσιαλιστικής Ομοσπονδιακής Δημοκρατίας της Γιουγκοσλαβίας με τον Τίτο αν δεν κάνω λάθος και με τις ευλογίες της ΕΣΣΔ, νομίζω, μέχρι ένα σημείο τουλάχιστον.

Τέλος, ακόμη μια προσέγγιση γεωγραφική-ιστορική είναι η εξής: Η ΠΓΔΜ δεν βρίσκεται στην περιοχή του Βασιλείου της Μακεδονίας αλλά στην περιοχή του Βασιλείου των Παιόνων (σύμμαχοι των Περσών) οι οποίοι μετά τον θάνατο του Βασιλιά Άγη, κατακτήθηκαν από τον Φίλιππο Β'.

Όπως είπα παραπάνω, αυτή τη στιγμή και μετά από τόσα χρόνια, έτσι όπως έχει διαμορφωθεί η κατάσταση, το Β. Μακεδονία και ό,τι άλλο περιέχει μέσα η συμφωνία των Πρεσπών, είναι η καλύτερη δυνατή λύση που υπάρχει στο τραπέζι για να απορροφηθεί το κράτος αυτό στη Δύση και να έχουμε έναν λιγότερο μπελά πάνω από το κεφάλι μας να αντιμετωπίζουμε, εφόσον οι αλυτρωτικές βλέψεις δεν επιστρέψουν. Ωστόσο, εξακολουθώ να θεωρώ λάθος την προσέγγιση που είχε ο ΥΠΕΞ και ο πρωθυπουργός στη διαπραγμάτευση, καθώς η ΠΓΔΜ καίγονταν για λύση και είσοδο σε ΝΑΤΟ και ΕΕ για να μην διαλυθεί σαν κράτος, και έτσι θα μπορούσε να επιβληθεί μια ελληνική ατζέντα και μια λύση η οποία θα μπορούσε να μην περιέχει τον όρο Μακεδονία μέσα στην ονομασία.

Καταλήγοντας, βέβαια, θα πρέπει να λάβουμε υπόψιν και τις μεγάλες δυνάμεις και τη συνεχή ανάμειξη τους στα εσωτερικά, τόσο της Ελλάδας όσο και των υπολοίπων χωρών της βαλκανικής χερσονήσου, από την ίδρυση του Ελληνικού κράτους μέχρι και σήμερα, οι οποίες είχαν δική τους ατζέντα να επιβάλουν. Τα χρόνια περάσανε, οι χώρες άλλαξαν ονόματα, σύνορα, ηγεσίες, όμως η επιρροή και η επιθυμία τους για απόλυτο έλεγχο και οι ιμπεριαλιστικές τους ορέξεις δεν έφυγαν ποτέ.
User avatar
Anton Kousnij
Football Legend
Football Legend
Posts: 12695
Joined: Sat Nov 03, 2007 6:29 pm
Football Manager της ομάδας: γιατι προλαβαίνω?
Αγαπημένη Ομάδα: spartak limassol
facebook προφίλ: antonis.bourlis
Status: είναι τα 4 στοιχειά και πανω απ'όλα η φωτιά
Has thanked: 0
Been thanked: 7 times

Όλη εκείνη η περιοχή, τα Σκόπια - η Βουλγαρία μέχρι το Πλοβντιβ Φιλιππούπολη - ο νόμος Μακεδονίας έχουν ιστορικά ονομαστεί ως ευρύτερη Μακεδονία. Στα δικά μας βιβλία ανεφερεται ως Μακεδονία όλο αυτό το κομμάτι χωρίς οποιονδήποτε άλλον προσδιορισμό. Στην επανάσταση του ηλντεν ήδη υπάρχει προσδιορισμός σλαβομακεδονες από τους Σλάβους, η Ελλάδα ως κρατος βοήθησε με όλους τους τρόπους στην καταστολή από την Οθωμανική αυτοκρατορία της απελευθερωτικης εξέγερσης έχοντας στο μυαλό ότι θα μπορούσε να υπάρχει ξεσηκωμός. Και πιθανή μετακίνηση συνόρων με τη δημιουργία μακεδονικού κράτους.

Στάλθηκε από το WAS-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Γίνε μαντέμι πρώτα
User avatar
PanosBonJovi
National Manager
National Manager
Posts: 9926
Joined: Wed Sep 05, 2012 11:12 am
Αγαπημένη Ομάδα: Barcelona, Liverpool, Veria
Status: Talk about a dream, try to make it real
Location: Gamma Ethniki
Has thanked: 42 times
Been thanked: 11 times

Anton Kousnij wrote: Sun Jan 20, 2019 11:36 pm Όλη εκείνη η περιοχή, τα Σκόπια - η Βουλγαρία μέχρι το Πλοβντιβ Φιλιππούπολη - ο νόμος Μακεδονίας έχουν ιστορικά ονομαστεί ως ευρύτερη Μακεδονία. Στα δικά μας βιβλία ανεφερεται ως Μακεδονία όλο αυτό το κομμάτι χωρίς οποιονδήποτε άλλον προσδιορισμό. Στην επανάσταση του ηλντεν ήδη υπάρχει προσδιορισμός σλαβομακεδονες από τους Σλάβους, η Ελλάδα ως κρατος βοήθησε με όλους τους τρόπους στην καταστολή από την Οθωμανική αυτοκρατορία της απελευθερωτικης εξέγερσης έχοντας στο μυαλό ότι θα μπορούσε να υπάρχει ξεσηκωμός. Και πιθανή μετακίνηση συνόρων με τη δημιουργία μακεδονικού κράτους.

Στάλθηκε από το WAS-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Ακόμη και έτσι, εκείνοι οι Σλάβοι ανήκουν στη Βουλγαρία κατά πλειοψηφία και όχι στην ΠΓΔΜ, η οποία, αποτελεί προϊόν της διάλυσης της Γιουγκοσλαβίας και τίποτα παραπάνω. Θεωρητικά αυτά τα εδάφη θα έπρεπε να μοιραστούν ανάμεσα στις γείτονες χώρες βάση πληθυσμών και όχι να συσταθεί νέο κράτος μέσα στο οποίο συμβιώνουν με τον έναν ή τον άλλον τρόπο Έλληνες, Βούλγαροι, Σέρβοι και Αλβανοί.

Και επειδή βλέπουμε μόνο τα δικά μας, έχω φίλο (Σκοπιανό) στο FB ο οποίος έτρεχε σε συγκεντρώσεις Σκοπιανών στην Αυστραλία με σημαίες κόκκινες και τον ήλιο της Βεργίνας στη μέση και φώναζαν αυτά που φώναζαν κατά της συμφωνίας των Πρεσπών. Και αν δεν κάνω λάθος, εντός συνόρων δε θα υπάρχει ο προσδιορισμός «Βόρεια», ως Μακεδόνες θα αναγράφονται. Βέβαια μπορεί και να μπερδεύομαι.

Όσα χρόνια και αν περάσουν, ας μη γελιόμαστε, η Θεσσαλονίκη θα είναι πόθος της ΠΓΔΜ, και αυτό γιατι τους ανοίγει απέραντους εμπορικούς δρόμους και τους υπόσχεται οικονομική ανάπτυξη.
User avatar
Sponis
Twitch Streamer
Twitch Streamer
Posts: 25743
Joined: Thu Oct 03, 2002 11:00 pm
Football Manager της ομάδας: Δόξα Δράμας
Αγαπημένη Ομάδα: Manchester United / Π.Α.Ο.
twitter: Sponis
Status: I'm coming... Keep running... Tormenting You!
Location: Under Your Wings and Into Your Arms
Has thanked: 1 time
Been thanked: 0
Contact:

Μπείτε να δείτε τη Δόξα Δράμας του Σπόνη στους 16 του Champions League. Θα μπορέσει να κάνει το θαύμα ενάντια στη Λάτσιο; Τώρα στο www.twitch.tv/fmgreece
Geologos
Football Demi-God
Football Demi-God
Posts: 18244
Joined: Fri Nov 26, 2010 12:10 pm
Football Manager της ομάδας: AEK
Αγαπημένη Ομάδα: ΑΕΚ
Has thanked: 16 times
Been thanked: 7 times

Η Δόξα Δράμας του Σπόνη, μία από της ιστορικότερες ομάδες της νοτίου Μακεδονίας.

Σόρι Λεο και στμτκ, δεν πιστεύω ότι είναι πλειοψηφία του ελληνικού λαού αυτοι που θέλουν να κάψουν ομοφυλόφιλους και να κάνουν ντού ταυτόχρονα σε Αλβανία, αβαπτιστο, βουλγαρία και τουρκία. Αυτό είναι μια μεγάλη υπερβολή, που λέγεται συνήθως από προοδευτικά άτομα, αλλα ευτυχώς, δεν ισχύει. Αναμφίβολα υπάρχουν μαλάκες, αλλα ευτυχώς δεν είναι πολλοί. Πολυ οπισθοδρομικούς έλληνες έχω συναντήσει εγώ εδώ, και πάνω που σκεφτόμουνα κοίτα να δεις τη σαπίλα που εξαγαμε εδώ και μας κανουν ρεζίλι, γνώρισα ακόμα περισσότερο κόσμο, ήρθα σε επαφή και λόγω δουλειας με παρα πολλούς ανθρώπους από διαφορες χώρες, και είδα πόσο πολλοί σκατόμυαλοι υπάρχουν και εδώ, ανεξαρτήτως καταγωγής. Και αν λέμε ότι στην Ελλάδα βγαίνουν στην επιφάνεια ακροδεξια στοιχεια την δεκαετία της κρίσης, εδώ τα ρατσιστόμουτρα δεν βλέπω να τα πόνεσε καμιά κρίση.

Sent from my SM-G935W8 using Tapatalk

User avatar
Stoperhaimer
Youth Team Manager
Youth Team Manager
Posts: 2427
Joined: Thu Nov 10, 2011 9:11 pm
Football Manager της ομάδας: AC Milan
Αγαπημένη Ομάδα: BVB
facebook προφίλ: panagiotis.tamtakos.3
twitter: PanosTamtakos
Status: The rules of soccer are very simple: if it moves, kick it. If it doesn't move, kick it until it does
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Εγώ έχω να πω μόνο μια κουβέντα: όλη αυτή η ιστορία ξεκίνησε με τον Σαμαρα και χτες ήταν στο συλλαλητήριο πρώτη μούρη μαζί με τα άλλα τα βοοειδή. Μνημόνια μέχρι να δίνουν οι κόρες τους κώλο στους τουρίστες για μια κονσέρβα.

Κατά τα άλλα, Σάββατο ήμανε Παλέ. Μεγάλη Άρη και στα χειρότερα σου φτιάχνεις την επόμενη γενιά μπασκετικών.
tiziano wrote: Όταν ο Κάρλο έπαιζε τέτοιο στυλ ποδοσφαίρου ως μέσος σε υψηλό επίπεδο (έστω με τελειωμένα γόνατα), ο Ζοζέ ήταν 15 χρόνια μακριά από το να φωνάζει visca el barca ως υπάλληλος της Μπαρτσελόνα.
:tsatila:
Spoiler: show
Image
User avatar
Tsakalaki
Asst Researcher ΠΑΟΚ - Story Teller
Asst Researcher ΠΑΟΚ - Story Teller
Posts: 48757
Joined: Sun Nov 30, 2003 12:00 am
Football Manager της ομάδας: Tottenham
Αγαπημένη Ομάδα: Dynamo Podilatou
facebook προφίλ: antonis.tsakaleas
twitter: Tsak_attaq
Status: I've never been clever, 'cause need it never
Location: Θεσσαλονίκη (Βόλος)
Has thanked: 6 times
Been thanked: 5 times
Contact:

Μια μεγάλη καλημέρα σε όλο το ντουνιά, από την υγρή Θεσσαλονίκη, εδώ που αν βγεις έξω, την υγρασία τη κόβεις με το μαχαίρι.

Στα επαγγελματικά μου, η ζόρικη μεταγραφικη εβδομάδα έφυγε, ελπίζω σε ηρεμία από εδώ και στο εξής.

Στα υπόλοιπα, χθες είδα και Αμερικανικό football, 1/3 αγώνα βέβαια διότι αυτοί εκεί ξεκινούν στις 10:00 το ματς και το τελειώνουν κατα τις 2:00.

Στα Managerικά μου, απόλυση στο ένα save, πρωτάθλημα στο άλλο.
--------------------------------------------------------

Εσαεί Πρόεδρος ΠΑ.ΣΥ.ΣΠΑ PC | -2002

26.08.10 | All my FM Stories | Πώς το Football Manager έγινε κομμάτι της ζωής μου
Spoiler: show
RedArmy: «Το κακο με τον Τσακ, είναι ότι ποτέ δεν μπορείς να καταλάβεις αν κάνει πλάκα ή τα λέει σοβαρά :D»
ArK ass: «Aμαν ρε Τσακ...εκει που εμφανιζεται η ελπιδα, ερχεσαι εσυ και την εξαφανιζεις»
nirearas: «Γιατί, τσακ γεννιέσαι... Δεν γίνεσαι...»

My Twitch channel
User avatar
Agent Of Chaos
National Manager
National Manager
Posts: 9128
Joined: Sat Oct 13, 2012 10:28 am
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

καλημερες. χρόνια πολλά στον Τάσο τον ζαφ!!
Spoiler: show
Image
User avatar
Stoperhaimer
Youth Team Manager
Youth Team Manager
Posts: 2427
Joined: Thu Nov 10, 2011 9:11 pm
Football Manager της ομάδας: AC Milan
Αγαπημένη Ομάδα: BVB
facebook προφίλ: panagiotis.tamtakos.3
twitter: PanosTamtakos
Status: The rules of soccer are very simple: if it moves, kick it. If it doesn't move, kick it until it does
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Tsakalaki wrote: Mon Jan 21, 2019 9:57 am Μια μεγάλη καλημέρα σε όλο το ντουνιά, από την υγρή Θεσσαλονίκη, εδώ που αν βγεις έξω, την υγρασία τη κόβεις με το μαχαίρι.

Στα επαγγελματικά μου, η ζόρικη μεταγραφικη εβδομάδα έφυγε, ελπίζω σε ηρεμία από εδώ και στο εξής.

Στα υπόλοιπα, χθες είδα και Αμερικανικό football, 1/3 αγώνα βέβαια διότι αυτοί εκεί ξεκινούν στις 10:00 το ματς και το τελειώνουν κατα τις 2:00.

Στα Managerικά μου, απόλυση στο ένα save, πρωτάθλημα στο άλλο.
Τσακ εισαι ενας,
4 απολυσεις σε ενα save δεν εφαγε κανενας.
tiziano wrote: Όταν ο Κάρλο έπαιζε τέτοιο στυλ ποδοσφαίρου ως μέσος σε υψηλό επίπεδο (έστω με τελειωμένα γόνατα), ο Ζοζέ ήταν 15 χρόνια μακριά από το να φωνάζει visca el barca ως υπάλληλος της Μπαρτσελόνα.
:tsatila:
Spoiler: show
Image
User avatar
DrGonzo
The God Of Football
The God Of Football
Posts: 28004
Joined: Sat Nov 24, 2007 1:09 pm
Football Manager της ομάδας: Aberdden FC
Status: Seemed deep in thought
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Stoperhaimer wrote: Mon Jan 21, 2019 9:53 am Εγώ έχω να πω μόνο μια κουβέντα: όλη αυτή η ιστορία ξεκίνησε με τον Σαμαρα και χτες ήταν στο συλλαλητήριο πρώτη μούρη μαζί με τα άλλα τα βοοειδή. Μνημόνια μέχρι να δίνουν οι κόρες τους κώλο στους τουρίστες για μια κονσέρβα.

Κατά τα άλλα, Σάββατο ήμανε Παλέ. Μεγάλη Άρη και στα χειρότερα σου φτιάχνεις την επόμενη γενιά μπασκετικών.
Μου χρωστάς έναν καφέ (νες, σκέτο, αχτύπητο), ένα πληκτρολόγιο και μία οθόνη. Οκ, την οθόνη ίσως δεν θα την χρωστάς έχω ένα πανάκι που κάνει δουλίτσα και μάλλον θα φύγει ο καφές που εκτοξεύτηκε εκ της ρινικής μου κοιλότητος.

Και για να μην είμαι offtopic:
Image
'Το Κράτος στην Ελλάδα παραδοσιακά κινητοποιείται πάντα και μόνο σε βάρος του Ολυμπιακού''
Καρπετόπουλος Αντώνης 23-12-2019

And I m up while the dawn is breaking, even though my heart is aching.
I should be drinking a toast to absent friends instead of these comedians.


How you expect to run with the wolves come night
when you spend all day sparring with the puppies?
User avatar
Stoperhaimer
Youth Team Manager
Youth Team Manager
Posts: 2427
Joined: Thu Nov 10, 2011 9:11 pm
Football Manager της ομάδας: AC Milan
Αγαπημένη Ομάδα: BVB
facebook προφίλ: panagiotis.tamtakos.3
twitter: PanosTamtakos
Status: The rules of soccer are very simple: if it moves, kick it. If it doesn't move, kick it until it does
Has thanked: 0
Been thanked: 0

DrGonzo wrote: Mon Jan 21, 2019 10:24 am
Μου χρωστάς έναν καφέ (νες, σκέτο, αχτύπητο), ένα πληκτρολόγιο και μία οθόνη. Οκ, την οθόνη ίσως δεν θα την χρωστάς έχω ένα πανάκι που κάνει δουλίτσα και μάλλον θα φύγει ο καφές που εκτοξεύτηκε εκ της ρινικής μου κοιλότητος.

Και για να μην είμαι offtopic:
Image
Εμείς οι αρχόντιδοι, καραβίσιο καφέ δεν κερνάμε. Άμα θες πάμε για μπύρα.
tiziano wrote: Όταν ο Κάρλο έπαιζε τέτοιο στυλ ποδοσφαίρου ως μέσος σε υψηλό επίπεδο (έστω με τελειωμένα γόνατα), ο Ζοζέ ήταν 15 χρόνια μακριά από το να φωνάζει visca el barca ως υπάλληλος της Μπαρτσελόνα.
:tsatila:
Spoiler: show
Image
User avatar
alex-gate-7-1925
National Manager
National Manager
Posts: 8370
Joined: Tue Mar 01, 2011 2:53 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Olympiacos
facebook προφίλ: alex.zografidis
twitter: alex7zog
Status: Είναι δύσκολο να σπουδάζεις και να παίζεις FM. Ένα από τα δύο θα γίνει.
Location: Patra
Has thanked: 0
Been thanked: 0

PanosBonJovi wrote: Sun Jan 20, 2019 3:55 pm Για να μην απαντάω μεμονομένα.

Όπως λέει και ο Ζιντάν εύστοχα, αρνούμαι να αποδεχτώ πως ένα μείγμα Σλάβων και Αλβανών, έρχονται να καπηταλευτούν την ιστορία του τόπου και να διεκδικούν με θράσος το όνομα της Μακεδονίας και να 'κλέβουν' την ελληνική ιστορία. Δε με αφορά αν είχαμε 400 χρόνια σκλαβιάς με ότι αυτό συνεπάγεται για το DNA των Ελλήνων. Δεν είναι δικαιολογία αυτό το πράγμα. Όποιος δεν νιώθει Έλληνας πολύ ευχαρίστως να πάει να κάνει ανάλυση του γενετικού του υλικού και να αποσπαστεί άλλη εθνότητα.

Η παγκόσμια ιστορία γράφει, ότι ο Μ. Αλέξανδρος ήταν Έλληνας. Δε γίνεται ένα κομμάτι Σλάβων-νομάδων που εγκαταστάθηκαν τον 6ο αιώνα μ.Χ (αν δεν κάνω λάθος) στα βορεια σύνορα του Βυζαντίου, να έρχονται και να εστερνίζονται την ελληνική ιστορία 13 αιώνες μετά.
Ειλικρινά τώρα, έχεις διαβάσει την συμφωνία? Αυτό ακριβώς διαχωρίζει, την ιστορία μας από την δική τους. Το ότι είναι απόγονοι του Μ. Αλέξανδρου κτλ τα ισχυρίζονταν χρόνια οι ακροδεξιοί τους στην πΓΔΜ και αυτοί που είναι κατά της συμφωνίας εκεί. Η συμφωνία αυτό ακριβώς διαχωρίζει. Ότι ουδεμία σχέση έχουν με τον Μ. Αλέξανδρο και την Μακεδονία της Αρχαίας Ελλάδας. Για αυτό άλλαξαν τις ονομασίες σε κεντρική οδό και αεροδρόμιο (ως ένδειξη καλής θέλησης πριν υπογραφεί η συμφωνία) και μάλιστα είναι υποχρεωμένοι από την συμφωνία να αντικαταστήσουν όλα τα μνημεία, σύμβολα κτλ που αναφέρονται στην αρχαία Ελλάδα.

Γεωγραφικά (και όχι βάση ιστορίας, αρχαίας Ελλάδας κτλ) έχουν κάθε δικαίωμα να χρησιμοποιήσουν το όνομα Μακεδονία στο όνομα τους. Και αυτό ένας προοδευτικός λαός (και κατ επεκταση η εκάστοτε κυβέρνηση) οφείλει να τους το αναγνωρίσει.

Άρα επιβεβαιώνεται αυτό που είπε κάποιος από πάνω ότι κανένας από όσους είναι αντίθετοι δεν έχουν διαβάσει την συμφωνία. Δεν γίνεται ρε Πάνο μετά από τόσους μήνες να μην μπορείς να καταλάβεις τι λέει μια συμφωνία 15-20 σελίδων.

PanosBonJovi wrote: Sun Jan 20, 2019 3:55 pmΣτο Μακεδονικό ζήτημα τώρα, δεν υπάρχει διαχωρισμός. Είτε κάποιος ανήκει στο χώρο της αριστέρας, είτε της δεξιάς, είτε του κέντρου, είμαι σίγουρος, ότι αρνούνται κατά πλειοψηφία να ονομαστούν τα Σκόπια, Β. Μακεδονία. Δεν είναι κάποιος λιγότερο πατριώτης επειδή είναι αριστερός ούτε λιγότερο Έλληνας.
Μέγα λάθος. Όπως σου είπα πάνω έχουν το δικαίωμα γεωγραφικά να χρησιμοποιήσουν την λέξη Μακεδονία. Κάθε προοδευτικός λαός δεν θα είχε κανένα πρόβλημα να τους το αναγνωρίσει από την στιγμή που απαρνήθηκαν κάθε σχέση με την ιστορία της αρχαίας Ελλάδας και κάθε αλυτρωτική τάση.
PanosBonJovi wrote: Sun Jan 20, 2019 3:55 pmΗ συμφωνία των Πρεσπών, γέρνει τη ζυγαριά υπέρ των Σκοπίων imo. Διπλωματικά, μια χώρα που είναι στο χείλος της καταστροφής αν δεν μπει στο ΝΑΤΟ και αν δεν ανοίξει διαύλο επικοινωνίας με την ΕΕ, δε μπορεί να επιβάλει τους όρους της. Ο Τσίπρας και ο κάθε Τσίπρας, μπορούσε να πάει στον Ζάεφ και να του πει, αν θες να σωθείς, θα γίνει με τους δικούς μου όρους.

Όποιος πιστεύει, ότι με την χρήση του όρου "Μακεδονία" στο όνομα των Σκοπίων δεν ανοίγε ο ασκός του Αιόλου, ζει σε διαφορετική πραγματικότητα. Γιατί είναι άλλο πράγμα, να τους λέει το 80% του πλανήτη "Μακεδονία" και άλλο να το έχουν και επίσημα.
Άκου Πάνο. Δεν σε κάνει πατριώτη να μισείς τα άλλα κράτη, ούτε να τα "πατάς" στο κεφάλι αν είσαι ισχυρότερος. Από την στιγμή που έχουν κάθε δικαίωμα να χρησιμοποιήσουν τον όρο καλώς κάναμε σαν ένα προοδευτικό υποτίθεται κράτος και τους το αναγνωρίσαμε.

Επίσης δεν είναι έτσι όπως το λες. Στην παρούσα φάση με Ερντογάν και Ρωσία να έχουν κάνει επενδύσεις και να έχουν «χωθεί» στην πΓΔΜ η Ελλάδα καθώς και ΝΑΤΟ, ΕΕ καίγονταν πολύ περισσότερο να λήξει το θέμα.
User avatar
PanosBonJovi
National Manager
National Manager
Posts: 9926
Joined: Wed Sep 05, 2012 11:12 am
Αγαπημένη Ομάδα: Barcelona, Liverpool, Veria
Status: Talk about a dream, try to make it real
Location: Gamma Ethniki
Has thanked: 42 times
Been thanked: 11 times

alex-gate-7-1925 wrote: Mon Jan 21, 2019 12:21 pm
PanosBonJovi wrote: Sun Jan 20, 2019 3:55 pm Για να μην απαντάω μεμονομένα.

Όπως λέει και ο Ζιντάν εύστοχα, αρνούμαι να αποδεχτώ πως ένα μείγμα Σλάβων και Αλβανών, έρχονται να καπηταλευτούν την ιστορία του τόπου και να διεκδικούν με θράσος το όνομα της Μακεδονίας και να 'κλέβουν' την ελληνική ιστορία. Δε με αφορά αν είχαμε 400 χρόνια σκλαβιάς με ότι αυτό συνεπάγεται για το DNA των Ελλήνων. Δεν είναι δικαιολογία αυτό το πράγμα. Όποιος δεν νιώθει Έλληνας πολύ ευχαρίστως να πάει να κάνει ανάλυση του γενετικού του υλικού και να αποσπαστεί άλλη εθνότητα.

Η παγκόσμια ιστορία γράφει, ότι ο Μ. Αλέξανδρος ήταν Έλληνας. Δε γίνεται ένα κομμάτι Σλάβων-νομάδων που εγκαταστάθηκαν τον 6ο αιώνα μ.Χ (αν δεν κάνω λάθος) στα βορεια σύνορα του Βυζαντίου, να έρχονται και να εστερνίζονται την ελληνική ιστορία 13 αιώνες μετά.
Ειλικρινά τώρα, έχεις διαβάσει την συμφωνία? Αυτό ακριβώς διαχωρίζει, την ιστορία μας από την δική τους. Το ότι είναι απόγονοι του Μ. Αλέξανδρου κτλ τα ισχυρίζονταν χρόνια οι ακροδεξιοί τους στην πΓΔΜ και αυτοί που είναι κατά της συμφωνίας εκεί. Η συμφωνία αυτό ακριβώς διαχωρίζει. Ότι ουδεμία σχέση έχουν με τον Μ. Αλέξανδρο και την Μακεδονία της Αρχαίας Ελλάδας. Για αυτό άλλαξαν τις ονομασίες σε κεντρική οδό και αεροδρόμιο (ως ένδειξη καλής θέλησης πριν υπογραφεί η συμφωνία) και μάλιστα είναι υποχρεωμένοι από την συμφωνία να αντικαταστήσουν όλα τα μνημεία, σύμβολα κτλ που αναφέρονται στην αρχαία Ελλάδα.

Γεωγραφικά (και όχι βάση ιστορίας, αρχαίας Ελλάδας κτλ) έχουν κάθε δικαίωμα να χρησιμοποιήσουν το όνομα Μακεδονία στο όνομα τους. Και αυτό ένας προοδευτικός λαός (και κατ επεκταση η εκάστοτε κυβέρνηση) οφείλει να τους το αναγνωρίσει.

Άρα επιβεβαιώνεται αυτό που είπε κάποιος από πάνω ότι κανένας από όσους είναι αντίθετοι δεν έχουν διαβάσει την συμφωνία. Δεν γίνεται ρε Πάνο μετά από τόσους μήνες να μην μπορείς να καταλάβεις τι λέει μια συμφωνία 15-20 σελίδων.

PanosBonJovi wrote: Sun Jan 20, 2019 3:55 pmΣτο Μακεδονικό ζήτημα τώρα, δεν υπάρχει διαχωρισμός. Είτε κάποιος ανήκει στο χώρο της αριστέρας, είτε της δεξιάς, είτε του κέντρου, είμαι σίγουρος, ότι αρνούνται κατά πλειοψηφία να ονομαστούν τα Σκόπια, Β. Μακεδονία. Δεν είναι κάποιος λιγότερο πατριώτης επειδή είναι αριστερός ούτε λιγότερο Έλληνας.
Μέγα λάθος. Όπως σου είπα πάνω έχουν το δικαίωμα γεωγραφικά να χρησιμοποιήσουν την λέξη Μακεδονία. Κάθε προοδευτικός λαός δεν θα είχε κανένα πρόβλημα να τους το αναγνωρίσει από την στιγμή που απαρνήθηκαν κάθε σχέση με την ιστορία της αρχαίας Ελλάδας και κάθε αλυτρωτική τάση.
PanosBonJovi wrote: Sun Jan 20, 2019 3:55 pmΗ συμφωνία των Πρεσπών, γέρνει τη ζυγαριά υπέρ των Σκοπίων imo. Διπλωματικά, μια χώρα που είναι στο χείλος της καταστροφής αν δεν μπει στο ΝΑΤΟ και αν δεν ανοίξει διαύλο επικοινωνίας με την ΕΕ, δε μπορεί να επιβάλει τους όρους της. Ο Τσίπρας και ο κάθε Τσίπρας, μπορούσε να πάει στον Ζάεφ και να του πει, αν θες να σωθείς, θα γίνει με τους δικούς μου όρους.

Όποιος πιστεύει, ότι με την χρήση του όρου "Μακεδονία" στο όνομα των Σκοπίων δεν ανοίγε ο ασκός του Αιόλου, ζει σε διαφορετική πραγματικότητα. Γιατί είναι άλλο πράγμα, να τους λέει το 80% του πλανήτη "Μακεδονία" και άλλο να το έχουν και επίσημα.
Άκου Πάνο. Δεν σε κάνει πατριώτη να μισείς τα άλλα κράτη, ούτε να τα "πατάς" στο κεφάλι αν είσαι ισχυρότερος. Από την στιγμή που έχουν κάθε δικαίωμα να χρησιμοποιήσουν τον όρο καλώς κάναμε σαν ένα προοδευτικό υποτίθεται κράτος και τους το αναγνωρίσαμε.

Επίσης δεν είναι έτσι όπως το λες. Στην παρούσα φάση με Ερντογάν και Ρωσία να έχουν κάνει επενδύσεις και να έχουν «χωθεί» στην πΓΔΜ η Ελλάδα καθώς και ΝΑΤΟ, ΕΕ καίγονταν πολύ περισσότερο να λήξει το θέμα.
Άλεξ,

1) Γνωρίζω τι λέει η συμφωνία, δε ζω σε άλλο κόσμο ούτε είμαι αδιάφορος ως προς αυτήν.
2) Με τη λογική που χρησιμοποιείς για να αιτιολογήσεις το ότι έχουν κάθε δικαίωμα να αποκαλούνται Β. Μακεδονία, επειδή, όταν διαλύθηκε η Γιουγκοσλαβία και ίδρυσαν το κράτος τους, "έτυχε" να θέσουν τα σύνορα σε μια περιοχή η οποία κατά την αρχαιότητα άνηκε στην ευρύτερη περιοχή της Μακεδονίας, θα μπορούσε να συμβεί και σε άλλες περιπτώσεις για άλλα έθνη μελλοντικά. Εξάλλου, όπως τόνισα και νωρίτερα, εκεί που βρίσκεται σήμερα αυτό το κράτος, βρισκόνταν το Βασίλειο των Παιόνων, δε τους είδα να ασχολούνται με αυτό ωστόσο, δεν είναι και εμπορικό βλέπεις. Για εμένα, το λογικό, θα ήταν να ονομαστεί το κράτος αυτό με όνομα που θα σχετίζεται με τον Βαρδάρη και όχι με τη Μακεδονία. Έτσι όπως και ήταν γνωστή η περιοχή στους σλαβόφωνους λαούς των βόρειων συνόρων μας.
3) Περισσότερες είναι οι επενδύσεις των Ελλήνων και των Γερμανών στη γείτονα χώρα παρά της Τουρκίας και της Ρωσίας, νομίζω.
4) Ποιος μίλησε για μίσος απέναντι σε άλλα κράτη; Δηλαδή, το να διαφωνεί κανείς με το να βαφτιστεί ένα κράτος που ιδρύθηκε ουσιαστικά το 1991-1992 με ονομασία που θα περιέχει τον όρο "Μακεδονία", σημαίνει ότι το μισεί κάποιος;
Post Reply

Return to “Επικαιρότητα - Άσχετα”