Always look on the spam side of Life

Εδώ οι γενικές συζητήσεις και ό,τι δεν μπαίνει κάτω από τις άλλες κατηγορίες...
Post Reply
User avatar
Tsakalaki
Asst Researcher ΠΑΟΚ - Story Teller
Asst Researcher ΠΑΟΚ - Story Teller
Posts: 48757
Joined: Sun Nov 30, 2003 12:00 am
Football Manager της ομάδας: Tottenham
Αγαπημένη Ομάδα: Dynamo Podilatou
facebook προφίλ: antonis.tsakaleas
twitter: Tsak_attaq
Status: I've never been clever, 'cause need it never
Location: Θεσσαλονίκη (Βόλος)
Has thanked: 6 times
Been thanked: 5 times
Contact:

Ευχαριστώ για την άμεση ανταπόκριση.
--------------------------------------------------------

Εσαεί Πρόεδρος ΠΑ.ΣΥ.ΣΠΑ PC | -2002

26.08.10 | All my FM Stories | Πώς το Football Manager έγινε κομμάτι της ζωής μου
Spoiler: show
RedArmy: «Το κακο με τον Τσακ, είναι ότι ποτέ δεν μπορείς να καταλάβεις αν κάνει πλάκα ή τα λέει σοβαρά :D»
ArK ass: «Aμαν ρε Τσακ...εκει που εμφανιζεται η ελπιδα, ερχεσαι εσυ και την εξαφανιζεις»
nirearas: «Γιατί, τσακ γεννιέσαι... Δεν γίνεσαι...»

My Twitch channel
User avatar
zidane72003
The God Of Football
The God Of Football
Posts: 62659
Joined: Wed Nov 26, 2003 12:00 am
Football Manager της ομάδας: Arsenal,Barca,OSFP,Juve
Αγαπημένη Ομάδα: BOUBOUZEL FC
facebook προφίλ: bill.sakkas.5
Status: Glasgow here i am
Location: Μεταξυ του πραγματικου και του δικου μου κοσμου
Has thanked: 3 times
Been thanked: 18 times

Προσπαθώντας (ελπίζω) να ξυπνήσω λίγο το τοπικ:

Ερώτηση (και καλημέρα).

Αν είχατε τη δυνατότητα να επιλέξετε 1 region στο πλανήτη και μια πόλη/περιοχή

Ι)που θα επιλεγατε να πάτε?
ΙΙ)τι θα κάνατε/γιατί εκεί?
ΙΙΙ)για πόσο καιρό θα επιθυμούσατε να μείνετε μιας και δε θα μπορούσατε να φύγετε σε άλλο region.

Απαραίτητη διευκρίνιση:στη πόλη αυτή και στην ευρύτερη περιοχή (η "απαγόρευση" δεν ισχύει σε όλο το region δλδ αν επιλέξετε Ασία και Ιαπωνία για σούσι, αν θέλετε να πάτε Ασία στη Κορέα μπορείτε αλλά στην Ιαπωνία που πήγατε για σούσι δε μπορείτε)δε θα μπορείτε να ξαναβρεθειτε.

Ας ξεκινήσω εγώ

Ι) Αυστραλία Σίδνεϋ
ΙΙ) θεωρώ το πιο δύσκολο ταξίδι να γίνει οπότε θα ήθελα μια φορά στη ζωή μου να επισκεφτώ την ήπειρο. Η Αυστραλία "παγκόσμια" είναι πρωτοπόρος σε ότι έχει να κάνει με το καφέ (στο θέμα ρόφημα)(δλδ εσπρέσσο όχι beans. Ξεχώρισε [System Interruption: Μη βρίζεις!] Γαλάτη τι είναι το ρόφημα) Από τη στιγμη που θεωρώ και έχω τη δυνατότητα να επισκεφτώ φάρμες χάρις σε φίλους Κενυάτες απτό μάστερ στην Αφρική(χώρα με κουλτούρα στην καλλιέργεια χώρου) θα ήθελα να δώ τη κουλτούρα στο "νησί"(/έναντι του εναλλακτικου μου πλάνου όπου θα σκεφτόμουν κάποια χώρα πιθανότατα όπως Βραζιλία για να δω και τη διαδικασία του καφέ:από το δέντρο στο τσουβαλι-harvest). Θεωρώ ότι έχει απίστευτη αρχιτεκτονική η πόλη ενώ και οι γλώσσες(πολλοί Έλληνες καθαρά αγγλικά)θα με βοηθήσουν. Έχει ενδιαφέρον από αρχιτεκτονική και τρομερά αξιοθέατα ενώ παραλίες και κλίμα θεωρητικά είναι κοντά στα θέλω μου.
ΙΙΙ) Είναι ταξίδι once in a lifetime από μόνο του. Θεωρώ ότι για να το ευχαριστηθω θα ήθελα από 4-6 μήνες. Λογικά θα πέρναγα και από δεκαπέντε μέρες σε μπριςμπειν, Αδελαΐδα, Μελβούρνη.

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk




Last edited by zidane72003 on Fri Jun 14, 2019 1:14 pm, edited 2 times in total.
Spoiler: show
Δεν γ@μ@με οχι επειδη δε θελουμε,αλλα απο ιδεολογια.

ΡΕ ΖΗΣΑΜΕ ΝΑ ΠΑΜΕ ΑΝΑΠΟΔΑ ΣΤΗ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟΥ ΡΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ.
User avatar
johndoe
Coach
Coach
Posts: 2890
Joined: Thu Oct 13, 2016 7:41 pm
Football Manager της ομάδας: AEK
Αγαπημένη Ομάδα: AEK, Real Madrid, Man. United
Status: I was a million miles away, and there's nothing left to bring me back today...
Has thanked: 0
Been thanked: 5 times

Giovanni_7 wrote: Fri Jun 14, 2019 9:21 am @johndoe
Γενικά συμφωνώ.. Θέλω μόνο να σου υπενθυμίσω ότι ειδικά τα μαθηματικά τα τελευταία χρόνια τα διαλύουν.. Πρώτα έκοψαν μιγαδικούς που είναι βασικότατοι για την πλειοψηφία των θετικών επιστημών και η τελευταία μαγκιά ήταν να κόψουν την συνάρτηση ολοκλήρωμα..

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Δεν το είχα ακούσει αλλά σκέτο δεν λέει και πολλά. Ο ρόλος του σχολείου είναι κυρίως να σε διδάξει πως να μαθαίνεις, όχι να σου μάθει όσο περισσότερα προλαβαίνει. Αν οι πρωτοετείς φοιτητές σήμερα δεν ξέρουν μιγαδικούς π.χ. αλλά μπορούν να ψάξουν/μάθουν γρηγορότερα/καλύτερα από την δική μου γενιά, τότε είναι σε καλύτερο επίπεδο.
PanosBonJovi wrote:
johndoe wrote: Thu Jun 13, 2019 3:25 pm Και btw κόβω το χέρι μου πως αν ρωτήσεις την ίδια αυτή καθηγητρία θα σου πει ότι οι απόφοιτοι λυκείου της Ελλάδας είναι σε ανώτερο επίπεδο από αυτούς του εξωτερικού που δεν ξέρουν βασικά πράγματα κλπ :P
Αν δεν κάνω λάθος ούτως ή άλλως ισχύει αυτό. Πράγματα που βλέπαμε/πουμε στο Λύκειο στο εξωτερικό (Γερμανία πχ) τα βλέπουν στο 1ο έτος στη σχολή τους. Βέβαια δε ξέρω τι ισχύει τώρα στις ύλες, μιλάω για όταν ήμουν εγώ Λύκειο περισσότερο.

Γενικότερα υπάρχει μια στείρα αποστήθιση και εξειδίκευση σε όλα στην Ελλάδα. Από το Proficiency μέχρι τις πανελλαδικές.
Πάντως από τους undergrads που έχω έρθει σε επαφή εδώ, δεν ισχύει. Πέρα από το ότι οι έχουν καλύτερες βάσεις, δευτεροετείς undergrads πάνε καλά σε μαθήματα που εμένα με είχαν δυσκολέψει πάρα πάρα πολύ όταν πρωτοήρθα εδώ (ως απόφοιτος της ΑΣΟΕΕ).
User avatar
Aris7
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 6702
Joined: Sun Apr 06, 2003 11:00 pm
Football Manager της ομάδας: Andy Roddick
Αγαπημένη Ομάδα: Andy Roddick
twitter: Maritus7
Status: Andy Roddick
Location: Andy Roddick
Has thanked: 1 time
Been thanked: 0

zidane72003 wrote: Fri Jun 14, 2019 1:14 pm Προσπαθώντας (ελπίζω) να ξυπνήσω λίγο το τοπικ:

Ερώτηση (και καλημέρα).

Αν είχατε τη δυνατότητα να επιλέξετε 1 region στο πλανήτη και μια πόλη/περιοχή

Ι)που θα επιλεγατε να πάτε?
ΙΙ)τι θα κάνατε/γιατί εκεί?
ΙΙΙ)για πόσο καιρό θα επιθυμούσατε να μείνετε μιας και δε θα μπορούσατε να φύγετε σε άλλο region.

Απαραίτητη διευκρίνιση:στη πόλη αυτή και στην ευρύτερη περιοχή (η "απαγόρευση" δεν ισχύει σε όλο το region δλδ αν επιλέξετε Ασία και Ιαπωνία για σούσι, αν θέλετε να πάτε Ασία στη Κορέα μπορείτε αλλά στην Ιαπωνία που πήγατε για σούσι δε μπορείτε)δε θα μπορείτε να ξαναβρεθειτε.

Ας ξεκινήσω εγώ

Ι) Αυστραλία Σίδνεϋ
ΙΙ) θεωρώ το πιο δύσκολο ταξίδι να γίνει οπότε θα ήθελα μια φορά στη ζωή μου να επισκεφτώ την ήπειρο. Η Αυστραλία "παγκόσμια" είναι πρωτοπόρος σε ότι έχει να κάνει με το καφέ (στο θέμα ρόφημα). Από τη στιγμη που θεωρώ και έχω τη δυνατότητα να επισκεφτώ φάρμες χάρις σε φίλους απτό μάστερ στην Αφρική θα ήθελα να δώ τη κουλτούρα. Θεωρώ ότι έχει απίστευτη αρχιτεκτονική ενώ και οι γλώσσες(πολλοί Έλληνες καθαρά αγγλικά)θα με βοηθήσουν. Έχει ενδιαφέρον από αρχιτεκτονική και τρομερά αξιοθέατα ενώ παραλίες και κλίμα θεωρητικά είναι κοντά στα θέλω μου.
ΙΙΙ) Είναι ταξίδι once in a lifetime από μόνο του. Θεωρώ ότι για να το ευχαριστηθω θα ήθελα από 4-6 μήνες. Λογικά θα πέρναγα και από δεκαπέντε μέρες σε μπριςμπειν, Αδελαΐδα, Μελβούρνη.

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk
ρε φιλε ωραία τα λες ωραία τα γράφεις αλλά παιδεύομαι 3 λεπτά τώρα να καταλάβω τι ακριβώς εννοείς στο μπολντ. οι φαρμες ειναι στην Αφρική και αν ναι που κολλάει η Αυστραλιά? το μάστερ το έκανες στην Αφρική? έχεις φίλους σου απο την Αφρική που ζουν στην Αυστραλία και ξέρουν φάρμες εκεί? δεν μπορώ να βγάλω άκρη
Sponis wrote:την τριγωνομετρία που δίδαξαν οι Σπόνης-Τζιο-Αρης ούτε ο Αρσέν ούτε ο σερ Αλεξ την έχουν δει ακόμα λέμε...
User avatar
zidane72003
The God Of Football
The God Of Football
Posts: 62659
Joined: Wed Nov 26, 2003 12:00 am
Football Manager της ομάδας: Arsenal,Barca,OSFP,Juve
Αγαπημένη Ομάδα: BOUBOUZEL FC
facebook προφίλ: bill.sakkas.5
Status: Glasgow here i am
Location: Μεταξυ του πραγματικου και του δικου μου κοσμου
Has thanked: 3 times
Been thanked: 18 times

Καλά απαντά στα υπόλοιπα αφού δε καταλαβαίνεις τα βασικά. Θα στο κάνω Εντιτ.

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

Spoiler: show
Δεν γ@μ@με οχι επειδη δε θελουμε,αλλα απο ιδεολογια.

ΡΕ ΖΗΣΑΜΕ ΝΑ ΠΑΜΕ ΑΝΑΠΟΔΑ ΣΤΗ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟΥ ΡΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ.
User avatar
theoatis
Indispensible
Indispensible
Posts: 1528
Joined: Sat Oct 28, 2006 8:51 pm
Football Manager της ομάδας: Olympiakos, Ερμιονίδα
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός
Has thanked: 0
Been thanked: 0

zidane72003 wrote: Fri Jun 14, 2019 1:14 pm Αν είχατε τη δυνατότητα να επιλέξετε 1 region στο πλανήτη και μια πόλη/περιοχή

Ι)που θα επιλεγατε να πάτε?
ΙΙ)τι θα κάνατε/γιατί εκεί?
ΙΙΙ)για πόσο καιρό θα επιθυμούσατε να μείνετε μιας και δε θα μπορούσατε να φύγετε σε άλλο region.
Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk
Ι) Αμερική, roadtrip west coast
II) Νομίζω ότι και μόνο η χώρα αρκεί για να πεις ότι θα δεις κάτι εντελώς διαφορετικό, έναν άλλο κόσμο κυριολεκτικά. Από Λος Αντζελες μέχρι Πορτλαντ, ίσως θα έκανα μία μικρή παράκαμψη προς τα μέσα για Λας Βέγκας μιας και δεν απέχει τόσο πολύ. Γενικά λατρεύω τα road trip, έχω στα μυαλό μου 2-3-4 που θα θελα να υλοποιήσω όσο δύσκολο κι αν ξέρω ότι είναι.
ΙΙΙ) Θα το δω λίγο ρεαλιστικά και με με βάση την δουλειά και το πόσο θεωρητικά θα μπορούσα να λείψω θα έλεγα 40 μέρες περίπου.
Red Point Guard
Ένας εναλλακτικός χώρος απόψεων για τον μπασκετικό Ολυμπιακό
tiziano
Football Demi-God
Football Demi-God
Posts: 16314
Joined: Tue May 15, 2007 11:57 pm
Status: I'm Pickle Rick // IMHO Mute him
Location: Ocean Beach
Has thanked: 0
Been thanked: 5 times

Ζιντάν πολύ μυθοποιείς την Αυστραλία και στο τέλος θα απογοητευτείς. Επίσης βάλε και το Περθ στο πλάνο σου αν και είναι πολύ μακριά από τις άλλες (η πιο απομονωμένη μεγάλη πόλη του κόσμου αν εξαιρέσεις Ώκλαντ και Χονολουλού - ανάλογα τον ορισμό)

Theoatis αν θες ίνφο για αυτό το road trip στείλε πμ

On-topic πρόσφατα έκανα το άλλο bucket list road trip (Υπερσιβηρικός) οπότε τώρα δεν ξέρω ποιο θα ήταν νο1 στόχος, ίσως Μέση Ανατολή ή το κλασσικό Λατινική Αμερική.
ΑΡΑΖΩ, Ἄρα ζῶ
Image
Manuel Jimenez 21
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 5876
Joined: Sun Feb 13, 2011 3:37 pm
Football Manager της ομάδας: Svay Rieng Province FC
Αγαπημένη Ομάδα: AEK, Liverpool, Panellinios
Status: Στην ρουτίνα.
Location: Γκύζη
Has thanked: 7 times
Been thanked: 4 times
Contact:

Υπερσιβηρικός στην κορυφή του bucket list μου, μαζί με ταξίδι καναν μήνα στην Κούβα. Σε μικρή απόσταση είναι το road trip σε δυτική Αφρική (Λιβερία-Γκάνα-Νιγηρία-Ακτή Ελεφαντοστού), ενώ σε πιο εύκολα και πιθανά είναι ένα μεγάλο road trip στην πρώην Γιουγκοσλαβία.
User avatar
zidane72003
The God Of Football
The God Of Football
Posts: 62659
Joined: Wed Nov 26, 2003 12:00 am
Football Manager της ομάδας: Arsenal,Barca,OSFP,Juve
Αγαπημένη Ομάδα: BOUBOUZEL FC
facebook προφίλ: bill.sakkas.5
Status: Glasgow here i am
Location: Μεταξυ του πραγματικου και του δικου μου κοσμου
Has thanked: 3 times
Been thanked: 18 times

Μου γάμησες τα σωψυχα .

Είχα εδώ Σκωτσέζους που φευγουνε για Αυστραλία(αν και σχετικά νεαρή ηλικία 22-23 σαν μπρεικ οφφ) και όλοι λένε πολύ καλά λόγια.

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

Spoiler: show
Δεν γ@μ@με οχι επειδη δε θελουμε,αλλα απο ιδεολογια.

ΡΕ ΖΗΣΑΜΕ ΝΑ ΠΑΜΕ ΑΝΑΠΟΔΑ ΣΤΗ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟΥ ΡΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ.
george-4
Coach
Coach
Posts: 2731
Joined: Mon May 18, 2009 1:31 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

tiziano wrote: Fri Jun 14, 2019 5:25 pm On-topic πρόσφατα έκανα το άλλο bucket list road trip (Υπερσιβηρικός) οπότε τώρα δεν ξέρω ποιο θα ήταν νο1 στόχος, ίσως Μέση Ανατολή ή το κλασσικό Λατινική Αμερική.
Νότια Αφρική πρέπει να είναι υπέροχα. Βασικά όλο το πακέτο με Namibia - Botswana - Malawi - Mozambique.
Αλλά άντε να πας εκεί.

edit: Πες και τίποτα για τον Υπερσιβηρικό ρε. Πρέπει να είναι πολύ κουραστικά ε;
User avatar
johndoe
Coach
Coach
Posts: 2890
Joined: Thu Oct 13, 2016 7:41 pm
Football Manager της ομάδας: AEK
Αγαπημένη Ομάδα: AEK, Real Madrid, Man. United
Status: I was a million miles away, and there's nothing left to bring me back today...
Has thanked: 0
Been thanked: 5 times

Ι) Καραϊβική (Cuba, Puerto Rico, Dominican Republic, Jamaica, Bahamas)
ΙΙ) Έκανα τεράστια [System Interruption: Μη βρίζεις!] που τόσα χρόνια που είμαι κοντά δεν πήγα (ειδικά τον τελευταίο καιρό που άνοιξε η Cuba). Για Puerto Rico, Dominican και Jamaica που έχουν πάει φίλοι μου έχουν πει τα καλύτερα. Γενικά αραλίκι φάση πάντως θα έπαιζε.
ΙΙΙ) 1-1.5 μήνα άνετα.

Με δεδομένο ότι πλέον θα θέλω κανένα 8ωρο πτήση για να πάω, μόνο αν καταφέρω να βρω κανένα conference εκεί (financial crypto για τους μύστες) και πείσω τον manager να με αφήσει βλέπω να πηγαίνω στο άμεσο μέλλον :P
User avatar
Agent Of Chaos
National Manager
National Manager
Posts: 9119
Joined: Sat Oct 13, 2012 10:28 am
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Ναμίμπια πήγε ένας θείος μου πέρυσι. επειδή ασχολείται με περιβαντολλογικα προγράμματα λόγω δουλειάς, είχε πολύ πράγμα να δει και πέρασε πολύ καλά μου είπε.
Spoiler: show
Image
User avatar
Akyla
Twitch Streamer
Twitch Streamer
Posts: 11087
Joined: Sun Jan 23, 2005 1:48 am
Football Manager της ομάδας: Chester FC
Αγαπημένη Ομάδα: Leeds
Status: Weekends are overrated
Location: Νέο Ηράκλειο
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Ι) Λούτσα (Αρτέμιδα)
ΙΙ) Μπάνιο, φαγητό στου Μιτεράν (για τους γνώστες) και επίσκεψη στον μεγάλο μπρο.
ΙΙΙ) Ένα 8ωράκι από Αττική οδό, 9 χωρίς διόδια και μετά πίσω στο region της Βορειοανατολικής Αττικής

Έξοδα: 5,60 διόδια + 3 ξαπλώστρα + 3 καφές από τις φυτείες του Μπάμπη + 6 βενζίνη + 12 φαγητό = περίπου 30 ευρώ.
Εναλλακτικά 12ευρω χωρίς διόδια και φαγητό στον αδερφό.
ΨΑΧΝΩ ΑΛΛΟΥΣ 3 ΝΑ ΜΟΙΡΑΣΤΟΥΜΕ ΕΞΟΔΑ.
User avatar
demakos21
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 5332
Joined: Thu Mar 20, 2008 4:26 pm
Football Manager της ομάδας: AΕΚ
Αγαπημένη Ομάδα: ΑΕΚ/Juventus/Liverpool/OM
Status: Θα διασχίσεις ένα πρωινό τον κόσμο και θα 'ναι πιο όμορφα κι από ένα όνειρο.
Location: Athens
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Μερακλής ο Akyla.
Τα βάζω εγώ των 3 που ψάχνεις. :D

Μόλις το είδα, οπότε θα το σκεφτώ λίγο κ θα απαντήσω.
User avatar
Akyla
Twitch Streamer
Twitch Streamer
Posts: 11087
Joined: Sun Jan 23, 2005 1:48 am
Football Manager της ομάδας: Chester FC
Αγαπημένη Ομάδα: Leeds
Status: Weekends are overrated
Location: Νέο Ηράκλειο
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Κανά κοψίδι θα κεράσεις μην ταλαιπωρώ τη νύφη ή έχεις πρότυπο Τάϊγκερ;
Post Reply

Return to “Επικαιρότητα - Άσχετα”