Always look on the spam side of Life

Εδώ οι γενικές συζητήσεις και ό,τι δεν μπαίνει κάτω από τις άλλες κατηγορίες...
Post Reply
User avatar
PanosBonJovi
National Manager
National Manager
Posts: 9926
Joined: Wed Sep 05, 2012 11:12 am
Αγαπημένη Ομάδα: Barcelona, Liverpool, Veria
Status: Talk about a dream, try to make it real
Location: Gamma Ethniki
Has thanked: 42 times
Been thanked: 11 times

Χειμερινό εξάμηνο και εξεταστικη χειμερινού θα είναι εξ αποστάσεως.

Το εαρινό είναι άλλη ιστορία και πιθανόν να είναι δια ζώσης μετά από 1,5 χρόνο.

Πάντως στη δίκη μου σχολή (Χημικό Ιωαννίνων) έβαλαν 14 μαθήματα δια ζώσης αλλά με αστερικο πως θα επανεξεταστεί η απόφαση τέλη Αυγούστου βάση κρουσμάτων.

Για Νομική στο ΕΚΠΑ άκουσα ότι καποια ήταν δια ζώσης.
Manuel Jimenez 21
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 5876
Joined: Sun Feb 13, 2011 3:37 pm
Football Manager της ομάδας: Svay Rieng Province FC
Αγαπημένη Ομάδα: AEK, Liverpool, Panellinios
Status: Στην ρουτίνα.
Location: Γκύζη
Has thanked: 7 times
Been thanked: 4 times
Contact:

Τον Ιούνιο και σε μας μικτα πηγε, καποια τα δώσανε άλλοι δια ζώσης, αλλά ετσι όπως πάνε τα πράματα, ο Σεπτέμβρης παίζει να πάει καθολικά εξ αποστάσεως.
User avatar
Trapezitis
The God Of Football
The God Of Football
Posts: 27187
Joined: Thu Nov 27, 2008 4:02 pm
Football Manager της ομάδας: Που τέτοια τύχη.
Αγαπημένη Ομάδα: ΟΣΦΠ, Barca, Juve, Liverpool
Status: Παντρεμένος με παιδιά...
Location: Πετρούπολη
Has thanked: 3 times
Been thanked: 5 times

Η συναυλία που ξεκίνησε το γαϊτανάκι των κρουσμάτων (και πλέον και θανάτων) στον οίκο ευγηρίας και όχι μόνο φαντάζομαι...

https://m.huffingtonpost.gr/amp/entry/e ... 99fe24edb/


Sent from my iPhone using Tapatalk
User avatar
LeDele
Youth Team Manager
Youth Team Manager
Posts: 2381
Joined: Fri Sep 27, 2013 3:37 pm
Football Manager της ομάδας: Ολυμπιακός Πειραιώς
facebook προφίλ: LeDele
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

jasonas wrote:Αποτυχία ως προς ποια άποψη? Γιατί ο αδελφος μου μια χαρα την έβγαλαν στην σχολη του και πάτησε μόνο για τις εξετάσεις στο τέλος!
Αποτυχία ως προς τον τρόπο που γίνονταν τα μαθήματα, τουλάχιστον στη σχολή μας (πληροφορική ΕΚΠΑ). Και για εμένα καλά πήγε η εξεταστική αλλά αναγκάστηκα να δώσω λιγότερα μαθήματα εξαιτίας αυτού. Κακή οργάνωση, κακός τρόπος διδασκαλίας και εμένα προσωπικά δεν ξέρω αν μου έμεινε καμία ουσιαστική γνώση από αυτό το εξάμηνο, το οποίο ήταν αρκετά σημαντικό καθώς πλέον έχουμε επιλέξει κατεύθυνση. Πάλι καλά η εξεταστική μας ήταν δια ζώσης και έβαλαν νορμάλ θέματα, άλλοι φίλοι μου από άλλα πανεπιστήμια που έκαναν ηλεκτρονική εξεταστική είχαν πολλά παράπονα.

Στάλθηκε από το PRA-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Manuel Jimenez 21
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 5876
Joined: Sun Feb 13, 2011 3:37 pm
Football Manager της ομάδας: Svay Rieng Province FC
Αγαπημένη Ομάδα: AEK, Liverpool, Panellinios
Status: Στην ρουτίνα.
Location: Γκύζη
Has thanked: 7 times
Been thanked: 4 times
Contact:

Σίγουρα την δικιά μου καλή εμπειρία την βοήθησε και η φύση της σχολής (Ιστορικό), οπου και στην εξ'αποστάσεως εξεταστική μας δίνανε ένα θέμα για απάντηση 500-1000 λέξεων, ανοιχτές σημειώσεις et al, και υπεραρκετό χρόνο, όπου και να αντέγραφες, αν ήσουν αδιάβαστος τον έπινες. Γενικά, πολλά επαφίονται πιστεύω στην προσαρμοστικότητα/θέληση των καθηγητών να δείξουν κατανόηση απέναντι στους φοιτητές, αλλά και στην φύση της σχολής, όπως είπα.
User avatar
jasonas
Assistant Manager
Assistant Manager
Posts: 3910
Joined: Tue Apr 29, 2008 8:50 pm
Football Manager της ομάδας: ΑΕΚ
Αγαπημένη Ομάδα: ΑΕΚ, BOCA
Has thanked: 1 time
Been thanked: 7 times

Πάντως απο οτι μου είπε ο αδελφος μου (εμποροπλοιαρχων), μιας και εγω δεν το πρόλαβα αφου τελείωσα το προηγούμενο Σεπτεμβρη, σαν σύστημα στην σχολη πηγε πολυ καλα, ειχε μαλιστα και περισσότερη συμμετοχή απο τα παιδια, πιο χαλαρό το κλίμα και ξεκούραστα και ετσι ηταν και για τους περισσότερους καθηγητές εκτος απο 2-3 (καπετάνιους) που ειναι κολλημένοι στο παλιο παραδοσιακό τρόπο (απο την αρχη ήταν αρνητικοί πριν καν δοκιμασουν)! Και απο οτι ελεγαν στην εξεταστική οτι κατα 99% και του χρόνου (δηλ απο Οκτωβρη) παλι εξ αποστάσεως θα γίνουν τα μαθήματα... Δηλαδη το υπουργείο ναυτιλίας το ειχε σχεδόν επισημοποιησει πριν καν δει την κατάσταση με τον ιο τον Σεπτέμβρη... Τωρα το τι θα κάνει το παιδείας με τα υπόλοιπα εκπ. ιδρύματα δεν ξέρω! Απλα οι εξετάσεις θα γίνονται δια ζώσης
User avatar
PanosBonJovi
National Manager
National Manager
Posts: 9926
Joined: Wed Sep 05, 2012 11:12 am
Αγαπημένη Ομάδα: Barcelona, Liverpool, Veria
Status: Talk about a dream, try to make it real
Location: Gamma Ethniki
Has thanked: 42 times
Been thanked: 11 times

Εμάς για να «καταπολεμηθεί» η αντιγραφή έβαζαν θέματα 3 ωρών και λεγανε έχετε 1-1:30 να τα λύσετε. Στην καλύτερη το περισσότερο που θυμάμαι από χρόνο ήταν 2:30 ώρες.

Μάλιστα σε μάθημα βαρβάτο (Φυσικοχημεια 3) ο καθηγητής έβαλε 90 πολλαπλής επιλογής σε 1 ώρα πάνω κάτω και το 10 το έπαιρναν τα περισσότερα σωστά.

Προσωπικά είμαι ικανοποιημένος από τον τρόπο εξέτασης εξ αποστάσεως.
User avatar
PanosBonJovi
National Manager
National Manager
Posts: 9926
Joined: Wed Sep 05, 2012 11:12 am
Αγαπημένη Ομάδα: Barcelona, Liverpool, Veria
Status: Talk about a dream, try to make it real
Location: Gamma Ethniki
Has thanked: 42 times
Been thanked: 11 times

jasonas wrote: Thu Aug 13, 2020 5:02 pm Πάντως απο οτι μου είπε ο αδελφος μου (εμποροπλοιαρχων), μιας και εγω δεν το πρόλαβα αφου τελείωσα το προηγούμενο Σεπτεμβρη, σαν σύστημα στην σχολη πηγε πολυ καλα, ειχε μαλιστα και περισσότερη συμμετοχή απο τα παιδια, πιο χαλαρό το κλίμα και ξεκούραστα και ετσι ηταν και για τους περισσότερους καθηγητές εκτος απο 2-3 (καπετάνιους) που ειναι κολλημένοι στο παλιο παραδοσιακό τρόπο (απο την αρχη ήταν αρνητικοί πριν καν δοκιμασουν)! Και απο οτι ελεγαν στην εξεταστική οτι κατα 99% και του χρόνου (δηλ απο Οκτωβρη) παλι εξ αποστάσεως θα γίνουν τα μαθήματα... Δηλαδη το υπουργείο ναυτιλίας το ειχε σχεδόν επισημοποιησει πριν καν δει την κατάσταση με τον ιο τον Σεπτέμβρη... Τωρα το τι θα κάνει το παιδείας με τα υπόλοιπα εκπ. ιδρύματα δεν ξέρω! Απλα οι εξετάσεις θα γίνονται δια ζώσης
Σε ποια ΑΕΝ; Γιατι ο ξάδερφος μου τα έδωσε όλα στη σχολή, δια ζώσης, στην Μηχανιωνα.
Giovanni_7
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 5448
Joined: Sun Mar 02, 2008 12:57 pm
Football Manager της ομάδας: Ολυμπιακός
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακος
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Στο φυσικό Αθήνας απ' όσο είμαι σε θέση να γνωρίζω, έπεσε γερό σφάξιμο.. Εξετάσεις δια ζώσης με πλήρη τήρηση των μέτρων αλλά διάρκεια 1,5 ωρας όπως είχε πει το υπουργείο.. Αρκετοί καθηγητές ήταν της άποψης "η εξέταση 1,5 ωρας είναι αδικία για όσους πέρασαν το μάθημα σε 3ωρη εξέταση όποτε θα βάλουμε κανονικά θέματα λες και εξεταζεστε σε 3ωρο και ότι κάνετε".. Το αποτέλεσμα? Υπήρχαν κάτι μαθήματα με 250 εξεταζόμενους και 10 επιτυχόντες ή 50% επιτυχόντες μεν αλλά σχεδόν όλοι με βαθμολογία 5-6 και διαμαρτυρίες φοιτητών, φασαρίες κτλ..


Στα προηγούμενα..

Όταν αλλά λες τη μια φορά αλλά λες την άλλη, δημιουργείς μόνος σου ένα περιβάλλον αναξιόπιστο οπότε είναι δυσκολότερο και ο κόσμος να πειθαρχήσει..

Αυτό που γίνεται είναι πολύ συγκεκριμένο..
Έχεις μια κυβέρνηση η οποία είναι συνυφασμένη με τις απολύσεις από την προηγούμενη θητεία της, με πρωτομάστορα των απολύσεων τότε, τον τωρινό πρωθυπουργό..
Οπότε αν πάρουν τα σοβαρά μέτρα για τον κορονοιο θα σώσουν μεν ζωές, αλλά θα έχουν αντίκτυπο στην οικονομία.. Το πρόβλημα όμως είναι πως θα αναλάβει όλο το βάρος των αποφάσεων η κυβέρνηση κάτι που μπορεί να έχει μεγάλο πολιτικό κόστος (θα θυμηθεί ο κόσμος και τη διακυβέρνηση 12-15 και μπορεί το κόμμα να καταλήξει ΠΑΣΟΚ)..
Με την τωρινή πολιτική (ελλειπή και πρόχειρα μέτρα), θα έχουν μειώσει μεν το πρόβλημα στην οικονομία, αλλά θα πεθάνει κόσμος.. Η μεγάλη διαφορά είναι πως στην δεύτερη περίπτωση χτίζεται ήδη η υπερασπιστική γραμμή για την κυβέρνηση..
Ποια είναι αυτή?
1) προσπαθησαμε να κινήσουμε την οικονομία
2) πήραμε κάποια μέτρα ώστε να υπάρχει μεν κίνηση στην οικονομία αλλά μικρότερη διασπορά
3) ο κόσμος δεν πειθαρχεί στα μέτρα που εμείς θέτουμε και γι'αυτό διασπείρεται ο ιός
4) εμείς κάναμε ότι μπορούσαμε για να σώσουμε την κατάσταση αλλά φταίει ο κόσμος
5) επειδή θα γίνει χαμός με μπούκωμα του ΕΣΥ πάρε και μια σκληρή οικονομική πολιτική για να τονώσουμε το ΕΣΥ και τα χρήματα θα καταλήξουν στα κανάλια..
Το δεύτερο σενάριο μειώνει το πολιτικό κόστος γτ θα πέσει όλο το βάρος στην ατομική ευθύνη..

Στην τελική ο πρωθυπουργός και οι αυλικοί του δήλωναν τον Μάρτη ότι μπροστά στην ζωή των πολιτών δεν λαμβάνουν υπόψη καμία οικονομική κατάσταση και τέτοια..! Εκείνοι ήταν που έλεγαν ότι όταν του είπε ο τσιοδρας πως έχει η κατάσταση αποφάσισε lockdown κτλ.. Αυτοί για ένα τόσο σοβαρό θέμα δείχνουν ανεπαρκείς και κωλοτουμπες..!

Τεσπά..

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Giovanni Silva de Oliveira
Giovanni Oliveira οε, οε
για παντα στις καρδιες μας θα σε εχουμε..

Απλα ο καλυτερος ποδοσφαιριστης που περασε απο ελληνικη ομαδα
billy_marseille wrote:εγω ευτηχως η δυστηχως δεν υποστιριζω καμια ελληνικη ομαδα!ειμαι μονο marseille λογο καταγωγης!συμπαθω παντος τον ολημπιακο για τον κοσμο κ την ιστορια του! αυτα!
User avatar
johndoe
Coach
Coach
Posts: 2892
Joined: Thu Oct 13, 2016 7:41 pm
Football Manager της ομάδας: AEK
Αγαπημένη Ομάδα: AEK, Real Madrid, Man. United
Status: I was a million miles away, and there's nothing left to bring me back today...
Has thanked: 0
Been thanked: 5 times

PanosBonJovi wrote: Thu Aug 13, 2020 5:04 pm Εμάς για να «καταπολεμηθεί» η αντιγραφή έβαζαν θέματα 3 ωρών και λεγανε έχετε 1-1:30 να τα λύσετε. Στην καλύτερη το περισσότερο που θυμάμαι από χρόνο ήταν 2:30 ώρες.

Μάλιστα σε μάθημα βαρβάτο (Φυσικοχημεια 3) ο καθηγητής έβαλε 90 πολλαπλής επιλογής σε 1 ώρα πάνω κάτω και το 10 το έπαιρναν τα περισσότερα σωστά.

Προσωπικά είμαι ικανοποιημένος από τον τρόπο εξέτασης εξ αποστάσεως.
Αυτό όπως το περιγράφεις είναι το σύστημα που έχουν εδώ. Πολλά εύκολα θέματα σε ελάχιστο χρόνο με curve και κανονικοποίηση της κατανομής. Προσωπικά το προτιμάω από το ελληνικό σύστημα που αν ο καθηγητής δεν υπολογίσει σωστά την δυσκολία μπορεί να κοπούν σχεδόν όλοι.
Manuel Jimenez 21
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 5876
Joined: Sun Feb 13, 2011 3:37 pm
Football Manager της ομάδας: Svay Rieng Province FC
Αγαπημένη Ομάδα: AEK, Liverpool, Panellinios
Status: Στην ρουτίνα.
Location: Γκύζη
Has thanked: 7 times
Been thanked: 4 times
Contact:

Απλά στην Ελλάδα σε πολλές σχολές, όπως το Φυσικό που λέει ο Gio, βάλανε τα κανονικά τρίωρα παλούκια σε μιάμιση ώρα :P
User avatar
PanosBonJovi
National Manager
National Manager
Posts: 9926
Joined: Wed Sep 05, 2012 11:12 am
Αγαπημένη Ομάδα: Barcelona, Liverpool, Veria
Status: Talk about a dream, try to make it real
Location: Gamma Ethniki
Has thanked: 42 times
Been thanked: 11 times

johndoe wrote: Thu Aug 13, 2020 7:42 pm
PanosBonJovi wrote: Thu Aug 13, 2020 5:04 pm Εμάς για να «καταπολεμηθεί» η αντιγραφή έβαζαν θέματα 3 ωρών και λεγανε έχετε 1-1:30 να τα λύσετε. Στην καλύτερη το περισσότερο που θυμάμαι από χρόνο ήταν 2:30 ώρες.

Μάλιστα σε μάθημα βαρβάτο (Φυσικοχημεια 3) ο καθηγητής έβαλε 90 πολλαπλής επιλογής σε 1 ώρα πάνω κάτω και το 10 το έπαιρναν τα περισσότερα σωστά.

Προσωπικά είμαι ικανοποιημένος από τον τρόπο εξέτασης εξ αποστάσεως.
Αυτό όπως το περιγράφεις είναι το σύστημα που έχουν εδώ. Πολλά εύκολα θέματα σε ελάχιστο χρόνο με curve και κανονικοποίηση της κατανομής. Προσωπικά το προτιμάω από το ελληνικό σύστημα που αν ο καθηγητής δεν υπολογίσει σωστά την δυσκολία μπορεί να κοπούν σχεδόν όλοι.
Όχι εδώ είναι πολλά δύσκολα θέματα και οποίος γράψει έγραψε :P

Καθηγητής μου είπε στα ίσα ότι τα θέματα θα είναι δύσκολα και ο χρόνος λίγος ώστε να μη γράψετε/προλάβει κανεις το άνω του 5.

Αυτό πριν 1 μήνα, βαθμολογία ακόμη, σήμερα 13/8/2020, δεν έχει βγει.
User avatar
jasonas
Assistant Manager
Assistant Manager
Posts: 3910
Joined: Tue Apr 29, 2008 8:50 pm
Football Manager της ομάδας: ΑΕΚ
Αγαπημένη Ομάδα: ΑΕΚ, BOCA
Has thanked: 1 time
Been thanked: 7 times

PanosBonJovi wrote: Thu Aug 13, 2020 5:05 pm
jasonas wrote: Thu Aug 13, 2020 5:02 pm Πάντως απο οτι μου είπε ο αδελφος μου (εμποροπλοιαρχων), μιας και εγω δεν το πρόλαβα αφου τελείωσα το προηγούμενο Σεπτεμβρη, σαν σύστημα στην σχολη πηγε πολυ καλα, ειχε μαλιστα και περισσότερη συμμετοχή απο τα παιδια, πιο χαλαρό το κλίμα και ξεκούραστα και ετσι ηταν και για τους περισσότερους καθηγητές εκτος απο 2-3 (καπετάνιους) που ειναι κολλημένοι στο παλιο παραδοσιακό τρόπο (απο την αρχη ήταν αρνητικοί πριν καν δοκιμασουν)! Και απο οτι ελεγαν στην εξεταστική οτι κατα 99% και του χρόνου (δηλ απο Οκτωβρη) παλι εξ αποστάσεως θα γίνουν τα μαθήματα... Δηλαδη το υπουργείο ναυτιλίας το ειχε σχεδόν επισημοποιησει πριν καν δει την κατάσταση με τον ιο τον Σεπτέμβρη... Τωρα το τι θα κάνει το παιδείας με τα υπόλοιπα εκπ. ιδρύματα δεν ξέρω! Απλα οι εξετάσεις θα γίνονται δια ζώσης
Σε ποια ΑΕΝ; Γιατι ο ξάδερφος μου τα έδωσε όλα στη σχολή, δια ζώσης, στην Μηχανιωνα.
Μα αυτό είπα, οι εξετάσεις γινονται στην σχολη! Ο αδελφος μου στον Ασπρόπυργο πηγαίνει!
Μάλιστα τους ειχαν δώσει και τα sos που θα έπεφταν και δεν χρειάστηκε να διαβάσουν το 90% του βιβλίου
User avatar
PanosBonJovi
National Manager
National Manager
Posts: 9926
Joined: Wed Sep 05, 2012 11:12 am
Αγαπημένη Ομάδα: Barcelona, Liverpool, Veria
Status: Talk about a dream, try to make it real
Location: Gamma Ethniki
Has thanked: 42 times
Been thanked: 11 times

Ω μαλακια το διάβασα λάθος σορρυ αδερφέ :P Ο δικός μου για να κόπηκε σε όλα μάλλον δε τους δώσαν σος 😂 4ο έτος νομίζω
User avatar
jasonas
Assistant Manager
Assistant Manager
Posts: 3910
Joined: Tue Apr 29, 2008 8:50 pm
Football Manager της ομάδας: ΑΕΚ
Αγαπημένη Ομάδα: ΑΕΚ, BOCA
Has thanked: 1 time
Been thanked: 7 times

Χαχαχα στους πλοίαρχους ειναι ή μηχανικούς?
Post Reply

Return to “Επικαιρότητα - Άσχετα”