Always look on the spam side of Life

Εδώ οι γενικές συζητήσεις και ό,τι δεν μπαίνει κάτω από τις άλλες κατηγορίες...
Post Reply
User avatar
johndoe
Coach
Coach
Posts: 2892
Joined: Thu Oct 13, 2016 7:41 pm
Football Manager της ομάδας: AEK
Αγαπημένη Ομάδα: AEK, Real Madrid, Man. United
Status: I was a million miles away, and there's nothing left to bring me back today...
Has thanked: 0
Been thanked: 5 times

To nou sou... wrote: Fri Dec 20, 2019 10:12 am Καλημέρες! Το έχασα λίγο το σπαμοτόπικ και με το που το τσέκαρα έμεινα σε αυτό, γιατί ακούγεται πολύ κάπως.
johndoe wrote: Thu Dec 19, 2019 8:52 am Ωραία η ιστορία με το παιδάκι. Δυστυχώς τα παιδιά είναι κωλόπαιδα και είναι ακόμα πιο ξεκάθαρο στην κοινωνία τους (σε σχέση με των ενηλίκων) πως οτιδήποτε διαφορετικό δεν είναι εύκολα αποδεκτό.
Κανένα παιδί δεν είναι κωλόπαιδο. Φυσιολογική αντίδραση είναι για ένα παιδί να του φαίνεται παράξενο οτιδήποτε διαφορετικό δει. Το να αποδεκτεί το διαφορετικό, να μην το φοβηθεί, να μπει στη διαδικασία να το επεξεργαστεί στο κεφάλι του και να συνυπάρξει μαζί του είναι δουλειά του γονιού και του σχολείου. Όταν ο γονιός ή ο δάσκαλος δεν κάνει κάτι ώστε το παιδί του να δει διαφορετικά το παιδί από τη Συρία που δε μιλάει ελληνικά, είναι ντροπαλό και μαζεμένο και όλοι το κοιτάνε λες και είναι άλιεν, λογικό να μην το κάνει παρέα ένα παιδί δημοτικού. Και δεν είναι επειδή είναι κωλόπαιδο. Πως περιμένεις να το κάνει παρέα; Από μόνο του; Εσύ θα το έκανες στην ηλικία του πιστεύεις;
Μάλλον δεν το είπα καλά (ή δεν έχεις ξανακούσει την φράση). Δεν εννοούσα ότι τα συγκεκριμένα παιδιά είναι κακά/χειρότερα από τα υπόλοιπα. Αυτό που γράψατε πρακτικά εννοούσα, ότι ειδικά στον κόσμο των παιδιών η in-group/out-group ψυχολογία είναι (ακόμα) πιο ισχυρή απ'ότι στην κοινωνία των μεγάλων. Και ότι το δείχνουν παραπάνω είτε μέσω του να μην κάνουν καθόλου παρέα, είτε σε άλλες περιπτώσεις μέσω bullying κλπ.
periklis11
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 5100
Joined: Tue Dec 20, 2011 8:38 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός,Liverpool
Status: Spread your wings you can fly
Location: Νέα Φιλαδέλφεια
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Γενικά παιδιά ακούγονται και γράφονται πολλά ανυπόστατα πράγματα και μπόλικη παραφιλολογία . Γι'αυτό και δεν θεωρώ ότι μπορώ να εκφράσω άποψη χωρίς να πέσει αρκετό φιλτράρισμα

Ενδεικτικά , βγήκε ηχητικό στα κανάλια με τον άνθρωπο που συνέλαβαν ( δίκαια άδικα δεν έχω ιδέα ) και παρακαλάει να μην του βάλουν χειροπέδες επειδή δεν αντιστέκεται . Και το έχουν παρουσιασει ως κάτι αδιανόητο .

μόνο που είτε ζεις στην Ελλάδα είτε στο Λουξεμβούργο δεν έχει καμία σημασία αν αντιστέκεσαι . Εάν συλληφθείς θα δεσμευτεις τι να κάνουμε τώρα ;; Αυτό ισχύει παγκοσμίως




Στάλθηκε από το MI 6 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Beorn
Manager
Manager
Posts: 4369
Joined: Sat Jul 23, 2011 5:51 pm
Football Manager της ομάδας: Sassuolo
Has thanked: 0
Been thanked: 0

κατάλαβες τι έγραψες τωρα????
User avatar
zidane72003
The God Of Football
The God Of Football
Posts: 62695
Joined: Wed Nov 26, 2003 12:00 am
Football Manager της ομάδας: Arsenal,Barca,OSFP,Juve
Αγαπημένη Ομάδα: BOUBOUZEL FC
facebook προφίλ: bill.sakkas.5
Status: Glasgow here i am
Location: Μεταξυ του πραγματικου και του δικου μου κοσμου
Has thanked: 3 times
Been thanked: 18 times

Ναι αλλά νομίζω το να συλληφθείς αδίκως/δίχως λογο και να μην υπάρχει τιμωρία γι'αυτό μόνο στην Ελλάδα σε τέτοιο βαθμό θα μπορούσε να συμβεί τόσες φορές. Εννοώ η άδικη δέσμευση είναι τό πρόβλημα.

Επίσης σε κάποιο κράτος να βάζουμε κουκούλες σε κόσμο η αστυνομία; Όχι του τρίτου κόσμου πλζ.

Sent from my GM1913 using Tapatalk



Spoiler: show
Δεν γ@μ@με οχι επειδη δε θελουμε,αλλα απο ιδεολογια.

ΡΕ ΖΗΣΑΜΕ ΝΑ ΠΑΜΕ ΑΝΑΠΟΔΑ ΣΤΗ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟΥ ΡΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ.
User avatar
equi_gonzalez
National Manager
National Manager
Posts: 9582
Joined: Mon Mar 22, 2010 6:21 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθηναϊκός, Barca, Man Utd
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

400,000 ψηφοι στο GNTM. Με 1€ το μηνυμα. Σχολιαστε ελευθερα.

Sent from my SM-G950U using Tapatalk

pirovatis wrote:Τραβάει τις ακροαματικότητες και τα θηλυκά ο Εκι.
User avatar
Antoni-o
National Manager
National Manager
Posts: 8420
Joined: Wed Jul 09, 2008 10:11 am
Football Manager της ομάδας: Νone
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθηναικός, Άρσεναλ
Status: Sleeping
Location: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Πρόσθεσε σε αυτό ότι δεν μέτρησε πουθενά η ψήφος του κοινού

Sent from my PH-1 using Tapatalk

Bob Dylan wrote:“When you got nothing, you got nothing to lose”
thanasis10
National Manager
National Manager
Posts: 8577
Joined: Sat Oct 20, 2007 1:58 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Προοδευτική Έκρηξη Τούμπας Α.Ο
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

@εκι

Αρχικά, δεν κατάλαβα αν τα 2 things ήταν στοχευμένα πάνω σε αυτά που έγραψα ή παρέθεσες την άποψη σου πάνω στο θέμα.

1. Την νομιμότητα ούτε άμεσα ούτε έμεσσα την επικαλέστηκα ποτέ, μάλιστα είναι και μια έννοια που μου είναι σχετικά αδιάφορη. Ούτε υπερασπίζομαι κάποιον όταν μιλάει με όρους νομιμότητας.

2. Το σπορ του να καθομαι να διαβαζω σχολια σε σοσιαλ μυδια το ξεκίνησα εδω και κάνα 2μήνο οπότε ίσως είναι αυτός ο λόγος που μου κάνει τόση εντύπωση όλο αυτό. Η στοχοποίηση της κυρίας εισαγγελεώς με αφήνει αδιάφορο στον αν θα πρέπει να συμβαίνει ή όχι, προφανώς καταδικαστέα η όποια έκκληση για ψόφο ή βία. Από την άλλη δεν μπορώ να συσχετίσω με κανέναν τρόπο την στοχοποίηση του Δ. Ινδαρέ, ενός random θύματος αστυνομικής βίας στην συγκεκριμένη περίπτωση, με αυτήν που υφίσταται ένα άτομο με θέσμική θέση, μέλους της δικαστικής εξουσίας που μπορεί να συναποφασίζει για την τύχη της ζωής ανθρώπων καθώς και για την απομονής δικαιοσύνης. Στα μάτια μου δεν έχει ίδια βαρύτητα.

Θα συμφωνήσω με το ότι είναι κρίμα το ποιοι άνθρωποι είναι στην ελ.ας. Παλιά και εγώ πίστευα ότι acab αλλά καταλαβαίνω ότι δεν ισχύει και ότι σίγουρα θα υπάρχουν κάποιοι κάπου κομπλέ. Οι οποίοι μάλλον δουλεύουν σε γραφειακές θέσεις και όχι στο δρόμο. Πολλά λαμόγια όντως. Πάρα πολλοί φασίστες βασανιστές με στολή, γκλομπ και εξουσία. Το θέμα είναι ότι δεν υπάρχει η οποιαδηποτε διάθεση να αλλάξει αυτό και πλέον αυτό έχει περάσει και στην κοινωνία η οποία επικροτεί τέτοιες καταστάσεις. Εγω το μγδ δεν το λέω , είναι πολύ έξυπνα και γλυκά(και νόστιμα :D)
ζώα τα γουρούνια για να τα παρομοιάζω με ματατζήδες.


@θειο σπόνη
Αρχικά να ζήσετε ρε θείο. Βίον ανθόσπαρτον. Με έχει φάει η δουλειά στο μαγαζί και το μπουζουκι. Τουλάχιστον πάει καλά το 2ο.
User avatar
PanosBonJovi
National Manager
National Manager
Posts: 9926
Joined: Wed Sep 05, 2012 11:12 am
Αγαπημένη Ομάδα: Barcelona, Liverpool, Veria
Status: Talk about a dream, try to make it real
Location: Gamma Ethniki
Has thanked: 42 times
Been thanked: 11 times

equi_gonzalez wrote: Fri Dec 20, 2019 7:42 pm 400,000 ψηφοι στο GNTM. Με 1€ το μηνυμα. Σχολιαστε ελευθερα.

Sent from my SM-G950U using Tapatalk
Άτοπο Έκι, σε πιάνω αδιάβαστο. Η ψηφοφορία ήταν ηλεκτροονική και όχι μέσω SMS.
User avatar
equi_gonzalez
National Manager
National Manager
Posts: 9582
Joined: Mon Mar 22, 2010 6:21 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθηναϊκός, Barca, Man Utd
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Ναι μουφα το 1€, το ειδα μετα. Το 400Κ ειναι σωστο τουλ?

Το πιο ασχημο εν τω μεταξυ ειναι και για τις ιδιες τις κοπελες, που νομιζουν τωρα οτι εχουν καταφερει κ κτ σημαντικο.

Sent from my SM-G950U using Tapatalk

pirovatis wrote:Τραβάει τις ακροαματικότητες και τα θηλυκά ο Εκι.
User avatar
PanosBonJovi
National Manager
National Manager
Posts: 9926
Joined: Wed Sep 05, 2012 11:12 am
Αγαπημένη Ομάδα: Barcelona, Liverpool, Veria
Status: Talk about a dream, try to make it real
Location: Gamma Ethniki
Has thanked: 42 times
Been thanked: 11 times

Το 400αρι ειναι 360 πανω κατω. Από εκει και περα σιχαμένα concept και το GNTM και το MasterChef γιατί στόχος είναι η ίντριγκα για τα νούμερα και τίποτα παραπάνω. Απορώ με αυτούς που τα βλέπουν φανατικά ή πεφτουν από τα σύννεφα για την έκβαση του κάθε παιχνιδιού. Πχ χθες, η πλατφόρμα που θα έτρεχε το POLL έχει σηκωσει πάνω απο 3 εκ. κόσμο ταυτόχρονα αρα οι 360 χιλιαδες δε νομιζω οτι ειναι ικανες να ριχνουν ενα τετοιο σάιτ. Ο νοών νοείτο.

Το GNTM, imo, προσβάλει και την ανθρώπινη αξιοπρέπεια σε καποια σημεια.
User avatar
Anton Kousnij
Football Legend
Football Legend
Posts: 12695
Joined: Sat Nov 03, 2007 6:29 pm
Football Manager της ομάδας: γιατι προλαβαίνω?
Αγαπημένη Ομάδα: spartak limassol
facebook προφίλ: antonis.bourlis
Status: είναι τα 4 στοιχειά και πανω απ'όλα η φωτιά
Has thanked: 0
Been thanked: 7 times

Αλήθεια κρατιέμαι πολύ να μην γράψω πράγματα για την πολισμανία. Για τον κάθε εεε στρουμφ με τα γκλομπ, που επιβάλλει τάξη... Μμμ.. Κάτσε αλλάζω θέμα... Δεν μπορώ.
Έρχεται η κόρη μου σπίτι και με ρωτάει, μπαμπά αυτό το σουρβαϊβορ που παίζουν στο σχολείο τι είναι. ΣΗΚΩΘΗΚΑ ΚΑΙ ΜΕ ΧΕΙΡΟΚΡΟΤΗΣΑ.
Κανένα ΚΑΝΈΝΑ ΟΜΩΣ σόου τηλεοπτικό δεν παίζει στην τηλεόραση μας τζντμ, μάστερ σεφ 1 2 3 5 3729,τι άλλα έχει?
Τα μόνα σόου που παίζεται ελεύθερα είναι τα συνεχόμενα ΔΙΚΑΙΟΤΑΤΑ πρωταθλήματα του μπασκετικου Παναθηναϊκού.
(πέρα από την πλάκα, ούτε αγώνες βλέπω σπίτι, το θεωρώ κακή επιρροή κατά κάποιον τρόπο)
Η τηλεόραση για μένα και τη γυναίκα είναι μετά τις 9.39 με τον γητευτή που πήραμε σερί 3 επισοδεια :)
Τα παιδιά έχουν τα δικά τους καναλακια να χαρούν σε δεδομένο. Χρόνο που έχει αρχή και τέλος. (προσπαθούμε τουλάχιστον)

Στάλθηκε από το WAS-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Γίνε μαντέμι πρώτα
User avatar
DrGonzo
The God Of Football
The God Of Football
Posts: 28004
Joined: Sat Nov 24, 2007 1:09 pm
Football Manager της ομάδας: Aberdden FC
Status: Seemed deep in thought
Has thanked: 0
Been thanked: 0

thanasis10 wrote: Fri Dec 20, 2019 8:45 pm

2. Το σπορ του να καθομαι να διαβαζω σχολια σε σοσιαλ μυδια το ξεκίνησα εδω και κάνα 2μήνο οπότε ίσως είναι αυτός ο λόγος που μου κάνει τόση εντύπωση όλο αυτό.
Image
'Το Κράτος στην Ελλάδα παραδοσιακά κινητοποιείται πάντα και μόνο σε βάρος του Ολυμπιακού''
Καρπετόπουλος Αντώνης 23-12-2019

And I m up while the dawn is breaking, even though my heart is aching.
I should be drinking a toast to absent friends instead of these comedians.


How you expect to run with the wolves come night
when you spend all day sparring with the puppies?
User avatar
Tsakalaki
Asst Researcher ΠΑΟΚ - Story Teller
Asst Researcher ΠΑΟΚ - Story Teller
Posts: 48757
Joined: Sun Nov 30, 2003 12:00 am
Football Manager της ομάδας: Tottenham
Αγαπημένη Ομάδα: Dynamo Podilatou
facebook προφίλ: antonis.tsakaleas
twitter: Tsak_attaq
Status: I've never been clever, 'cause need it never
Location: Θεσσαλονίκη (Βόλος)
Has thanked: 6 times
Been thanked: 5 times
Contact:

Καλημέρες! Το κάνω τώρα διότι θα το ξεχάσω. Έχω χαζέψει. Είδα όνειρο ότι παντρεύτηκαν μια κακάσχημη και πήγα να μείνω στο πατρικό της, με τους γονείς της, ότι με γούσταρε η μνρα η αδερφή της αλλά εγώ τίποτα, ότι βγήκε νόμος πως υπάρχει 4η Λυκείου και όσοι δεν την πήγανε πρέπει να την πάνε, και πήγα αναζητώντας τους παλιούς συμμαθητές μου και ο πρώτος που βρήκα μου είπε ''τυχερός είσαι, δεν παίζετε ευρώπη φέτος, δε θα γεμίσεις απουσίες μεσοβδόμασα'. Μιλήστε μου λίγο για τις δυνατότητες του ανθρώπινου εγκεφάλου.
--------------------------------------------------------

Εσαεί Πρόεδρος ΠΑ.ΣΥ.ΣΠΑ PC | -2002

26.08.10 | All my FM Stories | Πώς το Football Manager έγινε κομμάτι της ζωής μου
Spoiler: show
RedArmy: «Το κακο με τον Τσακ, είναι ότι ποτέ δεν μπορείς να καταλάβεις αν κάνει πλάκα ή τα λέει σοβαρά :D»
ArK ass: «Aμαν ρε Τσακ...εκει που εμφανιζεται η ελπιδα, ερχεσαι εσυ και την εξαφανιζεις»
nirearas: «Γιατί, τσακ γεννιέσαι... Δεν γίνεσαι...»

My Twitch channel
User avatar
equi_gonzalez
National Manager
National Manager
Posts: 9582
Joined: Mon Mar 22, 2010 6:21 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθηναϊκός, Barca, Man Utd
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

ΣΕΝΑΡΙΑΡΕΣ Κ ΣΤΟΝ ΥΠΝΟ ΣΟΥ.

Τωρα που ειπες για αρχη κ τελος στην τηλεοραση. Στην Αγγλια εμενα γειτονας με μια οικογενεια, Τουρκαλα η μαμα, Αλβανος ο μπαμπας. Το παιδακι τους (10 χρονων) το ειχαν ΤΙΓΚΑ στην πειθαρχια. Τι μαθηματα προγραμματισμου, τι ξενες γλωσσες, οτι θες. Εκανε κ τον αθλητισμο του βεβαια αλλα γενικα φουλ προγραμμα, 8 η ωρα για υπνο, βιβλια εξωσχολικα, (σχεδον) ποτε τηλεοραση κτλ.

Δεν εχω αποφασισει ακομα αν μου αρεσε αυτος ο τροπος διαπαιδαγωγησης. Κ δεν τον περιμενα κ απο "γειτονες" Μεσογειους. Εδω να πω οτι αυτοι φαινοντουσαν γενικα κουλ κ ανοιχτομυαλοι σε θεματα που ειχαμε συζητησει γενικα.

Sent from my SM-G950U using Tapatalk

pirovatis wrote:Τραβάει τις ακροαματικότητες και τα θηλυκά ο Εκι.
Geologos
Football Demi-God
Football Demi-God
Posts: 18244
Joined: Fri Nov 26, 2010 12:10 pm
Football Manager της ομάδας: AEK
Αγαπημένη Ομάδα: ΑΕΚ
Has thanked: 16 times
Been thanked: 7 times

Να πουμε και κατι ακόμα στη συζητηση για την αστυνομική βία, η συμπεριφορά προς τον Ινδαρε είναι απαραδεκτη. Απαραιτητη διευκρινηση πρεπει να γίνει επισης, και να τονιστει, οτι και αριστερος ή αναρχικό να ήταν ο ανθρωπος, πάλι απαραδεκτη θα ηταν η συμπεριφορά. Αυτό για τα επωνυμα και ανωνυμα ζώα που για να δικαιολογήσουν τα αδικαιολογητα τον ειπαν αναρχοκομουνι συριζαιο.
Επισης, για να μην ξεχάσουμε και αυτά που ξέρουμε, και ΥΠΟΠΤΟΣ Ή ΕΝΟΧΟΣ να ήταν για κατι ο ανθρωπος, αυτη η συμπεριφορά είναι και πάλι απαραδεκτη.
Να πω εδω οτι οταν λεω απαραδεκτη, εννοω και εγκληματική στις δημοκρατιες.
Και φυσικά να μην ξεχνάμε ότι, σε μια ευνομούμενη πολιτεια, είθιστε να απαιτείται απο τους πολιτες να τηρούν τον νόμο και αν δεν τον τηρούν να έχουν τις επιπτώσεις που ορίζει ο νόμος. Δεν οριζεται σε κανένα νομο ως τιμωρία ενοχων η αστυνομική βία, η κατάληψη δημοσιου κτηριου δεν έχει ως συνέπεια να σε σπάσουν στο ξύλο, η αντίσταση κατα της αρχής δεν έχει συνέπεια να σε σπάσουν στο ξύλο, το να βρίσεις αστυνομικο δεν έχει ως συνέπεια να σε σπασουν στο ξύλο(ή να σε πυροβολήσουν) και φυσικά ο νομος δεν λέει πουθενα πως αν έχεια παράνομους καταπέλτες προκών, η συνέπεια θα είναι να σε σπάσουν στο ξύλο.
Και βέβαια αν υπάρχει 1 φορά απαιτηση απο τους πολιτες να τηρουν τον νομο, υπάρχει πολλαπλάσια απαιτηση απο τα όργανα του κράτους που σχετιζονται με την τηρηση του νόμου, όπως πχ ειναι οι αστυνομικοί και το δικαστικό σωμα, οποτε οι συγκρίσεις για την νομιμότητα των πράξεων απο τον έναν ή απο τον άλλον είναι τουλάχιστον παράλογες.

Sent from my SM-G935W8 using Tapatalk

Post Reply

Return to “Επικαιρότητα - Άσχετα”