Always look on the spam side of Life

Εδώ οι γενικές συζητήσεις και ό,τι δεν μπαίνει κάτω από τις άλλες κατηγορίες...
Post Reply
User avatar
zidane72003
The God Of Football
The God Of Football
Posts: 62651
Joined: Wed Nov 26, 2003 12:00 am
Football Manager της ομάδας: Arsenal,Barca,OSFP,Juve
Αγαπημένη Ομάδα: BOUBOUZEL FC
facebook προφίλ: bill.sakkas.5
Status: Glasgow here i am
Location: Μεταξυ του πραγματικου και του δικου μου κοσμου
Has thanked: 3 times
Been thanked: 18 times

Δεν έχω στοιχεία μια διαίσθηση είναι. Ούτε ξέρω όλους τους δασκάλους για να μπορέσω να διαμορφώσω ότι εγώ αυτό το δάσκαλο καλύπτει τις ανάγκες μου για να διδάξει το παιδί μου(/που δεν έχω).

Η αλήθεια είναι ότι έχω κάνει και σε δημόσιο και σε ιδιωτικό σχολείο. Τη 'παπαγαλια' στο ιδιωτικό σχολείο "τη παίρναμε" πιο εύκολα.

Γενικά κάθε χρόνο έχω αίσθηση ότι υπάρχει θέμα με δασκάλους ποσοτικά. Γενικά παντού υπάρχει έλλειψη προσωπικού θεωρώ αλλά προσωπικού που να κάνει έργο. Αργομισθία υπάρχει μπόλικη (και θα υπάρχει όσο υπάρχει και bureaucracy σε αυτό το βαθμό).

Sent from my GM1913 using Tapatalk

Spoiler: show
Δεν γ@μ@με οχι επειδη δε θελουμε,αλλα απο ιδεολογια.

ΡΕ ΖΗΣΑΜΕ ΝΑ ΠΑΜΕ ΑΝΑΠΟΔΑ ΣΤΗ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟΥ ΡΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ.
User avatar
PanosBonJovi
National Manager
National Manager
Posts: 9907
Joined: Wed Sep 05, 2012 11:12 am
Αγαπημένη Ομάδα: Barcelona, Liverpool, Veria
Status: Talk about a dream, try to make it real
Location: Gamma Ethniki
Has thanked: 41 times
Been thanked: 11 times

mitsosvd wrote: Mon Nov 04, 2019 6:23 pm Και οι καταληψεις εχουν λογο υπαρξης αλλα νομιζω οτι δε θα βρουμε κοινο σημειο για να ανοιξουμε τετοια συζητηση.
Οι καταλήψεις έχουν νόημα όταν υπάρχει κοινό μέτωπο και μάχεται για το κοινό καλό και όχι για το συμφέρον πέντε μπαχαλάκηδων. Και αναφέρομαι για το δικό μου τμήμα τώρα που για δεύτερη φορά έκλεισε για μια ημερα (!) η σχολή μετά από παράνομη συνέλευση που έγινε εν άγνοια των φοιτητών και χωρίς καμία ανακοίνωση για να στηριχθεί λέει η πορεία των φοιτητών στην Αθήνα και όχι μόνο. Παραθέτω:

Διεκδικούμε λέει Δημόσια δωρεάν παιδεία για ολους λες και πληρώνει κανεις δίδακτρα.
Κάτω τα χέρια από το άσυλο (ή και όχι λέω εγώ)
Κατάργηση του ορίου δήλωσης μαθήματων (έχει νόημα αυτό - έχουμε όριο τα 10)
Παιδαγωγική και οινολογική επάρκεια για ολους (Παιδαγωγική είναι για ολους, οινολογική που λέει είναι ένα κλειστό γκρουπ 15 φοιτητών βάση των επιδόσεων τους διότι δεν έχει αρκετό μπατζετ η σχολή για να απασχολήσει παραπάνω προσωπικό, πέρσι ήταν 50 και φέτος έπεσε στα 15 με τη συγχώνευση του προϋπολογισμού ελεω Πανεπ Ηπείρου αν δεν κάνω λάθος) , για το σύστημα της Κεράμεως και τέλος λέει γενναία αύξηση του προϋπολογισμού για την παιδεία.

Θεωρώ το 80% των παραπάνω αιτημάτων αστεία, για να μη σχολιάσω το γεγονός ότι έκλεισαν τη σχολή για μια μέρα.

Για να δεις πραγματικα να πιάνουν τόπο τέτοιες απαιτήσεις θα πρέπει συλλογικά και συντονιστικά να κλείσουν ΟΛΕΣ οι σχολές και τα σχολεία, να παραληρήσει το σύστημα μαζί με τους εκπαιδευτικούς να συμμετέχουν στις καταλήψεις για να παγώσει το οποιοδήποτε νομοσχέδιο και όχι με μια μέρα κατάληψη κλπ από 25-30 κομματόσκυλα.
User avatar
equi_gonzalez
National Manager
National Manager
Posts: 9564
Joined: Mon Mar 22, 2010 6:21 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθηναϊκός, Barca, Man Utd
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Γεω: οχι η αστυνομια δεν ειχε δικαιωμα επεμβασης στα πανεπιστημια, παρα μονο αν καλουνταν απο τον πρυτανη. Κανενας πρυτανης λοιπον δε θα σηκωνε το χερακι του να βγαλει τα ματακια του. Νομιζω το ειχε αλλαξει ο Σαμαρας, το ξαναλλαξε ο Συριζα και ξαναλλαξε τωρα.

Συμφωνω οτι ειναι επικοινωνιακο τρικ η "καταργηση του ασυλου". Καμια καταργηση του ασυλου δεν εγινε, απλως το πουλησε ετσι η ΝΔ στο ακροδεξιο ακροατηριο. Το ασυλο ειναι το ασυλο των ιδεων και προστατευεται απο το συνταγμα μας. Το ερωτημα ειναι ενα: πρεπει η αστυνομια να μπορει να επεμβαινει αμα τελουνται αξιοποινες πραξεις εντος πανεπιστημιου και καταγγελθουν ακομα και ανωνυμα? Ναι. Over and out.

Τωρα το οτι οι ξενοι λενε μακαρι να μην ειχαμε διδακτρα, δεν το πιασα ρε συ το ποιντ. Προφανες δεν ειναι να το λενε? Αμα εχεις παει σε 2-3 πανεπιστημια Δ. Ευρωπης/Αμερικης (σιγουρα κ αλλου) καταλαβαινεις οτι η συγκριση με τα Ελληνικα ειναι χαωδης, υπαρχει κατι να συζητησουμε σε αυτο? Σε υποδομες μιλαω παντα, σε ποιοτητα σπουδων/καθηγητων/μαθητων ειναι ενα αλλο τεραστιο θεμα.

Sent from my SM-G950U using Tapatalk


pirovatis wrote:Τραβάει τις ακροαματικότητες και τα θηλυκά ο Εκι.
User avatar
demakos21
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 5332
Joined: Thu Mar 20, 2008 4:26 pm
Football Manager της ομάδας: AΕΚ
Αγαπημένη Ομάδα: ΑΕΚ/Juventus/Liverpool/OM
Status: Θα διασχίσεις ένα πρωινό τον κόσμο και θα 'ναι πιο όμορφα κι από ένα όνειρο.
Location: Athens
Has thanked: 0
Been thanked: 0

@zid
Κατά την άποψη σου εννοούσα (το έγραψα λίγο γρήγορα σε φάση κάνουμε κουβέντα από κοντά_my bad).
Κατά τη γνώμη μου,και το επίπεδο είναι χαμηλό.Περισσότερο στα παν/μια που έχω πρόσβαση.Στα σχολεία δεν έχω εικόνα για να είμαι ειλικρινής.Σίγουρα πάντως,ακούω πολύ καλά λόγια (ως προς την οργάνωση περισσότερο) φίλων που έχουν τα παιδιά τους σε ιδιωτικά.


Sent from my iPhone using Tapatalk
User avatar
PanosBonJovi
National Manager
National Manager
Posts: 9907
Joined: Wed Sep 05, 2012 11:12 am
Αγαπημένη Ομάδα: Barcelona, Liverpool, Veria
Status: Talk about a dream, try to make it real
Location: Gamma Ethniki
Has thanked: 41 times
Been thanked: 11 times

Εγώ θεωρώ ότι υπάρχουν ακόμη 2-3 γενιές καλών εκπαιδευτικών και μετά έρχεται το χάος και το επίπεδο θα πέσει κατακόρυφα και απότομα
PavelNedved
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 260
Joined: Thu Jul 05, 2018 6:58 pm
Football Manager της ομάδας: ajax
Αγαπημένη Ομάδα: ΠΑΟΚ
Status: #finoalafine#
Location: Ν.Μηχανιωνα
Has thanked: 0
Been thanked: 0

να πω την γνώμη ως μαθητής που έδωσε χωρις την βάση και επωφελήθηκε γτ πέρασα σε σχολή η οποία όμως ήταν για ανώτερου επιπέδου μαθητές και δεν εννοώ στο μυαλό γτ για εμένα δεν είναι μόνο το μυαλό αλλά η οργάνωση που έχεις ο σκοπός π έχεις σε αυτή την σχολή κτλ...Επειδή ήταν παιδιά και από τεε που είχαν κάνει ακόμα λιγότερα μαθηματικά φυσική και τέτοιου στιλ μαθήματα στο πρώτο εξάμηνο κοιτιομασταν και λέγαμε ότι μας κάνουν πλάκα και βλέποντας το πρόγραμμα σπουδών γενικά και ιδίως στα ΤΕΙ Σερρών που πολλές φορές προτιμούσα από εκεί τελειόφοιτους λόγω του επιπέδου των καθηγητών και προφανώς και των μαθημάτων που διδάσκουν που είναι ανώτερου επεπεδου πράγμα ακατανόητο γτ άμα.μπορουσα ν παρακολουθούσα μαθήματα πανεπιστημίου θα περνούσα και πανεπιστήμιο οπότε το επίπεδο μου δεν ήταν για εκεί άρα το όλο κόσμου δεν βοηθούσε πουθενα...που θέλω να καταλήξω ότι εγώ προσωπικά πέρασα σε μια σχολή του 13 με 14 τα προηγούμενα χροννια η οποία με την κατάργηση της βασης έπεσε κάπου στο 9 αν θυμάμαι καλά αρκετοί την παράτησαν πολύ γρήγορα άλλοι πολύ αργότερα όπως εγώ και γενικά είχαμε φοιτητές με 7 8 9 και χροννια που προσπαθούσαν απλά να πάρουν το χαρτί και ας εκαναν τι δουλειά κανονικά...
Manuel Jimenez 21
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 5876
Joined: Sun Feb 13, 2011 3:37 pm
Football Manager της ομάδας: Svay Rieng Province FC
Αγαπημένη Ομάδα: AEK, Liverpool, Panellinios
Status: Στην ρουτίνα.
Location: Γκύζη
Has thanked: 7 times
Been thanked: 4 times
Contact:

Το αίτημα για δημόσια και δωρεάν παιδεία πάντως μια χαρά έχει νόημα, εκτός αν εθελοτυφλεί κανείς για το γεγονός οτι η τάση είναι να ιδιωτικοποιηθεί και αυτή, με την πρόσβαση σε αυτή να είναι δυνατή μόνο για όσους μπορούν να ανταπεξέλθουν οικονομικά. Τώρα, αν αυτό δεν ενοχλεί κάποιον, δεν έχει νόημα να πάμε παρακάτω, δεν θα έχουμε και σημείο επαφής.
User avatar
Agent Of Chaos
National Manager
National Manager
Posts: 9119
Joined: Sat Oct 13, 2012 10:28 am
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

για να μην παρεξηγηθώ, είμαι υπέρ της δωρεάν παιδείας. θέλω να θέσω ένα ερώτημα όμως μιας και δεν έχω ασχοληθεί καθόλου με το οικονομικό του θέματος. αντέχει το κράτος να παρέχει δωρεάν την τριτοβάθμια εκπαίδευση? θα μου πει κάποιος, δεν με νοιάζει να βρουν άκρη οι υπεύθυνοι να είναι τσάμπα. ναι αλλά άμα το δούμε και λίγο ρεαλιστικά, τι γίνεται αν το ετήσιο κόστος είναι δυσβάσταχτο. ποιες άλλες χώρες έχουν δωρεάν την τριτοβάθμια εκπαίδευση και σε τι κατάσταση είναι σαν κράτος? και για να το κολλήσω με τη βάση του 10 που είπα πριν, μήπως επειδή είναι τσάμπα τώρα να μπουν και κάποια standards? το ότι πάει κάποιος που βγάζει 5 να σπουδάσει σε πανεπιστήμιο τσάμπα, δεν σημαίνει ότι δεν πληρώνει "κάποιος" αυτό το τσάμπα.
Spoiler: show
Image
User avatar
equi_gonzalez
National Manager
National Manager
Posts: 9564
Joined: Mon Mar 22, 2010 6:21 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθηναϊκός, Barca, Man Utd
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Kαλα, μπορουμε να ξεκινησουμε απο τα πιο βασικα. Εγω εχω στη βιβλιοθηκη μου καμια 40αρα βιβλια αξιας λογικα κανα 2χιλιαρο (μπορει κ λιγα να λεω) τα οποια μαλλον δε θα τα ξανανοιξω ποτε. Αλλα αμα γινει καμια κουβεντα, θα πεσει το συμπαν. Εδω οι αλλοι απαγορευαν στον καθηγητη να καθιερωσει προαιρετικη προοδο.

Στην Αμερικη (αλλο ακρο) εχει προστιμο αμα αργησεις να γραφτεις στο εξαμηνο. Εκλαψα λιγο οταν το εμαθα.

Δημοσια παιδεια υπαρχει παντου, ακομα και στην Αμερικη. Το Columbia ειναι δημοσιο και το Berkeley ειναι δημοσιο. Δημοσια και δωρεαν παιδεια ειναι αλλη κουβεντα. Πλην Αγγλιας νομιζω, στην Ευρωπη γενικα ειναι πολυ χαμηλα τα διδακτρα για προπτυχιακα.

Sent from my SM-G950U using Tapatalk


pirovatis wrote:Τραβάει τις ακροαματικότητες και τα θηλυκά ο Εκι.
User avatar
PanosBonJovi
National Manager
National Manager
Posts: 9907
Joined: Wed Sep 05, 2012 11:12 am
Αγαπημένη Ομάδα: Barcelona, Liverpool, Veria
Status: Talk about a dream, try to make it real
Location: Gamma Ethniki
Has thanked: 41 times
Been thanked: 11 times

Παιδιά προφανώς και χρειάζεται μερική ιδιωτικοποίηση το ελληνικό πανεπιστήμιο και δε να αναφέρομαι σε δίδακτρα και σε πρόσβαση, αν και θα ήταν εφικτό θεωρώ ένα υβριδικό σύστημα δηλαδή, να υπάρχουν δίδακτρα για όσους δεν πέτυχαν και για όσους πέτυχαν μέσω των πανελλαδικών να ισχύσει το υπάρχον σύστημα. Δηλαδή, από το να φεύγουν χιλιάδες ευρω στο εξωτερικό, ας τα κρατάμε στη χώρα με αυτόν τον τρόπο. Έτσι θα μπορεί και το πανεπιστήμιο / τμήμα να ανταποκριθεί έχοντας τους κατάλληλους πόρους και μια ελάχιστη χρηματοδότηση από το κράτος ή και να φτάσει στο σημείο να είναι αυτάρκες και το κονδύλιο να πάει σε υγεία, δευτεροβάθμια κλπ.

Εγώ που είμαι φοιτητής του Χημικού βλέπω τις τεράστιες ελλείψεις στα εργαστήρια και τον αναχρονιστικό εξοπλισμό που χρησιμοποιούν όπως και τα αρχαία PC. Πχ θα μπορούσαν να μπουν φαρμακευτικές εταιρίες κλπ να επενδύσουν σε πανεπιστήμια Φασμακευτικης, Χημείας, Φυσικής κλπ και να υπάρχει συνεργασία μεταξύ σχολών-εταιριών για πρακτικές κλπ, σε φάση φυτώριο επιστημόνων.

Σε μια εποχή που δε μπορούμε να παρέχουμε σα κράτος τα ελάχιστα στους ευπαθείς και στην υγεία δε μπορούμε να έχουμε απαιτήσεις να μην υπάρξουν περικοπές στην Παιδεία.
Giovanni_7
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 5448
Joined: Sun Mar 02, 2008 12:57 pm
Football Manager της ομάδας: Ολυμπιακός
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακος
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Εγώ πάντως που είμαι από το φυσικό της Αθήνας είμαι ευχαριστημένος από πολλά πράγματα της σχολής.. Κι ας έχουμε καταλήψεις.. Δεν θεωρώ τυχαίο πως στο εξωτερικό το τμήμα θεωρείται κορυφαίο και θεωρούν πως το υπόβαθρο γνώσεων που παρέχεται είναι ανώτατο..! Πολύ ανώτερο από αρκετά φημισμένα πανεπιστήμια του εξωτερικού..
Τα μόνα πραγματικά προβλήματα που βρίσκω είναι ότι μειώθηκαν οι καθηγητές καθώς αρκετοί συνταξιοδοτήθηκαν χωρίς να αναπληρωθούν και μειώθηκαν οι διδακτορικοί με αποτέλεσμα οι καθηγητές να τρέχουν και να μην φτάνουν καθώς και κάποιοι κολλημένοι καθηγητές..!

Αυτά.. Φυσικό Αθήνας ftw και τα μυαλά στα κάγκελα..!

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Giovanni Silva de Oliveira
Giovanni Oliveira οε, οε
για παντα στις καρδιες μας θα σε εχουμε..

Απλα ο καλυτερος ποδοσφαιριστης που περασε απο ελληνικη ομαδα
billy_marseille wrote:εγω ευτηχως η δυστηχως δεν υποστιριζω καμια ελληνικη ομαδα!ειμαι μονο marseille λογο καταγωγης!συμπαθω παντος τον ολημπιακο για τον κοσμο κ την ιστορια του! αυτα!
User avatar
LeDele
Youth Team Manager
Youth Team Manager
Posts: 2379
Joined: Fri Sep 27, 2013 3:37 pm
Football Manager της ομάδας: Ολυμπιακός Πειραιώς
facebook προφίλ: LeDele
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Εγώ πάντως στα 2 χρόνια σπουδών μου (πληροφορική ΕΚΠΑ) έχω φτάσει σε σημείο να απογοητεύομαι από την αδιαφορία ορισμένων καθηγητών. Ευτυχώς υπάρχουν κάποιοι που όντως κρατάνε.
Κατά τ' άλλα υπάρχουν και αξιολογήσεις καθηγητών... Ας το πιάσει η κυβέρνηση από κάτω προς τα πάνω το θέμα αν όντως θέλει να αλλάξει κάτι (τι είπα τώρα)

Στάλθηκε από το PRA-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

User avatar
smtmk
Youth Team Manager
Youth Team Manager
Posts: 2128
Joined: Fri May 15, 2015 2:59 pm
Football Manager της ομάδας: Panthrakikos
Αγαπημένη Ομάδα: Olympiacos
Has thanked: 1 time
Been thanked: 0

Πανο πλιζ σταματα να λες προφανως οταν εκθετεις αποψεις με πολιτικη χροια. Δεν ειναι καθολου προφανη οσα λες, παρα πολλοι διαφωνουν.
User avatar
johndoe
Coach
Coach
Posts: 2890
Joined: Thu Oct 13, 2016 7:41 pm
Football Manager της ομάδας: AEK
Αγαπημένη Ομάδα: AEK, Real Madrid, Man. United
Status: I was a million miles away, and there's nothing left to bring me back today...
Has thanked: 0
Been thanked: 5 times

Ρε πούστηδες πόσα γράψατε. Anyway, my 2 cents:

Το να υπάρχει μια βάση χωρίς να γίνονται curve οι βαθμοί δεν έχει νόημα, είναι σαν να λες σε αυτούς που βγάζουν τα θέματα ότι έχουν το αλάθητο. Αφότου κάνεις curve (και κανονικοποιήσεις) τους βαθμούς για να είσαι σίγουρος ότι και με δυσκολότερα θέματα δεν θα έχεις άτομα να χάνουν σχολές που δεν πρέπει, τότε βάλε βάση.
Για το άσυλο: προσωπικά δεν βλέπω το νόημά του (και ως ένα βαθμό βοηθά να υπάρχει εγκληματικότητα στα πανεπιστήμια). Όπως κάθε άλλος δημόσιος χώρος, θα πρέπει να μπορεί να φρουρείται από την αστυνομία. Το ότι στην Ελλάδα έχει συνδεθεί με την χούντα και το Πολυτεχνείο δεν το κάνει χρήσιμο. Προσωπικά θεωρώ απίθανο ο λόγος που η αστυνομία άργησε να κάνει ντου στο Πολυτεχνείο να είναι το άσυλο. Άλλωστε και στην Αμερική που δεν υπάρχει άσυλο, όταν είχαν γίνει οι καταλήψεις στο Columbia (1968) η αστυνομία άργησε περισσότερο να κάνει ντου (στο Πολυτεχνείο το άφησαν 3 μέρες, στο Columbia 7).
Geologos wrote: Mon Nov 04, 2019 6:10 pm Στο ΑΠΘ με ασυλο παντως πηγαίνεις αφοβα το βράδυ σε σχέση με διαφορες περιοχές που δεν έχουν άσυλο. Και επίσης κατι σύνδεσμοι που χουν οπλοστάσια δεν νομίζω να τα έχουν μέσα στα πανεπιστήμια για να εκμεταλλευτούν το άσυλο. Ακόμη κατι δολοφονίες ξεκαθαρίσματα λογαριασμών και εκτελέσεις που γίνονται σε διαφορα μέρη της χώρας, δεν νομίζω οτι γίνονται σε περιοχές που έχει άσυλο.
Το μόνο που αποδεικνύει αυτό που γράφεις είναι ότι τα μέρη με άσυλο δεν είναι τα μόνα με εγκληματικότητα. Δεκτό (και μάλιστα συμφωνούμε και στο ότι δεν είναι τα μέρη με τον χειρότερο τύπο εγκληματικότητας), αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι είναι οκ η κατάσταση. Ο κολλητός μου που ήταν στην Φιλοσοφική έλεγε ότι παρότι κοινό μυστικό, κανείς δεν πλησίαζε συγκεκριμένο όροφο από συγκεκριμένο κτήριο γιατί ήξεραν ότι είχε μέσα πολεμοφόδια και ναρκωτικά. (ο MJ νομίζω είναι φιλοσοφική, ίσως μπορεί να επιβεβαιώσει αν είναι ακόμα έτσι).
Για μένα κάτι τέτοιο είναι ξεκάθαρα πρόβλημα που πρέπει να αντιμετωπιστεί.
Geologos wrote: Mon Nov 04, 2019 6:10 pm Εγώ τόσα χρόνια στο εξωτερικο οταν εξηγώ σε κόσμο ότι δεν πληρώνουμε τιποτα διδακτρα στα πανεπιστήμια και στα σχολεια και οτι είναι δημοσια και όχι ιδιωτικά, όλοι μου λένε μακαρι να ταν ετσι και στις χώρες τους. Το θέμα έίναι οτι εδώ και τουλαχιστον 20 χρόνια το χουν βαλει στόχο να τα κανουν να δουλευουν με ιδιωτικά κριτήρια τα πανεπιστήμια και το παρουσιαζουν λες και ειναι οι σχολές γκοθαμ σιτι και το ασυλο εμποδιζει τον μπατμαν να μπει να βαλει ταξη.
Ισχύει ότι είναι τεράστια βοήθεια το ότι έχουμε δωρεάν πανεπιστήμια και όντως ειδικά στην Αμερική όποτε το ακούνε σκαλώνουν. Από την άλλη, δεν σημαίνει ότι δεν έχουν παθογένειες και μάλιστα σημαντικές. Δεν είπε κανείς να τα καταργήσουμε, να τα βελτιώσουμε πρέπει.
zidane72003 wrote: Mon Nov 04, 2019 5:57 pm Είμαστε στη σεζόν 2019/2020 και έχουμε ακόμα πανελλήνιες.

Αυτό λέει πολλά για το εκπαιδευτικό μας σύστημα.

Sent from my GM1913 using Tapatalk
Αυτό είναι πολύ μεγάλη συζήτηση.
Οι πανελλαδικές, όπως και τα περισσότερα πράγματα, χρησιμοποιούνται (και) για πολιτικούς σκοπούς. Απόδειξη είναι ότι οι βάσεις δεν βγαίνουν 5 λεπτά μετά την κατάθεση των μηχανογραφικών, παρότι τεχνικά είναι απολύτως δυνατό (και trivial). Η μόνη εξήγηση που μπορώ να δώσω είναι "μαγείρεμα" (όχι για να βολέψουν κάποιον σε κάποια σχολή, αλλά για την κατανομή των φοιτητών στις σχολές). Άλλη απόδειξη σε αυτό είναι ότι μπαίνουν παραπάνω από αυτούς που "αντέχουν" οι σχολές. Κάπου διάβαζα ότι η ΑΣΟΕΕ πέρσι "πήρε" διπλάσιους από όσους ζήτησε. Με άλλα λόγια, βολεύει να υπάρχει μια κεντρική εξέταση που να μπορεί να επηρεαστεί.
Από κει και πέρα, υπάρχουν όμως κάποια προβλήματα. Αν καταργήσεις τις πανελλαδικές, θα πρέπει να κάνει ο κάθε υποψήφιος αιτήσεις σε συγκεκριμένες σχολές από μόνος του. Με δεδομένο ότι στην Ελλάδα μετράει πολύ για την μέση οικογένεια η θεια Κατίνα να ακούσει ότι μπήκε το παιδί ιατρική/νομική/πολυτεχνείο αντί ξέρω γω για μαθηματικό, αυτές οι σχολές θα μαζέψουν το 99.5% των αιτήσεων. Θέλει πολύ καλή οργάνωση (που δεν διαθέτει γενικά η Ελλάδα) για να μπορέσει να φτιαχτεί το χρονοδιάγραμμα των σχολών ώστε να μην δημιουργηθεί πρόβλημα με κόσμο να μένει χωρίς σχολή.
zidane72003 wrote: Mon Nov 04, 2019 6:46 pm Οι πανελλαδικές/πανελλήνιες πάντως για μένα είναι θέμα για το σύστημα ολόκληρο και όχι απλά ένα λολ σύστημα εισαγωγής στην ανώτερη βαθμίδα εκπαίδευσης. Βγαίνουμε/τελειώνουμε από αυτό το πράγμα παπαγαλιζοντας. Χώρια ότι "τα μισά" που ασχολούμαστε είναι παντελώς άχρηστα.
Μεγάλη αλήθεια.
zidane72003 wrote: Mon Nov 04, 2019 6:46 pm Δεν έχω καταλάβει γιατί δε προσπαθούμε να ακολουθήσουμε πετυχημένα σκανδιναβικά εκπαιδευτικά μοντέλα (ινβ4 γιατί μας λείπουν δάσκαλοι).
Ξέρεις πως δουλεύουν γιατί δεν έχω ασχοληθεί;
PanosBonJovi wrote: Εγώ θεωρώ ότι υπάρχουν ακόμη 2-3 γενιές καλών εκπαιδευτικών και μετά έρχεται το χάος και το επίπεδο θα πέσει κατακόρυφα και απότομα
Για εκπαιδευτικούς σε σχολεία δεν ξέρω. Έχοντας με μιλήσει όμως με 5-6 καθηγητές πανεπιστημίων εδώ, όλοι συμφωνούν ότι το επίπεδο των φοιτητών από τις Ελληνικές σχολές είναι σε σταθερή πτώση εδώ και αρκετά χρόνια. Με δεδομένο ότι κάθε γενιά έχει πάνω-κάτω παρόμοια κατανομή ικανοτήτων, το πρόβλημα είναι στο πανεπιστήμιο. Για την δική μου σχολή ξέρω ότι είναι κυρίως θέμα υποχρηματοδότησης (λιγότερα λεφτά => λιγότεροι βοηθοί => λιγότερες ασκήσεις/εργαστήρια => πτώση ποιότητας), υποψιάζομαι κάτι παρόμοιο ισχύει και για τις υπόλοιπες, μαζί με διαφθορά στα κριτήρια επιλογής καθηγητών.
Manuel Jimenez 21 wrote: Το αίτημα για δημόσια και δωρεάν παιδεία πάντως μια χαρά έχει νόημα, εκτός αν εθελοτυφλεί κανείς για το γεγονός οτι η τάση είναι να ιδιωτικοποιηθεί και αυτή, με την πρόσβαση σε αυτή να είναι δυνατή μόνο για όσους μπορούν να ανταπεξέλθουν οικονομικά. Τώρα, αν αυτό δεν ενοχλεί κάποιον, δεν έχει νόημα να πάμε παρακάτω, δεν θα έχουμε και σημείο επαφής.
Δεν ξέρω αν αυτός είναι ο απώτερος στόχος. Όμως δεν θεωρώ κακό να υπάρχουν και ιδιωτικά πανεπιστήμια που είναι αυτό που τόσα χρόνια προσπαθούν να θεσμοθετήσουν.
User avatar
Tsakalaki
Asst Researcher ΠΑΟΚ - Story Teller
Asst Researcher ΠΑΟΚ - Story Teller
Posts: 48757
Joined: Sun Nov 30, 2003 12:00 am
Football Manager της ομάδας: Tottenham
Αγαπημένη Ομάδα: Dynamo Podilatou
facebook προφίλ: antonis.tsakaleas
twitter: Tsak_attaq
Status: I've never been clever, 'cause need it never
Location: Θεσσαλονίκη (Βόλος)
Has thanked: 6 times
Been thanked: 5 times
Contact:

Μια μεγάλη καλημέρα σε όλους, με την υπόσχεση πως θα βρω χρόνο να καταθέσω άποψη για το θέμα που συζητιέται στις τελευταίες σελίδες...
--------------------------------------------------------

Εσαεί Πρόεδρος ΠΑ.ΣΥ.ΣΠΑ PC | -2002

26.08.10 | All my FM Stories | Πώς το Football Manager έγινε κομμάτι της ζωής μου
Spoiler: show
RedArmy: «Το κακο με τον Τσακ, είναι ότι ποτέ δεν μπορείς να καταλάβεις αν κάνει πλάκα ή τα λέει σοβαρά :D»
ArK ass: «Aμαν ρε Τσακ...εκει που εμφανιζεται η ελπιδα, ερχεσαι εσυ και την εξαφανιζεις»
nirearas: «Γιατί, τσακ γεννιέσαι... Δεν γίνεσαι...»

My Twitch channel
Post Reply

Return to “Επικαιρότητα - Άσχετα”