Always look on the spam side of Life

Εδώ οι γενικές συζητήσεις και ό,τι δεν μπαίνει κάτω από τις άλλες κατηγορίες...
Post Reply
User avatar
smtmk
Youth Team Manager
Youth Team Manager
Posts: 2127
Joined: Fri May 15, 2015 2:59 pm
Football Manager της ομάδας: Panthrakikos
Αγαπημένη Ομάδα: Olympiacos
Has thanked: 1 time
Been thanked: 0

Εγω αυτο που καταλαβα απο την κινηση των κοριτσιων, διαβαζοντας και τη δικη τους ανακοινωση υστερα, ειναι οτι αντιτιθενται στο στρατιωτικο προτυπο πανω στο οποιο ειναι βασισμενες οι παρελασεις. Και μου ηρθε στο μυαλο το σκηνικο που εζησα παρελαυνοντας ως φανταρος περυσι. Εμεις να αραζουμε χαλαροι με τα οπλα στα χερια, να συζηταμε, να γελαμε και απλα να περιμενουμε τη σειρα μας που αργουσε και απο την αλλη κοντα μας παιδακια λυκειου να παριστανουν οτι ειναι στρατιωτες φωναζοντας παραγγελματα και συνθηματα και κατι "ου". Οντως οι παρελασεις εχουν στρατιωτικο υποβαθρο και δε θα επρεπε. Ισως η κινηση των κοριτσιων να ειναι αφορμη για προβληματισμο ωστε εστω σε πρωτη φαση οι παρελασεις να μη γινονται τουλαχιστον τοσο συντονισμενα και με βημα.

Στο κατω κατω οι περισσοτεροι ελεγαν μπραβο σε οσους δε γυρναγαν το κεφαλι σε επισημους ή αντιδρουσαν με καποιον τροπο. Θυμαμαι εμεις στο λυκειο ειχαμε φορεσει μαυρα περιβραχιονια μια φορα. Αυτα ομως αν και αποκκλινουν απο τον τροπο που θα επρεπε να γινεται μια παρελαση δεν θεωρουνται ασεβεια στους ηρωες του παρελθοντος. Ομως η κινηση των κοριτσιων αυτοματα αντιμετωπιζεται ως αμεση επιθεση και κοροιδια απεναντι σε οσους τοτε εχασαν τη ζωη τους.
User avatar
equi_gonzalez
National Manager
National Manager
Posts: 9540
Joined: Mon Mar 22, 2010 6:21 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθηναϊκός, Barca, Man Utd
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Εν τω μεταξυ, παλι σε αλλα (οχι εντελως ασχετα) νεα, την επομενη βδομαδα θα ειμαι Κρακοβια με φαμιλια και θα παμε και Αουσβιτς. Μου ειπαν οτι ειναι τρομακτικη εμπειρια και οτι αξιζει να πας με ξεναγο.

Κανενας για συμβουλες?
pirovatis wrote:Τραβάει τις ακροαματικότητες και τα θηλυκά ο Εκι.
Manuel Jimenez 21
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 5876
Joined: Sun Feb 13, 2011 3:37 pm
Football Manager της ομάδας: Svay Rieng Province FC
Αγαπημένη Ομάδα: AEK, Liverpool, Panellinios
Status: Στην ρουτίνα.
Location: Γκύζη
Has thanked: 7 times
Been thanked: 4 times
Contact:

laugh wrote: Thu Oct 31, 2019 5:47 pm
equi_gonzalez wrote: Thu Oct 31, 2019 5:27 pm Εξαρταται ποιο κομματι της ελληνικης κοινωνιας επιλεγετε να βλεπετε ρε παιδια. Για ποια Ελλαδα μιλαμε? Της Τατιανας Στεφανιδου? Ε χαιρω πολυ αμα το παμε ετσι. Εγω δε μπορω να φανταστω καποιον λογικο ανθρωπο να βαλει στο ζυγι τον Γεωργιαδη πχ με ενα σκηνικο σε μια παρελαση. Αν δηλαδη πεις οτι εναντιωνεσαι και στα δυο (εννοωντας οτι με το ενα ΑΗΔΙΑΖΕΙΣ και με το αλλο διαφωνεις με επιχειρηματα) εισαι δηλαδη ισαποστακιας?

Εγω διαφωνω με θεωρια δυο ακρων, η αριστερα εν γενει εχει κοινωνικους αγωνες και κατακτησεις, civil rights movement, φεμινιστικα κινηματα κτλ κτλ. Ο δεξιοστροφος φασισμος σαν ιδεολογια εδωσε κατι εκατομμυρια νεκρους μονο. Απο κει και υστερα (και μολις ξεπερασουμε τις πολιτικα ορθες δηλωσεις), να δουμε και οτι υπαρχουν φασιστες εκατερωθεν. Και παλιοτερα να το πας, ειναι γνωστα πλεον τι γινονταν επι Σταλιν, επι Τσαουσεσκου ή στην Ανατολικη Γερμανια. Ειδικα για το τελευταιο, εχω μιλησει με ανθρωπο (αριστερο) που εζησε κοντα χρονο τοτε στο Βερολινο πριν την πτωση. Ας προσθεσουμε και αυτα στα πραγματα που λειπουν απο τη σημερινη ελληνικη παιδεια.
Εδώ εξισώσαμε πολιτική δολοφονία από οργανωμένο τάγμα νεοναζί με ημίτρελο που πήρε το όπλο του και έριχνε για να απελευθερώσει την ελλάδα, στα υπόλοιπα θα κολήσουμε? Αυτή είναι η ελληνική κοινωνία, με βάση αυτή θα πρέπει να γίνεται και η όποια κουβέντα, δεν νομίζεις?


Επίσης οι λέξεις, έχουν σημασία και βάρος. Ο φασισμός είναι ένας, δεν στρίβει από εδώ κι εκεί. Είναι μια πολύ συγκεκριμένη ιδεολογία που αυτοί που την ασπάζονται κάνουν τεράστιο αγώνα να αποφορτίσουν τη λέξη από το βάρος που της έδωσαν οι πράξεις τους χρησιμοποιόντας την για όλα. Μην πέφτετε στην παγίδα τους.
προσυπογράφω μέχρι τελείας.
User avatar
PanosBonJovi
National Manager
National Manager
Posts: 9884
Joined: Wed Sep 05, 2012 11:12 am
Αγαπημένη Ομάδα: Barcelona, Liverpool, Veria
Status: Talk about a dream, try to make it real
Location: Gamma Ethniki
Has thanked: 41 times
Been thanked: 11 times

Και εγώ από φίλους που πηγανε άκουσα ότι είναι must ο ξεναγός και ότι είναι εμπειρία που σε σημαδεύει / αλλάζει
tiziano
Football Demi-God
Football Demi-God
Posts: 16314
Joined: Tue May 15, 2007 11:57 pm
Status: I'm Pickle Rick // IMHO Mute him
Location: Ocean Beach
Has thanked: 0
Been thanked: 5 times

equi_gonzalez wrote: Thu Oct 31, 2019 2:13 pm
tiziano wrote: Thu Oct 31, 2019 1:00 pm
equi_gonzalez wrote: Thu Oct 31, 2019 12:11 pm Οι κοπελες καναν το κομματι τους σε μια ελευθερη χωρα και δε θα ανοιξει ουτε μυτη. Θα μπορουσαν να μην πανε καν στην παρελαση κ να πανε για καφε.
Ναι δεν άνοιξε μύτη ούτε όταν έσκασε ο Παναγιώταρος με τους άλλους ΧΑυγίτες να βρίσουν στο θέατρο Corpus Christi, δεν άνοιξε μύτη ούτε όταν καταδικάστηκε σε φυλάκιση ο Παστίτσιος(!), δεν άνοιξε μύτη όταν δεν αφήνουν οι τραγοπαπάδες να προβληθεί στην τηλεόραση ο Τελευταίος Πειρασμός (δεν μιλάμε για την απαγόρευση το 1988, μιλάμε για 21ο αιώνα), δεν άνοιξε μύτη όταν έπεφτε μία ολόκληρη χώρα πάνω σε ένα 16χρονο παιδάκι για τη σημαία (Τσενάι και δεκάδες μετά από αυτόν), δεν άνοιξε μύτη όταν πόσοι Σύλλογοι Γονέων απαγόρευαν προσφυγάκια και μεταναστάκια στα δημοτικά σχολεία. Ελεύθερη χώρα! Και απλά βάζω παραδείγματα λογοκρισίας ή με παρελάσεις, όλοι ξέρουμε ότι υπάρχουν πολύ βαρύτερα περιστατικά.

Μας πείραξε περισσότερο μία απλή σάτιρα από τα ακροδεξιά συνθήματα. Βασικά περισσότερο και από κάτι άλλα περιστατικά με μούντζες.
Αλλο ενα ποστ "ΝΑΙ ΑΛΛΑ ΓΙΑ ΤΗ ΜΑΡΦΙΝ" απο την αναποδη.

Αντε, παμε λοιπον: σκατα στα μουτρα αυτων που πηγαν να διακοψουν μια παρασταση, σκατα στα μουτρα αυτων που τα εβαλαν με 16χρονο παιδι επειδη εβγαλε καλυτερους βαθμους απο τους κανακαρηδες τους και σκατα στα μουτρα των καθε λογης αμορφωτων "συλλογων γονεων και κηδεμονων". Διαφωνουμε καπου? Τα περι "ελευθερης χωρας" πηγαιναν στο να σκεφτουμε πως κ με ποιες θυσιες γιναμε ελευθερη χωρα. Επισης: ολα τα "δεν εχουμε δημοκρατια", "δεν εχουμε ελευθερια" με αφηνουν αδιαφορο, high level λαικισμοι.

Θα ξεπερασουμε τα εμφυλιοπολεμικα συνδρομα καποτε? ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟ να αγαπας την πατριδα σου και τη σημαια της, ΔΕΝ εισαι φασιστας αμα το κανεις αυτο. ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟ να αγαπας προσφυγες και καθε λογης κατατρεγμενων που ονειρευονται τα ιδια γ@μημενα πραγματα που ονειρευομαστε κι εμεις, ΔΕΝ εισαι ανωμαλος και δε χρειαζεται να "τους παρεις σπιτι σου".

Νομίζεις ότι αν επαναλαμβάνεις το τσιτάτο για τη Μαρφίν ότι ακυρώνεις κάπως κάποια επιχειρήματα; Για αρχή δεν το χρησιμοποιείς καν σωστά, αυτό είναι το ειρωνικό. Το "μαρφίν" είναι κλασσικό επιχείρημα ισαποστάκηδων και θεωρίας δύο άκρων. Εσύ είσαι αυτός που λες ότι έχουν δίκαιο και οι δύο πλευρές κλπ, αλλά λες στον γεωλόγο για "μαρφίν από την ανάποδη" (what?)

Δεν μιλάει κανείς για εμφύλιο ούτε σύνδρομα. Είπες ότι είναι ελεύθερη προοδευτική χώρα και δεν άνοιξε μύτη με τη σάτιρα/διαμαρτυρία. Και σου απάντησα ότι έτσι συνειρμικά υπάρχουν άπειρα παραδείγματα για το αντίθετο. Ο παστίτσιος καταδικάστηκε! Ταινία του Σκορσέζε δεν παίζεται καν στα ελληνικά κανάλια εν έτει 2019. Πού διαφωνείς δηλαδή ότι δεν υπάρχει αυτή η νοοτροπία "δεν ανοίγει μύτη" που ανέφερες στο αρχικό σου ποστ; Μιλάμε τώρα για την σημερινή ελληνική πραγματικότητα, το άφησα το φόρουμ 4 ώρες και πήγε η συζήτηση στον κομμουνιστή Τσαουσέσκου ξαφνικά, πιο textbook ιντερνετική πολιτική συζήτηση πεθαίνεις. Δεν σου είπε κανείς να μην γουστάρεις τη σημαία και τα άλλα που λες μόνος σου, για κάτι πολύ συγκεκριμένο σου απάντησα, στο ότι "δεν τρέχει τίποτα, έκαναν το κομμάτι τους". Δεν ισχύει αυτό ρε φίλε πώς να το κάνουμε, δεν είναι τόσο λαρτζ η φάση μας, σκανδαλίζεται η μισή Ελλάδα με πολύ πιο λάιτ πράγματα.
ΑΡΑΖΩ, Ἄρα ζῶ
Image
Geologos
Football Demi-God
Football Demi-God
Posts: 18242
Joined: Fri Nov 26, 2010 12:10 pm
Football Manager της ομάδας: AEK
Αγαπημένη Ομάδα: ΑΕΚ
Has thanked: 16 times
Been thanked: 7 times

Ας βαλουμε κάτω να δουμε μερικά πράγματα στη σειρά μπας και βγαλουμε καποιο συμπέρασμα.
Καταρχάς, οσο και αν φανει περίεργο στον Εκι τον Ζιζου και στον Περικλή, και εγώ διαφωνώ με την πράξη των κοριτσιών, ως μορφή διαμαρτυρίας. Αφού αναγκάζομαι να το αναφέρω, να πω επι τουτου οτι ανεξάρτητα το τι γνώμη έχει ο καθένας για τις παρελάσεις στο συνολό τους ή επι μέρους, επειδή εμενα οι αναμνήσεις μου απο την παρέλαση είναι πέρα απο το σχολειο και το στρατο να παρελαζουν και βετερανοι και αντάρτες της ΠΕΑΕΑ γέροι ή και σε αναπηρικά καρότσια, ή αυτή η μορφή διαμαρτυριας-δήλωση ήταν μια πράξη που δεν θα έκανα. Δεν νομίζω δηλαδή ο αντάρτης του ΔΣΕ ο 90χρονος που γινε θέμα πρόσφατα, να έχει τιποτα φιλομεταξικες καβλες. Βέβαια, λόγω και καταγωγής, για μένα η παρέλαση είναι μία με ολους μέσα, δεν έχει αυτές τις πρωτευουσυμπρωτευουσιανικες ανωμαλιες μια στρατος μια μονο μαθητες μια μονο αλλοι κτλ κτλ.
Παρόλο όμως που δεν επικροτώ την πράξη και μαλιστα διαφωνώ, για μένα το μείζον στην όλη ιστορία είναι αυτός ο ανθρωποφαγικός συρφετος που βγήκε παγανια και ζητούσε αποβολές, φυλάκισεις, πουτσα μπατσες και ξύλο στα κορίτσια, που βγήκαν ΑΞΙΩΜΑΤΟΥΧΟΙ του κράτους και τις αποκαλεσαν γελοια υποκείμενα, που βγήκε ο αλλος ο υπουργος και με μια δήλωση απαξίωσε όλους όσους έχουν αναπηρία. Και επειδή αυτά στη δική μου τη ζυγαρια είναι πιο σημαντικα, εγω εκει εστιασα, καθως στην τελική η πράξη μιας ομάδας νεαρων δεν με επηρεαζει τόσο όσο τα λόγια και τα έργα δημαρχων, υπουργών κτλ.

Και για να λυθει η απορια που εκφράστηκε πιο πανω, ναι μπορεις να είσαι αντιθετος με περισσότερα απο 1 πράγματα, this is how you do it. Αντιθετα, εσεις που αναρωτιέστε, δεν κανατε αυτο, ειδατε εναν συνομιλητη σας να διατυπώνει κατι διαφορετικο απο εσάς, και τον βάλατε απέναντι, λες και αμφισβήτησα εγώ τις δικές σας ευαισθησίες ή το τι σας αρέσει και το τι όχι.
Μαρέσει που λέτε και για εμφυλιοπολεμικο κλίμα, και πασχίζετε να πετάξετε καποιον προς τους άλλους.

Εκι, δεν καταναλώνουμε αλκοολ με αντιβίωση γιατι δεν ενεργει η αντιβιωση. Το θέμα είναι πως αν δεν αφήνεις την αντιβίωση να λειτουργήσει σωστα(να κανεις ολη την θεραπεια πιστα και να μην την κοψεις προωρα και να μη χανεις τη δοση) συνεισφέρεις στο να γίνουν τα μικρόβια πιο ανθεκτικά και να αντιμςτωπιζονται μονο με ισχυροτερη αντιβιωση

Sent from my SM-G935W8 using Tapatalk

User avatar
laugh
Assistant Manager
Assistant Manager
Posts: 3586
Joined: Sun Nov 06, 2005 3:41 am
Has thanked: 6 times
Been thanked: 15 times

Btw, άνοιξε η beta :P
User avatar
equi_gonzalez
National Manager
National Manager
Posts: 9540
Joined: Mon Mar 22, 2010 6:21 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθηναϊκός, Barca, Man Utd
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Το "μαρφιν" ειναι επιχειρημα δεξιων οταν οι αριστεροι μιλανε για φυσσα. Εγω απλα ειπα οτι μπορει πολυ ευκολα να χρησιμοποιειται και αντιθετα, αν επιλεγεις να κλεινεις τα ματια σε καποια μορφη βιας.

Για το δεξιοστροφος φασισμος ανακαλω, γιατι οντως η λεξη ειναι βαρια και συγκεκριμενη. Δε χρειαζεται να κολλαμε στις λεξεις.

Η κυρια διαφωνια μου σε αυτο που ποσταρες προηγουμενως ηταν οτι προσπαθησες μονοπαντα να αναφερεις περιστατικα για να βγει το αποφθεγμα "δεν εχουμε ελευθερια", το οποιο για μενα ειναι πολυ βαρυ να το λες. Ουτε ο παστιτσιος ουτε ο σκορτσεζε το δικαιολογουν κατι τετοιο. Το οτι υπαρχουν πολιτικοι δεξιοι που δε μπορουν να πανε στα Εξαρχεια ή δε μπορουν να μιλησουν σε καποιο πανεπιστημιο ειναι αξιο αναφορας?

Τωρα Τσαουσεσκου κτλ οκ πλατιασε η κουβεντα, δεν απαντουσα μονο σε σενα. Καμια κουβεντα δεν ειναι textbook, για μενα ολα εχουν νοημα, πρεπει να μαθουμε (και εδω και λιβε και παντου) να τσακωνομαστε, να συζηταμε, να λεμε σωστα και [System Interruption: Μη βρίζεις!], να διαφωνουμε και να ανασκευαζουμε αν χρειαζεται.

Δεν εβαλα κανεναν απεναντι και ουτε ειπα για εμφυλιοπολεμικο κλιμα για σενα. Εμφυλιοπολεμικα συνδρομα ειπα και νομιζω οτι ισχυει για ολους μας αυτο. Και οχι μονο Ελλαδα βεβαια, δες Ισπανια τωρα που αυτοι ειχαν και πολυ χειροτερες ιστοριες με Φρανκο.

Θενκς γκεο και ρεστ.

Sent from my SM-G950U using Tapatalk




pirovatis wrote:Τραβάει τις ακροαματικότητες και τα θηλυκά ο Εκι.
User avatar
PanosBonJovi
National Manager
National Manager
Posts: 9884
Joined: Wed Sep 05, 2012 11:12 am
Αγαπημένη Ομάδα: Barcelona, Liverpool, Veria
Status: Talk about a dream, try to make it real
Location: Gamma Ethniki
Has thanked: 41 times
Been thanked: 11 times

Ελα ρε παιδιά αν δεν είχαμε ελευθερία δε θα μπορούσαμε να κάνουμε μια τέτοια συζήτηση. Αν το πάρουμε καθαρά ωμά το θέμα, έχουμε μια εικονική Δημοκρατία βέβαια.
User avatar
zidane72003
The God Of Football
The God Of Football
Posts: 62568
Joined: Wed Nov 26, 2003 12:00 am
Football Manager της ομάδας: Arsenal,Barca,OSFP,Juve
Αγαπημένη Ομάδα: BOUBOUZEL FC
facebook προφίλ: bill.sakkas.5
Status: Glasgow here i am
Location: Μεταξυ του πραγματικου και του δικου μου κοσμου
Has thanked: 3 times
Been thanked: 18 times

Geologos wrote:Ας βαλουμε κάτω να δουμε μερικά πράγματα στη σειρά μπας και βγαλουμε καποιο συμπέρασμα.
Καταρχάς, οσο και αν φανει περίεργο στον Εκι τον Ζιζου και στον Περικλή, και εγώ διαφωνώ με την πράξη των κοριτσιών, ως μορφή διαμαρτυρίας. Αφού αναγκάζομαι να το αναφέρω, να πω επι τουτου οτι ανεξάρτητα το τι γνώμη έχει ο καθένας για τις παρελάσεις στο συνολό τους ή επι μέρους, επειδή εμενα οι αναμνήσεις μου απο την παρέλαση είναι πέρα απο το σχολειο και το στρατο να παρελαζουν και βετερανοι και αντάρτες της ΠΕΑΕΑ γέροι ή και σε αναπηρικά καρότσια, ή αυτή η μορφή διαμαρτυριας-δήλωση ήταν μια πράξη που δεν θα έκανα. Δεν νομίζω δηλαδή ο αντάρτης του ΔΣΕ ο 90χρονος που γινε θέμα πρόσφατα, να έχει τιποτα φιλομεταξικες καβλες. Βέβαια, λόγω και καταγωγής, για μένα η παρέλαση είναι μία με ολους μέσα, δεν έχει αυτές τις πρωτευουσυμπρωτευουσιανικες ανωμαλιες μια στρατος μια μονο μαθητες μια μονο αλλοι κτλ κτλ.
Παρόλο όμως που δεν επικροτώ την πράξη και μαλιστα διαφωνώ, για μένα το μείζον στην όλη ιστορία είναι αυτός ο ανθρωποφαγικός συρφετος που βγήκε παγανια και ζητούσε αποβολές, φυλάκισεις, πουτσα μπατσες και ξύλο στα κορίτσια, που βγήκαν ΑΞΙΩΜΑΤΟΥΧΟΙ του κράτους και τις αποκαλεσαν γελοια υποκείμενα, που βγήκε ο αλλος ο υπουργος και με μια δήλωση απαξίωσε όλους όσους έχουν αναπηρία. Και επειδή αυτά στη δική μου τη ζυγαρια είναι πιο σημαντικα, εγω εκει εστιασα, καθως στην τελική η πράξη μιας ομάδας νεαρων δεν με επηρεαζει τόσο όσο τα λόγια και τα έργα δημαρχων, υπουργών κτλ.

Και για να λυθει η απορια που εκφράστηκε πιο πανω, ναι μπορεις να είσαι αντιθετος με περισσότερα απο 1 πράγματα, this is how you do it. Αντιθετα, εσεις που αναρωτιέστε, δεν κανατε αυτο, ειδατε εναν συνομιλητη σας να διατυπώνει κατι διαφορετικο απο εσάς, και τον βάλατε απέναντι, λες και αμφισβήτησα εγώ τις δικές σας ευαισθησίες ή το τι σας αρέσει και το τι όχι.
Μαρέσει που λέτε και για εμφυλιοπολεμικο κλίμα, και πασχίζετε να πετάξετε καποιον προς τους άλλους.

Εκι, δεν καταναλώνουμε αλκοολ με αντιβίωση γιατι δεν ενεργει η αντιβιωση. Το θέμα είναι πως αν δεν αφήνεις την αντιβίωση να λειτουργήσει σωστα(να κανεις ολη την θεραπεια πιστα και να μην την κοψεις προωρα και να μη χανεις τη δοση) συνεισφέρεις στο να γίνουν τα μικρόβια πιο ανθεκτικά και να αντιμςτωπιζονται μονο με ισχυροτερη αντιβιωση

Sent from my SM-G935W8 using Tapatalk
ΤΩΡΑ ΝΑΙ ΡΕ ΜΆΓΚΑ.

Τώρα συμφωνώ. Βασικά ίσως εγώ δεν το έθεσα καλά και πριν. Η έλλειψη γνώσης και εκμετάλλευσης της ελληνικής γλώσσας ίσως δε με βοήθησε να το θέσω καλύτερα.

Για μένα η παρέλαση δεν αποτελεί φασιστικό κατάλοιπο. Αλλά δεν έχω και κανένα θέμα να σταματήσει.

Μείνει φύγει η παρέλαση νομίζω το ανέφερα και πριν: το θέμα είναι να μάθουν τα παιδιά οι νέοι και ο κόσμος τι ακριβώς σημαίνει το όχι και το 21.

Κάποιος έγραψε ότι είμαστε η μόνη χώρα που γιορτάζει την είσοδο σε πόλεμο. Δε θα ήθελα να χαρακτηρίσω αλλά για μένα επιεική μαλακια μου φαίνεται αυτή η πρότασης. Εγώ δεν αισθάνομαι έτσι. Εγώ αισθάνομαι ότι ειπώθηκε ένα όχι στο φασισμό και αυτό γιορτάζω. Αν κάποιος αισθάνεται ότι η παρέλαση ΣΗΜΑΊΝΕΙ την είσοδο στο πόλεμο οκ. Όπως επίσης αν θεωρεί ότι είναι μεταξικό/παπαδοπουλειο κατάλοιπο. Νομίζω ότι είπα ότι θα προτιμούσα και εγώ τη συμμετοχή ανθρώπων και κοινωνικών στρωμάτων. Και ανθρώπους με αμαξίδια και ένα σωρό άλλα. Κάποιος (ο κος?) είπε ότι είναι ρατσιστικό. Δε το βλέπω ούτε έτσι. Το να υπάρχει μια αρχή και ένας τρόπος του πώς γίνεται κάτι εμένα δε μου φαίνεται ότι κρύβει κάτι. Επίσης πολλοί μαθητές ήταν κοντοί και έξυπνοι και κάποιοι ψηλοί και λιγότερο ξύπνιοι. Δε καταλαβαίνω λοιπόν αν είναι ρατσιστικό και κατά ποιού: ρατσιστικά της εξυπνάδας η του ύψους? υπάρχει αλήθεια κόσμος που θεωρεί λογικό να γίνεται"διάκριση"λόγω ύψους? ίσως εγώ είμαι απλά αγαθός. Απλά νομίζω ότι αυτό γίνεται ακριβώς γιατί δε φοριέται το hoodie ανάποδα και τα sleepers στα χέρια για κολύμπι (αν αναρωτιέται κάποιος πώς τα σκέφτομαι αυτά τα παραδείγματα είναι επειδή τα έχω κάνει Κάι τα δύο Image). Ο λόγος που γίνεται καταλαβαίνω ότι είναι ότι είναι πιο ωραίο οπτικά να υπάρχει ένα πειθαρχημένο σύνολο...και οι ομάδες δλδ που θέλουν πειθαρχία είναι λόγω ναζιστικών κατάλοιπων;

Και συμφωνώ και 20000% ότι κατακριτέα είναι η πράξη. Νομίζω το είπε και ο Τζοντος:μην πας. Αν τρως κρέας δε πας έξω από ένα εστιατόριο βιγκαν να τρως σουβλάκια. Αν είσαι βιγκαν είναι αηδία να στέκεσαι έξω από μια ψησταριά και να κρατάς νεκρά/ακέφαλα κοτόπουλα.

Δε ξέρω αν κάποιοι πολιτικοί το "εκμεταλλεύονται". Μου φαίνεται ηλίθιο και αυτό. Και βασικά χέστηκα τί κάνουν οι πολιτικοί οι οποίοι είναι εκεί για ορισμένο χρονικό διάστημα (υπό νορμάλ συνθήκες). Αλήθεια μας νοιάζει αν οι πολιτικοί το χρησιμοποιούν? γιατί για προβολή?δλδ θα πει κάποιος α ωραία παρέλαση ας ψηφίσω τον δήμαρχο?. Δλδ αν φύγουν οι επίσημοι να κάνουμε παρελάσεις?με στρατιωτικό η όχι περπάτημα?

Και προφανώς και κατακραυγή για οποιοδήποτε παππά πιάνει παιδάκια, για κάθε ΚΩΛΟμπατσο που σηκώνει γκλομπ για να βαρεσει δίχως λόγο συνταξιούχους, για κάθε άτομο που καταστρέφει το βίος του διπλανού.

Αυτά νομίζω ότι σε μια κοινωνία ΕΝΝΟΟΎΝΤΑΙ. Δεν χρειάζεται το φόρουμ και το φειςμπουκ για να πεις τα αυτονόητα.

Ξαναλέω βέβαια ότι αυτός είναι ο τρόπος που βλέπω εγώ τη παρέλαση. Προφανώς και αν έχει άλλους σκοπούς είναι κατακριτέο...

Και προφανώς καμιά αποβολή φυλάκιση η ντιλιτ των κοριτσιών/γυναικών/μαθητριών. Ίσως μια κοινωνική εργασία; Και πάλι αδιάφορο για μένα. Αν οι νέοι μάθουν να αντιστέκονται στο ναζισμό και στις ιδέες του και στο φασισμό και στο τι πρεσβεύει με διαφορετικές πράξεις τότε να ακολουθηθούν αυτές.



Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk




Spoiler: show
Δεν γ@μ@με οχι επειδη δε θελουμε,αλλα απο ιδεολογια.

ΡΕ ΖΗΣΑΜΕ ΝΑ ΠΑΜΕ ΑΝΑΠΟΔΑ ΣΤΗ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟΥ ΡΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ.
User avatar
Anton Kousnij
Football Legend
Football Legend
Posts: 12695
Joined: Sat Nov 03, 2007 6:29 pm
Football Manager της ομάδας: γιατι προλαβαίνω?
Αγαπημένη Ομάδα: spartak limassol
facebook προφίλ: antonis.bourlis
Status: είναι τα 4 στοιχειά και πανω απ'όλα η φωτιά
Has thanked: 0
Been thanked: 7 times

Δεν ειπώθηκε κανένα όχι στον φασισμό, αναγκαστικές ο φιλοφασιστας δικτάτορας μεταξάς, να συμπράξει με τους Άγγλους και όχι με τον άξονα, ελπίζοντας στην μηδενική αντίσταση και γρήγορη προέλαση των φασιστών φίλων του.
Γιατί αν υπήρχε ΌΧΙ στον φασισμό, οι πολιτικοί κρατούμενοι που ζήτησαν να πάνε στο μέτωπο δεν θα συνέχιζαν να σαπίζουν στις ελληνικές φυλακές. Όχι είπε ο ΕΑΜ ΕΛΑΣ και μόνο. Κανείς άλλος. Γιατί δεν έχω δει ΠΑΝΕΛΛΑΔΙΚΉ δράση του ΕΔΕΣ πουθενά.
ξέρω έχω οικογενεικα κατάλοιπα. Φυσιολογικά γιορτάζεται η νίκη επί του φασισμού, αλλά εδώ διώξαμε τους κατακτητές φασίστες για να έρθουν οι εντός.

Στάλθηκε από το WAS-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Γίνε μαντέμι πρώτα
User avatar
zidane72003
The God Of Football
The God Of Football
Posts: 62568
Joined: Wed Nov 26, 2003 12:00 am
Football Manager της ομάδας: Arsenal,Barca,OSFP,Juve
Αγαπημένη Ομάδα: BOUBOUZEL FC
facebook προφίλ: bill.sakkas.5
Status: Glasgow here i am
Location: Μεταξυ του πραγματικου και του δικου μου κοσμου
Has thanked: 3 times
Been thanked: 18 times

Μαν χίλια σόρρυ ο παππούς ο δικός μου από τα αρβανιτοχωρια μια χαρια ήταν στο μέτωπο και τοταλ αντί μεταξικος και αντί εαμικος. Και πάλι όμως αυτό που γράφεις είναι αχαρακτηριστο.

Το λές και μόνος σου και αναφέρεις τι έκανε ο Μεταξάς όχι ο κόσμος. Η Ελλάδα δεν είναι οι πολιτικοί της ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ. Η Ελλάδα είπε όχι στο φασισμό. Το τι έκανε ο "Μεταξάς" ως πολιτικός και η δικατορια του είναι δική σου αντίληψη. Εντιτ:βτς έχεις και το ανάθεμα της κοπέλας/ζινταναινας διότι ούτε ο δικός της παππούς λέει ήταν εαμιτης ούτε μεταξικος και ουδείς εκ των δύο καταλαβαίνει ακριβώς τι προσπαθει το ποστ να κερδίσει. Αν είναι να αποδώσει το όχι στον εαμ αποκλειστικά, μαν πάσο καλή καρδιά και πολύ υγεία σε σένα,με όμορφα μυαλά.

Sent from my GM1913 using Tapatalk

Spoiler: show
Δεν γ@μ@με οχι επειδη δε θελουμε,αλλα απο ιδεολογια.

ΡΕ ΖΗΣΑΜΕ ΝΑ ΠΑΜΕ ΑΝΑΠΟΔΑ ΣΤΗ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟΥ ΡΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ.
master yoda
Off Topic Moderator
Off Topic Moderator
Posts: 14794
Joined: Thu Feb 15, 2007 3:05 am
Αγαπημένη Ομάδα: Ηρακλης
Status: +2513 posts
Has thanked: 3 times
Been thanked: 5 times

μην με βαζετε να κλειδωνω και να μεταφερω ποστ, δλδ για ονομα

πηγαιντε καντε ψωνια για χριστουγεννα, φατε κανα μελομακαρονο
γιατι για κουραμπιεδες δεν ειστε αξιοι
Spoiler: show
-I thought our story was epic, you know?
You and me.
-Epic how?
-Spanning years and continents,
bloodshed... epic.
-Come on.
Ruined lives,bloodshed?
You really think a relationship
should be that hard?
-No one writes songs
about the ones that come easy.
Spoiler: show
Πέρασα όλη μου τι ζωή
θέλοντας κάτι...
και έβαλα τα δυνατά μου
να μην το βρω.
Ποτέ...
ακόμη πηγαίνοντας κοντά σε μέρη
που ίσως ήταν
User avatar
equi_gonzalez
National Manager
National Manager
Posts: 9540
Joined: Mon Mar 22, 2010 6:21 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθηναϊκός, Barca, Man Utd
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Mην ξεκινησουμε παλι αυτη τη βλακεια. Ποιος σοβαρος ανθρωπος τρωει μελομακαρονα???

Καλημερα σε ολοι.

Sent from my SM-G950U using Tapatalk

pirovatis wrote:Τραβάει τις ακροαματικότητες και τα θηλυκά ο Εκι.
User avatar
PanosBonJovi
National Manager
National Manager
Posts: 9884
Joined: Wed Sep 05, 2012 11:12 am
Αγαπημένη Ομάδα: Barcelona, Liverpool, Veria
Status: Talk about a dream, try to make it real
Location: Gamma Ethniki
Has thanked: 41 times
Been thanked: 11 times

Έλα ρε παιδιά μαμανε τα μελομακάρονα αλλά και οι κουραμπιέδες μαμανε επίσης
Post Reply

Return to “Επικαιρότητα - Άσχετα”