Always look on the spam side of Life

Εδώ οι γενικές συζητήσεις και ό,τι δεν μπαίνει κάτω από τις άλλες κατηγορίες...
Post Reply
User avatar
zidane72003
The God Of Football
The God Of Football
Posts: 62687
Joined: Wed Nov 26, 2003 12:00 am
Football Manager της ομάδας: Arsenal,Barca,OSFP,Juve
Αγαπημένη Ομάδα: BOUBOUZEL FC
facebook προφίλ: bill.sakkas.5
Status: Glasgow here i am
Location: Μεταξυ του πραγματικου και του δικου μου κοσμου
Has thanked: 3 times
Been thanked: 18 times

Δυστυχώς συμφωνώ γιατί κάποια πράγματα στην Ελλάδα δε νομίζω ότι μπορούν να γίνουν σεβαστά και εφαρμοστά λογικά. Δε το θεωρώ λάθος σαν ιδέα. Θεωρώ ανέφικτη την εφαρμογή με λογικούς και ανθρώπινου όρους στον ελλαδικό χώρο από τεράστια μερίδα των επιχειρήσεων.

Γενικά έτεινα να έχω άποψη ότι: αφού γίνεται στην Ευρώπη πρέπει να μπορεί να γίνεται και στην Ελλάδα.

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk



Spoiler: show
Δεν γ@μ@με οχι επειδη δε θελουμε,αλλα απο ιδεολογια.

ΡΕ ΖΗΣΑΜΕ ΝΑ ΠΑΜΕ ΑΝΑΠΟΔΑ ΣΤΗ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟΥ ΡΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ.
User avatar
johndoe
Coach
Coach
Posts: 2892
Joined: Thu Oct 13, 2016 7:41 pm
Football Manager της ομάδας: AEK
Αγαπημένη Ομάδα: AEK, Real Madrid, Man. United
Status: I was a million miles away, and there's nothing left to bring me back today...
Has thanked: 0
Been thanked: 5 times

Καλημέρες από το JFK. Έχει γίνει το ανατολική-δυτική ακτή Παγκράτι-Κολιάτσου.

Sent from my SM-G930T using Tapatalk

User avatar
Anton Kousnij
Football Legend
Football Legend
Posts: 12695
Joined: Sat Nov 03, 2007 6:29 pm
Football Manager της ομάδας: γιατι προλαβαίνω?
Αγαπημένη Ομάδα: spartak limassol
facebook προφίλ: antonis.bourlis
Status: είναι τα 4 στοιχειά και πανω απ'όλα η φωτιά
Has thanked: 0
Been thanked: 7 times

Εγώ πάντως πάνω από 2-3 βδομάδες σερί δουλειάς παλαβωνω και. Την πληρώνει η γυναίκα προτιστως και μετά τα παιδιά. Ε όχι δεν αξίζει...

Στάλθηκε από το WAS-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Γίνε μαντέμι πρώτα
User avatar
mitsosvd
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 5899
Joined: Sun Jun 04, 2006 11:26 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθηναικος
Location: Αθηνα
Has thanked: 5 times
Been thanked: 1 time

Απο την προηγουμενη μου δουλεια ειχαν περασει κατι κινεζοι που υποστηριζαν οτι δουλευαν καθε μερα και καθονταν μονο μια μερα τον χρονο στην κινεζικη πρωτοχρονια (ισως και 2? το πολυ 2 ομως, δε θυμαμαι με σιγουρια).
User avatar
To nou sou...
Football Legend
Football Legend
Posts: 10067
Joined: Mon Apr 26, 2010 8:32 pm
Football Manager της ομάδας: Oxford City
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός, Barcelona, Inter
facebook προφίλ: charis.karatzas
Status: Εμάς εδώ στην ξενιτιά, το fm είναι η μόνη μας χαρά...
Location: Καλή ερώτηση...
Has thanked: 4 times
Been thanked: 7 times

Καλά η κυβέρνηση αυτών είναι υπέρ του 10ωρου και πιστεύουν μάλιστα πως πρέπει να νιώθουμε και ευλογημένοι άμα δουλεύουμε τόσες ώρες.
I LOVE THIS SITE!!!
User avatar
Sponis
Twitch Streamer
Twitch Streamer
Posts: 25743
Joined: Thu Oct 03, 2002 11:00 pm
Football Manager της ομάδας: Δόξα Δράμας
Αγαπημένη Ομάδα: Manchester United / Π.Α.Ο.
twitter: Sponis
Status: I'm coming... Keep running... Tormenting You!
Location: Under Your Wings and Into Your Arms
Has thanked: 1 time
Been thanked: 0
Contact:

αν μπορεί η επιχείρηση να είναι 7ημερη αλλά ο εργαζόμενος πενθήμερος και με έξτρα έσοδα ανάλογα αν είναι Κυριακή, αργία, βραδινή βάρδια κτλ τότε να το συζητήσουμε
ΑΛΛΑ όπως ξέρουμε, εδώ ισχύει το my way or the highway του αφεντικού
Geologos
Football Demi-God
Football Demi-God
Posts: 18243
Joined: Fri Nov 26, 2010 12:10 pm
Football Manager της ομάδας: AEK
Αγαπημένη Ομάδα: ΑΕΚ
Has thanked: 16 times
Been thanked: 7 times

Όχι ούτε καν αυτο. Άσκοπη σπατάλη ενέργειας, άσκοπη σπαταλη ανθρώπινου δυναμικού.
Δεν είναι μόνο "εδώ στην Ελλάδα θα υπάρξει εκμετάλλευση", στις περισσότερςς χώρες όσο είναι δυνατο περνάνε μέτρα που καταργούν το 8ωρο/40ωρο, ενώ και κεντρικά η ΕΕ έχει παρόμοιες κατευθύνσεις.
Φυσικά και οι μικροεπιχειρήσεις θα εξαφανιστούν αργά ή γρήγορα έτσι και αλλιώς, αλλά δεν είναι της παρούσης.

Sent from my SM-G935W8 using Tapatalk

User avatar
Tsakalaki
Asst Researcher ΠΑΟΚ - Story Teller
Asst Researcher ΠΑΟΚ - Story Teller
Posts: 48757
Joined: Sun Nov 30, 2003 12:00 am
Football Manager της ομάδας: Tottenham
Αγαπημένη Ομάδα: Dynamo Podilatou
facebook προφίλ: antonis.tsakaleas
twitter: Tsak_attaq
Status: I've never been clever, 'cause need it never
Location: Θεσσαλονίκη (Βόλος)
Has thanked: 6 times
Been thanked: 5 times
Contact:

Καλημέρες παίδες!


Σε συνέχεια της κουβέντας που άνοιξε για τα εργασιακά, συμφωνώ με τον Ζιντάν στο «ανέφικτη την εφαρμογή με λογικούς και ανθρώπινου όρους στον ελλαδικό χώρο από τεράστια μερίδα των επιχειρήσεων».
--------------------------------------------------------

Εσαεί Πρόεδρος ΠΑ.ΣΥ.ΣΠΑ PC | -2002

26.08.10 | All my FM Stories | Πώς το Football Manager έγινε κομμάτι της ζωής μου
Spoiler: show
RedArmy: «Το κακο με τον Τσακ, είναι ότι ποτέ δεν μπορείς να καταλάβεις αν κάνει πλάκα ή τα λέει σοβαρά :D»
ArK ass: «Aμαν ρε Τσακ...εκει που εμφανιζεται η ελπιδα, ερχεσαι εσυ και την εξαφανιζεις»
nirearas: «Γιατί, τσακ γεννιέσαι... Δεν γίνεσαι...»

My Twitch channel
User avatar
To nou sou...
Football Legend
Football Legend
Posts: 10067
Joined: Mon Apr 26, 2010 8:32 pm
Football Manager της ομάδας: Oxford City
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός, Barcelona, Inter
facebook προφίλ: charis.karatzas
Status: Εμάς εδώ στην ξενιτιά, το fm είναι η μόνη μας χαρά...
Location: Καλή ερώτηση...
Has thanked: 4 times
Been thanked: 7 times

Γενικά πάντως αυτό με τα ωράρια πιστεύω πως μπορεί να έχει ισχύ μόνο σε μαγαζιά. Στα υπόλοιπα απλά θα πέφτει περισσότερο κωλοβάρεμα. Γιατί γενικά κανείς δεν δουλεύει 8ωρο κατοτακατο. Μπορεί να υπάρχουν μέρες που να μην σηκώνεις κεφάλι και να θες 2 8ωρα για να τελειώσεις αυτά που πρέπει, αλλά σε daily routine πιστεύω πως το παραγωγικό ωράριο είναι 6-7 ώρες τη μέρα. Ακόμα και οι βιομηχανίες μπορεί να μην χρειάζονται τόση δουλειά από το εργατικό τους δυναμικό.
I LOVE THIS SITE!!!
periklis11
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 5100
Joined: Tue Dec 20, 2011 8:38 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός,Liverpool
Status: Spread your wings you can fly
Location: Νέα Φιλαδέλφεια
Has thanked: 0
Been thanked: 0

μπορεί και λιγότερο από 6-7 ώρες , αλλά θα γίνει τεράστια ζημιά σε κάποιους κλάδους

Ειδικά εμπόριο επειδή το ξέρω και το ζω σπίτι μου . Υπάρχουν πάρα πολλοί έμποροι που διατηρούν την δική τους επιχείρηση και εργάζονται μόνοι τους . Αυτοί είτε δεν θα ξεκουραστούν ποτέ , είτ εθα καταστραφούν απ τον ανταγωνισμό ( ακόμα περισσότερο )
User avatar
To nou sou...
Football Legend
Football Legend
Posts: 10067
Joined: Mon Apr 26, 2010 8:32 pm
Football Manager της ομάδας: Oxford City
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός, Barcelona, Inter
facebook προφίλ: charis.karatzas
Status: Εμάς εδώ στην ξενιτιά, το fm είναι η μόνη μας χαρά...
Location: Καλή ερώτηση...
Has thanked: 4 times
Been thanked: 7 times

Για να μην παρεξηγηθώ, δεν είμαι υπέρ αυτής της αλλαγής. Λέω ότι αυτή η αλλαγή δεν έχει νόημα, γιατί οι κλάδοι που στην ουσία μπορούν να δουλέψουν παραπάνω και μπορούν να έχουν διαθέσιμη δουλειά για παραπάνω ώρες είναι λίγοι.
I LOVE THIS SITE!!!
thanasis10
National Manager
National Manager
Posts: 8577
Joined: Sat Oct 20, 2007 1:58 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Προοδευτική Έκρηξη Τούμπας Α.Ο
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Καλησπέρες.

Και εγώ συμφωνώ πλήρως στο «ανέφικτη την εφαρμογή με λογικούς και ανθρώπινου όρους στον ελλαδικό χώρο από τεράστια μερίδα των επιχειρήσεων». Σίγουρα οι μισοί εργαζόμενοι στο σήμερα δεν δουλεύουν πλήρως νόμιμα. πχ μειωμένα ενσήμα, ανεπαρκής ασφάλιση, αδήλωτες υπερωρίες, δώρα και μπόνους κομμένα ή επιστρεφόμενα. Αν γινόντουσαν οι καταγγελίες στην επιθεώρηση εργασίας θα είχε κλάψει ΠΟΛΥΣ κοσμάκης. Και καλά θα είχε πάθει στην τελική. Από την άλλη, μένει τελείως φλου με όλο αυτό, το τι θα γίνει με τα μπόνους και τα εξτρα που έχει η Κυριακάτικη εργασία.

Στο τέλος νομίζω πάντως πως απλά μένει ότι το 7ήμερο είναι απάνθρωπο. &-. Δεν ξέρω για τους άλλους, αλλά όσες φορές αναγκάστηκα να δουλέψω 55-60 ώρες την βδομάδα, δεν πήγε καθόλου καλά ούτε ψυχολογικά ούτε σωματικά και κατέληγα στο να βγαίνω το Σάββατο, να γίνομαι μπάουλο από τα ξύδια και να έχω όλη την Κυριακή χανγκόβερ.

Επίσης συμφωνώ με Geo, στο ότι στόχος είναι οι μικρομεσαίες επιχειρήσεις με σκοπό αυτές να αντικατασταθούν από μεγαλοκαταστήματα και αλυσίδες. Σε εμπόριο και παροχή υπηρεσιών, όχι τόσο σε εστίαση. Αλλά στην Ελλάδα είναι η ραχοκοκαλιά της οικονομίας οπότε ακόμα στηρίζονται γιατί πολύ απλά όπως γράφω και παραπάνω θα κλάψει πολύς κοσμάκης αν κλείσουν. Όχι επίσημα μέσω φορολογικού αλλά ανεπίσημα με ανοχή της μαύρης εργασίας κλπ κλπ.

Και γενικά η μεγάλη προσπάθεια είναι να γίνει πλήρως ελαστική η αγορά εργασίας στο κομμάτι της προσφοράς. Αυτό γίνεται μέσω των ατομικών συμβάσεων, την κατάργηση των συνδικάτων κλπ με σκοπό το κάθε άτομο να έχει ξεχωριστεί διαπραγμάτευση στις συνθήκες και τους όρους εργασίας του και κατ' επέκταση στο τέλος να είναι ολομόναχο και απροσταύτετο, ενώ στην άλλη πλευρά, δηλαδή των επιχειρήσεων υπάρχει ξεκάθαρη οργάνωση και συννενόηση μεταξύ τους για τους όρους, τους μισθούς κλπ κλπ. π.χ ένα μικρό που θυμάμαι τώρα, είχε μαθευτεί πριν 1-2 χρόνια σε μια επαρχιακή πόλη, ότι αφεντικά στην εστιάση είχαν κανει κλειστή ομάδα στο φβ, με σκοπό να στοχοποιούν εργαζομένους με συνδικαλιστική δράση ώστε αυτοί να μην μπορούν στο τέλος να βρουν δουλειά.


Σε άλλα νέα, τα έπαιξε το Pc, ήθελε φορμάτ. Το έκανα, είπα να βάλω Ubuntu 19.04. Πανέμορφα. Κατεβάζω και το steam και βλέπω ότι το fm19 δεν έχει υποστήριξη για Linux. Και έτσι το αγαπημένο μας παιχνίδι θα μας κάνει να αλλάξουμε λειτουργικό.
User avatar
PanosBonJovi
National Manager
National Manager
Posts: 9916
Joined: Wed Sep 05, 2012 11:12 am
Αγαπημένη Ομάδα: Barcelona, Liverpool, Veria
Status: Talk about a dream, try to make it real
Location: Gamma Ethniki
Has thanked: 42 times
Been thanked: 11 times

Φυσικά όλα τα παραπάνω προϋποθέτουν να κερδίσει τις εθνικες εκλογές αρχικά και ύστερα να σχηματίσει κυβέρνηση η Νέα Δημοκρατία
thanasis10
National Manager
National Manager
Posts: 8577
Joined: Sat Oct 20, 2007 1:58 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Προοδευτική Έκρηξη Τούμπας Α.Ο
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Για μένα δεν είναι αυτό απαραίτητο. Είτε συριζα, είτε νδ, οι πολιτικές αυτές έρχονται από την κεντρική διαχείρηση της ε.ε. Και να μην το λέει ο σύριζα στο σήμερα, αν επανεκλεγεί θα κάνει κάτι προς αυτήν την κατεύθυνση σε 1-2 χρόνια.
User avatar
Paliakoudis
Youth Team Manager
Youth Team Manager
Posts: 2364
Joined: Wed Dec 26, 2012 4:12 pm
Football Manager της ομάδας: Monopoli
Αγαπημένη Ομάδα: ΠΑΟΚ
Status: Δεν ελπίζω τίποτα, δε φοβάμαι τίποτα, είμαι ελεύθερος.
Location: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Την καλησπέρα μου από το ΔΑΚ Κομοτηνής και τον τελικό του τοπικού κυπέλλου

Edit: Και με σκόρερ τον Μπερτράν Ρομπέρ. Τρόπαια και οποιοσδήποτε είχε σχέση με ΠΑΟΚ το 2019 πάνε μαζί φαίνεται

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αν έπαιζες στον ουρανό, θα πέθαινα για να σε δώ.
ΠΑΟΚ
1926
Post Reply

Return to “Επικαιρότητα - Άσχετα”