Always look on the spam side of Life

Εδώ οι γενικές συζητήσεις και ό,τι δεν μπαίνει κάτω από τις άλλες κατηγορίες...
Post Reply
User avatar
vaggelis2005
Football Demi-God
Football Demi-God
Posts: 17754
Joined: Thu Jul 28, 2005 11:36 pm
Football Manager της ομάδας: Ολυμπιακός
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός-Man Utd-Ίντερ
Location: Άνω Πατήσια
Has thanked: 0
Been thanked: 2 times

Ναι οκ καταλαβαίνω το τρόπο που το λες.Ότι από όποια πλευρά και αν "πλησιάσει" ένα αντικείμενο θα το παρασύρει μαζί του και είναι λογικό αυτό.Ίσως αυτό που είπα εγώ είναι η προσπάθεια οπτικοποίησης που έχουμε κάνει σαν ανθρωπότητα για τη μαύρη τρύπα.Άρα μπορείς να το πεις σαν έναν "διάφανο" πλανήτη με δυνατότητα να απορροφά άλλες μάζες/αστέρια.
User avatar
johndoe
Coach
Coach
Posts: 2892
Joined: Thu Oct 13, 2016 7:41 pm
Football Manager της ομάδας: AEK
Αγαπημένη Ομάδα: AEK, Real Madrid, Man. United
Status: I was a million miles away, and there's nothing left to bring me back today...
Has thanked: 0
Been thanked: 5 times

Μιας και σε πέτυχα:
Στο μυαλό μου, μια μαύρη τρύπα είναι μια πολύ πυκνή μάζα. Με δεδομένο ότι αυτή η τρύπα έχει τέτοια μάζα, σημαίνει ότι ασκεί πολύ μεγάλη βαρυτική δύναμη (νόμος της παγκόσμιας έλξης).
Αν ισχύουν τα παραπάνω, θεωρητικά δεν θα μπορούσε κάποια στιγμή να δημιουργηθεί μια ΜΤ με τέτοια μάζα που να "μαζέψει" τα πάντα σε βάθος χρόνου (i.e. στην αρχή θα έχει μια μάζα Χ, θα τραβήξει μέσα της περισσότερη μάζα άρα θα μπορεί να ασκήσει αρκετή δύναμη σε πιο μεγάλη απόσταση ώστε να τραβήξει και πιο μακρινές μάζες κοκ). Θεωρητικά αυτό γίνεται και απλά στην πράξη είναι δύσκολο γιατί ο παρονομαστής είναι τετραγωνισμένος ή υπάρχει κι άλλος λόγος/δεν γίνεται;
User avatar
PanosBonJovi
National Manager
National Manager
Posts: 9926
Joined: Wed Sep 05, 2012 11:12 am
Αγαπημένη Ομάδα: Barcelona, Liverpool, Veria
Status: Talk about a dream, try to make it real
Location: Gamma Ethniki
Has thanked: 42 times
Been thanked: 11 times

periklis11 wrote: Wed Apr 10, 2019 9:39 pm βλέπουν κι άλλοι αστρόνιο :snif: :snif: :snif:

τα λέτε ωραία, συνεχίστε , απόλαυση τέτοιες συζητήσεις

εμένα μου έρχονται 2 τραγούδια . Το ένα το είπατε, το άλλο black holes and revelations . Σπουδαίο άσμα επίσης
Το Black Holes & Revelations είναι ο δισκος. Το Starlight το αναφέρει επαναλαμβανόμενα στους στίχους. Το Supermassive Black Hole από την άλλη είναι τίτλος τραγουδιού από τον ίδιο δίσκο :D
Last edited by PanosBonJovi on Wed Apr 10, 2019 10:10 pm, edited 1 time in total.
periklis11
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 5100
Joined: Tue Dec 20, 2011 8:38 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός,Liverpool
Status: Spread your wings you can fly
Location: Νέα Φιλαδέλφεια
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Give Giovanni_7 a medal ρε -diatakste
periklis11
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 5100
Joined: Tue Dec 20, 2011 8:38 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός,Liverpool
Status: Spread your wings you can fly
Location: Νέα Φιλαδέλφεια
Has thanked: 0
Been thanked: 0

PanosBonJovi wrote: Wed Apr 10, 2019 10:09 pm
Το Black Holes & Revelations είναι ο δισκος. Το Starlight το αναφέρει επαναλαμβανόμενα στους στίχους. Το Supermassive Black Hole από την άλλη είναι τίτλος τραγουδιού από τον ίδιο δίσκο :D
ναι μωρέ αυτό το starlight πως το λένε . Μου έχει κολλήσει ο στίχος, δίκιο έχεις :D
User avatar
demakos21
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 5332
Joined: Thu Mar 20, 2008 4:26 pm
Football Manager της ομάδας: AΕΚ
Αγαπημένη Ομάδα: ΑΕΚ/Juventus/Liverpool/OM
Status: Θα διασχίσεις ένα πρωινό τον κόσμο και θα 'ναι πιο όμορφα κι από ένα όνειρο.
Location: Athens
Has thanked: 0
Been thanked: 0

johndoe wrote: Wed Apr 10, 2019 10:06 pm θεωρητικά δεν θα μπορούσε κάποια στιγμή να δημιουργηθεί μια ΜΤ με τέτοια μάζα που να "μαζέψει" τα πάντα σε βάθος χρόνου (i.e. στην αρχή θα έχει μια μάζα Χ, θα τραβήξει μέσα της περισσότερη μάζα άρα θα μπορεί να ασκήσει αρκετή δύναμη σε πιο μεγάλη απόσταση ώστε να τραβήξει και πιο μακρινές μάζες κοκ). Θεωρητικά αυτό γίνεται και απλά στην πράξη είναι δύσκολο γιατί ο παρονομαστής είναι τετραγωνισμένος ή υπάρχει κι άλλος λόγος/δεν γίνεται;
Κάτι αντίστοιχο ήθελα να ρωτήσω κ εγώ τον Giovanni.
periklis11
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 5100
Joined: Tue Dec 20, 2011 8:38 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός,Liverpool
Status: Spread your wings you can fly
Location: Νέα Φιλαδέλφεια
Has thanked: 0
Been thanked: 0

αν και δεν είμαι προφεσορ τζιοβανις πιστεύω παίζει μεγάλο ρόλο και η διαστολή του σύμπαντος ( που είναι και επιταχυνόμενη )
User avatar
jasonas
Assistant Manager
Assistant Manager
Posts: 3910
Joined: Tue Apr 29, 2008 8:50 pm
Football Manager της ομάδας: ΑΕΚ
Αγαπημένη Ομάδα: ΑΕΚ, BOCA
Has thanked: 1 time
Been thanked: 7 times

ωραιος Τζιοβανι... νομιζω πως το καταλαβα (στο 95% του :P )

αν μπορεις να μου εξηγήσεις και σχετικα με την ακτινοβολια που λεει ο αστρονιο και τα ζευγη σωματων.... θα ησουν τελειος! ισως εχει σχεση και με αυτο που ρωταει ο johndoe...
User avatar
vaggelis2005
Football Demi-God
Football Demi-God
Posts: 17754
Joined: Thu Jul 28, 2005 11:36 pm
Football Manager της ομάδας: Ολυμπιακός
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός-Man Utd-Ίντερ
Location: Άνω Πατήσια
Has thanked: 0
Been thanked: 2 times

johndoe wrote: Wed Apr 10, 2019 10:06 pm Μιας και σε πέτυχα:
Στο μυαλό μου, μια μαύρη τρύπα είναι μια πολύ πυκνή μάζα. Με δεδομένο ότι αυτή η τρύπα έχει τέτοια μάζα, σημαίνει ότι ασκεί πολύ μεγάλη βαρυτική δύναμη (νόμος της παγκόσμιας έλξης).
Αν ισχύουν τα παραπάνω, θεωρητικά δεν θα μπορούσε κάποια στιγμή να δημιουργηθεί μια ΜΤ με τέτοια μάζα που να "μαζέψει" τα πάντα σε βάθος χρόνου (i.e. στην αρχή θα έχει μια μάζα Χ, θα τραβήξει μέσα της περισσότερη μάζα άρα θα μπορεί να ασκήσει αρκετή δύναμη σε πιο μεγάλη απόσταση ώστε να τραβήξει και πιο μακρινές μάζες κοκ). Θεωρητικά αυτό γίνεται και απλά στην πράξη είναι δύσκολο γιατί ο παρονομαστής είναι τετραγωνισμένος ή υπάρχει κι άλλος λόγος/δεν γίνεται;
Ανάλογα με τη ταχύτητα που απορροφά τις μάζες η μαύρη τρύπα σε συνάρτηση με την επέκταση του σύμπαντος.

Πάνω σε αυτό, και με κίνδυνο να πω μεγάλη βλακεία, αν θεωρητικά μπορούσε να γίνει κάτι τέτοιο και να μαζευτουν όλα σε μια μαύρη τρύπα αυτό δεν θα μπορούσε να καταλήξει σε ένα big bang;
User avatar
PanosBonJovi
National Manager
National Manager
Posts: 9926
Joined: Wed Sep 05, 2012 11:12 am
Αγαπημένη Ομάδα: Barcelona, Liverpool, Veria
Status: Talk about a dream, try to make it real
Location: Gamma Ethniki
Has thanked: 42 times
Been thanked: 11 times

Παιδιά Αλέξανδρος Νίντος - Σπύρος Πατσουράκος, Φυσικό Ιωάννινων, θα σας λύσουν όλες τις απορίες :P
Geologos
Football Demi-God
Football Demi-God
Posts: 18243
Joined: Fri Nov 26, 2010 12:10 pm
Football Manager της ομάδας: AEK
Αγαπημένη Ομάδα: ΑΕΚ
Has thanked: 16 times
Been thanked: 7 times

johndoe wrote:
Damn δε λεει Black old sun?

Sent from my SM-G935W8 using Tapatalk

Giovanni_7
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 5448
Joined: Sun Mar 02, 2008 12:57 pm
Football Manager της ομάδας: Ολυμπιακός
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακος
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

@johndoe
Τελείως θεωρητικά κι αφηρημένα, θα μπορούσε να συμβεί, αλλά τα νούμερα θα είναι αστρονομικά για να συμβεί κάτι τέτοιο.. Οπότε, να σου πω την αλήθεια, δεν ξέρω αν τα νούμερα του σύμπαντος μπορούν να δημιουργήσουν έστω και θεωρητικά ένα τέτοιο σενάριο, δλδ μια τέτοια ΜΤ.. Αν προλάβω, μπορεί να καθίσω να κάνω έναν υπολογισμό να σου πω αν ευσταθεί έστω και θεωρητικά σαν ιδέα ..
Αρχικά, γτ το σύμπαν διαστέλλεται, άρα, υπάρχουν αστρικά αντικείμενα, τα οποία απομακρύνονται αρκετά γρήγορα, άρα για να καταφέρει η ΜΤ να τα έλξει, θα έπρεπε να αυξήσει πολύ γρήγορα και σε πολύ μεγάλο βαθμό την μάζα της..!
Επίσης, οι περισσότερες ΜΤ λειτουργούν σε γαλαξιακή κλίμακα, όπως ο ήλιος για το ηλιακό σύστημα.. Δλδ για σχεδόν όλους τους κοντινούς γαλαξίες μας (που είναι εύκολο να παρατηρηθούν), έχουμε πολύ ισχυρές ενδείξεις (πλέον θα μπορούσαμε να πούμε και αποδείξεις), πως έχουν στο κέντρο τους μια μεγάλη ΜΤ, που σε αλληλεπίδραση με άστρα, σκόνη, σωματίδια κτλ τα συμπαρασύρει δημιουργώντας τον γαλαξία.. Άρα, μπορούμε να πούμε πως κάτι ανάλογο θα ισχύει για σχεδόν όλους τους γαλαξίες.. Επόμενως, θα έπρεπε η ελκτική δύναμη της ΜΤ να είναι τέτοια, που να έλξει τα πάντα είτε γραμμικά, είτε δημιουργώντας σπειροειδείς κινήσεις (που να καταλήγουν μέσα της), χωρίς να δημιουργηθεί κάποια άλλη κίνηση, όπως μια κυκλική/ελλειπτική/παραβολική/υπερβολική κίνηση γύρω της..

@Βαγγέλης2005
Θα μπορούσες να το πεις κι έτσι..
Πχ όπως περνάει ένας βράχος κοντά στην Γη, αν η τροχιά του είναι τέτοια, που μπει στο βαρυτικό της πεδίο, ανάλογα το πως θα πλησιάσει, μπορεί η Γη να το "τραβήξει" και καταλήγει να πέφτει μέσα.. Δεν είναι απαραίτητο να έχει τροχιά απευθείας σύγκρισης με τη Γη.. Και παύει να υπάρχει ο βράχος.. Έτσι και με την ΜΤ.. Απλώς η ΜΤ είναι τόσο ισχυρή που μπορεί να έλκει και πολύ πιο μεγάλες δομές όπως άστρα, όπως άλλες ΜΤ, όπως αστέρες νετρονίων..
Έντιτ: Το Big Bang είναι τελείως διαφορετικό πράγμα από την ΜΤ.. Για τον απλό λόγο, ότι η θεωρία είναι πως στο Big Bang η ύλη και η ενέργεια ήταν όλη συμπυκνωμένη σε ένα σημείο και λόγω αστάθειας, έγινε η έκρηξη κι άρχισε η εξάπλωση.. Η ΜΤ έχει έκταση..! Επίσης, η θερμοκρασία της ΜΤ είναι μικρή σε αντίθεση με την θερμοκρασία κατά το Big Bang..
Giovanni Silva de Oliveira
Giovanni Oliveira οε, οε
για παντα στις καρδιες μας θα σε εχουμε..

Απλα ο καλυτερος ποδοσφαιριστης που περασε απο ελληνικη ομαδα
billy_marseille wrote:εγω ευτηχως η δυστηχως δεν υποστιριζω καμια ελληνικη ομαδα!ειμαι μονο marseille λογο καταγωγης!συμπαθω παντος τον ολημπιακο για τον κοσμο κ την ιστορια του! αυτα!
User avatar
mojotzotzo
Moderator
Moderator
Posts: 14488
Joined: Sun Dec 23, 2007 3:45 pm
Αγαπημένη Ομάδα: GB Packers
Status: WIP
Location: thessaloniki
Has thanked: 19 times
Been thanked: 4 times

Παιδιά αράξτε, βρέθηκα με μαστρογιοντα και του εξήγησα ότι βλέπουμε το γύρω γύρω.

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5010 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

User avatar
jasonas
Assistant Manager
Assistant Manager
Posts: 3910
Joined: Tue Apr 29, 2008 8:50 pm
Football Manager της ομάδας: ΑΕΚ
Αγαπημένη Ομάδα: ΑΕΚ, BOCA
Has thanked: 1 time
Been thanked: 7 times

Giovanni_7 wrote: Wed Apr 10, 2019 11:24 pm Έντιτ: Το Big Bang είναι τελείως διαφορετικό πράγμα από την ΜΤ.. Για τον απλό λόγο, ότι η θεωρία είναι πως στο Big Bang η ύλη και η ενέργεια ήταν όλη συμπυκνωμένη σε ένα σημείο και λόγω αστάθειας, έγινε η έκρηξη κι άρχισε η εξάπλωση.. Η ΜΤ έχει έκταση..! Επίσης, η θερμοκρασία της ΜΤ είναι μικρή σε αντίθεση με την θερμοκρασία κατά το Big Bang..
Αυτο νομιζω λεει... οτι δηλαδη αν η ΜΤ τραβηξει τοσο ενεργεια και υλη (θεωρητικά) που η πυκνότητα που θα μαζευτεί ως μια μαζα μεσα στην σφαιρα της ΜΤ, ειναι τεραστια και δεν αντέξει να βρίσκεται σε ενα σημειο, δεν θα γινει το big bang? αν βαλουμε στην εξισωση οτι θα μαζευτούν ολα αυτα τα μόρια σε ενα σημειο με τεραστιες πιεσεις, δηλαδη και αυξηση της θερμοκρασιας... τα εχουμε ολα!
ολα αυτα βεβαια στην περιπτωση που ειπες οτι οι ΜΤ ειναι σφαιρικες... γιατι αν ειναι σκουλικοτρυπες, λογικα δεν θα γινοταν ποτε αυτο!
Giovanni_7
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 5448
Joined: Sun Mar 02, 2008 12:57 pm
Football Manager της ομάδας: Ολυμπιακός
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακος
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Υπάρχει μια τέτοια θεωρία.. Στην οποία το σύμπαν αυτοανακυκλωνεται συσσωρευόμενο σε ΜΤ που εκρήγνυται και ξεκινάει από την αρχή το σύμπαν.. Αλλά δεν είναι ιδιαίτερα αξιόπιστη η θεωρία..
Αρχικά, η ΜΤ έχει έκταση, έχει ακτίνα, καταλαμβάνει κάποιο χώρο.. Όσο τρώει, μεγαλώνει.. Άρα, θεωρητικά όλο και θα μεγάλωνε έως ότου δεν υπάρχει κάτι άλλο να φάει.. Συνήθως όμως, ακόμα και σε συγχωνεύσεις ΜΤ, χάνεται ένα μικρό ποσοστό μάζας σε μορφή ενέργειας (πχ με παραγωγή βαρυτικών κυμάτων).. Το big bang θεωρείται ότι ξεκίνησε από ένα σημείο πολύ μικρότερο από ότι θα ήταν μια τέτοια ΜΤ, ακόμα και με την ύλη που θα χάνονταν..
Επίσης, η ΜΤ δεν μικραίνει..! Ή τουλάχιστον δεν προβλέπεται θεωρητικά κάτι τέτοιο ούτε το έχουμε παρατηρήσει, γτ τότε θα σήμαινε πως η ΜΤ εκπέμπει ύλη, όπως επίσης κι ότι μπορεί μια ΜΤ να εξαφανιστεί..
Αν εκπέμπει ύλη, σημαίνει πως υπάρχουν πράγματα που δραπετεύουν από την ΜΤ..!

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Giovanni Silva de Oliveira
Giovanni Oliveira οε, οε
για παντα στις καρδιες μας θα σε εχουμε..

Απλα ο καλυτερος ποδοσφαιριστης που περασε απο ελληνικη ομαδα
billy_marseille wrote:εγω ευτηχως η δυστηχως δεν υποστιριζω καμια ελληνικη ομαδα!ειμαι μονο marseille λογο καταγωγης!συμπαθω παντος τον ολημπιακο για τον κοσμο κ την ιστορια του! αυτα!
Post Reply

Return to “Επικαιρότητα - Άσχετα”