Always look on the spam side of Life

Εδώ οι γενικές συζητήσεις και ό,τι δεν μπαίνει κάτω από τις άλλες κατηγορίες...
Post Reply
User avatar
PanosBonJovi
National Manager
National Manager
Posts: 9916
Joined: Wed Sep 05, 2012 11:12 am
Αγαπημένη Ομάδα: Barcelona, Liverpool, Veria
Status: Talk about a dream, try to make it real
Location: Gamma Ethniki
Has thanked: 42 times
Been thanked: 11 times

Το μάτι του Σάουρον 😆 Τεράστιο επίτευγμα που θα δώσει παρά πολλά στο μέλλον σε τεχνολογικό επίτευγμα αλλά και στους νόμους της φυσικής.
pantias28
Banned
Banned
Posts: 14568
Joined: Sat Feb 16, 2008 7:22 pm
Football Manager της ομάδας: BvB
Αγαπημένη Ομάδα: ΑΕΚ, Albiceleste, BvB
Status: Ζωάρα το δύο ενενήντα.
Location: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Πόσο γαμάει ο Astronio; Και απαντάω εγώ: πολύ.
ρε ΕΙΔΑ ΛΑΙΒ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΓΚΟΛ ΤΟΥ ΓΕΩΡΓΕΑ ρε

SupeRAFleague (click me, luv me)

1,171
User avatar
zidane72003
The God Of Football
The God Of Football
Posts: 62688
Joined: Wed Nov 26, 2003 12:00 am
Football Manager της ομάδας: Arsenal,Barca,OSFP,Juve
Αγαπημένη Ομάδα: BOUBOUZEL FC
facebook προφίλ: bill.sakkas.5
Status: Glasgow here i am
Location: Μεταξυ του πραγματικου και του δικου μου κοσμου
Has thanked: 3 times
Been thanked: 18 times

Αφού είναι σφαίρα γιατί το λέμε τρύπα είναι πολύ πιο ωραία ερώτηση από του Μάρτιν πάντως.

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

Spoiler: show
Δεν γ@μ@με οχι επειδη δε θελουμε,αλλα απο ιδεολογια.

ΡΕ ΖΗΣΑΜΕ ΝΑ ΠΑΜΕ ΑΝΑΠΟΔΑ ΣΤΗ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟΥ ΡΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ.
User avatar
jasonas
Assistant Manager
Assistant Manager
Posts: 3907
Joined: Tue Apr 29, 2008 8:50 pm
Football Manager της ομάδας: ΑΕΚ
Αγαπημένη Ομάδα: ΑΕΚ, BOCA
Has thanked: 1 time
Been thanked: 7 times

μα δεν ειναι σφαίρα νομιζω... καμπυλωση στον χωρόχρονο του σύμπαντος είναι που εχει προκληθεί απο μια σχεδον άπειρη συμπυκνωμένη μάζα αμφιβόλου σχήματος (αν εχει σχημα)... δεν εχουμε δει τι υπαρχει εκει και αν δεν ανακαλύψουμε την ταχύτητα μεγαλύτερη του φωτός, δεν θα δούμε ποτε τι υπάρχει!

υ.γ. συμφωνώ Παντιας, διαμάντι για το ελληνικό youtube!
foggy
National Manager
National Manager
Posts: 7833
Joined: Sun Nov 23, 2008 7:13 pm
Football Manager της ομάδας: Southampton
Αγαπημένη Ομάδα: AEK
Location: Θεσσαλονικη
Has thanked: 0
Been thanked: 0

zidane72003 wrote:Αφού είναι σφαίρα γιατί το λέμε τρύπα είναι πολύ πιο ωραία ερώτηση από του Μάρτιν πάντως.

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk
Γιατί η λέξη τρύπα δεν χρησιμοποιείται για να δώσει χαρακτήρα σχήματος! Άλλωστε μια τρύπα μπορεί να οποιουδήποτε γεωμετρικού ή μη σχηματος!
Συνεπώς χαλιά η ερώτησης θα πω!

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Spoiler: show
ImageImageImageImageImage
*ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΤΗ ΣΕΖΟΝ!
Τι να κάνω ρε παιδιά;;; Αγχώνομαι!!!
User avatar
zidane72003
The God Of Football
The God Of Football
Posts: 62688
Joined: Wed Nov 26, 2003 12:00 am
Football Manager της ομάδας: Arsenal,Barca,OSFP,Juve
Αγαπημένη Ομάδα: BOUBOUZEL FC
facebook προφίλ: bill.sakkas.5
Status: Glasgow here i am
Location: Μεταξυ του πραγματικου και του δικου μου κοσμου
Has thanked: 3 times
Been thanked: 18 times

Δε χρησιμοποιείται το γεωμετρικό σχήμα στην ονομασία (θεωρώ ότι ο πυρήνας του άστρου από τον οποίο δημιουργήθηκε η τρύπα είναι σφαιρικός) γιατί η τρύπα η οποία ουσιαστικά σύμφωνα με το βίντεο είναι η σκιά του actual φαινόμενου μπορεί να είναι τετράγωνη...

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

Spoiler: show
Δεν γ@μ@με οχι επειδη δε θελουμε,αλλα απο ιδεολογια.

ΡΕ ΖΗΣΑΜΕ ΝΑ ΠΑΜΕ ΑΝΑΠΟΔΑ ΣΤΗ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟΥ ΡΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ.
Giovanni_7
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 5448
Joined: Sun Mar 02, 2008 12:57 pm
Football Manager της ομάδας: Ολυμπιακός
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακος
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Αρχικά, η μαύρη τρύπα είναι σφαιρική, ως αποτέλεσμα της βαρύτητας.. Επίσης, ο ορίζοντας γεγονότων είναι άσχετος με το φως των άλλων άστρων, που καμπυλώνεται γύρω από την μαύρη τρύπα λόγω της βαρύτητάς της.. Αυτό είναι άλλο πράγμα..
Αυτό που φωτογραφήθηκε είναι σωματίδια που περιστρέφονται ταχύτητα γύρω από την μαύρη τρύπα με την μορφή δίσκου..! Φανταστείτε το σαν τους δακτυλίους του Κρόνου.. Ε αυτό φωτογραφήθηκε..
Επίσης, η μαύρη τρύπα δεν δημιουργήθηκε από τον πυρήνα του άστρου..
Αυτά.. Απλά, λιτά κι απέριττα..

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Giovanni Silva de Oliveira
Giovanni Oliveira οε, οε
για παντα στις καρδιες μας θα σε εχουμε..

Απλα ο καλυτερος ποδοσφαιριστης που περασε απο ελληνικη ομαδα
billy_marseille wrote:εγω ευτηχως η δυστηχως δεν υποστιριζω καμια ελληνικη ομαδα!ειμαι μονο marseille λογο καταγωγης!συμπαθω παντος τον ολημπιακο για τον κοσμο κ την ιστορια του! αυτα!
User avatar
jasonas
Assistant Manager
Assistant Manager
Posts: 3907
Joined: Tue Apr 29, 2008 8:50 pm
Football Manager της ομάδας: ΑΕΚ
Αγαπημένη Ομάδα: ΑΕΚ, BOCA
Has thanked: 1 time
Been thanked: 7 times

Αν πάρουμε αυτα που λεει ο αστρονιο, η τρύπα ειναι σφαιρική ναι μεν στον ορίζοντα γεγονότων... Η μάζα που έχει προκαλέσει την τρυπα αυτή όμως, δεν ξέρουμε ουτε τι σχημα έχει ουτε καν αν ειναι άστρο... Θα πρέπει να μπούμε μεσα στην τρύπα για να δουμε τι υπάρχει...
Στα υπόλοιπα εχεις δίκιο τωρα που ξαναειδα το βιντεακι!
Giovanni_7
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 5448
Joined: Sun Mar 02, 2008 12:57 pm
Football Manager της ομάδας: Ολυμπιακός
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακος
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Δεν είδα τι λέει ο αστρόνιο, αλλά μάλλον κάτι δεν κατάλαβες εσύ, γτ γενικά τα λέει πολύ σωστά κι ωραία..
Οι μαύρες τρύπες είναι σφαιρικές, και μάλιστα, είναι σχεδόν τέλειες σφαίρες..!
Τέλος, οι ΜΤ προκύπτουν είτε λόγω βαρυτικής κατάρρευσης αστέρων με πολύ μεγάλη μάζα είτε από ένωση δύο άλλων ΜΤ.. Βασικά για να είμαι ακριβής, το πρώτο είναι η δημιουργία μιας ΜΤ, ενώ το άλλο είναι συγχώνευση 2 ΜΤ σε αποτέλεσμα μιας μεγαλύτερης ΜΤ και δεν λογίζεται σαν δημιουργία μιας ΜΤ..
Άρα, μια ΜΤ δημιουργείται από σφαιρικό σχήμα..
Ελπίζω να σου το ξεμπέρδεψα.. Αν έχεις κάποια άλλη απορία, πες μου και θα απαντήσω αναλυτικότερα κατά τις 9..

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Giovanni Silva de Oliveira
Giovanni Oliveira οε, οε
για παντα στις καρδιες μας θα σε εχουμε..

Απλα ο καλυτερος ποδοσφαιριστης που περασε απο ελληνικη ομαδα
billy_marseille wrote:εγω ευτηχως η δυστηχως δεν υποστιριζω καμια ελληνικη ομαδα!ειμαι μονο marseille λογο καταγωγης!συμπαθω παντος τον ολημπιακο για τον κοσμο κ την ιστορια του! αυτα!
User avatar
vaggelis2005
Football Demi-God
Football Demi-God
Posts: 17754
Joined: Thu Jul 28, 2005 11:36 pm
Football Manager της ομάδας: Ολυμπιακός
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός-Man Utd-Ίντερ
Location: Άνω Πατήσια
Has thanked: 0
Been thanked: 2 times

FMGreece physics.

Τις γουστάρω τέτοιες συζητήσεις.Θα μπορούσαμε να πουμε τη μαύρη τρύπα σαν μια ρουφήχτρα όπως αυτές που σχηματίζονται στο νερό ή για καλύτερο παράδειγμα υδροστρόβιλος/ανεμοστρόβιλος.Προφανώς δεν είναι σαν τη τρύπα που μπορεί να έχουμε σε ένα ρούχο πχ.Σφαίρα δεν θα μπορούσα να το πω εφόσον καθώς η "εικόνα" που έχουμε για τις μαύρες τρύπες είναι κάτι που έχει είσοδο και μια πιθανή έξοδο/κατάληξη.
User avatar
jasonas
Assistant Manager
Assistant Manager
Posts: 3907
Joined: Tue Apr 29, 2008 8:50 pm
Football Manager της ομάδας: ΑΕΚ
Αγαπημένη Ομάδα: ΑΕΚ, BOCA
Has thanked: 1 time
Been thanked: 7 times

Αα καταλαβα! Αυτό που δεν κατάλαβα όμως ειναι για ποιο λόγο ειναι σφαιρικές... Δηλαδη εμείς πρακτικά βλέπουμε τον στροβιλισμο στον χωροχρόνο που ειναι πανω στον οριζοντα γεγονοτων (?), δηλαδή εναν δακτύλιο... Αφου λέει ότι μια θεωρία που υπάρχει είναι οτι αν κάποιος περάσει τον δακτύλιο, θα πέρναγε σε καποια αλλη περιοχή του χωροχρόνου... Αν ηταν σφαίρα θα γινοταν αυτό?

Οποτε ισως ναι μεν η τρύπα δημιουργήθηκε απο σφαιρικο σώμα, αλλα η ΜΤ ως σχημα δεν ειναι σφαιρικη... Ειναι κυκλική...?
User avatar
johndoe
Coach
Coach
Posts: 2892
Joined: Thu Oct 13, 2016 7:41 pm
Football Manager της ομάδας: AEK
Αγαπημένη Ομάδα: AEK, Real Madrid, Man. United
Status: I was a million miles away, and there's nothing left to bring me back today...
Has thanked: 0
Been thanked: 5 times

Manuel Jimenez 21
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 5876
Joined: Sun Feb 13, 2011 3:37 pm
Football Manager της ομάδας: Svay Rieng Province FC
Αγαπημένη Ομάδα: AEK, Liverpool, Panellinios
Status: Στην ρουτίνα.
Location: Γκύζη
Has thanked: 7 times
Been thanked: 4 times
Contact:

^το πρώτο πράμα που σκέφτομαι στο άκουσμα της φράσης ''μαύρη τρύπα''
periklis11
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 5100
Joined: Tue Dec 20, 2011 8:38 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός,Liverpool
Status: Spread your wings you can fly
Location: Νέα Φιλαδέλφεια
Has thanked: 0
Been thanked: 0

βλέπουν κι άλλοι αστρόνιο :snif: :snif: :snif:

τα λέτε ωραία, συνεχίστε , απόλαυση τέτοιες συζητήσεις

εμένα μου έρχονται 2 τραγούδια . Το ένα το είπατε, το άλλο black holes and revelations . Σπουδαίο άσμα επίσης
Giovanni_7
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 5448
Joined: Sun Mar 02, 2008 12:57 pm
Football Manager της ομάδας: Ολυμπιακός
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακος
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Όσο περίεργο κι αν σας φαίνεται, οι ΜΤ είναι τρισδιάστατες.. Έχουν σχεδόν σφαιρικό σχήμα.. Αυτό οφείλεται στην βαρύτητα.. Όταν ένα άστρο καταρρέει στο κέντρο του, δηλαδή αρχίζει να μαζεύεται στο κέντρο του, αυτό γίνεται με ομογενή τρόπο, δλδ με την ίδια ταχύτητα ως προς όλες τις πλευρές.. Γι' αυτό καταλήγει σε σφαίρα..
Η θεωρία που λέτε εσείς (Ιάσονας και Βαγγέλης) είναι αυτή της σκουληκότρυπας.. Εσείς έχετε στο μυαλό σας ότι θα έπρεπε να λειτουργεί, όπως ένα τούνελ στον δρόμο, αλλά δεν είναι έτσι.. Στην πραγματικότητα, οτιδήποτε πλησιάζει μια ΜΤ από οποιαδήποτε κατεύθυνση, μπορεί να πέσει μέσα της, με ακριβώς τον ίδιο τρόπο.. Αυτό γίνεται λόγω της ομογένειας της βαρύτητας ως προς κάθε κατεύθυνση γύρω από την ΜΤ, που προκύπτει λόγω της σφαιρικότητάς της..! Αν δεν ήταν σφαιρική δεν θα ίσχυε αυτό.. Επίσης, η θεωρία της σκουληκότρυπας είναι μία θεωρία, δεν έχει αποδειχθεί πειραματικά ακόμα, ούτε έχει παρατηρηθεί κάτι που να την επιβεβαιώνει..

Το ορίζοντα γεγονότων σκέψου τον ως εξής.. Σαν ένα χωράφι που έχει φράχτη, ότι βρίσκεται έξω ή ακριβώς πάνω στον φράχτη, μπορείς να το δεις, ότι περάσει μέσα από τον φράχτη σταματάς να το βλέπεις..! Ο φράχτης της ΜΤ είναι ο ορίζοντας γεγονότων..

Ο δίσκος, ο οποίος φωτογραφήθηκε, γίνεται ως εξής.. Η ΜΤ προκύπτει από άστρα.. Τα άστρα αυτά περιστρέφονται.. Επομένως, η ΜΤ με την σειρά της περιστρέφεται.. Καθώς περιστρέφεται, έλκει και συμπαρασύρει λόγω βαρύτητας διάφορα σωματίδια, δημιουργώντας γύρω της ένα δίσκο σωματιδίων (με όσα σωματίδια δεν πέσουν μέσα της), ο οποίος ως επί το πλείστον, συγκεντρώνεται γύρω από τον ισημερινό της ΜΤ.. Αυτό που βλέπουμε είναι ο δίσκος, ο οποίος ξεκινάει από τον ορίζοντα γεγονότων κι έξω.. Αυτή η περιστροφή της ΜΤ είναι και η αιτία που η ΜΤ δεν είναι τέλεια σφαίρα.. Λόγω της περιστροφής, η ΜΤ είναι στην πραγματικότητα μία έλλειψη, όπου ο ισημερινός έχει ελάχιστα μεγαλύτερη διάμετρο από τον άξονα περιστροφής (για όσους θυμούνται κωνικές τομές, είναι έλλειψη με εκκεντρότητα ε~0)..
Κάτι ακόμα.. Στην φωτογραφία, φαίνεται σαν η ΜΤ να είναι ελλειψη.. Αυτό είναι μια "οφθαλμαπάτη".. Η έλλειψη είναι αποτέλεσμα της γωνίας που σχηματίζεται μεταξύ εμάς (που παρατηρούμε) και του Μ87 που είναι λίγο "πλαγιαστός".. Γι' αυτό είπα να το φανταστείς σαν τον Κρόνο και τους δακτυλίους του.. Ο Κρόνος είναι σφαιρικός και οι δακτύλιοι είναι κυκλικοί δίσκοι, αλλά οι δακτύλιοι φαίνονται ελλειψοειδείς, γτ τους βλέπουμε με κάποια γωνία κι όχι ακριβώς κάθετα..
Η ΜΤ όπως φαίνονταν στον Interstellar (ο γαργαντούας ντε) είναι μια εξαιρετική οπτικοποίηση της ΜΤ, όπως προκύπτει με βάση την φυσική..
Giovanni Silva de Oliveira
Giovanni Oliveira οε, οε
για παντα στις καρδιες μας θα σε εχουμε..

Απλα ο καλυτερος ποδοσφαιριστης που περασε απο ελληνικη ομαδα
billy_marseille wrote:εγω ευτηχως η δυστηχως δεν υποστιριζω καμια ελληνικη ομαδα!ειμαι μονο marseille λογο καταγωγης!συμπαθω παντος τον ολημπιακο για τον κοσμο κ την ιστορια του! αυτα!
Post Reply

Return to “Επικαιρότητα - Άσχετα”