Always look on the spam side of Life

Εδώ οι γενικές συζητήσεις και ό,τι δεν μπαίνει κάτω από τις άλλες κατηγορίες...
Post Reply
periklis11
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 5100
Joined: Tue Dec 20, 2011 8:38 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός,Liverpool
Status: Spread your wings you can fly
Location: Νέα Φιλαδέλφεια
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Αρχαίο ελληνικό φύλο οι Μακεδόνες όμως, Ζιζου.

Και αυτή ήταν η επιθυμία του Φιλίππου Β και του Μ. Αλέξανδρου

Μια ομοσπονδία των ελληνικών κρατών

Στάλθηκε από το MI 6 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

User avatar
lisandro9
Football Legend
Football Legend
Posts: 12619
Joined: Tue Nov 03, 2009 8:38 pm
facebook προφίλ: giannis.diamantidis.14
twitter: ioannisdiam
Status: watching basketball
Has thanked: 1 time
Been thanked: 0

Δε μπορώ να συνειδητοποιήσω τι συμβαίνει στο Σύνταγμα αυτή τη στιγμή. Σε πολύ πιο σοβαρά θέματα οι ίδιοι άραζαν σπίτι η καφενείο.

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk

User avatar
mojotzotzo
Moderator
Moderator
Posts: 14488
Joined: Sun Dec 23, 2007 3:45 pm
Αγαπημένη Ομάδα: GB Packers
Status: WIP
Location: thessaloniki
Has thanked: 19 times
Been thanked: 4 times

PanosBonJovi wrote: Sun Jan 20, 2019 3:55 pm Όπως λέει και ο Ζιντάν εύστοχα, αρνούμαι να αποδεχτώ πως ένα μείγμα Σλάβων και Αλβανών, έρχονται να καπηταλευτούν την ιστορία του τόπου και να διεκδικούν με θράσος το όνομα της Μακεδονίας και να 'κλέβουν' την ελληνική ιστορία. Δε με αφορά αν είχαμε 400 χρόνια σκλαβιάς με ότι αυτό συνεπάγεται για το DNA των Ελλήνων. Δεν είναι δικαιολογία αυτό το πράγμα. Όποιος δεν νιώθει Έλληνας πολύ ευχαρίστως να πάει να κάνει ανάλυση του γενετικού του υλικού και να αποσπαστεί άλλη εθνότητα.

Aν θες την άποψη μου, όχι δεν σχετίζονται με την αρχαία Μακεδονία (που βασικά αυτό είναι γεγονός, όχι άποψη). Βρίσκονται όμως στον γεωγραφικό χώρο της Μακεδονίας και για αυτό και η εθνική γραμμή ήταν ότι μπορούν να έχουν όνομα με γεωγραφικό προσδιορισμό χωρίς λοιπούς αλυτρωτισμούς. Αυτό το επιτυγχάνει η συμφωνία των πρεσπών. Αν ο οποιοσδήποτε δεν το συνειδητοποιεί, είναι δικό του πρόβλημα, όχι όμως της συμφωνίας.

Η παγκόσμια ιστορία γράφει, ότι ο Μ. Αλέξανδρος ήταν Έλληνας. Δε γίνεται ένα κομμάτι Σλάβων-νομάδων που εγκαταστάθηκαν τον 6ο αιώνα μ.Χ (αν δεν κάνω λάθος) στα νότια σύνορα του Βυζαντίου, να έρχονται και να εστερνίζονται την ελληνική ιστορία 13 αιώνες μετά.
Η ιστορία δεν είναι παγκόσμια αλήθεια. Όπως εγώ κι εσύ διαφωνούμε τώρα για ένα θέμα έτσι και ο κάθε ιστορικός μπορεί να έχει διαφορετική ερμηνεία. Η ιστορία στην καλή της εκδοχή είναι οδηγός για το μέλλον, στην κακή της είναι προπαγάνδα, οπότε δεν στέκει να επικαλείσαι την "ιστορία". Γιατί όπως και τους "σκοπιανούς" τους έμαθαν το '50 ότι είναι "μακεδόνες σλάβοι κι όχι βούλγαροι σλάβοι ή σέρβοι σλάβοι" έτσι και 100 χρόνια νωρίτερα σου έμαθαν ότι δεν είσαι ρωμιός ή γραικός ή ίωνας και σου είπανε ότι είσαι "Ελληνας" σαν τον αρχαίο ελληνικό πολιτισμό και σου κάναν και ένα revision ότι το βυζάντιο ήταν καλό κτλ. Φυσικά δεν το πάω στα άκρα όπως κάποιες αριστερές απόψεις ότι έχουμε μηδενική σχέση με την αρχαία ελλάδα (δλδ δεν είμαστε και στο 0% σχέσης όπως τα σλαβικά φύλα) αλλά δεν είναι ότι έχυσε ο Αλέξανδρος ο Γ' και μείναμε μόνο εμείς.
Αυτό που είπα είναι ότι ο ΣΥΡΙΖΑ εξυπηρετεί μια αντζέντα, δε ξέρω τίνος, και δεν αντιπροσωπεύει την γνώμη του συνόλου του λαού. Όπως, επίσης, γνωρίζει ότι σε περίπτωση που ο ελληνικός λαός αρνηθεί την ύπαρξη του όρου Μακεδονία για το όνομα του κράτους των Σκοπίων, θα πρέπει είτε να παραιτηθεί, είτε να επαναπροσδιορίσει την διαπραγματευτική του γραμμή. Και προφανώς δεν γίνεται να είμαστε όλοι πολιτικοί (αν και στην Ελλάδα αυτό γινόμαστε). Όσο για το πολίτευμα, ναι είναι αντιπροσωπευτική δημοκρατία, ωστόσο δε σημαίνει ότι σε όλα τα ζητήματα, όπως το συγκεκριμένο, είναι αρμόδια η κυβέρνηση να πάρει μια σημαντική απόφαση.
Η κυβέρνηση είναι αρμόδια, δεν καταλαβαίνω ποιος άλλος μπορεί είναι αρμόδιος. Αυτό λέει το σύνταγμα της χώρας. Και σου ξαναλέω δεν υπήρξε ποτέ κράτος Σκοπίων όπως ξαναναφέρεις εδώ.

Στο Μακεδονικό ζήτημα τώρα, δεν υπάρχει διαχωρισμός. Είτε κάποιος ανήκει στο χώρο της αριστέρας, είτε της δεξιάς, είτε του κέντρου, είμαι σίγουρος, ότι αρνούνται κατά πλειοψηφία να ονομαστούν τα Σκόπια, Β. Μακεδονία. Δεν είναι κάποιος λιγότερο πατριώτης επειδή είναι αριστερός ούτε λιγότερο Έλληνας.

Η συμφωνία των Πρεσπών, γέρνει τη ζυγαριά υπέρ των Σκοπίων imo. Διπλωματικά, μια χώρα που είναι στο χείλος της καταστροφής αν δεν μπει στο ΝΑΤΟ και αν δεν ανοίξει διαύλο επικοινωνίας με την ΕΕ, δε μπορεί να επιβάλει τους όρους της. Ο Τσίπρας και ο κάθε Τσίπρας, μπορούσε να πάει στον Ζάεφ και να του πει, αν θες να σωθείς, θα γίνει με τους δικούς μου όρους.

Όποιος πιστεύει, ότι με την χρήση του όρου "Μακεδονία" στο όνομα των Σκοπίων δεν ανοίγε ο ασκός του Αιόλου, ζει σε διαφορετική πραγματικότητα. Γιατί είναι άλλο πράγμα, να τους λέει το 80% του πλανήτη "Μακεδονία" και άλλο να το έχουν και επίσημα.
Αν λεγόντουσαν σκόπια όπως πιστεύεις ότι λέγονται τότε κανείς δεν θα ήταν υπέρ να μπει από το πουθενά το Μακεδονία. Λέγονται όμως Republic of Macedonia στο σύνταγμα τους και στις συνθήκες που έχουν υπογράψει με 140 περίπου χώρες (κι όχι το τιμπουκτού ξέρω γω, όλες οι μεγάλες χώρες είναι μέσα σε αυτές). Λέγονται Πρώην Γιουγκοσλαβική Δημοκρατία της Μακεδονίας στον ΟΗΕ, το ΝΑΤΟ και την ΕΕ. Είναι λοιπόν καιρός να σταματήσει αυτό το ιστορικό έκτρωμα και να έχουν ένα όνομα με βάση τον γεωγραφικό τόπο του κράτους χωρίς να λέει το σύνταγμα τους ότι είναι απόγονοι του αλέξανδρου του γ' και χωρίς να λένε αεροδρόμια, γήπεδα, δρόμους κτλ μεγαλέξανδρους και χωρίς να λέει το σύνταγμα τους ότι προστατεύουν μειονότητες σε γειτονικές χώρες κτλ.
Ακόμα και ένα όνομα να βρισκόταν που δεν έχει τον γεωγραφικό προσδιορισμό της Μακεδονίας μέσα, πάλι θα λέγανε ότι είναι πρόβλημα κάποιοι γιατί ότι όνομα σχετικό και να βρεθεί πάλι θα αντικρούεται με το όνομα της Μακεδονίας που υπάρχει στον γεωγραφικό χώρο αυτόν εδώ και 3 χιλιετίες.

Για εμένα, η κυβέρνηση Τσίπρα όπως και οι προήγουμενες κυβερνήσεις, τουλάχιστον αυτές που θυμάμαι, έχουν αποτυχημένη εξωτερική πολιτική γιατί καμία τους δε μπόρεσε/μπορεί να υπερασπιστεί της Ελληνικές μειωνότητες και τα δικαιώματά τους στα βόρεια σύνορα μας.

Σιγά σιγά, τα Βαλκάνια, περνάνε σε μια νέα εποχή αποσταθεροποιήσης με το Κόσοβο,την Αλβανία και τα Σκόπια, να έχουν πρωταγωνιστικό ρόλο σε αυτή την αποσταθεροποίηση.

Εν κατακλείδι, είναι καλύτερο το "North Macedonia" από το σκέτο "Macedonia"? Προφανώς και είναι. Είναι ιδανικό όμως; Όχι, για εμένα δεν είναι. Η μπάλα χάθηκε από τους Βαλκανικούς πολέμους ακόμη, ωστόσο σε αυτή τη φάση της ιστορίας, θα μπορούσε να υπάρξει η αποκατάσταση του ονόματος της Μακεδονίας.

Η εξωτερική πολιτική είναι βαρέων βαρών κι όχι όπως τα εσωτερικά θέματα που με λαικισμό και έλεγχο των μίντια κάνεις αυτά που θες. Κι αν υπολογίσεις πως η εξωτερική πολιτική της Ελλάδας ήταν να κάνει πραξικόπημα στην Κύπρο, η απώλεια της χρήσης του Μακεδονία το '90, το κάζο οτσαλάν κτλ κτλ τότε προφανώς είμαστε εντελώς άμπαλοι σαν χώρα στον τομέα αυτό και οι ανίκανοι πολιτικοί δεν κάνουν τίποτα και κρύβονται πίσω από κορώνες πατριωτισμού όπως κάνουν και σήμερα αρκετοί.

Εν κατακλείδι, λοιπόν, αυτά που υπολογίζω εγώ για την στήριξη ή μη (προφανώς καταλαβαίνεις ότι είμαι υπέρ από όσα γράφω) είναι αν η κατάσταση που μπαίνουμε θα είναι καλύτερη από αυτήν που είμαστε και αν δεν μπούμε σε αυτήν την κατάσταση τότε σε τι θα βρισκόμασταν. Ναι, είναι καλύτερα να υπάρχει ένα σύνταγμα που διώχνει αλυτρωτισμούς κι ας έχει ένα όνομα που δεν μας αρέσει τόσο κι ας είναι γεωγραφικός προσδιορισμός μόνο. Είναι καλύτερα να έχει η Ελλάδα αναβαθμισμένο γεωστρατηγικό ρόλο στην περιοχή και να ορίζει (ως ένα βαθμό φυσικά) τι θα συμβαίνει στις γείτονες χώρες. Γιατί αν δεν ορίζει η Ελλάδα είτε σαν περιφερειακή δύναμη είτε ως μέλος πχ της ΕΕ τότε θα το ορίζει η Τουρκία και η Ρωσία. Και πολλά μπορεί να έχουν ειπωθεί για το τι μέρους του λόγου είναι η ΕΕ (και σίγουρα θέλω διαφορετική ΕΕ) αλλά δεν μπορώ να κατανοήσω την άγνοια που έχει ο κόσμος για το τι σημαίνει να έχεις puppet-state του πούτιν ή του ερντογάν δίπλα σου αντί για μέλος της ΕΕ. Αν, λοιπόν, δεν περνούσε μια τέτοια συμφωνία τότε θα συνέβαινε ένα εκ των δύο πραγμάτων. Είτε θα περνούσε ξεκάθαρα στην σφαίρα επιρροής της Ρωσίας και προφανώς δεν θα άλλαζε ποτέ το σύνταγμα με τους αλυτρωτισμούς είτε απλά θα μας γράφανε στα [System Interruption: Μη βρίζεις!] τους οι "εταίροι" σε ΕΕ κα ΝΑΤΟ λόγω της ανικανότητας να βρεθεί μια λύση συμβιβασμός στο θέμα και θα έμπαινε σε αυτά χωρίς πάλι αλλαγή συντάγματος.
User avatar
PanosBonJovi
National Manager
National Manager
Posts: 9914
Joined: Wed Sep 05, 2012 11:12 am
Αγαπημένη Ομάδα: Barcelona, Liverpool, Veria
Status: Talk about a dream, try to make it real
Location: Gamma Ethniki
Has thanked: 41 times
Been thanked: 11 times

mojotzotzo wrote: Sun Jan 20, 2019 4:53 pm
PanosBonJovi wrote: Sun Jan 20, 2019 3:55 pm Όπως λέει και ο Ζιντάν εύστοχα, αρνούμαι να αποδεχτώ πως ένα μείγμα Σλάβων και Αλβανών, έρχονται να καπηταλευτούν την ιστορία του τόπου και να διεκδικούν με θράσος το όνομα της Μακεδονίας και να 'κλέβουν' την ελληνική ιστορία. Δε με αφορά αν είχαμε 400 χρόνια σκλαβιάς με ότι αυτό συνεπάγεται για το DNA των Ελλήνων. Δεν είναι δικαιολογία αυτό το πράγμα. Όποιος δεν νιώθει Έλληνας πολύ ευχαρίστως να πάει να κάνει ανάλυση του γενετικού του υλικού και να αποσπαστεί άλλη εθνότητα.

Aν θες την άποψη μου, όχι δεν σχετίζονται με την αρχαία Μακεδονία (που βασικά αυτό είναι γεγονός, όχι άποψη). Βρίσκονται όμως στον γεωγραφικό χώρο της Μακεδονίας και για αυτό και η εθνική γραμμή ήταν ότι μπορούν να έχουν όνομα με γεωγραφικό προσδιορισμό χωρίς λοιπούς αλυτρωτισμούς. Αυτό το επιτυγχάνει η συμφωνία των πρεσπών. Αν ο οποιοσδήποτε δεν το συνειδητοποιεί, είναι δικό του πρόβλημα, όχι όμως της συμφωνίας.

Η παγκόσμια ιστορία γράφει, ότι ο Μ. Αλέξανδρος ήταν Έλληνας. Δε γίνεται ένα κομμάτι Σλάβων-νομάδων που εγκαταστάθηκαν τον 6ο αιώνα μ.Χ (αν δεν κάνω λάθος) στα νότια σύνορα του Βυζαντίου, να έρχονται και να εστερνίζονται την ελληνική ιστορία 13 αιώνες μετά.
Η ιστορία δεν είναι παγκόσμια αλήθεια. Όπως εγώ κι εσύ διαφωνούμε τώρα για ένα θέμα έτσι και ο κάθε ιστορικός μπορεί να έχει διαφορετική ερμηνεία. Η ιστορία στην καλή της εκδοχή είναι οδηγός για το μέλλον, στην κακή της είναι προπαγάνδα, οπότε δεν στέκει να επικαλείσαι την "ιστορία". Γιατί όπως και τους "σκοπιανούς" τους έμαθαν το '50 ότι είναι "μακεδόνες σλάβοι κι όχι βούλγαροι σλάβοι ή σέρβοι σλάβοι" έτσι και 100 χρόνια νωρίτερα σου έμαθαν ότι δεν είσαι ρωμιός ή γραικός ή ίωνας και σου είπανε ότι είσαι "Ελληνας" σαν τον αρχαίο ελληνικό πολιτισμό και σου κάναν και ένα revision ότι το βυζάντιο ήταν καλό κτλ. Φυσικά δεν το πάω στα άκρα όπως κάποιες αριστερές απόψεις ότι έχουμε μηδενική σχέση με την αρχαία ελλάδα (δλδ δεν είμαστε και στο 0% σχέσης όπως τα σλαβικά φύλα) αλλά δεν είναι ότι έχυσε ο Αλέξανδρος ο Γ' και μείναμε μόνο εμείς.
Αυτό που είπα είναι ότι ο ΣΥΡΙΖΑ εξυπηρετεί μια αντζέντα, δε ξέρω τίνος, και δεν αντιπροσωπεύει την γνώμη του συνόλου του λαού. Όπως, επίσης, γνωρίζει ότι σε περίπτωση που ο ελληνικός λαός αρνηθεί την ύπαρξη του όρου Μακεδονία για το όνομα του κράτους των Σκοπίων, θα πρέπει είτε να παραιτηθεί, είτε να επαναπροσδιορίσει την διαπραγματευτική του γραμμή. Και προφανώς δεν γίνεται να είμαστε όλοι πολιτικοί (αν και στην Ελλάδα αυτό γινόμαστε). Όσο για το πολίτευμα, ναι είναι αντιπροσωπευτική δημοκρατία, ωστόσο δε σημαίνει ότι σε όλα τα ζητήματα, όπως το συγκεκριμένο, είναι αρμόδια η κυβέρνηση να πάρει μια σημαντική απόφαση.
Η κυβέρνηση είναι αρμόδια, δεν καταλαβαίνω ποιος άλλος μπορεί είναι αρμόδιος. Αυτό λέει το σύνταγμα της χώρας. Και σου ξαναλέω δεν υπήρξε ποτέ κράτος Σκοπίων όπως ξαναναφέρεις εδώ.

Στο Μακεδονικό ζήτημα τώρα, δεν υπάρχει διαχωρισμός. Είτε κάποιος ανήκει στο χώρο της αριστέρας, είτε της δεξιάς, είτε του κέντρου, είμαι σίγουρος, ότι αρνούνται κατά πλειοψηφία να ονομαστούν τα Σκόπια, Β. Μακεδονία. Δεν είναι κάποιος λιγότερο πατριώτης επειδή είναι αριστερός ούτε λιγότερο Έλληνας.

Η συμφωνία των Πρεσπών, γέρνει τη ζυγαριά υπέρ των Σκοπίων imo. Διπλωματικά, μια χώρα που είναι στο χείλος της καταστροφής αν δεν μπει στο ΝΑΤΟ και αν δεν ανοίξει διαύλο επικοινωνίας με την ΕΕ, δε μπορεί να επιβάλει τους όρους της. Ο Τσίπρας και ο κάθε Τσίπρας, μπορούσε να πάει στον Ζάεφ και να του πει, αν θες να σωθείς, θα γίνει με τους δικούς μου όρους.

Όποιος πιστεύει, ότι με την χρήση του όρου "Μακεδονία" στο όνομα των Σκοπίων δεν ανοίγε ο ασκός του Αιόλου, ζει σε διαφορετική πραγματικότητα. Γιατί είναι άλλο πράγμα, να τους λέει το 80% του πλανήτη "Μακεδονία" και άλλο να το έχουν και επίσημα.
Αν λεγόντουσαν σκόπια όπως πιστεύεις ότι λέγονται τότε κανείς δεν θα ήταν υπέρ να μπει από το πουθενά το Μακεδονία. Λέγονται όμως Republic of Macedonia στο σύνταγμα τους και στις συνθήκες που έχουν υπογράψει με 140 περίπου χώρες (κι όχι το τιμπουκτού ξέρω γω, όλες οι μεγάλες χώρες είναι μέσα σε αυτές). Λέγονται Πρώην Γιουγκοσλαβική Δημοκρατία της Μακεδονίας στον ΟΗΕ, το ΝΑΤΟ και την ΕΕ. Είναι λοιπόν καιρός να σταματήσει αυτό το ιστορικό έκτρωμα και να έχουν ένα όνομα με βάση τον γεωγραφικό τόπο του κράτους χωρίς να λέει το σύνταγμα τους ότι είναι απόγονοι του αλέξανδρου του γ' και χωρίς να λένε αεροδρόμια, γήπεδα, δρόμους κτλ μεγαλέξανδρους και χωρίς να λέει το σύνταγμα τους ότι προστατεύουν μειονότητες σε γειτονικές χώρες κτλ.
Ακόμα και ένα όνομα να βρισκόταν που δεν έχει τον γεωγραφικό προσδιορισμό της Μακεδονίας μέσα, πάλι θα λέγανε ότι είναι πρόβλημα κάποιοι γιατί ότι όνομα σχετικό και να βρεθεί πάλι θα αντικρούεται με το όνομα της Μακεδονίας που υπάρχει στον γεωγραφικό χώρο αυτόν εδώ και 3 χιλιετίες.

Για εμένα, η κυβέρνηση Τσίπρα όπως και οι προήγουμενες κυβερνήσεις, τουλάχιστον αυτές που θυμάμαι, έχουν αποτυχημένη εξωτερική πολιτική γιατί καμία τους δε μπόρεσε/μπορεί να υπερασπιστεί της Ελληνικές μειωνότητες και τα δικαιώματά τους στα βόρεια σύνορα μας.

Σιγά σιγά, τα Βαλκάνια, περνάνε σε μια νέα εποχή αποσταθεροποιήσης με το Κόσοβο,την Αλβανία και τα Σκόπια, να έχουν πρωταγωνιστικό ρόλο σε αυτή την αποσταθεροποίηση.

Εν κατακλείδι, είναι καλύτερο το "North Macedonia" από το σκέτο "Macedonia"? Προφανώς και είναι. Είναι ιδανικό όμως; Όχι, για εμένα δεν είναι. Η μπάλα χάθηκε από τους Βαλκανικούς πολέμους ακόμη, ωστόσο σε αυτή τη φάση της ιστορίας, θα μπορούσε να υπάρξει η αποκατάσταση του ονόματος της Μακεδονίας.

Η εξωτερική πολιτική είναι βαρέων βαρών κι όχι όπως τα εσωτερικά θέματα που με λαικισμό και έλεγχο των μίντια κάνεις αυτά που θες. Κι αν υπολογίσεις πως η εξωτερική πολιτική της Ελλάδας ήταν να κάνει πραξικόπημα στην Κύπρο, η απώλεια της χρήσης του Μακεδονία το '90, το κάζο οτσαλάν κτλ κτλ τότε προφανώς είμαστε εντελώς άμπαλοι σαν χώρα στον τομέα αυτό και οι ανίκανοι πολιτικοί δεν κάνουν τίποτα και κρύβονται πίσω από κορώνες πατριωτισμού όπως κάνουν και σήμερα αρκετοί.

Εν κατακλείδι, λοιπόν, αυτά που υπολογίζω εγώ για την στήριξη ή μη (προφανώς καταλαβαίνεις ότι είμαι υπέρ από όσα γράφω) είναι αν η κατάσταση που μπαίνουμε θα είναι καλύτερη από αυτήν που είμαστε και αν δεν μπούμε σε αυτήν την κατάσταση τότε σε τι θα βρισκόμασταν. Ναι, είναι καλύτερα να υπάρχει ένα σύνταγμα που διώχνει αλυτρωτισμούς κι ας έχει ένα όνομα που δεν μας αρέσει τόσο κι ας είναι γεωγραφικός προσδιορισμός μόνο. Είναι καλύτερα να έχει η Ελλάδα αναβαθμισμένο γεωστρατηγικό ρόλο στην περιοχή και να ορίζει (ως ένα βαθμό φυσικά) τι θα συμβαίνει στις γείτονες χώρες. Γιατί αν δεν ορίζει η Ελλάδα είτε σαν περιφερειακή δύναμη είτε ως μέλος πχ της ΕΕ τότε θα το ορίζει η Τουρκία και η Ρωσία. Και πολλά μπορεί να έχουν ειπωθεί για το τι μέρους του λόγου είναι η ΕΕ (και σίγουρα θέλω διαφορετική ΕΕ) αλλά δεν μπορώ να κατανοήσω την άγνοια που έχει ο κόσμος για το τι σημαίνει να έχεις puppet-state του πούτιν ή του ερντογάν δίπλα σου αντί για μέλος της ΕΕ. Αν, λοιπόν, δεν περνούσε μια τέτοια συμφωνία τότε θα συνέβαινε ένα εκ των δύο πραγμάτων. Είτε θα περνούσε ξεκάθαρα στην σφαίρα επιρροής της Ρωσίας και προφανώς δεν θα άλλαζε ποτέ το σύνταγμα με τους αλυτρωτισμούς είτε απλά θα μας γράφανε στα [System Interruption: Μη βρίζεις!] τους οι "εταίροι" σε ΕΕ κα ΝΑΤΟ λόγω της ανικανότητας να βρεθεί μια λύση συμβιβασμός στο θέμα και θα έμπαινε σε αυτά χωρίς πάλι αλλαγή συντάγματος.

Δε διαφωνώ σε αυτά που γράφεις μοτζο. Και προφανώς γνωρίζω την επίσημη ονομασία του γειτονικού κράτους αλλά για λόγους ταχύτητας και να μην μπλέκω με τον κορρεκτορα γράφω Σκοπιά που έτσι και αλλιώς είναι κατανοητό στο που αναφέρομαι.

Δεν είμαι υπέρ της συμφωνίας αλλά ούτε και κατά γιατι δε βλέπω κάτι καλύτερο στον ορίζοντα. Για εμένα, όμως, έχει χειριστεί λάθος διπλωματικά το ζήτημα τόσο ο ΥΠΕΞ όσο και ο πρωθυπουργός. Γιατι, οπως είπα και σε προηγούμενο ποστ, τα Σκοπιά είναι με την πλάτη στον τοίχο, καίγονται να μπουν στο ΝΑΤΟ και στην ΕΕ για να μη διαλυθούν και θα μπορούσαμε ακόμη και στην ονομασία να αποφύγουμε τον όρο Μακεδονία.

Συμφωνώ και επαυξάνω ότι η Ελλάδα πρέπει να είναι εγγυήτρια δύναμη και να έχει αναβαθμισμένο ρόλο στο χώρο των Βαλκανίων, ωστόσο θεωρώ λάθος την διαπραγματευτική γραμμή που ακολούθησε η κυβέρνηση και κυρίως το ΣΥΡΙΖΑ. Ο Καμμένος πήρε ο,τι ζήτησε και απλά έκανε τον «καλό» εταίρο περνώντας συμφωνίες στη Βουλή. Για εμένα, θα μπορούσε να υπάρχει ακόμη πιο σκληρη διαπραγματευτική γραμμή, με ακόμη πιο ευνοϊκούς όρους για εμάς.

Προφανώς, και θα ήθελα τα Σκοπιά στη σφαίρα επιρροής της Δύσης και όχι της Τουρκίας. Έχουμε την Αλβανία για να «ανησυχούμε» μαζί με την Τουρκία δε χρειαζόμαστε και τα Σκοπια.

ΥΓ. Δεν είναι απίθανο αν δεν περάσει η συμφωνία να μη γίνει ένταξη στο ΝΑΤΟ κλπ υπό το όνομα Δημοκρατία της Μακεδονίας και να μας πούμε περαστικά μας.

ΥΓ2. Το θετικό είναι ότι μπορούμε και κάνουμε διάλογο και ανταλλαγή απόψεων σε ένα φόρουμ αρκετά άτομα χωρίς χαρακτηρισμούς και εκτροχιασμούς όπως γίνονται στα οπαδικά τοπικ. :D
User avatar
Akyla
Twitch Streamer
Twitch Streamer
Posts: 11087
Joined: Sun Jan 23, 2005 1:48 am
Football Manager της ομάδας: Chester FC
Αγαπημένη Ομάδα: Leeds
Status: Weekends are overrated
Location: Νέο Ηράκλειο
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Κρατάω την πρόταση του Ζιντάν για "Νότια Βαυαρία" για νέα ονομασία μας και του προτείνω τη θέση του Αντιβασιλέα.
Παίρνω τηλέφωνω τον θείο Φριτζ απ' το Μιούνχεν και σελώνω τ' άλογα για επανάστα :D -kavala


Πέρα απ' την πλάκα, οποιαδήποτε διαδήλωση παρέα με ναζίδια, χριστιανοταλιμπάν και λοιπές "φυλές", δεν σε κάνει λιγότερο ακραίο από τους ίδιους. Είναι ένας λόγος που έχω κατέβει μια φορά σε διαδήλωση που είχε περιεχόμενο μόνο εργασιακά δικαιώματα του τομέα μου, χωρίς καμία, μα καμία, ανάμειξη κομμάτων και ιδεολογιών.

Οι ακραίες απόψεις είναι περισσότερες απ' όσο νομίζουμε. Αν ο άλλος μου λέει "Εντάξει δεν με πείραξαν οι (λαθρο)μετανάστες, άνθρωποι είναι και αυτοί, αλλά πρέπει να κοιτάξουμε τους Έλληνες πρώτα", δεν έχει διαφορά από την άποψη "ΑΙΞΟ Η ΞΑΙΝΕΙ". Το ίδιο είναι.
User avatar
Anton Kousnij
Football Legend
Football Legend
Posts: 12695
Joined: Sat Nov 03, 2007 6:29 pm
Football Manager της ομάδας: γιατι προλαβαίνω?
Αγαπημένη Ομάδα: spartak limassol
facebook προφίλ: antonis.bourlis
Status: είναι τα 4 στοιχειά και πανω απ'όλα η φωτιά
Has thanked: 0
Been thanked: 7 times

Μια μικρή παρατήρηση ή Ελλάδα ως ΚΡΑΤΟΣ υφίσταται από το 182+.Τότε που τα σλαβικα εκείνα φύλα ΗΔΗ λέγονται σλαβομακεδονες.
Διότι υπάρχει μείγμα Μακεδόνων και σλαβων στις περιοχές εκείνες.
Δικαίωμα τους να λέγονται και να περιλαμβάνεται ο όρος Μακεδονία.

Στάλθηκε από το WAS-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Γίνε μαντέμι πρώτα
User avatar
Tsakalaki
Asst Researcher ΠΑΟΚ - Story Teller
Asst Researcher ΠΑΟΚ - Story Teller
Posts: 48757
Joined: Sun Nov 30, 2003 12:00 am
Football Manager της ομάδας: Tottenham
Αγαπημένη Ομάδα: Dynamo Podilatou
facebook προφίλ: antonis.tsakaleas
twitter: Tsak_attaq
Status: I've never been clever, 'cause need it never
Location: Θεσσαλονίκη (Βόλος)
Has thanked: 6 times
Been thanked: 5 times
Contact:

Μια μεγάλη καλησπέρα σε όλο το ντουνιά!

Με χαρά διαπιστώνω το ΥΓ2 του PanosBonJovi, και συνεχίζω τη μέρα μου, που περιλαμβάνει το Ξάνθη - Ατρόμητος και μετά θα πάω με Μότζο και Μάστε Γιόντα να δω Αμερικανικό ποδόσφαιρο. Τι θα ζήσω...
--------------------------------------------------------

Εσαεί Πρόεδρος ΠΑ.ΣΥ.ΣΠΑ PC | -2002

26.08.10 | All my FM Stories | Πώς το Football Manager έγινε κομμάτι της ζωής μου
Spoiler: show
RedArmy: «Το κακο με τον Τσακ, είναι ότι ποτέ δεν μπορείς να καταλάβεις αν κάνει πλάκα ή τα λέει σοβαρά :D»
ArK ass: «Aμαν ρε Τσακ...εκει που εμφανιζεται η ελπιδα, ερχεσαι εσυ και την εξαφανιζεις»
nirearas: «Γιατί, τσακ γεννιέσαι... Δεν γίνεσαι...»

My Twitch channel
User avatar
mojotzotzo
Moderator
Moderator
Posts: 14488
Joined: Sun Dec 23, 2007 3:45 pm
Αγαπημένη Ομάδα: GB Packers
Status: WIP
Location: thessaloniki
Has thanked: 19 times
Been thanked: 4 times


Tsakalaki wrote: Αμερικανικό ποδόσφαιρο. Τι θα ζήσω...

Πάντως αν ρωτήσεις γιατί λέγεται ποδόσφαιρο, θα λυθεί πολύ πιο δύσκολα από το ονοματολογικό της fyrom.


Στάλθηκε από το ONEPLUS A5010 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

User avatar
Tsakalaki
Asst Researcher ΠΑΟΚ - Story Teller
Asst Researcher ΠΑΟΚ - Story Teller
Posts: 48757
Joined: Sun Nov 30, 2003 12:00 am
Football Manager της ομάδας: Tottenham
Αγαπημένη Ομάδα: Dynamo Podilatou
facebook προφίλ: antonis.tsakaleas
twitter: Tsak_attaq
Status: I've never been clever, 'cause need it never
Location: Θεσσαλονίκη (Βόλος)
Has thanked: 6 times
Been thanked: 5 times
Contact:

Διαρκεί τόσο πολύ ένας αγώνας που θα προλάβουμε να το συζητήσουμε.
--------------------------------------------------------

Εσαεί Πρόεδρος ΠΑ.ΣΥ.ΣΠΑ PC | -2002

26.08.10 | All my FM Stories | Πώς το Football Manager έγινε κομμάτι της ζωής μου
Spoiler: show
RedArmy: «Το κακο με τον Τσακ, είναι ότι ποτέ δεν μπορείς να καταλάβεις αν κάνει πλάκα ή τα λέει σοβαρά :D»
ArK ass: «Aμαν ρε Τσακ...εκει που εμφανιζεται η ελπιδα, ερχεσαι εσυ και την εξαφανιζεις»
nirearas: «Γιατί, τσακ γεννιέσαι... Δεν γίνεσαι...»

My Twitch channel
User avatar
PanosBonJovi
National Manager
National Manager
Posts: 9914
Joined: Wed Sep 05, 2012 11:12 am
Αγαπημένη Ομάδα: Barcelona, Liverpool, Veria
Status: Talk about a dream, try to make it real
Location: Gamma Ethniki
Has thanked: 41 times
Been thanked: 11 times

mojotzotzo wrote: Sun Jan 20, 2019 6:38 pm
Tsakalaki wrote: Αμερικανικό ποδόσφαιρο. Τι θα ζήσω...

Πάντως αν ρωτήσεις γιατί λέγεται ποδόσφαιρο, θα λυθεί πολύ πιο δύσκολα από το ονοματολογικό της fyrom.


Στάλθηκε από το ONEPLUS A5010 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
χααχαχαχαχαχαχαχ
User avatar
zidane72003
The God Of Football
The God Of Football
Posts: 62676
Joined: Wed Nov 26, 2003 12:00 am
Football Manager της ομάδας: Arsenal,Barca,OSFP,Juve
Αγαπημένη Ομάδα: BOUBOUZEL FC
facebook προφίλ: bill.sakkas.5
Status: Glasgow here i am
Location: Μεταξυ του πραγματικου και του δικου μου κοσμου
Has thanked: 3 times
Been thanked: 18 times

Anton Kousnij wrote:Μια μικρή παρατήρηση ή Ελλάδα ως ΚΡΑΤΟΣ υφίσταται από το 182+.Τότε που τα σλαβικα εκείνα φύλα ΗΔΗ λέγονται σλαβομακεδονες.
Διότι υπάρχει μείγμα Μακεδόνων και σλαβων στις περιοχές εκείνες.
Δικαίωμα τους να λέγονται και να περιλαμβάνεται ο όρος Μακεδονία.

Στάλθηκε από το WAS-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Αδιάφορο το κράτος και νομίζω ότι μπερδευεσαι με τον νεοελληνικό κράτος. Κοιτάμε το γένος και το πολιτισμό.

Με το συλλογισμό σου η Β.Μακεδονια ακόμα δεν υπαρχει φάση είμαστε. Θα υπάρξει στο μέλλον.

Δικαίωμα του καθενός πώς θα λέγεται το πώς θα αναγνωρίζεται νομίζω μιλάμε.

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk


Spoiler: show
Δεν γ@μ@με οχι επειδη δε θελουμε,αλλα απο ιδεολογια.

ΡΕ ΖΗΣΑΜΕ ΝΑ ΠΑΜΕ ΑΝΑΠΟΔΑ ΣΤΗ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟΥ ΡΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ.
User avatar
Anton Kousnij
Football Legend
Football Legend
Posts: 12695
Joined: Sat Nov 03, 2007 6:29 pm
Football Manager της ομάδας: γιατι προλαβαίνω?
Αγαπημένη Ομάδα: spartak limassol
facebook προφίλ: antonis.bourlis
Status: είναι τα 4 στοιχειά και πανω απ'όλα η φωτιά
Has thanked: 0
Been thanked: 7 times

Δεν μπερδεύομαι. Με κανένα νεοελληνικό κράτος. Υπήρχε ελληνικός πολιτισμός (όπως ο εβραϊκός) και δημιουργήθηκε η Ελλάδα μια και μοναδική στην ιστορία μετά την επανάσταση (όπως το Ισραήλ 1946)
Αυτοπροσδιοριαμος ενός ολόκληρου λαου είναι μια πολύ μεγάλη κουβέντα γενικά. Γιαυτό η Ισπανία παραμένει ως έχει.

Στάλθηκε από το WAS-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Γίνε μαντέμι πρώτα
User avatar
zidane72003
The God Of Football
The God Of Football
Posts: 62676
Joined: Wed Nov 26, 2003 12:00 am
Football Manager της ομάδας: Arsenal,Barca,OSFP,Juve
Αγαπημένη Ομάδα: BOUBOUZEL FC
facebook προφίλ: bill.sakkas.5
Status: Glasgow here i am
Location: Μεταξυ του πραγματικου και του δικου μου κοσμου
Has thanked: 3 times
Been thanked: 18 times

Είναι και γράφεις ψέμα/λάθος κατά τη δική μου αντίληψη αυτό που λες-έτσι όπως το λές. Ο μέγας Αλέξανδρος έκανε πράξη τη πανελλήνια ιδέα και αυτό είναι το πρώτο ιστορικό δείγμα. Από εκεί και πέρα ακόμα και μυκηναϊκός πολιτισμός είναι δείγματα (υστερο)ελλαδικού πολιτισμού. Δε νομίζω ότι μπορούμε να συμφωνήσουμε. Η διακήρυξη ενός κράτους επίσημα δε σημαίνει ότι το κράτος υπάρχει από τότε εκτός και αν ξαναλέω η β.Μακεδονιαθα ξεκινήσει το 2019-2020(επίσης λάθος).

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk


Spoiler: show
Δεν γ@μ@με οχι επειδη δε θελουμε,αλλα απο ιδεολογια.

ΡΕ ΖΗΣΑΜΕ ΝΑ ΠΑΜΕ ΑΝΑΠΟΔΑ ΣΤΗ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟΥ ΡΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ.
User avatar
Anton Kousnij
Football Legend
Football Legend
Posts: 12695
Joined: Sat Nov 03, 2007 6:29 pm
Football Manager της ομάδας: γιατι προλαβαίνω?
Αγαπημένη Ομάδα: spartak limassol
facebook προφίλ: antonis.bourlis
Status: είναι τα 4 στοιχειά και πανω απ'όλα η φωτιά
Has thanked: 0
Been thanked: 7 times

Λαθος έχεις εσύ κατεμε, με τον Βασιλια Αλέξανδρο να καθαρίζει κάμποσες ελληνικές πόλεις - κράτη. Και επιμένω δεν υπάρχει καμμια Ελλάδα,μονο ελληνικός πολιτισμός. Αυτό που προϋπήρχε ήταν το Βυζάντιο στηρίζουμενο στην ορθόδοξη πίστη, πράγμα το οποίο έκανε και το ελληνικό σύνταγμα κατά τη δημιουργία της Ελλάδος που ξέρουμε. (ούτε ψέμα/ούτε λάθος) η Μακεδονία υπάρχει από το 194κατι με τις ευλογίες(η τις μη αποτελεσματικες διαφωνίες) της Ελλάδος προς τον Τίτο. Το μείγμα σλαβομακεδονων εθνικά προσδιοριζονται με τον Ηλντεν. (στην Τασκένδη γιόρταζαν οι Έλληνες και οι σλαβομακεδονες το καλοκαίρι τη γιορτή του Ηλντεν μαζί)

Στάλθηκε από το WAS-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk



Γίνε μαντέμι πρώτα
User avatar
leontokardos
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 6381
Joined: Mon May 31, 2010 3:39 pm
Location: Glasgow, UK
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Τα είπε όλα ο mojo μέσα σε ένα ποστ.

Επίσης, όσο κι αν οι γείτονες είναι το αδύναμο μέρος εκ των δύο (?) της διαπραγμάτευσης, δε παύει να είναι διαπραγμάτευση και όπως σε κάθε διαπραγμάτευση κάτι δίνεις και κάτι παίρνεις. Έκαναν ένα σωρό υποχωρήσεις για να κρατήσουν το Μακεδονία μέσα στο όνομα και για να κλείσει το θέμα ώστε να ενταχθούν σε ΕΕ και ΝΑΤΟ. Κάναμε υποχώρηση στο Μακεδονία εντός του ονόματος για να μπει μπροστά γεωγραφικός προσδιορισμός plus όλες τις υπόλοιπες αλλαγές στο σύνταγμά τους που αφορούν αλυτρωτισμούς κλπ.

Για μένα σε σύγκριση με την υπάρχουσα κατάσταση, το αποτέλεσμα είναι ένας win win συμβιβασμός.

Επειδή όμως τις προάλλες λέγαμε για πολιτική συζήτηση, αλλαγές απόψεων κλπ, θα ήθελα πολύ να ακούσω έστω και λίγα σοβαρά επιχειρήματα από κάποιον που είναι κατά της συμφωνίας για να δω τα πράγματα και από άλλη οπτική.
Post Reply

Return to “Επικαιρότητα - Άσχετα”