Περί Εργασίας

Εδώ οι γενικές συζητήσεις και ό,τι δεν μπαίνει κάτω από τις άλλες κατηγορίες...
Post Reply
master yoda
Off Topic Moderator
Off Topic Moderator
Posts: 14794
Joined: Thu Feb 15, 2007 3:05 am
Αγαπημένη Ομάδα: Ηρακλης
Status: +2513 posts
Has thanked: 3 times
Been thanked: 5 times

Ενας φίλος ζήτησε να ανοίξουμε ενα τοπικ για της προκηρύξεις του δημοσίου

για να μην ανοίξω ένα τόσο συγκεκριμένο τοπικ,προτίμησα να ανοίξω ένα τοπικ οποί θα μιλάμε περί εργασίας

που δουλεύουμε,εντυπωσεις,αν έχουμε να προτείνουμε δουλείες, κτλπ
Spoiler: show
-I thought our story was epic, you know?
You and me.
-Epic how?
-Spanning years and continents,
bloodshed... epic.
-Come on.
Ruined lives,bloodshed?
You really think a relationship
should be that hard?
-No one writes songs
about the ones that come easy.
Spoiler: show
Πέρασα όλη μου τι ζωή
θέλοντας κάτι...
και έβαλα τα δυνατά μου
να μην το βρω.
Ποτέ...
ακόμη πηγαίνοντας κοντά σε μέρη
που ίσως ήταν
User avatar
Sir_Vaggos
Youth Team Manager
Youth Team Manager
Posts: 2079
Joined: Mon Apr 14, 2008 4:19 pm
Football Manager της ομάδας: Παο,Exeter,At.Madrid
Αγαπημένη Ομάδα: Παο, At.Madrid, Tottenham
Location: Τρικαλα
Has thanked: 0
Been thanked: 0

αυτο το τοπικ πιστευω οτι ειναι αρκετα σημαντικο :D
paixtaras
Indispensible
Indispensible
Posts: 1848
Joined: Sun Feb 10, 2008 9:41 pm
Football Manager της ομάδας: Real Sociedad S.A.D
Αγαπημένη Ομάδα: ΠANAΘΗΝΑΙΚΟΣ
Status: Μπύρες,μπάχαλα και μια καλή εκδρομή...
Location: Αθήνα
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Ωραίο topic και για εμάς τους μικρότερους.Με τις συμβουλές τον πιο ''έμπειρων'' μπορούμε θα μπορέσουμε να γίνουμε πιο ξύπνιοι,έτσι ώστε όταν έρθει η ώρα να βγούμε για το μεροκάματο (-ksaplwstra ) να είμαστε υποψιασμένοι για όλα.(για όσα μπορούμε να είμαστε τουλάχιστον)
Μια ζωή γεμάτη αλητεία μέσα στης Λεωφόρου τα στενά...
kkostas
National Manager
National Manager
Posts: 8974
Joined: Fri Dec 17, 2004 12:36 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Kαλησπέρες.
Πολυ ωραίο τοπικ.Θα το τιμήσω... :-D

Καταρχήν 2 απ τα καλυτερα σάιτ για να κοιτάτε περισσότερο προκυρήξεις δημοσίου, ειναι το diorismos.gr και το zhthtai.gr

---Kατα τα άλλα και απευθηνομενος περισσότερο σε παιδιά που βγαίνουν τωρα στην αγορά εργασίας.

Η αγορά ειναι περίεργη αυτη την εποχη

Δουλευω σε πολυεθνικη η οποια ειχε σαν συνηθεια, προσλαμβάνει κοσμο με 12μηνες συμβάσεις και μετά να τους κάνει αοριστου.Πλέον οι συμβάσεις ΔΕΝ ανανεωνονται λογο της οικονομικης κρισης.

Μεγάλη προσοχή λοιπόν στις υποσχέσεις που πιθανων να σας δωσουν.

--- Είναι καλυτερο να δουλευετε έστω και σαν σερβιτόροι παρά να κάθεστε.
Ενας εργοδότης εκτιμάει πολυ περισσότερο αυτον που δουλευε απο μικρος, διοτι θα αντέξει στη πιεση παρά το μαθητουδι που βγηκε απ το Πανεπιστημιο

--- Η μορφωση πλέον δε μετράει τοσο όσο αυτο που έχεις να πουλησεις στον άλλο.
Το να πας και να ζητησεις δουλειά σε τράπεζα επειδη έχεις μεταπτυχιακο στα οικομικά, δε λέει τιποτε.
Πρέπει να τους πισεις οτι ξέρεις να πουλάς.

Ο πωλητής ρομπότ ειναι το εππάγγελμα της εποχης.
Εαν μπορεις να δημιουργεις αν'αγκες θα αναμιφθεις :-)
User avatar
Sir_Vaggos
Youth Team Manager
Youth Team Manager
Posts: 2079
Joined: Mon Apr 14, 2008 4:19 pm
Football Manager της ομάδας: Παο,Exeter,At.Madrid
Αγαπημένη Ομάδα: Παο, At.Madrid, Tottenham
Location: Τρικαλα
Has thanked: 0
Been thanked: 0

οπου προκυρηξεις δημοσιου δν το συζηταμε... αν μας περνει κανουμε τα χαρια
matthew21
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 7315
Joined: Sat May 05, 2007 10:21 am
Αγαπημένη Ομάδα: Πρόεδρος Εδεσσαϊκού
Location: Οn a plane (hopefully)
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Mερικές ερωτήσεις.

Σκέφτομαι για δημοσιογραφία Θεσσαλονίκης... Βασικά απευθύνομαι κυρίως στον Τσακ και τον Σπάρτακο που είναι και του κλάδου :P

Η επαγγελματική αποκατάσταση υπάρχει;;; :D

Για χρήματα νταξει στην αρχή πιστεύω ότι θα δουλεύω για την ψυχή της μάνας μου.

Δεν με νοιάζει να τρέχω δεξιά και αριστερά για ρεπορταζ και τέτοια, αντιθέτως γουστάρω :wink:

Εdit: Δεν με ενδιάφερει σε ποια περιοχή της Ελλάδας θα δουλεύω, δεν έχω κάποια προτίμηση δηλαδή

Αυτά προς το παρών.

Επίσης κατα τη διάρκεια του πανεπιστημίου (αν περάσω) σκέφτομαι να βρώ καμιά δουλειά για να μην επιβαρύνω τόσο τους γονείς (γιατί βλέπω κάτι 1.500 ευρα από φίλους και μένω κάγκελο :| δε γουστάρω να δουλεύει η μάνα μου για να το ξύνω εγώ ) οπότε καμιά ημιαπασχόληση σε καφετέρειες-fastfood-σουβλατζίδικα-καταστήματα με ρουχα κλπ παίζει έτσι;; Και από ωράρια και λεφτα πως είναι;;

Αυτά από μένα :D :D
Last edited by matthew21 on Thu Jan 22, 2009 8:37 am, edited 1 time in total.
User avatar
Antonisjk
National Manager
National Manager
Posts: 7512
Joined: Thu Dec 11, 2003 12:00 am
Αγαπημένη Ομάδα: AEK
Location: Κύπρος
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Εγώ ζω και δουλεύω στην Κύπρο, αλλά δούλεψα στην Ελλάδα για 7 χρόνια σε διάφορα υποκαταστήματα της Goody's (κυρίως στον Ισθμό όπου έγινα προιστάμενος εκεί, αλλά και στη Χαλκίδα, Λουτράκι). Μετά ήρθα για ακόμα 2 χρόνια σε Goodys στην Κύπρο Λευκωσία (περιοχή ακρόπολης για όποιον ξέρει). Οι διαφορές ήταν τεράστιες! Παρότι τα Goodys της Κύπρου πληρώνουν περισσότερα τον υπάλληλο, οι Κύπριοι δεν έρχονται να δουλέψουν, οπότε τα καταστήματα αναγκάζονται να χρησιμοποιούν ξένους, ή πόντιους, σε αντίθεση με της Ελλάδας που ήταν κατά 85% Έλληνες. Αυτό δείχνει την ανάγκη των Ελλήνων για εργασία, και την άνεση που έχει η Κύπρος.

Τώρα δουλεύω σε μια εταιρεία παραγωγής και πώλησης παγωτού και πάγου. Έχω γίνει βοηθός του γενικού διευθυντή, μια εργασία που είναι πολύ υπεύθυνη, με καλά λεφτά, και αν ελέγχεις τις κινήσεις σου μπορεί να είναι πολύ ξεκούραστη. Σε αυτό μετράει η εμπειρία βέβαια, καθώς τον 1ο χρόνο έτρεχα σαν παλαβός για να τα προλάβω όλα αυτά που μου ζητούσανε, μόλις έμαθα το "τρικ" όμως, τρέχουν οι άλλοι για μένα. :D

Στην Κύπρο η αγορά εργασίας δεν αντιμετωπίζει το πρόβλημα της Ελλάδας. Καταρχάς δεν χτύπησε η οικονομική κρίση. Πέρασε, αλλά δεν ακούμπησε. Δουλειές υπάρχουν πάρα πολλές, αν ανοίξετε αγγελίες θα πάθετε πλάκα! Πχ εμείς ζητούμε όχι έναν, όχι δύο, αλλά τέσσερις πωλητές!

Η μετανάστευση, ακόμα και σε χώρα όπως είναι η Κύπρος, με τις τόσο μικρές διαφορές με την Ελλάδα, είναι σίγουρα πολύ δύσκολη απόφαση. Αλλά αν κάποιος έχει την ανάγκη να έρθει εδώ να δουλέψει, ας μην διστάσει να επικοινωνήσει μαζί μου.
User avatar
happyyy
Football Legend
Football Legend
Posts: 11418
Joined: Tue Oct 30, 2007 11:18 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Αρης-AC Milan-Chelsea-Betis
Status: If you don't go crazy you are not normal...
Location: Thessaloniki
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time
Contact:

κι εγω θελω να παω δημοσιογραφια σαν τον matthew21 αλλα εφτασα 5 ετος της σχολης μου για να καταλαβω οτι πρεπει να παω δημοσιογραφια και να παρατησω αυτη την χωρις μελλον σχολη.
Oι τρεις φιλοι...
zidane72003 wrote:Μαστορα γι'αυτο ποτε δε θα γινεις happy...Εισαι μικρος και ανιδεος μπροστα του...Αυτος εκτος απο βουτιες ξερει και απο χιουμορ
Ο Ντιέγκο Φορλάν τόνισε: «Ο Άρης μας νίκησε δίκαια. Πρόκειται για μία μεγάλη ομάδα»
ball38
Football Legend
Football Legend
Posts: 11042
Joined: Mon Jan 05, 2004 12:00 am
Status: Awesoming around...!
Has thanked: 1 time
Been thanked: 0

Antonisjk wrote:
Spoiler: show
Εγώ ζω και δουλεύω στην Κύπρο, αλλά δούλεψα στην Ελλάδα για 7 χρόνια σε διάφορα υποκαταστήματα της Goody's (κυρίως στον Ισθμό όπου έγινα προιστάμενος εκεί, αλλά και στη Χαλκίδα, Λουτράκι). Μετά ήρθα για ακόμα 2 χρόνια σε Goodys στην Κύπρο Λευκωσία (περιοχή ακρόπολης για όποιον ξέρει). Οι διαφορές ήταν τεράστιες! Παρότι τα Goodys της Κύπρου πληρώνουν περισσότερα τον υπάλληλο, οι Κύπριοι δεν έρχονται να δουλέψουν, οπότε τα καταστήματα αναγκάζονται να χρησιμοποιούν ξένους, ή πόντιους, σε αντίθεση με της Ελλάδας που ήταν κατά 85% Έλληνες. Αυτό δείχνει την ανάγκη των Ελλήνων για εργασία, και την άνεση που έχει η Κύπρος.

Τώρα δουλεύω σε μια εταιρεία παραγωγής και πώλησης παγωτού και πάγου. Έχω γίνει βοηθός του γενικού διευθυντή, μια εργασία που είναι πολύ υπεύθυνη, με καλά λεφτά, και αν ελέγχεις τις κινήσεις σου μπορεί να είναι πολύ ξεκούραστη. Σε αυτό μετράει η εμπειρία βέβαια, καθώς τον 1ο χρόνο έτρεχα σαν παλαβός για να τα προλάβω όλα αυτά που μου ζητούσανε, μόλις έμαθα το "τρικ" όμως, τρέχουν οι άλλοι για μένα. :D

Στην Κύπρο η αγορά εργασίας δεν αντιμετωπίζει το πρόβλημα της Ελλάδας. Καταρχάς δεν χτύπησε η οικονομική κρίση. Πέρασε, αλλά δεν ακούμπησε. Δουλειές υπάρχουν πάρα πολλές, αν ανοίξετε αγγελίες θα πάθετε πλάκα! Πχ εμείς ζητούμε όχι έναν, όχι δύο, αλλά τέσσερις πωλητές!

Η μετανάστευση, ακόμα και σε χώρα όπως είναι η Κύπρος, με τις τόσο μικρές διαφορές με την Ελλάδα, είναι σίγουρα πολύ δύσκολη απόφαση. Αλλά αν κάποιος έχει την ανάγκη να έρθει εδώ να δουλέψει, ας μην διστάσει να επικοινωνήσει μαζί μου.


2 ερωτησεις


1. Αληθεια ποσα παιρνει ενας προισταμενος στα goodys στην Ελλαδα?

2. Εκει που δουλευεις τωρα, ρωτα αν πουλατε μαλτοδεξτρινη. Εφοσον φτιαχνετε παγωτα λογικα θα εχετε :D (δεν κανω πλακα)


Ευχαριστωωωω
User avatar
Antonisjk
National Manager
National Manager
Posts: 7512
Joined: Thu Dec 11, 2003 12:00 am
Αγαπημένη Ομάδα: AEK
Location: Κύπρος
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

ballas38 wrote: 2 ερωτησεις


1. Αληθεια ποσα παιρνει ενας προισταμενος στα goodys στην Ελλαδα?

2. Εκει που δουλευεις τωρα, ρωτα αν πουλατε μαλτοδεξτρινη. Εφοσον φτιαχνετε παγωτα λογικα θα εχετε :D (δεν κανω πλακα)


Ευχαριστωωωω
1. Όταν σταμάτησα εγώ έπαιρνα 990 ευρώ.

2. Δεν χρησιμοποιούμε μαλτοδεξτρίνη.
User avatar
XronisR
Amateur
Amateur
Posts: 118
Joined: Thu Dec 18, 2008 2:09 am
Football Manager της ομάδας: Panathinaikos
Αγαπημένη Ομάδα: Panathinaikos/Newacastle
Location: Δηλεσι
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Και 1300-1400? να μου δινανε δεν προκεται να αφηνα οικογενεια,φιλους εδω στην Ελλαδα για μια δουλεια....Καλυτερα ας περνω 1000? και ας ειμαι κοντα με ολους...
Image
Image
Image
Image
User avatar
theotses
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 6914
Joined: Mon May 29, 2006 12:15 pm
Football Manager της ομάδας: Reading
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθηναϊκος, Man Utd, T.F.F.
Status: Non-stop projecting!!!
Location: Stockholm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Εγω να σας πω για Σουηδια οπου θελω να παω κιολας...

Μηχανικους, γιατρους, αρχιτεκτονες τους περιμενουν με το δικανο...

Με το που περασεις τα συνορα, σε πυροβολουν στο ποδι για να μην σηκωθεις και φυγεις...

Περσυ που το κοιταζα, στον τομεα μου ζητουσαν κοντα στα 1000 ατομα...

Βεβαια δν ξερω τι γινεται με την οικονομικη κριση... Θα το μαθω τον Μαρτη και θα επανελθω... :-D
Form Follows Function Follows Financing
User avatar
Antonisjk
National Manager
National Manager
Posts: 7512
Joined: Thu Dec 11, 2003 12:00 am
Αγαπημένη Ομάδα: AEK
Location: Κύπρος
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

@ Xronis
Προσωπική σου άποψη, και φυσικά δεκτή. Αλλά υπάρχουν πολλοί που μπορεί να μένουν σε κάποια πόλη και όλοι οι φίλοι τους να έχουν φύγει (πχ εγώ που μεγάλωσα Κόρινθο, από την παρέα μου μόνο 2 μένουν πλέον εκεί!).

Το βασικό πριν από κάθε κίνηση είναι να βάλεις τα πράγματα σε μια μεγάλη ζυγαριά. Κοιτάς ποια είναι τα υπέρ και ποια τα κατά, και αποφασίζεις. Δεν πας στα κουτουρού. Εγώ για να αποφασίσω να έρθω εδώ είπα:

Χρήματα; Ελλάδα 710 ευρώ - Κύπρος 990 ευρώ
Σπίτι; Ελλάδα ενοίκιο 500 ευρώ - Κύπρος free
Μεταφορικό μέσο; Ελλάδα λεωφορεία, τρένα κλπ - Κύπρος αυτοκίνητο

Στα κατά, σίγουρα ήταν η οικογένεια. Αλλά 6 μήνες μετά ήρθε και η αδερφή μου εδώ, ξεκίνησε ως security σε μια εταιρεία και έφτασε τώρα να είναι διευθύντρια στο τμήμα ανθρωπίνου δυναμικού. Και να σκεφτείς ότι έχει τελειώσει μόνο το λύκειο!

Οπότε είπαμε, τα βάζεις όλα κάτω, βλέπεις και κάνεις.
User avatar
amd
Banned
Banned
Posts: 14097
Joined: Sat Sep 22, 2007 8:39 am
Αγαπημένη Ομάδα: ΑΕΚ, ΛΙΒΕΡΠΟΥΛ, ΡΕΑΛ
twitter: dmerg80
Status: ΟΥΣΤ ΑΝΙΚΑΝΟΙ
Location: ταξιδευοντας
Has thanked: 0
Been thanked: 0

λοιπον εγω θα σας μιλησω για την αγορα εργασιας στον τομεα των τηλεπικοινωνιων

τα πραγματα ειναι δυσκολα η εποχη των παχιων αγελαδων εχει περασει πλεον οι περισσοτερες εταιρειες του κλαδου οχι απλα δεν κανουν προσληψεις αλλα πολλες εχοθν προβει ηδη σε μη ανανεωσεις συμβασεων αλλα ακομα και σε απολυσεις

για τα επομενα 2 χρονια οι κωλοι θα σφιξουν οποτε προσοχη σε αυτους που θα αναζητησουν εργασια σε αυτον τον τομεα

ενας 1ος μισθος για μηχανικο αποφοιτο ΑΕΙ και εγγεγραμενο στο ΤΣΕΜΕΔΕ ειναι 1300 ευρω μικτα

για εναν μηχανικο αποφοιτο ΤΕΙ ειναι 1100 μικτα

και για εναν μηχανικο εξωτερικου ο βασικος μισθος (απο 700-800) μικτα

ολα τα παραπανω ισχυουν σε περιπτωσεις με 0 προυπηρεσια γιατι αν εχεις 2 χρονια και πανω εισαι σε καλυτερη μοιρα

λιγα λογια για τις εταιριες του κλαδου (τουλαχιστον τις βασικες)

Vodafone εχει αρκετες δυσκολιες ηδη απο 2ος provider εχει πεσει 3ος την δεδομενη στιγμη δεν ασχολειτε με προσληψεις

Wind ισως η καλυτερη επιλογη αυτην την στιγμη μαζι με την tellas εκανε ανοιγμα και ψαχνει κοσμο ειδικα σε ip ζητηματα

Cosmote σταθερα δεν ζηταει υπαλληλους αφου τροφοδοτειτε απο τον ΟΤΕ

HOL: ανοιχτηκε πολυ και τωρα τρεχει δυσκολα θα παρει ατομα

Forthnet/Οn telecoms: κανουν επιλεκτικες προσληψεις

Ιντρακομ ειναι σε πτωση σιγοθρα δεν θα κανει προσληψεις

siemens: οχι απλα δεν θα κανει προσληψεις αλλα ηδη εκλεισε το εργοστασιο της Θεσσαλονικης


Στο εξωτερικο τα πραγματα δεν διαφερουν υπαλληλοι με 0 προυπηρεσια ειναι καταδικασμενοι δυστυχως η δουλεια περιοριζετε αφου καμια ξενη εταιρεια δεν ειναι διατεθιμενη πλεον να επενδυση πολλα λεφτα σε 2-3 σιγουρα η αγορα θα ξανανοιξει και τα πραγματα θα βελτιωθουν αρκετα
ΘΑ ΤΗΝ ΣΕΒΕΣΤΕ ΤΗΝ ΑΕΚ ΡΕ .... ΜΑ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΟΛΑ ΘΑ ΤΗΝ ΦΟΒΑΣΤΕ
MarcosG
National Manager
National Manager
Posts: 7978
Joined: Thu Dec 21, 2006 12:31 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός Liverpool Barcelona
facebook προφίλ: markos.galerakis
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Antonisjk wrote:@ Xronis
Προσωπική σου άποψη, και φυσικά δεκτή. Αλλά υπάρχουν πολλοί που μπορεί να μένουν σε κάποια πόλη και όλοι οι φίλοι τους να έχουν φύγει (πχ εγώ που μεγάλωσα Κόρινθο, από την παρέα μου μόνο 2 μένουν πλέον εκεί!).

Το βασικό πριν από κάθε κίνηση είναι να βάλεις τα πράγματα σε μια μεγάλη ζυγαριά. Κοιτάς ποια είναι τα υπέρ και ποια τα κατά, και αποφασίζεις. Δεν πας στα κουτουρού. Εγώ για να αποφασίσω να έρθω εδώ είπα:

Χρήματα; Ελλάδα 710 ευρώ - Κύπρος 990 ευρώ
Σπίτι; Ελλάδα ενοίκιο 500 ευρώ - Κύπρος free
Μεταφορικό μέσο; Ελλάδα λεωφορεία, τρένα κλπ - Κύπρος αυτοκίνητο

Στα κατά, σίγουρα ήταν η οικογένεια. Αλλά 6 μήνες μετά ήρθε και η αδερφή μου εδώ, ξεκίνησε ως security σε μια εταιρεία και έφτασε τώρα να είναι διευθύντρια στο τμήμα ανθρωπίνου δυναμικού. Και να σκεφτείς ότι έχει τελειώσει μόνο το λύκειο!

Οπότε είπαμε, τα βάζεις όλα κάτω, βλέπεις και κάνεις.
Τί εννοείς σπίτι free;!
Post Reply

Return to “Επικαιρότητα - Άσχετα”