Περί Εργασίας

Εδώ οι γενικές συζητήσεις και ό,τι δεν μπαίνει κάτω από τις άλλες κατηγορίες...
Post Reply
User avatar
scorpions
Assistant Manager
Assistant Manager
Posts: 3703
Joined: Wed Nov 03, 2004 2:28 pm
Football Manager της ομάδας: On Holidays
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθηναικος - Inter -R.Madrid
Location: Κρητη
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Εχει κανεις αποψη για το princess andriana στη ροδο? Η κανεναν γνωστο που να δουλευε εκει, μπας κ μαθουμε τιποτα περι εργασιακων συνθηκων η οτιδηποτε αλλο?
User avatar
scorpions
Assistant Manager
Assistant Manager
Posts: 3703
Joined: Wed Nov 03, 2004 2:28 pm
Football Manager της ομάδας: On Holidays
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθηναικος - Inter -R.Madrid
Location: Κρητη
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Μου ηρθε προταση για ροδο, να δουλεψω με τον μετρ που συνεργαζομαι εδω κ 3 χρονια, αλλα φετος ξεκιναω σαν καπτεν.
Τα καλα, καλυτερα χρηματα, λιγότερος φορτος εργασιας, νεες εμπειριες, προαγωγη κ συνεργασια με μετρ που ξερω και εχουμε καλη χημεια, θα μενω μαζι με την γυναίκα ,η οποια θα εργαζεται κ αυτη μαζι μου, σε δωματιο που θα μας δωσει το ξενοδοχειο.
Τα κακα, ενα μηνα μικροτερη σεζον, δεν ξερω τι να κανω με τα πραματα που εχω στο σπιτι το οποιο νοικιαζω τωρα, το οποιο κ θα ξενοικιασω, και αφου ξενοικιασω που θα μενω οταν τελειωσει η σεζον στην ροδο?! Θα νοικιασω να μενω μονιμα ροδο?!
Λεπτομεριες για μισθο κ ωραρια δεν ξερω ακομα.

Οοουυφφ...
User avatar
Jordi_7
The God Of Football
The God Of Football
Posts: 26807
Joined: Sun Jun 05, 2005 4:11 pm
Αγαπημένη Ομάδα: FC Barcelona
Location: Marinaleda
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Έτσι από περιέργεια και για να επιβεβαιώσω αυτά που έλεγα σε συνάδελφο, έγινες captain σε ξενοδοχείο με τι προϋπηρεσία και τι σπουδές;

Το ξενοδοχείο έχει a la carte εστιατόριο;

Στάλθηκε από το Mi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

No deixem de jugar perquè ens fem vells, sinó que ens fem vells perquè deixem de jugar.

Il Pinturicchio • Il Fenomeno Vero • AdP 10

Everything will be ok in the end.If it's not ok, it's not the end.
User avatar
scorpions
Assistant Manager
Assistant Manager
Posts: 3703
Joined: Wed Nov 03, 2004 2:28 pm
Football Manager της ομάδας: On Holidays
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθηναικος - Inter -R.Madrid
Location: Κρητη
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Λοιπον, εχω τελειωσει διοικηση τουρ. Επιχ.

δουλευω στο ιδιο ξενοδοχειο 4 σεζον σαν απλος σερβιτορος.
Καμμια αλλη σχεση με το επαγγελμα.

Την πρωτη σαν βοηθος, με τον πρωτο σου μετρ. Απο την δευτερη κ μετα σαν πρωτος με εναν καπτεν που στην πορεια τον εκαναν σου μετρ.
Ο τυπος ειναι στα 45. Δουλευει απο τα 15 κ εχει περασει απο πενταστερα μεχρι σκυλαδικα. Ξερει την δουλεια. Ξερει απο νυχτα και γενικα το εχει. Το μαγαζι ανεβαζε τζιρους σε καθε σεζον που περνουσε με αυτον.
Και επισεις του αρεσει να δουλευει με νεα παιδια που εχουν ορεξη κ αντοχες και παντα κανει οτι μπορει για να τα βοηθαει και να τους δωσει την ωθηση που χρειαζονται δινοντας τους ευθυνες, αλλα ΠΟΤΕ δεν θα σε αφησει να εκτεθεις. Ποκυ σημαντικο.
Εμενα λοιπόν με πηρε απο την αρχη και με ειχε απο κοντα, μου μαθαινε πραματα κλπ.
Τωρα που βρηκε αυτη την ευκαιρια στη ροδο μιλησε με τον ιδιοκτητη και του ειπε οτι θα φερει μια μικρη ομαδα απο σερβιτορους που ξερει και ενα παιδι για καπτεν, εμενα.
Ακομα βεβαια δεν εχω δεχθει γιατι ειναι αρκετα στην μεση για να μετακομισω.
Το οτι δεν εχω τις γνωσεις που θα επρεπε να εχω σαν καπτεν το γνωριζω παντως. Μην με εχεις για κανένα ψωνιο.. και σαν σερβιτορος παλι εχω τις βασικες γνώσεις.
Anyway, αυτα..

Εδιτ, το εστιατόριο που δουλευα ηταν μεσημερι μπουφε κ βραδυ μπουφε και ενα μικρο αλα καρτ μενου με 3 κυριως πιατα. Το καθαρα αλα καρτε εστιατιριο ηταν αλλου, μονο για μεσημερι.
User avatar
Jordi_7
The God Of Football
The God Of Football
Posts: 26807
Joined: Sun Jun 05, 2005 4:11 pm
Αγαπημένη Ομάδα: FC Barcelona
Location: Marinaleda
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Απλά αυτό που λέω σε πολλά παιδιά στη δουλειά είναι ότι a la carte εστιατόριο >>>>>>>>>> 5* ξενοδοχείο στην πλειονότητα των περιπτώσεων σε θέμα επιπέδου.

Στάλθηκε από το Mi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

No deixem de jugar perquè ens fem vells, sinó que ens fem vells perquè deixem de jugar.

Il Pinturicchio • Il Fenomeno Vero • AdP 10

Everything will be ok in the end.If it's not ok, it's not the end.
User avatar
scorpions
Assistant Manager
Assistant Manager
Posts: 3703
Joined: Wed Nov 03, 2004 2:28 pm
Football Manager της ομάδας: On Holidays
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθηναικος - Inter -R.Madrid
Location: Κρητη
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Δεν διαφωνω καθολου.

Πάντως επί του θέματος, ο μονος τροπος που βλεπω να πηγαινουμε ροδο ειναι να συνεχισουμε να νοικιαζουμε το σπιτι στην κρητη ωστε να εχουμε εκει τα επιπλα κ τις ηλεκτρικες συσκευες και να εχουμε ενα σπιτι οταν θα τελειωσει η σεζον.

Διαφορετικα η θα συνεχισω στο ιδιο ξενοδοχειο αλλα θα ζητησω συνεχομενο ωραριο η θα παω αλλου, ζητοντας παλι συνεχομενο. 4 χρονια τωρα δουλευω σπαστο κουραστικα! Περυσι εκανα 4 μπανια κ ειμαι 3 λεπτα απο την θαλασσα.
User avatar
wolfsbourger
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 5166
Joined: Fri Dec 21, 2007 8:08 pm
Football Manager της ομάδας: Watford
Has thanked: 3 times
Been thanked: 0

Δεν έχω προσωπική εμπειρία, αλλά ένα φιλαράκι που δούλευε σε άλλο ξενοδοχείο του ομίλου έχει καλές εντυπώσεις και απ' όσο έχω ακούσει δεν είναι τίποτα τρελό, κλασικό ολινκλουσιβαδικο. Βασικό να δεις που θα μείνεις γιατί όσο να ναι είναι απομακρυσμένα και παίζουν πολλά.
Και οι τιμές είναι τσιμπημενες εκεί κάτω και σε φαγητά και σε σούπερ μάρκετ. Από την πόλη επίσης ειναι 45' σίγουρα.

Κάτι που είχα παρατηρήσει και πλέον επιβεβαιώνω από πρώτο χέρι είναι ότι έχει ξεφτιλιστει ο όρος πενταστερο ξενοδοχείο στην Ελλάδα. Και είναι τραγικό πόσο πίσω είναι τα μπαρ ξενοδοχείων σε σχέση με τα εστιατόρια τους. Ακόμα τώρα γίνονται τα πρώτα βήματα για να ανέβει το επίπεδο των μπαρ και είναι τραγικά μικρό το ποσοστό. Ρόδο το επίπεδο είναι ακόμα πιο τραγικό
migeo
Backup
Backup
Posts: 770
Joined: Sun Jul 13, 2008 6:59 pm
Football Manager της ομάδας: Ängelholms FF
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός
Has thanked: 0
Been thanked: 2 times

Για πείτε λίγο ρε παίκτες, για να βγάλει κανείς Αριθμό Μητρώου Ασφαλισμένου τι δικαιολογητικά απαιτούνται;
User avatar
Jordi_7
The God Of Football
The God Of Football
Posts: 26807
Joined: Sun Jun 05, 2005 4:11 pm
Αγαπημένη Ομάδα: FC Barcelona
Location: Marinaleda
Has thanked: 0
Been thanked: 0

http://www2.media.uoa.gr/internship/ika

Στάλθηκε από το Mi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

No deixem de jugar perquè ens fem vells, sinó que ens fem vells perquè deixem de jugar.

Il Pinturicchio • Il Fenomeno Vero • AdP 10

Everything will be ok in the end.If it's not ok, it's not the end.
Beorn
Manager
Manager
Posts: 4369
Joined: Sat Jul 23, 2011 5:51 pm
Football Manager της ομάδας: Sassuolo
Has thanked: 0
Been thanked: 0

έχει κανεις αποψη για τα προγραμματα e-learning του ΕΚΠΑ?
User avatar
Jordi_7
The God Of Football
The God Of Football
Posts: 26807
Joined: Sun Jun 05, 2005 4:11 pm
Αγαπημένη Ομάδα: FC Barcelona
Location: Marinaleda
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Θέλω και εγώ να μάθω btw.

Στάλθηκε από το Mi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

No deixem de jugar perquè ens fem vells, sinó que ens fem vells perquè deixem de jugar.

Il Pinturicchio • Il Fenomeno Vero • AdP 10

Everything will be ok in the end.If it's not ok, it's not the end.
User avatar
happyyy
Football Legend
Football Legend
Posts: 11418
Joined: Tue Oct 30, 2007 11:18 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Αρης-AC Milan-Chelsea-Betis
Status: If you don't go crazy you are not normal...
Location: Thessaloniki
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time
Contact:

τιποτα το ιδιατερο.Επιλογης ολα. Τσαμπα λεφτα για μενα

Απλα για να γεμισει το βιογραφικο.
Oι τρεις φιλοι...
zidane72003 wrote:Μαστορα γι'αυτο ποτε δε θα γινεις happy...Εισαι μικρος και ανιδεος μπροστα του...Αυτος εκτος απο βουτιες ξερει και απο χιουμορ
Ο Ντιέγκο Φορλάν τόνισε: «Ο Άρης μας νίκησε δίκαια. Πρόκειται για μία μεγάλη ομάδα»
User avatar
diant
Football Legend
Football Legend
Posts: 11291
Joined: Mon Nov 22, 2004 1:11 pm
Status: vitam impendere vero
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Tsakalaki wrote: Wed Dec 05, 2018 8:16 pm Ισως να είναι και άσχετο, αλλά σκέφτομαι τον συνολικό μισθό μου το 2008, το 2018, το 2016 και το 2018 μαζί με τις δουλειές που είχα και αν κάνω σχέδιο θα δω ένα καρδιογράφημα αλήθειας με πτωτικές τάσεις των χρημάτων και ανοδικές τάσεις της ποσότητας δουλειάς.

Παρ' όλα αυτά, δε σκέφτηκα ποτέ να το παρατήσω. Απλά κατάλαβα πως θα πρέπει να αποκτήσω μια ταυτότητα, να πορευτώ με αυτή, «να ζήσω ή να πεθάνω με αυτή» που θα έλεγε και ο Βαγγέλης Ιωάννου. Και με βάση τη «ταυτότητα» που επέλεξε, αυτή που και με κάνει να νιώθω οκ με τον εαυτό μου αλλά και μπορώ να τη στηρίξω καλύτερα απο άλλες, προχωράω και τσατρα πάτρα επιβιώνω. Χρειάστηκε βέβαια να ζοριστώ αρκετά, να ακούσω πολλά από την άλλη πλευρά αλλά να μου φτάνουν τα 2-3-10 μηνύματα που λαμβάνω από ανθρώπους που δε γνωρίζω και εκφράζουν θετική άποψη για μένα. Πέρα βέβαια από τα λατρεμένα «esi diladi eisai paok kai grafis sto kontra analisi gia pekti tou olimpiakoy;;;;» και τα «βγαίνει στο ραδιόφωνο και δε τους τη λες ενώ αυτοί βγαίνουν και είναι όλοι αεκαρες, παναθηναϊκαρες και ολυμπιακάρες» που στο τσακ είμαι να απαντήσω «στις αρκιδάρες μου».

Δε ξέρω γιατί κάνω αυτό το ποστ. Μάλλον διότι μετά απο μερικά χρόνια προσπαθειών απόκτησης παιδιού, στέγνωσα οικονομικά, και κοίταξα πίσω μου και είπα «ρε [System Interruption: Μη βρίζεις!], τόσα χρόνια έκανες οικονομίες και μάζευες από τα στοιχήματα λεφτά για να καταλήξεις λίγο πριν τα 40 σου να μην έχεις ούτε λεφτά ούτε και παιδί» και με πνίγει αυτό, τώρα ειδικά που για να βγάλω τα λεφτά του 2011-12 χρειάζεται να κάνει δυο φανερές και δυο κρυφές δουλειές.. Το μόνο καλό στην όλη ιστορία είναι πως έχω δικό μου σπίτι και δε χρωστάω σε τράπεζα και κράτος.


Για να είμαι ον τόπικ, οι περισσότερες δουλειές στον ιδιωτικό τομέα έχουν τις καλές και τις κακές στιγμές τους. Για κάθε τσακ που ζορίζεται στη δημοσιογραφια υπάρχει και ένας που εν μέσω κρίσης είχε την ικανότητα να προοδεύει οικονομικά και για κάθε έναν που στο σέρβις παίρνει ένα βασικό μισθό και κάτι ψιλο τιπς, υπάρχει και ένας τζόρντι που είχε την ικανότητα να προοδεύει οικονομικά.
Tsak καλά τα λες.
Και είναι εξαιρετικά σημαντικό, κατά την γνώμη μου, να τα έχεις καλά με το εαυτό σου οποιαδήποτε δουλειά κι αν κάνεις.
Είτε σου φαίρνει πολλά ή λίγα.

Να έχετε υπόψιν ότι είναι πολλά τα χρόνια και αν κάνεις κάτι καταπιεστικά, χωρίς να σου αρέσει, αργά ή γρήγορα θα σου βγει ως ψυχολογικό πρόβλημα.
Βλέπω τριγύρω μου πολλούς της ηλικιακής κατηγορίας 35-45 που έχουν αυτό το πρόβλημα (του εργασιακού αυτοπροσδιοσμού όπως το λέω) και σκέφτονται είτε ολοκληρωτική αλλαγή καριέρας
είτε όταν δεν είναι τόσο δυνατοί να βγαίνουν νοκ αουτ με μπερνάουτ και άλλα ψυχολογικά.
★ When the snows fall and the white winds blow, the lone wolf dies, but the pack survives ★
User avatar
zidane72003
The God Of Football
The God Of Football
Posts: 62574
Joined: Wed Nov 26, 2003 12:00 am
Football Manager της ομάδας: Arsenal,Barca,OSFP,Juve
Αγαπημένη Ομάδα: BOUBOUZEL FC
facebook προφίλ: bill.sakkas.5
Status: Glasgow here i am
Location: Μεταξυ του πραγματικου και του δικου μου κοσμου
Has thanked: 3 times
Been thanked: 18 times

ΩΩΩΩΩΩ....ΚΑΑΑΑΑΑΛΑΑΑΑ ΕΙΙΙΙΣΑΙ.

Δεν ξέρω τι να περιγράψω και πως. Πότε θα αρχίσω τα βοηθήματα με σκαιπ ψυχολόγο δεν ξέρω. Και εγώ έχω και στήριγμα. Φαντάζομαι άλλοι.

Sent from my GM1913 using Tapatalk

Spoiler: show
Δεν γ@μ@με οχι επειδη δε θελουμε,αλλα απο ιδεολογια.

ΡΕ ΖΗΣΑΜΕ ΝΑ ΠΑΜΕ ΑΝΑΠΟΔΑ ΣΤΗ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟΥ ΡΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ.
User avatar
Anton Kousnij
Football Legend
Football Legend
Posts: 12695
Joined: Sat Nov 03, 2007 6:29 pm
Football Manager της ομάδας: γιατι προλαβαίνω?
Αγαπημένη Ομάδα: spartak limassol
facebook προφίλ: antonis.bourlis
Status: είναι τα 4 στοιχειά και πανω απ'όλα η φωτιά
Has thanked: 0
Been thanked: 7 times

Συζητούσα με κολλητό προχτές και του έλεγα ότι ψάχνω για σχολή αρτοποιίας ή κάτι σχετικό με την αναλυτική ποδοσφαίρου σκαουτινγκ κ.λ.π., σχετικά μεταξύ τους πράγματα άλλωστε. Να με κοιτάει και να λέει, καλά εσύ "δικιά σου" μπιζνα δεν έχεις? Έχω... Τότε? Δεν έχει τότε, θα ήθελα να κάνω αυτό που μου αρέσει, αλλά είμαι χεστης με τρία μωρά :)

Στάλθηκε από το WAS-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Γίνε μαντέμι πρώτα
Post Reply

Return to “Επικαιρότητα - Άσχετα”