Περί Εργασίας

Εδώ οι γενικές συζητήσεις και ό,τι δεν μπαίνει κάτω από τις άλλες κατηγορίες...
Post Reply
User avatar
To nou sou...
Football Legend
Football Legend
Posts: 10055
Joined: Mon Apr 26, 2010 8:32 pm
Football Manager της ομάδας: Oxford City
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός, Barcelona, Inter
facebook προφίλ: charis.karatzas
Status: Εμάς εδώ στην ξενιτιά, το fm είναι η μόνη μας χαρά...
Location: Καλή ερώτηση...
Has thanked: 4 times
Been thanked: 7 times

Όχι ακριβως developer πλέον. Έχω περάσει σε Product Management περισσότερο. Αλλά γενικά του κλάδου και θα μπορούσα να ψαχτώ και για development αλλά δεν πολυθελω.

Εγώ προσωπικά το σκέφτομαι έντονα. Τα έχω γράψει και στο σπαμοτοπικ. Δεν έχω κάποιο λόγο να είμαι έξω. Λεφτά δε μένουν στην άκρη και στην ουσία απλά ζούμε οκ. Τα κόστη είναι τρέλα στο Μοναχο, κάτι να μας κρατάει εδώ δεν υπάρχει στην ουσία, οποτε αν έβρισκα κάτι ενδιαφέρον Ελλάδα γιατί όχι; Ξέρω ότι υπάρχουν θέσεις στον τομέα μας. Τώρα ένας φιλος βρήκε στη skroutz και γύρισε από τη Βαρκελώνη που έμενε. Γενικά πιστεύω πως σίγουρα θα υπάρχει κάτι με σχετικά καλό μισθό. Το θέμα είναι οι συνθήκες και να προσαρμοστούμε ξανά στα καινούργια δεδομένα. Γιατί μετά από 10 κοντά 11 χρόνια που ζω έξω, σίγουρα τα πράγματα θα είμαι διαφορετικά.


Sent from my iPhone using Tapatalk
I LOVE THIS SITE!!!
User avatar
mitsosvd
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 5898
Joined: Sun Jun 04, 2006 11:26 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθηναικος
Location: Αθηνα
Has thanked: 5 times
Been thanked: 1 time

Πάντως αποπανε επειδή παρακολουθεί η γυναίκα τις θεσεις PM και PO, στην Ελλαδα παίζουν και θεσεις σε καλες εταιριες και καλοι μισθοι
User avatar
laugh
Assistant Manager
Assistant Manager
Posts: 3601
Joined: Sun Nov 06, 2005 3:41 am
Has thanked: 6 times
Been thanked: 15 times

Από φίλους που το παλεύουν ακόμα εδώ, μιας κι εγώ το έχω παρατήσει το άθλημα του development, δουλείες στην Ελλάδα υπάρχουν και τα λεφτά δεν είναι κακά (ανάλογα και με τα προσόντα σου πάντα), ειδικά αν πας σε τραπεζικά, αλλά και ωράρια είναι σκληρά, ειδικά όταν πάνε live πράγματα. Καλύτερα λεφτα αν πας σε architecture κλπ. Γενικά ο χώρος στην Ελλάδα έχει λίγο τη λογική της γαλέρας μιας και βγαίνουν κάθε μέρα 100δες developers.
User avatar
vandervaggos
The God Of Football
The God Of Football
Posts: 25179
Joined: Fri Dec 12, 2003 12:00 am
Football Manager της ομάδας: Unemployed
Αγαπημένη Ομάδα: ΠΑΟΚ
Status: ▒▓█▀Π▄▀▄Α▀▄▀Ο▄▀Κ▄▀█▓▒
Location: Στο Γιού Κέι που λεν' κι στο χωριό μ'
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Εγώ ήμουν 4 χρόνια SWE στην Ελλάδα και τώρα άλλα 6 στην Αγγλία. Χαοτική διαφορά σε όλα τα επίπεδα.
User avatar
pro66
Hot Prospect
Hot Prospect
Posts: 603
Joined: Sun Nov 11, 2007 12:07 pm
Football Manager της ομάδας: Olympiakos
Αγαπημένη Ομάδα: Olympiakos
Location: Thessaloniki
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Επειδή δεν ξέρω τί ακριβώς με το εξωτερικό σχετικά με τη δουλειά μας, μπορείς να εξηγήσεις τι εννοείς; Δυνατότητα αποταμίευσης υπάρχει και μετά απο χ χρόνια να γυρίσεις Ελλάδα; Με προβλημάτισε αρκετά ο Tonousou με αυτά που γράφει...
User avatar
vandervaggos
The God Of Football
The God Of Football
Posts: 25179
Joined: Fri Dec 12, 2003 12:00 am
Football Manager της ομάδας: Unemployed
Αγαπημένη Ομάδα: ΠΑΟΚ
Status: ▒▓█▀Π▄▀▄Α▀▄▀Ο▄▀Κ▄▀█▓▒
Location: Στο Γιού Κέι που λεν' κι στο χωριό μ'
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Η αποταμίευση και η επιλογή να γυρίσεις είναι δικό σου θέμα. Οι μεγάλες διαφορές που βρίσκω εγώ είναι στην αξιοκρατία, στο κράτος δικαίου, στις υποδομές, στις επαγγελματικές ευκαιρίες, στις γνώσεις, στο μισθολογικό (αναλογικά), στις συνθήκες και ώρες εργασίας.
Άμα τα βάλεις όλα κάτω αντικειμενικά τότε η διαφορά είναι μεγάλη. Υποκειμενικά όμως πολλά από αυτά μπορεί να μην παίζουν (τον ίδιο) ρόλο.
User avatar
To nou sou...
Football Legend
Football Legend
Posts: 10055
Joined: Mon Apr 26, 2010 8:32 pm
Football Manager της ομάδας: Oxford City
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός, Barcelona, Inter
facebook προφίλ: charis.karatzas
Status: Εμάς εδώ στην ξενιτιά, το fm είναι η μόνη μας χαρά...
Location: Καλή ερώτηση...
Has thanked: 4 times
Been thanked: 7 times

Για να μην υπάρχουν παρερμηνείες... Το θέμα αποταμίευσης είναι κάτι σχετικό. Η προσωπική μου εμπειρία είναι η εξής: Ζω στη Γερμανία με γυναίκα και παιδιά. Ο Μήτσος μίλησε για συντήρηση οικογένειας αποκλειστικά με ένα μισθό. Αυτό στη δική μου περίπτωση δε συμβαίνει "χαλαρά". Το ενοίκιο είναι στο θεό (1750 ευρώ πλέον), κι αν λάβουμε υπόψιν έξοδα για ταξίδια και διακοπές στην Ελλάδα, όπου φεύγει ένα μεγάλο μέρος του ετήσιου μπάτζετ, αυτά δεν είναι σίγουρο ότι αρκούν. Σε λίγο θα έχουμε και έξοδα για παιδικό σταθμό, τα οποία βγαίνουν βάσει εισοδήματος κι επειδή θεωρούμαι υψηλόμισθος θα είναι αρκετά.

Για μένα, δεν γίνεται να δουλεύει μόνο ο ένας. Για να γίνει πραγματική αποταμίευση θεωρώ πως πρέπει και οι δύο από το ζευγάρι να έχουν καλές δουλειές. Ένας με καλή δουλειά και ο άλλος να παίρνει έναν χαμηλό μισθό είναι οκ για να περάσεις άνετα, αλλά δεν αρκεί για να πεις ότι στα 50 θα έχω μαζέψει όσα θέλω για να γυρίσω πίσω και να μην έχω ανάγκη κανέναν. Να συντηρείς οικογένεια με έναν υψηλό μισθό επίσης γίνεται, αλλά όχι άνετα. Οπότε η αποταμίευση είναι σχετική και ανάλογη με τα δεδομένα και τις ανάγκες του καθενός. Όσο ήμουν ελεύθερος, έκανα ζωάρα και έκανα και αποταμίευση.
I LOVE THIS SITE!!!
User avatar
mitsosvd
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 5898
Joined: Sun Jun 04, 2006 11:26 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθηναικος
Location: Αθηνα
Has thanked: 5 times
Been thanked: 1 time

vandervaggos wrote: Thu Jan 30, 2020 12:11 pm Εγώ ήμουν 4 χρόνια SWE στην Ελλάδα και τώρα άλλα 6 στην Αγγλία. Χαοτική διαφορά σε όλα τα επίπεδα.
Καλα τα παντα στην αγγλια εχουν χαοτικη διαφορα με ελλαδα. Αλλα Δεν ειναι συγκρισιμες νομιζω οι συνθηκες στην πολυ βαθια κριση 2010-2014 που δεν υπηρχαν ευκαιριες και ειχαμε και το μεγαλυτερο brain drain, και εβρισκε ο καθε εργοδοτης να κοψει και να ραψει οπως θελει, με τις συνθηκες στην Ελλαδα το 2020, που, οκ, δε λυθηκε και το προβλημα της κρισης γενικα, αλλα πλεον υπαρχουν καποιες επιλογες, και σε οποιον δεν αρεσει κατι εχει επιλογη να βρει κατι καλυτερο, οποτε και ο εργοδοτης πρεπει να προσεχει.
User avatar
johndoe
Coach
Coach
Posts: 2890
Joined: Thu Oct 13, 2016 7:41 pm
Football Manager της ομάδας: AEK
Αγαπημένη Ομάδα: AEK, Real Madrid, Man. United
Status: I was a million miles away, and there's nothing left to bring me back today...
Has thanked: 0
Been thanked: 5 times

Για να έχουμε μια εικόνα, για πείτε μια ποιοι είμαστε οι καμμένοι του forum;
1. johndoe
2. equi
3. to nou sou
4. vdv
5. deathmule

Δεν κατάλαβα αν και ο mitsosvd είναι του κλάδου ή όχι.
User avatar
equi_gonzalez
National Manager
National Manager
Posts: 9563
Joined: Mon Mar 22, 2010 6:21 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθηναϊκός, Barca, Man Utd
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Εγω απεχω πολυ απο SWE ρε τουλαχιστον atm. Ναι, θα ηθελα να το γυρισω τωρα ή στο κοντινο μελλον σε κατι προς SWE σε Machine Learning, αλλα τωρα not even close. Εσυ εισαι SWE στη Google κι ο vdv εχει 10 χρονια εμπειριας, δε μπαινουμε στην ιδια κατηγορια.

Επισης σχετικο με αυτο που ειπε ο tonousou, φιλος στο Μοναχο παιρνει 55κ base salary στη Microsoft. Οχι swe θεση, αλλα technical. Μου ειπε οτι του μενουν λεφτα αυτος. Βεβαια παιζει ρολο κι αυτο που ειπε, αν εχεις οικογενεια/παιδια κτλ.

Αμερικη ξεκινας απο 100Κ μινιμουμ, τουλαχιστον με MSc ή PhD. Ε δυσκολο να μη σου μενει τιποτα, πρεπει να τα τρως ολα.

Sent from my SM-G950U using Tapatalk

pirovatis wrote:Τραβάει τις ακροαματικότητες και τα θηλυκά ο Εκι.
User avatar
johndoe
Coach
Coach
Posts: 2890
Joined: Thu Oct 13, 2016 7:41 pm
Football Manager της ομάδας: AEK
Αγαπημένη Ομάδα: AEK, Real Madrid, Man. United
Status: I was a million miles away, and there's nothing left to bring me back today...
Has thanked: 0
Been thanked: 5 times

Αρχικά μίλησα για καμένους (i.e. CS ή περίχωρα), όχι απαραίτητα να δουλεύουν σαν SWE. Από κει και πέρα:
equi_gonzalez wrote: Εσυ εισαι SWE στη Google κι ο vdv εχει 10 χρονια εμπειριας, δε μπαινουμε στην ιδια κατηγορια.Image
Μην λες πολλά, κοντοζυγώνει η ώρα σου :-#
User avatar
vandervaggos
The God Of Football
The God Of Football
Posts: 25179
Joined: Fri Dec 12, 2003 12:00 am
Football Manager της ομάδας: Unemployed
Αγαπημένη Ομάδα: ΠΑΟΚ
Status: ▒▓█▀Π▄▀▄Α▀▄▀Ο▄▀Κ▄▀█▓▒
Location: Στο Γιού Κέι που λεν' κι στο χωριό μ'
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Πάντως για Ευρώπη, αν έφευγα από Αγγλία σαν SWE θα πήγαινα Λουξεμβούργο ή Βρυξέλλες και δεύτερες επιλογές Ολλανδία ή Γερμανία. Αυτό με μια πρόχειρη αναζήτηση που έχω κάνει λόγο brexit. Στην άλλη πλευρά του Ατλαντικού δεν αξίζει κατά την γνώμη μου, σύμφωνα με τα σημερινά επαγγελματικά δεδομένα της Ευρώπης, ειδικά αν έχεις ή θέλεις παιδιά. Πολλά παράπλευρα έξοδα. Για Αυστραλία δεν το έχω μελετήσει γιατί η μεγάλη απόσταση χαλάει το ισοζύγιο της προσωπικής μου ισσοροπίας.
User avatar
To nou sou...
Football Legend
Football Legend
Posts: 10055
Joined: Mon Apr 26, 2010 8:32 pm
Football Manager της ομάδας: Oxford City
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός, Barcelona, Inter
facebook προφίλ: charis.karatzas
Status: Εμάς εδώ στην ξενιτιά, το fm είναι η μόνη μας χαρά...
Location: Καλή ερώτηση...
Has thanked: 4 times
Been thanked: 7 times

equi_gonzalez wrote: Fri Jan 31, 2020 5:11 am Εγω απεχω πολυ απο SWE ρε τουλαχιστον atm. Ναι, θα ηθελα να το γυρισω τωρα ή στο κοντινο μελλον σε κατι προς SWE σε Machine Learning, αλλα τωρα not even close. Εσυ εισαι SWE στη Google κι ο vdv εχει 10 χρονια εμπειριας, δε μπαινουμε στην ιδια κατηγορια.Image

Επισης σχετικο με αυτο που ειπε ο tonousou, φιλος στο Μοναχο παιρνει 55κ base salary στη Microsoft. Οχι swe θεση, αλλα technical. Μου ειπε οτι του μενουν λεφτα αυτος. Βεβαια παιζει ρολο κι αυτο που ειπε, αν εχεις οικογενεια/παιδια κτλ.

Αμερικη ξεκινας απο 100Κ μινιμουμ, τουλαχιστον με MSc ή PhD. Ε δυσκολο να μη σου μενει τιποτα, πρεπει να τα τρως ολα.

Sent from my SM-G950U using Tapatalk
Ρε συ όταν έμενα κι εγώ μόνος μου, πλήρωνα κάτω από χιλιάρικο ενοίκιο, πλήρωνα ένα αεροπορικό και φαγητό για ένα άτομο προφανώς και μου έμεναν λεφτά. Κι ας έπαιρνα λιγότερα λόγω φορολογίας. Τώρα τα πληρώνω όλα 3 φορές πάνω. Λογικό να μη μένει τίποτα επίσης.

Αμερική έχει πολύ καλούς μισθούς, μεγάλο κόστος και πολύ μικρή άδεια.
I LOVE THIS SITE!!!
User avatar
zidane72003
The God Of Football
The God Of Football
Posts: 62638
Joined: Wed Nov 26, 2003 12:00 am
Football Manager της ομάδας: Arsenal,Barca,OSFP,Juve
Αγαπημένη Ομάδα: BOUBOUZEL FC
facebook προφίλ: bill.sakkas.5
Status: Glasgow here i am
Location: Μεταξυ του πραγματικου και του δικου μου κοσμου
Has thanked: 3 times
Been thanked: 18 times

Δλδ εσύ ήθελες με ένα μισθό στη Γερμανία:

Να πληρώνεις για να μείνουν τρία άτομα στο σπίτι,
Να πληρώνεις φαγητό και παροχές για τρία άτομα,
Να πληρώνεις για ταξίδια τριών ατόμων,
Και να σου μένουν και λεφτά να βάζεις στην άκρη... πιθανότατα όχι μόνο για σένα αλλά και για τους τρείς.

Παιδιά είναι άλλο πράγμα δε σου μένουν λεφτά/ο μισθός είναι μικρός, και άλλο πράγμα ότι αποφασίσατε να συντηρήσετε τις ανάγκες δύο ενηλίκων και ενός μωρού. Στη δεύτερη περίπτωση δε μπορείτε να πείτε ότι δε φτάνουν τα λεφτά. Γνωμουλα μου πάντα.

Sent from my GM1913 using Tapatalk

Spoiler: show
Δεν γ@μ@με οχι επειδη δε θελουμε,αλλα απο ιδεολογια.

ΡΕ ΖΗΣΑΜΕ ΝΑ ΠΑΜΕ ΑΝΑΠΟΔΑ ΣΤΗ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟΥ ΡΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ.
User avatar
LeDele
Youth Team Manager
Youth Team Manager
Posts: 2376
Joined: Fri Sep 27, 2013 3:37 pm
Football Manager της ομάδας: Ολυμπιακός Πειραιώς
facebook προφίλ: LeDele
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

johndoe wrote:Για να έχουμε μια εικόνα, για πείτε μια ποιοι είμαστε οι καμμένοι του forum;
1. johndoe
2. equi
3. to nou sou
4. vdv
5. deathmule

Δεν κατάλαβα αν και ο mitsosvd είναι του κλάδου ή όχι.
Φοιτητής εδώ, οπότε προσεχώς καμένος Image Αν και κάνω στροφή προς τηλεπικοινωνιες.

Τέλος μηνύματος πόνου - εξεταστικής, συνεχίστε τα εργασιακά.

Στάλθηκε από το PRA-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Post Reply

Return to “Επικαιρότητα - Άσχετα”