Περί Εργασίας

Εδώ οι γενικές συζητήσεις και ό,τι δεν μπαίνει κάτω από τις άλλες κατηγορίες...
Post Reply
User avatar
alexakoss
Banned
Banned
Posts: 6385
Joined: Tue Jun 24, 2008 4:09 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Π.Α.Ο.,A.C. Milan,R.Madrid
Status: Οι οπαδοί ακολουθάνε πιστά,όχι τυφλά...
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Όποιος είναι απο ΙΕΚ και θέλει να κάνει πρακτική,δεν έχει καμία υποχρέωση να τον πληρώνει ο εργοδότης του κατά το διάστημα της πρακτικής του.Δηλαδή το να δουλέψει 960 ώρες(τόσες πρέπει για την ολοκλήρωση της πρακτικής)χωρίς να πάρει ευρώ,είναι 100% προβλεπόμενο.Σαν να κάνει εθελοντισμό ένα πράγμα.Το ίδιο ισχύει και για την ασφάλειά του.Μπορώ λοιπόν να βρίσω ελεύθερα την μάνα και το σπίτι αυτού που έβγαλε αυτόν τον "ανθρωπιστικό" νόμο?
User avatar
Jordi_7
The God Of Football
The God Of Football
Posts: 26808
Joined: Sun Jun 05, 2005 4:11 pm
Αγαπημένη Ομάδα: FC Barcelona
Location: Marinaleda
Has thanked: 0
Been thanked: 5 times

Εσύ αν ήσουν εργοδότης θα προσλάμβανες κάποιον χωρίς να είσαι σίγουρος για την ικανότητα του; Επίσης μιλάμε για ΙΕΚ, μια βαθμίδα της εκπαίδευσης που για μένα είναι η χαμηλότερη εφόσον παει οποίος θέλει και χωρίς να έχει κάποια "προσόντα".

Είμαι αντίθετος στο θεσμό των Πανελληνίων και γενικά του εκπαιδευτικού σύστηματος, δεν θεωρώ επίσης ότι απο μονη της η πρακτική άσκηση αποτελεί εγγύηση οτι κάποιος ξέρει την ειδικότητα την οποία επέλεξε.

Στάλθηκε από το Lenovo A806 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
No deixem de jugar perquè ens fem vells, sinó que ens fem vells perquè deixem de jugar.

Il Pinturicchio • Il Fenomeno Vero • AdP 10

Everything will be ok in the end.If it's not ok, it's not the end.
User avatar
lisandro9
Football Legend
Football Legend
Posts: 12619
Joined: Tue Nov 03, 2009 8:38 pm
facebook προφίλ: giannis.diamantidis.14
twitter: ioannisdiam
Status: watching basketball
Has thanked: 1 time
Been thanked: 0

Jordi λες και δεν υπαρχουν περιπτωσεις που κανεις τη δουλεια με το παραπανω και παλι επιλεγουν να μη σε πληρωσουν. Επισης εχουν λογο στην προσληψη σου, δε σε φορτωνει καποιος σε αυτους και βγαινεις ασχετος.
Καποιοι το χουν κανει συστημα να τρεχουν τις δουλειες τους με πρακτικαριους.
User avatar
redmanftw
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 5304
Joined: Wed May 20, 2009 10:56 am
Football Manager της ομάδας: Olympiacos Monaco
Αγαπημένη Ομάδα: Olympiacos
Status: Στη φάση βετεράνος
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Δεν τις τρεχουν με πρακτικαριους αλλα με αυτους απο τα προγραμματα voucher και τους στοιχιζουν 0 ευρω
Εξεπλήρωσα τις στρατιωτικές μου υποχρεώσεις εις την Ελληνική Χωροφυλακή υπηρετήσας επί πενταετία με το βαθμό του Ενωμοτάρχου και απεστρατεύθην με το βαθμό του Ανθυπασπιστού
User avatar
alexakoss
Banned
Banned
Posts: 6385
Joined: Tue Jun 24, 2008 4:09 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Π.Α.Ο.,A.C. Milan,R.Madrid
Status: Οι οπαδοί ακολουθάνε πιστά,όχι τυφλά...
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Jordi_7 wrote:Εσύ αν ήσουν εργοδότης θα προσλάμβανες κάποιον χωρίς να είσαι σίγουρος για την ικανότητα του; Επίσης μιλάμε για ΙΕΚ, μια βαθμίδα της εκπαίδευσης που για μένα είναι η χαμηλότερη εφόσον παει οποίος θέλει και χωρίς να έχει κάποια "προσόντα".

Είμαι αντίθετος στο θεσμό των Πανελληνίων και γενικά του εκπαιδευτικού σύστηματος, δεν θεωρώ επίσης ότι απο μονη της η πρακτική άσκηση αποτελεί εγγύηση οτι κάποιος ξέρει την ειδικότητα την οποία επέλεξε.

Στάλθηκε από το Lenovo A806 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Γενική η ερώτηση.Δεν έχει σχέση αν είσαι καλός ή όχι.Απο την στιγμή που δουλεύεις πρέπει να πληρώνεσαι.Τέλος.Ή απο τον εργοδότη ή απο το κράτος (αφού μιλάμε για πρακτική).Δηλαδή τι,αν αποδείξω την αξία μου θα αρχίσει άμεσα να με πληρώνει?Ούτε καν.Δεν έχει καμία σχέση αυτό που λες.Εγώ δεν θα μπορούσα να έχω κανέναν άνθρωπο στη δουλειά μου και να μου δουλεύει τσάμπα.Ανθρώπινα να το δεις,δεν είναι δυνατόν να συμβαίνει αυτό το πράγμα.
Ή λοιπόν αν έπαιρνα έναν πρακτικάριο θα τον πλήρωνα,ή δεν θα τον έπαιρνα.Για οικονομικούς λόγους.
User avatar
Jordi_7
The God Of Football
The God Of Football
Posts: 26808
Joined: Sun Jun 05, 2005 4:11 pm
Αγαπημένη Ομάδα: FC Barcelona
Location: Marinaleda
Has thanked: 0
Been thanked: 5 times

Πόσο χρονών είσαι;
No deixem de jugar perquè ens fem vells, sinó que ens fem vells perquè deixem de jugar.

Il Pinturicchio • Il Fenomeno Vero • AdP 10

Everything will be ok in the end.If it's not ok, it's not the end.
User avatar
Trapezitis
The God Of Football
The God Of Football
Posts: 27187
Joined: Thu Nov 27, 2008 4:02 pm
Football Manager της ομάδας: Που τέτοια τύχη.
Αγαπημένη Ομάδα: ΟΣΦΠ, Barca, Juve, Liverpool
Status: Παντρεμένος με παιδιά...
Location: Πετρούπολη
Has thanked: 3 times
Been thanked: 5 times

... και το βασικότερο. Σε ποια χώρα ζεις; :D

Η κατάσταση πλέον είναι τόσο τραγική σε όλα τα εργασιακά επίπεδα, που αυτό με την πρακτική είναι πταίσμα...
User avatar
zidane72003
The God Of Football
The God Of Football
Posts: 62698
Joined: Wed Nov 26, 2003 12:00 am
Football Manager της ομάδας: Arsenal,Barca,OSFP,Juve
Αγαπημένη Ομάδα: BOUBOUZEL FC
facebook προφίλ: bill.sakkas.5
Status: Glasgow here i am
Location: Μεταξυ του πραγματικου και του δικου μου κοσμου
Has thanked: 3 times
Been thanked: 18 times

Ο Ζορντι αν δε τρολαρει μιλάμε για ΑΛΛΑ επίπεδα πρόσφυσης.

Στάλθηκε από το ONEPLUS A3003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Spoiler: show
Δεν γ@μ@με οχι επειδη δε θελουμε,αλλα απο ιδεολογια.

ΡΕ ΖΗΣΑΜΕ ΝΑ ΠΑΜΕ ΑΝΑΠΟΔΑ ΣΤΗ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟΥ ΡΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ.
User avatar
alexakoss
Banned
Banned
Posts: 6385
Joined: Tue Jun 24, 2008 4:09 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Π.Α.Ο.,A.C. Milan,R.Madrid
Status: Οι οπαδοί ακολουθάνε πιστά,όχι τυφλά...
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Το ότι η κατάσταση είναι χ στα εργασιακά,σημαίνει ότι δε μπορώ να πω ότι πρέπει να είναι ψ?25 είμαι αλλά και 45 να πάω,δεν νομίζω να σταματίσω να πιστεύω πως όποιος δουλεύει πρέπει να πληρώνεται.
Τραπ η κατάσταση είναι τραγική αλλά απ ότι βλέπω όχι μόνο απο την "δυνατή" πλευρά.
User avatar
zidane72003
The God Of Football
The God Of Football
Posts: 62698
Joined: Wed Nov 26, 2003 12:00 am
Football Manager της ομάδας: Arsenal,Barca,OSFP,Juve
Αγαπημένη Ομάδα: BOUBOUZEL FC
facebook προφίλ: bill.sakkas.5
Status: Glasgow here i am
Location: Μεταξυ του πραγματικου και του δικου μου κοσμου
Has thanked: 3 times
Been thanked: 18 times

Καλά μπερδευουμε τώρα την πρακτική άσκηση/εργασια με τη δοκιμαστική εβδομάδα;δλδ έλεος...και μιλάτε σοβαρά ακόμα;

Στάλθηκε από το ONEPLUS A3003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Spoiler: show
Δεν γ@μ@με οχι επειδη δε θελουμε,αλλα απο ιδεολογια.

ΡΕ ΖΗΣΑΜΕ ΝΑ ΠΑΜΕ ΑΝΑΠΟΔΑ ΣΤΗ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟΥ ΡΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ.
User avatar
Sup
Football Legend
Football Legend
Posts: 12594
Joined: Wed Nov 23, 2005 10:49 pm
Football Manager της ομάδας: King Y.B.W
Αγαπημένη Ομάδα: ΠΑΟΚ - St. Pauli
facebook προφίλ: kostassup
Status: So walk away and close the door , and let my life be as it was before
Location: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Jordi_7 wrote:Εσύ αν ήσουν εργοδότης θα προσλάμβανες κάποιον χωρίς να είσαι σίγουρος για την ικανότητα του; Επίσης μιλάμε για ΙΕΚ, μια βαθμίδα της εκπαίδευσης που για μένα είναι η χαμηλότερη εφόσον παει οποίος θέλει και χωρίς να έχει κάποια "προσόντα".

Είμαι αντίθετος στο θεσμό των Πανελληνίων και γενικά του εκπαιδευτικού σύστηματος, δεν θεωρώ επίσης ότι απο μονη της η πρακτική άσκηση αποτελεί εγγύηση οτι κάποιος ξέρει την ειδικότητα την οποία επέλεξε.

Στάλθηκε από το Lenovo A806 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Με δουλευεις προφανως ετσι? Αμα ειναι ετσι οποιος εισερχεται για πρωτη φορα στην αγορα εργασιας να δουλευει για 2 χρονια χωρις μισθο. Ας τρωει αερα. Δεν θυμαμαι ποιος πανηλιθιος ειχε προτεινει τετοιο πραγμα αλλα στα χρονια της κρισης εχω οτι βλακεια μπορει αν ακουστει.

Να τους πληρωνει και ο εργαζομενος μιας και του κανει την χαρη το αφεντικο και τον παιρνει στην εταιρεια του. Το να κανεις καποιος μια γ@μημενη πρακτικη και να αμειβεται με 50-50 απο Κυβερνηση και εργοδοτη το εχουμε ψιλιαστει η μπα?

Προφανως και το κρατος ετσι οπως τα εχει κανει μπαινει μεσα. Ξερω παρα πολλες εταιριες που ουσιαστικα εκμεταλευονται αυτα τα παραθυρακια για να μην πληρωνουν απολυτως ΤΙΠΟΤΑ.

Και προφανως Τζορντι δεν κανω επιθεση σε σενα απλως μου φανηκε καπως αυτο που ποσταρες. Το οτι καποιος εχει τελιωσει στο ΙΕΚ π.χ μηχανικος αυτοκινητων δεν παει να πει οτι χρειαζεται να ξερει τα παντα. Για αυτο λεγεται πρακτικη. Για να μαθεις να πραγματοποιει τα πραγματα που εμαθε στο ΙΕΚ απο την θεωρια στην πραξη. Δεν χρειαζεται να ειναι μηχανικος αυτοκινητων που βγηκε απο σχολη της Φεραρι ξερωγω.
Last edited by Sup on Thu Jul 21, 2016 9:58 pm, edited 1 time in total.
Dal- wrote:Άρης και δεν βλεπώ καλά.
Tsakalaki wrote:Αν κάνεις ντου και δεν πετύχει, θα χάσεις μια γκόμενα...Αν δεν κάνεις ντου και απλά κάθεσαι, θα χάσεις χρόνο. Και ο χρόνος είναι πιο πολύτιμος απο κάθε γκόμενα....
Spoiler: show
Konstantinos Superior says: (21:48:55)
lol greek referee
Si J says: (21:49:13)
lmao
Si J says: (21:49:20)
that mafia gets everywhere[/b]
Spoiler: show
Sebastien Finck says: (17:15:40)
yep or do a terrorism attack at SI Towers
-ypoklinomai
User avatar
Agent Of Chaos
National Manager
National Manager
Posts: 9128
Joined: Sat Oct 13, 2012 10:28 am
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

αποσο ξέρω δεν είναι και υποχρεωτική η πρακτική όταν είσαι από ιεκ άρα δεν βρίσκω τον λόγο κάποιος να θέλει να κάνει από το να ψάξει για δουλειά(ναι, εδώ γελάμε). σωστά κράζει ο alex. η νομοθεσία θα έπρεπε να παρέχει μια κάποια προστασία από τέτοια πράγματα αλλά εδώ γίνονται άλλα κι άλλα όπως λέει ο τραπ, στους πρακτικαριους θα κολλήσουν?
Spoiler: show
Image
User avatar
vaggelis2005
Football Demi-God
Football Demi-God
Posts: 17756
Joined: Thu Jul 28, 2005 11:36 pm
Football Manager της ομάδας: Ολυμπιακός
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός-Man Utd-Ίντερ
Location: Άνω Πατήσια
Has thanked: 0
Been thanked: 2 times

Ειναι υποχρεωτικη οταν ημουν εγω βεβαια και μετραει και στο βαθμο σου καθως επισης και το αν περασεις το εξαμηνο.

Στάλθηκε από το Mark V Prime μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
User avatar
Jordi_7
The God Of Football
The God Of Football
Posts: 26808
Joined: Sun Jun 05, 2005 4:11 pm
Αγαπημένη Ομάδα: FC Barcelona
Location: Marinaleda
Has thanked: 0
Been thanked: 5 times

Εγώ Μίλησα για πρακτική άσκηση, τίποτα παραπάνω. Δεν είπα ούτε να δουλεύει κάνεις δωρεάν ούτε τίποτα.

Στάλθηκε από το Lenovo A806 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
No deixem de jugar perquè ens fem vells, sinó que ens fem vells perquè deixem de jugar.

Il Pinturicchio • Il Fenomeno Vero • AdP 10

Everything will be ok in the end.If it's not ok, it's not the end.
User avatar
koufa
National Manager
National Manager
Posts: 9279
Joined: Sat Oct 29, 2005 9:02 pm
Location: Manchester
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

zidane72003 wrote:Καλά μπερδευουμε τώρα την πρακτική άσκηση/εργασια με τη δοκιμαστική εβδομάδα;δλδ έλεος...και μιλάτε σοβαρά ακόμα;

Στάλθηκε από το ONEPLUS A3003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Η οποία δοκιμαστική εβδομάδα κανονικά πληρώνεται!

Γενικά η ανάγκη μας έχει κάνει να σκεφτόμαστε άρρωστα. Στην Αγγλία που δεν είχανε ποτέ ζόρια σοβαρά, πέφτω κάθε μέρα απ τα σύννεφα. Ο εξής διάλογος, είναι σύνηθες φαινόμενο στην εταιρία που δουλεύω:
(Α=αφεντικό, Υ=υπάλληλος)
Α: Ξέρεις χρειαζόμαστε άτομα και το Σ/Κ για να πιάσουμε το deadline, θα δουλέψεις εσύ;
Υ: Μπα, οχι δε νομίζω.
Α: Μα θα σε πληρώσουμε με διπλάσιο ημερομίσθιο!
Υ: Ευχαριστώ, αλλά τα Σ/Κ είναι για την οικογένειά μου!
Α: (πάει να ρωτήσει κάποιον άλλο, μήπως και θέλει)
“Love is not about who you can see spending your future with, it’s about who you can’t see spending your life without.”
thanasis10 wrote:Πού πας και μπλέκεις...;
Post Reply

Return to “Επικαιρότητα - Άσχετα”