Περί Εργασίας

Εδώ οι γενικές συζητήσεις και ό,τι δεν μπαίνει κάτω από τις άλλες κατηγορίες...
Post Reply
kkostas
National Manager
National Manager
Posts: 8974
Joined: Fri Dec 17, 2004 12:36 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

matthew21 wrote:
Επίσης κατα τη διάρκεια του πανεπιστημίου (αν περάσω) σκέφτομαι να βρώ καμιά δουλειά για να μην επιβαρύνω τόσο τους γονείς (γιατί βλέπω κάτι 1.500 ευρα από φίλους και μένω κάγκελο :| δε γουστάρω να δουλεύει η μάνα μου για να το ξύνω εγώ ) οπότε καμιά ημιαπασχόληση σε καφετέρειες-fastfood-σουβλατζίδικα-καταστήματα με ρουχα κλπ παίζει έτσι;; Και από ωράρια και λεφτα πως είναι;;
1.Εννοειτε οτι παίζει.Οπου θες μπορεις να δουλέψεις.Για 1500αρια δυσκολο εκτος και αν δουλέψεις ντιλιβερι(οπου πιστεψέ με...υπάρχει ανάγκη) και δουλέψεις πολλές ωρες...
Με ενα 4ωρο την ημέρα ομως σε τέτοιες φοιτητοδουλειές οπως τις λέω εγω, κονομάς ενα 800αρι το μηνα για πλάκα.

2.Να το κάνεις διότι
α.Θα εισαι ηθικά πιο μάγκας απ τους άλλους που θα αράζουν και θα τους τα πληρωνουν οι δικοι τους
β.Θα έχεις την ικανοποίηση οτι τα λεφτά ειναι δικά σου και με αυτά θα βγ'αζεις το γκομενάκι εξω
γ.Οι γονεις οσο καλοπροέραιτοι και αν ειναι πάντα θέλουν να σε ελεγχουν.Εαν δουλεύεις και σου στελνουν καθαρά για το νοικι, δε θα μπορουν να σου πουν και πολλά:-)
d.Τα λεφτά που θα εξικονομησεις στους δικους σου δουλεύοντας θα γινουν στο μέλλον δικά σου.Οπότε αντι να τους τα τρως, ουσιαστικά μαζευεις παραπάνω.
ε.Οσο καλος μαθητ'ης και διαβαστερός και αν εισαι, αν δε δουλέψεις έστω και σε κάτι που σου φαίνεται υποτιμητικο δε θα μπορέσεις ποτέ να καταλάβεις πως ειναι η δουλειά.
Οι περισσότεροι νέοι τελειωνουν μια σχολη και νομιζουν οτι έχουν πιασει το Παπά απ τα @@.Ειδικά αν έχουν και καναν γνωστο και πάρουν καμια καλη θέση, το παίζουν και ιστορίες.
Εχοντας φάει τα "σκ@τ@" θα ξέρεις μελλοντικά πως να αντιμετωπίζεις κάταστάσεις, ενω πλέον θα έχεις αποκτησει εμπειρίες της πιάτσας...

Αλλωστε ελάχιστα Πανεπιστήμια ειναι τοσο δυσκολα ωστε να μην επιτρέπουν τη δουλειά.Τωρα αν θες αριστε'ιο αυτο ειναι άλλο πράγμα.

Κατα βάση ο μέσος φοιτητής τα ξυνη ολη μέρα :-D


theotses οι βιομηχανιες που αναφέρεις σε λιγα χρονια δε θα υπάρχουν στην Ελλάδα.Ειναι υπερκορεσμένα επαγγέλματα αυτά φιλε μου.
Ειμαστε ακριβοι στην εργασιας μας.Ολες οι βιομηχανίες πλέον φευγουν και πάνε στα φτηνά εργατικά χέρια (Ινδιες, Κινες κτλ κτλ)

Και εννοειτε δεν έχουμε ερευνα, ουτε θα αποκτησουμε.
Μεγάλη προσοχή παιδιά για τη καριέρα σας :-)
Last edited by kkostas on Thu Jan 22, 2009 2:07 pm, edited 1 time in total.
ball38
Football Legend
Football Legend
Posts: 11042
Joined: Mon Jan 05, 2004 12:00 am
Status: Awesoming around...!
Has thanked: 1 time
Been thanked: 0

Μηχανολογοι, λογω αυτοκινητοβιομηχανιας και αεροναυπηγικης...


Στην Ελλαδα? (:




koufa ρωτα το Θαναση για software engineering. Αυτο κανει αν δεν κανω λαθος.



Υ.Γ: Στα τεχνικα γραφεια θα βαζεις καλοριφερ, πυρασφαλειες, υδραυλικα, ηλεκτρολογικα και θα κανεις μια σουμα ωστε να εισαι εντος νομου. Ουσιαστικα απαντας σε καποια ερωτηματα που θετει ο νομος, φροντιζεις ολα να μπουνε νομιμα στην κατασκευη, βαζεις και μια υπογραφη και παιρνεις τα λεφτα. Το θεμα ειναι το γραφειο να εχει τα κονε για να αναλαμβανει μεγαλα εργα οπου πεφτει πολυ χρημα για μελετες.
User avatar
Sup
Football Legend
Football Legend
Posts: 12594
Joined: Wed Nov 23, 2005 10:49 pm
Football Manager της ομάδας: King Y.B.W
Αγαπημένη Ομάδα: ΠΑΟΚ - St. Pauli
facebook προφίλ: kostassup
Status: So walk away and close the door , and let my life be as it was before
Location: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Για την σουηδια μιλαει ο theotses οχι για την ελλαδα (:
Dal- wrote:Άρης και δεν βλεπώ καλά.
Tsakalaki wrote:Αν κάνεις ντου και δεν πετύχει, θα χάσεις μια γκόμενα...Αν δεν κάνεις ντου και απλά κάθεσαι, θα χάσεις χρόνο. Και ο χρόνος είναι πιο πολύτιμος απο κάθε γκόμενα....
Spoiler: show
Konstantinos Superior says: (21:48:55)
lol greek referee
Si J says: (21:49:13)
lmao
Si J says: (21:49:20)
that mafia gets everywhere[/b]
Spoiler: show
Sebastien Finck says: (17:15:40)
yep or do a terrorism attack at SI Towers
-ypoklinomai
Alexos
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 5359
Joined: Mon Dec 27, 2004 9:51 pm
Αγαπημένη Ομάδα: PAO B.C.- Chicago Bulls
Status: Η μειοψηφία μπορεί και να έχει δίκιο, η πλειοψηφία πάντα κάνει λάθος.
Location: Καρδίτσα/Θεσσαλονικη
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Σουηδία λεει το παιδι ρε.

Βασικά το σκέφτομαι για κανενα μεταπτυχιακο και για μονιμη εργασια. :wink:

Βασικα εχω κ εδω τα μέσα μου,αλλα αν εχει προοπτικη στην Σουηδία θα το σκεφτω ιδιαίτερα..
Ιστορία NBA 2K14 Association - Jazzing for the Title

viewtopic.php?f=392&t=40536&p=1859597#p1859597
kkostas
National Manager
National Manager
Posts: 8974
Joined: Fri Dec 17, 2004 12:36 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

A εκει αλλάζει το πράμμα...Σορρυ παιδιά :-)

Οι Σκανδιναβικές χωρες καταρχην έχουν μια πολυ ισχυρή οικονομία η οποια δεν έχει καμφθει ουτε απ τη κριση αυτη τη στιγμη.Καλη ευκαιρία για οποιον θα αντεχε να ζησει εκει :-)
matthew21
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 7315
Joined: Sat May 05, 2007 10:21 am
Αγαπημένη Ομάδα: Πρόεδρος Εδεσσαϊκού
Location: Οn a plane (hopefully)
Has thanked: 0
Been thanked: 0

kkostas wrote:
matthew21 wrote:
Επίσης κατα τη διάρκεια του πανεπιστημίου (αν περάσω) σκέφτομαι να βρώ καμιά δουλειά για να μην επιβαρύνω τόσο τους γονείς (γιατί βλέπω κάτι 1.500 ευρα από φίλους και μένω κάγκελο :| δε γουστάρω να δουλεύει η μάνα μου για να το ξύνω εγώ ) οπότε καμιά ημιαπασχόληση σε καφετέρειες-fastfood-σουβλατζίδικα-καταστήματα με ρουχα κλπ παίζει έτσι;; Και από ωράρια και λεφτα πως είναι;;
1.Εννοειτε οτι παίζει.Οπου θες μπορεις να δουλέψεις.Για 1500αρια δυσκολο εκτος και αν δουλέψεις ντιλιβερι(οπου πιστεψέ με...υπάρχει ανάγκη) και δουλέψεις πολλές ωρες...
Με ενα 4ωρο την ημέρα ομως σε τέτοιες φοιτητοδουλειές οπως τις λέω εγω, κονομάς ενα 800αρι το μηνα για πλάκα.

2.Να το κάνεις διότι
α.Θα εισαι ηθικά πιο μάγκας απ τους άλλους που θα αράζουν και θα τους τα πληρωνουν οι δικοι τους
β.Θα έχεις την ικανοποίηση οτι τα λεφτά ειναι δικά σου και με αυτά θα βγ'αζεις το γκομενάκι εξω
γ.Οι γονεις οσο καλοπροέραιτοι και αν ειναι πάντα θέλουν να σε ελεγχουν.Εαν δουλεύεις και σου στελνουν καθαρά για το νοικι, δε θα μπορουν να σου πουν και πολλά:-)
d.Τα λεφτά που θα εξικονομησεις στους δικους σου δουλεύοντας θα γινουν στο μέλλον δικά σου.Οπότε αντι να τους τα τρως, ουσιαστικά μαζευεις παραπάνω.
ε.Οσο καλος μαθητ'ης και διαβαστερός και αν εισαι, αν δε δουλέψεις έστω και σε κάτι που σου φαίνεται υποτιμητικο δε θα μπορέσεις ποτέ να καταλάβεις πως ειναι η δουλειά.
Οι περισσότεροι νέοι τελειωνουν μια σχολη και νομιζουν οτι έχουν πιασει το Παπά απ τα @@.Ειδικά αν έχουν και καναν γνωστο και πάρουν καμια καλη θέση, το παίζουν και ιστορίες.
Εχοντας φάει τα "σκ@τ@" θα ξέρεις μελλοντικά πως να αντιμετωπίζεις κάταστάσεις, ενω πλέον θα έχεις αποκτησει εμπειρίες της πιάτσας...

Αλλωστε ελάχιστα Πανεπιστημια ειναι τοσο δυσκολα ωστε να μην επιτρέπουν τη δουλειά.Τωρα αν θες αριστε'ιο αυτο ειναι άλλο πράγμα.

Κατα βάση ο μέσος φοιτητής τα ξυνη ολη μέρα :-D
1. Ωραία :-) Delivery δεν ξέρω, δύσκολα, λόγω αντιπάθειας πρός τα μηχανάκια. Νταξει εννοείται ότι δεν περίμενα να βγάζω 1.500 ευρώ, απλά θέλω να βγάζω τις βόλτες μου και κανα λογαριασμο σπιτιου, το νοίκι το αναλαμβάνουν οι γονείς. Και η δουλειά σε καμία περίπτωση δεν είναι ντροπή, ο πατέρας μου ως βοηθός μαρμαρά ξεκίνησε και τώρα έχει ένα καθαρό μηνιάτικο πάνω από 1.500-1700 ευρώ (δεν έχεις κάτι στανταρ σε τέτοιες δουλειές), είναι 45 και έχει ένσημα για να βγεί και τώρα στη σύνταξη αν θέλει (με το κατώτατο φυσικά) αλλά αν συνεχίσει έτσι σε 20 χρόνια που θα πάρει κανονικά χτυπάει την ανώτατη :wink: (συμπέρασμα: Οι τέχνες πληρώνουν)

2. Για τους παραπάνω λόγους που ανέφερες θέλω

+οτι σε 3 χρόνια δίνει και η αδερφή μου πανελλήνιες και σε 2 χρόνια θα ξεκινήσει στανταρ φροντιστήρια (και έχει ήδη αγγλικά-γερμανικά vga) οπότε θα πρέπει να πηγαίνουν 600 ευρά σε αυτά, αν έχουν και εμένα το ρεμάλι να το ξύνω όλη μέρα και να θέλω 1000 ευρώ τότε αστα, θα το κλείσουμε το μαγαζί, θα δουλεύει ο πατέρας μου για να τα ξύνω εγώ να πηγαίνει φροντιστήριο η αδερφή μου και στο σπίτι να είναι στριμωγμένοι οικονομικά.
User avatar
multiplier
Football Legend
Football Legend
Posts: 13242
Joined: Tue Nov 07, 2006 9:45 pm
Αγαπημένη Ομάδα: ΑΕΚ/Valencia
Status: 5
Location: Χαϊδάρι
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Alexos wrote: Βασικα εχω κ εδω τα μέσα μου
Βρε γελοίο προκλητικό νομαρχιδάκι... Τι έχεις κι εδώ τα μέσα σου; ΤΑ μέσα έχεις. Κουφάλα. :D
DEATH TO THE SALAD EATERS!

:headbang: Take a look to the sky just before you die
:headbang: it 's the last time you will
User avatar
koufa
National Manager
National Manager
Posts: 9279
Joined: Sat Oct 29, 2005 9:02 pm
Location: Manchester
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Όσον αφορά τα φοιτητικά έξοδα, καλύπτονται μια χαρά αν συνδυάσεις δουλειά και λίγο προσεγμένη ζωή... :wink:

Πχ εγώ τυχαίνει να είμαι σε ^&*#σχολή και να μην έχω πολύ χρόνο για να δουλεύω σε κλασσικές δουλειές (σερβιτόρος, πωλητής κτλ)... Μπορώ όμως και απ του χρόνου θα κάνω κάποια ιδιαίτερα στον προγραμματισμό σε παιδιά, ώστε να βγάζω μια 300ρα το μήνα, βάλε και απο την διαιτησία ένα 100+ (τον πρώτο χρόνο πάντα), έ να αμέσως όλα μου τα έξοδα... Αφήνω στους δικούς μου μόνο το νοίκι και είμαι ΟΚ... Αλλά αυτό προυποθέτει ότι θα είμαι λίγο συνετός στο τί ξοδεύω... Δε μιλάμε να μην βγαίνω, απλά να μην σκάω κάθε σ/κ 200 ευρώ στα κλάμπ, να μην πάω στα μπουζούκια και ρίχνω ενα φορτηγό λουλούδια κτλ... :wink:
“Love is not about who you can see spending your future with, it’s about who you can’t see spending your life without.”
thanasis10 wrote:Πού πας και μπλέκεις...;
Alexos
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 5359
Joined: Mon Dec 27, 2004 9:51 pm
Αγαπημένη Ομάδα: PAO B.C.- Chicago Bulls
Status: Η μειοψηφία μπορεί και να έχει δίκιο, η πλειοψηφία πάντα κάνει λάθος.
Location: Καρδίτσα/Θεσσαλονικη
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

multiplier wrote:
Alexos wrote: Βασικα εχω κ εδω τα μέσα μου
Βρε γελοίο προκλητικό νομαρχιδάκι... Τι έχεις κι εδώ τα μέσα σου; ΤΑ μέσα έχεις. Κουφάλα. :D

E,egw den katalavainei ti telete na peite kyrios. :-" :-" :-" :-"
Ιστορία NBA 2K14 Association - Jazzing for the Title

viewtopic.php?f=392&t=40536&p=1859597#p1859597
User avatar
Sponis
Twitch Streamer
Twitch Streamer
Posts: 25743
Joined: Thu Oct 03, 2002 11:00 pm
Football Manager της ομάδας: Δόξα Δράμας
Αγαπημένη Ομάδα: Manchester United / Π.Α.Ο.
twitter: Sponis
Status: I'm coming... Keep running... Tormenting You!
Location: Under Your Wings and Into Your Arms
Has thanked: 1 time
Been thanked: 0
Contact:

Οι τέχνες πληρώνουν ειπώθηκε... και πιστεύω ότι είναι το πιο σωστό... άλλο αν όλοι κοιτάνε να γίνουν γιατροί, δικηγόροι και δάσκαλοι γιατί έτσι θέλει η μαμά και ο μπαμπάς.

Για τεχνικούς Η/Υ και σχεδιαστές [από manga εώς φανταστικούς χαρακτήρες] έχει τπτ η Σουηδία; Να πάρω τη μικράν και να ανηφορίσουμε αν είναι...


κόψτε τα σπαμομηνύματα κσι εδώ γιατί θα σας πάρει και θα σας σηκώσει
User avatar
amd
Banned
Banned
Posts: 14097
Joined: Sat Sep 22, 2007 8:39 am
Αγαπημένη Ομάδα: ΑΕΚ, ΛΙΒΕΡΠΟΥΛ, ΡΕΑΛ
twitter: dmerg80
Status: ΟΥΣΤ ΑΝΙΚΑΝΟΙ
Location: ταξιδευοντας
Has thanked: 0
Been thanked: 0

προφανως θα εννοειτε οι τεχνες πληρωνανε γιατι πλεον και αυτες σε κριση ειναι το θεμα δεν ειναι τι δουλεια κανεις αλλα ποσο καλος εισια σε αυτη ποσο γουσταρεις να την κανεις και ποσα εισαι διατεθιμενος να θυσιασεις για την δουλεια σου
ΘΑ ΤΗΝ ΣΕΒΕΣΤΕ ΤΗΝ ΑΕΚ ΡΕ .... ΜΑ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΟΛΑ ΘΑ ΤΗΝ ΦΟΒΑΣΤΕ
pawel
Trialist
Trialist
Posts: 42
Joined: Mon Nov 28, 2005 9:30 pm
Location: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Πάντως για αυτους που δεν εχουν προβλημα να ξενιτευτουν η Ολλανδια ειναι πολυ καλη επιλογη. ειδικα για πληροφορικους - οικονομολοους ειναι πολυυυυ ευκολο. ηδη 3 φιλοι μου δουλευουν εκει και βρηκαν δουλεια σε 1 εβδομαδα!!! τα λεφτα ειναι καλα. η ζωη απειρως ανωτερη απο Σουδια και οι προοπτικες εξελιξεις πολλες.
Kastroman
National Manager
National Manager
Posts: 9295
Joined: Thu Jul 03, 2003 11:00 pm
Status: Come at the king, you best not miss.
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Εδώ στο γραφείο που κολοβαράω όλη μέρα, είναι δίπλα κάτι διδακτορικοί.
Τουλάχιστον 6-8 προπτυχιακοί που έχει έρθει τον τελευταίο μήνα για πτυχιακή εργασία (από του 8-12 που ήρθαν), τους είπαν ότι μετά την πτυχιακή πάνε Ολλανδία για μεταπτυχιακό και πιθανή μόνιμη εγκατάσταση :!: :!: :!:

(μιλάμε πάντα για σχολή Ηλεκτρολόγων Η/Υ, τομέας VLSI)
Μια μέρα θα σηκωθώ, θα τον χτυπήσω φιλικα στην πλάτη, και θα τον ρωτήσω:
"Κυρ Αντρέα, με όλο το θάρρος. Γαμείς καθόλου;"
~.~.~.~.~.~.~.~.~.~.~.~.~.~.~.~.~.~.~
- Πονάω!
- Δεν πονάς. Φοβάσαι.
User avatar
Antonisjk
National Manager
National Manager
Posts: 7512
Joined: Thu Dec 11, 2003 12:00 am
Αγαπημένη Ομάδα: AEK
Location: Κύπρος
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

pawel wrote:Πάντως για αυτους που δεν εχουν προβλημα να ξενιτευτουν η Ολλανδια ειναι πολυ καλη επιλογη. ειδικα για πληροφορικους - οικονομολοους ειναι πολυυυυ ευκολο. ηδη 3 φιλοι μου δουλευουν εκει και βρηκαν δουλεια σε 1 εβδομαδα!!! τα λεφτα ειναι καλα. η ζωη απειρως ανωτερη απο Σουδια και οι προοπτικες εξελιξεις πολλες.
Μην ξεχνάτε τις ωραίες "βιτρίνες" :D
Spoiler: show
Image
User avatar
Lord_Marks
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 7151
Joined: Tue Apr 17, 2007 11:06 pm
Αγαπημένη Ομάδα: GGMU
Status: Γεννήθηκα έτοιμος...
Location: Dubai, UAE
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Πρώτη μέρας δουλειάς στον ΟΤΕ δευτέρα....over
Υποδοχή κλπ κλπ....over
Ελπίζω να έχει μπουφέ :D over
Ξέρω ότι θα περάσω καλά...2 χρόνια περίμενα να προσληφθώ -gioupi Καιρός να ξεκουραστώ από το τρισκατάρατο Mall.....τώρα πια θα πηγαίνω μία στο τόσο στην απαίσια Νερατζιώτισσα :D over

Όποιος έχει τον χρόνο(φοιτητής, προκύρηξη κλπ κλπ) και καλύτερα άμα έχει τον τρόπο(μέσο) που εγώ δεν είχα, για να μην περιμένει ας το παλέψει να μπει στην ονειρεμένη δουλειά :D
“Art is not a mirror. Art is a hammer.”
AGAINST MODERN FMGREECE
Free Armyras, Free Morgoth
Post Reply

Return to “Επικαιρότητα - Άσχετα”