Περί Εργασίας

Εδώ οι γενικές συζητήσεις και ό,τι δεν μπαίνει κάτω από τις άλλες κατηγορίες...
Post Reply
User avatar
vandervaggos
The God Of Football
The God Of Football
Posts: 25179
Joined: Fri Dec 12, 2003 12:00 am
Football Manager της ομάδας: Unemployed
Αγαπημένη Ομάδα: ΠΑΟΚ
Status: ▒▓█▀Π▄▀▄Α▀▄▀Ο▄▀Κ▄▀█▓▒
Location: Στο Γιού Κέι που λεν' κι στο χωριό μ'
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Αν θες αρτοποιία ερασιτεχνικά μπορώ να σε βοηθήσω εγώ :)
Spoiler: show
Image
Προζυμένια, χωρίς μαγιά.
User avatar
Anton Kousnij
Football Legend
Football Legend
Posts: 12695
Joined: Sat Nov 03, 2007 6:29 pm
Football Manager της ομάδας: γιατι προλαβαίνω?
Αγαπημένη Ομάδα: spartak limassol
facebook προφίλ: antonis.bourlis
Status: είναι τα 4 στοιχειά και πανω απ'όλα η φωτιά
Has thanked: 0
Been thanked: 7 times

Ωωωωωωωω!!!! Έχω προζυμακι στο ψυγείο και πειραματιζομαι :) στείλε συνταγη κύριε(είναι ίδια απλά άλλαξες τις φόρμες ή έπαιξες μπαλίτσα με διαφορετικά αλεύρια) . Έχω δοκιμάσει διαφορά πράγματα εγώ, το πιο πετυχημένο γαλλική μπακεττα με προζυμη ημέρας :)

Στάλθηκε από το WAS-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Γίνε μαντέμι πρώτα
User avatar
Sponis
Twitch Streamer
Twitch Streamer
Posts: 25743
Joined: Thu Oct 03, 2002 11:00 pm
Football Manager της ομάδας: Δόξα Δράμας
Αγαπημένη Ομάδα: Manchester United / Π.Α.Ο.
twitter: Sponis
Status: I'm coming... Keep running... Tormenting You!
Location: Under Your Wings and Into Your Arms
Has thanked: 1 time
Been thanked: 0
Contact:

για το άλλο που σε ενδιαφέρει μίλα με Ακυλα να σου πει κάποια πράγματα
User avatar
Anton Kousnij
Football Legend
Football Legend
Posts: 12695
Joined: Sat Nov 03, 2007 6:29 pm
Football Manager της ομάδας: γιατι προλαβαίνω?
Αγαπημένη Ομάδα: spartak limassol
facebook προφίλ: antonis.bourlis
Status: είναι τα 4 στοιχειά και πανω απ'όλα η φωτιά
Has thanked: 0
Been thanked: 7 times

Ναι το έχω υπόψη, αλλά δεν ξέρω τι στον πεο υπάρχει εδώ στο νησί της απομονωσης, αφού εδώ ακόμα ζουν οι δεινόσαυροι ξερωγω.

Στάλθηκε από το WAS-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Γίνε μαντέμι πρώτα
deathmule
Backup
Backup
Posts: 775
Joined: Mon Aug 04, 2008 11:21 pm
Location: Frankfurt
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Πω, και ηθελα να γραψω για τον Παναιτωλικο. Προσωπικα, 6 χρονια Γερμανια(κανω πως) δουλευω, προσωπικα δε μου αρέσει, ουτε και πρόκειται να μου αρεσει ποτε, αλλα δε με χαλαει κιολας. Παταω κατι κουμπακια, εχει και τζαμπα καφέ και αναψυκτικα, καλη και η καρεκλα, γρηγορο ιντερνετ, μια χαρα. Το θεμα ειναι τι κανω μολισ σχολαω. Στο κατω κατω γιατι να νιωθω κατι για την δουλεια μου, με πληρωνουν για να την κανω, οχι να μου αρεσει.

Sent from my MI MAX 2 using Tapatalk

Παρακαλώ, στραγάλια είναι.
User avatar
lisandro9
Football Legend
Football Legend
Posts: 12619
Joined: Tue Nov 03, 2009 8:38 pm
facebook προφίλ: giannis.diamantidis.14
twitter: ioannisdiam
Status: watching basketball
Has thanked: 1 time
Been thanked: 0

deathmule wrote: Wed Aug 21, 2019 12:25 am Πω, και ηθελα να γραψω για τον Παναιτωλικο. Προσωπικα, 6 χρονια Γερμανια(κανω πως) δουλευω, προσωπικα δε μου αρέσει, ουτε και πρόκειται να μου αρεσει ποτε, αλλα δε με χαλαει κιολας. Παταω κατι κουμπακια, εχει και τζαμπα καφέ και αναψυκτικα, καλη και η καρεκλα, γρηγορο ιντερνετ, μια χαρα. Το θεμα ειναι τι κανω μολισ σχολαω. Στο κατω κατω γιατι να νιωθω κατι για την δουλεια μου, με πληρωνουν για να την κανω, οχι να μου αρεσει.

Sent from my MI MAX 2 using Tapatalk
Είναι κάτι που κάνεις για μεγάλο μέρος της μέρας σου όλο το χρόνο, καλό θα ήταν να σου αρέσει. Φυσικά όχι απαραίτητο αφού πιο πάνω είναι το βιοποριστικό κομμάτι, αλλά δε μπορώ να δεχθώ πως δεν θα ενδιέφερε κάποιον να κάνει μια δουλειά που να του αρέσει κιόλας. Δεν είμαστε ρομπότ.
User avatar
vandervaggos
The God Of Football
The God Of Football
Posts: 25179
Joined: Fri Dec 12, 2003 12:00 am
Football Manager της ομάδας: Unemployed
Αγαπημένη Ομάδα: ΠΑΟΚ
Status: ▒▓█▀Π▄▀▄Α▀▄▀Ο▄▀Κ▄▀█▓▒
Location: Στο Γιού Κέι που λεν' κι στο χωριό μ'
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Anton Kousnij wrote: Tue Aug 20, 2019 1:53 am Ωωωωωωωω!!!! Έχω προζυμακι στο ψυγείο και πειραματιζομαι :) στείλε συνταγη κύριε(είναι ίδια απλά άλλαξες τις φόρμες ή έπαιξες μπαλίτσα με διαφορετικά αλεύρια) . Έχω δοκιμάσει διαφορά πράγματα εγώ, το πιο πετυχημένο γαλλική μπακεττα με προζυμη ημέρας :)

Στάλθηκε από το WAS-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Δεν έχουμε ανάλογο τόπικ για μαγειρική νομίζω, ίσως αν υπάρχει μεγαλύτερο ενδιαφέρον να το μεταφέρουμε εκεί αυτό το ποστ.

Για το προζύμι αφού έχεις είμαστε κομπλέ. Σε περίπτωση που εσύ ή κάποιος άλλος θέλει να μάθει κάποια παραπάνω πράγματα γι αυτό τότε μπορεί να κοιτάξει στο παρακάτω μπλογκ που ο παλίκαρος έχει κάνει φοβερή ανάλυση.
http://prozymi.blogspot.com/2012/08/blog-post.html

Όσον αφορά το ψωμί τα πράγματα είναι αρκετά υποκειμενικά γιατί εξαρτάται από τα γούτα. Για έναν γάλλο ένα ψωμί το οποίο δεν είναι αφράτο, με τις τρύπες του και το σκάσιμο στην κόρα, δεν είναι αποδεκτό. Τα γερμανικά ψωμιά όμως, αυτά που είναι 100% σίκαλη δεν έχουν καμία σχέση με τα Γαλλικά, αλλά δεν μπορεί να πεις ότι δεν είναι ωραία. Είναι ανάλογα τι αρέσει σε εσένα. Γι αυτό και είναι υποκειμενικό.

Αντικειμενικά υπάρχουν κάποιες διαδικασίες που αμα τις ακολουθήσεις θα πετύχεις το αποτέλεσμα που θες. Πχ δεν μπορείς να κάνεις ολικής άλεσης με 60% υγρασία, ή δεν μπορείς να κάνεις ολική άλεσης με σωστό σκάσιμο κτλ. Χρειάζονται συγκεκριμένες ώρες ζύμωσης κτλ για να πετύχεις πιο έντονη γεύση, συγκεκριμένη ποσοστό βουτύρου ή νερού μπορεί να απορροφηθεί κτλ.

Υπάρχει ένα πολύ ωραίο podcast που τα εξηγεί σωστά και επιστημονικά τα περί ψωμιού.
https://stellaculinary.com/audio-podcasts
Είναι τα επεισόδια 18 με 22 που αφορούν το ψωμί, αλλά αξίζει να ακούσεις και της πίτσας.
Γενικά αυτό το podcast είναι σαν να πηγαίνεις σε μια σχολή μαγειρικής. Μην σου πω ότι παίζει να είναι και καλύτερο από ένα ράντομ ΙΕΚ κτλ.

Σχετικά με τα ψωμιά που έχω στην φωτογραφία, έχω χρησιμοποιήσει την συνταγή από το podcast με λίγο παραπάνω νερό γιατί το τραβάει το αλεύρι μετά από δοκιμές που έκανα και φτάνω στο 75%. Χρησιμοποιώ λευκό αλεύρι καναδά με 14,8 γραμμάρια πρωτεΐνη και Kamut Khorasan ολικής με 15 γραμμάρια πρωτεΐνη. Επίσης χρησιμοποιώ καπνιστό αλάτι το οποίο δίνει την αίσθηση του ξυλόφουρνου. Το σχήμα τους είναι διαφορετικό γιατί χρησιμοποιώ διαφορετικά proofing baskets. Προφανώς το σχήμα το καθορίζεις με το πλάσιμο, αλλά πρέπει να το βάλεις και στο αντίστοιχο καλάθι για να διατηρηθεί. Τέλος το σκάσιμο κατάφερα να το πετύχω μόνο με χρήση Dutch oven. Όλες οι άλλες οι πατέντες που διάβασα ονλάιν δεν δούλεψαν και το ψωμί καθόταν.

Ωραία η αρτοποιεία αλλά για χόμπυ. Δηλαδή και εγώ τραβάω ζόρια ψυχολογικά με την δουλειά και ψάχνομαι τρελά χρόνια τώρα, αλλά αντικειμενικά αν το γυρνούσα στην αρτοποιεία θα ήμουν σε πιο δύσκολη κατάσταση. Το ίδιο ισχύει και για την μαγειρική γιατί ακούγοντας το podcast και μαθαίνονται να μαγειρεύω σωστά, νόμιζα ότι αν τα έδειχνα αυτά τα πράγματα και σε άλλους θα καταλάβαιναν. Και όταν λέω έδειχνα, εννοώ να δοκιμάσουν πραγματικά. Ο ένας θα σου πει δεν τρώω κρεμμύδια, ο άλλος ότι την σάλτσα την θέλει πιο νερουλή, ο τρίτος ότι δεν γουστάρει το πιπέρι. Δηλαδή όσο καλός μάγειρας και να είσαι δεν σημαίνει ότι θα πετύχεις γιατί δεν μαγειρεύεις για άλλους επαγγελματίες αλλά για τον απλό κόσμο.
User avatar
Agent Of Chaos
National Manager
National Manager
Posts: 9118
Joined: Sat Oct 13, 2012 10:28 am
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

deathmule wrote:Πω, και ηθελα να γραψω για τον Παναιτωλικο. Προσωπικα, 6 χρονια Γερμανια(κανω πως) δουλευω, προσωπικα δε μου αρέσει, ουτε και πρόκειται να μου αρεσει ποτε, αλλα δε με χαλαει κιολας. Παταω κατι κουμπακια, εχει και τζαμπα καφέ και αναψυκτικα, καλη και η καρεκλα, γρηγορο ιντερνετ, μια χαρα. Το θεμα ειναι τι κανω μολισ σχολαω. Στο κατω κατω γιατι να νιωθω κατι για την δουλεια μου, με πληρωνουν για να την κανω, οχι να μου αρεσει.

Sent from my MI MAX 2 using Tapatalk
όσο η δουλειά σου δεν επηρεάζει την ζωή πέρα από τη δουλειά τότε είναι μια χαρά. δεν χρειάζεται να σου αρέσει αυτό που κάνεις άσχετα αν είναι κάτι που κάνεις κάθε μέρα. αν πηγαίνεις και φεύγεις από εκεί και τα έχεις καλά με τον εαυτό σου τότε είναι θετικό το πρόσημο.
Spoiler: show
Image
User avatar
Jordi_7
The God Of Football
The God Of Football
Posts: 26807
Joined: Sun Jun 05, 2005 4:11 pm
Αγαπημένη Ομάδα: FC Barcelona
Location: Marinaleda
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Η δουλειά είναι δουλειά όσο μένει στον χώρο εργασίας, μετά γίνεται δουλεία.

Στάλθηκε από το Mi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

No deixem de jugar perquè ens fem vells, sinó que ens fem vells perquè deixem de jugar.

Il Pinturicchio • Il Fenomeno Vero • AdP 10

Everything will be ok in the end.If it's not ok, it's not the end.
User avatar
Anton Kousnij
Football Legend
Football Legend
Posts: 12695
Joined: Sat Nov 03, 2007 6:29 pm
Football Manager της ομάδας: γιατι προλαβαίνω?
Αγαπημένη Ομάδα: spartak limassol
facebook προφίλ: antonis.bourlis
Status: είναι τα 4 στοιχειά και πανω απ'όλα η φωτιά
Has thanked: 0
Been thanked: 7 times

Ανάλογα τη δουλειά πάντα. Αν είναι κάτι το οποίο γουστάρεις τέρμα, τα όρια δουλειάς και ξεκούρασης γίνονται θολά, μπορεί να σου προσφέρει η δουλειά μια τέτοια ευχαρίστηση που δε σε κουράζει ψυχολογικά κυριως, και αν είναι κάτι το οποίο δεν έχει απαιτητικο ωράριο εκτός σπιτιού καθημερινα (12-13 ώρες σερί ξερωγω) σε κάνει να αντιμετωπίζεις την κούραση και την έλλειψη προσωπικού χρόνου διαφορετικά. Πάντα λαμβάνουμε υπόψη υποχρεώσεις οικονομικές, συναισθηματικες, οικογενειακές. Γιατί αν είναι να σε απορροφά η δουλειά τόσο που έχεις πρόβλημα σπίτι, να το βράσω. Ισορροπία είναι το παν.

Στάλθηκε από το WAS-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Γίνε μαντέμι πρώτα
Ciric21
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 6927
Joined: Thu Sep 23, 2010 6:34 am
Football Manager της ομάδας: Coventry
Αγαπημένη Ομάδα: AEK
facebook προφίλ: nik23s
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Προσωπικα αντιμετωπιζω με απάθεια την δουλεια μου, οχι το αντικειμενο μου. Το αντικειμενο με ενδιαφερει, διαβάζω αρθρα γι'αυτο, κανω δικα μου προτζεκτς, σκέφτομαι να ξεκινησω και μεταπτυχιακο απλα και μονο για μενα, αλλα η δουλεια μου δεν εχει καμια σχεση με αυτο. Κανω απλα αυτο που μου ζητάνε, το οποίο δεν είναι ουτε το 1/100 του αντικειμενου, και πληρώνομαι. Θα ήθελα να κανω πιο ενδιαφέροντα πράματα αλλα δεν ξερω καν αν υπάρχει σαν επιλογή αυτο.
Μια ομάδα Άλλη Εντελώς Κατάσταση
μια ατέλειωτη μες στην καρδιά επανάσταση
σε τρία γράμματα χώρεσε η ζωή μας
γιατί υπήρξε γνήσια σχέση μεταξύ μας.
User avatar
Jordi_7
The God Of Football
The God Of Football
Posts: 26807
Joined: Sun Jun 05, 2005 4:11 pm
Αγαπημένη Ομάδα: FC Barcelona
Location: Marinaleda
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Και αφού λέγαμε για το πόσο η δουλειά μας επηρεάζει στην ζωή μας και αν είμαστε "ευτυχισμένοι" με αυτό που κάνουμε, να πω ότι έκανα σήμερα ραντεβού για να ξεκινήσω σε έναν σχετικά καινουριο χώρο, τον χώρο των πωλήσεων, σ ένα αντικείμενο που με ενδιαφέρει και το ξερω εν μέρει.

Αναμένουμε για τις επόμενες μέρες και αν κάτσει, θα κάνω κάποιες μέρες στο εστιατόριο που είμαι και πρωινή με ελευθερο ωράριο στην άλλη.

Στάλθηκε από το Mi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

No deixem de jugar perquè ens fem vells, sinó que ens fem vells perquè deixem de jugar.

Il Pinturicchio • Il Fenomeno Vero • AdP 10

Everything will be ok in the end.If it's not ok, it's not the end.
User avatar
Anton Kousnij
Football Legend
Football Legend
Posts: 12695
Joined: Sat Nov 03, 2007 6:29 pm
Football Manager της ομάδας: γιατι προλαβαίνω?
Αγαπημένη Ομάδα: spartak limassol
facebook προφίλ: antonis.bourlis
Status: είναι τα 4 στοιχειά και πανω απ'όλα η φωτιά
Has thanked: 0
Been thanked: 7 times

Αντέχεις ρε ? Μωρά γυναίκα δύο δουλειες.

Στάλθηκε από το WAS-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Γίνε μαντέμι πρώτα
User avatar
Jordi_7
The God Of Football
The God Of Football
Posts: 26807
Joined: Sun Jun 05, 2005 4:11 pm
Αγαπημένη Ομάδα: FC Barcelona
Location: Marinaleda
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Αφού αντέχω να δουλεύω σε αυτούς τους ρυθμους τώρα , τ αλλα μου φαίνονται παιχνιδάκι.

Στάλθηκε από το Mi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

No deixem de jugar perquè ens fem vells, sinó que ens fem vells perquè deixem de jugar.

Il Pinturicchio • Il Fenomeno Vero • AdP 10

Everything will be ok in the end.If it's not ok, it's not the end.
User avatar
karembeu-7
Football Legend
Football Legend
Posts: 14548
Joined: Wed Feb 11, 2009 5:25 pm
Has thanked: 4 times
Been thanked: 6 times

Γνωρίζει κανείς αν είναι υποχρεωτικό να έχεις λογαριασμό στην Εθνική Τράπεζα για επίδομα ανεργίας;
zidane72003 wrote:Τι εκανε το μπασκετ και εφταιγε να τραβηξει ολα αυτα τα παθη απο τον Παπαλουκα ειναι το θεμα.
dwra24 wrote:Δν νομίζω οτι πρέπει να σεβαστώ έναν αθλητή που διακινδυνεύει την υγεία του για να παίξει μια σειρά αγώνων ώστε να τον πουν χρήσιμο.
Post Reply

Return to “Επικαιρότητα - Άσχετα”