Το καλύτερο ελληνικό site για το Football Manager

Moderator: Moderators

michael1
Manager
Manager
Αγαπημένη Ομάδα: ΑΡΗΣ

Re: Περί Εργασίας

Thu May 25, 2017 3:29 pm

Δε ξερει ουτε η ιδια η κοπελα αν χρειαζεται γιατι φετος θα ανοιξει πρωτη φορα, μου ειπε οτι ισως χρειαζεται αλλα απ οτι βλεπω στο ιντερνετ αναφερεται μονο για επιχειρησεις υγειονομικου ενδιαφεροντος

wolfsbourger
Manager
Manager
Football Manager της ομάδας: Watford

Sun Jul 16, 2017 5:47 pm

Μεγαλο ποστ αλλά θα ήθελα την άποψη κάποιου πιο έμπειρου αλλά και ζορδι-παντια που είναι του χώρου
Spoiler: show
Μετα την επιστροφή μου στο νησί αραξα δυο εβδομαδες και άρχισα να ψάχνω δουλειά. Το ιδανικό για μενα ηταν να ασχολουμουν με τον καφε, αλλά το οτι έχω κανει μόνο κάτι σεμινάρια που δεν με άφησαν ικανοποιημένο αλλά και το οτι έχω μονο εναν χρόνο προϋπηρεσία σε μπαρ και αυτό ως μπάρμαν με κράτησαν απο το να παρω όλες τις καφετέριες και να αφήσω βιογραφικό. Ουτε ήθελα να πρηξω κάποιον γνωστο μου στην παρούσα φαση να με χωσει κάπου.

Ετσι άρχισα να ψάχνω οτιδήποτε, ακομα και ασχετο με την εστιαση, αρκεί να συμφωνούσε ο εργοδότης να έχω ελεύθερες καποιες συγκεκριμενες ώρες γιατί έχω συμφωνήσει να αναλάβω κάποια τμήματα σε ακαδημίες απο τον Σεπτέμβριο, ώστε να κάνω και κάποια επιπλέον σεμινάρια στον καφέ τον Σεπτέμβριο.

Αφού πέρασα απο καποιες συνεντεύξεις και αφού μου πέσαν τα αυτιά με αυτά που άκουσα σε καποιες απ αυτές, μου είπε ένας γνωστός οτι ψάχνουν μπάρμαν εκεί που δουλεύει και αν θέλω να περάσω απο συνέντευξη.

Η πρόσληψη έγινε πολύ γρήγορα, ουτε δοκιμαστικό δεν κάναμε, και είναι να ξεκινησω αύριο. Αλλά δεν με ικανοποιουν απόλυτα οι όροι και δεν μπορω να πω οτι είμαι ενθουσιασμένος που ξεκιναω.

Και σαν να μην έφτανε αυτό, είδα χθες αγγελία απο καλη καφετέρια να ζητάνε μπαριστα. πράγμα λίγο περίεργο γιατί συνήθως η φαση εδω περα παει με απευθείας πρόταση ή μέσω γνωστού.

Θα ήθελα να πάω έστω για δοκιμαστικό για να δω τι ψάρια πιάνω, αλλά θα ήμουν σε τεράστιο δίλημμα αν μου πρότειναν τελικά τη θέση.

Τα πλην του ξενοδοχείου:

Λιγότερα λεφτά απ αυτά που έπαιρνα πέρσι
Χωρίς ρεπό μέχρι τον Νοέμβριο
Το μπαρ είναι γτπ απο αποψη εργονομίας

Τα συν του ξενοδοχείου:
Είναι πενταστερο και θα δείχνει ωραία στο βιογραφικό μου
Εχει πολύ δουλειά οποτε θα βελτιωθω στην ταχύτητα

Αν φύγω απο το ξενοδοχείο πριν τελειώσει η Σεζόν εκθετω τον γνωστό μου
Αν μου κανουν πρόταση τελικά απο την καφετέρια και δεν πάω δεν θα ναι οτι καλυτερο

Επίσης δεν με ενδιαφέρει να ξαναδουλεψω σεζόν και παιζει να δεχθω πρόταση απο Σεπτέμβρη-Οκτώβρη απο καφετερια που θα ανοίξει αν πάρει τον χώρο ένας συγκεκριμένος επιχειρηματίας.

zidane72003
The God Of Football
The God Of Football
Football Manager της ομάδας: Arsenal,Barca,OSFP,Juve
Αγαπημένη Ομάδα: BOUBOUZEL FC
facebook προφίλ: bill.sakkas.5
Status: Glasgow here i am
Send message

Sun Jul 16, 2017 6:19 pm

Δε πολύ κατάλαβα το προβληματισμό.

Αν κάποιος σου προτείνει τη θέση στη καφετέρια μπορείς να του πείς ότι περιμένεις μια πρόταση πριν το δοκιμαστικό.

Επίσης δε κατάλαβα εσύ τι θες. Αν έχεις κλείσει γενικά κάπου καλό είναι να μη κρεμάσεις κάποιον. Μου το κάνανε πέρυσι λίγο πριν ανοίξουμε και ακόμα κατάρες ρίχνω.

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk
Παοκ εισαι για να γουστΑΡΗΣ.

Δεν γ@μ@με οχι επειδη δε θελουμε,αλλα απο ιδεολογια.

ΡΕ ΖΗΣΑΜΕ ΝΑ ΠΑΜΕ ΑΝΑΠΟΔΑ ΣΤΗ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟΥ ΡΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ.

wolfsbourger
Manager
Manager
Football Manager της ομάδας: Watford

Sun Jul 16, 2017 6:30 pm

Πω, πάλι μπερδεμένα τα λέω :D
Ο προβληματισμός είναι αν αξίζει να απαντήσω στην αγγελία.

Εγώ θέλω να ασχοληθώ με τον καφέ και δεν με ενδιαφέρει να ξαναδουλέψω σεζόν.
Το μεγάλο θέμα είναι ότι έχω κλείσει και ξεκινάω αύριο. :P

Jordi_7
The God Of Football
The God Of Football
Αγαπημένη Ομάδα: FC Barcelona

Mon Jul 17, 2017 2:50 pm

@Wolfs:

1) Αν ξεκινάς μια δουλειά με δέσμευση σε ώρες & μέρες μπορεί να αποτρέψει τον εργοδότη απ' το να σε προσλάβει για ευνόητους λόγους.

2) Αν δεν σε ικανοποιούν οι όροι και δεν εισαι ενθουσιασμένος γιατί πήγες; οκ αν είναι το οικονομικό πάω πάσο αλλά ξέρεις και μόνος σου οτι υπάρχει ημερομηνία λήξης.

3) Μην σκέφτεσαι οτι εκθετεις κάποιον γιατί πολύ απλά είναι δουλειά. Ο καθένας κοιτάει το δικό του καλό και τις δικές του αναγκες. Στην τελική αν θες να φύγεις και νιώθεις άσχημα που θα τον κρεμάσεις, βρες κάποιον αντικαταστάτη, πρότεινε τον και φύγε.

Οσο αφορά την καφετέρια, πήγαινε, κανε δοκιμαστικό και αν τελικά σε θέλουν ζύγισε τα και σκέψου τα. Αλλά ακόμα κι αν είσαι σε δίλημμα ισχύουν αυτά που σου είπα παραπάνω.

Γενικά έτσι θα έπραττα εγώ, τώρα εσύ μπορεί να σκέφτεσαι αλλιώς.

Αλλά το βασικό είναι οταν εισαι σε μια δουλειά που δεν είσαι 100% ευχαριστημένος αλλά την κανεις απο αναγκη, να μην βάζεις στο μυαλό σου αλλα μελλοντικα / υποθετικά πράγματα που σε κανουν να ξενερώνεις πιο πολύ και στην τελική δεν γίνονται και σε ρίχνουν ακόμη περισσότερο. Αναφέρομαι στην καφετέρια και στο δίλημμα ΑΝ πας Και ΑΝ σε πάρουν τι ΘΑ τους πεις.

Εγώ την εχω πατήσει έτσι πολλές φορές γι αυτό φρόντιζα πάντα να έχω μια καβατζα για να μην μένω ξεκρεμαστος.

Στάλθηκε από το Redmi Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Image

No deixem de jugar perquè ens fem vells, sinó que ens fem vells perquè deixem de jugar.

Il Pinturicchio • Il Fenomeno Vero • AdP 10

Η ζωή έγινε απίστευτα καλύτερη από τότε που αναγκάστηκα να σταματήσω να την παίρνω στα σοβαρά.

Trapezitis
The God Of Football
The God Of Football
Football Manager της ομάδας: Που τέτοια τύχη.
Αγαπημένη Ομάδα: ΟΣΦΠ, Barca, Juve, Liverpool
Status: Παντρεμένος με παιδιά...

Thu Aug 24, 2017 4:28 pm

Αν ενδιαφέρεστε ή γνωρίζετε κάποιον που να ενδιαφέρεται να εργαστεί σε contact center (βασικά full, αλλά και part time υπό προϋποθέσεις) για τηλεφωνική εξυπηρέτηση πελατών σε εισερχόμενες κλήσεις, με αποδοχές (γενικά) κοντά στο βασικό μισθό, στείλτε μου pm.

Thanks

Sent from my iPhone using Tapatalk

diavolo
Coach
Coach
Αγαπημένη Ομάδα: ΑΣΑ, AS Roma, Valencia
Status: Lost in space

Mon Sep 18, 2017 9:58 am

Μάγκες τι χαρτιά να μεταφράσω για χρήση στην Γερμανία. Το χαρτί του πτυχίου που πήρα στην ορκομωσια η το άλλο που ειναι σε μια κόλλα α4; να μεταφράσω και τα πτυχία από σεμινάρια και άλλα πτυχια που έχω όπως ecdl και αγγλικών γερμανικών;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Στάλθηκε από το MI 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

To nou sou...
Manager
Manager
Football Manager της ομάδας: Oxford City
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός, Barcelona, Inter
facebook προφίλ: charis.karatzas
Status: Εμάς εδώ στην ξενιτιά, το fm είναι η μόνη μας χαρά...

Tue Sep 19, 2017 10:02 am

Έχεις κάνει αίτηση για δουλειά; Θες να το στείλεις σε εταιρείες; Αν θες να το στείλεις στις αρχές ό,τι έχεις το θέλουν μεταφρασμένα. Για εταιρείες θα σου έλεγα να μη μεταφράσεις τίποτα αν δεν στο ζητήσουν. Γενικά ξέρω πως είναι λίγο ψείρες με αυτά.
I LOVE THIS SITE!!!

diavolo
Coach
Coach
Αγαπημένη Ομάδα: ΑΣΑ, AS Roma, Valencia
Status: Lost in space

Tue Sep 19, 2017 7:24 pm

ο αδερφος μου εχει ενα κονε και λεει στειλε πτυχια και χαρτια και εχω κολησει δεν ξερω τι να μεταφρασω. πχ το πτυχιο στον παπυρο η το αλλο που μου ειχαν δωσει σε κολλα Α4;;;

lisandro9
National Manager
National Manager
facebook προφίλ: giannis.diamantidis.14
twitter: ioannisdiam
Status: watching basketball

Tue Sep 19, 2017 7:40 pm

Το αλλο!

Sent from my Redmi 4 using Tapatalk

johndoe
Youth Pro
Youth Pro
Football Manager της ομάδας: AEK
Αγαπημένη Ομάδα: AEK, Real Madrid, Man. United
Status: I was a million miles away, and there's nothing left to bring me back today...

Tue Sep 19, 2017 8:50 pm

diavolo wrote:
Μάγκες τι χαρτιά να μεταφράσω για χρήση στην Γερμανία. Το χαρτί του πτυχίου που πήρα στην ορκομωσια η το άλλο που ειναι σε μια κόλλα α4; να μεταφράσω και τα πτυχία από σεμινάρια και άλλα πτυχια που έχω όπως ecdl και αγγλικών γερμανικών;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Στάλθηκε από το MI 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Σίγουρα όχι τον πάπυρο. Το άλλο. Αν είναι για μεταπτυχιακό/διδακτορικό θες και αναλυτική βαθμολογία.
(Επίσης, αν θες να κάνεις την μετάφραση στο Υπ. Εξ. καλό θα ήταν να τους δώσεις υπόμνημα με την μετάφραση γιατί είναι πολύ συχνά τα λάθη.)