Βιβλία

Εδώ οι γενικές συζητήσεις και ό,τι δεν μπαίνει κάτω από τις άλλες κατηγορίες...
Post Reply
User avatar
geckham
Football Demi-God
Football Demi-God
Posts: 17522
Joined: Tue Jun 17, 2003 11:00 pm
Location: North Bank, Highbury.
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Ρε, αν καταλάβεις τι όντως γίνεται, σε πορώνει πολύ το φινάλε
Τι ήθελες δηλαδή να γίνεται, να πάνε στον Παράδεισο πχ και να μιλήσουν με το Χρισό? Έλεος...
I fart in your general direction.Image
User avatar
RedArmy
Banned
Banned
Posts: 12177
Joined: Fri Jun 27, 2003 11:00 pm
Αγαπημένη Ομάδα: OΛΥΜΠΙΑΚΟΣ, BARCA
Location: Κηφισιά
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Τα καταλαβα ολα ρε, εχω διαβασει κ λυσεις απο το net, απλα σπαστικα που μετα απο ολη αυτην την προσπαθεια τελειωνε κ σε αφηνε με την αισ8ηση του ανικανοποιητου.. Αραξε ρε Χαρη, τι το ΔΥΣΚΟΛΟ ειχε το τελος για να μην καταλαβεις? Δεν θα μπουμε εδω φυσικα σε περισσοτερες λεπτομερειες γτ μπορει καποιοι να μην το εχουν διαβασει.
No, mean is when I made Jess Mancini ride her bike home after I ass fucked her
User avatar
Chameleon75
Rotation
Rotation
Posts: 1122
Joined: Wed Sep 17, 2003 11:00 pm
Location: Serres/Italy
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Xefeygw ligo-oxi poly omws,mias kai anaferthike pollakis o Dan Brown:Diavasa ton "Arktiko Kyklo" :Para poly kalo,me tin gnwsti aisthisi synexous anatropis kai intriggas pou exoun kai ta ypoloipa tou Brown,pragmateyetai mia kolossiaia apati pou synepairnei sto diava tou NASA,Leyko Oiko kai kathe gbnwsti (kai agnwsti) Amerikaniki Ypiresia Pliroforiwn... To systinw anepifylakta!!
I'm on a roll,
I'm on a roll this time
I feel my luck could change.
User avatar
MakisBajevic
Rotation
Rotation
Posts: 1045
Joined: Sat Nov 20, 2004 12:41 pm
Location: Γαλάτσι/Σέρρες
Has thanked: 0
Been thanked: 0

[quote="Chameleon75"]Xefeygw ligo-oxi poly omws,mias kai anaferthike pollakis o Dan Brown:Diavasa ton "Arktiko Kyklo" :Para poly kalo,me tin gnwsti aisthisi synexous anatropis kai intriggas pou exoun kai ta ypoloipa tou Brown,pragmateyetai mia kolossiaia apati pou synepairnei sto diava tou NASA,Leyko Oiko kai kathe gbnwsti (kai agnwsti) Amerikaniki Ypiresia Pliroforiwn... To systinw anepifylakta!![/quote]

Άσε τα ψόφια ρε Χαμελέ (ουδεμία σχέση με τον Χαλελέφαντο), που σου αρέσουν τα βιβλία του Dan Brown.

Σε μάθαμε κύριε.Έχουν βουίξει όλες οι Σέρρες.Κυκλοφορείς με ένα βιβλίο του εν λόγω μοδάτου συγγραφέα στο χέρι και πιάνεις κουβέντα με γυναίκες!!!!

Πού φτάσαμε κύριοι.Τα πνευματικά πονήματα να χρησιμοποιούνται σαν γκομενοπαγίδες....τσ,τσ,τσ,τς! :karta: :drinking: POLYLOL
Μη κάνεις κο κο κο
κάνεις στο μυαλό κακό!
User avatar
Chameleon75
Rotation
Rotation
Posts: 1122
Joined: Wed Sep 17, 2003 11:00 pm
Location: Serres/Italy
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

KALA TWRA:EINAI ANAGKH NA ME XEMPROSTIAZEIS ETSI??? :karta: :karta: :karta: :eyeslam: :bootyshake:

Exallou,den ftaiw egw an o Xardavelas ton ekane moda ton kyrio!Kapoioi apo edw mesa,ton gnwrizame apo poly paliotera (kai ayton,kai tin oli thematologia tou...) :wink:
I'm on a roll,
I'm on a roll this time
I feel my luck could change.
uptight
Indispensible
Indispensible
Posts: 1777
Joined: Mon Jun 28, 2004 11:00 pm
Football Manager της ομάδας: Εργοτέλης/MTK/Egypt/Watford
Αγαπημένη Ομάδα: Notts County/ Α. Νικοπολίδης
Location: Πειραιάς
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

προσωπικά ακόμα δεν έχω διαβάσει ούτε ένα του κυρίου Brown και μ'έχει φάει η περιέργεια.

τώρα τελειώνω το ΤΡΟΜΕΡΟ "Αγριεμένοι ανάπηροι επιστρέφουν από καυτά κλίματα" του Τοομ Ρόμπινς ο οποίος ΔΕΝ ΠΑΙΖΕΤΑΙ, αν και υποθέτω ότι δε σας λέω κάτι καινούριο.

άλλα που διάβασα τελευταία:
Σόμερσετ Μωμ, "Το φεγγάρι και μια πεντάρα" (βασισμένο στη ζωή του Γκωγκέν, πολύ πολύ καλό)
Ζαν-Πωλ Σαρτρ "Ο τοίχος" (πρέπει να διαβάσω και άλλα του, αυτό δίνει μόνο ψήγματα)
Αρουντάτι Ρόι "Ο Θεός των μικρών πραγμάτων" (πολύ καλό και πολύ δυνατό)
Φίλιπ Ντικ "Τριγυρίζοντας σε μικρό τόπο" (από τα πρώτα του, προτιμώ τα μεταγενέστερα με το VALIS)
Ρέι Μπράντμπερι "Κρασί από πικραλίδα" (το κέρδισα από τον Χαραλαμπόπουλο! 8) πολύ όμορφο, συγκινητικό και νοσταλγικό)
I'd tell all my friends but they'd never believe me
They'd think that I'd finally lost it completely
I'd show them the stars and the meaning of life
They'd shut me away
But I'd be alright
Alright
I'm just uptight
Uptight
User avatar
ThrassosSevvas
Training Engineer
Training Engineer
Posts: 3778
Joined: Sun Apr 20, 2003 11:00 pm
Location: Αthens, GR
Has thanked: 0
Been thanked: 0

[quote="uptight"]
τώρα τελειώνω το ΤΡΟΜΕΡΟ "Αγριεμένοι ανάπηροι επιστρέφουν από καυτά κλίματα" του Τοομ Ρόμπινς ο οποίος ΔΕΝ ΠΑΙΖΕΤΑΙ, αν και υποθέτω ότι δε σας λέω κάτι καινούριο.[/quote]
Έχω διαβάσει μόνο το "Τρυποκάρυδος" από το Ρόμπινς, που αφορά σε μια ερωτική ιστορία που διαδραματίζεται μέσα σε ένα πακέτο... Camel! (θα προτιμούσα Marlboro, well κανείς δεν είναι τέλειος)

[quote]Ζαν-Πωλ Σαρτρ "Ο τοίχος" (πρέπει να διαβάσω και άλλα του, αυτό δίνει μόνο ψήγματα)[/quote]
Ήταν η έκδοση με τα διάφορα διηγήματα ή είχε μόνο αυτό μέσα?

[quote]Αρουντάτι Ρόι "Ο Θεός των μικρών πραγμάτων" (πολύ καλό και πολύ δυνατό)[/quote]
Το διάβασα πριν 3 χρόνια περίπου...θυμάμαι ότι μου άρεσε, αλλά δεν το πολυθυμάμαι γενικώς.
morgoth
Banned
Banned
Posts: 12305
Joined: Thu Nov 20, 2003 12:00 am
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθηναικος
Location: Xalandri, Athens, Greece
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Χαραλαμποπουλος θεος! Ποτε κανει εκπομπη? Τον εχω ψιλοχασει.
Just give me one thing to live, or die for...
User avatar
yourkas
Trialist
Trialist
Posts: 77
Joined: Sun Nov 02, 2003 12:00 am
Location: Salonica
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Παιδιά απο τα βιβλία που έχω διαβάσει κατάλαβα οτι οι Έλληνες συγκραφείς υστερούν κάπως των ξένων...

Το κορυφαίο πάντως βιβλίο που έπεσε στα χέρια μου είναι το "Οι ματιές που τις έλειψαν" της Κάτιας Κισσονέργη

:notworthy: :notworthy: :notworthy: :notworthy: :notworthy: :notworthy: :notworthy: :notworthy: :notworthy: :notworthy:
Της γυναίκας ο καημός π**τσα, ρούχα και χορός...
User avatar
geckham
Football Demi-God
Football Demi-God
Posts: 17522
Joined: Tue Jun 17, 2003 11:00 pm
Location: North Bank, Highbury.
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

[quote="uptight"]
Ζαν-Πωλ Σαρτρ "Ο τοίχος" (πρέπει να διαβάσω και άλλα του, αυτό δίνει μόνο ψήγματα)
[/quote]


"ο Τοίχος" έχει βγει και αυτόνομο διήγημα??
Εγώ έχω διαβάσει το full βιβλίο, και μπορώ να πω ότι είναι από τα πιο καλά έργα του Σάρτρ...
I fart in your general direction.Image
btriad
Youth Team Manager
Youth Team Manager
Posts: 2262
Joined: Fri Nov 01, 2002 12:00 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

[quote="geckham"]Ρε, αν καταλάβεις τι όντως γίνεται, σε πορώνει πολύ το φινάλε
Τι ήθελες δηλαδή να γίνεται, να πάνε στον Παράδεισο πχ και να μιλήσουν με το Χρισό? Έλεος...[/quote]
Και μέχρι να φτάσεις εκεί; Ουκ ολίγα ξενερώματα. Όταν πάω να δω Indiana Jone ή Mission Impossible πάω να περάσω 2 ώρες ανάλαφρες για χαβαλέ.
Όταν διαβάζω ένα βιβλίο έχω άλλες απαιτήσεις. Δεν θέλω κενά στην ιστορία, δεν μου αρέσει να έχω έναν φλούφλη καθηγητή πανεπηστιμίου(αυτήν την εντύπωση μας δίνει ο συγγραφέας) να γίνετε Indiana Jones. Ούτε μια αστυνομικό γραφείου ο James Bond της Γαλλίας. Έλεος... Αλλά οι ίδιοι που σε κάποιες φάσεις θύμιζαν τους συγκεκριμένους ήρωες του σινεμά μετά από λίγο κάνανε γκάφες που δεν θα έκανα ούτε εγώ... ας μην συνεχίσω το θάψιμο... :wink:
-----------------------------------------
Ελληνικό ΦΟρουμ Τοξοβολίας:
http://www.efot.gr
------------------------------------------
nogreeklish
User avatar
Chameleon75
Rotation
Rotation
Posts: 1122
Joined: Wed Sep 17, 2003 11:00 pm
Location: Serres/Italy
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

[quote="uptight"]προσωπικά ακόμα δεν έχω διαβάσει ούτε ένα του κυρίου Brown και μ'έχει φάει η περιέργεια.

τώρα τελειώνω το ΤΡΟΜΕΡΟ "Αγριεμένοι ανάπηροι επιστρέφουν από καυτά κλίματα" του Τοομ Ρόμπινς ο οποίος ΔΕΝ ΠΑΙΖΕΤΑΙ, αν και υποθέτω ότι δε σας λέω κάτι καινούριο.

[/quote]
Einai katapliktikos o Robins,o tropos grafis tou me afinei kathe fora afwno...To "Kai oi kaoumpoises melagxoloun",o "Trypokaridos"-ayta exw diavasei mexri stigmis- mou afisan aristes entypwseis.Twra tha xekinisw to vivlio pou anefere i despoinis apo panw-to exw idi daneistei kai anypomonw!!

PS:Uptight,xekina me to Illuminati tou Brown-elpizw na sou aresei kai na therliseis na entryfiseis perissotero ston kosmo tou! (Akou "Indianna Jones"!! Min ta isopedwnete ola re paidia... lai deite kai ligo pisw apo tin epifaneia!)
I'm on a roll,
I'm on a roll this time
I feel my luck could change.
btriad
Youth Team Manager
Youth Team Manager
Posts: 2262
Joined: Fri Nov 01, 2002 12:00 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

[quote="Chameleon75"]
(Akou "Indianna Jones"!! Min ta isopedwnete ola re paidia... lai deite kai ligo pisw apo tin epifaneia!)[/quote]
Τι εννοείς πίσω από την επιφάνεια; Δηλαδή να ψάξω για άλλα νοήματα και μηνύματα; Να ξεφύγω από τον ορισμό "μυθιστόρημα"; Αν το πάμε εκεί το βιβλίο μπάζει από παντού...
Αλλά προτιμώ να μείνω στο μυθιστόρημα και να πω ότι είναι μέτριο. Εκτός αν κάποιος δεν έχει απαιτήσεις όταν διαβάζει βιβλία οπότε θα ενθουσιαστεί...
-----------------------------------------
Ελληνικό ΦΟρουμ Τοξοβολίας:
http://www.efot.gr
------------------------------------------
nogreeklish
uptight
Indispensible
Indispensible
Posts: 1777
Joined: Mon Jun 28, 2004 11:00 pm
Football Manager της ομάδας: Εργοτέλης/MTK/Egypt/Watford
Αγαπημένη Ομάδα: Notts County/ Α. Νικοπολίδης
Location: Πειραιάς
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Ο Χαραλαμπόπουλος κάνει εκπομπές τα απογεύματα στον ΣπορΦΜ. συνήθως 7 με 9 αλλά παίζει. δεν τον ακούω συχνά (έχει Τάσο Χρηστίδη εκείνη την ώρα :D ) αλλά είναι καλός και δίνει ωραία βιβλία. μια φορά είπα για ξεκάρφωμα να στείλω μήνυμα και κέρδισα 1 από τα 3 ανάμεσα σε 85 άτομα. εντελώς ΜΗ χαρακτηριστικό φάρδος! 8)

του Ρόμπινς προτείνω επίσης το "Άρωμα του Ονείρου" και το "Μισοκοιμισμένοι μέσα στις Βατραχομπυτζάμες μας". 8)

"Ο τοιχος" είχε 5 διηγήματα μέσα. ακραίες καταστάσεις αλλά τα ψυχογραφήματα των ηρώων ήταν πολύ πειστικά. θα ήθελα όμως να διαβάσω κάτι πιο μεγάλο γιατί ο τύπος δεν ήταν και ο πιο εύκολος.

Brown θα διαβάσω κάποια στιγμή αναπόφευκτα οπότε θα σας πω. 8) ο πρώην μου είναι φαν του, είχε διαβάσει το Illuminati πριν καν γίνει το άλλο best-seller. .. :roll:
I'd tell all my friends but they'd never believe me
They'd think that I'd finally lost it completely
I'd show them the stars and the meaning of life
They'd shut me away
But I'd be alright
Alright
I'm just uptight
Uptight
User avatar
Chameleon75
Rotation
Rotation
Posts: 1122
Joined: Wed Sep 17, 2003 11:00 pm
Location: Serres/Italy
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

[quote="uptight"]Brown θα διαβάσω κάποια στιγμή αναπόφευκτα οπότε θα σας πω. 8) ο πρώην μου είναι φαν του, είχε διαβάσει το Illuminati πριν καν γίνει το άλλο best-seller. .. :roll:[/quote]

Μπραβο στον πρωην!... Ειχε καλο γουστο στα βιβλια-θελω να πιστευω και στις γυναικες!!! :D :D :oops:

PS Ξεχασα να δωσω συγχαρητηρια για το Avatar!... :notworthy:
I'm on a roll,
I'm on a roll this time
I feel my luck could change.
Post Reply

Return to “Επικαιρότητα - Άσχετα”