Υπολογιστές - απορίες, προβλήματα, συμβουλές

Συζητήσεις περί υπολογιστών/κονσολών καθώς και games... Εδώ και η Τεχνική Υποστήριξη...
Post Reply
uptight
Indispensible
Indispensible
Posts: 1777
Joined: Mon Jun 28, 2004 11:00 pm
Football Manager της ομάδας: Εργοτέλης/MTK/Egypt/Watford
Αγαπημένη Ομάδα: Notts County/ Α. Νικοπολίδης
Location: Πειραιάς
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Κατ'αρχήν σόρι αν υπάρχει αλλού τέτοιο θέμα, αλλά δέν είδα κάτι. έβαλα και το ψαχτήρι και δεν έβγαλε τίποτα, οπότε το άνοιξα. οι moderators ας επιληφθούν αν κάνω λάθος. :wink:

ο λόγος που το άνοιξα είναι απλός. όπως κάθε κάτοχος Η/Υ που δεν σέβεται τον εαυτό του, έτσι κι εγώ έχω "πνιγεί" στο AdWare. έχω δοκιμάσει τα πάντα, δεν γίνεται τίποτα. τι Norton, τι SpyBot, τι AdAware, όλα. πολύ απλά κάποια από τα αρχεία δε σβήνονται. ανοίγοντας το Program Files του C μου, ανακάλυψα ότι έχουν εγκατασταθεί διάφορα directories με ονόματα όπως AdTools, με κάποια exe και αντίστοιχα dll που ΔΕΝ μπορώ να τα σβήσω με τίποτα, και τα οποια δημιουργούν το πρόβλημα.

συμπτώματα; πολλά. κατ'αρχήν έχω μηχάνημα 2 χρόνων, 2,4GHz, 256 RAM, 80GB σκληρό εκ των οποίων είναι σε χρήση γύρω στα 35-40. με Windows XP Home. o υπολογιστής έχει γίνει αρκετά αργός και ξεμένει τακτικά από virtual memory. χρησιμοποιούσα τον IE αλλά κάποια στιγμή άρχισε να μου βγάζει DNS error και να ανανεώνει μόνο του τη σελίδα ανά δευτερόλεπτο. τον παράτησα και άρχισα να χρησιμοποιώ τον Netscape, με όλα τα προστατευτικά ενεργοποιημένα. όμως, κάθε φορά που μπαίνω μου πετάει παραθυράκια του ΙΕ (!) χωρίς να τον έχω ανοιχτό, κάθε ένα-δυο λεπτά, με αποτέλεσμα όταν πχ θέλω να γράψω κάτι να είναι ανυπόφορο. επίσης, στάνταρ κάθε φορά την ώρα που είμαι μέσα μου βγάζει 2-3 παράθυρα του DAP, προτρέποντάς με να κατεβάσω κάτι. φυσικά κάνω κάνσελ παντού, αλλά...

αυτό όμως δεν ήταν το χειρότερο. γύρω στο Μάρτιο μου εμφάνισε ένα SexChat στο desktop μου που άνοιγε μόνο του κάθε φορά που ξεκινούσα τον υπολογιστή, κι ας το έσβηνα αμέσως. με τα πολλά κατάφερα να βρω την "πηγη" και να το σβήσω αλλά εμφανίστηκε κάτι άλλο, ένα Click Me που δεν μπορώ να το εξαφανίσω με τίποτα. αυτό μου λέει κάθε φορά ότι θα κάνω διεθνή κλήση. εμφανίζεται όταν ξεκινω, το σβήνω και μετά εμφανίζεται ξανά μόλις κάνω σύνδεση. δεν το έπαιρνα σοβαρά, ώσπου ο ΟΤΕ μου ήρθε στο τέλος Απριλίου 400Ε και τα είδα όλα (συνήθως είμαστε στα 160-180). τα 190Ε ήταν σε 16 διεθνείς κλήσεις, τις οποίες ουδέποτε πραγματοποίησα!

όσους έχω ρωτήσει, μου έχουν πει να κάνω format και να τα ξαναβάλω όλα απ'την αρχή. κάτι που δεν έχω κάνει ποτέ, και φυσικά απαιτεί να "μαζέψω" όλα τα προσωπικά αρχεία που εδώ και δυο χρόνια φυλάω στον υπολογιστή μου. χώρια που πρέπει να βάλω και κάποιο κολοσσιαίο patch στο λειτουργικό, που ένας Θεός ξέρει που θα το κατεβάσω. (έχω ένα αλλά μάλλον δεν με προστάτεψε και πολύ) έχετε κάποια καλύτερη ιδέα ή δεν έχω παρά να χαλαρώσω και να το απολαύσω;

σόρι για το τεράστιο θέμα. ΧΕΛΠ! :oops:
I'd tell all my friends but they'd never believe me
They'd think that I'd finally lost it completely
I'd show them the stars and the meaning of life
They'd shut me away
But I'd be alright
Alright
I'm just uptight
Uptight
iceburn
Football Legend
Football Legend
Posts: 12423
Joined: Tue Jan 27, 2004 12:00 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Same problem...

Για ολα τα άλλα δε ξερω να σου πω , ουτε εγω μπορω να τα αντιμετωπισω...

Βσκ εισαι τυχερη που τα ποπ-απς βγαινουν καθε 2-3 λεπτα , εμενα βγαινουν καθε 30"... :roll:

Αλλα για αυτο...

[quote]αυτό όμως δεν ήταν το χειρότερο. γύρω στο Μάρτιο μου εμφάνισε ένα <a target="_blank" href="http://www.xosearchox.com/text/search.php?qq=<a target="_blank" href="http://www.xosearchox.com/text/search.p ... ex</a>"><a target="_blank" href="http://www.xosearchox.com/text/search.p ... a></a>Chat στο desktop μου που άνοιγε μόνο του κάθε φορά που ξεκινούσα τον υπολογιστή, κι ας το έσβηνα αμέσως. με τα πολλά κατάφερα να βρω την "πηγη" και να το σβήσω αλλά εμφανίστηκε κάτι άλλο, ένα Click Me που δεν μπορώ να το εξαφανίσω με τίποτα. αυτό μου λέει κάθε φορά ότι θα κάνω διεθνή κλήση. εμφανίζεται όταν ξεκινω, το σβήνω και μετά εμφανίζεται ξανά μόλις κάνω σύνδεση. δεν το έπαιρνα σοβαρά, ώσπου ο ΟΤΕ μου ήρθε στο τέλος Απριλίου 400Ε και τα είδα όλα (συνήθως είμαστε στα 160-180). τα 190Ε ήταν σε 16 διεθνείς κλήσεις, τις οποίες ουδέποτε πραγματοποίησα! [/quote]

ΒΑΛΕ ΦΡΑΓΗ ΣΤΟ ΤΗΛΕΦΩΝΟ!!!! μετα δε θα μπορει να σου κανει τπτ... :wink:


Για την ιστορια οσο εγραφα αυτο το ποσττ μου εμφανιστηκαν 5 ποπ απς... :D
SteliosCy
Amateur
Amateur
Posts: 208
Joined: Wed Nov 10, 2004 10:07 pm
Football Manager της ομάδας: Real Oviedo
Αγαπημένη Ομάδα: Real Oviedo
Location: Kypros
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Yparxoun lyseis uptight gia na apofigeis to format alla an mpikan toso vatheia ta viruses kai ta adaware tote isos na min katafereis na ta ksefortotheis ola.
Yparxoun websites pou exoun 3-4 selides odigies & manual gia na sveiseis ena virus. Skepsou tora na exeis 30!
Sou pernei parapano xrono apo to na mazepseis ta dedomena sou kai na kaneis ena format.

Ara tha proteina kai go opos kai oi alloi format pou prosekse, den ine ki asximi lisi an skeftis oti tha einai san kainourgio to PC sou meta.
Fisika akou ti tha se simvoulepsoun oi alloi prota kai meta vlepeis kai si ti se volevei kalitera.
Winners Never Quit...
Quiters Never Win...
but those who Never Win and Never Quit....
ARE IDIOTS!!!

------------
Follow the one who seeks the truth,
doubt the one who have found it.
uptight
Indispensible
Indispensible
Posts: 1777
Joined: Mon Jun 28, 2004 11:00 pm
Football Manager της ομάδας: Εργοτέλης/MTK/Egypt/Watford
Αγαπημένη Ομάδα: Notts County/ Α. Νικοπολίδης
Location: Πειραιάς
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

θενξ παιδιά. 8)
I'd tell all my friends but they'd never believe me
They'd think that I'd finally lost it completely
I'd show them the stars and the meaning of life
They'd shut me away
But I'd be alright
Alright
I'm just uptight
Uptight
gespi79
Indispensible
Indispensible
Posts: 1618
Joined: Tue Mar 09, 2004 12:00 am
Αγαπημένη Ομάδα: Pirkavlos FC
Location: Κορυδαλλος. κελι 32 (διπλα απτο 33) :D
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

βαλε και κανενα firewall (δεν λεω των windows βαλε πχ Ζone Alarm)
Θα ψιλομπερδευτεις αρχικα αν δεν ξαναειχες επαφη με καποιο τετοιο προγραμμα αλλα κανει πολυ δουλεια
Σπαγγετι και ρυζακι, σκορπισαν παντου
καθε σπιτι μια γωνια, του καπαμαρου :P
stangelidis
First Team Regular
First Team Regular
Posts: 1290
Joined: Wed May 14, 2003 11:00 pm
Location: Καλαμάκι, Αθήνα
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Κανε φορματ καταρχας... Θα σε σωσει.... Ξερω ειναι βαρετο να κανεις backup τοσα πραγματα αλλα 1 φορα θα το κανεις... Οταν ξαναστησεις το pc θα εντυπωσιαστεις απο το ποσο καλυτερα θα πηγαινει.. Σαν καινουργιο.... Απλα αν δεν το εχεις κανει ποτε καλυτερα να σε βοηθησει καποιος που ξερει γιατι ειναι ευκολο να γινει καμια μαλακια... ;)

Aμεσως βαλε στο formatismeno( :D ) pc καποιο firwall, καποιο καλο antivirus(εγω εχω το Symantec Antivirus Corporate Edition -δεν ειναι το νορτον μην μπερδευεσαι- και ειμαι μια χαρα)... Τωρα για ad και spy να σου πει καποιος αλλος γιατι ποτε δεν βρηκα κατι αρκετα καλο...

Ta dialers ειναι σατανικο πραγμα... Κανε φορματ οσο πιο γρηγορα μπορεις... Ειχα κολλησει και γω αλλα ευτυχως το καταλαβα πολυ γρηγορα... Μετα εβαλα dsl και καθαρισα... :D (ναι ειμαι γαματος το ξερω... :yea: )
No matter what happens now
I won't be afraid
Because I know today has been
The most perfect day I've ever seen
gespi79
Indispensible
Indispensible
Posts: 1618
Joined: Tue Mar 09, 2004 12:00 am
Αγαπημένη Ομάδα: Pirkavlos FC
Location: Κορυδαλλος. κελι 32 (διπλα απτο 33) :D
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

γιατι εχω την εντυπωση οτι με DSL ειναι λιγο πιο επιφοβο ρε Στεφο?(καλα το ειπα?)
Σπαγγετι και ρυζακι, σκορπισαν παντου
καθε σπιτι μια γωνια, του καπαμαρου :P
stangelidis
First Team Regular
First Team Regular
Posts: 1290
Joined: Wed May 14, 2003 11:00 pm
Location: Καλαμάκι, Αθήνα
Has thanked: 0
Been thanked: 0

(Καλα το ειπες... :D )

Το εχω ψαξει... Με την dsl δεν κινδυνευεις... Και γω στην αρχη ετσι νομιζα επειδη σκεφτηκα οτι αφου εισαι συνεχεια online θα μπορουν ευκολα να κανουν τη δουλεια τους αυτοι... Αλλα αποτι εμαθα επειδη με την dsl το pc ουσιαστηκα δεν συνδεεται με τηλεφωνικη γραμμη αλλα περνα απο 1002 μηχανηματα(ασυρματη καρτα δικτιου-στο δικο μου pc τουαχιστον-, ρουτερ κλπ κλπ) δεν μπορουν να εχουν προσβαση στο τηλεφωνο σου...
No matter what happens now
I won't be afraid
Because I know today has been
The most perfect day I've ever seen
theodore80
Administrator
Administrator
Posts: 4833
Joined: Mon Apr 28, 2003 11:00 pm
Location: Amsterdam, Netherlands / Athens
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Τα αρχεία δε μπορείς να τα σβήσεις και αν μπορέσεις να τα σβήσεις ξαναεμφανίζονται επειδή έχουν βάλει κλειδιά στη registry. To SP2 είναι ασφαλές καθώς απαγορεύει τόσο τα pop ups όσο και να εκτελεστούν ActiveX λειτουργίες από τα διάφορα sites στον browser σου.

Η εγκατάσταση του είναι μια καλή αρχή για να αντιμετωπίσεις το προβλημά σου.

Το να κάνεις τώρα remove όλα αυτά που ήδη έχουν μπει στο σύστημα είναι άλλου παππά ευαγγέλιο.

Προσωπικά με Kaspersky Antivirus Personal Pro 5.020, Ad-aware SE Pro 1.05 και Sygate Personal Firewall δεν έχω κανένα πρόβλημα. Το Norton είναι κάτω του μετρίου. Το http://www.virus.gr είναι ένα site στο οποίο μπορείς να βρεις πολλά ενδιαφέροντα στοιχεία. Εδώ μπορείς να βρεις τα αποτελέσματα από ένα πολύ πρόσφατο τεστ που έκαναν τα παιδιά πολύ πρόσφατα ανάμεσα στα πιο γνωστά antivirus που κυκλοφορούν αυτή τη στιγμή: http://www.virus.gr/fullxml/default.asp?id=88&mnu=88

Το format πάντως θα σε βγάλει από τη χρονοβόρα, αβέβαιη και σύσκολη διαδικασία του να καθαρίσεις τον υπολογιστή σου πάντως.
uptight
Indispensible
Indispensible
Posts: 1777
Joined: Mon Jun 28, 2004 11:00 pm
Football Manager της ομάδας: Εργοτέλης/MTK/Egypt/Watford
Αγαπημένη Ομάδα: Notts County/ Α. Νικοπολίδης
Location: Πειραιάς
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

παίδες ευχαριστώ πολύ! αύριο-μεθαύριο θα κάνω την "απόπειρα" και ας ελπίσουμε ότι θα τα ξαναπούμε. :D

θα πάρω και όλα αυτά τα προγραμματάκια. κάστρο θα τον κάνω! (λέμε τώρα...)
I'd tell all my friends but they'd never believe me
They'd think that I'd finally lost it completely
I'd show them the stars and the meaning of life
They'd shut me away
But I'd be alright
Alright
I'm just uptight
Uptight
User avatar
vandervaggos
The God Of Football
The God Of Football
Posts: 25179
Joined: Fri Dec 12, 2003 12:00 am
Football Manager της ομάδας: Unemployed
Αγαπημένη Ομάδα: ΠΑΟΚ
Status: ▒▓█▀Π▄▀▄Α▀▄▀Ο▄▀Κ▄▀█▓▒
Location: Στο Γιού Κέι που λεν' κι στο χωριό μ'
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Εγώ αντιμετώπησα μαι ανάλογη κατάσταση σε υπολογιστή μιας γνωστής μου. Μου πήρε αρκετό χρόνο αλλά κατάφερα να μην τον κάνω format.

Αρχικά έβαλα το Panda antivirus που είναι πολύ καλό κατά την γνώμη μου. 3 search και δεν βρήκε κάτι άλλο. Το ξύλωσα γιατί ήταν πολύ βαρύ και έβαλα το Κασπερσκυ. Καταπληκτικό! Ίσως το καλύτερο που υπάρχει. 3 search και με αυτό και ήταν οκ!

Μετά άρχησε η δουλειά των spy-ware. Εδώ χρησιμοποίησα 3 διαφορετικά προγράματα (spysweeper, spyCleaner, spyDoctor). Το spysweeper είναι το καλύτερο κατά την γνώμη μου. 3 search με το καθένα και ήταν οκ.

Και εδώ είναι το πιο ωραίο κομμάτι! Έβαλα το TuneUp Utilities 2004 το οποίο είναι ένα καταπληκτικό πρόγραμμα. Αυτό βρίσκει και διορθώνει τα λάθη στην registry, διάφορα αρχεία ελέγχει τον σκλρό κτλ κτλ. Επίσης κάνει αυτόματες ρυθμίσεις στην regisrty ώστε να τρέχουν τα win πιο γρήγορα και όχι τόσο με εμφάνιση ( ουσιαστικά στην εμφάνιση δεν άλλαξε κάτι αλλά έχει τρελή διαφορά στην συμπεριφορά του pc)

Μετά από όλα αυτά έκανα ένα defrag και εγκατάστση το SP2

Για firewall εβαλα το Zone alarm απενεργοποίησα τον IE και έβαλα FireFox.

Αυτά τα ολίγα 8) :D
apoel_pao
First Team Regular
First Team Regular
Posts: 1455
Joined: Tue Apr 29, 2003 11:00 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Χρησιμοποίησε το spy sweeper. Εγώ καθαρίζω το pc κάθε μήνα με αυτό το πρόγραμμα και είμαι μια χαρά. Σταματούν τα ads. Μπορεί να βγουν 2-3 μια κάθε τόσο
User avatar
zidane72003
The God Of Football
The God Of Football
Posts: 62552
Joined: Wed Nov 26, 2003 12:00 am
Football Manager της ομάδας: Arsenal,Barca,OSFP,Juve
Αγαπημένη Ομάδα: BOUBOUZEL FC
facebook προφίλ: bill.sakkas.5
Status: Glasgow here i am
Location: Μεταξυ του πραγματικου και του δικου μου κοσμου
Has thanked: 3 times
Been thanked: 18 times

[quote="theodore80"]

Προσωπικά με Kaspersky Antivirus Personal Pro 5.020, Ad-aware SE Pro 1.05 και Sygate Personal Firewall δεν έχω κανένα πρόβλημα.

Το format πάντως θα σε βγάλει από τη χρονοβόρα, αβέβαιη και δύσκολη διαδικασία του να καθαρίσεις τον υπολογιστή σου πάντως.[/quote]

Ο ανθρωπος που ξερει φενεται απο μιλια...ΑΚΡΙΒΩ΅ΤΑ ΙΔΙΑ με τη διαφορα πως εσβησα το ρωσικο καλυτερο μακραν του 2ου αντιιοκου προγραμματος διοτι για 1 λογο δεν μου κατεβαζει τα update

Πρωσοπικα εκτος αυτων των προγραμματων
εχω ακομα Tune up utilities,spybot search and destroy και trojoan remover

Αρκετα καλα ολα τους

Αν παντως δεν θες να κανεις καποιο φορματ και ξερεις κανε 1 repair η περασε τα απο πανω απο τα ηδη υπαρχωντα(αν και ισως να σου κωλαει λιγο το μηχανημα)

ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ παρε WIN XP+SP2

ΥΓ:ΜΗΝ ΞΑΝΑΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΤΑΙ IE...Οπερα και Μοζιλα τα καλυτερα
Spoiler: show
Δεν γ@μ@με οχι επειδη δε θελουμε,αλλα απο ιδεολογια.

ΡΕ ΖΗΣΑΜΕ ΝΑ ΠΑΜΕ ΑΝΑΠΟΔΑ ΣΤΗ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟΥ ΡΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ.
User avatar
dforlan9
Graphics' Expert
Graphics' Expert
Posts: 15585
Joined: Tue Apr 29, 2003 11:00 pm
Football Manager της ομάδας: Ολυμπιακός
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός / Arsenal
facebook προφίλ: dforlan9
twitter: dforlan9
Location: Piraeus
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time
Contact:

Επίσης και το Spyware doctor.
Βασικά στο Pc μου έχω SP2 (vdv), ZoneAlarm firewall, Kaspersky antivirus(theodore80), Ad-Aware, Microsoft AntiSpyware (d4m13n), Spyware Doctor και Registry Mechanic. Σε παρένθεση οι ..προμηθευτές.
Γιάννη Iceburn κάτεβασε γρήγορα κάποια από αυτά και ξεφορτώσου ότι κακό έχει το pc. Ίσως να σκεφτείς να τα κατεβάσεις από pc με γρήγορη σύνδεση αν σκεφτώ ότι έχεις ακόμα το MSN Beta στα γερμανικά :P.
Θυμάμαι πέρσι στο σχολείο που σε ένα pc πεταγόντουσαν κάτι ωραία popups. Βέβαια ήξερα τι ήταν αλλά δεν ασχολιόμουνα. Μετά έμαθα τους λογαριασμούς :P.
User avatar
Snk
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 6539
Joined: Mon Dec 08, 2003 12:00 am
Αγαπημένη Ομάδα: Parma, Liverpool
twitter: Snk013
Has thanked: 0
Been thanked: 2 times

Πάντως αν εγκαταστήσεις τα anti-spyware προγράμματα και δεν επέμβεις και στην registry δεν πρόκειται να καθαρίσει εντελώς ο υπολογιστής.
Γί'αυτό η καλύτερη λύση είναι format και μετά εγκατάσταση service pack 2,άλλον διορθώσεων ασφαλειας τον windows,antivirus,firewall και 3-4 προγράμματα αντί-spyware.
Edit: Ξέχασα και την αντικατάσταση internet explorer με άλλον browser
Post Reply

Return to “Υπολογιστές - Κονσόλες - Gaming”