Υπολογιστές - απορίες, προβλήματα, συμβουλές

Συζητήσεις περί υπολογιστών/κονσολών καθώς και games... Εδώ και η Τεχνική Υποστήριξη...
Post Reply
User avatar
BuLLs3y3
Assistant Manager
Assistant Manager
Posts: 3015
Joined: Mon Jun 26, 2006 10:25 am
Football Manager της ομάδας: Ολυμπιακός
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακος Φιορεντινα Αρσεναλ
Status: Loading ...
Location: Αμπελοκηποι
Has thanked: 0
Been thanked: 3 times

Ρε παιδια, μπορείτε να μου προτείνετε 2-3 επιλογές σε λαπτοπ για απλή χρήση , office και ίντερνετ έως 500€ ;; Θα προτιμούσα με ssd και αν γίνονταν dell που τη συμπαθώ πολύ (αν και δύσκολα βρίσκεις κάτω από 500€ dell) με λίγο search που έκανα..
User avatar
paokkerkir
Assistant Manager
Assistant Manager
Posts: 3894
Joined: Sun Jun 13, 2004 11:00 pm
Football Manager της ομάδας: Cesena
Αγαπημένη Ομάδα: ΠΑΟΚ
facebook προφίλ: paokkerkir
Location: Malta
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Για αυτά που λες εγώ θα πήγαινα σε μεταχειρισμένο Lenovo Thinkpad (150-250 euro) και θα του πετούσα έναν ssd.
Geologos
Football Demi-God
Football Demi-God
Posts: 18244
Joined: Fri Nov 26, 2010 12:10 pm
Football Manager της ομάδας: AEK
Αγαπημένη Ομάδα: ΑΕΚ
Has thanked: 16 times
Been thanked: 7 times

Λοιπον έχω υπολογιστή και στα πρόχειρα έχει fx4100 4core 8 ddr3 ram nvidia760 4GB, 2 ssd 550w τροφοδοτικο 80+ gold.

Τα παιχνίδια πια δεν τα τρέχει γαμιόντας, ζορίζεται κιολας. Και εγώ όμως δεν καιγομαι όπως παλιά να παίζω παιχνίδια, αλλα θέλω να παίξω τα 2 τελευταία AC και το witcher.

Τι κανουμε? Παμε για αναβαθμιση pc enthousiast style, ισως σπάζοντας την σε 2 κομμάτια ( ενα πακετο cpu ram mobo και στο αλλο gpu) κρατοντας δισκους και τροφοδοτικο? Ή τα σκαμε σε μια κονσόλα και παίζουμε εκει?

Και μια που βαζω και την κονσόλα στη μέση. Γνωριζει καποιος αν η ασυμβατότητα κονσολας Αμερικης Ευρώπης υπάρχει ακόμα, με τις pal κ ntsc, ή έχει σταματήσει αυτή η χαζομάρα?

Μπάτζετ δεν έχω ιδέα ακόμα.

Sent from my SM-G935W8 using Tapatalk

User avatar
bouzouxis7
National Manager
National Manager
Posts: 8899
Joined: Fri Apr 24, 2009 2:04 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Newcastle #No_Transfers FC
facebook προφίλ: nikos.bachtis
twitter: DoctorWho7777
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Θα σε έλεγα για κονσόλα να περιμένεις, γιατί υποτίθεται πως σύντομα θα βγει και η νέα γενιά. Από την άλλη, πλέον το gaming στις κονσόλες έχει πάει σε άλλο επίπεδο, εκτός αν θες να παίξεις lol πχ (που το αποκλείω) ή κάποιο strategy, manager κτλ. Από την στιγμή που έχεις ήδη ένα pc, που κάποια games μπορείς να τα παίξεις εκεί, πας σε κονσόλα κατευθείαν, που τα exclusives τους είναι άπειρα και που θα παίζουν και τα νέα games, που δεν σηκώνει το pc σου.

Πάντα pc ψηφίζω, ειδικά αν το χτίσεις και καλά, αλλά η κονσόλα στην εποχή μας είναι μονόδρομος.
This isn't funny Dean, the voice says I'm almost out of minutes!


Όταν είσαι ένα τίποτα, τίποτα δεν θα αλλάξει αν δεν είσαι. allons-y
User avatar
skerzos
Football Demi-God
Football Demi-God
Posts: 16076
Joined: Wed Jul 30, 2008 6:42 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Celtic, Liverpool
Has thanked: 0
Been thanked: 20 times

Αν υπάρχουν τα λεφτά, καλύτερα πάρε ένα pc. Σε βάθος χρόνου, με προσφορές, bundles κτλ βγαίνει πιο φθηνό και δεν έχεις και το άγχος της επόμενης γενιάς που λέει ο μπουζ.

Το καλύτερο combo για gamers είναι πάντως το PC + Switch.
Αν θες ντε και καλά κονσόλα, τότε της Sony.

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk

User avatar
PanosBonJovi
National Manager
National Manager
Posts: 9926
Joined: Wed Sep 05, 2012 11:12 am
Αγαπημένη Ομάδα: Barcelona, Liverpool, Veria
Status: Talk about a dream, try to make it real
Location: Gamma Ethniki
Has thanked: 42 times
Been thanked: 11 times

Geologos wrote: Thu Oct 25, 2018 4:19 am Λοιπον έχω υπολογιστή και στα πρόχειρα έχει fx4100 4core 8 ddr3 ram nvidia760 4GB, 2 ssd 550w τροφοδοτικο 80+ gold.

Τα παιχνίδια πια δεν τα τρέχει γαμιόντας, ζορίζεται κιολας. Και εγώ όμως δεν καιγομαι όπως παλιά να παίζω παιχνίδια, αλλα θέλω να παίξω τα 2 τελευταία AC και το witcher.

Τι κανουμε? Παμε για αναβαθμιση pc enthousiast style, ισως σπάζοντας την σε 2 κομμάτια ( ενα πακετο cpu ram mobo και στο αλλο gpu) κρατοντας δισκους και τροφοδοτικο? Ή τα σκαμε σε μια κονσόλα και παίζουμε εκει?

Και μια που βαζω και την κονσόλα στη μέση. Γνωριζει καποιος αν η ασυμβατότητα κονσολας Αμερικης Ευρώπης υπάρχει ακόμα, με τις pal κ ntsc, ή έχει σταματήσει αυτή η χαζομάρα?

Μπάτζετ δεν έχω ιδέα ακόμα.

Sent from my SM-G935W8 using Tapatalk
Καλα δε χρειαζεσαι και enthuasist PC για να παιξεις Witcher & AC αλλά το ένα θέλει ~800-1Κ ευρώ και το αλλο 300-400, απλά σκέψου οτι η κονσόλα έχει και Μ.Ο 70€/παιχνίδι
User avatar
Agent Of Chaos
National Manager
National Manager
Posts: 9128
Joined: Sat Oct 13, 2012 10:28 am
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

αν τα πάρεις day one κάνουν τόσο. αν δεν καίγεσαι να τα παίξεις και περιμένεις κάνα 6μηνο πχ τα παίρνεις και στη μισή τιμή. πλέον και το ps store έχει σούπερ προσφορές και έχει καλυφθεί αρκετά η διαφορά τιμών με steam.
Spoiler: show
Image
Geologos
Football Demi-God
Football Demi-God
Posts: 18244
Joined: Fri Nov 26, 2010 12:10 pm
Football Manager της ομάδας: AEK
Αγαπημένη Ομάδα: ΑΕΚ
Has thanked: 16 times
Been thanked: 7 times

Και για pc για τι λεφτά μιλάμε και τι πισι μιλαμε παιδια?

Sent from my SM-G935W8 using Tapatalk

User avatar
patra1989
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 5493
Joined: Mon Oct 25, 2010 10:46 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 8 times

Για το τελευταίο AC για όλα φουλ εχω την εντύπωση οτι θες high end

Sent from my ONEPLUS A5010 using Tapatalk

User avatar
laugh
Assistant Manager
Assistant Manager
Posts: 3611
Joined: Sun Nov 06, 2005 3:41 am
Has thanked: 6 times
Been thanked: 15 times

Αν πάς σε enthusiast pc, το μπάτζετ είναι πρακτικά απεριόριστο.

Μπορείς όμως να περιορίσεις τις επιλογές σου. Αν παίζεις games σε μια 1080p 24" οθόνη πχ. δεν υπάρχει κανένας λόγος να πας σε top tier κάρτα γραφικών. Αντίστοιχα, αν δεν έχει vive/oculous, δεν έχει νόημα σε gaming pc να πας σε top tier επεξεργαστή.

Οπότε δώσε λίγες λεπτομέριες παραπάνω για το set up σου και τις συνήθειές σου.

Όσο για τις κονσόλες, αν δεν σε ενδιαφέρει να είσαι στο peak της τεχνολογίας και έχεις μια καλή tv να αράζεις ενα ps 4 pro είναι μια χαρά budget επιλογή. Καινούρια γενιά δεν θα υπάρξει για minimum 2 χρόνια οπότε είναι καλή εποχή. Τα games, day 1 είναι ακριβά, αλλά με λίγη υπομονή οι τιμές πέφτουν.

Υπάρχει και η λύση του φτιάχνω pc και μ ένα shield/steam link παίζω και στην tv που είναι κάπως 2σε1.
Geologos
Football Demi-God
Football Demi-God
Posts: 18244
Joined: Fri Nov 26, 2010 12:10 pm
Football Manager της ομάδας: AEK
Αγαπημένη Ομάδα: ΑΕΚ
Has thanked: 16 times
Been thanked: 7 times

Το enthousiast ήταν υπερβολή. Μαλλον το είοα για τον δικο μου ενθουσιασμό όταν ασχολουμε με το pc μου.
Λοιπον το Πισι που έχω το χτισα κομματι το κομμάτι με βάση ενα αλλο παλιό που είχα, 2 γεννεών πίσω. Στην αρχή είχα βαλη μια gts250 πανω σε q6600 με 4 ddr2 ram, στημενο αππ hp. Μετά πήρα ένα κουτι για να είναι πιο ομορφο. Μετά, όταν είδα οτι παλιωνε και δεν έπαιζε ντιπ, καμια 6 χρόνια πριν, έκανα το πρώτο βήμα και πήρα fx4100 cpu, 970 gigabyte mobo κ 2 *4 gb gskill ddr3 1600 mhz. Φόρεσα και εναν 120αρη σσδ απο μια εταιρεία που ήταν τοτε τοπ και τώρα δεν υπάρχει(δεν θυμαμαι ονομα) και πορευτηκα ετσι. Μετα πήρα και ένα τροφοδοτικο, το evga 550w 80 plus gold full modular, και πριν περάσει ο χρόνος εκανα και το δευτερο μερος της αναβαθμισης, με μια gtx760 4 gb, και μια οθόνη 23αρα 1080p. Καπου στο ενδιαμεσο επεσε στα χέρια μου και ένας ακομα σσδ 250αρης και τον εβαλα μεσα για games. Εκείνη τη στιγμή το pc μου με ικανοποιούσε απόλυτα, ενιωθα οτι έτρεχα ανετιλα τα πάντα. Δεν μετρησα ποτέ fps αλλα δεν είχα ποτε κολλήματα.
Η χρήση είναι ιντερνετ και light work (office) και κυρίως games. Σπάνια καμια ταινία ή σειρά. Απο games μανατζερ 15 (τεράστιο save) και καθε χρονιά θα παίξω και θα τερματισω μαξ 5 παιχνιδια που με τραβάει το story τους. Δεν με ενδιαφέρει να πάρω παιχνίδι day one, παντα περιμένω στις εκπτώσεις, ενω απο το να το πάρω μεχρι να το παιξω μπορει να περάσουν και μηνες.
Η ερώτηση είναι και λίγο φιλοσοφική, τύπου εσεις τι θα κάνετε στη θέση μου. Τα χρόνια περνάνε οι υποχρεωσεις αυξανονται και πιθανότατα στην επόμενη 5αετία να "κρεμάσω" το gamepad. Οπότε σκέφτομαι, να πάρω καμια κονσόλα και να παίξω οτι δεν τραβάει στο pc και το pc να μείνει ως έχει, με λίγο τσόντα ram μέσα? Ή να πάω για ένα τελευταίο καλό buildακι? Και αν παω για buildακι, υπάρχουν ένα σωρό ερωτήσεις. Σπάει το έξοδο στα δύο(mobo cpu ram το ενα, gpu το αλλο)? Αξιζει και αν ναι με ποια σειρά? Ssd αντέχουν, αλλα τροφοδοτικό το σωζουμε?
Απο κει και πέρα, οτι αποφαση παρθει, ξεκινάει το scouting σε κομμάτια.

Sent from my SM-G935W8 using Tapatalk


User avatar
PanosBonJovi
National Manager
National Manager
Posts: 9926
Joined: Wed Sep 05, 2012 11:12 am
Αγαπημένη Ομάδα: Barcelona, Liverpool, Veria
Status: Talk about a dream, try to make it real
Location: Gamma Ethniki
Has thanked: 42 times
Been thanked: 11 times

Έτσι και αλλιώς και το PC με FX ειναι παλιό, αργά ή γρήγορα θα παραδώσει πνεύμα. Όπως είπα και πιο πάνω χρειάζεσαι 800-1000€ για ένα gaming PC 5ετίας+. Αν μπορείς να μου δώσεις ακριβώς το μοντέλο του τροφοδοτικου και την ηλικία του και των δίσκων μπορούμε να βγάλουμε κάτι high end και με λιγότερα λεφτά επιτόπου και μετά κάνεις και εσύ ό,τι θες, γενικά ενα gaming PC αυτη την περίοδο παίζει στα 800-1000€.

Κοινώς, γνώμη μου πάντα, πήγαινε σε ένα τελευταίο γερό μπιλντ. Κονσόλα, θα βγει το PS5 τον επόμενο χρόνο, οπότε δεν υπάρχει λόγος να πας σε κάτι τέτοιο τώρα.
User avatar
laugh
Assistant Manager
Assistant Manager
Posts: 3611
Joined: Sun Nov 06, 2005 3:41 am
Has thanked: 6 times
Been thanked: 15 times

Εγώ έτσι όπως τα λέει ο geo, θα πήγαινα σε κονσολα. Κυριώς γιατί πήγα και τα έσκασα σε γερό build πριν 7-8 μήνες και λόγο χρόνο παίζω κανα manager στο laptop και κανα αλλο game αραια και που στο ps4 γιατί βαριέμαι να σηκωθώ από τον καναπέ. Δηλαδή κλαίω τα λεφτά μου για το pc.

@geo: Το να το σπάσεις σε 2 μέρη το build δεν λέει πολλά, γιατί πάλι θα σου κάνει bottleneck η κάρτα γραφικών οπότε μέχρι το δεύτερο κομάτι θα είναι σαν να μην άλλαξες pc ουσιαστικα.
User avatar
PanosBonJovi
National Manager
National Manager
Posts: 9926
Joined: Wed Sep 05, 2012 11:12 am
Αγαπημένη Ομάδα: Barcelona, Liverpool, Veria
Status: Talk about a dream, try to make it real
Location: Gamma Ethniki
Has thanked: 42 times
Been thanked: 11 times

Επιμένω στο λαθος αγορά η κονσόλα αυτή τη στιγμή καθώς έρχεται PS5 το οποίο θα ειναι άλλου επιπέδου συγκριτικά με το 4 και με την προοδο της AMD στον τομέα.

Επίσης το σύστημα του Geo ακόμη και με έναν 1200 Ryzen 3 θα είχε άλλη πνοή συγκριτικά με τον 4100. Βασικά θα είχε τρομακτική διαφορά
User avatar
laugh
Assistant Manager
Assistant Manager
Posts: 3611
Joined: Sun Nov 06, 2005 3:41 am
Has thanked: 6 times
Been thanked: 15 times

Νομίζω ότι υπερεκτιμάς το πόσο μεγάλο boost μπορεί να δώσει η cpu, σε σχέση με το πόσο θα κοστίσει η αλλαγή πάντα.

Όσο για την νέα γενιά consoles, ακόμα δεν έχει ανακοινωθεί τίποτα. Το μόνο που έχουν πει είναι ότι υπάρχει σαν σχέδιο. Το βλέπω πολύ δυσκολο να κυκλοφορήσει κάτι τον Νοέμβρη του 19, ειδικά αφού το half step της γενιάς πήγε καλά.
Post Reply

Return to “Υπολογιστές - Κονσόλες - Gaming”