LoL (League of Legends)

Συζητήσεις περί υπολογιστών/κονσολών καθώς και games... Εδώ και η Τεχνική Υποστήριξη...
Post Reply
master yoda
Off Topic Moderator
Off Topic Moderator
Posts: 14794
Joined: Thu Feb 15, 2007 3:05 am
Αγαπημένη Ομάδα: Ηρακλης
Status: +2513 posts
Has thanked: 3 times
Been thanked: 5 times

Image
Spoiler: show
-I thought our story was epic, you know?
You and me.
-Epic how?
-Spanning years and continents,
bloodshed... epic.
-Come on.
Ruined lives,bloodshed?
You really think a relationship
should be that hard?
-No one writes songs
about the ones that come easy.
Spoiler: show
Πέρασα όλη μου τι ζωή
θέλοντας κάτι...
και έβαλα τα δυνατά μου
να μην το βρω.
Ποτέ...
ακόμη πηγαίνοντας κοντά σε μέρη
που ίσως ήταν
tommot
Manager
Manager
Posts: 4536
Joined: Thu Apr 07, 2005 12:29 am
Football Manager της ομάδας: Watford
Αγαπημένη Ομάδα: ΟΣΦΠ,Bayern,Barca,Roma,L'pool
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Παίζει να είμαι ο μόνος που έχει ξεμείνει να παίζει. :D
[γκρινια]Όταν λέγαμε να γίνει τόπικ μας γράφατε, τώρα είναι αργά κύριοι.Θα συνεχίζουμε να σπαμάρουμε το τοπικ της dota.[/γκρινια] :D

Θα επανέλθω το μεσημέρι για post, τώρα έχω να βάψω 2 τοίχους. :evil:

EDIT:Χρήσιμα links για champions και tactics...

League Of Legends Wiki :arrow: Πληροφορίες για champions με λεπτομέρειες
http://leaguecraft.com/ :arrow: Τακτικές για όλους τους champions και maps.
http://www.mobafire.com/ :arrow: Πολλά και χρήσιμα builds/tactics για champions
Image
Spoiler: show
  • Uefa Champions League/European Cup Winners : 5
  • Uefa Europa League/Uefa Cup winners : 1
  • Intercontinental Cup Winners : 2
  • Bundesliga Winners : 28
  • DFB-Pokal Winners : 18
  • DFB-Liga Pokal Winners : 6
  • DFB Supercup Winners : 5
User avatar
vaggelis2005
Football Demi-God
Football Demi-God
Posts: 17736
Joined: Thu Jul 28, 2005 11:36 pm
Football Manager της ομάδας: Ολυμπιακός
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός-Man Utd-Ίντερ
Location: Άνω Πατήσια
Has thanked: 0
Been thanked: 2 times

Προσπάθησα να μάθω να παίζω τέτοια παιχνίδια από αυτό αλλά δεν είχα και πολλές βοήθειες από φίλους οπότε η προσπάθεια έπεσε στο κενό.
JasonZante
Asst Researcher Ζακύνθου
Asst Researcher Ζακύνθου
Posts: 4317
Joined: Sat Aug 22, 2009 10:37 am
Football Manager της ομάδας: IF Brommapojkarna
Αγαπημένη Ομάδα: Liverpool,ΠΑΟ
Status: Be humble, bitch, sit down, be humble
Location: Pattaya, Thailand
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Ποιοι παίζουν μπας και ξεκινήσω να παίζω κι εγώ?? :D

Να δω αν αξίζει
"Man cannot remake himself without suffering, for he is both the marble and the sculptor"
User avatar
Chiron
National Manager
National Manager
Posts: 9514
Joined: Tue Oct 28, 2008 12:55 pm
Football Manager της ομάδας: Bologna
Αγαπημένη Ομάδα: ΠΑΟ.Ολυμπιακός Β.
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Και εγω δεν ειμαι τετοιων παιχνιδιων και οι φιλοι μου που με παρεσυραν μενουν μακρια και εχουμε ψιλοχαθει.Αλλα λιγο ψαξιμο στο ιντερνετ και λιγη εμπειρια αρκουνε.
Σε γενικες γραμμες αρχιζεις με την επιλογη τυπου ηρωα.Καθε τυπος εχει διαφορετικο gameplay και χρειαζεται τα αντιστοιχα αντικειμενα.
Ετσι πχ αν παρεις καποιο τανκι(τον Rammus ας πουμε) θα πρεπει να εχεις κατ'αρχην αντιστοιχα masteries στο defence -τουλαχιστον 21- κι απο εκει και περα ειτε utilities ειτε offence.Απο τα γενικα μαγεια χρειαζεσαι heal λογικα γιατι θα τρως πολλες επιθεσεις κι απο εκει και περα αναλογως...Κανα exhaust βοηθαει και να μην παθεις μεγαλη ζημια και να καθυστερησεις τον αντιπαλο ωστε να τον περιλαβει καποιος συμπαικτης σου με πολυ damage.Ξεκινας με κανα Doran's shield για hitpoints και armour και μετα αγοραζεις αντικειμενα κοιταζοντας να χτισεις καποιο καλο για health/armour/mr οπως εκεινη την πανοπλια με τις φλογες(sunfire) η το Banshee's veil για να γλιτωνεις δυνατα μαγικα η thronmail για να την πατανε σοι δυνατοι επιθετικοι σε χτυπανε χωρις να εχουν πολλα χιτποιντς οι ιδιοι.
Αν παρεις καποιο ranged carry dps ωστε να κανεις μεγαλη ζημια απο ασφαλη αποσταση(πχ Tristana),βαζεις αντιστοιχα τα μαστερις 21 στην επιθεση και 9 στο γιουτιλιτι πχ,παιρνεις διαφορετικα σπελια(πχ το flash για να ξεφευγεις στα ζορια) και αντικειμενα.Ξεκινας με Doran's sword και στην πορεια παιρνεις damage αντικειμενα ωστε να χτισεις κανα infinity edge,madred's razor κτλ.
Αν παρεις μαγο,παρομοιως πας για πχ ability+mana.

Στους ρουνους για πολυ καιρο ειχα μονο μια σελιδα.Στα ακριβα quintesences επαιρνα health στα marks αρμ πεν,seals dodge,glyphs mana/mana regen.Αλλα μπορεις να φτιαξεις στην πορεια διαφορες σελιδες για καθε τυπο ηρωα.

Τακτικη.
Στο 5*5που εαιζα κυριως η τακτικη των αρχαριων ειναι 2-1-2 ενω συχνα γινεται αρχικα μια ενεδρα στο κεντρο για 1st blood.Καλυτερη τακτικη το 1-1-2 (η το 2-1-1) + jungler για να μην πανε χαμενα τα τερατακια στη ζουγκλα σου.Απο ενα σημειο και μετα βεβαια μαζευονται ολοι μαζι στο κεντρο πχ γιατι απομονωμενοι γινονται ευκολα στοχοι gang.Σιγουρα θες και ward στο baron ωστε να ξερεις ποτε πανε οι οχτροι εκει και οποτε ειναι ελευθερο το πεδιο παει η ομαδα σου και παιρνει το μπονους που συχνα κρινει το ματς.
tommot
Manager
Manager
Posts: 4536
Joined: Thu Apr 07, 2005 12:29 am
Football Manager της ομάδας: Watford
Αγαπημένη Ομάδα: ΟΣΦΠ,Bayern,Barca,Roma,L'pool
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Όπως τα λέει ο Chiron είναι, μόνο που όσων αφορά τα items, παίζει πάντα ανάλογα τον char (ακόμα και tank με tank διαφέρει) και τι ομάδα έχεις να αντιμετωπίσεις, αλλά και πως πηγαίνει το παιχνίδι.
Απο champions προσωπικά έχω (με σειρά προτίμησης) :

Morgana
Leona
Katarina
Anivia
Vladimir

Περισσότερο 5vs5 παίζω, είναι πιο ενδιαφέρων.Έχω 3 μέρες που έφτασα τα 30 lvl και έχω παίξει μόνο ένα ranked.Σε αυτό το παιχνίδι δε μετράει τι champion θα πάρεις, αλλά πόσο εξοικιωμένος είσαι με αυτόν ώστε να γ... και να δέρνεις! Δεν υπάρχουν "OP" champions και βλακείες.
Image
Spoiler: show
  • Uefa Champions League/European Cup Winners : 5
  • Uefa Europa League/Uefa Cup winners : 1
  • Intercontinental Cup Winners : 2
  • Bundesliga Winners : 28
  • DFB-Pokal Winners : 18
  • DFB-Liga Pokal Winners : 6
  • DFB Supercup Winners : 5
TheBlackSheep
Trialist
Trialist
Posts: 58
Joined: Wed Dec 03, 2008 12:19 pm
Football Manager της ομάδας: Παναθηναϊκός
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθηναϊκός
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Όποιος θέλει ας με κάνει add, είτε για ερωτήσεις είτε για κανα game. Παίζω LoL εδω και 1,5 χρονο περιπου, οπότε υπαρχει αρκετη εμπειρία :P

ign: MaR10s, σε US ή EU East.
I know the pieces fit cuz I watched them tumble down
No Fault, none to blame it doesn't mean I don't desire
To point the finger, blame the other, watch the temple topple over
To bring the pieces back together rediscover communication
User avatar
Chiron
National Manager
National Manager
Posts: 9514
Joined: Tue Oct 28, 2008 12:55 pm
Football Manager της ομάδας: Bologna
Αγαπημένη Ομάδα: ΠΑΟ.Ολυμπιακός Β.
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Βασικα OP champions υπαρχουν μερικες φορες.Ειναι συνηθως οι νεοι ηρωες που τους κανουν καλους για να αγορασει ο κοσμος,μετα τους στρωνουν.Επισης καποιες αλλαγες κανουν περιστασιακα καποιυς ηρωες πιο δυνατους η πιο αδυνατους.
Εμενα ο αγαπημενος μου Teemo θεωρειται μετριος ηρωας αλλα κανω τα καλυτερα παιχνιδια με αυτον και ειδικα προς το τελος βασιζεται η ομαδα πανω μου ειτε στην αμυνα με τα μανιταρια μου ειτε στην επιθεση που πολιορκω την εχθρικη βαση με αυτα.
Στην τελικη η επιλογη καθε ηρωα ειναι θεμα γουστου,gameplay και τακτικης καθως πχ ομαδα καθε ομαδα θελει να εχει και κανα τανκ,θελει να κανει και φυσικαλ και ματζικ damage,να εχει κανα σαπορτι κτλ.
TheBlackSheep
Trialist
Trialist
Posts: 58
Joined: Wed Dec 03, 2008 12:19 pm
Football Manager της ομάδας: Παναθηναϊκός
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθηναϊκός
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Πολυ λιγοι ηρωες εχουν υπαρξει πραγματικα OP. Απλα υπαρχουν μερικοι ηρωες που ειναι γενικα πολυ καλοι και ολοκληρωμενοι ενω υπαρχουν αλλοι που εχουν πιο συγκεκριμενους ρολους και ειναι πιο χρησιμοι ως counterpicks ή σε συγκεκριμενες στρατηγικες. Π.χ. εαν οι αντιπαλοι παρουν Tryndamere, τοτε παιρνεις Teemo και του κοβεις ολο το damage με το blind.

ΑΤΜ ο μονος ΟΡ ηρωας ειναι ο Graves για μενα, δε μπορεις να κερδισεις bot lane απεναντι του και εχει τα παντα ολα.
I know the pieces fit cuz I watched them tumble down
No Fault, none to blame it doesn't mean I don't desire
To point the finger, blame the other, watch the temple topple over
To bring the pieces back together rediscover communication
User avatar
Chiron
National Manager
National Manager
Posts: 9514
Joined: Tue Oct 28, 2008 12:55 pm
Football Manager της ομάδας: Bologna
Αγαπημένη Ομάδα: ΠΑΟ.Ολυμπιακός Β.
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Ειναι αυτο που ειπα βρε.Ο Graves ειναι καινουργιος κι αρα ειναι αρκετα OP.Λογικα σε καποια φαση θα τον κανουν λιγοτερο καλο.

Σωστο αυτο για Τρυντα-Τιμο αλλα αν δεν βλεπεις τις επιλογες του αντιπαλου εγκαιρως ακυρωνεται.Επισης αντε και εχει μια ομαδα Τρυντα κι η αλλη Τιμο.Αν σου σφαζει την ομαδα ο Τρυντα κι ο Τιμο ειναι μακρια,παει.Φυσικα βοηθαει πχ τα τανκ που αντιμετωπιζουν Τρυντα να εχουν thornmail κτλ.Που πας με σκετο health ρε φιλε...

Επισης κατι που εχω παρατηρησει.Πολυς κοσμος βασιζεται σε guides κτλ και εχουν μια μονοπλευρη αντομετωπιση καθε ηρωα.Ετσι πχ δεν παιρνουν αντικειμενα αναλογα της περιστασης και μαλιστα αν καποιος το κανει τον χλευαζουν :roll: .Μου εχει τυχει με Teemo να χρειαστει να παρω Mercury treads(!) η ακομη και εκεινη την ασπιδα που σου δεινει armour+mana(!!) για να μην πω για BV(!!!) οταν παιζω κοντρα σε καναν Karthus.Γιατι αν βλεπεις οτι εχεις προβλημα απο καποιον ηρωα πρεπει να παρεις αντιστοιχα αντικειμενα.
tommot
Manager
Manager
Posts: 4536
Joined: Thu Apr 07, 2005 12:29 am
Football Manager της ομάδας: Watford
Αγαπημένη Ομάδα: ΟΣΦΠ,Bayern,Barca,Roma,L'pool
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Συμφωνώ απόλυτα για τα guides. Π.χ. τις προάλες μπαίνω με Leona και πετυχαίνω αντιπάλους Trynda,Fortune,Warwick,Vayne και Nocturne. Ε αυτό ήταν. Thornmail, πέφτανε και σε μένα πρώτα σαν ζώα, τίγκαρα στο αρμορ και οι δικοί μου τους κατέβαζαν σαν χαρτί. Άσε που οι βλάκες δεν είχαν πάρει τίποτα με tenacity και τους είχα ταράξει στο CC. :D Ακόμα και με Morgana μου έχει τύχει να πάρω thornmail γιατι είχαν feedάρει trynd και yi.

EDIT: γουστάρω να πετυχαίνω Teemo με Morgana. Κάθε φορά που τον βλέπω να πετάει μανιτάρι βάζω shield και το πατάω. :D Παίζει να του σπάω άπειρα τα νεύρα. -nutkick
Image
Spoiler: show
  • Uefa Champions League/European Cup Winners : 5
  • Uefa Europa League/Uefa Cup winners : 1
  • Intercontinental Cup Winners : 2
  • Bundesliga Winners : 28
  • DFB-Pokal Winners : 18
  • DFB-Liga Pokal Winners : 6
  • DFB Supercup Winners : 5
User avatar
pavlos55
Indispensible
Indispensible
Posts: 1540
Joined: Thu May 07, 2009 6:14 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθηναϊκός
facebook προφίλ: pavlos.kosmetatos
Location: Λονδίνο - Νέα Φιλαδέλφεια
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Κι εγώ παίζω :)

Οι champions μου (με σειρά προτίμησης):

Fiddle
Katarina
Dr. Mundo
Gragas
Veigar
Tristana
Nunu
Ryze

Μαζεύω IP για Teemo, Evelynn, Twitch και Karthus...

Μόνος OP o Graves. Πάντως Chiron η Shyvanna που είναι κι αυτή καινούργια δεν είναι καθόλου OP...

edit: Nordic-East είμαι. xDeathaholic όποιος θέλει add για 5v5 και Dominion!
User avatar
Chiron
National Manager
National Manager
Posts: 9514
Joined: Tue Oct 28, 2008 12:55 pm
Football Manager της ομάδας: Bologna
Αγαπημένη Ομάδα: ΠΑΟ.Ολυμπιακός Β.
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Ναι οι καινουργιοι δεν ειναι παντα ΟΡ,απλα συνηθως οι ΟΡ ειναι καποιοι ψιλοκαινουργιοι.Την καινουργια δεν την τεσταρα ακομη.Βασικα δεν επαιξα για 2-3 μερες.
Twitch επαιξα για πρωτη φορα τις προαλλες.Περιμενα να μου αρεσει με το στελθ κτλ(λογω Teemo) αλλα τελικα δεν λεει και τιποτα.Ενα ορακλ,ενα γουρντ να εχει ο αλλος την εβαψες.
EDIT: γουστάρω να πετυχαίνω Teemo με Morgana. Κάθε φορά που τον βλέπω να πετάει μανιτάρι βάζω shield και το πατάω. :D Παίζει να του σπάω άπειρα τα νεύρα. -nutkick
Α να χαθεις τρολ! :D
Βεβαια αντιλαμβανεσαι οτι χαλασας ενα μαγικο για να αντιμετωπισεις το 1/3 απο δικο του μαγικο οποτε δεν του κανεις μεγαλη ζημια.Προσωπικα ως Teemo αν δω οτι εχουν καπου γουορντ βαζω κι εγω και τους το χαλαω η απλα δεν βαζω εκει τα μανιταρια.Κι αν καποιος εχει ορακλ τα κρυβω στους θαμνους που δεν θα προλαβει να τα δει. :twisted:
Βεβαια το απλουστερο ειναι να τα βαζεις στη μεση του δρομου οποτε μοιραια θα τα πατησουν τα μινιονς.Τουλαχιστον δεν πσιρνουν χρυσο απο τα μανιταρια μου οπως παλια.
Last edited by Chiron on Fri Nov 04, 2011 10:50 am, edited 1 time in total.
JasonZante
Asst Researcher Ζακύνθου
Asst Researcher Ζακύνθου
Posts: 4317
Joined: Sat Aug 22, 2009 10:37 am
Football Manager της ομάδας: IF Brommapojkarna
Αγαπημένη Ομάδα: Liverpool,ΠΑΟ
Status: Be humble, bitch, sit down, be humble
Location: Pattaya, Thailand
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Λοιπόν γατάκια, το κατέβασα κανονίστε σήμερα το απόγευμα όσοι μπορείται να κατεβάσουμε μια 5άδα. Δώστε μου εκεί έναν ρόλο ( τους ξέρω από DotA), προτιμώ να παίξω carry ή tank.

Chiron, Pavle, Tommot, Black Sheep και Vaggelis κανονιστείτε
"Man cannot remake himself without suffering, for he is both the marble and the sculptor"
User avatar
zidane72003
The God Of Football
The God Of Football
Posts: 62552
Joined: Wed Nov 26, 2003 12:00 am
Football Manager της ομάδας: Arsenal,Barca,OSFP,Juve
Αγαπημένη Ομάδα: BOUBOUZEL FC
facebook προφίλ: bill.sakkas.5
Status: Glasgow here i am
Location: Μεταξυ του πραγματικου και του δικου μου κοσμου
Has thanked: 3 times
Been thanked: 18 times

Με ψηνετε να ξαναρχισω.
Spoiler: show
Δεν γ@μ@με οχι επειδη δε θελουμε,αλλα απο ιδεολογια.

ΡΕ ΖΗΣΑΜΕ ΝΑ ΠΑΜΕ ΑΝΑΠΟΔΑ ΣΤΗ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟΥ ΡΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ.
Post Reply

Return to “Υπολογιστές - Κονσόλες - Gaming”