Τα πάντα όλα για τα NBA2k

Συζητήσεις περί υπολογιστών/κονσολών καθώς και games... Εδώ και η Τεχνική Υποστήριξη...
Post Reply
User avatar
Sponis
Twitch Streamer
Twitch Streamer
Posts: 25743
Joined: Thu Oct 03, 2002 11:00 pm
Football Manager της ομάδας: Δόξα Δράμας
Αγαπημένη Ομάδα: Manchester United / Π.Α.Ο.
twitter: Sponis
Status: I'm coming... Keep running... Tormenting You!
Location: Under Your Wings and Into Your Arms
Has thanked: 1 time
Been thanked: 0
Contact:

Εδώ θα γράφουμε λοιπόν για τη σειρά των παιχνιδιών NBA2k

Το φετινό λοιπόν [NBA2k11] είναι το παιχνίδι που με έκανε να ασχοληθώ με το PS3
Και ακόμα είμαι στο My Player, δεν έχω αγγίξει τα άλλα modes...

έφτιαξα έναν Sponis PG που κατέληξε στους Suns και μετά από 4 παιχνίδια στη μικρή λίγκα
δεν έχει πάει ακριβώς όπως ήθελα... οπότε ξαναπροσπάθησα

και βγήκε ο Κορεάτης J.S.Park SF που κατέληξε στους Miami Heat...
Στο πρώτο παιχνίδι με αντίπαλους τους Celtics [όπου κ τον ήπιαμε] κατάφερα να παίξω 3 θέσεις [SG, SF, PF] να κάνω κ τα 3 objectives και να ρίξω μία τάπα στον Shaq...
μετά μου έριξε 2 μεν αλλά σιγά τα ωά...
έχω βγει 2,02μ και 94 κιλά, Athletic type με έμφαση στα καρφώματα... δεν τα καταφέρνω κ τόσο, αλλά μαζεύω αρκετά ριμπάουντ...
το κακό είναι ότι τώρα που με βάζουν κ στις άλλες θέσεις θα πρέπει να αποφασίσω αν θα πάω να ανεβάσω τα shooting attributes για 2αρι ή τα physical για 4αρι...

άμα έδινε κ καμία πάσα ο Λεμπρόν θα κάναμε κ τπτ παραπάνω στην επίθεση...
User avatar
Jordi_7
The God Of Football
The God Of Football
Posts: 26807
Joined: Sun Jun 05, 2005 4:11 pm
Αγαπημένη Ομάδα: FC Barcelona
Location: Marinaleda
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Καλό θα ήταν όποιος έχει ασχοληθεί να κάνει έναν "οδηγό" με tips για θέσεις, attbts κλπ.

Εγώ ξεκινάω συνήθως σαν PG all around, αλλά δεν την παλεύω καθόλου.
Κάνω πολλά λάθη και οι συμπαίκτες μου είναι για τα μπάζα, σε σημείο που να τους δίνω πάρε-βάλε καλάθια και να τα χάνουν!
No deixem de jugar perquè ens fem vells, sinó que ens fem vells perquè deixem de jugar.

Il Pinturicchio • Il Fenomeno Vero • AdP 10

Everything will be ok in the end.If it's not ok, it's not the end.
User avatar
ismael blanco
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 7103
Joined: Wed Mar 12, 2008 10:18 pm
Football Manager της ομάδας: Le Havre
Αγαπημένη Ομάδα: ΑEK/Lpool/Barca/OM
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Σε τι δυσκολία παίζεις?
3-6-1 Guerrilla '16

“The problem with the world is that the intelligent people are full of doubts, while the stupid ones are full of confidence.”
User avatar
Jordi_7
The God Of Football
The God Of Football
Posts: 26807
Joined: Sun Jun 05, 2005 4:11 pm
Αγαπημένη Ομάδα: FC Barcelona
Location: Marinaleda
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Δεν έχω πειράξει τίποτα, αλλά στο Pro καθώς είναι το πρώτο 2Κ που παίζω.
Και γενικά μπασκετάκια σπάνια στο PC , άντε κανα Live πιο παλιά.
No deixem de jugar perquè ens fem vells, sinó que ens fem vells perquè deixem de jugar.

Il Pinturicchio • Il Fenomeno Vero • AdP 10

Everything will be ok in the end.If it's not ok, it's not the end.
User avatar
ismael blanco
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 7103
Joined: Wed Mar 12, 2008 10:18 pm
Football Manager της ομάδας: Le Havre
Αγαπημένη Ομάδα: ΑEK/Lpool/Barca/OM
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Λοιπόν.Κι εγώ PG είμαι,κοντός και scoring.
Για να παίρνεις καλό teammate grade,βασικά πρέπει να προσέχεις στο μαρκάρισμα (βασικά να ακολουθείς παντού το match up σου),να παίρνεις ελεύθερα σουτ,και όχι υπό πίεση,και να είσαι πολύ προσεχτικός με τις πάσες.Γενικά,αν είσαι ελεύθερος και έχεις την ευκαιρία να σουτάρεις,καλύτερα να το κάνεις,παρά να πασάρεις,γιατί γίνεται εύκολα το λάθος που ρίχνει πολύ το teammate grade.
Εμένα με πήραν οι Tiberwolves,όπου έπαιζα βασικά μόνο για 'μένα :oops:
Αποτέλεσμα: περίπου 15 πόντοι μ.ό. και trade στους Lakers τον Ιανουάριο.
Επίσης,με πήραν στο "Rookies-Sophomores" και με διάλεξε κι ο Jordan. 8)
Τα attributes είναι overall γύρω στο 50 αν θυμάμαι καλά,Μάρτιο πρώτης σεζόν.
Drills μόνο shooting έπαιζα γιατί έπαιρνα εύκολα το χρυσό,κι έτσι έφτασα 3-point στο 93. :P (σ'ένα ματς έβαλα 11 τρίποντα)

Νταξ,ποζέριασα.Ελπίζω να βοήθησα κιόλας λίγο. :)
3-6-1 Guerrilla '16

“The problem with the world is that the intelligent people are full of doubts, while the stupid ones are full of confidence.”
User avatar
Erellond
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 498
Joined: Tue Apr 29, 2008 5:44 pm
Football Manager της ομάδας: Torino FC , Ross County
Αγαπημένη Ομάδα: Liverpool , PAOK , FC Bayern
Location: Αγ.Θεόδωροι
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Αν δεν ήταν η καταραμένη ξενιτιά θα το λιωνα το 2κ11.
Για τα στατιστικά έχομε και λέμε...
Χώστε άφοβα στο shoot on traffic.Βασικό για τις διεισδήσεις μας.Αφορά όλες τις θέσεις.
Για να ανέβει το overall rating πρέπει να ανεβάσουμε off/def awareness.
Σημαντικότατο drill είναι το dribbling course γιατί υπάρχει η πιθανότητα να μας δώσει + στο speed(από τα πιο ακριβά skills στο παιχνίδι.Δε συνιστάται σε ψηλούς.)
Το skill που ανεβάζω πάντα ανεξαρτήτου θέσεως είναι και το vertical.Θέλω να πηδάει ρε παιδί μου.
Η πρόταση μου είναι η εξής:ότι θέση και να παίζεται κάντε διεισδήσεις στην αρχή.Στη χειρότερη θα πάρετε φαουλ - βολές.Στην άμυνα κοιτάχτε στα σουτ να είστε κοντά στο καλάθι και να μαζέυετε σκουπίδια.ΜΗΝ κάνετε στο draft/summer league shooting...είναι πεταμένα skill points.ΜΗΝ ξοδέυετε πόντους στα shooting στην αρχή.Παρομοίως.

Υ.Γ. Με το patch που έχουν βγάλει,έχει διορθωθεί το πρόβλημα με τα saves?Γιατί το βασικό μου save με SF Athletic μετά από 63 παιχνίδια έγινε corrupted :(
User avatar
Ionikaras
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 5188
Joined: Wed Jun 11, 2008 1:35 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Ιωνικος, Barcelona, Stoke
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Eγω να πω για το Association μου.

Ξεκινησα με του Magic και εκανα ενα σκασμο ανταλλαγες για να εχω ενα ροστερ οπως το θελω.
Αυτη την στιγμη εχω:
John Wall (Kirk Hinrich)
Shannon Brown(George Hill)
J.R. Smith(Al Thorton)
Kevin Garnett(Yi Jinlian)
Thiago Splitter(Robin Lopez)
Και τους παγκιτες Dejuan Summers και Aaron Affalo.

Με τα εξης στατιστικα εχω κανει πολυ καλη πορεια με 14-5(σε χρονια 29 αγωνων) , πρωτος στην Ανατολη μεχρι στιγμης.Ολες οι νικες ειναι ευκολες ενω οι 4 ηττες(απο Μαιαμι , Λεικερς , Χορνετς , Σακραμεντο) ηταν απο λαθη δικα μου.Εχασα ουσιαστικα το ματς μεσα απο τα χερια μου.

Image
Image

Αυτα απο εμενα.Με το My Player δεν εχω ασχοληθει ιδιαιτερα , προτιμω το Association.
Xavi Hernandez Creus
* Spanish League (8): 1998–99, 2004–05, 2005–06, 2008–09, 2009–10, 2010-11, 2012-13, 2014-15
* Spanish Cup (3): 2008–09, 2011-12, 2014-15
* Spanish Supercup (6): 2005, 2006, 2009, 2010, 2011, 2013
* UEFA Champions League (4): 2005–06, 2008–09, 2010-11, 2014-15
* UEFA Super Cup (2): 2009, 2011
* FIFA Club World Cup (2): 2009, 2011
* UEFA European Football Championship(2): 2008 , 2012
* FIFA World Cup(1): 2010
User avatar
mitsosvd
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 5887
Joined: Sun Jun 04, 2006 11:26 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθηναικος
Location: Αθηνα
Has thanked: 4 times
Been thanked: 1 time

Το εχω παρατησει εδω και λιγο καιρο,γιατι ο παικτης μου ειχε γινει θεος και πηγα να το βαλω στο πιο δυσκολο και ξενερωσα που μονο εγω τραβαγα και οι αλλοι το παιζανε.Αλλα αυτο για το οτι βγηκε πατς δε το ηξερα που λεγανε στο αλλο τοπικ,που μπορεις να δεις και το playbook της ομαδας.Δε πιστευω το πατς να μην δουλευει στο save μου ε?Γιατι θελω το πολυ 20 παιχνιδια για να τερματησω τον παικτη,και μολις ηρθε στην ομαδα και ο chris paul,δεν αρχιζω καινουργιο για κανενα λογο.
JASONK
Rotation
Rotation
Posts: 1167
Joined: Tue Sep 09, 2003 11:00 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Από που κατεβάζουμε το πατς γιατί δεν το βρίσκω? :P
User avatar
Sup
Football Legend
Football Legend
Posts: 12594
Joined: Wed Nov 23, 2005 10:49 pm
Football Manager της ομάδας: King Y.B.W
Αγαπημένη Ομάδα: ΠΑΟΚ - St. Pauli
facebook προφίλ: kostassup
Status: So walk away and close the door , and let my life be as it was before
Location: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Γενικα δωστε Patches , σελιδα που μπορουμε να βρουμε custom πραγματα και τα σχετικα στον ΛΑΟ. :D

*Για PC θελω οχι για αλλες κονσολες.
Dal- wrote:Άρης και δεν βλεπώ καλά.
Tsakalaki wrote:Αν κάνεις ντου και δεν πετύχει, θα χάσεις μια γκόμενα...Αν δεν κάνεις ντου και απλά κάθεσαι, θα χάσεις χρόνο. Και ο χρόνος είναι πιο πολύτιμος απο κάθε γκόμενα....
Spoiler: show
Konstantinos Superior says: (21:48:55)
lol greek referee
Si J says: (21:49:13)
lmao
Si J says: (21:49:20)
that mafia gets everywhere[/b]
Spoiler: show
Sebastien Finck says: (17:15:40)
yep or do a terrorism attack at SI Towers
-ypoklinomai
User avatar
nir_8
Assistant Manager
Assistant Manager
Posts: 3357
Joined: Fri Apr 18, 2008 2:54 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Oλυμπιακός, Juventus, Νηρέας
Location: ??????
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Παίζει κανείς σε ps3, 3D??Είναι, πραγματικά, υπέροχο και καθηλωτικό..
Image
User avatar
bahraspower
Assistant Manager
Assistant Manager
Posts: 3814
Joined: Thu Mar 25, 2010 8:31 am
Αγαπημένη Ομάδα: ολυμπιακος
Location: πατρα
Has thanked: 0
Been thanked: 0

να πω και γω τα δικα μου.

εχω καει εδω και κανα πενταημερο στο my player.pg scoring ειμαι και τα παω αρκετα καλα.Μου φαινεται ευκολο βεβαια,αφου χωρις να παιξω τιποτα τρομερο στην αρχη πηγα 1st round στο draft και μετα απο 12 αγωνες πηρα φανελα βασικου απο τον miller στους blazers.

Απο drills παιζω shooting,challenge shot και stealing κυριως γιατι μου φαινονται τα πιο ευκολα.
Τωρα μεσα στο παιχνιδι το σπαστικο ειναι οτι κανω χιλια λαθη...αλλα απ την αλλη βγαινουν ευκολα ασιστ και ελευθερα σουτ(με το stepback).

Στα attributes ανεβαζω αρκετα τα shooting,την πασα,το layup,το vertical κατα πρωτον.Χωρις να παραμελουμε και τα υπολοιπα βεβαιως βεβαιως.

αυτα
chelseafan wrote:Παρεπιμπτόντως για έσας το ποδόσφαιρο είναι περισσότερο θέαμα ή τακτική;;;
Tsakalaki wrote:Βλάση, για τον οπαδό, το ποδόσφαιρο είναι νίκη, για τον φίλαθλο νίκη και καλό θέαμα, και για τον παρατηρητή, θέαμα.
Bouklas
Youth Team Manager
Youth Team Manager
Posts: 2422
Joined: Sat Nov 25, 2006 10:08 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Α.Ε.Κ.
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Σαν PG είμαι στους Celtics σε δυσκολία All star όντας pass first player. Στην μέση της χρονιάς έχω 55 overall και η ομάδα είναι 2η στη Conference, αλλά δυστυχώς τα έχουν κάνει σκατά με τα trades. Εγώ, Rondo, Lawson, Beaubois, Boykins και μοναδικός σέντερ ο J. O Neal. 5 playmaker διάολε! Ας ξαναπάμε στον παίκτη μου όμως, αρχικά ανέβασα τα physical (speed 99, stamina 92, quickness 91) και τώρα τελειοποίησα όλα τα επιθετικά στοιχεία εκτός από το σουτ. Έχω 11,3 πόντους Μ.Ο επειδή σαν άλλοι John Stockton προτιμάμε το δύσκολο δρόμο της ασσίστ (12.3). 8) Μερικά tips ανεβάστε το durability γιατί παίζουν πολλοί τραυματισμοί. Μην παίρνεται πολλά σουτ και κυρίως παρατραβηγμένα και μη βιάζεστε να τελειώσετε την επίθεση κάνοντας drive για παράδειγμα. Δείτε μέσα από τα screen ποιοι παίκτες μένουν ελεύθεροι και τροφοδοτήστε τους. Χρησιμοποιείστε το κουμπί LF2 (positional plays /pick control) για pick & roll. Προσοχή, γιατί σε σχέση με το 2k10 κάνεις πολύ εύκολα το λάθος.
"Το όμορφο ως όμορφο το θεωρώ φασισμό."

ΜΕΤΑ ΤΟ ΚΟΥΡΕΜΑ, ΕΡΧΕΤΑΙ Η ΦΑΠΑ...
mikemitsi
First Team Regular
First Team Regular
Posts: 1362
Joined: Mon Feb 12, 2007 6:24 pm
Football Manager της ομάδας: ΠΑΟΚ
Αγαπημένη Ομάδα: Liverpool,New Jersey Nets
Location: Έβρος-Σύνορα
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Ξεκίνησα το my player με Defensive Center (ύψος 2,14m και 120kg) επιλέχτηκα στο Νο18 από Oklahoma City.
Τελείωσα την χρονιά 1ος σκόρερ, ριμπάουντερ και μπλοκέρ με 13,7ppg, 10,2 rpg και 2,2 bpg σε 81 αγώνες (έχασα ένα λόγω τραυματισμού). Έπαιξα στο All star game και βγήκα Αμυντικός της χρονιάς, Ρούκι της χρονιάς και στην 1η all Nba team. Το rating μου ανέβηκε στο 72.
Την επόμενη έμεινα στην Oklahoma και σε 10 αγώνες έχω 18,3 ppg, 11,0 rpg και 2,7bpg.
Κάπου εδώ το βαρέθηκα γιατί με rating 72 έχω αυτούς τους μέσους όρους, πολύ πιο πάνω από τους υπόλοιπους. Τι θα γίνει όταν φτάσω πάνω από 85; Μερικά skills έχουν τερματίσει. Αυτό εξαρτάται από την κατασκευή του παίκτη. Δηλαδή με ύψος 2,14m το vertical τερμάτισε στο 65, που για παίκτη άλλης θέσης είναι μέτριο.
Παίζω σε PC και όπως είπε και κάποιος δεν υπάρχουν τα plays. Έτσι έμαθα πέντε plays της ομάδας και τα ακολουθώ.
Τώρα ξεκίνησα The Association με New Jersey Nets. Πιο δύσκολο και πιο ενδιαφέρον το παιχνίδι γιατί χειρίζεσαι παίκτες σε διαφορετικές θέσεις και με διαφορετικές ικανότητες που σημαίνει ότι χρησιμοποιώ μεγαλύτερη γκάμα κινήσεων. Εχω ρεκόρ 5-4 και όλοι οι αγώνες τελείωσαν με διαφορά κάτω από 10 πόντους.
Παίζω Hall of Fame, Simulation και 5λεπτες περιόδους.
Τέλος ποζεριάς :D
User avatar
Sup
Football Legend
Football Legend
Posts: 12594
Joined: Wed Nov 23, 2005 10:49 pm
Football Manager της ομάδας: King Y.B.W
Αγαπημένη Ομάδα: ΠΑΟΚ - St. Pauli
facebook προφίλ: kostassup
Status: So walk away and close the door , and let my life be as it was before
Location: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Κανα πατς θα βρουμε? Αφηστε τα ποζεριες μωρε.. :D
Dal- wrote:Άρης και δεν βλεπώ καλά.
Tsakalaki wrote:Αν κάνεις ντου και δεν πετύχει, θα χάσεις μια γκόμενα...Αν δεν κάνεις ντου και απλά κάθεσαι, θα χάσεις χρόνο. Και ο χρόνος είναι πιο πολύτιμος απο κάθε γκόμενα....
Spoiler: show
Konstantinos Superior says: (21:48:55)
lol greek referee
Si J says: (21:49:13)
lmao
Si J says: (21:49:20)
that mafia gets everywhere[/b]
Spoiler: show
Sebastien Finck says: (17:15:40)
yep or do a terrorism attack at SI Towers
-ypoklinomai
Post Reply

Return to “Υπολογιστές - Κονσόλες - Gaming”